Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all 2195 articles
Browse latest View live

Poreklo prezimena, selo Jelakce (Leposavić)

$
0
0

Poreklo stanovništva naselja sela Jelakce (i zaseoka Stražin – „Stržin“), opština Leposavić – Kosovskomitrovački okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je u izvorištu Dobravske reke, u podnožju Stupa i Stražnika, a zaselak Stražin je u dolini potoka Grnca. U međama naselja su brda: Jećimovac, Patričeva gora (1612m), na karti: "Patičeva čuka 1612m", Koznica, Šiljak (1632m), Koprivnica (1642m), Prosečenica, Čardak , Ciganski grob, Lisac, Šupljaja.

Vode.

Pije se voda s izvora. Poznatiji su izvori: Suborac, Zelena gora i Kiža. Ispod Ostre čuke, na karti: "Oštra čuka (1335m)" su dve bare – Veliko jezero i Malo jezero.

Zemlje i šume.

Delovi atara se nazivaju: Selište, Staro selo, Dragovac, Žari, Leštak, Luke, Grnac, Zelena gora, Senokos, Jasiče, Ržište (ne Ražište).

Tip sela.

Postoji podela sela na mahale – "male": Savićka mala ili Savići pod Stupom; Jevtićka mala ili Jevtići pod Kulom i Širokodolci u Širokom dolu pod Stražnikom. Napomena: na karti "Stražnjak (1349m)".

Istorijat.

Selo lov'čko Str'žino je zapisano y povelji cara Stefana Uroša od 15. jula 1363. godine. Monahinja Evgenija (kneginja Milica), sa svojim sinovima Stevanom i Vukom poklonila je 1395. manastiru Rusikonu – Sv. Pantelejmonu na Atosu: Selo Strbžine i trg Koparići su izvan svake sumnje istovetni sa sadašnjim selima Jelakcem i Koporićima, dok je selo Stražine istovetno sa sadašnjim "Stržinom", Stražinom, zaseokom selu Jelakcu.

Godine 1770. selo Stražine na Kopaoniku spadalo je u nuriju popa Mateja. Za turske vladavine naselja Stržin, Dragovac i Jelakce su u vučitrnskoj nahiji. Naših dana Dragovac je pusto selište.

Po Popisu od 1921. u Jelakcu su: 16 domaćinstava sa 127 članova. Po Popisu od marta  1948. u selu je 18 domaćinstava sa 153 člana, a u Stražinu su 3 domaćinstva sa 31 članom.

Starine u selu.

Na Stražniku su ostaci nekog utvrđenja. Pred rat 1941/45. "plahe prolećne kiše" otkrile su niže Ledinka (mesto) "veliki mrtvački sanduk od olova", verovatno rimski sarkofag.

U Selištu su utolegnuća — "rupe" na mestu nekadašnjih kuća i zgrada, tragovi temelja raznih građevina, kupišta "troske–šlaknje" - šlaknjišta od pretopljenih ruda. Tu se poznaju tragovi samokova za kovanje gvožđa.

Na Šupljaji, po Stupu i na planinskim kosama što se od Zelene gore i Koznice spuštaju Jećimovcu i Stražinskoj reci su mnogobrojne rudarske rupe i zakopine. Kod Malog jezera vidi se malo ovalno ulegnuće. Ovde je, priča se, bila mala crkva.

U Stražinu- Stržinu je Staro selo. Ovde, više ušća potoka Gomirja je crkvina Sv. Jovana i kraj crkvine staro groblje. Oko 200 metara, levo od puta kad se ide u Lozno, upravo prema crkvini i groblju u starom selu su crkvina i groblje. U oba groblja po grobovima pobiveni su mali debeli krstovi s urezanim krstovima, a natpisa nema. U Dragovcu su kućišta Jevtića, koji su se odavde izmestili ca kućama u sela i onamo zasnovali Jevtićku malu.

Poreklo stanovništva.

Rodovi.

-Kurlaje - Šljeri, novije prezime: Knežević, starinom su s Kurlaja u Kučima. Njihova najstarija slava Sv. Nikola, 6. decembra, bila je slava starih Kuča. U Kučima su promenili slavu pa otpočeli da slave Đurđic, 3. novembra i Đurđevdan. U Jelakcu otpočinju da slave Sv. Vrače, 1. novembra i 1. jula. Iz sela su se davno odselili u Jošanicu, nastanili u zapustelom selu i nazvali ga Jelakce.

Današnji stanovnici su:

-Jevtići (5 kuća, Sv. arhđ. Stefan), prešli su iz Dragovca, posle Velike seobe.

-Savići i Vukojevići (6 kuća, Sv. Nikola i Sv. Agatonik, 22. avgusta) su prešli iz Majdeva (u oblasti). Daljim poreklom su iz Žaža, a u Žaže su došli iz Ibarskog Kolašina. O kretanju roda kazuju: "Kad u Žaru padosmo u krv“ izbegosmo u Ovčare, a otud dođosmo u Modro Melo u Koporiću. Iz Modrog Mela prešli smo u Majdevo, a iz Majdeva u Jelakce. Jedan rod sa njima su Vukojevići u Graničanu.

-Širokodolci/Mijailovići i Milenkovići (Sv. ap. Andrej Prvozvani, 30. novembra i Petrovdan 29. juna), 4 kuće, prešli su su iz Borčana 1879. zbog nasilja Arbanasa. U Borčanu su bili slobodni seljaci na svojoj zemlji, a ovde, pod zaštitom "gospodara seoskog age Turčina" postadoše agine čifčije.

-Milutinovići i Radojkovići (2 kuće, Sv. Arhanđeo, u novembru i Sv. Jovan "letnji" — Ivanjdan) došli su iz Ibarskog Kolašina.

U Stražinu su:

-Vukojevići (3 kuće, Sv. Nikola i Sv. Agatonik). Prešli su iz Savićke Male.

IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Jelakce (Leposavić) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Graničane (Leposavić)

$
0
0

Poreklo stanovništva naselja sela Graničane, opština Leposavić – Kosovskomitrovački okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je na brdima Šupljaji i Brezovici (921). U međama sela su: Lisac, Stržinska – Graničanska reka, Kršanjak, Kovačevac, Crnalovo, Petkovica, Goveđi breg, Terzino guvno, Mišak.

Vode.

Potoci su: Radovac, Obrenovac, Graničanski i Kulin potok, a vode: Šljicica, Graničak, Izvor u Drenju, Izvor u Radovcu, Izvor u Jošju, Izvor u Obrenovcu.

Zemlje i šume.

Delovi seoskog atara imaju imena: Pasdolovo, Uzdoljica, Zelenika, Jagnjilo, Ravan, Jošje, Lanište, Livade u Bara, Njive i Livade kod Jezera, Njive kod Šljivice, Šeševica, Pobrnjica, Orlov kamen ili Orlov krš. Napomena: Na karti: "Orlova stijena“ (961m), Lisac.

Tip sela.

U selu se izdvajaju krajevi: Gornje Graničane, pod Šupljajom, i Donje Graničane, pod Brezovicom. Jedno grobljeje na Ravni.

Istorijat.

Selo Graničane zapisano je u Svetostefanskoj hrisovulji. U Devičkom katastihu 1770. godine zapisano je selo Graničane ili Graničani. Selo je na Kopaoniku i u parohiji popa Mateja.

Po popisu od 1921. u Graničanima su 17 domaćinstava sa 70 članova. Godine 1948. Graničane (selo) imalo je 27 domaćinstava sa 272 člana.

Starine u selu.

Na Kršanjku i na Kućištima su tragovi ranijeg naselja. Ima predanje da je na tim mestima bilo "staro" (srednjovekovno) Graničane. U Kulinom potoku su razvaline kule. Na Šupljaji su stara rudarska okna, "rupe" i potkopi. Na Ravni je razrušena Bogorodičina crkva. Pored crkve, hrama Uspenja Svete Bogorodice bila je podignuta škola. Obe građevine bile su podignute pred rat 1876. godine. Za vreme rata Arbanasi su zapalili i porušili sve građevine. U blizini crkvine, pored sadašnjeg je "starije seosko" srpsko groblje, groblje predaka starijeg stanovništva. Na grobovima su pobiveni veliki krstovi proste izrade. Na jednom takvom nadgrobniku video se urezan znak, prost ravnokraki krst.

Poreklo stanovništva.

Rodovi.

U ratu 1876. godine iz sela prebegli su u Srbiju "ustaši" s porodicama:

-Vuksan Radičević, Margita, udovica Lazara H., Hestop u Cvetko Mladenović, Miladin Radivojević, Zdravko Stevanović, Miladin Petrović, Stanika, udovica Novice Rašića. Po završenom ratu 1877/78. turske vlasti izagnale su stanovništvo preko granice u Srbiju i ono se nastanilo u oslobođenoj Toplici. Godine 1883. u selo, zapustelo posle odlaska srpskog stanovništva, turske upravne vlasti naselile su muhadžire "Bošnjake" Kolašince. U ratu 1912. izbegli su pred srpskom vojskom na Kosovo.

Posle rata 1912/ 13. godine u selu se nastanjuju:

-Milutinovići (2 kuće, Sv. Ćirik, 11. maja). Iz Kičića na vučitrnskom Kosovu, zbog nasilja Arbanasa, iselili su se posle Velike seobe u Graničane. Posle rata 1877/78. iselili su se u Blace u Toplici, a otud se kasnije vratili njihovi potomci.

-Stevići, grana Milutinovića su izumrli.

-Pudići/Simići (3 kuće, Sv. Nikola) prešli su iz Koporića pre rata 1876. godine. Iselili su se u isto vreme i u mesto kad i Milutinovići. Ovde su potomci Pudića, povratnika iz Baca. Njihovi srodnici su Anđelkovići u Valaču u Banjskoj "kraj Kosova".

-Jašići su izumrli.

-Vukojevići (3 kuće, Sv. Nikola i Sv. Agatonik) su od Vukojevića iz Jelakca.

-Mijailovići i Đorovići (4 kuće, Sv. Andrija i Petrov dan) prešli su iz Jelakca. Daljem poreklom su od Andrijevštaka iz Borčana. Otud je prešao u Jelakce Đoro, praded današnjim ljudima.

-Bušeta - Radojičić (1 kuća, Sv. ap. Toma) je od Bušeta iz Borčana.

-Jevtići (3 kuće, Sv. Stevan) su od Jevtića u Jelakcu.

-Kuzmanovići (2 kuće, Sv. Vračevi) su od Vračevaca iz Boranca.

-Moračanin - Gajić (1 kuća, Sv. Arhanđeo) je od Moračana iz Borčana.

-Frušić/Radisavljević (1 kuća, Sv. Arhanđeo), iz Graca kod Blaževa "došao" (je) na devojku Moračanina Gajića.

IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Graničane (Leposavić) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Parčić (Kistanje)

$
0
0

Parčić je selo u Dalmaciji, severozapadno od Kistanja. Pripada opštini Kistanje (Šibensko-kninska županija). U Dalmaciji postoje dva Parčića – kod Kistanja i Drniša. Prvi je etnički čisto srpsko, a drugi etnički čisto hrvatsko selo.

Jezgro Parčića se nalazi u malom, uskom kraškom polju. Iznad polja se izdiže brdo Zmištak.

Na popisu 1991. godine, Parčić je imao 352 stanovnika, isključivo srpske nacionalnosti (100%).

 

Prezimena 1948. godine, sa brojem osoba (u zagradi) i krsnom slavom

 

Srpska prezimena

 

DRČA (96) – Sveti Jovan (prisutni u 18. veku)

VOJVODIĆ (100) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

VUKŠA (169) – Sveti Georgije (prisutni u 18. veku)

IVANIŠEVIĆ (?) – Sveti Georgije

KNEŽEVIĆ (101) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

OPAČIĆ (8) – (prisutni u 18. veku)

UZELAC (11) – Sveti Nikola

 

Priredio: Saradnik portala Poreklo Slobodan Zrnić

The post Poreklo prezimena, selo Parčić (Kistanje) appeared first on Poreklo.

Banijski rodovi iz Dabrine kod Gline

$
0
0

    Matični rodovi u Dabrini kod Gline Badrići (Badrić), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Đurđevdan Bulati (Bulat), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Mitrovdan Gavrilovići (Gavrilović), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Jovanjdan Devići (Dević), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna […]

The post Banijski rodovi iz Dabrine kod Gline appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Kolašac (Kistanje)

$
0
0

Kolašac je selo u Dalmaciji (Bukovica), severozapadno od Kistanja. Pripada opštini Kistanje (Šibensko-kninska županija).

Na popisu 1991. godine, Kolašac je imao 278 stanovnika, od čega  276 Srba (99%), jednog Muslimana i jednog neopznatog.

 

Prezimena 1948. godine, sa brojem osoba (u zagradi) i krsnom slavom

 

Srpska prezimena

 

ĐILAS (21) – Sveti Arhangel Mihailo (prisutni u 18. veku)

LJUNA (64) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

MATIJEVIĆ (36) – Sveti Georgije (prisutni u 18. veku)

ŠUŠA (207) – Sveti Stefan (prisutni u 18. veku)

 

Priredio: Saradnik portala Poreklo Slobodan Zrnić

The post Poreklo prezimena, selo Kolašac (Kistanje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Lozno (Leposavić)

$
0
0

Poreklo stanovništva naselja sela Lozno, opština Leposavić – Kosovskomitrovački okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Pet u grupi zbijenih kuća malog sela su pod Batkovicom (981m), na desnoj (prisojnoj) strani potoka Gomirja, a jedna njegova kuća usamljena je u Javorom dolu, u podnožju Jećimovca čine selo Lozno.

Vode.

Potoci su: Potok u Žegrima i Kloptarski potok. Poznati su izvori: Ćirkovića voda i Štovna.

Zemlje i šume.

Delovi atara imaju nazive: Batkovica, Potok, Nički breg, Lukare, Međugor, Jećimovac, Gomirje, Kloporatska čuka i Kneževo brdo.

Tip sela.

Selo je podeljeno na dva kraja: Gomirje ili Donje Lozno i Lukare ili Gornje Pozno. Oko 20 minuta su udaljena među sobom. Groblje je Kod duba, pored starijeg seoskog groblja.

Istorijat.

Selo Ili!aševika Lozna je zapisano u povelji cara Stefana Uroša od 1363. godine. Po Devičkom katastihu, godine 1770. Lozno je u Kopaoniku i u parohiji popa Mateja.

Po popisu 1921. u Loznu su 6 domaćinstava sa 44 člana, a 1948 – 10 domaćinstava, sa 95 članova.

Starine.

Štovna na Kneževom brdu je stari rudarski potkop, a tako se zove i voda što izbija iz potkopa. U Donjem Loznu je crkvina, upravo je niže kuće Sovronija Ćirkovića-Radovića. U ovom selu crkvu su zapalili i porušili Arbanasi u ratu 1876. godine. Arbanasi su kraj crkve pobili "izbeglice iz Ibra". Pobijeni su pokopani uza samu crkvu, upravo na mestu pogibije. Danas pokazuju zajedničku raku pobijenih izbeglica: "starih ljudi i žena, devojaka i đaka". Više crkvine, na mestu kod Duba je veliko groblje starijeg stanovništva ovog sela (do rata 1876). Na grobovima su pobivene velike tanke krstače od belog mermera, na kojima su urezani ljudski likovi i krstovi s raznim ukrasima. Na Zakrstu je "bošnjačko" groblje. U njemu su do rata 1912. godine sahranjivani "bošnjaci" – Kolašinci, pomuhamedanjeni Srbi iz Gornjeg Kolašina.

Poreklo stanovništva.

Rodovi.

U ratu 1876. iz sela su izbegli s porodicama u Srbiju "ustaši":

-Timotije Đorđević, Radosav Setić i Vesko Filipović.

Godine 1879. ostali stanovnici su se odselili u oslobođenu Toplicu, Lozanci:

-Simić i Obradović (2 kuće, Sv. Nikola) u selo Konjuvu;

-Đorđević i Simeonović (2 kuće, Đurđic i Đurđev dan) u Pavašticu – Pačarađu;

-Isailovići (1 kuća, Đurđic i Đurđev dan).

Godine 1883. upravna vlast naselila u zapustelom Loznu "pedeset pet" kuća "Bošnjaka" Kolašinaca. Godine 1919, po odlasku Kolašinaca, selo zapusti.

Godine 1919. u selu se nastaniše:

-Ćirkovići: Radovići i Cvetkovići (6 kuća, Sv. Arhanđeo, 8. novembra); vratiše se upravo na stara ognjišta iz Borčana. U Lozno su došli iz plemena Morače. Prezime Ćirkovići je po pretku knezu Ćirku.

IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Lozno (Leposavić) appeared first on Poreklo.

Banijski rodovi iz Brezovog Polja kod Gline

$
0
0

Matični rodovi u Brezovom Polju kod Gline Brkići (Brkić), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Jovanjdan Grive (Griva), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Časne verige Litre (Litra), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Nikoljdan Marići (Marić), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna […]

The post Banijski rodovi iz Brezovog Polja kod Gline appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena Berović

$
0
0

Poštovani,

ova stranica je u pripremi.

Pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

prezime@poreklo.rs
Pišite nam

The post Poreklo prezimena Berović appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, Modrino Selo (Kistanje)

$
0
0

Modrino Selo se nalazi u Dalmaciji (oblast Bukovica), severozapadno od Kistanja. Pripada opštini Kistanje (Šibensko-kninska županija).

Selo je dobilo ime po prezimenu Modre/Modrić, koje je postojalo u 18. veku (mletački katastri). Postoji Donje i Gornje Selo – ispod brda Zmištak (560 m).

Na popisu 1991. godine, Modrino Selo je imalo 337 stanovnika, od čega 336 Srba (99,7%) i jednog Crnogorca.

 

Prezimena 1948. godine, sa brojem osoba (u zagradi) i krsnom slavom

 

Srpska prezimena

 

DESPOT (49) – Sveti Jovan (prisutni u 18. veku)

VEJNOVIĆ (26) – Sveti Vasilije(prisutni u 18. veku)

ŽEŽELJ (30) – Sveti Georgije (prisutni u 18. veku)

KOLUNDŽIĆ (62) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

KOVAČEVIĆ (46) – Sveti Arhangel Mihailo (prisutni u 18. veku)

KRESOVIĆ (112) – Sveti Georgije i Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

MILIJAŠ (42) – Sveti Andrej (prisutni u 18. veku)

CRNOBRNJA (44) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

 

Priredio: Saradnik portala Poreklo Slobodan Zrnić

The post Poreklo prezimena, Modrino Selo (Kistanje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, Biovičino Selo (Kistanje)

$
0
0

Biovičino Selo se nalazi u Dalmaciji (oblast Bukovica), severno od Kistanja. Pripada opštini Kistanje (Šibensko-kninska županija).

Postoji više zaselaka, kao što su Donje Selo, Gornje Selo, Brljug i Potkrš. Biovičino Selo je dobilo ime po Knezu Biovici.

U selu se nalazi pravoslavna crkva Svetog Petra iz 1524. godine. Podignuta je ispod Tubića glavice, na tromeđi Biovičinog, Modrinog Sela i Kolašca. Arheološki lokalitet Smrdeljgrad vezuje se za vladavinu Rimljana (300. godina).

U Biovičinom Selu je 1704. godine paroh Petar Jagodić-Kuridža podigao ustanak protiv mletačke vlasti, zbog velikih nameta, poznat kao Kuridžina buna.

Na popisu 1991. godine, Biovičino Selo je imalo 948 stanovnika stanovnika, od čega 944 Srbina (99,5%), 3 Hrvata i jednog ostalog.

 

Prezimena 1948. godine, sa brojem osoba (u zagradi) i krsnom slavom

 

Srpska prezimena

 

DOBROTA (149) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

DREZGA (32) – Sveti Jovan (prisutni u 18. veku)

LJUBOVIĆ (38) – Sveti Georgije (prisutni u 18. veku)

MALBAŠA (42) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

MASNIKOSA (43) – Sveti Georgije (prisutni u 18. veku)

OPAČIĆ (94) – Sveti Luka (prisutni u 18. veku)

OSTOJIĆ (32) – Sveti Luka (prisutni u 18. veku)

POPOVIĆ (21) – Sveti Jovan (prisutni u 18. veku)

TRTICA (23) – Sveti Jovan (prisutni u 18. veku)

ĆUK (27) – Sveti Georgije (prisutni u 18. veku)

ŠORGIĆ (112) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

 

Priredio: Saradnik portala Poreklo Slobodan Zrnić

 

 

 

The post Poreklo prezimena, Biovičino Selo (Kistanje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Nunić (Kistanje)

$
0
0

Nunić je selo u Dalmaciji (oblast Bukovica), severozapadno od Kistanja. Pripada opštini Kistanje (Šibensko-kninska županija).

Selo je razbijenog tipa, sa mnogo izdvojenih zaselaka. Južna strana je izrazito brdovita (Nunićka kosa, Debelo brdo).

U Nuniću se nalazi stara rimokatolička crkva Svetog Ante i to je jedino naselje opštine Kistanje, koje je pre rata delimično naseljavalo hrvatsko stanovništvo.

Na popisu 1991. godine, Nunić je imao 298 stanovnika, od čega 244 Srbina (89%), 47 Hrvata (16%), jednog Jugoslovena i 6 nepoznatih.

 

Prezimena 1948. godine, sa brojem osoba (u zagradi) i krsnom slavom

 

Srpska prezimena

 

ZORICA (39) – Sveti Georgije (prisutni u 18. veku)

KOTUR (37) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

MARČINKO (13) – (prisutni u 18. veku)

RONČEVIĆ (8) – Sveti Vasilije

STIJELJA/STJELJA (189) – Sveti Jovan (prisutni u 18. veku)

ŠUŠA (133) – Sveti Stefan (prisutni u 18. veku)

 

Hrvatska prezimena

 

ANIČIĆ (31) – (prisutni u 18. veku)

BLJAJIĆ (54) – (prisutni u 18. veku)

KARDUM (189) – (prisutni u 18. veku)

 

Priredio: Saradnik portala Poreklo Slobodan Zrnić

The post Poreklo prezimena, selo Nunić (Kistanje) appeared first on Poreklo.

Banijski rodovi iz Brubna kod Gline

$
0
0

Matični rodovi u Brubnu kod Gline

  • Birači (Birač), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Nikoljdan
  • Brkići (Brkić), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku
  • Dizdarevići (Dizdar/Dizdarević), Srbi, prisutni u XVIII vijeku, izumrli
  • Januzi (Januz/Janus), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Nikoljdan
  • Jovići (Jović), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Mratindan
  • Karapandže (Karapandža), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Mala Gospojina
  • Kladari (Kladar), Srbi, prisutni u XVIII vijeku, izumrli
  • Kopci (Kobac), Srbi, prisutni u XVIII vijeku, izumrli
  • Kuprešani (Kuprešanin), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Nikoljdan
  • Milakare (Milakara), Srbi, prisutni u XVIII vijeku, izumrli
  • Ostojići (Ostojić), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Nikoljdan
  • Paunovići (Paunović), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku (pripadaju Brezovom Polju), krsna slava Đurđevdan
  • Radovanovići (Radanović/Radovanović), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Lazareva subota
  • Resanovići (Resanović), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Nikoljdan
  • Sladojevići (Sladović/Sladojević), Srbi, prisutni u XVIII vijeku, izumrli
  • Šikanje (Šikanja), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku, krsna slava Stevanjdan
  • Utješinovići (Utješenović/Utješinović), Srbi, prisutni u XVIII i u XX vijeku (pripadaju Brezovom Polju), krsna slava Đurđevdan

Autor: Petar Demić, student istorije i član Društva srpskih rodoslovaca „Poreklo“

 

The post Banijski rodovi iz Brubna kod Gline appeared first on Poreklo.

Besplatno testiranje 100 srpskih starosedelačkih rodova sa prostora Rumunije

$
0
0

Društvo srpskih rodoslovaca „Poreko“ organizuje besplatno testiranje 100 srpskih starosedelačkih rodova sa područja današnje Rumunije

Članovi Društva srpskih rodoslovaca „Poreklo“, zainteresovani za proučavanje genetičkog porekla Srba starosedelaca sa prostora današnje Rumunije, organizuju Y-DNK testiranje Srba starosedelaca sa prostora današnje Rumunije, i ovom prilikom pozivaju sve zainteresovane pojedince, čiji koreni po muškoj liniji vode poreklo sa tog prostora, da se prijave radi testiranja.

Rezultati testiranja biće korišćeni isključivo u naučne svrhe, za potrebe proučavanja Y-DNK genetičke strukture ovog dela srpskog naroda, kao i njenog poređenja sa postojećim rezultatima iz Srpskog DNK projekta.

Nakon laboratorijske obrade uzoraka, testirani će biti obavešteni o svojim rezultatima, a njihovi rezultati će biti objavljeni i uvršteni u tabelu Srpskog DNK Projekta.

S obzirom da se testira poreklo po muškoj liniji, analizom Y-hromozoma, testirati se mogu samo muškarci.

Obezbeđena su sredstva za testiranje 100 pripadnika različitih rodova.

Kandidati koji dolaze u obzir za testiranje su samo oni čija je porodica prisutna u Rumuniji kroz najmanje tri generacije, a prednost pri testiranju biće data onim rodovima čije se porodično predanje može potvrditi kroz genealošku literaturu. Konačan izbor kandidata vršiće urednici Srpskog DNK projekta.

 

Svi zainteresovani mogu da se jave na mejl našeg saradnika: nikola.vukosavljevic@poreklo.rs

[divide]

Ukratko, o poreklu Srba na prostoru današnje Rumunije, može se reći sledeće.

Neki podaci govore da se još 1481. godine u Temišvar  doselilo oko pedeset hiljada duša iz Srbije, nakon Maričke i Kosovske bitke. Seobe sa juga ka severu su bivale sve učestalije, a mnogi istoričari tvrde da je tako velikih seoba bilo i više od deset. Posle pada Banata pod Turke, ugarski kralj Matija Korvin, u pismu rimskom papi 1483. godine, navodi da se tokom protekle četiri godine u njegovo kraljevstvo doselilo preko dvesta hiljada Rascijana. Gde god da su stizali, Srbi su odmah podizali svoje crkve i manastire.

Zapadno područje Erdelja, su još od prve polovine XV veka, između Alba Julije i Sibiua, naseljavali Srbi. Doseljenici su zaposeli prostor severno i istočno od pomenutog područja, sve do Jenopolja i Tejuša. Srbi su bili prisutni i u Banatu i Krišani, a ovo potkrepljuju i podaci Pećkog katastiga, svojevrsnog popisa stanovništva izvršenog 1660. i 1666.godine, s obzirom da je u pomenutim oblastima registrovano blizu 200 naselja sa srpskim stanovništvom. Da su Srbi značajan entički element vidimo i po mađarskim izvorima koji su ove krajeve još od 16. veka nazivali Raškom.

U vreme Velike seobe 1690. godine, Srbi sa područja Banata, Krišne i Erdelja imali su zapaženu ulogu. Neposredno pre prelaska na područje Habsburškog carstva, na Saboru u Beogradu, učestvovali su i Srbi iz pomenutih krajeva. U ime patrijarha Arsenija III Čarnojevića, dobivši Verovno pismo sabora, pregovore sa carem Leopoldom I vodio je jenopoljski episkop Isaija Đaković.

U velikoj seobi pod Arsenijem Čarnojevićem 1690. godine, u krajeve tadašnje Austrougarske monarhije (dakle, delova i Rumunije i Mađarske), pristiglo je još preko 37.000 porodica, koje su u bekstvu od Turaka, napustile prostor Kosova, Makedonije, Stare Raške, Šumadije. Nešto kasnije, u 18. veku, između Timiša i Moriša, zabeleženo je preko dvesta pedeset naselja u kojima su živeli Srbi.

Talas velike seobe zahvatio je i srpsko stanovništvo Banata, koje je krenulo prema severnim delovima Ugarske. Po okončanju rata, Banat je ostao u sastavu Turske. Kako se među oslobođenim područjima našla Krišana, doseljeno srpsko stanovništvo pojačalo je postojeći srpski elemenat na njenoj teritoriji.

U nastojanjima da obezbedi čvrstu odbranu prema Otomanskom carstvu, Dvorski savet formirao je 1701. godine Potisku i Pomorišku granicu. U Pomoriškoj granici, čiji je centar postao Arad, oberkapetan je bio Jovan Tekelija. Neposredno po njenom osnivanju, srpski narod u Ugarskoj, u vreme Rakocijevog ustanka (1703-1711) doživeo je teška stradanja, kada je, prema navodima mađarskih izvora, izgubio oko stotinu hiljada života. Mnogi među njima bili su iz Pomorišja.

Posle povlačenja Turske sa područja Banata, nakon novog rata (1716-1718), iz osnova je izmenjena etnička slika ovog područja u kojem su vekovima Srbi imali znatnu većinu. Do toga je dovela kolonizacija najpre Nemaca, a potom Mađara i Slovaka, i od tada počinje da se smanjuje broj Srba na ovim prostorima.

Novi talas naseljavanja Srba u Banat došao je Drugom velikom seobom, tokom austrijsko-turskog rata (1737-1739). Ovim ratom učvršćena je granica na Savi i Dunavu, tako da je Potisko-pomoriška granica, koja se još od 1718. godine nalazila duboko u pozadini, postala strateški nepotrebna. Dvorski ratni savet odlučio je 1741. godine da se razvojači Potisko-pomoriška granica. Ovo je izazvalo revolt srpskih graničara, koji su odbijali seobu na jug, na novu granicu, kao i status kmetova u ugarskim županijama. Kako njihovi zahtevi nisu uslišeni, došlo je do seoba Srba 1751. i 1752. godine pod vođstvom Jovana Horvata i Jovana Ševića, na granično područje Rusije prema Turcima i Tatarima, između Buga, Dona i Dnjepra. Tamo su osnovane provincije Nova Serbija i Slavenoserbija, a srpski živalj u Pomorišju je naglo i dugoročno oslabljen.

Broj Srba na teritoriji današnje Rumunije je oscilirao, i kao po nekom pravilu, uvek se smanjivao, često i njihovom asimilacijom u Rumune. Tako ih je po popisu iz 1854. godine bilo 62.000, 1905. godine 53.000, 1938. godine 45.500, 1992. godine 29.000, 2002. godine 22.518, 2011. godine 18,076. A samo u Aradu je još 1927.godine bilo 30.000 Srba.

Danas se Srbi uglavnom nalaze u sledećim naseljima u Aradskom okrugu, Karaško-Severinskom okrugu, Timišu-Tamiškom okrugu i Mehadinačkom okrugu. Upravo su pomenute oblasti i sledeća naselja koja se nalaze u njima u prvom planu u predstojećem testiranju Srba starinaca na prostoru Rumunije.

The post Besplatno testiranje 100 srpskih starosedelačkih rodova sa prostora Rumunije appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Ivoševci (Kistanje)

$
0
0

Ivoševci su selo u Dalmaciji (oblast Bukovica), severno od Kistanja. Pripadaju opštini Kistanje (Šibensko-kninska županija).

Selo se nalazi na kraškoj površi, s desne strane reke Krke, odnosno njenog kanjona. Na području sela je vodopad i jezero Brljan, kao i hidroelektrana Manojlovac nizvodnije. Najviša tačka je brdo Veliko sljeme (320 m) na krajnjem severu.

Na teritoriji Ivoševaca, kod kanjona Krke, nalazi se arheološki lokalitet Burnum (Šupljaja). To je stari rimski logor, podignut 33. godine p.n.e.

Na krajnjem jugu je zaselak Rudele, koji se u prošlosti navodio kao posebno naselje.

U selu se nalazi pravoslavna crkva Svetog Jovana iz 1937. godine.

Na popisu 1991. godine, Ivoševci su imali 977 stanovnika, od čega 956 Srba (98%), 3 Jugoslovena, jednog Hrvata i 17 nepoznatih.

 

Prezimena 1948. godine, sa brojem osoba (u zagradi) i krsnom slavom

 

Srpska prezimena

 

BUNČIĆ (16) – Sveti Jovan (prisutni u 18. veku)

VUJASINOVIĆ (353) – Sveti Stefan (prisutni u 18. veku)

GRČIĆ (241) – Sveti Nikola (prisutni u 18. veku)

DRAŽETA (12) –

KORLAT (12) – Sveti Nikola

KOROLIJA (272) – Sveti Jovan (prisutni u 18. veku)

KUTLAČA (33) – Sveti Georgije (prisutni u 18. veku)

MANOJLOVIĆ (195) – Sveti Georgije (prisutni u 18. veku)

MASNIKOSA (48) – (prisutni u 18. veku)

MEDIĆ (?) – Sveti Georgije (prisutni u 18. veku)

MILINOVIĆ (11) – (prisutni u 18. veku)

NIKOLIĆ (57) – Sveti Georgije (prisutni u 18. veku)

RAŠIĆ (39) – Sveti Luka (prisutni u 18. veku)

RELJIĆ (14) – Sveti Stefan (prisutni u 18. veku)

STUPAR (71) –  (prisutni u 18. veku)

TIŠMA (163) – Sveti Jovan (prisutni u 18. veku)

TRAŽIVUK (11) – Sveti Jovan

UGRČIĆ (62) – (prisutni u 18. veku)

 

Izvori:

Leksik prezimena SR Hrvatske, 1976, Zagreb

Matične knjige umrlih parohije Kistanje (1825-1855)

Topografska karta Hrvatske 1:25 000, 1975.

Benkovački sajt (www.benkovac.rs)

 

Priredio: Saradnik portala Poreklo Slobodan Zrnić

 

 

 

The post Poreklo prezimena, selo Ivoševci (Kistanje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, sela Trikose, Zabrđe, Lazine, Dobrava i Mošnice (Leposavić)

$
0
0

Poreklo stanovništva naselja sela: Trikose*, Zabrđe, Lazine, Dobrava i Mošnice, opština Leposavić – Kosovskomitrovački okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Trikose i Zabrđe su u dolini Kijevčanske – Leposavske reke; na desnoj (prisojnoj) strani doline; Lazine, Mutivode i Dobrava su na desnoj (prisojnoj) strani Dobravske reke.

Mošnice su u dolini Mošničke reke, na desnoj (prisojnoj) strani. U svima zaseocima zbijene kuće su visoko na prisojnim stranama uskih, a dubokih rečnih dolina. U međama sela Dobrave i njegovih zaselaka su: Ibar, Vardište, Kamilja, Dubrava, Golubovac, Papratni do, Brezovica, Klopotarska čuka, Orlova stijena – Orlov kamen (961m), Jarkovo, Kneževo brdo (1185m), Milisavlje vica, Dubrave, Lopate, Galič (759m).

Vode.

Pije se voda s izvora. Dva poznatija izvora su: Čoklica i Bukovik.

Zemlje i šume.

Delovi atara se nazivaju: Polje, Trikose, Mutivode, Lazine, Borovača, Senokos, Jezero, Široki do, Negomirci (NPM: Na karti: 'Negomirac", Borić).

Groblja.

Trikose, Zabrđe, Mutivode, svakako zbog male udaljenosti, imaju zajedničko groblje u Trikosama. Groblje sela Dubrave je na Šancu. Groblje zaseoka Mošnica je niže naselja. "Lazinci" iz Lazina sahranjuju se u groblju sela Graničana.

Istorijat.

U Svetostefanskoj hrisovulji je zabeleženo selo i reka D'br “hana. U povelji cara Stefana Uroša od 15. jula 1363. godine zabeležena su dva sela po imenu Dobrava... I selo debr 'xaea Mutivodikb u Selo G oakovo Debr'hava. U istoj povelji zapisana su i sela: Selo Podkljočge Tarkosi...

I selo Negomirci. Mošnice su zabeležene na odlomku mermerne ploče u Crkvi Vavedtva u Beljaku prilikom njene obnove 1756. godine 'U ,Cevičkom katastihu zaselak Mošnice zabeležen je kao "Mo“šinci". Godine 1812. Srbi su pod svpjom vladavinom držali sela Dobrave (tako) i Trikose u knežini Gornjem Ibru, Nahiji novopazarskoj.

Po popisu od 1921 u Trikosama ima 5 domaćinstava s 15 članova; u Zabrđu 3 domaćinstva s 25 članova; u Dobravi – 10 domaćinstava sa 94 člana i u Mošnicama 13 domaćinstava sa 120 članova.

Godine 1936. Zebeleženo je 2 kuće od 1 roda; u Zabrđu 4 kuće od dva roda u Pazinama – 4 kuće od 3 roda u Mutivodama – 1 kuću od 1 roda; u Dobravi 16 kuća od 5 rodova i u Mošnicama 16 kuća od 4 roda.

Godine 1948 u Trikosama su 3 domaćinstva sa 30 članova; u Zabrđu 6 domaćinstava sa 45 članova; u Lazinama — 7 domaćinstava ca 46 članova; u Dubravi ––22 domaćinstva.sa 129 članova, Mošnice — "Mošnica" imaju 24 domaćinstva, sa 184 člana.

Starine.

Na Negomircima ima tragova starog naselja istog imena. Ovde se vide zakopinc kažu "rupe od kuća i zgrada". U Dobravi, na levoj strani Dobravske reke, na mestu Brod je staro "grčko" groblje,a na desnoj strani rečne doline, upravo prema Brodu je crkvina; crkveni hram je posvećen Spasovdanu. Groblje je skoro potpuno rastureno; nadgrobni krstovi polomljeni i razbacani unaokolo. Na nekim nadgrobnicima urezan je krst. Od crkvine je ostalo kupište neobrađenog kamena, zaraslo u trnju.

U mošničkom groblju, na jednom nadgrobniku, urezan je natpis: Vb LETO /1 743/POMENI GI US OPŠTAGO RABA CB OEGO STEPAN A I USOPŠAURABU STANU. Na drugom krstu može se pročitati: OVDE POČIVA RABA BOŽIA IVA NA STEVA NA SI N6 BOGA RADI/1780/.

Poreklo stanovništva.

Rodovi.

U ratu 1876. prebegli su u Srbiju "ustaši" s porodicama:

-Mihailo Miletić i Milenko Marković iz Trikosa; iz Zabrđa Uroš Marković; iz Mošnica Milentija udovica Radosava Živanovića.

Godine 1879. I stanovnici koji su ostali na svojim ognjištima morali su se iseliti. Svi su se odselili u Toplicu i tamo nastanili u Blacu i okolini Blaca. Po odlasku u Toplicu, u zapustela naselja dolaze i stalno se nastanjuju:

-Virijevići - Savići (2 kuće, Sv. Arhanđeo i Sv. pr. Ilija) iz Ćukovca u Ibarskom Kolašinu;  u Trikose:

-Biševci (2 kuće, Sv. Mrata-Mina) iz Biševa u Rožaju.

U Zabrđe;

-Milanovići (2 kuće, Sv. Pantelejmon) iz Rajetića na Rogozni, u Zabrđe.

-Radojkovići (2 kuće, Đurđic i Đurđevdan), iz Domiševine kod Blaževa.

-Pržica-Novičić (Sv. Nikola), "Is Preko Ibra", iz Sela Krnjina.

-Milosavljević (1 kuća, Sv. Jovan 7. januara i nedelja po Petrovdanu, 6. jula), od Rožaja.

U Mutivode:

-Virijević (1 kuća, Sv. Arhanđeo, u novembru i Sv. pr. Ilija).

U Dobravu:

-Lopaćani/Vukićevići (7 kuća, Sv. Jovan Krstitelj i Usekovanje glave Sv. Jovana Krstitelja), sa planine Lopate, na međi prema Sočanici.

-Virijevići-Ćukovići (3 kuće, Sv. Arhanđeo i Sv. Ilija), iz Ćukovca u Ibarskom Kolašinu.

-Boškovići (3 kuće, Sv. Nikola), "od Sjenice".

-Bojovići (2 kuće, Sv. Nikola) su od Sjenice.

-Puškić (1 kuća, Sv. pr. i ev. Luka)je iz Sendola u Banjskoj.

U Mošnice:

-Kozarevci – Radovići (4 kuće, Sv. Jovan 7. januara i Sv. pr. Ilija)), iz zaseoka Kozareva u Vračima, u opštini Ibarskom Postenju.

-Mijailovići (4 kuće, Sv. Petka, jesenja i letnja), iz Seljanca.

-Petkovići (5 kuća, Sv. Aleksandar Nevski i Sv. Arhanđeo) iz plemena Vasojevića.

-Radivojevići i Radosavljević (3 kuće, Sv. Jovan 7. januara i Usekovanje) su jedan rod sa Lopaćanima - Vukićevićima u Dobravi.

IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, sela Trikose, Zabrđe, Lazine, Dobrava i Mošnice (Leposavić) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Sočanica (Leposavić)

$
0
0

Poreklo stanovništva naselja sela Sočanica, opština Leposavić – Kosovskomitrovački okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je južno od Dobrave, na dolinskim stranama Dobravske – Sočanske reke. U međama sela su: Beljkuša, Zriča ili Zrički potok, Popova livada, Acin potok, Ceranjska reka, Bele vode (izvor), Obzovak, Kutnje (voda i potok), Vrlo bučje, Ibar i Dobravska reka.

Vode.

Pije se voda sa izvora i iz bunara. Poznatije su vode: Bogdanovac (česma), Čičinovac, Vrelo, Buban. Izvor Javor–voda je u planini.

Zemlje i šume.

Delovi atara se nazivaju: Velike i Male like, Aništa, Rastope, Šljaknjišta, Belo polje, Prisoje, Štalog, Trševina, Danilovac, Srednji deo, Glave (1053m) Goč.

Bačije su na Brestovu i na Mikulini.

Tip sela.

Selo se deli na mahale, "male". Mahale su: Maka, Krš–mala, Maljića mala - Maljčani, a i Maljići; Potok mala, Jevrićka mala ili Lozje, Grablje, Beleuša, Brgluk, Dolina, Ravnište, Kruševlje. Udaljenost među mahalama je 300-500 M, a kuće u mahalama su nablizu 20–50 m. Jedno groblje za celo selo je u Krš mali.

U Kruševlju su: škola, sveštenikova kuća i jedna sitničarska trgovina.

Istorijat.

Selo Sel 'čanica zapisano je u Svetostefanskoj hrisovulji. Prema Devičkom katastihu 1762. godine selo Sočanica je u oblasti Kopaonika. Među selima koja su Srbi držali 1812. pod svojom vladavinom je selo Sočanica u knežini Gornjem Ibru i nahiji novopazarskoj.

Po popisu od 1921. g. u Sočanici je bilo 70 domaćinstava sa 457 članova, a 1948 — 115 domaćinstava sa 812 članova.

Nad Srednjim delom (1189) štrči usamljena So(ha) (na karti: "So"); od soha, soa – so. Na sohi stajaše idol kome se, kaže predanje, klanjahu bezbožnici, stanovnici grada Čivutana.

Starine u selu.

U ravnici do Ibra su ostaci nekog "rimskog municipija — civitasa", po narodnom kazivanju grada Čivutana. U gradu su sedeli "bezbožnici" Čivuti, koji se klanjahu idolima. U polju do Ibra pre rata 1876, posle velikog povodnja voda je otkrila preko pedeset sarkofaga rimskog groblja. Na Ibru je stajao stari most preko reke i vezivao naselja na stranama rečne doline.

Napomena: Avr. Popović, Gornji Ibar srednjega veka, u Čupićevoj Godišnjici XXV. Na Gapiču vide se tragovi manjeg utvrđenja, koje razoriše Vizantinci 1149. godine.

Napomena: Napred nav. delo. Ned. S. Virijević, profesor rodom iz Sočanice raskopao je nekoliko grobova rimskih u Lozju - Jeftićkoj Mali. Godine 1939. u mahali Ravnište plahe kiše otkrile su rimski sarkofag sa poklopcem od olova. U istoj mahali su velika kupišta troske-šlaknje šljakište od otopljenih ruda. Bogdanovac, česma je ozidan velikim mermernim pločama,a pokrivena poklopcem rimskog sarkofaga. Sva građa za izgradnju česme prenesena je iz obližnjeg rimskog groblja. U selu, na nekoliko mesta otkriveni su rimski nadgrobni spomenici s natpisom. U Lukama (Velike i Male luke) nađeni su ostaci velike građevine od čvrste građe: kamena i opeke i komadi polomljenih mermernih stubova. Ovde je otkopan i odlomak nadgrobne ploče s nekoliko slova grčkog pisma. Kao i ranije, nađeni i ovaj nadgrobni natpis objavljen je u Starinaru Srpske Akademije Nauka.

Selište je pod Mikulinskom glavom – Mikulinom. Ovde se vide zakopine, kao i ostaci temelja kuća i zgrada. Na Mikulini je staro groblje i u njemu crkvina Mikulina (Sv. Nikola), poznatija kao "Crkvište u Zriči" – Zričkom potoku. Nad seoskom crkvomje Savina stena, vezana za priče o arhiepiskopu Savi, sinu Nemanjinu.

Poreklo stanovništva.

Rodovi.

-"Maljići - Maljčani" (samo ovako), 3 kuće u Mali i 7 kuća u mahali Ravništu;

-Radosavljevići (8 kuća) u Mali; "Potočari" (12 kuća u Potok mali;

-"Grabljani" (7 kuća) su u mahali Grablju; 'Beglučani" (7 kuća) su u mahali Begluku;

-Rakići, Milentijevići, Jablanovići i Blagojevići (12 kuća) u mahali Kruševlju, svega 56 kuća. Slave Sv. Jovana "po Božiću" i usekovanje glave sv. Jovana Krstitelja. Sami se izdaju za starince. U ratu 1876. g. bili su izbegli u Malu, a posle rata 1877/78. spustili su se iz Male i nastanili u mahalama koje zasnovaše. Najstarije naselje ovih "Jovanjčana", tako se najradije nazivaju, bilo je na planini Lopatama više Galiča; otuda su poznati kao Lopaćani.

Posle Velike seobe u selo na Ceranje su prešli preci:

-Lazića (6 kuća, Sv. Nikola). Nastanili su se u mahalama Dolini i Kruševlju. U ceranju su bili došli iz Dedinja.

-Jevtići (8 kuća, Sv. Luka i Sv. Ilija) u Jevtićkoj Mali, noviji su doseljenici iz Ibarskog Kolašina.

Posle rata 1877/78. doselili su se:

-Javorci/Kostići i Milojkovići (6 kuća, Sv. Petka), iz Ibarskog Kolašina.

-Bušete (4 kuće, Sv. ap. Toma i Tomina nedelja) prešli su iz Borčana.

-Banduke (5 kuća, Sv. ap. Toma) su iz Ibarskog Kolašina.

IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Sočanica (Leposavić) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, sela Borčane i Rucmance (Leposavić)

$
0
0

Poreklo stanovništva naselja sela Borčane i Rucmance (po knjizi Rusmance), opština Leposavić – Kosovskomitrovački okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

BORČANE i zaselak RUSMANCE

Selo je na kosama Brežina i Dela, a zaselak Rusmance je južno od sela, na Borju Rusmanačkom.

Vode.

Rečice i potoci su: Ržanska reka, Medveđak, Konštica, Sedrava, Bistrica, Mutnička reka, Koritski potok, Slatinski potok, Skrk, Bojetinska reka, Borčanska reka, Kulin potok, a vode: Izvor na Grebenu, Izvor pod Glamaju, Izvor u Borju. U Katunu (u planini) je jak hladan izvor Katunska voda.

Zemlje i šume.

Topografski nazivi za njive i livade su: Selište, Beganska zemlja, Košarište, Resovac, Markovac, Dimilje, Rosulje, drugo Selište, Katunsko selište na Lepčinjaku i nad Katunom, Urvište, Pođelje, Crk vište, Glavica, Medveđak, Radunoviće, Lokve; za ispaše i šume: Čiker, Velika i Mala kita, Borčanske glave. Zabrani su na Kokošaru i Koščici – Kočici, a zimovnici za stoku su u Katunu.

Tip sela.

Do oslobođenja (u ratu 1912. g.) seloje bilo zbijenog tipa. Jedina kućna grupa je na stranama Potoka. Ovakav tip naselja bio je uslovljen opštom nesigurnošću za turske vladavine. Posle oslobođenja ovih krajeva pojedine porodice izmeštaju se s kućama na svoja imanja, na kosama okolnih brda, selo brzo narasta po obodu i postaje veoma razbijeno. Postoji podela sela na mahale: Gornju malu ili Gornje Borčane na Brežinama i Donju malu, Borčane ili selo, oko crkve i škole. Groblje je u Bugarskom dolu, a groblje zaseoka Rosmancaje na Brdu.

Istorijat.

Borčani su po Svetostefanskoj hrisovulji mesto u međama sela Sočanice.  Godine 1170. celo Borčane i Rucmance su u pokrajini Kopaoniku, u nuriji popa Mateja.

Godine 1921, po zvaničnom popisu 31. decembra, u Borčanu su 42 domaćinstva sa 236 članova, a u Rusmancu 7 domaćinstava sa 40 članova. Godine 1948. u Borčanu su 46 domaćinstva sa 402 člana, a u Rusmancu 13 domaćinstava sa 130 članova.

Starine.

U selu, kao i u zaseoku, ima tragova starih rudarskih radova. U seoskom groblju, na nekim starim grobovima, položeni su veliki blokovi stena. Ima predanje da su u selu nekad živeli "Jeti" i da su njihovi grobovi – "'etimški" grobovi. u Selištu oko crkve su ulegnuća i ostaci temelja nekih građevina. Crkva posvećena Pokrovu Bogorodice, nedavno je obnovljena na mestu stare crkvine. Nad zgradom Osnovne škole su Zidine. Ovde su danas samo kamenolomi trahita. Na Beganskoj zemlji nedavno je iskopano trozubolovačko koplje (metalni deo). Pored koplja iskopane su velike "makaze od gvožđa".

Toponimi: Gojčinovac, Dojčinovac i Vlajin grob ostali su bez ranijeg stanovništva.

Poreklo stanovništva.

Rodovi.

U vreme opštih pokreta naših naroda u 17. veku, doselili su se preci današnjih:

- Isailovića, Vrugića i Petrovića (18 kuća, Sv. Andrej Prvozvani, 30. novembra i Petrov dan).

U Velikoj seobi ili na početku 18. veka doselili su se Moračani:

-Marisavljevići, Anđelkovići, Spasojevići (12 kuća, Sv. Arhanđeo u novembru i Sv. Arhanđeo "letnji" 13. jula), iz Morače.

Skoro čitav vek posle Moračana u selu su se nastanili:

-Bušete - Radenkovići (6 kuća, Sv. ap. Toma). Oni su od Bušeta iz Belasice u staroj Vrhovini, u pokrajini, na planini Kopaoniku. Svi gornji rodovi su u Donjem Borčanu.

U Gornjem Borčanu su:

-Savići i Radosavljevići (8 kuća, Sv. Vrači jesenji i letnji) su od "vračevaca" iz susednog Brzanca. –

U Rusmancu su:

-Stevići (7 kuća, Sv. Alimpije Stolpnik). Predak, stariji od pradeda izbegao je iz Vlahinje, zbog nasilja Arbanasa.

-Gajići (4 kuće) nedavno su prešli iz Donjeg Borčana. Oni su od Moračana.

IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, sela Borčane i Rucmance (Leposavić) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Brzance (Leposavić)

$
0
0

Poreklo stanovništva naselja sela Brzance, opština Leposavić – Kosovskomitrovački okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je južno od Borčana, pod Ladovom, na desnoj (prisojnoj) strani potoka Pođelje ili samo Potoka.

Vode.

Rečice i potoci su: Bugarska reka i Potočina. Pije se voda sa izvora. Poznate su vode: Brsnjača i Izvor pod Kotlane.

Zemlje i šume.

Delovi u ataru sela su: Selište, Krst, Staro Brzance, Rudine i Buč(j)e pod Kotlane. Grobljeje više sela.

Istorijat.

Brzance, selo, zapisano je u Devičkom katastihu 1770. i 1782. godine. Selo Brzanci 1771. i 1774. je u Kopaoniku, u nuriji popa Mateja.

Po Popisu od 1921. Brzance ima 14 domaćinstava sa 115 članova, a 1948 – 25 domaćinstava sa 206 članova.

Starine.

U selu su mnogi ostaci starih rudarskih radova: "rupe" (vertikalna rudarska okna), potkopi. Na rudinama se vide ostaci starog "rupničkog" – rudarskog puta u Trepču. Na istom brdu je Popova glava. Priča se da su na tom mestu Arbanasi ubili nekog popa i odsekli mu glavu.

Selište i Staro Brzance odavno se zirate i u njima nema traga naselja.

Poreklo stanovništva.

Rodovi.

Iz sela su se sasvim iselili:

-Ljutići (Sv. Jovan, 7. januara) u Lepenicu i tamo u vremenu 1690-1736. godine zasnovali selo Brzance, upravo Brzan, 1739. godine, prilikom seobe pod Arsenijem IV Jovanovićem Šakabentom izbegoše preci:

-Terzića: Petrovići i Miladinovići (6 kuća, Sv. Nikola i Sv. Agatonik). O kretanju Terzića vidi poreklo Savića i Vukojevića u Jelakcu na Kopaoniku.

-Lekanovići, Janjići, Volići, Kuzići (14 kuća, Sv. Vračevi) tvrde da su u selu starinci.

IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Brzance (Leposavić) appeared first on Poreklo.

Znameniti Gružani: Mitropolit Melentije Pavlović

$
0
0

 

[caption id="attachment_68744" align="aligncenter" width="783"] Mitropolit Melentije Pavlović (ulje na platnu Georgija Bakalovića, 1839.)[/caption]

 

Melentije Pavlović je rođen 1776. godine u selu  Vrbava u Gruži od oca Pavla i majke Paune. Bio je brat od strica Tomi Vučiću Perišiću. Njegov otac Pavle i otac Tome Vučića, Periša, bili su rođena braća.

Melentije je odigrao veliku istorijsku ulogu i pružio neizmernu zaslugu za Srbiju. Pre svega bio je duhovno lice, ali i blizak saradnik kneza Miloša  i učesnik u ustaničkim bitkama Drugog srpskog ustanka. Bio je prvi mitropolit Srbin u obnovljenoj Srbiji.

O Melentijevoj mladosti se ne zna mnogo, opismenjavao se u obližnjem manstiru Vraćevšnica, i tu se zakaluđerio. Za jeromonaha ga je rukopoložio mitropolit Leontije Lambrović 1800. godine. Melentije je za manastir Vraćevšnicu ostao prisno vezan celoga svoga života. Pošto se nije isticao u Prvom srpskom ustanku, Melentije je, nakon sloma ustanka, ostao u Srbiji.

Melentije Pavlović je bio visokog rasta, suv i crnomanjast. Imao je dug, malo povijen nos, nosio je lepu crnu gustu bradu i tanke brkove. Lice mu je bilo takvo da je uvek delovao blago nasmejan. Govor mu je bio tih, oblačio se elegantno i odavao je utisak velikog gospodina.

Nakon smrti Vraćevšničkog igumana Josifa 9. marta 1810. godine, istog dana je  za novog igumana  izabran Melentije Pavlović. U manastirskoj arhivi je sačuvano pismo koje govori o postoavljenju Melentija Pavlovića za novog igumana manastira. U postavljanju novoga igumana učestvovali su kmetovi, kneževi i buljubaše. U pismu se kaže: „ ...I opšte mi kmetovi svi postavljamo i potvrđujemo da bude Melentije iguman. Tako velimo i tako dajemo potvrđeno pismo.“

U Melentijevom postavljanju za igumana učestvovali su knez Blagoje  iz Crnuđe, knez Radivoje iz Kamenice, kmet Gaja iz Crnuće, buljubaša  Milisav iz Kamenice i Pavle Slepčević iz Kamenice. Pismo o postavljanju Melentija za igumana potvrdili su svojim pečatom vojvoda Antonije i studenički arhimandrit Vasilije.

Pred Drugi srpski ustanak, Melentije je postao blizak saradnik  Miloša Obrenovića. Pred ustanak, u  Crnući su sa Milošem Obrenovićem održali važan sastanak Melentije Pavlović, Lazar Mutap, Sima Paštrmac, Jovan Dobrača i Nikola Lunjevica. Oni su ga upoznali sa prilikama u ovom kraju i narodnom raspoloženju za dizanje ustanka.

Za Melentija se može reći da je bio duhovni vođa Drugog srpskog ustanka. On je 1815. godine u Takovu u rangu arhimandrita blagosiljao Drugi srpski ustanak i tako bunt opravdao pred Bogom i pred narodom. Blagosiljao je i Miloša Obrenovića za vođu ustanka i pričestio ustaničku vojsku. Time se njegova uloga u Drgom srpskom ustanku nije završila, učestvovao je u brojnim ustaničkim bitkama kao hrabar junak.

Naročito se proslavio u bici na Ljubiću 1815. godine. Kad su turske snage potisnule Srbe na Ljubiću, tako da je poraz izgledao neizbežan, Melentije  je pao na kolena i počeo da se moli Bogu za srpsku pobedu.

Miloš Obrenović video je arhimandrita Melentija Pavlovića kako je kleknuo na kolena ,povukao ga je za rukav i rekao mu da ostavi metanisanje a da uzme doboš od poginulog vojnika dobošara i da lupa, a da će on vikati na ljude da se zaustave i vrate u borbu. Arhimandrit Melentije uzeo je doboš i udarao u njega i Srbi su se pribirali i ponovo udarili na Turke. U turskom bekstvu preko Morave poginuo je turski komandant Ćaja-Paša.

Zbog hrabrosti  i junaštva pokazanog u Drugom srpskom ustanku, arhimandrit Melentije je opevan kao narodni junak nazvan Mento Kaluđere. U pesmi „Ustanak kneza Miloša na Turke“ postoji stih :“ ... Tu pogibe odža Skopljanine, pogubi ga Mento Kaluđere od bijele Vraćevšnice crkve, sa putalja odsječe mu glavu“.

[caption id="attachment_68745" align="aligncenter" width="800"] „Takovski ustanak“ – slika Vinsenta Kaclera, arhimandrit Melentije u jednoj ruci drži krst a u drugoj  sablju[/caption]

 

Arhimandrit Melentije je bio učesnik i bitke kod Paleža, današnjeg Obrenovca. Ustanici su zarobili od Turaka  jedan četokaik ( malu ratnu lađu ) sa topom. Potom su došli na ideju da „lađanski“ top sa četokaika pretvore u „kolski“, pa sa njim da poću u nove borbe s Turcima. Brzo su sakupili sve kovače i kolare iz Paleža i okoline, ali kako je majstora za ovaj posao bilo malo, navalili su i ostali, a meću njima i arhimandrit  Vraćevšnice, Melentije Pavlović i Sima Paštrmac da i sami duvaju u mehove da se top što pre okuje i prepravi u kolski.

Nakon Drugog srpskog ustanka, Melentije je dosta putovao po Srbiji i neposredno pomagao knezu Milošu u državnim poslovima. Da bi arhimandrita Melentija čvršće vezao za sebe knez Miloš ga je, 1818. godine, uzeo za duhovnika svoga doma.

Kad je Melentije putovao po Srbiji, dočekivan je i poštvan isto kao knez Miloš. Svake godine je bio pozivan u Požarevac  da sa knezom Milošem i familijom provede velike praznike. Moglo bi se reći da je u ono vreme bio prvo lice do kneza Miloša.

Koliko je bio blizak kneževskoj porodici govori i to  što su ga knez Miloš, kneginja Ljubica i njihova  deca obično zvali „Naš Popa“.

Melentije Pavlović je bio  administrator Beogradske mitropolije od 1815. godine, posle smrti beogradskog mitropolita Dionisija, do dolaska mitropolita Agatangela 1816. godine. Mitropolit Beogradski Agatangel, izdo je 1817. godine. sinđeliju arhimandritu Melentiju i dao mu parohiju od 148 domova koju su sačinjavala sela: Lipovac, Vrbava, Belo Polje, Konjuša, Brestovac, Oplanići i Grivac.

Melentije je u Vraćevšnici osnovao školu  u kojoj je bilo dvanaest  đaka. Učitelj u manastirskoj školi bio je Simeon Zorić, rodom iz Austrije, a plaćao ga je sam Melentije. Melentije je bio prvi predsednik Konzistorija, prvog duhovnog suda u Srbiji, zajedno sa kolubarskim knezom Rakom Tešićem.

Melentije Pavlović je, zajedno sa Rakom Tešićem, na predlog kneza Miloša, vršio i poslove popečitelja prosveštenija (ministra prosvete) koji su bili spojeni s verskim resorom.

Padom Srbije pod osmansku vlast 1459. godine, tadašnja Pećka patrijaršija je bila ukinuta, a zatim je obnovljena 1557. godine. Srpska patrijašija je ukinuta 1776. godine od strane sultana Mustafe III. Od 1766. godine srpska crkva je potpala pod jurisdikciju Carigradske patrijaršije, a većinu episkopa činili su Grci. Ogroman  broj Srba je pred turskim progonom prebegao na područje Austrije, pa je tako katedra arhiepiskopa pećkog  bila premeštena iz Peći u Sremske Karlovce, a zatim je 1848. godine uzdignuta na rang patrijaršije.

Sultanovim hatišerifom iz 1830. godine Srbi su dobili pravo na slobodu veroispovesti i da mogu birati svog mitropolita Srbina umesto do tada Grka. Tako je nakon uspostave srpske autonomije 1831. godine u Beogradu  bila proglašena autonomna mitropolija pod jurisdikcijom Carigradske patrijaršije.

Melentije Pavlović je 1831. godine, nakon dugo vremena postao prvi Srbin na tronu beogradskih mitropolita. Nakon što je Carigradski patrijarh Konstantin I svojim pismom od januara 1832. dao Srpskoj crkvi autonomiju, Melentije je  poneo titulu arhiepiskop beogradski i mitropolit srpski.

Čim je postao mitropolit Srbije, počeo je veliku reorganizaciju  i uređenje srpske crkve. Preveo je deo “Krmčije", zakonopravila Svetog Save, gde se govori o stepenima rodbine i kumstva, po kojima se može ili ne može zaključiti brak. Takođe. 1833. godine je izradio “Ustav o poboljšanju svešteničkih prihoda".

Mitropolit Melentije je bolovao od vodene bolesti. Išao je preko granice da se leči. Kako nije bilo leka, i kad se videlo da će umreti, doneli su ga u Beograd, i tu je posle nekoliko dana umro. Umro je 8. juna 1833. godine i sahranjen je u Beogradu u Sabornoj  crkvi. Posmrtni govor mu je održao profesor Tanasije Teodorović. Kasnije, Melentijeve posmrtne ostatke  u Vraćevšnicu je prenela kneginja Ljubica, na kolima koja su vukla četiri belca. Sahranjen je u priprati crkvenoj, sa leve strane gde mu je knez Miloš podigao pomen ploču na kojoj piše: „Melentiju Pavloviću u novopodignutom knjaževstvu Srbiji prvom Mitropolitu Srpskom, rođenom u Vrbavi i nahiji Kragujevačkoj oko 60 godina vremenog veka svog poživivši, a 1833. ljeta 8. junija, u vječni život prestavivšem se za znak iskrenog s njim druželjubija i vječnog vospominanija, položi spomenik ovaj svetljejši Knjaz Srpski Miloš Obrenović, 1833. god.“

 

Melentije  je imao brata Jevstratija koji je, takođe, bio iguman Vraćevšnice. Od kako je manastir Vraćevšnica 1682. godine opusteo, bio je pust sve do 1737. godine, kada ga je obnovio iguman Mihailo. Posle smrti igumana Mihaila, starešina manastira Vraćevšnica bio je iguman Jevstratije Pavlović, koji je umro 8. decembra 1805. godine i sahranjen sa severna starne oltara, u porti crkvenoj, u manastiru Vraćevšnica. Tu su sahranjeni i Melentijevi roditelji. Melentijev otac Pavle je umro 26. marta 1776. a majka Pauna 26. decembra 1811. godine.

Ne zna se pouzdano koliko su Pavle i Pauna imali  dece. Pored Jevstratija i Melentija, postojao je barem još jedan brat i sestra koja je bila udata u Vrbavi. Praunuka Melentijevog drugog rođenog brata je majka Milana Stojadinovića, predsednik vlade Kraljevine Jugoslavije

Prema nepotvrđenoj predpostavci, Melentije je možda imao i brata Hrista, koji je došao u kuću Lukića u Vrbavi, a danas su njgovi potomci Pavlovići ( Bajići).

Melentije Pavlović, kao monah nije imao dece. Posinak mitropolita Melentija Pavlovića je Filip Hristić, kneževski predstavnik i kneževski poslanik.

U prvoj školi otvorenoj u selu Borač, prvi učitelj je bio Todor Karić iz Vrbave, sestrić mitropolita Melentija Pavlovića.

[caption id="attachment_68746" align="aligncenter" width="704"] Na spomeniku „Takovski ustanak“, delu Petra Ubavkića, uz knaza Miloša arhimandrit Melentije u jednoj ruci drži krst a u drugoj ustanički doboš[/caption]

AUTOR:  Saša Zarić, saradnik portala Poreklo

The post Znameniti Gružani: Mitropolit Melentije Pavlović appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Ržana (Kosovska Mitrovica)

$
0
0

Poreklo stanovništva naselja sela Ržana (po knjizi Ržane), opština Kosovska Mitrovica  – Kosovskomitrovački okrug. Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“ napisanoj prema prikupljenim podacima od 1934. do 1953. godine - izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Istočno od Brzanca, u izvorištu Ržanske reke i na stranama brda Krša i Šedenice. U međama sela su brda: "Kočica" – (Koščica, 1364m), Borovik (1618m), Ostro koplje, Lisac (1453m), Osoje, Greda – Velika greda (1354m).

Vode.

Rečice i potoci su: Seliška reka (teče iz Selišta), Kovačka reka i Vreljanski potok. Voda se pije iz izvora i jednog bunara.

Zemlje i šume.

Njive su niže kuća, a livade, ispaše i šume su više kuća. Mesta na kojima su njive i livade zovu se: Selište, Doline, Jevremove konoplje, Njive kod Jevremovog stana - bačije. Šume su na Boroviku, Javoru i Kršu, a ispaše su u Reci i na Gredi - Velikoj gredi.

Groblje je kod Jevremovog stana.

Po Popisu od 1921. u seluje 10 domaćinstava sa 110 članova. G0dine 1948. selo Ržani (tako), na karti zabeleženo kao "Ržana", ima 15 domaćinstava sa 206 članova.

Starine u selu.

U selu se vide mnogi tragovi ostataka starih rudarskih radova. Po predanju, Bogorodičina crkva, od koje nema traga, "preletela" je ca Javora u Borčane, i zaustavila se na mestu nedavno obnovljene crkve, posvećene Pokrovu Sv. Bogorodice. Tu je bilo "srpsko" groblje. U groblju se sahranjivalo do rata 1877/78. Danas je skoro sasvim rastureno.

Poreklo sstanovništva.

Rodovi.

Do rata 1876. u selu su stanovnici Srbi i Arbanasi: sedam srpskih kuća u Selištu i jedna arbanaška kuća u Reci.

Posle rata 1877/78. Srbi su se iselili sasvim, u Crvenu Vodu, selo u okolini Skoplja.

Sada u selu žive sami Arbanasi.

IZVOR: Prema knjizi Radoslava LJ. Pavlovića „Kopaonik“, izdanje 2012. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

 

 

 

The post Poreklo prezimena, selo Ržana (Kosovska Mitrovica) appeared first on Poreklo.

Viewing all 2195 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>