Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2195

Poreklo prezimena, selo Koporiće (Leposavić)

$
0
0

Poreklo stanovništva naselja sela Koporiće, opština Leposavić – Kosovskomitrovački okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je ispod Duba, na zaravni nad stranama Vlasičke reke i Velike reke i na levoj strani doline Koporićke reke. Zemljišno područje Koporića zahvata prostor između naselja: Crešnjice na severu; Jelakca i Stržina na istoku; Graničana i Kijevčića na jugu; Rodelj, Kruščice, Majdeva i Kostinog Potoka na zapadu.

U međama sela su: Ciganski grob (1474m), na karti "Cigansko groblje", Vlasić, Kula (1407m), Solila, Trešnjica (1121m), Modro melo, "Modromir" na karti; nastanjeno mesto, Oblik (1135m), Protina njiva ili Kneževac, Zavratski breg, Rajetino guvno, Lisac (1298m) i Stražnik (1349m) na karti "Stražanjik“. Unutar granica su uzvišenja: Molitva, Rakiće, Veliki krst, Mali krst, Krš, Gradina, Zagradina, Laz, Bož(j)a glavica, Igrište, Ćićavica(1298m),Sankova gora, Karadžinac, Metalica, Garine, Boljkovac, Boljedarica, Pobrđe.

Vode.

Potoci su: Sečki potok, Litica i Vranjevac. Bare imaju nazive: Radeževa bara, Jelina voda, Bulina bara, Veliko jezero i Malo jezero. Vode su: Vodica ili Barice, Česma kod Direktorove kuće, Izvor u Dolovima, Izvor u podgori, Izvor u Solila, izvor kod Rupa, Studenac, Toplik, Ranac, Kaloperova voda,), Leskovita voda, Kladenac i Stublina.

Zemlje i šume.

Njive i livade su na mestima: Pođelije, Rajina, Selište, Ravne grobnice, Staro Koporiće, Dolovi, Luke, a ispaše i šume na mestima: Veliko Brezje, Malo brezje, Veliko guvno, Malo guvno, Prisoje, Podgora, Paljotina, Dolovi, Suvi bor, Jelenja ravan, Ripa. Zimovnici za stoku su u Trgovištu.

Tip sela.

Selo je s razbacanim kućama; jedva da su dve jedna kraj druge. Kuće su sa malim brojem zgrada oko kuće, sa livadama naokolo. Ovakav tip naselja bio je uslovljen načinom zaseljavanja posle ratova 1912/ 13. Doseljenici se vraćaju na stara mesta, ili se nastanjuju na kupljenom zemljištu. Doseljenici su na mestima: Soliocu, Brdiji, Kućištima, Grmenjači, Rosuljama, Lukama, Sopotima i Podubravama. Groblje je na Dubu kod crkvine,kraj starijeg seoskog groblja. "Tursko" groblje pomuhamedanjenih Srba "iz Kolašina" - "Kalašinaca" je kod Gradine.

Istorijat i starine.

Selo Koporiki i Modrbi M6l6 zapisani su u Svetostefanskoj hrisovulji 1346. godine. Rudarsko naselje Coporich, ca katoličkom crkvom, pominje se u pismu pape Klimentija VI kralju Srbije Stefanu Dušanu. Godine 1770. sela Koporići i Modi mehb spadju u oblast Kopaonika i nuriju popa Mateja. Avr. Popović navodi da je Koporiće u vreme ustanka, 1804. imalo 4 kuće, a pred rat 1876 – 23 kuće. Selo Modro Melo 1877. imalo je 3 kuće, a iste godine, po deobi, bilo ih je 6. Godine 1913, posle balkanskih ratova, u Koporiću su 123 stanovnika. Godine 1936. y Koporiću sam zabeležio 11 porodica, od 9 rodova, a u Modrom melu samo jednu porodicu, od jednoga roda.

Mnogobrojni i raznovrsni tragovi starih rudarskih radova : kupišta troske – "šljaknje" – šlaknjišta, ostaci topionica, samokovi i samokovske vadi ostaci vodovoda, potkopi i "rupe" (okna).

U Kućištima vide se tragovi starog Koporićkog zaseoka Barana. Tragovi naselja starog Koporića vide se u Starom Koporiću, u Velikoj reci. Stara groblja na Dubu, Ravne grobnice na seoskoj međi, "tursko" groblje pomuhamedanjenih Kolašinaca. Crkvine su na Dubu i u Modrom Melu.

Poreklo stanovništva.

Rodovi.

-Ratko iz Koporića, goroseča pominje se 7. februara 1470. godine u vezi nekog duga Radohni Ridovčići trgovcu iz Belog Brda.

Godine 1876. iz sela su izbegli s porodicama "ustaši":

-Pop Miladin Popović, Lazar Simić, Sima Damnjanović, Jezdimir Ilić, Todor Miletić, Vukić  Pantić, Grujica Jovanović, Despot Janićijević, Milisav Đorđević, Vučeta Jakšić, Jova Radovanović.

Posle rata 1877/78. iz sela su se odselili:

-Popovići u Gornju Jošanicu i:

-Milutinovići u Nevade u Toplici. Po njihovom iseljenju u zapustelom selu turske vlasti naselile su 1883.godine pomuhamedšvene Srbe - "Bošnjake" iz Gornjeg Kolašina:

-Bakoviće, Martinoviće i dr.

Godine 1912. "Kolašinci" su izbegli ispred srpske vojske na Kosovo, a otuda se najveći deo iselio "u Tursku" – Malu Aziju.

Posle povlačenja Kolašinaca u selu se nastanjuju:

-Milanović (Sv. Nikola) iz Domiševine;

-Jovanović (1 kuća, Sv. Mina), od Jovanovića iz Radunja;

-Stevanović (1 kuća, Sv.Vračevi) iz Brzanca;

-Grujić (1 kuća Sv. Arhanđeo, 8. novembra) iz Seljanca;

-Dimić (1 kuća, Sv. Petka) iz Novog Sela u Toplici;

-Bušete: Radosavljević i Radojičić (2 kuće, Sv. ap. Toma i Tomina nedelja) iz Belasice. Čukunded Paunku Radojičiću iz Belasice odselio se u Borčane, otud se preselio Paunko pa nastanio na zemljištu kupljenom od Avr. Popovića, direktora Gimnazije u Kosovskoj Mitrovici. Predak Radosavljevića odselio se iz Belasice u Čungulu u Toplici, a otud se vratio potomak.

-Todići (2 kuće, Lazarev dan) doselili su se od Novopazarske Banje.

-Popović (1 kuća, Đurđic, 3. novembar i Sv. Pantelejmon) je od Komatovića Popovića iz Brnjaka u Ibarskom Kolašinu.

-Presečanin - Miletić (1 kuća, Sv. Đurđe 23. aprila i Sv. pr. Ilija 20. jula) doselio se iz Preseke – Brnjaka.

-Presečanin - Radovanović, u susednom zaseoku Zavrati, je jedan rod sa Presečaninom/Miletićvm.

Stanovnik Modroga Mela godine 1878. bio je:

-Mladenović Petar.

Danas u Modrom Melu je samo kuća:

-Lazara Topolića, novijeg doseljenika iz Bosne. Živi kao čifčija "na imanju" Sime Savića, penzionera iz Novog Pazara.

IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Koporiće (Leposavić) appeared first on Poreklo.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2195

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>