Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2195

Poreklo prezimena, selo Lisina (Raška)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Lisina (i zaseoka Čajtina), opština Raška – Raški okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Kuće sela Lisine su visoko na stranama uske a duboke doline Lisinske reke, ispod Glunčavca i Šanca. Veći deo sela je na desnoj (prisoj noj) strani rečne doline pod Glunčavcem, a manji je deo na levoj (osojnoj) strani ispod Šanca. U međama sela su: Kalejevac, na karti "Kaljevac", Sklap (sastanci Lisinske reke i Barske reke), Orlovac (1078), Okruglica, Rojčićke bačije, Kamena glava, Repuh, Mala kulina, Velika treska (1622m), Suvi deo, Šiljak ili Ostreljača (1156m), Obrž i "Džepačka" — Džepska reka.

Pije se voda sa izvora.

Zemlje i šume.

U selu su potesi: Bućkova bara, Vranova luka, Doline, Ravan, Rađavac i Lisinska zajednica. Bačije su na Grinovoj ravni, na mestu Jasle.

Tip sela.

Dve kućne grupe su nablizu, jedva da su stotinu metara udaljene među sobom. Groblje je u Đorovićima, na desnoj strani doline Lisinske reke.

Istorijat sela.

U povelji cara Stefana Uroše od 1363. pominje se ...i drugi zaselak sela Rudnice – Lisina. Vuk je zabeležio Lisinu, selo u knežini Gornjem Ibru, Nahiji novo-pazarskoj.

Po Popisu od 31. marta 1948. u Lisini su 33 domaćinstva sa 190 članova.

Poreklo stanovništva.

Rodovi.

-Đorovići – Samokresovići (12 kuća, Sv. Jovan zimski i Sv. Jovan Preteča), starinom iz Kotora (nom. mesto akuz. je Kotore) u Drenici. Pre Velike seobe doselili se u Jošaničku Banju – Banju. U Banji je veliki i razgranat rod: Đorovići, Koturanovići, Vekovići, Pajovići i dr. Iseljenici iz Lisine su Lisinci u Osrecima; u Gradu, zaseoku Osredaka su Građani. U Podibru i Aleksandrovačkoj Župi zovu se samo Lisinci.

Oko sredine 18. veka iz Trikosa (nom. Trikose), zaseoka u kmetiji Dobravi doselili su se:

-Trikoši ili Trikošani (7 kuća, Sv. Mina–Mrata i "nedelja pred Sv. Iliju" – Sabor Sv. arh. Gavrila, 13. jula). Jedan rod s Trikošanima su Trikoši–Trikošani u selu Rudnici.

Zaselak  ČAJTINA

Položaj naselja.

Malo selo Čajtina (i na karti, ne Čajetina), pod Čajtinskim brdom, s grupom zbijenih kuća je u izvorištu potoka Senokosa.

Vode.

Pije se voda sa izvora. Vode su: Čajtinska česma, Toplik, Izvor kod Borića, Kovaonica– Kovanica, Izvor pod Bukvom. Potesi se zovu: Selište, Kostovac, Tresavac–bara, Jablanov laz, Grabovac i Dugački breg.

Istorijat naselja.

Knez Lazar poveljom od 1387. potvrdi Obradu Dragosaliću zaselie Čajtinu, zaselak selu "Kukanju" (nom. Kukanj). Vuku je "Čajetina", selo u knežini Gornjem Ibru, Nahiji novopazarskoj.

J. Gavrilović u Rečniku Srbije 1846. zabeležio je "Čajtinu", zaselak u jošaničkom srezu kruševačkog okruga.

Po popisu od 1921. Čajetina, zaselak Lisini, imala je 7 domaćinstava, ca 37 članova.

Starine u naselju.

Srednjovekovna Čajtina bila je u Selištu, na desnoj strani doline potoka Senokosa. Seloje imalo crkvu, kraj crkve bilo je groblje. Danas od crkve i groblja nema traga.

U Sastavcima i Tresavabari su kupišta "izvaraka", šlaknje topljenih ruda.

Poreklo stanovništva.

Rodovi.

-Bačani (Sv. Jovan, 7. januara i Sv. Jovan Preteča) su izumrli.

Sredinom 18. veka neki "gospodar Turčin", seoski aga, preseli iz Belog Brda pretke:

-Krstojevića; sad je u zaseoku jedna njihova kuća (Sv. arh. Stefan zimnji i letnji). Čajići-Čajtinci, u Dobroljupcima u Aleksandrovačkoj Župi i u varošici Brusu, kao i Košutanci ili Zdravkovići u Košutici, u selu Batota su od Krstojevića iz Čajtine.

-Vojinovići (2 kuće, Sv. Jovan zimski) su stari doseljenici iz nekog sela na vučitrnskom Kosovu. Posle rata 1914/18. tri njihove porodice odselile su se u selo Šipolje na Kosovu. Proteklo je pola veka od doseljenja Vojinovića, a u selu su se nastanili:

-Kolašinci-Petrovići (4 kuće, Sv Petka jesenja i letnja). Iz nekog sela kod manastira Deviča prešli su u Ibarski Kolašin, a otud su došli ovamo. Od Kolašinaca su Vesići u selu Ržanici kod Aleksandrovca, kao i Vesići u varošici Raškoj.

IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Lisina (Raška) appeared first on Poreklo.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2195

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>