Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all 2195 articles
Browse latest View live

Poreklo prezimena, sela Moklište i Dračje (Bela Palanka)

0
0

Šljivovički-Vis

Poreklo stanovništva sela Moklište i Dračje, opština Bela Palanka – Pirotski okrug. Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Geografsko-topografske prilike.

Selo leži na geološkoj i morfološkoj granici donjeg i srednjeg jezerskog poda, na severnom gulijansko-rinjskom obodu kotline. Od prvih kuća zaseoka Čupinci do poslednje mahale Ilinci, proteže se dužinom od 4 kilometra. Glavni naseljski krajevi su na uzanom temenu i strani diseciranog i u komade izdvojenog donjeg najnižeg jezerskog poda, prosečno visokog oko 400 metara, ili su na stranama dolina, koje presecaju taj pod. Središnji deo sela, zvani Baraka, leži u dolini Mokliškog Potoka a zaselak Orašje, pod gornjom ivicom poliocenog istoimenog poda do odseka višeg krečnjačkog jezerskog poda Dandarice (540 m), a samo su nekolike najniže kuće u vrhu desne dolinske strane Rinjskog Potoka ili Bačevca, koji se u donjem toku zove i Jablkovik; selište Čupinci topografski vezano za kosu Čupin Del, pod kojom su u Pavlovoj Padini - Pavlovske Pojate. Čipin Del od Barake razdvaja jezerska pod Čurkovice visok 520 metra a zaselak Orašje od njegove mahale Ilinci, koja je takođe pretežno na temenu najnižeg poda (407 m), podište Čokin Del iste visine (520 m).

Vode.

Na geološkoj i morfološkoj a sa tim i privredno-geografskoj granici oko koje se lokalizovalo naselje, dodirom neogena i krednih krečnjaka, gotovo na čitavoj dužini prostiranja sela izbijaju kontaktni gravitacioni stalni izvori,čija je izdašnost kolebljiva, jer je uslovljava raspored atmosferskog taloga i procesi proceđivanja i oticanja kroz kavernozne kretacejske krečnjake. Takav je izvor u Čupin Delu, Dragačeva Padina od koje postaje dolinica Pavlovska Padina, koja konvengira, kao i većina sličnih, ka Nišavi. Na potesu Dupej, a na Glogoveju pod podom Čurkavice, izvor Glogovej, stalni izvor neznatne izdašnosti, čije se  vode gube u krečnjačkim izdancima Kusi Dela. Pod podom Zapadna Dubrava, javlja se jaki kontakni izvor Vlasjan, koji otiče u Mokliški Potok. Mnogobrojni mali izvori izbijaju ispod sela, ivicom aluvijalne ravni i dna kotline. Voda sa svih izvora upotrebljava se za piće. Od kaptiranih izvora u selu su izgrađene dve česme i jedna dovodna cev. Sa česama voda je sprovedena u betonska korita i služi za napajanje krupne i sitne stoke. Za domaće potrebe stanovništvo se služi vodom iz bunara - „svaka druga kuća ima svoj bunar“. Oni su, u zavisnosti od nagiba izdani, različitih dubina. U višem delu Barake, Zuberkovskoj Mali, kraj crkve - crkveni bunar, iskopan na temenu terase, dubog je 29 metara a u nižim krajevima, Pavlovskoj i Džidarskoja Mali, dubina bunara se kreće od 15-20 metara, dok su oni u dolini Mokliškog Potoka dubine od 5 do 8 metara.

Granice atara, zemlje i šume.

Granice seoskog atara na zapadu je na Nišavi u potesu Murica – sa Belom Palankom; na istoku sa Dolom, ona se proteže od Broda (od Nišave) seoskim putem do selišta Dračja, 1953. godine proglašenog za samostalno naselje, a odatle dolinom Boćinice doseže do Golemog Dela (teme jezerskog poda) i Živin Dela, pa se putem nastavlja do Mikliške Padine i tom kosom do Božinog Jagnjila. Od ovog mesta preko Ranate Padine i puta i puta iz sela izbija u Vlaški Dol, tromeđu: Moklišta, Dola i Glame. Odatle do Kojine Presovke, Moklište je omeđeno Glamom. Na severu granica atara sa Donjim Rinjem povučena je na mestima: Bavće, Bazovik, Ravna Glava i Sastavci (gornji deo oboda kotline). Prema zapadu, među između Moklišta i Draževa, od Sastavaka produžava se Potokom na Dočkin Del i spušta na Draževski Brod na Nišavi.

Topografska imena za oranice su: Drenje, Donja Provalija, Gornja Provalija (urvasta zemljišta podložna klizanju), Ravnište, Draževački Brod, Špajka, Kopilaš, Belanovac, Kotlina, Božina Šuma, Dželepka, Sadovica, Jeranovik, Jablkovik, Teletina, Raspor, Spasovica, Carevik, Grnci, Slatina, Krnovina, Zabel, Istočna Dubrava i Zapadna Dubrava. Vinogradi su na mestima: Orašje, Bare, Ravolica i Džidina Padina. Vrtovi su na Belanovcu i Gradinju. Livade zahvataju potes Belanovac u aluvijalnoj ravni Nišave. Utrine su na: Visočici, Kostolu, Gradcu i Džerinoj Vrtači. Šume su na: Čokin Delu, Striževi Kladencu, Sedlaru, Guberači i Gustoj Šumi.

Tip sela.

Moklipte je najveće selo belopalanačke kotline i svog srednjeg Nišavlja i razbijenog tipa. Ono ima, pored glavnog dela sela koji se zove Baraka, tri zaseoka: Orašje, Čupinci i, od 1953. godine osamostaljeno selište Dračje. Zaseoci Orašje i Čupinci osnovani su 1876. godine i iste godine su Turci zapalili jedan deo sela, te je izbeglo stanovništvo, čije su kuće izgorele, bilo primorano da se naseli na svojim pojatama izvan sela. Zaselak Orašje od 50 kuća osnovano je i u njemu danas živi vrlo razgranat rod – Stojanovi. Kuće ovog roda i njegovog ogranka Ilinaca u tursko doba bile su oko seoske crkve a pojate na mestu današnjeg zaseoka. Orašje ima jednu neštoo izdvojenu mahalu, udaljenu oko storinu metara – Malu Ilinci, osnovanu i zaseljenu od Ilinaca. Zaselak Čupinci, ređe Ćuparci, od 12 kuća osnovao je i u njemu živi ro Čupinci. Čupinci su u tursko doba imali kuće oko Mokliškog Potoka u Baraaki. Po povrtaki iz zbega našavši popaljene kuće, osnuju na mestu Nišinici oko svojih pojata današnji zaselak, koji je obuhvatio kosu, po njima nazvanu, Čupin Del. Ovde su se docnije naselile i dve kuća roda Stambolije i jedna Zagorčevih.

Dračje je samostalno naselje sa svojim atarom, u velikom mokliškom ataru, do 8 kuća, osnovao je 1900. godine Stojan Milić iz sela Gradišta. On je kupio imanje od turskog age belopalančanina Šerifa Alijića sa čifluka u potesu zvani Čiflik, gde danas stoji dvospratna agina kula. I tu se zaselio. Atar Dračja uglavnom se poklapa sa atarom Šerifova Čifluka te je zbog toga početkom 1953. godine ovo selište, i pored toga što je najmanje u ataru Moklišta, proglašeno za samostalno. U središnom zbijenom delu naselja pored Barake, koje kao opšti pojam označava naselje u celini, bliže se razlikuju Sredselo i Čuka; ostali seoski krajevi izdvajaju se po nadimcima onih rodova, koji ih pretežno naseljavaju: Pešina Mala, Džidarska Mala, Pavlova Mala, Dojčina Mala, Jasničova Mala, Zuberovska i Popovska Mala.

Starine u selu

Na mestu Spasovici, ispod sela, nalazi se otkrivena rimska grobnica i temelji starog crkvišta. Meštani tvrde, da je tu grobnicu „pronašla seljanka Velika Pavlovska“; u njoj je nađen ljudski kostur sa prstenom na ruci, a uz njega kostur od petla (svakako po verovanju, da kao što petao zapeva pred zovu i mrtvi će nekada vaskrsnuti). Otvorena grobnica, prema merenjima, duboka je  5, široka 1,5 a duga 2 metra sa svodom okrenutom ka istoku; ozidana suvim malterom i zasvođena rimskim opekama. Temelje i crkvišta i osnova podsećaju na crkvište Sv. Ilije u selu Klisuri; pravougaona osnova je duga 10 a široka 5 metara. Temelji su građeni slaganjem neprerađenog kamena – krečnjaka i rimskih opeka, istih kao i u otkrivenoj grobnici. Oko crkvišta na Spasovici litije se obvijaju o Spasovdanu, kao uspomena na praznik kome je crkva, po verovanju, bila posvećena. Misli se da je putir, koji je pronašao rod Pavlovci prilikom kopanja u bašti, iz ovog crkvišta. U nekoliko starina i nalazak velikih jelenskih rogova u plavini Mokliškog Potoka.

Seoska crkva, i pored toga što je jako ruinirana, predstavlja lepu starinu, sagrađena je 1853. godine, što se vidi po zapisu iznad ulaznih vrata. Usled klizanja zemljišta crkva je bila prepukla i prednji deo se srušio. Od tog dela očuvali su se samo temelji i patosani pod. Crkva je delimično obnovljena 1935. godine, jer je bila sasvim sklona padu.

Poreklo stanovništva.

Starinci su:

-Božini (Ranđelovići), Nikoljdan. Petar – 52 godine, Vaca, Ranđel i Lila.

-Džidarci (Nikolići i Mitići), Nikoljdan.

-Raletovci (Mitići, Stefanovići, Petkovići, Nikolići i Živići), Nikoljdan. Živića ima odseljenih u Beloj Palanci.

-Jasničovci (Petrovići, Miloševići i Lilići), Nikoljdan.

-Babaradinci (Pejčići), Nikoljdan.

-Prvini (Jocići, Veljkovići, Petrovići i Vidojkovići), Nikoljdan i Aranđelovdan. Neki prizeti primili su ženine slave „zbog zemlje“, koju su dobili u miraz.

-Čarapilovi (Kostići), Nikoljdan.

-Stambolijini (Jocići i Manići), Nikoljdan.

-Mladžini (Andrejići, Miloševići, Antići, Vitanovići i Pavlovići), Nikoljdan. Vitanović iz Moklišta i Pavlović iz Oreovca su prizeti.

-Kajsini (Cvetkovići), Nikoljdan.

-Pešini (Pešići), Nikoljdan. Ima ih odseljenih u Beloj Palanci.

-Zuberovi (Pejčići), Pejčindan.

-Vlajčovi (Ilići, Petkovići, Đorđevići i Petrovići), Pejčindan. Ilića ima odseljenih u Beloj Palanci.

-Čupinci (Kostići, Nikolići, Milići, Igići, Tošići i Grozdanovići), Pejčindan i Sv. Đorđe. Prizeti su Igić i Tošić iz Moklišta i Grozdanović iz Brestov Dola, primili ženine slave, Sv. Đorđa, „zbog zemlje“, koju su dobili u miraz.

-Pavlovi (Lilići, Živkovići, Mladenovići, Nikolići i Stankovići), Pejčindan. Ima ih u Beloj Palanci.

-Dojkini (Lilići, Živići, Tričkovići, Krstići, Živkovići i Mladenovići), Pejčindan. Mladenovića ima odseljenih u Belu Palanku.

-Trebini (Manići), Sv. Đorđe.

-Šuškari (Đorđevići), Sv. Đorđe.

-Đerini (Spasići i Ranđelovići), Sv. Đorđe. Aranđelović* je prizet („dovodak“) iz Klenja.

*Verovatno je greška, Aranđelovići i Ranđelovići nije isto.

Doseljeni su:

-Ilinci (Živkovići i Manići);

-Stojanovci (Stojanovići);

-Đorgovi (Ćirkovići, Ranđelovići i Manići);

-Nedeljkovi (Kostići i Vučkovići);

-Đelarovi (Stojanovići);

-Janjini (Mladenovići);

-Tabanovi (Tričkovići).

Ukupno 46 kuća, svi slave Aranđelovdan i doseljeni su iz Rinja. Nikola od roda Vlajčovi iz Moklišta doveo ženi iz Rinja, koja je dovela sinove Todora i Krstu. Od ta dva brata „Stojanove loze“ razvio se u vrlo razgranat rod.

-Zagorčevi (Ranđelovići, Golubovići, Milojkovići i Živići), Mitrovdan, su iz Zagore u Bugarskoj, doseljeni u dugoj polovini XVIII veka.

-Miladinovići, Aranđelovdan, su iz Orlje, doseljeni 1825. godine. Došao Miladin kao seoski sluga, njegovi sinovi od zarade u pačelbi kupili zemlju.

-Krasići (Petrovići), Sv, Đorđe, su iz Glame. Prizet Petrović slavio slavu svog tasta – Pejčindan a kada je umro „povratio svoju slavu“.

-Sinjčani (Božići, Ćirići), Aranđelovdan, su iz Sinjca.

-Mokranjci (Đorđevići, Igići), Jovanjdan, su iz Mokre.

-Gradištanci-Dračjanci (Milići), Nikoljdan, su iz Gradišta, doseljeni 1900. godine. Ima ih u Beloj Palanci.

-Popovci (Popovići), Mitrovdan, su iz Sinjca, doseljeni 1902. godine. Đorđe Popović (85 godina) došao je kao prizet i primio ženinu slavu, Sv.Đorđa, a kada mu je umro tast vratio je svoju slavu – Mitrovdan.

Od 1877. do 1959. godine, kada su u ovom selu vršena ispitivanja porekla stanovništva, izuzev prizetaka, nijedan rod nije iselio niti je u selo došao neki strani rod. Iz naselja su odlazili samo pojedinci, radnici i službenici, koji su osnivali porodicu u mestu službovanja.

Moklište ima tri groblja. Najstarije je iznad crkve; tu se sahranjuju samo Stojanovi sa ogrankom Ilinci iz zaseoka Orašja. U „Zagorčetovom grobištu“ sahranjuju se samo rod Zagorčevi, a svi ostali rodovi u groblju Barake.

Seoska preslava je Velikden (Vaskrs), zavetina Sv. Todor a „volovska slava“ je Sv. Jovan.

IZVOR: Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, sela Moklište i Dračje (Bela Palanka) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Telovac (Bela Palanka)

0
0

Telovac

Poreklo stanovništva sela Telovac, opština Bela Palanka – Pirotski okrug. Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Geografsko topografske prilike.

Selo leži na blago nagnutoj padini Dela, u visini od 700 metara, između: doline Luka, na istoku i doline Dolinja, na zapadu. Na severu, iznad Telovca uzdiže se vis Donje Gradište (629 m), iznad suteske Sv.Oca a na jugu, sa kraške površi Garinja, uzvišenje Veličkovo Bačište (795 m). Kolskim putem, koji vodi zapadnom stranom Sedlarskog Potoka, naselje je spojeno, na severu, sa selom i železničkom stanicom Čiflik, u dnu gornjeg dela belopalanačke kotline, a na jugu, pored Pustosela, podnožjem Veličkovog Bačišta, sa dolinom venca, kojim je spojen sproveden drum Bela Palanka-Pirot preko pomenute kraške površi Garinja, u zaleđu planine Belave.

Vode.

Od izvora u selu na mestu Pobučje izgrađen je rezervoar za vodu kapaciteta 5000 litara. Voda iz rezervoara sprovedena je u seosku česmu. Izvori u ataru i oko sela su: Bostan, kaptiran za česmu, Telovačka Česma, od „uhvaćenog“ izvora na mestu Mađile, Korita sa ozidanim koritom za pojenje stoke, Bojin Kladenac, Savina Padina, Stanina Dolina i Badnj.

Granice atara, zemlje i šume.

Granica atara na istoku, sa Sinjcem, povučena je od Sinjačkog Kamena preko grebena Belave na Sedlar do Orli Kamena, tromeđe: Suvodola, Ponora i Telovca; na jugu od Orli Kamena preko Antine Širine, granica izlazi na Dojkinu Lokvu, tromeđu: Šljivovika, Klisure i Telovca; na zapadu sinor je obeležen od Golubarnika niz Trsinu Poljanu, Brbin Vrtop ka Lukin Kamenu dolinom potoka Dolinja do puta Čiflik-Telovac, kojim se nastavlja do mesta Krsta, a na severu, od Krsta, granica ataru je na Vodeničištu u Sedlarskom Potoku, odakle uzlazi na bilo Belave kojom vodi ka Sinjačkom Kamenu.

Privredne površine (oranice, livade i zabrani) telovačkog atara su u potesima: Kapež, Dolni Del i Bostan, na karbonskim naslagama, Jasen, Drum, Dolnja Rudina, na kraškoj površi – njiva sa zabranima. Utrina obuhvata: Trsinu Poljanu, Dojkinu Lokvu, Bojin Kladenac i Belavu.

Tip sela.

Telovac je visinsko selo grupne zbijenosti. U srediini naselja na blagoj padini Dela nalazi se Sredselo. Istočno od Sredsela, razlikuju se: Palavrinska i Đorđinska Mala; severno Vutulovska Mala a zapadno i južno Stevanovska i Bojčinovska Mala. Kao raselica sela na kosi Ridu postala je Gažderovska Mala.

Starine u selu.

Pod visom Veliko Gradište najednom ćuviku, gde je bio rimski kastel, pronađene su rimske grobnice sa očuvanim kosturima. Na nekim kosturima nađene su staklene plavkaste grivne. Od drugih starina, sa ovog lokaliteta, značajniji su ostaci vodovodnim keramičkih cevi, jedan ručni mlin i raznoliko keramičko posuđe. Na mestu zvanom Pustosel takođe su nalažene ostaci rimske materijalne kulture: opeke, posuđe, novac i dr. Tu je Jona Bojinac pri oranju otkopao, kako tvrdi, „metalno bure“, u kome se nalazio „srebrni novac“. Na tom mestu on je podigao „spomen“ koji i danas postoji.

Poreklo stanovništva.

Posle neke od „čuma“, koja je na početku XIX veka pomorile naselje, ostalo je nekoliko kuća od kojih vodi poreklo današnjih 14 starinačkih porodica, već izdiferenciranih u posebne rodove. To su rodovi:

-Stamenovi (Stamenovići i Aleksići), Aranđelovdan. Aleksići znaju: Vukadina – 60 godina, Saćiju, Alkeksu i Stamena. Ima ih odseljenih u Rumi.

-Đorđinci I  (Đorđevići, Zlatkovići i Vidanovići); Đorđinci II (Đorđevići), Aranđelovdan i Nikoljdan i Marinkovci, Aranđelovdan. Vidanovići znaju: Savu – 55 godina, Sotira, Videna i Đorđa. Čuje se i stariji prekor Džordžinci po Džori, kako se ranije izgovaralo ime Đorđe. Đorđevići i Zlatkovići su od drugog Đorđevog sina Zlatka. Ima ih odseljenih u Zemun. Peja Đorđević primio je ženinu slavu „da može da ide drugima u goste“. Ima ih odseljenih u Belu Palanku. Marinkovci (Đorđevići) broje: Branko – 43 godine, Mihajlo, Marinko, Zlatko i Đorđe. Ima ih odseljenih u Belu Palanku.

-Bojinci (Jonići i Mijalkovići, Panići), Aranđelovdan. Panići znaju: Jovana – 57 godina, Nešu, Panu i Jonu. Jonića ima odseljenih u Beloj Palanci i Nišu.

-Spasilkovi (Spasići, Nikolići), Aranđelovdan. Nikolići broje pojaseve: Danila, Jelenka, Igu i Nikolu. Nikola i Spasa - od koga su Spasići, bili su braća.

-Veličkovci (Veličkovići), Aranđelovdan. Živojin – 45 godina, Vladimir, Sokol, Veličko i Paunko. Ima ih odseljenih i Niš, Ćupriju, Beloj Palanci i Sinjcu.

-Đuklini (Džunići i Jocići), Aranđelovdan. Nikola – 45 godina, Anta, Mana i Džuka. Gruja Jocić došao je iz istog sela kao privodnjak, 1925. godine.

-Sokolovići, Aranđelovdan. Svetozar – 45 godina, Mina, Živa i Sokol.

-Palavrinci (Đorđevići), Aranđelovdan. Stavrija – 78 godina, Živa, Đorđe – „Palavra“.

-Bojčinovci (Ćirići, Ilići i Đorđevići), Nikoljdan. Vlada Ilić došao kao privodak iz sela Dola a Vlastimir Đorđević iz istog sela. Ima ih odseljenih u Zaječar i Dimitrovgrad.

-Gaždarevi (Živići, Krstići i Zlatkovići), Mitrovdan i Nikoljdan. Krstići broje: Đuru – 45 godina, Simeona, Krstu i Živu. Aleksandar Zlatković je došao kao privodnjak iz istog sela; zadržao je svoje prezime a primio ženinu slavu. Ima ih odseljenih u Nišu i Beloj Palanci.

-Cuculeini (Stefanovići i Mitrovići), Nikoljdan. Mitrovići broje: Najdana – 45 godine, Kocu, Stevana i Miru. Stefanovića ima odseljenih u Beloj Palanci.

-Šandravelini (Ignjatovići i Mitići), Nikoljdan. Gruja Mitić i Mihajlo su došli iz Kremenice u kuću Stojana Ignjatovića. Stojan, koji nema dece primio je svoje sestriće, da se ne bi „zagubila familija“. Mihailo je primio prezime Stojana.

-Čolakovi (Antići), Nikoljdan. Miodrag, Nikola, Milan, Pota i Anta „Čoljak“.

-Banzarevi (Ristići), Nikoljdan. Stojan – 40 godina, Ilija, Rista i Krsta.

Selo ima svoje posebno groblje.

Da ga „ne bi bio grad selo se zavetovalo i uzelo preslavu Spasovdan“.

Naselje se ranije zvanično nazivalo Tejilovac. Poljska sela Pirotske Kotline zovu ga različitim imenima – Tijovac, Tijelovac i Tivolovac. U stanovnišvu Belopalanačke Kotline čuje se najčešće samo ime Telovac.

IZVOR: Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Telovac (Bela Palanka) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Toponica (Bela Palanka)

0
0

Toponica Suva Planina

Poreklo stanovništva sela Toponica, opština Bela Palanka – Pirotski okrug. Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Toponica Suva Planina

Geografsko topografske prilike.

Selo leži u dolini Toponičke Reke, kako se Crvena Reka naziva u srednjem i u delu gornjeg toka. Naselje se pruža pravcem rečnog toka, od jugoistoka prema severozapadu, dužinom od 1200 metara. Glavni deo sela je u erozionoj kotlaskoj dubodolini, na stecištu pritoka Toponičke Reke: Radeševice, Mišine Doline i Markove Doline. Glavnina kuća je na istočnoj dolinskoj strani, smeštena prema Markovoj Dolini. Tom stranom doline sproveden je kolski put duž koga je najniže kuće ušorene. Kuće u višim redovima iznad njih zgomilane su u grupe. Ušoreni deo sela, oko puta, lokalizovao se na terasi od 12-16 metara. Naseljski kraj na zapadnoj dolinskoj strani čine razređene kuće takođe izdužene prevcem rečnog toka. Ostali deo sela sastoji se od nekoliko neznatno razređenih mahala, međusobno udaljenih 20-30 metara.

Vode.

Meštani se vodom snabdevaju uglavnom sa česama i izvora. U selu su četiri česme; tri dobijaju vodu sa izvora Stećevica. Najbolja voda za piće je se četvrte, Stare česme. Selo ima i jedan bunar dubok 10 metara i nekoliko pumpi sa dovoljnom količinom vode. Izvori u ataru su: Stećevica, Grlo, Gornje Livade, Provarica, Zdravačka Dolina, Čumaga i Grebešin Dol.

Granice atara, zemlje i šume.

Granice atara su povučene na mestima: Most, Valen i Toponička Reka – sa Glogovcem; Čuka, Leskova Voda, Bagren, Zarova Padina i Donja Lokva – sa Vrgudincem; Trsa, Mleće, Mučibaba, Veleđe i Toponička (Kosmovačka) Reka, Čuka, Orci, Cacarevac, Iginica, Klađe i grebem Suve Planine – sa Kosmovcem. Jelov Pažar, Trpezica, Cacarevac, Konjski Dol i Mrmoljin Trap – sa Vetom.

Topografska imena za obradive površine su: Most, Ulevica, Čuka, Grebešin Dol, Venac, Pasji Del, Bubnjak, Radeševica, Golema Livada i Jelovica. Utrina je na mestu Riđe i Suvoj Planini. Šume obuhvataju: Vrlu Stranu, Papratinu, Oračku Dolinu, Slavi Dol, Srpsku Dolinu, Bazak, Vikalicu (888 m), Krnovu Padinu i Pešino Ravnište.

Tip sela.

U celini Toponica je nizno dolinsko naselje sa razređenim krajevima. Veće je razređenosti deo naselja na zapadnoj dolinskoj strani Toponičke Reke; u tom delu su kuće razređene, ali nisu naseljski krajevi. Na „placevima“ oko glavne zgrade su okućnice sa baštama i malim voćnjacima. Razlikuje se nekoliko naseljskih krajeva: Praporci, Kurjaci, Đorgovska Mala, Debeljinci, Dubanska Mala i Dedaaranđelovska Mala.

Stranie u selu.

U ataru Toponice očuvani su ostaci starog crkvišta Sv. Trojice, nesumnjivo velike starosti. Nad selom je crkvica Sv. Jovana, čiji je kult u osobitom poštovanju kod stanovništva ovog sela. Na mestu „Rusalija“ nalazi se staro „Rusalijsko Groblje“ u kome se i danas nailazi na očuvane kosture.

Poreklo stanovništva.

Starinci su:

-Jankovci (Jankovići, Živkovići i Stankovići);

-Đorgovci (Cvetkovići i Igići);

-Rakinci (Rakići i Mladenovići);

-Blagojinci (Blagojevići) i;

-Adinci (Adići).

Svi ovi rodovi slave Sv. Todora. Ovaj starosedelački rod broji deset pojaseva. Izuzev Rakinaca i Blagojinaca, svi ostali rodovski ogranci počeli su stupati u bračne odnose, jer su „izašli iz pojasa“ posle osmog pasa. Jankovaca ima odseljenih u Crvenu Reku i Vrpolju; Đorgovaca u Beloj Palanci i Crvenom Bregu; Blagojinaca u Crvenoj Reci i Adinaca u Nišu.

-Markovci (Živkovići i Krstići);

-Dedaaranđelovci (Ranđelovići);

-Popovci (Popovići);

-Tričkovci (Tričkovići);

-Filipovci (Filipovići) i;

-Golubovci (Golubovići).

Svi ovi rodovi slave Sv. Petku. Ovaj starinački rod broji preko deset pojaseva. Markovaca ima odseljenih u Crvenoj Reci i Nišu; Dedaaranđelovaca u Nišu; Popovaca u Zaječaru i B. Palanci; Tričkovaca u Novom Sadu; Filipovaca u Nišu i Novom Sadu i Golubovaca u Tamnjanici.

-Lilinci (Stojanovići i Božići), Sv. Vrači. Stojanovića ima odseljenih u Dolac i Kovinu (kolonisti).

-Boškovci (Božići), Sv. Vrači.

-Đurđinci (Đurđići, Pejčići, Radovanovići), Sv. Vrači. Ima ih u Opovu.

-Mitinci (Mitići), Nikoljdan. Ima ih odseljenih u Niš.

Rodovi nepoznatog porekla su:

-Ćirinci (Jocići), Aranđelovdan i;

-Stojanovci (Stojanovići), Aranđelovdan. Ima ih odseljenih u Opovo.

Doseljenici su:

-Đelinci i Nedeljkovci (Krstići i Nedeljkovići), Nikoljdan, su iz sela Stola kod Babušnice. Đelinaca ima odseljenih u Crvenoj Reci a Nedeljkovaca u Novom Sadu.

-Kitašovci (Kitići), Nikoljdan, su iz Oreovca. Ima ih odseljenih u Niš.

-Milenkovci (Milenkovići), Nikoljdan, su verovatno iz Glogovca. Ima ih odseljenih u Niš.

-Džukinci (Džukići), Aranđelovdan, su iz Zaplanja.

-Demirovići, Sv. Vasilije, su Cigani-Romi, doseljeni iz Popovog Hana.

-Salići, Aranđelovdan, su Cigani-Romi, doseljeni iz Zaplanja.

Svi doseljenički rodovi naselili su se u tursko doba, pre 1877. godine.

Selo ima svoje posebno groblje.

Naseljska zavetina je SV. Trojice po crkvištu Sv. Trojice.

IZVOR: Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Toponica (Bela Palanka) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Crvena Reka (Bela Palanka)

0
0

Crvena-Reka,-crkva-Sv

Crvena-Reka,-crkva-SvPoreklo stanovništva sela Crvena Reka, opština Bela Palanka – Pirotski okrug. Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Geografsko topografske prilike.

Donji kraj naselja leži u dvojnoj aluvijalnoj ravni Nišave i Crvene Reke – ispod novog drumskog nasipa internacionalnog puta Niš – Bela Palanka – Pirot. On je, zbog takvog položaja, izložen čestim poplavama Nišave i Crvene Reke i biće verovatno izmešten. Gotovo sve kuće tog kraja plave se i do visine od dva metra. Ostali naseljski krajevi su na suprotnoj strani pomenutog nišavskog druma i po niskom pobrđu južne kotlinske strane. Crvena Reka je osnovana kao drumsko naselje, koje se, kao takvo u aluvijalnoj ravni Nišave, neposredno pred ušćem Crvene Reke, oko druma, od 1928. godine počelo razvijati u drugo varoško kotlinsko nasselje, sa funkcijom lokalnog ekonomskog središta za naselja zapadnog dela kotline i sela istoimenog oblika, za koja je Crvena Reka i izlazna-polazna-usputna železnička stanica.

Vode.

Naselje se vodom služi sa česama, pumpi i bunara. U Crvenoj Reci ima četiri česme. Svoju pumpu ima gotovo svaka kuća; pumpe crpi izdansku vodu su dubine 5-6 metara. Bunara u aluvijalnoj ravni su takođe duboki 5-6 metara. Bunar u mahali Đoška Čuka na pobrđu je dubok 16 metara. U ataru je izvor Štulanovac.

Granice atara, zemlje i šume.

Granice atara povučene su na mestima: Milutinova Vodenica, Škola i Nišava - sa Crvenim Bregom; Nišava do Milutinove Vodenice – sa Vran Dolom; signal, Đurina Bara, Kladenac, Pojatište, Jabuka i Boška Čuka – sa Špajem.

Obradive površine su u potesima: Štulanovac, Đurina Bara, Polje i Valožje.

Tip naselja.

Crvena reka je po tipu drumsko razređeno naselje. Glavni krajevi su: Jerdža Mala, Boška Čuka, Valožje i Sredselo.

Starine u naselju.

U Crvenoj Reci bila je, sada srušena Čereska Česma, na mestu gde je danas jedna od naseljskih česama u mahali Valožje. Čereska Džamija nalazila se kod današnje osmogodišnje škole.

Poreklo stanovništva.

Doseljenici su:

-Kujundžići, Alimpijevdan, su doseljeni iz Valjeva, etapno preko Niša.

-Jankovići, Mitrovdan, su iz Aleksinca, doseljeni etapno preko Niša.

-Mladenovići, Nikoljdan, su iz Zaplanja.

-Markovići, Sv. Petka, su iz Radikine Bare.

-Orljanci (Markovići), Aranđelovdan, su iz Orlje, doseljeni etapno preko Krupca.

-Conići, Nikoljdan, su iz Bancareva.

-Belinovci (Manići), Aranđelovdan, su iz Oreovca, broje 5-6 pojaseva, Rista je došao iz Bugarske. On je služio u Starom Manastiru u potesu Vodni Do na mestu Ćosina Rupa, danas u ataru sela Oreovca.

-Kitićovci (Milenkovići), Sv. Đorđe, su iz Tamnjanice.

-Pejšinci (Bogdanovići), Aranđelovdan, su iz Vran Dola.

-Džaraci (Đorđevići), Aranđelovdan, su iz Vran Dola.

-Jarničovci (Jovanovići), Sv. Đorđe, su iz Vran Dola.

-Žikanci (Živkovići), Aranđelovdan, su iz Vran Dola.

-Kušljinci (Sokolovići), Aranđelovdan, su iz Vran Dola.

-Mišići, Nikoljdan, su iz Špaja.

-Jovinci (Veljkovići), Aranđelovdan, su iz Špaja.

-Tudžarci (Đorđevići i Ranđelovići), Nikoljdan, su iz Špaja.

-Kiškarci (Jovanovići), Nikoljdan, su iz Špaja.

-Vaklinci (Lazarevići), Nikoljdan, su iz Špaja.

-Milinci (Nikolići), Savindan, su iz Špaja.

-Domšinci (Pančići), Aranđelovdan, su iz Novog Sela, doseljeni preko Bele Palanke.

-Zubarci (Penići), Sv. Petka, su iz Moklišta.

-Radivojevići, Aranđelovdan, su iz Crvenog Brega.

-Nikolići, Jovanjdan, su iz Crvenog Brega.

-Jaguridinci (Živkovići), Aranđelovdan, su iz Kremenice.

-Čuranci (Mitići), Sv. Đorđe, su iz Vrgudinca.

-Dlakari (Veselinovići), Sv. Đorđe,  su iz Vrgudinca od Veselinovaca.

-Stojanovići, Aranđelovdan, su iz Laništa.

-Donjomalci (Ćirići), Aranđelovdan, su iz belopalanačkog Krupca.

-Pasuljanci (Kocići), Sv. Đorđe, su iz Vete.

-Miloševići, Aranđelovdan, su iz Toponice.

-Stojkovci (Stojkovići), Sv. Todor, su iz Toponice.

-Đelinci (Krstići), Nikoljdan, su iz Toponice.

-Mitinci (Mirići), Sv. Vrači, su iz Toponice.

-Praporci (Jankovići), Sv. Todor, su iz Toponice.

-Dujinci (Petrovići), Aranđelovdan, su iz Glogovca.

-Pejšinci (Živkovići), Aranđelovdan, su iz Glogovvca.

Naseljska i crkvena slava je Sv. Ćirilo i Metodije.

Staro Groblje se nalazi na mestu Groblje; pored ovog je Novo Groblje.

U Crvenoj Reci je ranije postojalo i Cincarsko Groblje.

IZVOR: Prema knjizi dr. Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

 

The post Poreklo prezimena, selo Crvena Reka (Bela Palanka) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Crveni Breg (Bela Palanka)

0
0

Crveni-Breg

Poreklo stanovništva sela Crveni Breg, opština Bela Palanka – Pirotski okrug. Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Geografsko topografske prilike.

Selo leži na Nišavskoj Terasi od 120 (380 m) i na strani terase Dela od 160 (420 m) pod višim donjim jezerskim podom Krsta (500 m). Glavnina naselja je zapadno od doline Malca a samo nekoliko kuća izmešteno je istočno od te doline, na desnu stranu seoskog puta, koje naselje izvodi i spaja sa nišavskim drumom. Pružajući se lučno, pretežni deo Crvenog Brega okrenut je istoku i zauzima prisojan položaj u neogenom pobrđu južnog oboda kotline.

Vode.

Meštani se vodom snabdevaju sa izvora: Malac i Vir. U naselju su 3 bunara, dubokih od 8 do 15 metara, koji tokom sušnih leta gotovo svi presuše. Jedna pumpa crpi izdansku vodu sa dubine od oko 8 metara.

Granice atara, zemlje i šume.

Granice atara povučena je na mestima: tok Crvene Reke i Lice – sa Špajom; crkva i škola – sa Crvenom Rekom; Polje i Nišava – sa Vrandolom; Nišava, Slivnica, Dindarica, Ciganska Bara – sa Krupcem; Ciganska Bara, Bara, Ljubin Lug, Zabel, Popov Dolac i Lice – sa Tamnjanicom.

Topografska imena za obradive površine su: Valožje, Kojina Padina, Zabel, Ljubin Lug, Malac, Ogranja, Ciganska Bara, Selište, Polje i Sadovina. Utrina je na mestima: Kamenjak i Lice. Šume obuhvataju: „blad bagrenjak“ u dolini Malca.

Tip sela.

Crveni Breg je zbijeno naselje sa kućama nešto razređenim u perifernim krajevima oko potoka Malaca. Razlikuju se: Pešinska Mala, Zdravkovska, Mitrovska, Palakatska, Rekaliska, Stojinska, Spasinska i Pižinska Mala, Palilula i Čivlik.

Starine u selu.

Na mestu Rači Bara nalazi se crkvište Sv. Ilije. Meštani to crkvište zovu „Latinska Crkva“.

Poreklo stanovništva.

Doseljenici su:

-Petkovci (Petkovići), Nikoljdan, su iz Znepolja, doseljeni u tursko doba.

-Pešinci i Spasinci (Cvetkovići, Radivojevići, Nikolići, Manići, Ilići i Spasići), Jovanjdan, su iz Vave u Lužnici. Doselio se Peša, najstariji doseljenik, do koga rod broji 5-6 kolena, pre 180 godina (Milan – 73 godine, Aleksam Cvetko, Janko i Peša).

-Stojinci (Stojići i Veselinovići), Nikoljdan, su iz Vave, doseljeni pre 160 godina.

-Zdravkovci (Lazarevići, Todorovići i Stojanovići), Sv. Petka, su iz Vran Dola, doseljeni pre 150 godina.

-Pižinci (Đorđevići i Milenkovići), Aranđelovdan, su iz Vran Dola, doseljeni 150 godina.

-Novakovci (Radivojevići), Aranđelovdan, su iz Laništa, doseljeni pre 150 godina.

-Jovanovići, Sv. Vrači, su iz Toponice.

-Pasuljani (Kocići), Sv. Đorđe, su iz Vete.

-Đorđevići, Sv. Vrači, su iz Kosmovca.

-Bakići, Sv. Vasilije, su iz Popovog Hana, Cigani-Romi, svinjari.

Selo ima groblje.

Seoska preslava je Vaskrs; „volovska slava“ su Sv. Vlasi.

IZVOR: Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Crveni Breg (Bela Palanka) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena Šola

0
0

poreklo, logo 2

Šole su pokatoličeni Srbi nastanjeni u Podboru (Prozor). Nekad ih je bilo i u Trnu (Široki Brijeg), a daljom starinom su iz Makarske. Kako navodi Jevto Dedijer, u Trn se neki Šola doselio iz Županjca (Duvno), deda mu je bio pravoslavne vere i slavio je Đurđevdan, dok mu fratri ne zabraniše.

The post Poreklo prezimena Šola appeared first on Poreklo.

Novo u digitalnoj biblioteci: Vidak Vujnović – Voj(i)novići i Vuj(i)novići od srednjeg veka do danas

0
0

Vojinovici

VojinoviciDigitalna biblioteka portala "Poreklo" bogatija je za još jedan vredan naslov. Reč je o knjizi Vidaka Vujnovića "Voj(i)novići i Vuj(i)novići od srednjeg veka do danas" objavljenoj 1985. godine u Beogradu.

U knjizi su obrađeni srednjevekovni Vojinovići, a potom i hercegovačko-bosanski bratstvenici, kao i oni iz Crne Gore, Srbije i Hrvatske (Lika i Gorski Kotar).

Knjigu možete pročitati preko sledeće veze: VOJ(I)NOVIĆI I VUJ(I)NOVIĆI

The post Novo u digitalnoj biblioteci: Vidak Vujnović – Voj(i)novići i Vuj(i)novići od srednjeg veka do danas appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena Nerandžić

0
0

poreklo, logo 2

Poštovani,

pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

prezime@poreklo.rs
Pišite nam

The post Poreklo prezimena Nerandžić appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena Šimraković

0
0

0 039 Simrakovic

Šimrakovići su bili srednjovekovna humska porodica iz Zažablja. U izvorima se prvi pominje 1433. i 1442. godine Grgur Šimrak. Nešto kasnije nailazimo na Stefana Šimrakovića koji je bio oženjen Katarinom, ćerkom Tvrtka Borovinića, sa kojom je imao sina Vladislava. Porodica je imala posede u dolini Neretve kod Stoca, u župi Žaba. Mihailo Dinić je naveo još nekoliko osoba sa ovim prezimenom, ali je smatrao da se na osnovu tih podataka pitanje Šimrakovića ne može izvesti do kraja. Dinić piše da se Petar Šimraković javlja kao Petar Pavlović humski vojvoda Šimraković, kao i da se deca Vladislava i vojvoda Petar Pavlović pominju kao naslednici hercega Hrvoja.

Šimrakovići zauzimaju izuzetno ugledno mesto u Grbovniku. Njihovo znamenje je četrnaesto po redu, odmah iza Jablanića, a ispred Ohmućevića-Grgurića. Pretpostavljamo da razlog ovome leži u bliskim vezama sa autorima Grbovnika, jer se pripadnici ove porodice već početkom XVI veka nalaze u Slanom (1514.  godine Vladislav Šimraković). Na teritoriji Dubrovačke republike srećemo ih tokom XVI i XVII veka. U popisu župe Gradac iz 1745. godine Šimrakovići se ne pominju. Ne treba zaboraviti i da se u Rodoslovlju pominju kao ''slavni Šimraci''. Prema Viktoru Duišinu Šimrakovići su bili jedan od četiri roda Krstića, treće bosanske dinastije, iz Bobovca. Na braču je živela porodica Dominis (alias Gospodnetić) koja je bila poreklom iz Bosne i prema predanju pripadala rodu Šimrakovića od plemena Krstića. Njihovo znamenje bilo je istovetno sa grbom Šimrakovića iz Grbovnika.

Šimrakovići se pominju u spiskovima srednjovekovne vlastele gde se vežu za različita područja.

IZVOR: Srđan Rudić, Vlastela Ilirskog grbovnika, Beograd, 2006, str. 239-240)

The post Poreklo prezimena Šimraković appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Crnče (Bela Palanka)

0
0

Belopalanačka-kotlina

Poreklo stanovništva sela Crnče, opština Bela Palanka – Pirotski okrug. Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Geografsko topografske prilike.Selo leži na obema dolinskim stranama seoskog potoka Babice, pod donjim jezerskim podom Džokanovog Kićera i Ogorelice (618 m), na zapadu i Ravne Ornice i Zabela, na jugu i istoku. Naselje je lokalizovano na mestu gde se, u Babičkoj Dolini, sastavljaju bočne dolinice koje do erozionog proširenja, prosecaju zaravan nad selom. Kuće su zgomilane oko stecišta bočnih sastavnica u potok Babice, i to: dolinice Zalaza, usečene između Džokanovog Kićera i Ogorelice, periodske tekućice Gagoša, koji razdvaja Ravnu Ornicu i Ogorelicu i suhodolice Doline, koja je odvojila Zabel od Ravne Ornice. U višem delu Babičkog proširenja uz zapadnu stranu Džokanovog Kićera pripeta je Džongarska Mala.

Vode.

Meštani se vodom služe sa seoske česme, bunara, pumpi i izvora. U selu ima četiri bunara, dubokih od 4 do 16 metara; četiri pumpe crpe izdansku vodu sa dubine od 4 do 7 metara. Glavni izvori su: Golemi Kladenac i Ćatin Kladenac.

Granice atara, zemlje i šume.

Granica atara povučena je na mestima: Nišava – sa Dolcem i Gradištem; Oblik, Del i Rožin Trap – sa Ostrvicom; Strči Krak, Dedovac i Logor – sa Ravnim Dolom; Bojčinac, Burina, Orl i Bara – sa Laništem.

Topografsi nazivi za obradive površine su: Krajište, Del, Zaloza, Gagoš, Ogorelica, Livađe, Orl, Bojčinac, Zabel, Bara, Preseka i Selište. Utrina je na mestima: Oblik, Krajište i Džokanov Kićer. Šume obuhvataju: Džokanov Trap, Gagoš, Prstolje, Žutu Padinu, Stranu, Đurinu, Momin Del, Zabel (seoska šuma) i Bojčinac.

Tip sela.

Crnče je dolinsko naselje zbijenog tipa. Naseljski krajevi su: Ćatina Mala, Đolina Mala, Drkalska, Ćosina, Ćiftina, Čongina i Partina Mala.

Starine u selu.

Na mesti Javorje otkopani su temelji „Latinske crkve“ Sv. Nikole. Pod tim temeljima podignut je 1914. godine obrok Sv. Nikole. Drugo „Latinsko crkvište“ Sv. Todora. Kod crkvice Sv. Todora nailazi se na tragove nekog starog groblja, u kome su nađene opeke („tugle“), grivne i kosturi.

Poreklo stanovništva.

Starinci su:

-Ćiftinci (Milenkovići), Mitrovdan. Ima ih odseljenih u Belu Palanku.

-Božićevci (Mitići i Nikolići), Sv Đorđe i Đolinci (Simonovići), Sv. Đorđe.

-Ćatinci (Petrovići i Ranđelovići), Sv.Đorđe. Ima ih odseljenih u Niš.

-Pardžini (Petrovići i Nikolići), Pejčindan (Sv. Petka) i Džugarci (Savići), Pejčindan. Savića ima odseljenih u Niš.

Doseljenici su:

-Meonjinci (Manići i Cvetkovići), Nikoljdan, su iz Ravnog Dola, doseljeni u tursko doba.

Seoska preslava i zavetina je Sv. Marko, 25. aprila.

Selo ima svoje groblje.

Na Selištu, sa koga se selo pomestilo na današnje mesto, nalaze se „Stara Grobišta“.

IZVOR: Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Crnče (Bela Palanka) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Čiflik (Bela Palanka)

0
0

Belopalanačka-kotlina

Poreklo stanovništva sela Čiflik, opština Bela Palanka – Pirotski okrug. Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Geografsko topografske prilike.

Selo leži na ivici leve Nišavine terase od 20 metara, na apsolutnoj visini od 336 metara, neposredno ispred završnog dela suteske Sv. Oca. Dolinom Sedlarskog Potoka naselje je podeljeno na dva dela. Na desnoj strani Sedlarskog Potoka, na rtu padine Podbelave, leži stari deo sela, koji čini Dilaverovska i Ajvazovska Mala. Ostali krajevi su na temenu terase Dubja, levo od doline Sedlarskog Potoka. Najniži krajevi su u aluvijalnoj ravni Nišave, prema železničkoj stanici Čiflik (316 m), na mestu Mezdreja.

Vode.

Selo se ranije snabdevalo vodom iz bunara kod železničke stanice. Kako je takvo snabdevanje zbog udaljenosti bilo otežano, Petar Ćirić je prvi pokušao da kopanjem bunara u selu dođe do vode. Njegov bunar je dubok 20 metara a glavnu vodu mu daje žica presečena na devet metara dubine. Docnije su iskopana još 3 bunara, od kojih su dva na ivici aluvijalne ravni Nišave u dubini od 10 metara. Godine 1940. sagrađene su četiri česmi na vodi sa izvora na Vrla Strani, udaljenog 3-5 km, ka jugu u pravcu Telovca. Preko zime selo se služi vodom sa tri česme, a tokom leta samo seoskom česmom kod škole, jer je izdašnost izvora vrlo malo. U ataru sela jedini je periodski izvor kod manastira Sv. Oca. Stoka se poji na Nišavi.

Granice atara, zemlje i šume.

Na istoku, granica atara od suteske Sv. Oca proteže se preko Belave do Đorgove Livade, na jugu – sa Telovcem, sinor je na Vrloj Strani. Privremena međa, na zapadu – sa Klisurom povučena je Vujičinom Potokom a na severu – sa Ljubatovicom, Lukovinjem i Đerinim Vrbakom u aluvijalnoj ravni Nišave.

Obradive površine su u potesima: Đurino Mezdreja – aluvijalna ravan između železničke stanice i Nišavinog korita, Dubje i Glog. Šume su na Krivoj Njivi – iznad seoskog groblja, Belavi, Crvenjuši - ka Telovcu i Vrloj Strani. Utrina obuhvata ispasišta na Belavi a livade su oko Krive Njive.

Tip sela.

Selo je u celini razređenog tipa; sastoji se od nekoliko odvojenih krajeva. Krajevi udesno od Sedlarskog Potoka su Daliverovska i Ajvazovska Mala, odvojeni jedna od drugog. Najniži krajevi na Mezdreji su takođe razdvojeni u posebne mahale: Ramadanovsku i Krupačku Malu. U Krupačkoj Mali je Sredselo, prema putu koji vodi za Telovac. Kuće su u Krupačkoj Mali razređene a u ostalim malama imaju nešto zbijenosti.

Starine i ime selu.

U Krupačkoj Mali nalazi se očuvana – prepravljena – Kula Alije age, čitluk sahibije, koji je posedovao čifluk od 238 hektara na današnjem seoskom ataru. Po tom njegovom čifluku nazvano se današnje naselje Čiflik („Čivlik“). Kula Alije age  imala je devet zasebnih odeljenja u kojima je stanovao on i njegovi ukućani. U kuli su, akda se počela otkupljivati čiflučka zemlja i stvarati današnje selo, od 1910. godine stanovnici doseljenici iz pirotskih Krupca i Izvora, koji su zajednički obrađivali  kupljenu zemlju.

Poreklo stanovništva.

Doseljenici su:

-Ramadanovci (Mladenovići, Lilići i Veljkovići), Nikoljdan, su iz Starog Sela (Klisure) na Dubravi, doseljeni u tursko doba. Mladenovići: Nikola, Dmitar, Mladen i Lila. Veljkovići su od Ljube, koji je kao privodnjak došao iz Bele Palanke 1911. godine. Lilića ima u Beloj Palanci od 1946. godine.

-Divalerovci (Antići, Krstići, Pavlovići i Đurići), Mitrovdan, su iz Starog Sela na Dubravi, doseljeni u tursko doba. Pavlovići: Vasilije – 69 godina, Pejča i Pavle. Krstići su od Petra – 88 godina, koji je 1902. godine došao kao privodnjak iz Gradišta a Đurići od Vukadina – 60 godina, koji je došao kao privodnjak iz Klisure.

-Ajvazovci (Živići, Cvetkovići i Golubovići) su iz Starog Sela na Dubravi, doseljeni u tursko doba. Golubovići: Denča – 72 godine, Veljko, Golub i Živa. Ne kaže se koju slavu slavu slave.

-Krupčani (Đorđevići), Aranđelovdan, su iz pirotskog Krupca, doseljeni 1910. godine. Doselio se Dimitrije na kupljenu čifličku zemlju.

-Perini-Krupčani (Nikolići i Ćirići), Jovanjdan, su iz pirotskog Krupca, doseljeni `1910. godine. Doselio se Janaćko na kupljenu čifličku zemlju. Ćirići su od Vlajka, koji je došao kao privodnjak iz Trnjana, srez Nišavski, 1921. godine.

-Izvorci (Ćirići), Jovanjdan, su iz Izvora u Pirotskoj kotlini, doseljeni 1910. godine. Doselio se Anta na kupljenu čifličku zemlju.

-Suljinci (Đorđevići), Nikoljdan, su iz Klisure, doseljeni 1911. godine. Doselio se Mladen na kupljenu čifličku zemlju.

-Cojini-Lukanci (Cvetkovići), Aranđelovdan, su iz Velike Lukanje u Visoku, Niški srez. Doselio se Stavra na kupljenu čifličku zemlju.

-Minćini-Lukanci (Lilići), Aranđelovdan, su iz Velike Lukanje u Visoku. Doselio se Milan na kupljenu čifličku zemlju.

-Čarlinji (Pešići), Nikoljdan, su iz Gradišta u Pirotskoj kotlini, doseljeni 1923. godine. Doselio se Svetozar na kupljenu čifličku zemlju.

-Andrejinci (Andrejići), Jovanjdan, su iz Ljubatovice, doseljeni 1947. godine. Doselio se Milutin zbog poplave koja ga je zadesila u Ljubatovici.

Selo je dobilo svoje groblje 1910. godine, od  kada je počelo naseljavanje. Do 1910. godine, stari klisurski rodovi Ramadanovci, Divalerovci a Ajvazovci, koji u u Čifliku činili „raselicu Klisure“ sahranjivali su se na groblju sela Klisure.

Seoska preslava je Đurđevdan.

IZVOR: Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Čiflik (Bela Palanka) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Špaj (Bela Palanka)

0
0

Bazilika kod sela Špaj, otkrivena pa zatrpana prilikom izgradnje Koridora 10

Poreklo stanovništva sela Špaj, opština Bela Palanka – Pirotski okrug. Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

[caption id="attachment_60586" align="aligncenter" width="670"]Bazilika kod sela Špaj, otkrivena pa zatrpana prilikom izgradnje Koridora 10 Bazilika kod sela Špaj, otkrivena pa zatrpana prilikom izgradnje Koridora 10[/caption]

Geografsko topografske prilike.

Selo je na temenu najviše Nišavine Špajke terase od 150 (440 m) pod odsecima višeg krečnjačkog jezerskog poda Ćitke i Dela (554 m). Najviši kraj naselja, Gornja Mala, zauzima padinu zvana Gnjila. Na ovom položaju, pod poslednjim krečnjačkim krševima potkovičastog grebena Suve Planine, Špaj je na terasi onog čota, u vrh istoimene izbočine, koja zatvara Obluk Crvene Reke prema dnu užeg – zapadnog dela Belopalanačke kotline.

Vode.

Selo se vodom služi sa česama, bunara i pumpi. Špaj ima dve česme, koje dobijaju vodu iz rezervoara u selu. Bunari, kojih ima 7, su duboki od 6 do 12 metara. Sušnih leta voda se u bunarima muti i omanji kod plićih. Pumpe crpe izdansku vodu sa dubine od 6 metara; jedna od dvaju pumpi je školska. Izvori u ataru su: Nikolin Potok, Stevani Kladenac, Selište, Kladenčište, Štulanovac i Smilovac.

Granice atara, zemlje i šume.

Granice atara povučene su na mestima: Stranje, Lice i Movac – sa Glogovcem; Rajkovske Njive i Utrina – sa Tamnjanicom; Trševina i potočić Bašča – sa Crvenim Bregom; „špajski atar“ – sa Crvenom Rekom; Nišava – sa Vran Dolom; Mastište, Jasenovik, Staro Lojze, Umljak, Smilevac, Brestovac, Lokva, Beli Prst, Sip, Vučevluk, Planinica i Dlgarnica – sa Vrgudincem.

Topografski nazivi za obradive površine su: Polje, Pejanica, Pojatište, Trševina, Štulanovac, Đurina Bara, Kladenčište, Rusalijsko Grobište, Šuplji Kamen, Jasenovik, Dragotin Kamen, Crkvište, Ravnište i Smilovac. Utrina je na mestima: Grbin Del (golet), Vrla Strana, Nikolin Potok, Dubje i Sip. Šume obuhvataju: Vučevluk, Grbovsku Livadu, Zlataricu, Koriju, Stranu i Stranje.

Tip sela.

Špaj je zbijeno naselje sa nešto razređenijim krajevima. Glavni seoski krajevi su. Gornja Mala, Dolnja Mala i Orašje.

Starine u selu.

Na mestu Carina, gde je zemljište podložno klizanju, nailazi se na ostatke nekog ranijeg naselja. Otkopavaju se zidine, opeke i drugi ostaci materijalne kulture. Selo ima dva stara obroka; jedna je posvećen Vaskrsu – seoskoj zavetini – je u Selištu a drugi je posvećen Đurđevdanu na mestu Del.

Poreklo stanovništva.

Starinci su:

-Toturnjaci (Mitići i Živkovići), Aranđelovdan.

-Rajkovci (Rajkovići), Nikoljdan.

-Mišići, Nikoljdan.

-Kiškarci (Jovanovići), Nikoljdan.

-Nikolinci (Spasići), Nikoljdan.

Doseljenici su:

-Žeglari (Zlatkovići), Mitrovdan, su iz Vele Burgasa u Bugarskoj.

-Jovinci (Veljkovići i Živkovići), Markovci (Markovići), Mejsilovci (Trčkovići) i Mišinci (Veličkovići), svi slave Aranđelovdan i doseljeni su iz Crvene Jabuke. Veljkovića ima odseljenih u Belu Palanku.

-Sugarci (Živkovići), Nikoljdan, su iz Crvene Jabuke.

-Nikolići, Nikoljdan, su iz Bogdanovca, doseljeni 1943. godine.

-Đurići, Aranđelovdan, su iz Komrena.

-Filipovići, Nikolići, Stajćevci (Stankovići) i Rančići, svi slave Savindan i doseljeni su iz Gradišta.

-Igići, Alimpijevdan, su iz Tamnjanice.

-Kurjaci (Popovići), Sv. Petka, su iz Toponice.

-Živkovići, Sv. Petka, su iz Toponice.

-Govedarovci (Tričkovići), Sv. Vrači, su iz Kosmovca.

-Džokanci (Rančići), Sv. Vrači, su iz Kosmovca. Govedarovci i Džokanci kao i gotovo svi ostali doseljenički rodovi naselili su se u tursko doba.

-Šundrini (Nikolići), Nikoljdan, su iz Bukurovca.

-Stojanovići, Aranđelovdan, su iz Crvene Reke. Stojanovića, jedine iseljene porodice iz Špaja, ima odseljenih u Banat, kao kolonisti.

Naseljska i crkvena slava je Sv. Petka; zavetina je Vaskrs. „Volovska slava“ su Sv. Vlasi. Sv.Petka se svetkuje „za zdravlje“.

Selo ima svoje groblje.

U ataru ovog sela postoji mesto, koje se zove Rusalijsko Groblje. Tu se iskopavaju ostaci neke ranije naseobine.

Seoska crkva, hram Sv. Paraskeve, sagrađena je 1869. godine.

IZVOR: Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Špaj (Bela Palanka) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, varoš Bela Palanka

0
0

Bela-Palanka

Poreklo stanovništva varoši Bela Palanka – Pirotski okrug. Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Bela-Palanka

Geografsko topografske prilike.

Bela Palanka je varoš, glavno mesto i najrazvijenije naselje Srednjeg Nišavlja. Ona leži gotovo u sredini Belopalanačke, po njoj tako nazvane, kotline. Pretežni deo naselja je u ravnici kotline, sa leve strane Nišave, u nišavskoj aluvijalnoj ravni, na nadmorskoj visini od 285 metara i najnižoj nišavskoj terasi od 5-6 (290-291 m), gde su uglavnom središnji delovi naselja, oko crkve i drumskog raskršća. Naseljski krajevi u neposrednoj supodini Velikog (539 m) i Malog Kurila (408 m) izgrađeni su na ovećoj raspljoštenoj plavini Koritničke Reke, koja se, do sadašnje potpune regulacije korita, po isteku iz epigenetske, 180 metara duboke, klisure Mokranjskog Ždrela, u kojoj je prosečen južni obod kotline, razlivala, na toku kroz naselje, u tri glavna rukavca, koji su se sjedinjavali u jednu tekućicu, tek pri samom ušću Koritnice u Nišavu. Za postanak i lokaciju naselja na današnjem položaju, od značaja je Belopalanačko Vrelo, koje izbija u gradskom parku pod visokim odsecima kraškog obluka Velikog Kurila. Više naseljske krajeve čine Varoš Mala i Nova Mala. Varoš Mala, najstariji hrišćanski kraj naselja, koji su Turci tako nazvali i koji se i danas tako zove, leži pod temenom Malog Kurila, topografski vezana za njegovu, severoistoku okrenutu, padinu, u kojoj su se iskidanim komadima usečene, u vidu uskih polica, Nišavske terase od 35 i 50-60 metara, na kojima se u redovima po nekoliko kuća ove mahale. Nova Mala je na temenu i odseku zapadu okrenute strane Nišavske terase od 15 (305 m). Najviše kuća Nove Male uzlaze sa gornje ivice terase i prelaze liniju nivoa isticanja Belopalanačkog Vrela, na visini od 306 metara, priljubljujući se uz istočne Velikog Kurila.

Saobraćajne komunikacije

Bela Palanka se razvila u gradsko naselje i kao takva se održala počev još od najstarije antičke prošlosti do našeg doba, zbog vrlo podobnog saobraćajnog smeštaja. U naselju se ukršta sa Nišavskim uzdužnim putem, poprečni put Bela Palanka – Babušnica, koji kroz dolinu Koritnice i doline Lužnice i Puste Reke izlazi u južno Pomoravlje na moravsko-vardarsku saobraćajnicu. Toj poprečni put sa juga na severu se preko niskog sedla Babine Glave (817 m) nastavlja jednim krakom u važan Palanačko-timočki-vidinski put, kojem je završna tačka Vidin u Donjem Podunavlju.

Vode.

Stanovništvo se snabdeva vodom sa Belopalanačkog Vrela, pumpi, bunara dubokih 5-6 metara. Bunari „na đeram“ su oko Vrelske reke otoke Vrela, kod prvih kuća Nove Male, duboki su do 2 metra i služe za zalivanje bašti. Sa Vrela se služe vodom: Nova Mala, Vrbak, Studenska i Grobljanska Mala.

Granice atara, zemlje i šume.

Granice varoškog atara su na mestima: Tabje, Veliko Kurilo i Malo Kurilo – sa Mokrom; Popov Vrh, Janćina Padina i Jevezovica – sa Kremenicom. Sa Klenjem Bela Palanka je omeđena na Đolovima a sa Mokrištem na Murici.

Topogradska imena za obradive površine su: Murica, Tabje, Drašćina Strana, Čukar, Carina, Trap, Bojčina Bara, Đolovi. Utrina i šume obuhvataju: Veliko i Malo Kurilo, Ćesibradinska Braništa, Dražin Dol, Janćini Padinu i Golovršinu Česmu.

Tip naselja.

Bela Palanka je tipično drumsko naselje krstastog oblika, tipa tzv patrijahalnih varoši. U naselju se razlikuju dvadeset mahala i krajeva krstasto, pretežno simetrično, navrstanih i ušorenih njvećim delom duž glavnih puteva suprotnih smerova. Mahale i krajevi sa brojem rodova i približnim brojem kuća su: Varoš Mala (42 rodova i 116 kuća), Gornja Ciganska Mala (31/70), Nova Mala (19/66), Donja Mala (38/43), Vrbak Mala (22/38), Mala Preko Rampe (22/32), Donja Ciganska Mala (10/29), Staničanjska Mala (22/33), Studenska Mala (13/27), Mala Pod Kale (14/27), Naselje Dolci (9727), Grobljanska Mala (14/26), Bulski Brod Mala (12/24), Mala Gradine (7/12), Stara Kolonija (7/11), Toljinska Mala (2/9), Pijac i Čaršija (6/6); najmlađi naseljski krajevi su Nova Kolonija i Novo Naselje.

Poreklo stanovništva.

Napomena:

Poreklo stanovništva Bele Palanke izlaže se radi potpune preglednosti, po naseljskim krajevima („malama“). Socrealističkom izgradnjom novih stambenih blokova nastalo je unutrašnje razmeštanje stanovništva, naročito u poslednje vreme. Porodice sa više članova domaćinstva i ove koje nisu imale potreban stambeni prostor, prešle su, iz krajeva u kojima su stanovale u vremenu ispitivanja u novoizgrađena naselja – Novo Naselje i Novu Koloniju. Njihovo poreklo je uneto u ovom pregledu, u onaj naseljeni kraj u kome su pre 1952. godine stanovale. Rodovi i porodice, čiji ogranci nastanjuju dva ili više naseljska kraja, zbeleženi su samo u jednom – u onom gde su najpre konstatovani, prilikom terenskih ispitivanja.

Varoš Mala

Doseljeni rodovi i porodice su:

-Velkovci i Džurdžinci (Stojanovići i Antići), Nikoljdan, su iz Novog Sela, Imali su prekor Zlatari, jer su pronašli ćup sa zlatnicima. Velkovci su trgovci i zanatlije a Džurdžinci samo zanatlije. Od Velkovaca tri kuće su nastanjene u Donjoj Mali. Velkovaca ima odseljenih u Niš a Džurdžinaca u Beogadu i Svilajncu.

-Šućinci (Tošići), Nikoljdan, su iz Novog Sela, zemljoradnici. Ima ih odseljenih u Nišu i Beogradu.

-Minčinci (Nikolići), Nikoljdan, su iz Novog Sela, zemljoradnici. U Donjoj Mali nastanjena je jedna kuća.

-Milenkovci (Milenkovići), Nikoljdan, su iz Novog Sela, zanatlije. Ima ih odseljenih u Nišu i Kraljevu.

-Jankulovci i Cenini (Jovanovići i Cenići), Jovanjdan, su iz Novog Sela.

-Draškinci (Cvetkovići), Jovanjdan, su iz Novog Sela, zemljoradnici i zanatlije.

-Domšinci (Jovanovići i Todorovići), Aranđelovdan, su iz Novog Sela, zemljoradnici

Svi pobrojani rodovi, koji slave Nikoljdan i Jovanjdan, doseljeni su u Varoš Malu, od Turaka tako nazvan ovaj najstariji srpski kraj Bele Palanke, u XVII veku.

-Džogajci (Nikolići), Sv.Đorđe, su iz Vrgudinaca od roda Stambolijini-Veselinovci. Doseljeni kao spahijske čivčije.

-Živkovci (Živkovići), Sv. Vrači, su iz Vrgudinaca, doseljeni oko 1930. godine kao zemljoradnici.

-Nikolići prvi, Mitrovdan, su iz Televca, doseljeni 1938. godine, zemljoradnici.

-Nikolići drugi, Mitrovdan, su iz sela Crnče, doseljeni 1939. godine, šumar.

-Lilići, Aranđelovdan, su iz Vrgudinca doseljeni 1940. godine, zemljoradnici.

-Kosmovčani (Damnjanovići), Alimpijevdan, su iz Kosmovaca, doseljeni 1942. godine, radnici.

-Klisurci (Manići), su iz Klisure, doseljeni 1948. godine, službenik.

-Izvorci (Davidovići), Aranđelovdan, su iz pirotskog Izvora, doseljeni 1842. godine, zemljoradnici.

-Kostini (Pejčići), Jovanjdan, su iz Mokre, doseljeni pre 1877. godine, trgovci.

-Zajinci (Jocići), Savindan, su iz Oreovaca, doseljeni pre 1877. godine, zanatlije. Jedna kuća je naseljena u Gornjoj Ciganskoj Mali. Ima ih u Smederevu i Beogradu.

-Jocini (Jocići), Jovanjdan, su iz Mokre od istoimenog roda, doseljeni neposredno iza 1877. godine, zemljoradnici. Ima ih u Nišu.

-Garginci (Pejčići), Nikoljdan, su iz Mokre od istoimenog roda, doseljeni oko 1910. godine, pekari.

-Čavdinci (Antići), Aranđelovdan, su iz Oreovica, doseljeni oko 1910. godine, zanatlije. Ima ih u Nišu.

-Ignjatovci (Ignjatovići), Jovanjdan, su iz Divljane od istoimenog roda, doseljeni oko 1910. godine, trgovci.

-Koritničani (Veljkovići), Mitrovdan, su iz Donje Koritnice, doseljeni oko 1930. godine, zanatlije.

-Lužničani (Veljkovići), Aranđelovdan, su iz Šljivovika, radnici.

-Krstinci (Krstići), Jovanjdan, su iz Mokre od istoimenog roda „Vojničke loze“, doseljeni 1948. godine, kovači.

-Bandžarevci (Nikolići), Nikoljdan, su iz Bancareva, doseljeni 1947. godine, zemljoradnici.

-Todorovići, Sv. Todor, su iz Miranovca, doseljni 1937. godine, zemljoradnici.

-Barovci (Videnovići), Sv. Vrači, su iz Miranovca, doseljeni 1943. godine, trgovci.

-Nikolići treći, su iz Vitanovca, službenik. Ne kaže se koju slavu slave.

-Miloševci (Miloševići), Nikoljdan, su iz Gorčinca u Lužnici, Doselio se Miloš (Mihailo – 70 godina, Vasa, Pejča i Miloš), koji je kupio zemlju od Turaka u potsu Bojčinoj Bari. Miloševci su živeli u Miloševskoj Mali koja ja postradala od velike poplave 1939. godine, pa se raselili u Varoš Malu, Staru Koloniju i Studensku Malu. Osnivač roda Miloš bio je trgovac a njegovi potomci trgovci i ćurčije, a u najnovije vreme i intelektualci. Ima ih odseljenih u Nišu, Skoplju i Rumi. Sve tri kuće su se odselile „zbog službe“.

-Andreinci (Andrejići), Nikoljdan, su iz Lužnice, zanatlije.

-Konjovodci (Ranđelovići), Aranđelovdan, su iz Lužnice, zemljoradnici.

-Boboconini (Pejčići, Petrovići), Aranđelovdan su iz Lužnice, zanatlije i zemljoradnici. Jedna kuća nastanjena u Mali Vrbak. Ima ih u Beogradu.

-Božinci (Mitići), Aranđelovdan, su iz Lužnice, zemljoradnici i lončari. Ima ih u Nišu.

-Ćukanci (Ranđelovići), Aranđelovdan, su iz Lužnice, zanatlije. Ima ih u Zemunu i Kraljevu.

-Ćosinci (Ristići), Savindan, su iz Lužnice, zanatlije. Ima ih u Nišu.

-Marinkovci (Marinkovići), Mitrovdan, su iz Lužnice, zemljoradnici i lončari. Ima ih u Beogardu i Nišu.

-Durini (Marinkovići), Sv. Vrači, su iz Lužnice, zanatlije.

-Milinci (Milići), Nikoljdan, su iz Lužnice, doseljeni neposredno iza 1877. godine, zemljoradnici i zanatlije: Ima ih u Nišu.

Svi pobrojani rodovi doseljeni iz Lužnice, osim prvog i poslednjeg, naseljavani su uglavnom od Turaka sredinom i naročito u drugoj polovini XVII veka, većinom kao čivčije. Izvesno je, iako terenskim ispitivanjem to nije potvrđeno, da su lužnički rodovi u Varoš Mali iz Gorčinca, u pomenuto vreme i tokom XIX veka, najrazvijenijeg i najpoznatijeg lužničkog naselja, što dokazuju brojni dokumenti pronađeni u samom tom naselju.

-Stojmenovići, Nikoljdan, su iz Bosiljgrada, doseljeni 1939. godine, službenik.

-Karavuldžije (Pejići), Nikoljdan, su iz Crvene Jabuke, doseljeni pre 120 godina. „Pobegao od čume“ u karaulu u Crvenu Reku a zatim prešao u Belu Palanku. Ima ih u Nišu i Beogradu i jedan železničar u Smederevu..

-Avladžije (Cvetkovići), Sv. Petka, su iz Kičeva, doseljeni oko 1900 godine, poslastičari. Ima ih u Nišu i Beogradu.

Gornja Ciganska Mala.

Rod nepoznatog porekla su:

-Kujdinci (Krstići), Nikoljdan. Stari srpski narod koji se smatra da su starosedeoci.

Doseljeni rodovi i porodice su:

-Likići, Nova Godina, su verovatno iz negdašnje varoši Kuričesme (današnjeg belopalanačkog sela Klisure), doseljeni u XVII veku; Cigani-Romi, kovači – muhamedanci.

-Toskići, Nova Godina i Mitrovdan, su verovatno iz Kuričesme, doseljeni kad i Likići; Cigani-Romi, kovači.

-Baćirovići, Nova Godina, su verovatno iz Kuričesme, doseljeno zajedno sa prethodnima. I oni su Cigani-Romi, svirači i kovači.

-Džorinci (Đurići), Mitrovdan, su iz Klisure od roda Markovci, doseljeni u tursko doba. Ima ih u Beogradu.

-Denčini (Živići), Jovanjdan, su iz Kremenice, doseljeni u tursko doba, trgovci.

-Petraćani (Golubovići), su iz Moklišta, stolar.

-Popovci (Popovići), Sv. Petka, su iz Toponice, doseljeni 1928. godine od istoimenog roda, trgovci.

-Veljkovići, Aranđelovdan, su iz Špaja od roda Jovinci, doseljeni 1941. godine, službenik.

-Čoljinci (Ćirići), Alimpijevdan, su iz Klisure od istoimenog roda, doseljeni 1942. godine. Ima ih u Žablju, Zemunu i Beogradu.

-Ramadanovci (Lilići), Nikoljdan, su iz Čiflika od istoimenog roda, doseljeni 1946. godine, zanatlije.

-Maninci (Nikolići), Alimpijevdan,  su iz Bukurovca od roda Prvulovi, doseljeni 1946. godine.

-Raletovci (Živići), Nikoljdan, su iz Moklišta od istoimenog roda, doseljeni 1951. godine.

-Šunjinci (Petkovići), Nikoljdan, su iz Klisure od istoimenog roda, doseljeni 1952. godine, radnici.

-Dušmirovići, Nova Godina, su doseljeni iz Pirota 1905. godine, Cigani-Romi, kovači.

-Manići, Nova Godina, su doseljeni iz pirota 1928. godine, Cigani-Romi, radnici.

-Govedarovci (Živkovići), Nikoljdan, su iz Šljivovika, doseljeni u tursko doba i 1950. godine. Ogranak doseljen 1950. godine živi u Staničanjskioj Mali, službenik. Ima ih u Nišu, Beogradu i Bačkoj Palanci.

-Mašići, Nova Godina, su iz Oreovca, doseljeni 1943. godine, Cigani-Romi, radnici.

-Šiljinci (Manići), Alimpijevdan, su iz Gulijana, doseljeni pre 150 godina, trgovci.

-Sokolovići, Mratindan, su iz Trešnjanaca, doseljeni u tursko doba, terzije i službenici. Ima ih u Beogradu.

-Krstići, Nikoljdan, su iz Borova kod Dimitrovgrada, doseljeni 1920. godine, kolari.

-Jovanovići, Nikoljdan, su iz Lužnice, doseljeni u tursko doba, zanatlije.

-Kokorondžini (Denčići), Nikoljdan, su iz sela Radinjinci, doseljeni 1882. godine, piljari.

-Kukavčani (Ilići), Nikoljdan, su iz Bogdanovaca, doseljeni oko 1890. godine, zemljoradnici.

-Mladenovići, Sv. Petka,su iz Krnjina, doseljeni 1902. godine, zanatlije.

-Budurci (Stamenkovići), Pejčindan, su iz sela Masurovci, doseljeni 1932. godine.

-Mečkonjini (Aranđelovići), Jovanjdan, su iz Studene u Lužnici preko Pirota, sveštenik.

-Kendžini (Sokolovići), Aranđelovdan, su iz Crvene Jabuke od Vojinovića, doseljeni u tursko doba, trgovci.

-Cincari treći (Stevčići), Jovanjdan, su iz Kruševa, doseljeni oko 1850. godine, zanatlije. Ima ih odseljenih u Pirot.

-Salijevići, Nova Godina, su sa Kosova, doseljeni 1944. godine, Cigani-Romi, radnici.

-Radovići su iz Siska, doseljeni 1939. godine, šofer.

Nova Mala.

Doseljene porodice i rodovi su:

-Čuljinci (Đurići), Aranđelovdan, su iz Tamnjanice, doseljeni 1877. godine, grnčar.

-Telovčani prvi (Jonići), su iz Telovca od roda Boinci. Jedni su zanatlije (dlakari i kazandžije) a drugi, naseljeni oko 1920. godine su zemljoradnici. Od starijih doseljenika ima 5 kuća odseljenih u Zemun i Beograd i svi su kalajdžije.

-Barčini (Mitrovići), Jovanjdan, su iz, doseljeni neposredno iza 1877. godine, tkač. Ima ih u Nišu i Beogradu.

-Topolničani (Đorđevići), Sv. Todor, su iz Toponice, doseljeni oko 1880. godine, trgovci.

-Gligorijani (Jovanovići), Aranđelovdan, su iz Vete, doseljeni oko 1880. godine, bravari.

-Telovčani drugi (Stefanovići), Nikoljdan, su iz Telovca, doseljeni oko 1890. godine, grnčar.

-Klisurci (Antići), Sv.Đorđe, su iz Klisure od roda Jankovci – Mađinci, doseljeni oko 1910. godine, opančari.

-Glogovčani (Jovanovići), Nikoljdan, su iz Glogovca, doseljeni oko 1920. godine, zemljoradnici i službenici.

-Markovci-Kremenčani (Nikolići), Nikoljdan, su iz Kremenice od roda Zdravkovci, doseljeni 1938. i  1946. godine, zanatlije i službenici. Jedna kuća je nastanjena u Varoš Mali.

-Šumanovci (Antići, Mladenovići i Tričkovići), Aranđelovdan, su iz Kremenice od istoimenog roda. Jednu kuću Šumanovaca zovu Tričkovići, doseljeni 1945. godina kao grnčari, nastanjena je u mali Vrbak, a druga Mladenovići, doseljeni 1912. godine, zidari, u Studenskoj Mali.

-Glamci (Penići), Mitrovdan, su iz Donje Glame od roda Draganovci, crepar.

-Lilići su iz Kremenice. Najpre se naselili u mahalu Vrbak, pa se premestili zbog poplave u Novu Malu i Pijac Malu, kao bombondžije, prodavali slatkiše po selima o saborima i seoskim slavama. Ne kaže se koju oni slavu slave.

-Đelini (Jovanovići), Sv.Đorđe, su iz Pirota, doseljeni oko 1880. godine, trgovac.

-Tošići, Aranđelovdan, su iz Pirota, doseljeni 1941. godine, službenik.

-Modrićani (Jankovići), Savindan, su iz Oreovca pre 1877. godine, dlakari i šussteri.

-Jocinci (Jocići), Nikoljdan, su iz Gornje Koritnice, doseljeni pre 1877. godine, šusteri, Ima ih u Nišu.

-Vrangini (Živkovići), Nikoljdan, su iz Šljivovika, doseljeni 1877. godine, tkač.

-Veselinovci (Mitrovići), Savindan, su iz Oreovca, doseljeni oko 1910. godine, zemljoradnici. Najpre kupili kuću sa placem i dve njive, pa se potom doselili.

-Mačinci (Pavlovići), Mitrovdan, su iz Gornje Koritnice, zanatlije. Ima ih u Vojvodini.

-Džonjinci (Despotovići), Jovanjdan, su iz Okruglice, doseljeni oko 1800. Godine, pretežno zemljoradnici. Bili su naseljeni pod Ćesibradinsko branište kod Golovršine Česme u izdvojenom srpskom kraju turske varoši.

-Strelčalji (Manojlovići), Nikoljdan, su iz Strelca, doseljeni 1876. godine, dunđeri.

-Mitinci (Mitići), Aranđelovdan, su iz Krnjina, doseljeni 1920. godine, zidari.

-Šumari (Milenkovići), Sv.Đorđe, su iz Krčimira, šumar.

-Đorđevići, Aranđelovdan, su iz Pakleštice u Visoku, doseljeni oko 1890. godine, platnar.

-Karaleinci (Petrovići), Mitrovdan, si iz Godeča pod Starom Planinom u Bugarskoj, predak doseljen oko 1890. godine i naselio se u Novu Malu; tu se oženio Persom iz lužničkog sela Strelca i otpočeo da radi kao zanatlija – platnar. Ima ih u Zemunu.

-Mušinci (Pejići), Nikoljdan, su iz Crvene Jabuke sa Vlasine („Bukovik“) pre 1877. godine, zanatlije (albati, ćurčije, kasapi). Ima ih u Beočinu.

-Tucijanini (Smiljanići), Pejčindan, su iz Skoplja, doseljeni oko 1900. godine, kalajdžija.

-Cincari (Taškovići), Aranđelovdan, su iz Kruševa, doseljeni 1887. godine, kazandžije.

-Jere (Tošići), su iz Užica, doseljeni oko 1880. godine, službenici. Do puštanja pruge u saobraćaj bili poštonoše; „na konju nosio poštu pre voza“. Ima ih u Nišu.

Donja Mala.

Doseljene porodice i rodovi:

-Pavlovci-Fendijini (Pavlovići), Nikoljdan, su iz Klenja, doseljeni 1872. godine, kondurdžija. Ima ih u Nišu, zanatlije.

-Džidini (Veličkovići), Jovanjdan, su iz Glogovca, doseljeni 1887. godine, službenik.

-Pejčini-Šankovci (Jovanovići), Alimpijevdan, su iz Gornje Glame, doseljeni 1888. godine, trgovci i službenici. Jedna kuća ovog roda nastanjena je u Čaršiji. Ima ih u Nišu (trgovci) i Kobišnici kod Negotina.

-Nikolići, Nikoljdan, su iz Špaja, doseljeni 1892. godine, službenik. Ima ih u Beogradu.

-Vranci (Jovanovići), Aranđelovdan, su iz Vran Dola, doseljeni 1895. godine, trgovac.

-Jaguridinci (Živići), Aranđelovdan, doseljeni 1932. godine iz Kremenice, potkivač.

-Drkalci (Stojanovići), Aranđelovdan, su doseljeni 1935. godine iz Laništa, službenik.

-Tričkovci (Živkovići, Mitrovići), Aranđelovdan, su doseljeni iz Vrgudinca. Živkovići su doseljeni 1937. godine, zanatlija, a Mitrovići 1951. godine, službenik.

-Dojkini (Mladenovići), Pejčindan, su iz mokliškog zaseoka Orašja, doseljeni 1944. godine, službenik.

-Veličkovci (Mitići), Nikoljdan su doseljeni 1944. godine iz Glogovca.

-Popovci (Mišići), Aranđelovdan, su doseljeni 1946. godine iz Moklišta, službenik.

-Rogljinci (Ćirići), Jovanjdan, su iz Tamnjanice, doseljeni preko Babušnice 1947. godine, službenik.

-Pavlovci (Stankovići), Sv. Petka, su iz Moklišta, doseljeni 1950. godine, službenik.

-Đorgovi (Đorđevići), Sv. Vrači, su iz Toponice, zemljoradnici.

-Niksinci (Mišići), Nikoljdan, su iz Donjeg Rinja, službenik. Preselio se iz Stare Kolonije 1955. godine, gde se doselio 1946. godine.

-Kalamkovci (Živići), Nikoljdan, su iz Klisure, doseljeni 1955. godine, radnik.

-Lžci (Petrovići), Nikoljdan, su iz Pirota 1903. godine, šnajder. Ima ih u Knjaževcu.

-Stankovići, Jovanjdan, su iz Pirota, doseljeni 1952. godine, službenik.

-Džurinci (Pavlovići), Nikoljdan, su iz Donje Koritnice od istoimenog roda, doseljeni 1881. godine. Jedan ogranak Džurinaca koji slave Aranđelovdan, doseljeni su 1938. godine, zemljoradnici, nastanjen  je u Mali Vrbak.

-Ognjanovci (Milojevići), Jovanjdan, su iz Mokre, doseljeni 1897. godine, trgovac.

-Žerinci (Mitrovići), Alimpijevdan, su doseljeni 1930. godine iz Mokre, trgovac.

-Rakinci (Rakići), Jovanjdan, su doseljeni 1954. godine iz Mokre, službenik.

-Staninci (Mitrovići), Nikoljdan, su doseljeni 1955. godine iz Mokre, zanatlija.

-Marinci (Mitrovići), Jovanjdan, su iz Šebeta, doseljeni 1949. godine, zemljoradnik.

-Studenci (Cvetkovići), Nikoljdan, su iz niške Studene, doseljeni 1905. godine, službenik.

-Pišljinci (Pešići), Nikoljdan, su iz Miranovca, doseljeni 1954. godine, zemljoradnik.

-Kukavčani (Ilići), Nikoljdan, su iz Bogdanovaca, ranije Kukavice, doseljeni 1861. godine, zemljoradnici. Doselio se Stojko do koga broji: Miroljuba, Peru, Dragog i Manojla.

-Maljinci (Rančići), Nikoljdan, je iz Raljina, doseljeni 1895. godine, zanatlije. Ima ih u Beogradu.

-Mladenovići, Nikoljdan, su iz Provaljenika, doseljeni 1915. godine, zemljoradnik.

-Tošići, Aranđelovdan, su iz Suračova, doseljeni 1843. godine.

-Sidžinci (Mitrovići), Aranđelovdan, su iz lužničke Studene, doseljeni 1951. godine, službenik.

-Čoleinci (Tošići), Aranđelovdan, su iz Gornjeg Striževaca preko Niša, doseljeni 1951. godine, službenik.

-Ristići, Nikoljdan, su iz Striževaca preko Lapova, doseljeni 1954. godine, službenik.

-Vatovci (Ćirići), Alimpijevdan, su iz Izvora u Lužnici preko Gnjilana, službenik.

-Čegavinci (Radovanovići), Aranđelovdan, su iz Jalovik Izvora, doseljeni 1920. godine, zemljoradnik.

-Vranjanci (Đorđevići), Nikoljdan, su iz Vranja preko Niša, doseljeni 1944. godine, trgovac.

-Golubovci (Vučkovići), Sv.Đorđe, su iz Crne Gore, doseljeni 1932. godine, službenik.

-Brečko, Aranđelovdan, su iz Čajniča u Bosni, doseljen 1935. godine, penzioner.

Vrbak Mala.

Rod nepoznatog porekla:

-Džurkini (Tošići), Nikoljdan. Stara zanatlijska porodica, terzije. Smatraju se starosedeocima. Ima ih odseljenih u Niš.

Doseljenici su:

-Rančinci (Rančići), Aranđelovdan, su iz Kremenice, doseljeni iza 1877. godine, zemljoradnci. Ima ih odseljenih u Beograd i Kraljevo.

-Lelekavci (Stanojevići), Mratindan, su iz Gornjeg Rinja od istoimenog roda, doseljeni oko 1910. godine, zemljoradnici i zanatlije – platnari.

-Pešini (Ognjanovići), su iz Miklišta, doseljeni 1824. godine, kazandžije.

-Telovčani (Mitići), Aranđelovdan, su iz Telovca, doseljeni 1925. godine, zemljoradnici.

-Miškovići (Jocići), Jovanjdan, su iz Kremenice, doseljeni 1925. godine, zemljoradnici.

-Milići, Nikoljdan, su iz mokliškog zaseoka Dračja od roda Gradištanci-Dračjanci, doseljeni 1927. godine, zanatlija.

-Radenkovci (Radenkovići), Nikoljdan, su iz Bukurovca od roda Petkovi, doseljeni 1932. godine, potkivač.

-Stojići, Nikoljdan, su iz Dolca, doseljeni oko 1940. godine, službenik.

-Đorđinci ili Džordžinci (Đorđevići), Aranđelovdan, su iz Telovca od istoimenog roda, doseljeni 1948. godine, lončari.

-Stamenkovci (Stamenkovići), Sv. Đorđe, su iz Pirota, doseljeni 1908. godine, šuster. Ima ih u Beogradu.

-Mećdžije, su  iz Piroda, doseljeni 1910. godine. Ne kaže se koju slavu slave.

-Džadžulovci (Veljkovići i Nikolići), Nikoljdan i Alimpijevdan, su iz Donje Koritnice, doseljeni neposredno iza 1877. godine, zanatlije. Ima ih u Boru.

-Ranđelovići, Jovanjdan su iz Divljane, doseljeni neposredno iza 1877. godine, terzija.

-Tajkovci (Taskovići), Jovanjdan, su iz Gornje Studene od roda Didinci, doseljeni 1924. godine, zemljoradnici.

-Rajkovići, Mitrovdan, su iz Ostrovice, doseljeni oko 1900. godine, kazandžija.

-Babinokalci (Đurđevići), Nikoljdan, su iz Babinog Kala, doseljeni 1917. godine, službenici. Ima ih u Nišu.

-Babinokalci drugi (Vučići), Nikoljdan, su iz Babinog Kala, doseljeni 1945. godine, službenici.

-Brigadirovi (Voinovići), Aranđelovdan, su iz Lužnice, doseljeni u tursko doba, zemljoradnici. Ima ih u Americi.

-Ćesibradinci (Mladenovići), Aranđelovdan, su iz sela Miroslavci kod Trna u Bugarskoj, doseljeni oko 1800. godine, zemljoradnici.

-Dedaživinci (Živići), Jovanjdan, su doseljeni iz Trna u Bugarskoj oko 1800. godine, zemljoradnici. Sa Ćesibradincima su u tursko doba živeli u drugom srpskom kraju naselja, kod Golovršne Česme.

-Cincari drugi (Janići), Sv, Atanasije, su iz Grčke, doseljeni iza 1877. godine, zanatlije. Ima ih u Nišu.

Staničanjsaka Mala.

Doseljenici su:

-Igićevi (Igići i Milići), Nikoljdan, su iz Dola, doseljeni 1860. godine, zemljoradnici. Ovo je najstariji neposredo doseljen rod u ovu mahalu. Ima ih odseljenih u Niš.

-Igići, Nikoljdan, su iz Crvenog Brega, doseljeni 1872. godine, zemljoradnici.

-Pinteri (Stefanovići), Aranđelovdan, su iz Krupca, doseljeni 1924. godine.

-Pištoljčovci (Ćirići), Aranđelovdan, su iz Klisure, doseljeni oko 1930. godine, zemljoradnici.

-Kurtini (Tošići), Đurđic, su iz Klisure, doseljeni oko 1930. godine, službenik.

-Misirkovci (Živkovići), Mitrovdan, su iz Klisure, doseljeni 1931. godine, zemljoradnici.

-Popovci (Popovići), Nikoljdan, su iz Klisure, doseljeni 1931. godine, sveštenik.

-Čuranci (Pejići), Mitrovdan, su iz Vrgutinca, doseljeni 1940. godine, zemljoradnici.

-Savinci (Mitrovići), Aranđelovdan, su iz Vrgutinca, doseljeni 1941. godine.

-Kuklišovi (Ćirići), Đurđic, su iz Klisure, doseljeni 1942. godine, železnički službenik.

-Stojanovci (Stojanovići), Jovanjdan, su iz Klenja, doseljeni 1947. godine, penzioner.

-Paralžinci (Jocići), Nikoljdan, su iz Kremenice, doseljeni 1947. godine, radnik.

-Ćosinci (Nikolići), Alimpijevdan, su iz Miranovca od istoimenog roda, doseljeni 1932. godine, službenik.

-Racinci (Živići), Nikoljdan, su iz Miranovca od istoimenog roda, doseljeni 1947. godine, radnici.

-Božinci (Golubovići), Aranđelovdan, su iz Sinnjca, doseljeni 1941. godine, penzioner.

-Ćirinci su iz Divljane, doseljeni 1946. godine, službenik. Ne kaže se koju slavu slave.

-Juruci-Jovičinci (Veljkovići), Nikoljdan, su iz Mokre, doseljeni 1951. godine, zemljoradnici.

-Petrovići, Jovanjdan, su iz Brestova Dola, doseljeni oko 1900. godine, dlakari.

-Štrbovci (Milovanovići), Sv. Petka, su iz Štrbovca, doseljeni 1897. godine, zemljoradnici.

-Ristići, Sv.Đorđe, su iz Senokosa u Bugarskoj, kafedžija. Ima ih odseljenih u Niš.

-Crnovunci (Ristići), Nikoljdan, su iz Grčke, doseljeni u tursko doba. Milan R. Ristiuć Crnovunac unuk je nomadskog stočara Ašanina Janje, koji je sa suvoplaninskim Crnovuncima boravio u Valožju na mestu Crnuvunačke Kolibe a zatim na pojatama iznad belopalanačke Nove Male. Milan Crnovunac ima rođake u Prokuplju (Kosta Dimitrijević), selu Ceroviku i Nišu.

-Arsenijevići, Aranđelovdan, su iz Andrijevice, doseljeni 1927. godine, službenik.

Mala Preko Rampe.

Doseljenici su:

-Markovci (Markovići), Mitrovdan, su iz Dola, doseljeni oko 1900. godine, zemljoradnici.

-Lalini (Krstići), Jovanjdan, su iz Bukurovca, doseljeni oko 1900. godine, trgovci.

-Simonovci (Simonovići), Savindan, su iz Vrandola, doseljeni oko 1900. godine, zemljoradnici.

-Šiljinci (Spasići), Nikoljdan, su iz Crnče, doseljeni oko 1920. godine, zemljoradnici.

-Bači (Jovanovići), Aranđelovdan, su iz Dola, doseljeni 1920. godine, službenik. Ima ih odseljenih u Beograd.

-Ćirići, Sv.Đorđe, su iz Klenja, doseljeni 1937. godine, zemljoradnici i vunovlačari.

-Božići, Alimpijevdan, su iz Klenja od roda Božinci, doseljeni 1937. godine, potkivač.

-Ćirkovići, Nikoljdan, su iz Dola od roda Pančini, doseljeni 1937. godine, zemljoradnici.

-Tošići, Pejčindan, su iz Draževa od roda Tošinci, doseljeni 1937. godine, trgovac.

-Golubovići, Aranđelovdan, su iz Moklišta, doseljeni 1937. godine, lončar.

-Mladenovići, Aranđelovdan, su iz Donje Glame od roda Markovci, vunovlačar.

-Šiljinci-Spasići, Nikoljdan, suiz Donje Koritnice, doseljeno 1901. godine u Malu Pod Kale odakle je 1922. godine prešao u ovu malu, stolar. Ima ih odseljenih u Negotin.

-Stojanovići, Sv.Đorđe, su iz Donje Koritnice od roda Dančulovci, doseljeni 1932. godine, zemljoradnici.

-Denčići, Nikoljdan, su iz Bežišta, crepari.

-Džajinci (Đorđevići), Sv. Todor, su iz Vitanovca, doseljeni 1931. godine. Doselio se Milutin (60 godina) koji je kao vojnik graničar uštedeo nešto novca, kupio zemlju i podigao kuću. U Vitanovcu su Džajinci starinci, tamo im je „staro pokoljenje“ i imaju tri kuće. U Vitanovci Džajinci prislužuju Sv. Marka, seosku i crkvenu slavu, a u Palanci Spasovdan, takođe crkvenu i naseljsku slavu. Jedna kuća ovog roda doseljena je 1941. godine u Belu Palanku, nastanjena je u Novoj Mali, službenik. Ima ih odseljenih u Niš, službenik.

-Dojčovci (Mitići), Aranđelovdan, su iz Vitanovca od istoimenog roda, doseljeni 1943. godine, trgovac. Jedan ogranak Mitića nastanjen je u Varoš Mali.

-Vučići, Nikoljdan, su iz Babin Kala, doseljeni 1932. godine, vunovlačar.

-Kambelevčani (Jovanovići), Mitrovdan, su iz Kambelevca, doseljeni 1932. godine, zemljoradnici.

-Nikolići, Jovanjdan, su iz Lužnice od Kambelovaca, doseljeni 1932. godine.

-Damnjanovi (Aranđelovići), Mitrovdan, suiz Bugarske, doseljeni neposredno iza 1877. godine.

-Kicoševi (Krstići), Pejčindan, su iz Jalovik Izvora, doseljeni 1934. godine.

Antići, Stevanjdan, su iz Crne Trave, zidar.

Donja Ciganska Mala.

Doseljeni ciganski rodovi iz negdašnje varošu Kuričesme (današnje belopalanačko selo Klisura) iz XVII veka su:

-Alići, Nova Godina, kovači.

-Benići, Nova Godina, kovači.

-Kurtići, Nova Godina, svirači.

-Gunjići, Nova Godina, kovači.

-Ramadanovići, Nova Godina, kovači i radnici.

-Bećirovići, Nova Godina, kovači.

-Selimovići, Nova Godina, radnici.

Svi pobrojani rodovi se izdaju za starosedeoce, jer su u Beloj Palanci od začetka tog naselja.

Ostali doseljenici su:

-Asanovići, Nova Godina, su iz Pirota, doseljeni oko 1930. godine, Cigani-Romi, radnici.

-Demirovići, Nova Godina, su iz sela Rosomača u Visoku, doseljeni 1922. godine. Cigani-Romi, radnici.

-Radovanovići, Aranđelovdan, su iz Jalovik Izvora, doseljeni oko 1920. godine, Srbi, radnici.

Studenska Mala.

Doseljenici su:

-Ćirići, Nikoljdan, su iz Donjeg Rinja od roda Krakorci, doseljeni 1900. godine, službenik.

-Živići, Sv. Đorđe, su iz Kremenice od roda Koilkovci, doseljeni 1912. godine, zanatlije.

-Nešići, Mratindan, su iz Draževa, doseljeni oko 1920. godine, zidar.

-Čuljinci (Nikoljdan), Pejčindan – Sv. Paraskeva, Petkovača – su iz Glame, doseljeni oko 1920. godine, zanatlije.

-Lekinci (Pavlovići), Sv.Đorđe, su iz Kremenice, doseljeni oko 1930. godine, albatin.

-Šiljinci (Pavlovići), Savindan, su iz Oreovca od roda Ćosinaca, doseljeni 1932. godine, ćurčija.

-Studenci (Zlatanovići), Jovanjdan, su iz Gornje Studene, doseljeni u tursko doba, trgovci. Kupili su od palanačkog spahije Golovrše veliku vodenicu na Vrelskoj Reci, otoci Belopalanačkog Vrela, pa u njenoj blizini zasnovali istoimeni neseljski kraj. Ima ih odseljenih u Beogradu i Niškoj Banji.

-Taskovi ili Draškovi (Đorđevići), Sv. Mina, su iz Donje Studene, doseljeni 1911. godine. Stočari i stočarski trgovci od najstarijeg vremena, poreklom od Vlaha stočara.

-Svrljige (Bankovići), Aranđelovdan, su iz Svrljiga, doseljeni iza 1877. godine, zanatlije.

-Skoćinci i Radenkovići (Živkovići i Radenkovići), Mitrovdan i Aranđelovdan, su iz Babin Kala, doseljeni neposredno iza 1877. godine, kasapi. Skoćinaca ima odseljenih u Niš.

-Šoškalije (Mitići), Nikoljdan, su iz Striževaca, doseljeni neposredno iza 1877. godine, potkivač. Ima ih u Nišu.

-Šljekini (Petrovići), Aranđelovdan, su iz Kaluđerova u Lužnicima doseljeni neposredno iza 1877. godine, dunđeri.

-Nikolići, Jovanjdan, su iz Bogdanovaca, doseljeni 1936. godine, zanatlija.

Mala Pod Kale.

Doseljenici su:

-Bukurovčani (Pešići), Alimpijevdan, su iz Bukurovca od roda Veselinovi ili Pišljinci, doseljeni 1929. godine, crepar.

-Badulovci (Ristići), Alimpijevdan, su iz Dola, doseljeni 1936. godine, zemljoradnici.

-Mladenovići, Sv. Đorđe, Su iz Moklišta, doseljeni 1937. godine, radnici.

-Živkovići, Sv. Đorđe, su iz Vrgutinca, doseljeni 1949. godine, službenik.

-Petrovići, Nikoljdan, su iz Gradašnice naseljeni najpre u Pirot, potom ovde 1904. godine, šnajder.

-Mitići, Nikoljdan, su iz Poljske Ržane, doseljeni oko 1920. godine, zemljoradnici.

-Petrinci (Pejići), Jovanjdan, su iz Mokre, doseljeni 1924. i 1930. godine, zemljoraadnici i zanatlije. U Donjoj Mali nastanjene su 4 kuće. Ima ih odseljenih u Niš, radnik.

-Gorolomci (Ranđelovići), Mitrovdan, su iz Mokre, doseljeni 1946. godine, stolari i zemljoradnici.

-Šumankovci (Vojinovići), Nikoljdan, su iz Ostrovice, doseljeni 1933. godine, zanatlije.

-Miranovčani (Golubovići), Nikoljdan, su iz Miranovca, doseljeni 1937. godine, zemljoradnici.

-Ilići, Nikoljdan, su iz Gorčinaca, doseljeni posle 1918. godine, zidar. Ima ih u Beogradu.

-Dučevci (Tošići), Nikoljdan, su iz Dučevca, doseljeni 1924. godine, radnici.

-Krstići, Jovanjdan, su iz Ragodeša, doseljeni 1941. godine, zemljoradnici.

-Pešići, Sv. Simeon Bogoprimac, su iz Prokuplja, doseljeni 1943. godine, službenik.

Naselje Dolci.

Do avgusta 1953. godine, kada su završena ispitivanja oovog naselja Bele Palanke, iz sela Dola bili su kolonizovani ovi rodovi:

-Maninci (Stefanovići i Ranđelovići), Aranđelovdan. Ranđelovići su naseljeni 1950. godine, nastanjeni su u mahali Bulski Brod. Ovaj rod je ogranak roda Andžije iz Dola.

-Vučinci (Krstići), Nikoljdan.

-Mačinci (Ignjatovići, Todorovići i Jovanovići), Aranđelovdan.

-Delčinci (Nikolići), Sv. Đorđe.

-Coninci (Ramđelovići), Nikoljdan.

-Miščinci (Mitići), Pejčindan.

Krstinci (Krstići), Nikoljdan, su iz Bukurovca, doseljeni preko Dola.

-Milojkovići, Mitrovdan, su iz Moklišta.

-Kozjanci (Nikolići), Pejčindan, su iz Kozje, doseljeni preko Dola.

Grobljanska Mala.

Rod nepoznatog porekla je:

-Stankovići, Jovanjdan, „Stari“ su živeli u Čukari kod Golovršne Česme, pečalbari.

Doseljenici su:

-Bukolići, Nikoljdan, su iz Špaja, doseljeni 1892. godine, trgovci. Ima ih u Beogradu.

-Vrndalovi (Jovanovići), Aranđelovdan, su iz Vran Dola, doseljeni 1892. godine, opančar.

-Vlajčovi (Ilići), Sv. Petka, su iz Moklišta od istoimenog roda, doseljeni 1902. godine, trgovci.

-Cuponjini (Jovanovići), Aranđelovdan, su iz Pirota, doseljeni u tursko doba, trgovci.

-Rančići, Nikoljdan, su iz Pirota, doseljeni 1892. godine, potkivač.

-Tošići, Aranđelovdan, su iz Pirota, doseljeni 1902. godine, krojač.

-Čunćinci (Nikolići i Pavlovići), Nikoljdan, su iz Donje Koritnice, doseljeni pre 1877. godine i 1949. godine, kolari i službenici. Jedna kuća doseljeni 1949. godine, nastanjena je u Mali Pod Kale a jedna Nikolića u Donjoj Mali.

-Oreovčani (Antići), Aranđelovdan, su iz Oreovca, doseljeni 1887. godine. Službenik. Ima ih u Nišu, Beogradu i Zagrebu.

-Cajinci (Veselinovići), Lučindan, su iz Donje Koritnice od istoimenog roda, doseljeni 1907. godine, zemljoradnici i zanatlije. Jedna kuća je nastanjena u Donjoj Mali.

-Petrovci (Petrovići), Jovanjdan, su iz Mokre od istoimenog roda, doseljeni 1909. i 1923. godine, službenici i trgovci. Jedna kuća je nastanjena u Donjoj Mali.

-Pejinci (Pejići i Ranđelovići), Mitrovdan i Jovanjdan, su iz Mokre od istoimenog roda, doseljeni 1890. i 1933. godine, zemljoradnici. Jedan ogranak nastanjen je u Donjoj Mali, a drugi, potomci Josifa, koji se doselio kao kolar, u Staničenjskoj Mali. Ima ih u Nišu, Sarajevu i Americi.

-Mladenovići, Nikoljdan, su iz Krnjina, doseljeni 1932. godine, zemljoradnici.

-Ralinci (Rančići), Aranđelovdan, su iz Ralina u Lužnici, doseljeni 1936. godine, trgovci.

Bulski Brod Mala.

Doseljenici su:

-Mitinci (Mitići), Aranđelovdan i Sv. Petka, su iz Dola od istoimenog roda, doseljeni 1880. i od 1947. Do 1953. godine, zemljoradnici. Od ovog roda u ovoj mahali nastanjena je samo jedna kuća, doseljena 1880. godine, ostalih 11 kolonizovano je u naselju Dolci.

-Anđini (Sokolovići), Nikoljdan, su iz Donjeg Rinja, doseljeni 1880. godine, bačvar. Ima ih odseljenih u Niš.

-Gradištani (Milići), Nikoljdan, su iz Gradišta, doseljeni 1910. godine, radnik. Ima ih odseljenih u Batajnicu.

-Jankovci (Jankovići), Alimpijevdan, su iz Klisure od istoimenog roda, doseljeni oko 1910. godine. Ovo je jedan od prvih rodova, doseljenih neposredno u ovu mahalu.

-Dinini (Dinići), Mitrovdan, su iz Ljubatovice, doseljeni 1938. godine, radnik.

-Miškovci (Pavlovići), Lučindan, su iz Kremenice, doseljeni 1947. godine, zanatlija.

-Zlatkovići, Nikoljdan, su iz Barje Čiflika, doseljeni 1843. godine , zanatlija.

-Tričkovići, Nikoljdan, su iz Resnika, doseljeni 1862. godine. Ima ih odseljenih u Beograd.

-Beličovi (Tošići), Aranđelovdan, su iz Paježa od istoimenog roda, doseljeni 1934. godine.

-Arsenijevići, Mratindan, su iz Ćićevca, doseljeni 1946. godine, službenik.

-Samardžići, Sv. Đorđe, su iz Bileće, doseljeni 1912. godine, radnik.

-Lambići, Đurđevdan, su iz Konjica, doseljeni 1938. godine, radnik.

Mala Gradine.

Doseljenici su:

-Kljokše (Ranđelovići), Aranđelovdan, su iz Kremenice, doseljeni oko 1910. godine, zanatlije.

-Cikurci (Petrovići), Nikoljdan, su iz Klisure, doseljeni oko 1930. godine, zanatlije.

-Šiškonje (Pejići), Savindan, su iz Oreovca, doseljeni oko 1890. godine, zemljoradnici.

-Cvetkovići, Nikoljdan, su iz niške Studene, doseljeni oko 1910. godine, zanatlije. Ima ih u Jelašnici.

-Vitonavčani (Nikolići), Aranđelovdan, su iz Vitanovca, doseljeni oko 1920. godine, zemljoradnici.

-Manići su iz Paježa, doseljeni 1950. godine, službenik. Ne kaže se koji slavu slave.

Striževčani (Tošići), Nikoljdan, su iz Striževca, doseljeni neposredno iz 1877. godine, bravar.

Stara Kolonija.

Doseljenici su:

-Jančinci (Ćirkovići), Nikoljdan, su iz Glogovca od istoimenog roda, doseljeni oko 1925. godine, službenik.

-Kosmovčani (Pejčići), Sv. Vrači, su iz Kosmovca, doseljeni oko 1935. godine, pinter.

-Rinjci (Cvetkovići), Mitrovdan, su iz Donjeg Rinja od roda Mišinci, doseljeni 1947. godine, službenik.

-Savinci (Ćirići), Nikoljdan, su iz Donje Koritnice, doseljeni 1948. godine, zemljoradnici.

-Krstići, Aranđelovdan, su iz Vitanovca, doseljeni oko 1920. godine, trgovci i zanatlije.

-Pešići, Sv. Todor, su iz Vitanovca od roda Stanišinci, doseljeni oko 1920. godine, trgovci.

-Brbinci (Nikolići), Nikolljdan, su iz Lužnice, zanatlije – većinom berberi. Najpre su se naselili kod Golovršne Česme odakle su prešli, pre 1877. godine, u Grobljansku Malu a posle poplave 1939. godine pomestili u Staru Koloniju. Ima ih odseljenih u Niš.

Toljinska Mala.

Doseljeni rodovi su:

-Toljinci (Dimitrijevići), Aranđelpvdan, su doseljeni iz okoline Uroševca sa Kosova preko belopalanačkog Novog Sela, doseljeni oko 1760. godine. Smatraju se za jedan od najstarijih rodova doseljenih iz udaljenijih krajeva. Toljinci su bili veleposednici i poznati trgovci. Ima ih odseljenih u Beogradu i Svilajncu.

-Raminci (Rančići i Đorđevići), Nikoljdan, su iz Mokre od istoimenog roda, doseljeni u prvoj polovini  XIX veka („pre 120 godina“). Ima ih u Nišu i Beogradu.

Pijac i čaršija.

Rod nepoznatog porekla su:

-Nakinci (Ranđelovići), Aranđelovdan. Stari zanatlijski rod (jorgandžije), koji se izdaje za starosedeoce.

Doseljenici su:

-Dilberovci (Petkovići), Aranđelovdan, su iz Donje Glame, doseljeni 1918. godine, službenik. Ima ih u Beogradu.

-Panajotovići, Aranđelovdan, su iz Pirota, doseljeni 1885. godine, potkivač. Ima ih u Srbobranu.

-Popovci (Popovići), Mitrovdan, su iz Mokre od istoimenog eoda „Popovske loze“, doseljeni 1920. godine, trgovci.

-Trebješanin, Lučindan, je doseljen iz Crne Gore 1929. godine, službenik.

IZVOR: Prema knjizi dr Mihaila Kostića „Belopalanačka oblast (kotlina)“, izdanje 1970. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, varoš Bela Palanka appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena Karaman

0
0

poreklo, logo 2

Poštovani,

pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

prezime@poreklo.rs
Pišite nam

The post Poreklo prezimena Karaman appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Kremna (Prnjavor, Republika Srpska)

0
0

Kremna

Poreklo stanovništva sela Kremna, opština Prnjavor (Republika Srpska). Prema knjizi Milenka S. Bijelića „Hronika sela Kremna sa osnovnim podacima o opštini Prnjavor rodoslov porodice Bijelić iz sela Kremna“. Priredio saradnik portala Poreklo Luka Jelić.

Kremna

Ime selu.

Selo Kremna dobilo je naziv po kamenu kremenu-kvarcni kamen koga ima u izobilju u selu. Kremna je jedno od najstarijih naselja u prnjavorskom kraju, starije i od samog Prnjavora.

Geografski položaj, prirodne i ekološke karakteristike.

Opština Prnjavor se nalazi u severozapadnom delu Republike Srpske i obuhvata deo Bosanske Krajine koji gravitira prema Banjaluci, površine od oko 631. km2,a selo Kremna nalazi se u južnom delu prnjavorske opštine i zahvata površinu od oko 25. km2.Zemljište je brdsko – planinskog karaktera i pretežno je obradivo. Ceo prostor se nalazni na strateškom mestu jer povezuje zapadni deo Republike Srpske sa severoistočnim delom, a preko koridora i sa istočnim delom Republike Srpske. Zemljište prnjavorske opštine pa samim tim i sela Kremne pripada celini panonskog oboda sa brežuljkasto – tercijalnim karakteristikama povoljnim za razvoj poljoprivrdenih proizvoda. Takođe, zemljište pogoduje gajenju žitarica i voćarstva, a povoljni su i uslovi sa razvoj stočarstva.

Delovi u okviru seoskog naselja (zaseoci).

Bujadnica, Grmčara, Piplići, Podljubić, Vučijak, Lužani (Jasik).

Spisak porodica i njihovih krsnih slava (stanje iz 2006. godine).

Bijelić - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Gajić - Pravoslavci, slave Ignjatijevdan i Vasilijevdan
Mijatović - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Stanić - Pravoslavci, slave Stevanjdan
Lončar - Rimokatolici
Jelić - Pravoslavci, slave Markovdan
Turudić - Pravoslavci, slave Stevanjdan
Krajišnik - Pravoslavci, slave Markovdan
Hemon - Grkokatolici
Kitić - Pravoslavci, slave Mratindan
Milanković - Pravoslavci, slave Stevanjdan i Časne Verige Sv. apostola Petra
Nunić - Pravoslavci, slave Jovanjdan
Šarčević - Pravoslavci, slave Aranđelovdan
Rudonić - Pravoslavci, slave Jovanjdan
Novarlić - Pravoslavci, slave Jovanjdan
Gatarić - Pravoslavci
Radić - Pravoslavci, slave Nikoljdan
Stojnić - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Šikinić - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Vinčić - Pravoslavci, slave Jovanjdan
Gačić - Pravoslavci, slave Ignjatijevdan
Vukadinović - Pravoslavci, slave Nikoljdan
Tešić - Pravoslavci, slave Nikoljdan
Bašić - Pravoslavci, slave Stevanjdan
Marković - Pravoslavci, slave Nikoljdan
Pejašinović - Pravoslavci, slave Jovanjdan
Petrović - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Prelić - Pravoslavci, slave Nikoljdan
Jotanović - Pravoslavci
Golić - Pravoslavci
Savković - Pravoslavci, slave Jovanjdan i Nikoljdan
Španić - Pravoslavci, slave Časne Verige Sv. apostola Petra
Subotić - Pravoslavci
Domuz - Pravoslavci, slave Nikoljdan
Tanasić - Pravoslavci, slave Jovanjdan
Kusić - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Stašuk - Grkokatolici
Čemni - Grkokatolici
Sina - Grkokatolci
Mešanović - Muslimani
Halilović - Muslimani
Bek - Grkokatolici
Plančak - Grkokatolici
Radujković - Pravoslavci, slave Časne Verige Sv. apostola Petra
Žunić - Pravoslavci, slave Stevanjdan
Peulić - Pravoslavci, slave Časne Verige Sv. apostola Petra
Spasojević - Pravoslavci, slave Markovdan
Mihajlović - Pravoslavci, slave Jovanjdan
Tatarević - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Topić - Pravoslavci, slave Časne Verige Sv. apostola Petra
Šikarac - Pravoslavci
Budak - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Jovičić - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Arat - Rimokatolici
Radosavac - Pravoslavci, slave Jovanjdan
Duronić - Pravoslavci, slave Jovanjdan
Goranović - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Galić - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Dujković - Pravoslavci, slave Petrovdan
Marčetić - Pravoslavci, slave Aranđelovdan
Tubac - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Đukić - Pravoslavci, slave Jovanjdan
Marić - Pravoslavci, slave Nikoljdan
Ilić - Pravoslavci, slave Časne Verige Sv. apostola Petra
Živković - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Radivojević - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Kidrić - Pravoslavci, slave Jovanjdan
Đukarić - Pravoslavci, slave Đurđevdan
Pavlović - Pravoslavci, slave Nikoljdan
Bojanović - Pravoslavci, slave Aranđelovdan
Dubočan - Pravoslavci, slave Stevanjdan

IZVOR: Milenko S. Bijelić „Hronika sela Kremna sa osnovnim podacima o opštini Prnjavor rodoslov porodice Bijelić iz sela Kremna“. Priredio saradnik portala Poreklo Luka Jelić.

The post Poreklo prezimena, selo Kremna (Prnjavor, Republika Srpska) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Belanovce (Leskovac)

0
0

poreklo

Poreklo stanovništva sela Belanovce, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Belanovce se zaselilo na južnim padinama neogenih brežuljaka, koji čine delova najniže diluvijalne terase nekadašnjeg leskovačkog jezera. Udaljeno je od Leskovca oko 8 kilometara, zapadno od ovog grada. Zadnje, najnovije kuće na južnoj periferiji sela podignute su u aluvijalnoj ravni Cernice, čije je korito pod ridom na južnoj strani ravnice duboko iskopano u rastresitu plavo-belu pepeljušastu zemlju zvanu Beli Kamen.

Tip sela.

Po svome tipu, Belanovce leži na sredini zgusnutih i raštrkanih sela. Sastoji se od dveju mahala, od kojih je Gornja izrazito gomilastog oblika, podignuta iznad Turske Česme (sada kladenca). Druga mahala, na istoku od ove Gornje nosi naziv Donja Mahala. Ona je manje zbijenog tipa, a u sredini iste se nalazi zatravljen prostor znatne veličine, koji nosi naziv Paraspur. Između ovih mahala ima novopodignutih kuća, naročito uz dva ulazna puta u oba dela sela.

Ime selu.

Prema legendi, selo Belanovce je dobilo ime po Turčinu Beljulju, svakako albanskog porekla. Najpre se zvalo Beljuljovo, pa je preobražajem reči  - od Beljuljova postalo Belanovce. Navedena legenda nema utemeljenja u istorijskim činjenicama, jer je selo Belanovce postojalo još u doba srpske srednjovekovne države, a Turci su ga pod ovim imenom zabeležili u sumarnom popisu sela nahije Dubočica još 1516. godine.

Komunikacije.

Sa mnogo verovatnoće se može tvrditi da je u pozno rimsko i rano vizantijsko vreme preko Belanovca vodio put iz pravca Cornjeg Brijanja, preko Podrimca,  za Skunae (danas Leskovac). Tim pravcem je danas povučena nova trasa puta Leskovac – Stubla i dalje.

Ispod Belanovca, sa njegove južne strane, prolazi asfaltni regionalni put, koji vezuje Leskovac, preko Bojnika, sa Prokupljem.

Vode.

Belanovce spada u retka stara srpske sela podignuta daleko od tekućih voda. Kroz njega ne protiče nijedna reka niti potok, a Cernica, leva pritoka reke Jablanice, koja se uliva iznad sela Donjeg Stopanja, protiče na južnoj periferiji atara sela Belanovca. U Gornjoj Mahali postoji jak izvor pitke vode a gotovo svaka kuća ima svoj bunar.

Starine u selu.

Na mestu današnjeg Belanovca postojali je staro antičko naselje. Ono je imalo svoju crkvu, koja se nalazila južno od Gornje Mahale, na mestu koje se i danas zove Crkvište. U blizini se nalazilo staro „latinsko“ groblje, čije su ostatke meštani, prilikom obrađivanje zemlje, otkrivali. Legenda kaže da je na mestu današnjeg Belanovca, za vreme Rimljana bilo veliko naselje, koje je imalo ne samo crkvu, već i čaršiju u kojoj je bilo 50 papučasrkih radnji pa čak i vodovod – pronađene su keramičke cevi.

Po legenci, u Gornjoj Mahali, postojao je u davna vremena, jak izvor, koji je formirao malo jezero. U njemu su se kupali („banjali“) bikovi i često zapadali u glib i davili se. Turci su, da bi ovu pojavu onemogućili, u jezero nabacali drveće, a preko njega bivolske kože pa potom ceo prostor zatrpali debelim slojem zemlje. Tako su zatrpali jezero a od izvorske vode napravili su česmu jakog mlaza i zdrave pitke vode. Ta česma je danas porušena a na njenom mestu postoji izvor iz koga Gornjomalčani zahvataju vodu.

Zanimanje stanovništva.

Belanovačka zemlja rađa pšenicu i kukuruz. Seje se i suncokret, sadi krompir. Nekada je bilo dosta vinograda. Ima dosta voća, posebnio šljiva i trešanja a u poslednje vreme uzgaja se i jagoda. Belanovčani gaje krave mekulje. Nekada su gajili mnogo ovaca, kada je paša bila prostrana. Bili su vešti proizvođači sira, veoma traženog na leskovačkoj pijaci. Među Belanovčanima ima mnogo zidarskih radnika, naročito među naseljenicima iz okoline Vranja.

Zadružna organizacija u Belanovcu poseduje 350 hektara, imaju svoj mašinski park – traktore, kombajne i dr. oruđa i saobraćajna sredstva. Bavi se proizvodnjom pšenice, kukuruza i suncokreta. Značajna je njena uloga u poljoprivredi i kooperaciji sa individualnim poljoprivrednim proizvođačima. Vrši otkup poljoprivrednih viškova.

Skoro svaka kuća ima po jednog člana zaposlenog u Leskovcu u raznim privrednim i trgovinskim organizacijama. Ima ih i u administraciji i to na visokim i odgovornim položajima.

Zemlje i šume.

Atar današeg Belanovca je daleko manji nego do pre 100 godina. Njegova površina iznosi 783 hektara. Zemlja nosi ove nazive: Beli Kamen-Drum na kojoj rađa sitno žito, kukuruz i krompir. Dubrava je u pravcu sela Milanova. I na njoj su njive. Potes Dugan je šuma u pravcu Pašine Česme. Višnjar je zemljište, koje je nekada bilo pod vinogradima, a sada pod šumom i njivama. Crna Zemlja je prema selu Dušanovu. Tu su njive. Pržar je pod šumom. Potess Markov Potok – njive, Zajčevo – njive i šuma; Marjanov Zabel-Drenjar – njive i šume. Potes Grče Trle, severno od sela, na kome su obitovali nomadi, pastiri sa svojim stadima krčkog porekla. Paraspur je utrina u Donjoj Mahali a delimično i pod placevima. Potes Ovaš je pod livadama.

Poreklo stanovništva.

Postoje dva sloja stanovništva. Jedni su starinci a drugi doseljenici.

Starinci su ovi rodovi:

-Perčinci (Cenići, Perovići i Krstići);

-Stojiljkovići;

-Pužinci (Stefanovići);

-Marjanovci;

-Peškiranci (Naprednjaci);

-Janjići i;

-Furdinci.

Najveći rod su Perčinci, koji nose ime po Petri-Perči: Nikola, Vlajko, Sotir, Petar-Perča, Cena i Đorđe, iz čega proizilazi da je ovaj rod u Belanovcu od pre 180 godina.

Doseljenički rodovi su:

-Jeftini (Stefanovići, Jeftići i Mišići). Doselili su se iz Tulova za vreme Turaka.

-Stošići su iz Moštanice u okolini Vranja.

-Mitrovići (Radomir i Radenko) su iz sela Rogačica kod Kosovske Kamenice.

Iz Rogačice su još:

-Tomić Mihajlo;

-Ivanović Stojan;

-Jovanović Dimitrije i;

-Stanković Aleksandar.

-Bogdanović Vladimir je iz Koretine kod Kosovske Kamenice.

-Milenković Kostadin-Jevrejin iz Prvoneka.

-Ilići u iz Koretina.

-Petkovići su iz Koretina.

-Stojkovići su iz Topolnice.

-Cvetković Živojin je iz Topolnice.

-Mitići su iz Moštanice.

-Jevtići sz iz Tulova.

-Kostići su iz Moštanice.

Školske i zdravstvene prilike.

U Belanovcu radi osmorazredna škola, kao istureno odeljenje osnovne škole u Turekovcu.

U novije vreme podignuta je u selu moderna zdravstvena stanica.

 

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Belanovce (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Nikad povoljnije DNK testiranje – za svega 3.000 dinara! Požurite, prijavite se!

0
0

Srpski-DNK-dan

Društvo srpskih rodoslovaca "Poreklo" obezbedilo je za svoje članove DNK testiranje po nikad povoljnijoj ceni - za svega 3.000 dinara! Reč je o četiri puta nižoj ceni od redovne. 

Broj kandidata je ograničen na 200, a prvenstvo imaju članovi Društva srpskih rodoslovaca "Poreklo" i oni koje oni preporuče. Jedan član Porekla može predložiti do dva kandidata za testiranje.

Posebna pogodnost važi za one koji se ovom prilikom učlane u naše Društvo i plate godišnju članarinu (2.000 dinara). Ukoliko se ranije već nisu testirali imaće mogućnost da se sad testiraju za 3.000 dinara i da za istu cenu (po 3.000 dinara) predlože još dva kandidata!

Prijave za testiranje se primaju na dnk@poreklo.rs.

Testiranje će biti obavljeno u Beogradu od 23. do 31. maja, u sedištu Društva srpskih rodoslovaca "Poreklo".

Kandidati iz unutrašnjosti mogu poslati uzorke poštom.

Dobijeni rezultati će biti na 23 markera, a očekivano vreme za njihovo saopštavanje je najkasnije do avgusta 2016.

Testira se praporeklo po muškoj liniji što znači da se testiranje odnosi samo na osobe muškog pola.

Požurite! Prijavite se!

 

The post Nikad povoljnije DNK testiranje – za svega 3.000 dinara! Požurite, prijavite se! appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena Veljić

0
0

poreklo

[toggle title="TESTIRANI VELJIĆI NA SRPSKOM DNK PROJEKTU"]

Veljić

Haplogrupa: G2a rod I

Poreklo: Berane, Crna Gora

Krsna slava: Nikoljdan

Kontakt:
_________________________

KOMPLETNE REZULTATE POGLEDAJTE OVDE[/toggle]

Poštovani,

pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

prezime@poreklo.rs
Pišite nam

The post Poreklo prezimena Veljić appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena Petijević

0
0

poreklo

[toggle title="TESTIRANI PETIJEVIĆI NA SRPSKOM DNK PROJEKTU"]

Petijević

Haplogrupa: E1b rod Orlovića

Poreklo: Petijevići, Herceg Novi, Crna Gora

Krsna slava: Začeće sv. Jovana Krstitelja

Kontakt:
_________________________

KOMPLETNE REZULTATE POGLEDAJTE OVDE[/toggle]

Poštovani,

pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

prezime@poreklo.rs
Pišite nam

The post Poreklo prezimena Petijević appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Bošnjace (Lebane)

0
0

Bošnace,-škola

Bošnace,-školaPoreklo stanovništva sela Bošnjace, opština Lebane – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj i tip sela.

Bošnjace se zaselilo u aluvijalnoj ravni reke Jablanice na oko 12 kilometara zapadno od Leskovca. Ovo veliko selo Donje Jablanice je gomilastog oblika i sa orjentalnim obeležjima više ma koje selo u prostranoj Leskovačkoj Kotlini. Selo je podeljeno na mahale: Rosulja, Golemo Selo i Kolce.

Ime sela.

Bazu ovog sela čini reč Bošnjak, a po legenci je poreklom od Bošnjaka, negde iz vremena Turaka, kada su se doselile četiri porodice iz Bosne i nastanile na zemljištu preko puta bošnjačke crkve. Bila su to četiri brata. Njihovim naseljavanjem na lokalitetu koje danas ima naziv Staro Selo, stvoreno je selo, koje se nazvalo Bošnjace, po nekima Bošnjak. Neko vreme po naseljavanju, u starom selu Bošnjacu, nastala je „mreška“ - pomor ljudi. Po savetu neke vračare, stanovnici su napustili svoje naselje i nastanili na obali reke Jablanice i potoka, koji se u selu Bošnjacu uliva u Jablanicu. Na tom prostoru nastalo je selo Bošnjace, jedno od najvećih sela u Donjoj Jablanici.

Komunikacije.

Bošnjace se nalazi na putu Leskovljac – Lebane, koji povezuje Moravu sa Kosovom i Metohijom. Od pomenutog puta, preko puta bošnjačke crkve odvaja se put Donje Vranovce.

Vode.

Bošnjace se nalazi na levoj obali reke Jablanice i oko korita slabašnog potoka, koji se sliva iz pravca Nove Topole i koji leti presušuje. Budući da je selo u neposrednoj blizini reke Jablanice, izdanska voda je veoma visoka, što olakšava kopanja bunara. Izvori su Jazbinska Dolina i Šovar („lekovit“ za oči).

Zemlje i šume.

Atar sela Bošnjace obuhvata prostor od 1516 hektara, što je najveći atar svih sela u oblasti. Oranice i bašte zahvataju 935, pod voćnjacima je 17, vinograda je na 34, pod livadama je 159, pašnjacima 258, šumom samo 53 dok je pod utrinom 60 hektara. Zemlje i šume su ovim potesima: Starom Selu, Barice, Livade, Turske Njive, Delovi, Trnice, Delnice, Jazbinska Dolina, Nikoš, Kopaci, Padeži, Jaruga, Jezave, Talakovica, Suve Topole, Pejčin Zabel (šuma), Lojze (vinogradi), Zastanci (vinogradi), Među Put, Ornice u Brdo, Tupajinsko Jezero (šuma), Ašansko Torište, Padine, Kitka i Šovar Dolina.

Iz prošlosti sela.

Iz turskog deftera (teftera) iz 1516. godine selo Bošnjak beleži se u dva navrata; najpre kao selo kruševačkog sandžaka pod imenom Šušelj-Bošnjak a potom kao selo u mahali Dubočici pod imenom Bošnjak. Lokalitet Kopaci u ataru sela ukazuje na mogućnost vađenja rude, što je vrlo verovatno jer se Donja Jablanica graniči sa Pustom Rekom i Gornjom Jablanicom, koje su u srpskoj serdnjovekovnoj državi obeležene kao rudarske. Naziv planina Radan, moguće je, da je postao od imena Rudan (rudne planine).

Za istoriju ovog sela od nesumnjivog značaja je Bošnjačka Crkva, kao kulturni i ideološki spomenik daleke prošlosti ovog sela. Smatra se da je crkva podignuta, kada je i Bošnjace zaseljeno – u prvoj polovini XIV veka. Crkva je više puta rušena i obnavljana, poslednji put je obnovljena početkom XIX veka. U dvorištu crkve nalazi se dobro očuvani stari konak. U crkvenoj porti bila je 1879. godine smeštena sreska kancelarija sreza jablaničkog.

Poreklo stanovništva.

Rodovi su:

-Tošići, starosedeoci.

-Colići-Stambolci, starosedeoci.

-Kolarovići (Denići), nazvani po Deni kolaru, otuda prezime Denići.

-Janjini (Stevanovići) su nepoznatog porekla.

-Adžijini (Stojiljkovići) su doseljeni iz Ćenovca.

-Guzini (Cvetkovići) su nepoznatog porekla.

-Prokopijevići (Pavlovići) su nepoznatog porekla.

-Diskini (Diskići) su poreklom iz Gornje Jablanice.

-Tupejkini (Stankovići) su nepoznatog porekla.

-Smiljkovi (Stojiljkovići) su nepoznatog porekla.

-Colini su nepoznatog porekla. Nisu u srodstvu sa Stambolcima.

-Dišini su nepoznatog porekla.

-Muljinci (Stankovići) su nepoznatog porekla.

-Boškovi (Đokići) su nepoznatog porekla.

-Dedivanovi (Stankovići) su nepoznatog porekla.

-Mladžini (Petrovići) su nepoznatog porekla.

-Cvetkovi (Cvetkovići) su nepoznatog porekla.

-Deda Đokini (Đorđevići) su nepoznatog porekla.

-Prčkini (Pešići) su nepoznatog porekla.

-Crnogorkini su dobili naziv po Mari, poreklom iz Crne Gore.

-Stašini su nepoznatog šorekla.

-Miljkovi su nepoznatog porekla.

-Dipini su nepoznatog porekla.

-Čačini su nepoznatog porekla.

-Mitini su nepoznatog porekla.

-Parčini su nepoznatog porekla.

-Boškovi su nepoznatog porekla.

-Pavlovići (Stamenkovići i Kocići) su nepoznatog porekla.

-Uroševi su nepoznatog porekla.

-Kačarevi su nepoznatog porekla.

-Vakini (Pavlovići) su nepoznatog porekla.

-Džakini, pastiri, su grčkog porekla, stalno nastanjeni u ovom selu.

-Vedžinci su srodnici sa Deda Janjinim, su nepoznatog porekla.

-Smiljkovi su nepoznatog porekla.

-Budžini (Stefanovići) su nepoznatog porekla.

-Niškini su nepoznatog porekla.

-Jelikići (Stamenkovići) su nepoznatog porekla.

Osobitu grupu stanovnika sela Bošnjaca čine Rimi-Cigani.

Ovo su njihovi rodovi:

-Radosavljevići su poreklom iz Rumunije.

-Gavazovići su nepoznatog porekla.

-Durmiševići su iz Giljana. Osnivač roda oženjen je iz Geglje.

-Kamberovići su nepoznatog porekla.

-Osmanovići su nepoznatog porekla.

-Šabanovići su nepoznatog porekla.

-Ljatifovići su nepoznatog porekla.

-Macići su iz Geglje.

Zanimanje stanovnika.

Osnovno zanimanje čini zemljoradnja. Seju pšenicu i kukuruz. Ostala strna žita u manjim količinama. Ranije su uzgajali konoplju. Sada su se usresredili na uzgajanje paprike, paradajza i ostalih povrtarskih kultura. Od stoke imaju u proseku dve krave mlekulje. Ranije su imali bivole.

Značajan činilac i privrednom životu Bošnjaca, a i cele Donje Jablanice, čini zadružna organizacija, koja posluje pod nazivom „Poljoprivredno-trgovinski kombinat - Lebane“ sa 674 hektara zemlje od čega 317 u ovom selu, poslovnim prostorom, mašinskim i voznim parkom, stambenim prostorom itd.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Bošnjace (Lebane) appeared first on Poreklo.

Viewing all 2195 articles
Browse latest View live