Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2195

Poreklo prezimena, selo Slivje (Svrljig)

$
0
0

Poreklo stanovništva u selu Slivje, opština Svrljig. Priredio Jovica Marinković. 

Selo Slivje, na sadašnjoj lokaciji, najverovatnije je formirano u 18. veku.  Prethodna lokacija je bilo selište sa sadašnjim nazivom "Grnčarevac". To je lokacija na obodu sela Lalinca, koja je u 15. veku bila jedno od tadašnjih selišta Lalinca „ Bujakov Glog“ ili „Rudarce", a koja su navedena u turskom Popisu domaćinstava u selima Svrljiške kotline 1478/81.god.  [1].

Na sadašnju lokaciju prva se naselila današnja familija (rod) Torbari, koji su se locirali odmah uz veliki izvor pod nazivom Vrelo. Naredni su bili Stojanovci koji su svoju okućnicu postavili uz drugi  izvor tzv. Stojanovski kladenac. Na osnovu istog argumenta (kvalitet lokacije za okućnicu i kvalitet obradivog zemljišta u posedu ) može se pretpostaviti da su se posle toga naselili Vučkovci, kao i rod koji potiče od Stevana Radenkovića Topala (koji se naselio oko 1800-te god).  Za ovaj rod  ne postoji jedinstveni naziv, pa neka u daljem tekstu budu Topalovci.

Ovakav redosled doseljavanja je uočljiv i u rasporedu rodovskih parcela  na seoskom groblju, a koje se širilo od najnižeg kraja pa naviše prema ulazu u groblje.

U prvom popisu iz 1833. god. nakon pripajanja " vilajeta svrljiškog" Srbiji, u selu Slivju je nabrojano i popisano 10 kuća-domaćinstava. Ovi podaci su navedeni  u Popisnoj knjizi [2] , zajedno sa podacima detaljnijeg popisa iz 1863. god, kada je u  Slivju popisano 20 kuća-domaćinstava sa ukupno 84 muška i 72 ženska stanovnika.

Po broju aktivnih domaćinstava i broju stanovnika Slivje je bilo najbrojnije  nakon 2. sv. rata.  Sada je selo u stadijumu odumiranja.

Navedena četiri osnovna roda razlikuju se po tome koju slavu slave. Ima izuzetaka koji se javljaju u slučajevima kada je neko priveden-prizećen, pa doneo sa sobom prezime obavezno, a poneko i krsnu slavu.

Torbari

Slava Sv. Đorđe

Torbarci (Petković 6,  Cvetković 2,  Dinić 1,  Ilić  1, Rajković 1).

Stojanovci 

Slava Sv. Arhanđel

Pavlovci (Stanojević 4,  Miletić 2), Nikolinci ( Nikolić 3, Dimitrijević 1),

Marinci  (Đorđević 4), Rajkovci ( Rajković 3),  Dininci (Dinić 3, Milanović 1),

Vukadinovci (Vukadinović 5, Nikolić 1),  Velkovci (Milivojević 1, Stanković 1, Krstić 1)

Vučkovci

Slava Sv. Nikola

Vučkovići (Vučković 6 , Milosavljević 1),  Kurdelci ( Nikolić 4,  Milivojević 2).

Topalovci

Slava Sv. Vrači

Marinkovci (Marinković 3),  Macinci (Radenković 1 , Marković 2,  Petrović 1),

Radovanovci (Stanković 1, Stojković 3, Stevanović 1)

Milanovci (Milanović 2, Stojadinović 5),  Raškinci (Matejević 2),  Kodžinci (Rašić 6, Milojković 1),  Brkići (Marković 5).

*

Navedeni podaci po rodovima i familijama nisu presek ili popis u određenoj godini, već je to sumarni prikaz domaćinstava u periodu od sedamdesetih godina 20. veka pa do početka 21. veka.

U navedenom periodu  je bilo seoskih domaćinstava koja su se ugasila zbog nedostatka muškog potomstva, ali su ipak nabrojana. Takođe su pridodana i domaćinstva koja su odeseljeni potomci formirali negde drugde.

Rodonačelnik Stojanovaca, prema usmenom kazivanju,  doselio se iz sela Kozja – B.Palanka.

Rodonačelnik Topalovaca (Stevan Radenković Topal) je, kao hajduk, skrivajući se od Turaka pobegao iz sela Plužine (Svrljig) u Slivje i tu formirao porodicu.  Tokom prvog srpskog ustanka  bio je buljuk-baša, i u borbi protiv turaka na Gramadi 1811. god. bio ranjen u nogu te ostao hrom i dobio nadimak Topal. Kada je ustanak posustao, i sklopljeno primirje, postao je prvi srpski obor-knez svrljiške nahije [3].

Za preostala dva roda nije poznato poreklo.

Seoska slava (litije) je Spasovdan.

Pisani izvori:

[1]. D Bojanić: fragmenti zbirnog popisa Vidinskog sandžaka iz 1466, mešovita građa, knj. 2, Istorijski institut građa, knj. 11, Beograd, 1975, str. 165-170

[2]. Popisna knjiga, 1863, Arhiv Srbije

[3]. Glasnik srpskog učenog društva, knjiga 70, 1889. Iz Timočke krajine. Knjaževački okrug.  Prilog za istoriju i etnografiju Srbije. Od Dragoljuba K. Jovanovića

Napomena: Moguće je da poneka brojka uz odgovarajuće prezime nije baš tačna (tj. manja),  jer autor nije siguran da je pobrojao baš sva domaćinstva (porodice) koje su formirali potomci odseljeni iz sela.

AUTOR: Jovica Marinković, Niš, 02.07.2017. god

The post Poreklo prezimena, selo Slivje (Svrljig) appeared first on Poreklo.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2195

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>