Poreklo stanovništva sela Blaževo, Opština Brus - Rasinski okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.
Položaj sela.
Blaževo je na padinama Goleša (1.152m) i Srnjevice (1.098m), koje se blago spuštaju u dolinu Blaževske reke. Oko sela su uzvišenja: Vlaška ravan (1.135m), Blaževska čuka, Bukovica i Kukavica.
Vode.
Rečice i potoci su: Gradački potok, Đavoljak, Potočina i Matin potok, i izvori: Jasen, Česma i Studenac.
Zemlje i šume.
Potesi su: Goleš, Bugarevac, Tentište, Vardište i Rosulja.
Tip sela.
U Džavovcu, gde na put Brus–Merćez–Kuršumlija izlazi put Leposavići–Kostin potok–Stanuloviće–Blaževo, začetak je drumskog dela sela. Ovde su: sudnica blaževske opštine, dve mehane, sveštenikova kuća, sitničarska trgovina, zdravstvena stanica. Južno od Džavovca na Bukovici su osnovna škola i crkva.
Dva groblja su: na Dublju i na Vardištu.
Istorijat.
Seoce Blaževo, na starom Dubrovačkom putu preko Kopaonika, zabeležio je u svom putopisu 1611. Godine Lefevr, sekretar Sancijeva poslanstva u Carigradu. Izvan svake sumnje, sigurno je, da današnje selo Blaževo treba identifikovati s Blaževim Selom Lefevrovog putopisa. Po prelazu preko planine Kopaonika putnici se odmaraju u stanici u Blaževom Selu, upravo Tentištu (danas livada u Blaževu).
Godine 1884. Blaževo ima 20 poreskih glava; 1948 – 33 domaćinstva sa 198 članova.
Starine u selu.
Na Dublju je crkvina Sv. Petka. Oko crkvine je "staro" i današnje groblje. U Starom groblju po grobovima su veliki blokovi stena, a na njima krstovi sa urezanim znacima krsta.
Poreklo prezimena.
Rodovi:
Starinci su:
-Blaževci – Mijailovići (4 kuće, Đurđic i Đurđevdan).
Krajem 17. veka ili na početku 18. veka doselio se predak:
-Kovačevića (9 kuća, Sv. Jovan Krstitelj) iz Popovog Polja u Hercegovini.
Posle rata 1877/78. godine doselili su se:
-Neškovići – Marinčani (4 kuće, Sv. Vračevi) iz Marinca u Vrhovini, pokrajini Kopaoniku. Najpre su se nastanili u Babici, a otud su prešli ovde. Jedan rod s Neškovićima – Marinčanima su Mačičani u Gradu.
-Topalovići – Nestorovići (4 kuće, Sv. Vračevi) su iz Rečice u Vrhovini.
-Šutići —Mijailovići (2 kuće, Sv. Nikola) su iz Vrhovine.
-Seljančani – Đorđevići (2 kuće, Đurđic i Đurđevdan) su iz Seljanca.
-Obradović (1 kuća, slavi ženinu slavu Sv. Jovan Krstitelj) je iz Šljivova u Aleksandrovačkoj Župi. Došao je trgovac Vitomir i prizetio se u kuću Uroša Kovačevića 1924. godine.
IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.
The post Poreklo prezimena, selo Blaževo (Brus) appeared first on Poreklo.