Poreklo stanovništva sela Lepčince, Grad Vranje – Pčinjski okrug. Prema knjizi Jovana F. Trifunoskog „Vranjska Kotlina“, nastaloj na osnovu podataka prikupljenih od 1951. do 1955. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.
Položaj sela.
Lepčine je planinsko selo; leži na zemljištu ispresecanom dolinama, ogolićenom i dosta nerodnom. Okolna naselja su: Kopanjane, Margance i Ćurkovica.
Vode.
Meštani koriste vodu za piće sa izvora-kladenaca, koji nose nazive: Studeni Kladenac,Češma, Belčinski Kladenac i dr.
Zemlje i šume.
Krajevi - potesi oko sela nose ove nazive: Garvanica, Bukovac, Širina, Čuka, Poljana, Vojvodina, Trešteno Drvo, Goliševac, Jazvinje, Golema Padina, Dinijac i Selo.
Tip sela.
Lepčince je selo razbijenog tipa. Deli se na mahale čija su međusobna odstojanja znatna. Desno od Lepčinske Reke (staro ime Tetinska Reka) su mahale: Mišinska, Vučinska, Stanojinska i Jerska. Leve od reke je mahala Rošaci. U svakoj mahali žive stanovnici jednog roda.
Lepčince je 1955. godine imalo ukupno 53 domaćinstva.
Postanak sela i strine.
Ostaci starina ukazuju da je ovde postojalo neko staro naselje. Starine se nalaze na messtu Selo. Tamo su njive i seosko groblje. U njivama se izoravaju: „zidovinke, zgurija, kovačka ognjišta“ i drugo. Po pričanju, starine su ostale od sela prednjeg naroda („stari narod sve uzumreja“). Niže potesa Selo, kraj Lepčinske Reke je stara crkva u ruševinama, pored imanja Stojana Pešića. Stanje ruševina je takvo da se vidi kako je postavljena u pravcu istok-zapad. Dužina joj iznosi oko 12, širina oko 3 m. Očuvani zidovi mestimično su visoki 3 metra. Za izradu zidova upotrebljavan je kamen lepljen malterom. U zidovima se poznaju niše. Natpisa nema ali s vidi da je bilo fresaka. Od meštana se može čuti da je crkva porušena kada je uništeno selo u Selištu. Izgleda da rušenje nije bilo davno. Oko Crkvišta se poznaju stari grobovi urasli u trnje i šumi. Na jednom nadgrobnom krstu postoji oštećen stari srpski natpis. Kod ove crkvine meštani se skupljaju na Spasovdan, kada je seoska slava.
Današnje Lepčince osnovala su tri brata – Vuča, Miša i Stanoja. To je bilo krajem XVIII veka, pre oko 160 godina. Braća su došla iz sela Nerava u Gornjoj Pčinji. Ovde ih je „na prazninu“ uputio vranjski paša, svakako Mehned-paša, umro 1826. godine. Svaki brat zauzeo je dosta zemlje „kude da napravi kuću“; tako su osnovali tri posebne mahale: Vučinsku, Mišinsku i Stanojinsku. Kasnije su se doselili pripadnici roda Jerci.
U Lepčincupostoji manastir Sv. Pantelejmona, verovatno sagrađen u XIX veku. Izgleda da je pre toga tu bila ruševina nekog starog hrama. Manastir se nalazi na kraju sela, u mahali Jerci, prema susednom Kopanjanu. Raspolaže sa oko 6 hektara zemlje, šumom, a do skora je imao dosta žive stoke – ovaca, volova i konja. U njemu stalno boravi jedan kaluđer. Na dan Sv. Pantelejmona kod ovog mansatira priređuje se veliki sabor – traje dva dana i jednu noć. Godine 1944. Bugari su zapalili dva manastirska konaka i druge manastirske zgrade u okvira u manastiru.
Poreklo stanovništva.
U Lepčincu su rodovi:
-Vučinci, Mišinci i Stojanci – slave Nikoljdan. Potiču od pomenute braće: Vuča, Miše i Stanoja. Doselili su se pre oko160 godina iz Nerava i Gornjoj Pčinji. Stojan, 67 godina – Tasa – Peša – Cvetko – Stanoja, jedan od braće koji se doselio. Stanoje je imao sinove – Cvetka, Janka i Stojana.
-Tošaci, Vavedenje, su grana roda Mišinci.
-Jerci, Đurđic, su se doselili posle prednjih rodova. Za njih se kaže da su „iz nekog kosovskog sela Jerova“. Meštani kažu: „Sigurno i oni dobegli zbog krivice, pa ih ovde naselio paša“.
Iseljenici.
-Jerci, dve porodice su se iselile u Vranje.
-Mišinci, tri porodice su se iselile u Vranje.
-Vučinci, jedna porodica živi u Nišu, druge njihove porodice žive u prešrvskim selima Orahovici i Trnavi.
-Čifčilarci žive u Dekutincu kod Vladičinog Hana.
-Đorinci su se iselili u selo Đorinci pored Južne Morave. Grana su od roda Jerci. Tamo su prešli pre 115 godina.
-Rošanci i Paunci su se iselili u Milanovo.
Iz Lepčinaca ima iseljenika i u Preobraženju.
-Dimitrijevići, grana roda Rošaci (ili Tošaci), su se iselili u Reljan kod Preševa.
IZVOR: Prema knjizi Jovana F. Trifunoskog „Vranjska Kotlina“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih od 1951. do 1955. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.
The post Poreklo prezimena, selo Lepčince (Vranje) appeared first on Poreklo.