Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2195

Poreklo prezimena, selo Bogojevce (Leskovac)

$
0
0

poreklo

Poreklo stanovništva sela Bogojevce, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Bogojevce se nalazi na obema stranama reke Veternice, blizu njenog ušća u Južnu Moravu. Od Leskovca je udaljeno oko 6 km u pravcu severoistoka.

Tip sela.

U sredini sela je veliki prazan prostor a selo je zbijenog tipa, deli se, počev od Leskovca, na Gornju Mahalu, Srednju Mahalu i Donju Mahalu. Deo sela na levoj obali Veternice zovu Abisinija i zaseljena je u novije vreme.

Ime sela.

Verovatno je selo dobilo ime po nekom Bogoju koji se, moguće je, ovde prvi zaselio. Možda je dobilo ime i po vlastelinuu kome je pripadalo ovo selo.

Vode.

Kroz Bogojevac protiče reka Veternica a nedaleko od ovog sela je i Južna Morava. Tako se Bogojevce našlo na obema obalama dveju najvažnijih reka Leskovačke Kotline koje su zasule njegovo polje plodnim nanosom zemlje i stvorile plitku izdan, važan uslov za zemljoradnju i povrtarstvo. U ataru ovog sela nema izvora i kladenaca ali se lako kopaju bunari i dolazi do vode za ljude, stoku i zalivanje poljoprivrednih kultura, naročito paprike.

Zemlje.

Atar sela Bogojevaca prosstran je ukupno 735 hektara, od čega na oranice i bašte otpada 533, voćnjake 16, vinograde 2, pašnjake 74 i na neplodno zemljište 110 hektara.

Zemlja-potesi nose ove nazive: Gornje Polje, Stare Bače, Mečkarka, Leštar ili Selište, Livade, Banura, Pržine, Mali Prud, Veliki Prud, Paraspur, Poljana, Kovanluk i Čivlačište.

Postanak sela.

Bogojevce spada u ona mnogobrojna srpska sela koja su nastala u doba stare srpske države, možda još u vreme kada je ove krajeve pripojio Raškoj Stevan Nemanja. Neki Bogoje se pominje u aktu kralja Milutina iz 1308. godine.

Selo Bogojevce pominje se u turskim izvorima i to; u popisu izvršenom za vreme vladara Mehmeda II kao timar nekog Hamzine u vremeni od 1477. do 1453. godine; zatim u tefteru od 1516. godine, opet kao timarsko selo.

Poreklo stanovništva.

Bogojevcce je odmah posle oslobođenja od Turaka imalo 88 domaćinstava i bilo je sedište bogojevske opštine. Po popisu iz 1953 imalo je 259 domaćinstava sa 1531 stanovnika a 1971. godine na popisu je utvrđeno da selo ima 336 domaćinstava i 1256 stanovništva.

Godine 1977. u selu su postojali ovi rodovi:

-Zoljkini su verovatno iz sela Zoljeva.

-Kurtini su nepoznatog porekla.

-Jovan „Babejić“ je iz Crne Trave, zidar, sada se bavi zemljoradnjom.

-Makedonci su poreklom iz Lokošnice, pa su bili naseljeni u Makedniji i oduda vratili u Bogojevce.

-Šabani su nepoznatog porekla.

-Tirčini su nepoznatog porekla.

-Trojančini su nepoznatog porekla.

-Trampdžije su poreklom iz Drćevca.

-Crnatovčani su poreklom iz Crnatovca

-Nisići su nepoznatog porekla.

-Krstić Vlada je iz Vinaraca,

-Zajini-Jankovići su nepoznatog porekla.

-Dačini su iz Navalina.

-Mitrović Božidar je iz Priboja.

-Osmanovići Cigani-Romi su nepoznatog porekla.

-Ibriševići su doseljeni iz okoline Lebana.

-Neša N. je nepoznatog porekla.

Starosedeoci su:

-Cvilini-Pešići, Živkovići, Mecini, Rajkovići, Miloševi-Mesečarovi, Đorđijinski, Baba-Đikini, Klincini, Tilinci, Mitkini, Kočanovi, Veličkovci, Šajtanci, Savinski, Džalini, Moljini, Tilinci, Deda Jovini, Tošići, Kičarci-Dudukarovi, Globčini, Deda Jankovi, Nisići, Urošajci, Kušini, Kondini, Cvrculjci, Stojkovci, Kvrkljini, Karakacini, Paprikarovi, Zeljarci, Džadžini, Kolarovi, Srdini, Džukini, Krljini, Grkovi, Dinčini, Sikini, Gušterovi, Kačunovi, Štikljini, Rajkovi, Čorbini, Đušini, Paljkini, Čočkini i Kopini.

Zanimanje stanovnika.

Zemljoradnja je osnovno zanimanje Bogojevčana. Na oranicama svog atara uzgajaju sve vrste useva: kukuruz,  pšenicu i dr. Proizvode krompir za tržište. Poznati su proizvođači kupusa, paprike.

Od stoke imaju krave za mleko i mlečne proizvode. Ima i nešto ovaca.

Bogojevčani odlaze kao „gastarbajteri“ iz naše zemlje. U Leskovcu ih ima nekoliko desetina kao idustrijskih radnika.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Bogojevce (Leskovac) appeared first on Poreklo.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2195

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>