Poreklo stanovništva sela Rastelica, opština Gora – Prizrenski okrug. Prema knjizi „Gora i Opolje“ Milisava Lutovca, izdanje 1955. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan
Položaj sela, zemlje i šume.
Restelica je jedno od najviših sela u Gori. Leži u izvorišnom delu Resgeličke Reke oko 1.400 m nadmorske visine. Okružena je sa svih strana prostranim planinama za koje narod ima posebna imena: Crni Kamen, Donji i Gornji Dof, Careva Česma, Peš, Karpa, Izvor, Kleć, Severove Rupe, Ropu, Pejčinov Kamen, Grčke Pype, Lajsov Do, Davenica, Magareći Potoci, Rupje, Ginivoda, Strvenica, Jelak (šuma), Golema Rupa, Krastaec (livade), Čemerika, Gramada, Lešoji, Barbula, Orlov Kamen, Abdaf Brdo. Osim toga, u oblasti Restelice su i druge velike planine, koje pripadaju državi: Tija Voda, Lukovo Polje, Božino, Prežaba, Belanca, Ćoselija, Karamustafa, Pzeđuzel, Popova Šapka, Dejkin Kamen (Devojkin Kamen), Tupan Kamen, Gaštek (šuma), Đeravište (livade i njive), Šerupa (Šekova Rupa).
Oko sela, po stranama dolina, razvila se tokom vremena i zemljoradnja, koja je imala sporedan značaj u privredi. Ti krajevi nose ove nazive: Vodenički Rit, Krs, Krstali, Kolov Kamen, Rajkove Njive, Ravništa, Lisičina dutpsa, Priporište, Zad Krs (Pozadi krsta).
Starine u selu.
Na Krstu je staro groblje, a na Krstinama crkvina. I jedno i drugo pripadali su precima današnjeg resteličkog stanovništva dok nije bilo prešo u islam. Pored toga, y ataru ovog sela jedno mesto nosi naziv Juručka Grobišga. Bez svake sumnje, to ime je ostatak Juruka koji su dolazili sa stokom na Šar-Planinu.
Tip sela i vode.
Selo je grupisano i deli se na mahale. Kod džamije je ,,sred selo“, gde se svet skuplja na zbor i oro. Tu je nova česma. „Sredelica". Sem ove, ima u Restelici još voda: Gurel Dof, Bobište i Aladina Česma. Gurel je doveden iz Lisičine Dupke, a Atinica od Ravništa.
Poreklo stanovništva.
Stanovnici su većinom starosedeoci, ali ima i doseljenika. Za najstarije u selu smatraju se ovi rodovi:
-Kuklevci, 10 k.,
-Čovdarovci–Čovdinci, 6 k.,
-Esevci, 15 k.;
-Ćuftinci, 25 k.;
-Kološevci-Odžinci, 24 k.;
-Severovci, 10 k.;
-Bajrovci 10 k.;
-Kuševci (Kušinci), 6 k.;
-Kačkinci, 8 k.;
-Bozinci (prvi počeli da prave bozu), 7 k.;
-Koljovci, 5 k.;
-Bigorovci, 5 k.;
-Batalovci, 2 k.;
-Čokovci, 8 k.;
-Bozdinci, 6 k. i:
-Mačorovc, 1 k.
Od njih se mnogo iselilo u Aziju, Skoplje, Kumanovo i Prizren.
Doseljeni su:
-Kološevci, došli kao stočari, a kasnije su otseljeni u Malu Aziju (1914. g.);
-Jurukovci, 1 k., ostatak Juruka koji su dolazili na planinu; bilo ih je više pa su se iselili u Tursku;
-Dimanovci (Fetiševci i Mamutovci) 10 k., predak je došao kao ćaja iz Novaka u Pologu pre 150 godina (pominju i selo „Palaćište“, gde su najpre boravili);
-Ademčevci, 1 k., doseljeni kao domazeti pre 100 godina iz Kruševa;
-Arapovci (zbog mrke boje) 2 k.;
-Čauševci, 5 k.,
-Aginci, 6 k.,
-Likovci, 8 k.,
-Balalevci, 10 k.;
-Rekankinci, 8 k. (sigurno po majci koja je bila iz Reke);
-Šupljinci, 6 k.;
-Veljćevci, 3 k.;
-Bazdinci, 4 k.;
-Ruštevci, 15 k. i:
-Šukavci, 9 k.
Mnogi drugi rodovi su iseljeni u Aziju. Od 500 domova, koliko ih je bilo pre 1912. godine, u Restelici sada ima svega 254 kuće.
IZVOR: Prema knjizi „Gora i Opolje“ Milisava Lutovca, izdanje 1955. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan
The post Poreklo prezimena, selo Rastelica (Gora) appeared first on Poreklo.