Poreklo stanovništva sela Štava (i zaseoci: Željevo, Trešnjica i Miočiće), opština Kuršumlija – Toplički okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.
Položaj sela.
Štava je pod Dobrim brdom i stavama Parduške reke i Štavske reke. Željevo je u podnožju kamena (1.215m); Trešnjica pod Treskom – Štavskom Treskom u Trešnjičkom potoku, a Miočićeje na Miočkom bregu i na stranama doline Štavske reke. U međama Štave i zaselaka su brda: Javor, Mioljev krst, Bukova glava, Znatna ravan (1.210m), Rudine (1.317m), Čukara (1.198m), Treska (Štavska Treska), Kamen (1.215m), Željevsko brdo (1.222m), Drvnik, Vrelo (1.387m), Cignski grob (1.474m), Čardak (1.590m), Koprivnica (1.642m), Kokošar (1.663m), Pilatovica (1.703m). Unutar su uzvišenja: Šilovac (987m), Drenova glava, Bodina čuka (1.231m), Visoko brdo, Metelica (1.267m).
Vode.
Rečice i potoci su: Boranska reka, Dobrobrodski potok, Grašnica i Štovna – Štovnički potok.
Zemlje i šume.
Potesi su: Rudinski krš, Drenova glava, Šilovac, Trgovište, Metelica, Bodina čuka, Visoko brdo.
Postanak i tip naselja.
Udaljenost sela od pojedinih zaselka je 1–3 km. Jedno groblje sela i zaselakaje kod crkve u Štavi. Dve porodice iz Štavice na gornjem Ibru doselili su se "pre Kosova" (1389g) i naselje koje su zasnovali nazvali Štava "za uspomenu" na Štavicu, iz koje su se doselili U Štavi su potomcijedne porodice ovih starih doseljenika dok potomci druge porodice žive u susednom selu Seocetu.
Istorijat.
Po Devičkom katastihu selo Štava 1770. godineje u oblasti Kopaonika i u nuriji popa Mateje.
Godine 1884. u Štavi su 50 poreskih glava; 1948–51domaćinstvo sa 413 članova
Starine u naseljima.
I u selu i u zaseocima su mnogi i raznovrsni tragovi starog rudarstva. Crkvu u Štavi ,hram posvećen Sv. Mini podigao je, po predanju, Mrkša, vojvoda kneza Lazara „trideset sedam godina posle Kosovske bitke" – 1426. godine. Po istoriji, vojvoda kneza Lazara Mrkša Sićevski bio je iz Sićeva kod Istoka u Drenici. Po zapisima u rukopisnom evanđelju štavske crkve, koje se čuva u manastiru Beočinu, 1726. godine, 23. aprila i 1736. godine, 26 jula u Štavi je boravio patrijarh Arsenije IV Jovanović Šakabenta. Oba puta je odseo u kući "kir Miloša Milujevića".
Poreklo stanovništva.
Rodovi:
-Gavrilovići, Milići, Miletići, Smilići, Tomići Tanaskovići, Malkići – Malkićani, Mitrovići i Đokići (23 kuće, Sv. Mina, Sv. kralj Stefan Dečanski i prekada slava cele Štave Bogojavljenje).
Od drugih rodova u Štavi su jedino:
-Krnci – Krnčevići (8 kuća, Sv. Agatonik i prekada Petozarni mučenici). Seoski aga preveo je njihovog pretka, svoga čifčiju, pre rata 1876. godine iz zaseoka Vitanovića u selu Drenu. Ovi Krnci su jedan rod sa Krncima u Sudimlju.
U Željevu su:
-Milenkovići, Mitrovići, Josići, Simići, Vučkovići i Miletići.
U Trešnjici su:
-Smilići, Jovići, Lazarevići, Vitorovići (9 kuća).
Jedini stanovnici Mijočića su:
-Gavrilovići, Stevići i Nešići (6 kuća).
IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.
The post Poreklo prezimena, selo Štava (Kuršumlija) appeared first on Poreklo.