Poreklo stanovništva sela Razbojna (i zaseok Jankova Klisura) , opština Brus – Rasinski okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.
Položaj sela.
Selo je na ravni na stavama Rasine i njene desne pritoke rečice Blatašnice, upravo niže mesta gde na put iz Toplice Kuršumlija—Blace-Kruševac izlazi "kopaonički" put: Biljanovac na Ibru–Boturići–Brus–Razbojna.
Zaseok Jankova Klisura je više sela u klisuri rečice Blatašnice, na prelazu iz oblasti Toplice u Rasinu, na obema stranama rečice, s kućama samo na desnoj (prisojnoj) strani.
U međama naselja su: Rasina, Golo brdo, Razbojnički potok, Javorac, Džurla (869), Laz, Virište, Blatašnica, Jankova klisura. Unutar su uzvišenja: Sonjićki breg, Jasik, Srednje brdo, Glavić, Jagodarnik.
Vode.
Osim reke Rasine rečice i potoci su: Blatašnica, Viriški, Jasički, Pastrmački i potok Studenak. Vode imaju imena: Izvor u Pitomoj livadi, Česma kod Mićića kuće, Izvor kod Đešića kuća. Za piće i ostalu upotrebu poglavito se koristi voda iz bunara, više od dvadeset pet na broju.
Zemlje i šume.
Mesta na kojima su njive i livade zovu se: Javorac, Klisura, Srednje brdo, Razbojničko polje, Selo, Lipar, Pitoma livada, Vinogradi s pivnicama i "zemnicima"-poddrumima su u poljani Crvenoj jabuci u Aleksandrovačkoj Župi i u selu Ljubinci.
Tip sela.
Selo sastavljaju kućne grupe pojedinih rodova i one su nablizu. Naselje Jankova Klisura kraj crkve Sv. Vrača je oko 20 minuta udaljeno od najbliže kuće u selu. Seosko groblje je u Razbojničkom polju. Stanovnici Jankove Klisure sahranjuju u groblju kod crkve Sv. Vračeva.
Ime sela i zaseoka.
Ime selu potiče od razboj i znači bojno polje. Međutim, kada se ovde bila i kakva birka ništa se ne priča. Po predanju u selu se skupljala razbijena vojska Sibinjanin Janka (Hunjadi), ugarskog vlastelina posle poraza na Kosovu. Po drugom predanju, koje ima istorijsku osnovu, Sibiljanin Janko je c vojskom idući na Kosovo prošao putem koji je i u to vreme vodio klisurom Blatašnice (oktobra 1448).
Istorijat.
U Jankovoj Klisuri nađen je rimski natpis. Prvi spomen sela Razbojne je iz 1621. godine, u zapisu manastira Nikolja u Ovčarsko–kablarskoj klisuri:
"...RASBOINU PLILOŽI MONASTIRU" (NIKOLJU).
Godine 1837. Razbojna ima 15 kuća sa 14 i 1/2 poreskih glava; 1844— 25 kuća sa 153 stanovnika; 1921 – 54 domaćinstva sa 333 člana.
Jankova Klisura, kao naseljeno mesto pominje se prvi put četrdesetih godina 19. veka. Napomena: U Protokolima rođenih Bruske crkve 1846. godine zabeleženo je da Nikolić N. iz Sastanka Jankove Klisure (na granici Srbije prema Turskoj) i Antonijević N. iz Užica drže kumstvo. Godine 1847. U istom Protokolu zabeleženi su ovi stanovnici Sastanka: Jovanović N., Aćimović Mita i Sava, supruga Obrada N.
Poreklo stanovništva.
Rodovi:
-Lazarevići (5 kuća, Sv. Nikola), u vreme Karađorđevog vojevanja izbegli su u selo Jasiku u Temniću, pa se vratili u staro mesto. Dalje poreklo je nepoznato.
Doseljenici:
-Predolci (17 kuća, Sv. nikola). Iz sela Predola – starog Predolja u Gokčanici. Doselio se predak, stariji od pradeda.
-Virijevići (10 kuća, Sv. Arhangel i Sv. pror. Ilija) su od Virijevića iz Čukojevca u Gruži. Došao predak Vidak sa sinovima Petrom i Todorom posle rata 1876/78. g. Desetak njihovih porodica odselilo se u Veliku Planu u Toplici.
U isto vreme kad i Vidak Virijević u selo je došao predak današnjih:
-Đorđevića — Đorđilevića (7 kuća, Sv. ap. i evang. Luka i Markov dan). Predak je bio iz nekog sela u okolini Kraljeva (Karanovca).
Pre rata 1876/78. doselili su se:
-Trošić (1 kuća) iz Ćilinaca.
-Petrović (1 kuća, Mitrovdan i Jeremijin dan) iz zaseoka Ravni.
-Nedić (1 kuća, Lazarev dan), iz Subotice u Aleksandrovačkoj Župi.
-Vasiljević (1 kuća, Sv. Arhangel i Velika Gospojina), iz nekog sela u okolini.
-Mićić (Sv. Alimpije Stolpnik i ženina slava Sv. Nikola), je od Mićića iz Žilinaca ušao je y kuću Predolaca.
U Jankovoj Klisuri su:
-Vučkovići (3 kuće, Sv. arhiđ. Stefan), došli su iz nekog sela u Aleksandrovačkoj Župi.
-Vasić (1 kuća, Đurđic i Đurđev dan), je od Vasića iz Ćelija u Donjoj Rasini.
Posle rata 1914/ 18. godine doselili su se:
-Simić (1 kuća, Sv. Nikola), od Simića iz Subotice u Aleksandrovačkoj Župi.
-Jovanović (1 kuća, Sv. Alimpije Stolpnik), prešao je iz zaseoka Ravni.
-Gmijović (1 kuća, CB. Arhangel), od Gmijovića iz Lepenca, došao na imanje Vučkovića.
IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.
The post Poreklo prezimena, selo Razbojna i zaseok Jankova Klisura (Brus) appeared first on Poreklo.