Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2195

Poreklo prezimena, selo Vrbica (Pljevlja)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Vrbica, opština Pljevlja – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan

Ime i položaj sela.

Ovo vediko bihorsko selo bez svake sumnje dobilo je ime po vrbama koje su rasle kao i danas pored potoka. Naselje je u dodinama potoka koji se stiču ga padina Turjaka u Trpežnicu (Proslap, Tržnica, Agovića reka, Ćelije i dr.). Vrbicu odvaja od predela Police potok i Bukova strana a od Trpszi Trpeško brdo.

Tip sela.

Selo se deli na Donju i Gornju Vrbiiu, a ove na naselja po bratstvima. Donja Vrbica je u ravni oko potoka, na blagim padinama, a Gornja na stranama većih brda.

Zemlje i šume.

Prilično plodno zemljište, pašnjaci, šume i vode i zaklonjeiost od štetnih vetrova uslovili su postanak većeg naselja. Ono se krčenjem šume širilo uz padine Turjaka. Obe Vrbice se dele još i na manje krajeve i potese. U D. Vrbici krajevi nose ova imena: Dugačke divade (sada njive pod kukuruzom), Selište, Mrče luke, Prisoje, Zadublje, Dužice, Momovići, Ajrovići, Begluk (livade), Meljače, Žare, Dvorišta i Stupe. Šume i pašnjaci su: Ravan. Osoje, Borovnjak, Letina, Tikova, Kace, Velji vrh. U Gornjoj Vrbici glavniji seoski potesi su: Osoje, Osoje Agovići, Prnsoje, Stupovi, Ložnjaci (ranije selina a sada stadno naselje), Ravna gora (šuma iskrčsia i pretvorena u livade pre 40 godina), Crni vrh (lnvade i šume). Treštenice, Lazovi,   Bare Agovića (planina) i Ćelije

Vode.

Kao što je rečeno. Vrbica obilujs vodom. Brdo je gusta mreža izvora i potoka. Glavni izvori i česme u D. Vrbici su: Kamešnica (vrdo hladna voda), Studenac u Osoji, Bijela voda u Platačama, Stupe (Č), Zukova voda, Ulica, česma u kraju Dužice, a u G. Vrbtši: Vrba, Ivanova voda, Joše (najbolja voda), Ornice, Kruščica, Vruće bare u Agovnća barama, Kovrag i Brestova ravan. Sem ovih izvora, na kojima su po pravilu česme, za pojila se koriste mnogobrojni potoci. Neki su todiko jaki te pokreću i vodenice. U novije vreme iz njih su izvedene i vode za navodnjavanje useva. Iz Proslapa jedan krak vode teče kroz kraj Dužicu, a drugi kroz Memovićs u A. Vrbici.

Starine u selu.

Vrbica je bida odavno naseljena, ali se stanovništvo u njoj smenjivalo. Ostaci starijeg stanovnicima su crkvine i groblja. Na brežuljku u Zadublju je „grčka crkvina" i „grčko groblje". Od crkve su ostadi samo temelji, dok je groblje dosta dobro očuvano. Grobovi u njemu pokriveni su dugačkim monolitnim pločama. U ovom srednjovekovnom srpskom groblju sahranjivani su i docniji doseljenici sve dok nisu prešli na islam. Naziv "Zapis" na brdu prema sedu Zagraću takoće je i u vezi sa pređašnjim stanovništvom.

I u Gornjoj Vrbici ima ovakvih tragova. U kraju Prisoje staro groblje i crkvine zarasli su u šumu. Više G. Vrbice je još jedno „crkvište" i oko nje groblje sa dugačkim pločama. Sem toga, jedan kraj u ataru Vrbice nosi naziv Dvorišta, a drugi Ćelije (potok Ćelije). Dvorišta su sada selina u kojoj su njive, livade i letnji stanovi. Međutim, ona su ranije bila stalno naseljena. To svedoče ostaci kuća, crkvina i grobalja.

U Đurašnnovom dolu i Prijekim livadama vide se tragovi groblja. Na donjoj strann blizu šume i potoka, gde je danas stan n tor jednog Vrbičaniia, kažu da je bila crkvica. Ovo skrovito mesto kao i potok Ćelije ukazuju da je ovde bilo kaluđesko boravište. Sam naziv dvorišta upućuju na stalnu naseljenost, kada je kuća nazivana dvor. Prema tome, naziv dvorišta u prošlosti znači isto što i kućišta sada.

Poreklo stanovništva.

Preci današnjeg stanovništva Vrbice su doseljenšš iz Crne Gore i Brda:

-Adrovići (100 k.) u Donjoj Vrbici poreklom su iz Stare Crne Gore. Njihov rodonačelnik Andro došao je iz Ceklina pre 300 godina, kad i njihovi pravoslavni rođaci u Lušcu kod Ivangrada (Tomaševići, Popovići, Pajkovićn, Vekovići, Radičevići i dr.). Kažu da su od Đuraškovića. Tako se i sada preziva jedan deo ceklinskih bratstava u Budimlji i Dapsiću. Adrovići su bili ugdedno i borbeno bratstvo. Njemu je pripadao gornjobihorskn barjak. Iako su razgranati, Adrovići se ni sada ne žene između sebe.

-Agovići (35 k.) u G. Vrbici. Kažu da je njihov predak doseljen iz okoline Plava pre devet pojaseva. Tamo je kao katolik primio islam. Naselio se najpre u Peteševicn kod Tucanja a odatle se iselio jedan deo u G. Vrbicu, a drugi u susedno ssdo Orahovo.

-Ćemani (30 k.), čiji je predak iz Kuča, rod su sa pravoslavnnm Božovnćima u Zagradu i Goraždu kod Ivangrada.

-Talevići (5 k.), rod su sa Tadevićima u Trpezima.

-Cikotići (6 k.), roćaci su sa Cikotićima u Trpezima.

-Tiganji (3 k.). doseljeni iz susednog seda Petnjice.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Vrbica (Pljevlja) appeared first on Poreklo.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2195

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>