Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all 2195 articles
Browse latest View live

Poreklo prezimena Gaćanović

$
0
0

Poštovani,

ova stranica je u pripremi.

Pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

prezime@poreklo.rs
Pišite nam

The post Poreklo prezimena Gaćanović appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena Garčić

$
0
0

Poštovani,

ova stranica je u pripremi.

Pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

prezime@poreklo.rs
Pišite nam

The post Poreklo prezimena Garčić appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Crhalj (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Crhalj (po knjizi Crhalj i Vrbe), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan

Položaj sela.

Oba naselja su izmeću brda Palja, Oštrog vrha i Požara na padinama strana koje su raščlanili potoci. Crhaljski potok ističe iz vrela i protiče kroz Vrbu, koja ga delom koristi i za navodnjavanje.

Naselje Crhalj.

Položaj naselja.

Crhalj čiji je sastavni deo u prošlosti bila i Vrba, zauzima površi ispod Palja, Kamenjača i Bukovice. Glavniji krajevi u njemu su: Glavanje, Provalije, Pusta sela, Ramiće i Praščevine.

Vode.

Vode su: Crhaljsko vrelo ispod brda Stepanice, i vrelce Barice kod Kučkih kuća, česma Miličice (?) u Glavanju kod škole.

Postanak sela i ostali podaci.

Crhalj je staro naselje. Pominje se kao selo u XVI veku. Nazivi Stepanica, Pusta sela, Marin krš i Crkvina, tragovi su ranijeg stanovništva. Crkvina i groblja na brežuljku izmeću Kradenika i Crhlja bila je kultno mesto za oba ova naselja. U groblju kod Kučkih kuća su se sahranjivali pravoslavni koji su se smenjivali na agalarskom posedu. Na njemu se vide krstače ranijeg stanovništva.

Poreklo stanovništva.

Preci današnjeg stanovništva su doseljeni u Crhalj od XVIII neka.

-Bibuljice (20 k.), poreklom su iz Brda (Planinice). Kažu da su kupovali zemlju od Kajabegovića.

-Čelebići (7 k.), starinom su negde iz ,.Crne Gore".

-Avdijići (3 k.), došli iz susednog seda Goduše. Kažu da su rođaci Čelebića.

-Kuči (4 k. sl. Nikoljdan), doseljeni su u Crhalj iz obližnjeg seda Ivanja pre 100 godina. Oterao ih beg sa zemlje, a Kajabegović im ponudio da biraju jedan od tri Čiflika: Dubovo, Trubinu i Crhalj.

Naselje Vrbe.

Položaj i tip sela.

Vrbe, na padinama nameću Oštrog vrha n Ploča, dele se u čettiri kraja: Mahalu, Hrašće, Selo i Varnicu.

Zemlje i vode.

Važniji seoski potesi su: Međevine, Dolina, Velika njiva, Igrište, Stupovi, Baščice i Desetci.

Osim Crhaljskog vrela, koje Vrba koristi za navodnjavanje n pokretanje vodenica, važni su izvori: Donja voda, Ljubički krš (Voda pod Ljubičkim kršom) i Studenac.

Poreklo stanovništva.

Stanovnici Vrba su:

-Softići (30 k.), koji ne znaju svoje poreklo, ali su svakako bihorski starosedeoci.

-Mehovići (3 k.), rod su sa Mehovićima u Loznoj i bihorskoj Planini,

-Bubanje (2 k. sl. Alimpijevdan), doseljeni su posle Prvog svetskog rata iz Bubanja na donjoj strani Lima.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Crhalj (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Ivanje (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Ivanje, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan

Položaj sela i zemlje.

Selo je u dolini Ivanjske reke, izmeću Krša koji padaju sa Koritske visoravni, Gradine i Kulinske kose. Donje strane koje se spuštaju blago u malu rečnu ravan, plodne su i zaklonjene od vetrova, pa su prema tome povoljne za zemljoradnju i voćarstvo. Međutim, gornji delovi strana, iznad kojih su šume i utrine imaju prednost za stočarstvo.

Vode.

Izvori izbijaju gotovo svuda, a rečna voda pokreće vodenice potočare, osobito u jesen i proleće. Sve ovo je bilo od uticaja da se ovde rano razvije znatno seosko naselje.

Istorijat, tip i starine u selu.

Kralj Stefan Prvovenčani priložio je „oba Ivanja sa zemljom" manastiru Žiči. Selo se i danas kao i u srednjem veku deli na Donje n Gornje Ivanje, a ovi na krajeve. Glavni krajevi sela su: Donje Ivanje, Zagaj, Ropoti, Korijeni, Visilazi, Čepice, Brežće, Ugari, Rajkovićn, Selište (u sredini sela), Staro Selo pri vrhu Ivanja, Đurđevo Brdo (ovde su danas kuće Ćorovića), Gradište i Ravni.

U Starom Selu, Selištu i drugim krajevima ima osgataka starih grobalja i kućišta. Naziv Gradište izmeću Visilaza i Ravni ukazuje na neko utvrđenje. Ali se na njemu ne vide tragovi kakvog zida. Verovatno je tu bila neka stražara od brvana. U Ivanju jc centar džemata za Ivanje, Godijevo, Zmijinac. Jasen, Kostiće i Koševare. Džamija je podignuta u prvim godinama primanja islama u ovom kraju. Međutim, pravoslavni Srbi nisu imali svoju bogomolju sve dok begovi Ćorovići nisu za svoje čifčije podigli malu crkvu brvnaru, koja je spaljena u toku posdednjeg rata.

Poreklo stanovništva.

Kao i u drugim bihorskim selima, stanovništvo je različitog porekla. Zadržale su se neke starosedelačke porodice koje su imale svoju zemlju. Suprotno tome, na begovskim imanjima su bivale dosta česte promene. Od tih naseljenih starosedelaca ostali su tragovi u topografskim nazivima. Krajevi: Rajkovići i Đurovo Brdo, gde danas žive muslimani Ćorovići, podsećaju svojim nazivima na ranije stanovnšdžtvo.

Rodovi koji danas žive u Ivanju su:

-Marinkovići (10 k., sl. Sv. Nikola), kažu da su ovde bili pre dolaska Hajdar–paše. Imali su svoju zemlju, koja je zahvatala znatno prostranstvo u sredini sela. Docnnje su ih begovi potiskivali sa bolje na slabiju zemlju u krajevima, ali su zadržadn svojinu sve do osloboćenja. Za Marinka, pretka Marinkovića kažu da je sa Hajdar-pašom pravio na Brezovicama (izmeću Ivanje i Korita) karaulu koja je služila za osiguranje na glavnom putu Bijelo Polje — Novi Pazar.

-Malovići (18 k., Sv. Vasilija), takoće su starinci. Ali se u novije vreme po slavi rođakaju sa Obradovićima iz Gornjih Sela kod Ivangrada.

-Ajdarpašići (7 k.), rod su sa drugim Ajdarpašićima u Bihoru.

-Ćorovići (20 k.), rod su sa Ćorovićima iz Lozne.

-Vukovići (13 k., sl. Lučindan), njihov predak je pobegao iz tamnice u Skadru i dobegao kod begova Ćorovića, koji su ga naselili.

-Rovčani (7 k., sl. Lučindan), doseljeni su „zbog krvi" iz Rovaca. Najpre su došli u Stubao, a odatle došli u Ivanje na zemlju Hajdarpašića.

-Pavlovići (2 k., sl. Sv. Nikolu), predak doseljen zbog krvi iz Kuča. U Kučima su im najbliži rođaci Ivanovići. Najpre su se naselili u Prestreke kod Bijelog Polja, zatim u Negobratinu (Korita), a odavde u Ivanje. Iz Ivanja su se jedni iselili u Kostenicu (Bihor), a drugi u Srbiju (Kraljevo i Kragujevac).

-Trnjari (3 k.), rođaci su im Zajimovnći u Bijelom Polju. Od njih su se odvojili i naselili u Ivanju. Zbog toga što su se naselili u trnju, koje su krčili, nazvali su ih Trnjarima.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Ivanje (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Kradenik (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Kradenik, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela i vode.

Kradenik je u dolini potoka koji potiče iz jakih vrela ispod Kamenjača. Naselje je vezano za blage zaravni u podnožju krečnjaipšh odseka. Na njegovu lokalizaciju utiče, pored plodnog zemljišta ispust i voda. Vrelo se koristi za navodnjavanje i pokretanje tri redovničke vodenice.

Zemlje i šume.

Seoski potesi nose ove nazive: Ledine ispod Kostreša, Palj, Repišta, Mravinac, Gradilijevica. Glavni ispust („planina") je Sipanjsko brdo (Gvozd).

Poreklo stanovništva.

Stanovništvo Kradenika se smenjivalo. Preci današnjih rodova su doseljenici.

-Fetići (14 k.), poreklom su iz Kuča. Živeli su kao čnfčijs i dosta kasno primili islam. Kažu da su slavili Nikoljdan. Njihovi odeljaci (rođaci) su Fetići u Negobratini i Pepeljci u Godijevu.

-Smajilovići (6 k.), nisu sigurni u svoje porekao.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Kradenik (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Dubovo (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Dubovo, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

U Žičkoj povelji se ovo selo pominje kao Dubov Gaj. Naselje je u dolini Dubovske reke izmeću Osoja, Oporog i Golog brda. Kuće su na prisojnoj strani koja blago pada prema potoku. Na osojnoj strani, koja je pod livadama, sada nema naselja, ali ih je bilo, što svedoče i nazivi Sedište i Seoce. Dubovu pripadaju i zaseoci Raščevići i Šibljak.

Zemlje i šume.

Glavni potesi pod njivama i livadama su: Votnjak, Bare, Selište, Batur, Belovine, Kupusine, Kitine laze, Osoje, Selište, Poda, Seoca, Jabuke, Kusmeđa.

Vode.

Izvorske vode ima svuda, ali su najvažnije: Savićeva voda, Kusmeđa, Javor, Smajovača, Vodice. Reka ne presušuje i služi za pojila i druge kućevne potrebe.

Starine u selu.

Ostaci starijeg sloja srpskog stanovišta su staro groblje i crkvšte u Selištu. Blizu crkvine kod vode iskopana je ploča sa dva ljudska lika koju je ponovo negde zakopao Vukota Miladinović.  Na kraju kuće Miladinovića između dva puta vide se tragovi još jednog starog groblja.

Poreklo stanovništva.

Stanovništvo se smenjivalo u nekoliko mahova. Raniji stanovnici su bili pravoslavni Srbi, koje su od početka 18. veka smenili doseljenici:

-Hajdarpašići (4 k.), koji su rod sa Hajdarpašićima iz drugih bihorskih sela.

-Mališići (2 k.), za čijeg se pretka kaže da je došao kao kovač sa Hajdar–pašom i ovde primili islam.

-Mušovići (3 k.), doseljeni iz Potrkova u Kolašnnu.

-Memiševići (3 k.) i:

-Puzo (1 k.), iz Ćureva kod Foče, a:

-Tetovci (1 k.), poreklom od Tetova.

Posle 1927. godine svi raniji rodovi su prodali svoju zemlju i iselili se, osim Miladinovića, koji su tu živeli kao čifčnje i za vreme turske vladavine. Danas stanovništvo Dubova sačinjavaju ovi rodovi:

-Obradovići (5 k.), i:

-Pešići (l k.), doseljeni iz Gornjeg Sela kod Berana;

-Božovići (2 k., sl. Aranćedovdan), iz Pipera:

-Šćekići (2 k.), iz Zagrade;

-Miladinovići (4 k., sl. Đurđic), živeli su i ranije u Dubovu. Jedna kuća Miladinovića je od dovotka; ona slavi drugu slavu (Sv. Luku);

-Petrovići (2 k.), su isti rod sa Miladinovićima.

Y Šibljaku, zaseoku Dubova, naseljeni su:

-Jankovići (2 k.), iz Zagrade,

-Pešića (1 k.), iz Gornjih Sela,

-Beganovići (1 k.), iz Podgraća,

-Pepeljci (1 k.), iz Godijeva,

-Ćeranići (2 k.), iz Zatona.

Osim toga, u Raščeviću, drugom zaseoku Dubova, naseljene su:

-Bubanje (3 k.). iz Bubanja.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Dubovo (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Kostići (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Kostići (po knjizi Kostiće), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Pod ovim nazivom su obuhvaćena dva glavna kraja sela: Kostiće i Raklja. Kostići su u gornjem, a Raklja u donjem delu prisojne strane koja postepeno pada prema koritu Dubovičke rijeke.

Kostiće je dobilo ime po bratstvu koje je tu živelo. Pre toga ovo selo je imalo drugi naziv. Verovatno je ovde bilo Zamčanje, koje se pominje u Žičkoj povelji.

Tip sela, zemlje i šume.

I ova dva dela sela dele se na krajeve. U Raklji su: Raklja u užem smislu reči, Beličnik i Dolić, a u ovima potesi: Počivala, Prisoje, Obradovica, Bašte Polje, Ćaranske divade.

U Kostiću, ili Kostića mahali, glavni potesi su: Dubovica, Prisivišta, Jastrebik, Beličnik, Osredine, Martinoviće, Kratine, Krutovi, Jagnjilo, Lakuša, Dufine i šuma Mataridža.

Vode.

U svim krajevima sela ima izvorska vode. U Kostićima glavni izvori su Krš i Jastrebine, a u Raklji Dolić i Gornja voda.

Starine u selu.

Kao svako mesto koje je bilo od davnina naseljeno, i ovo selo ima ostataka iz prošlosgi. U Kostiću postoje tri stara groblja: ,Latinsko groblje" u Ulici ispod puta, „Latinsko groblje" na Brdu i „Grčko groblje", na Viljem kolu (prostrano oko 10 ari). Grobovi su zarasli u trnje, ali se jasno vide velike ploče položene na grobovima. I u Raklji se vide tragovi groblja i crkvine kod kuće Avra Vukotića. Nedaleko odavde je i takozvano „Svatovsko groblje".

Poreklo stanovništva.

Kao što se vidi iz topografskih naziva (Kostiće, Obradovice, Martinoviće), ovde su ranije živeli pravoslavni Srbi, koji su se delom iselili, a delom primili islam.

Najstariji stanovnici su:

-Šukurice (17 k.), koje smatraju za starosedeoce, dok oni kažu da su doseljeni sa Hajdar-pašom iz nekog sela Šukurova.

-Mujanovići (30 k.). rod su sa pravoslavnim Petrićima u Rujištima i Nedovićima u Prijelozima. Kao rođaci su se „pazili“ i za vreme Turaka. Ističu, kako je Filip iz Rujišta, kada je k njima u goste dolazio, oslovljavao njihove žene sa „snaho“.

-Veskovići (10 k.), rod su sa pravoslavnim Božovićima u Zagradu. Vaso je pobegao od nečega u Loznu kod Ćorovića, koji su ga preveli u islam i dali mu zemlju u Kostićima.

Novi doseljenici su:

-Ćorovići (4 k.), iz Štitara,

-Vukovići – Ćorci (1 k.), doseljeni iz Dapsića,

-Šćekići (1 k.) i:

-Nedovići (2 k.), iz Prijeloga,

-Hoti (1 k.). iz Trebaljeva (Kolašin) i.

-Šabovići (1 k.), iz Bresgovika (Pišanja).

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Kostići (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Laholo (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Laholo (po knjizi Lahole), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Seoce na zaravni iznad potoka koji ga deli od Brankovika. Uslovi za zemljoradnju su povoljni.

Zemlje i šume.

Sem toga, naselje okružuju  šume i utrine: Aluge, Rosulje i Bogaz. Potesi pod njivama i livadama su Galečer (oranice), Glavica. Babina njiva, Počivala, Rosulja, Vrtače, Dublje, Livadce.

Starine u selu.

Ha Dublju je „Crkvište“ i „Grčko groblje". To mesto smatraju kao „vakuf“, pa prema tome zemlju oko njega ne obrađuju.

Poreklo stanovništva.

Najstarije današnje stanovništva je:

-Zećirovići (5 k.), koji su od Bektaša. He zna se odakle su došli.

-Džogovići (6 k.), doseljeni su iz Žurena pre 100 godina. Daljim poreklom su Kuči. a rod su sa Bakijama u Biočn.

-Drpljani (4 k.), lošli su iz Drpa kod Kolašina pre 80 godina.

-Femijići (1 k.), iz Femijića Krša.

-Durakovići (1 k.), iz gornjobihorskog sela Trpezi.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Laholo (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Žurena (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Žurena (po knjizi Žurene), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj i tip sela.

Selo na padinama kose Galečara koja se spušta prema. Limu. Grupe kuća su na malim zaravnima, koje imaju posebne nazive: Ornice, Ledenjača, Velika i Starčeva livada, Bačevište, Strmoglavica, Korito, Barica.

Vode.

Vode u selu su dosta plitke, te slabiji izvori presuše krajem leta. Gornji deo naselja tada donosi vodu iz Koritišta, a donji sa izvora na levoj strani Lima. Za pojila i druge veće potrebe  koristi se Lim.

Starine u selu.

Ostatak starijeg naselja je groblje u Koritu, koje je zaraslo u trnje. Tu su se sahranjivali Dangubići i Koraći dok su živeli u Žurenima. Prosgor oko groblja gde je voda sa koritom, muslimani su smatrali kao vakuf. Po svoj prilici tu je bila i kuća, jer se jedno mesto zove Čardačište.

Poreklo stanovništva.

Pre 1927. godine sganovnici ovoga sela su bili:

-Džogovići (13 k.), čiji je predak doseljen iz Kuča. Najpre su se naselili u Potoke, zatim je promenio zemlju sa Kajabegovićima i prešao u Žurene.

-Alajbegovići (1 k.). došli su iz susednog sela Lahola. Alajbegovići su, kažu, bili starešine nad spahijama. Alajbeg je otišao u Carigrad da potvrđuje berat, pa kada se vratio, sve mu je bilo razgrabljeno. Otada je ostala izreka: „Razneli sve kao Alajbegovu slamu".

U novije vreme etnički sastav ovog naselja se izmenio. Džogovićn su, sem jedne kuće, prodali svu zemlju i iselili se u Metohiju. Naselili su se poglavito u Vitomirici, gde su ranije živeli Crnogorci. Imanja iseljenih Džogovića pokupovali su iseljeni Srbi iz sela sa leve strane Lima:

-Bubanje (5 k.), iz Bubanja,

-Drobnjaci (1 k.), iz Štitara,

-Obradovića (1 k.), iz Gornjih Sela,

-Veljovići (2 k.), iz Suvodola (Pešter).

Od starijeg stanovništva ostali su samo:

-Perišići (1 k., sl. Aranđelovdan), koji su i ranije ovde živeli kao čifčije.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Žurena (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Jasen (Pljevlja)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Jasen, opština Pljevlja – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Seoce u izvorištu Dubovskog potoka. Šumovite kose ga odvajaju od Ivanja i Zmijinca.

Zemlje, šume i vode.

Potesi pod njivama i livadama: Belice, Balev laz i Okutnjice (postale su u krčevinama). Okolo su šume i utrine: Jazavica, Jajnia, Osoja i Mulino brdo.

Glavna voda je Vrelo.

Starine u selu.

Iako je ovo naselje nastalo krčenjem šuma, u njemu ima tragova ranijeg stanovnšctva. Kod Crnovrških kuća „Latinsko groblje", zaraslo u trnje. Ostatak je ranijeg srpskog stanovništva koje se odavde davno iselilo.

Poreklo stanovništva.

Današnji rodovi su novijeg porekla. Prvi su se naselili:

-Premtići (7 k.), čiji su preci (dva brata) došli iz Kuča i primili islam.

-Crnovršani (6 k.) su doseljeni iz Crnog Vrha kod Berana posle 1878. godine.

-Memijići (2 k.) su došli od Kolašina.

Ranije su u Jasenu živeli još i:

-Kadribašići (2 k.) i:

-Prdavci ( 1 k.).

Koševari su takođe seoce, koje od Ivanja odvaja brdo Samar. Stanovnici su:

-Crnovršani (15 k.), doseljeni kad i njihovi rođaci u Jasenu.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Jasen (Pljevlja) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Potoci (Pljevlja)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Potoci, opština Pljevlja – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Naselje u dolini potoka koji utiče u Lim. Dolina potoka je uokvirena šumovitim kosama. Strane dosta blago padaju prema koritu potoka. Vrlo su plodne i izvorima bogate. Na njima su livade, njive i voćnjaci.

Tip sela, zemlje i šume.

Kuće su poglavito na zaravnicama u gornjem delu sgrane. Potoci se dele na Gornje i Donje potoke, a ovi na krajeve, koji nose nazive: Grubelja, Ljeskovice, Baroš, Ograde, Merešćana, Porožnica, Selišta, Solila, Lučica, Spasojevica. . Iznad sela su šume: Brdo i Milijiio prlo.

Vode i starine u selu.

Osim potoka, koji pokreće i vodenice, vode su: Potok, Česmica, Solila.

Zbog plodnosti, Potoci su bili stalno naseljeni. Ostaci starijeg stanovišta su staro groblje na Vratnicama i izmeću puteva. U jednom delu starog groblja se i danas sahranjuju. Na jednoj ploči postoji stari zapis. Po kazivanju starinaca ovo je grob jednog od predaka današnjih Miladinovića. U Marešćani postoje ostaci još jednog starog srpskog groblja koje narod naziva „svatovsko groblje“. U selištu, gde se vide stara kućišta, živeo je neki Lazar „koji je izumro".

Poreklo stanovništva.

Današnji stanovnici Potoka su:

-Miladinovići (12 k., sl. Sv. Ignjat), ranije su slavili Sv. Nikodu. Njihov predak se dosedio iz Kuča pre 200 godina. Najpre je živeo u Rasovu kod Begovića, a zatim u Podvrhu. Tamo mu je jedan Karišik čija je kuća bila pravoslavna, a pola muslimnska, ubio dete. Zbog toga se Filimon presedio na imanje Kajabegovića u Potocima. Pod zaštitom moćnih begova, kojima su davali samo 1/3 od žita i 6 oka masla na selo, živeli su dosta mirno. Ali su i oni kao i druge čifčije morali nedeljom da rade bogatijim muslimanima.

U Potocima žive jo dve kuće novijih doseljenika:

-Drobnjaci iz Štitara, i:

-Bubanje iz Bubanja na levoj strani Lima.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Potoci (Pljevlja) appeared first on Poreklo.

Y-DNA haplogroups of ethnic Serbs

$
0
0

Serbs are Slavic-speaking people living in Balkan Peninsula, southeastern part of Europe. Majority live in Serbia, but also in former Yugoslav republics of Bosnia and Herzegovina, Croatia, Montenegro, and to lower extent Northern Macedonia.

Our sample consists of more than two thousands people, all ethic Serbs, uniformly distributed across Serbia and other Balkan countries with numerous Serb population. Many of them have been tested in mass actions of Y-DNA testing, during several last years. And here are our results.

Haplogroup I alone comprises about 47% of our statistics.

Haplogroup I2a1-M423 > L621 > CTS10228 (Slavic-Carpathian) is single largest branch, with estimated age at 500 BC at most, and it comprises about 37% of Serbian paternal lineages. It is important to note that it is pretty uniformly distributed among Serbs across Serbia and other ex-Yugoslav countries with numerous Serb population. It is the most numerous haplogroup among Serbs in every region, in no region with less than 30%, and in some regions up to 46%. Majority of Serbian I2a1-CTS10228 belongs to PH908 (previously known as "Dinaric-South").

Haplogroup I2a-M223 is represented with about 0.7%, which are spread out across different regions. Some haplotypes we have identified belong to subclades L701 and CTS6433. We have identified several other I2 branches in Serb population, but in very small amounts, all together about 0.3%. It are I2b (L415), I-Y16419 (former I2c2), I2a1 > M26, I2a1 > L38, and even I2a1 > L233.

Paternal Haplogroup E is among Serbs represented predominantly by its subclade V13. It is relatively uniformly distributed across Serb population in different regions, with slightly greater frequency in southern regions, like southern Serbian province of Kosovo and Metohija. Highest frequency of V13 in Serb population (over 50%) is recorded in eastern part of Montenegro known as Brda ("Hills"), the home of three largest Serb clans that belong to different subclades of V13: Vasojevici (PH1246>BY14151), Kuci (CTS5856 > Z5018 > Z16661 > BY165837) and Bjelopavlici (CTS5856 > Z5017 > Z16988 > BY155589). Another frequent subclade of V13 among Serbs that also originates from single bloodline from Montenegro is CTS5856 > Z5017 > Z19851 > A18833. However, most diverse subclade of V13 in Serb population is CTS5856 > Z5018 > L241 which is distributed in all regions settled by Serbs, and unlike previously mentioned subclades, it's represented by large number of not so numerous bloodlines. Other E subclades like V22, M84 and Z841 are presented in small percentages.

Haplogroup R1a is major haplogroup among Serbian population, and it's distribution is relatively homogenous. Serbs mostly belong to sublcades M458 (mostly to downstream L1029, but to smaller degree A11460 and L260 also), and Z280 (downstream subclades Y2613, YP343, L1280 > YP611 and YP4278), It is believed that the most of Serbian R1a is brought to Balkans during Slavic expansion about 1500 years ago.

The frequency of haplogroup I1 among Serbs is about 8%. The majority of it belongs to P109 > FGC22045 subclade, while some other subclades downstream to P109 have also been found (e. g. Y13930). Other major subclades include several subclades of Z63 (e.g. Y53660, Y16434, Y6634 and Y7627), Z58 (Y3560) and M227 (A11380).

Unlike haplogroup I2a1 > CTS10228, P109 > FGC22045 is not uniformly distributed. In eastern Serbia it is almost nonexistent, whereas it is ubiquitous in other regions populated by Serbs, in some of them even reaching more than 20%.

[caption id="attachment_71960" align="aligncenter" width="778"] Genetsko poreklo stanovništva u Crnoj Gori 1913. godine po Y hromozomu[/caption]

Haplogroup R1b among Serbs consists of several distant branches. Most of them (40%) belongs to L23 > Z2103 > BY611 > Z2705 branch, specific to Balkan states. Z2705 is formed 2700 years ago at Balkans (TMRCA 1500 years). It is common to all areas populated by Serbs, except Herzegovina and western Montenegro. Some of them belong to downstream branch Y32147, present among other Balkan nations, but Piperi tribe (Montenegro), Serbs from Bosnia and many others form special branches. Western L23 > L51 > P312 branch (25%) is a second by presence, and most of them are U152, with minor branches Z36 > Z67 (Moracani-Bogicevci tribe), L2 > Z49 and L2 > FGC13619. Germanic L23 > L51 > U106 is present by 15% of all R1b haplotypes. About 10% belongs to PF7562 branch, separated from L23 some 6400 years ago.

Haplogroup J2b1 > M205 > Y22066/Y22059 comprises about 3.6% of Serbian Y-DNA. It is very young, TMRCA of whole all of it is about 1000 years. Despite it's moderate frequency, it is important since it is well distributed across all regions with Serb population, from the border with Bulgaria to the most western area of Serb settlements, where it reaches more than 5% of Serbian Y-DNA. Beside, in neighbouring peoples (Albanians, Croats, Bulgarians) it is very rare. It is one of two most intriguing haplogroups in Serbs (other is N2 > P189.2).

J2b2 > M241 is represented with 1.25% among Serbs. Two main subbranches among Serbs are Z638 and PH1602, whereas the first is slightly more numerous. J-M241 among Serbs generally could be found in all regions,but is somewhat more represented in Southern Serbia, in southern Serbian province of Kosovo and Metohija and among Serbs in Montenegro.

Haplogroup G among Serbs generally reaches about 3-5%, dependable on the region. Most common G branch among Serbs is L497, which is about 2/3 among tested G Serbs on Serbian DNA Project. M406 branch is found in various regions, but also among two brotherhoods in Montenegro, L14 in Moraca's brotherhood of Selakovic and S9591 in Mezgaljani brotherhood in Sekular area.

On the other hand, almost 90% of L497 haplotypes among the Serbs belongs to Z1816 > L42 > Y11074 > YSC33 > Z35901 > Y128028, a branch which is most common among Serbs and which is found among few tested Bulgarians.

Branch under it, Y60799 is at this moment confirmed among few Serbs and it probably represents characteristic Serbian branch. L42 and it's branches have highest frequency and diversity in the Alps and probably represent Celtic heritage among the Serbs.

Haplogroup J2a, being very old and very diverse, among Serbs is represented by several subclades. Among the most numerous belongs L70, which is concentrated more in southeastern Serbia. Also numerous is subclade J2a-M92 > Z8096 > S8230 > Z38463, which has more western distribution. Its base are two tribes in western Montenegro, Cuce and Pjesivci. Beside them, subclades SK1336 and S18579 could be found among ethnic Serbs.

Haplogroup N2 > P189.2 > FGC28435, with average frequency among Serbs at 2.8%, is one of two the most intriguing. Outside ethnic Serbs, it is very rare, few haplotypes of it have been found across Europe and Near East. Even in Serbian population it is not uniformly distributed. Seems that it's home area is in western Montenegro, near border with Herzegovina, from where it spread to Bosnia and Western and Central Serbia. In Eastern Serbia it is almost nonexistent. It's distribution reminds to distribution of Serbian I1 > P109 > FGC22045. Which is not big surprise, since both stem from region of western Montenegro.

Frequency of haplogroup J1 is about 1.7%. Several subclades are present in Serbian population, the most common is PF7263, which has more western distribution, among Serbs in Herzegovina and Bosnia. FGC11 can be found in southeastern Serbia, and province of Kosovo and Metohija. Also, subclades Z1842 and PH77 can be found, in smaller amounts.

Haplogroup T is represented with 0.38% (8/2086), which are scattered across serbian population. We have not determined yet deeper subclades of any Serbian T sample with certainty, but it seems some of them belong to T-L131.

Haplogroup Q is also represented with 0.38% (8/2086) in our sample. and it's branches identified so far among Serbs include Q-L713, Q-Y2209 and Q-L330.

Few L haplotypes have also been found. Two of them belong to L1b-M317, and one to very rare subclade L2-L595.

To haplogroup H1a-M82 belong 0.14% (3/2086) haplotypes of ethnic Serbs of our sample. It marks Roma (Gypsy) admixture among ethnic Serbs.

We also have found very few N1c or C haplotypes, whose frequency is probably less than 0.1% in Serbian population.

 

The post Y-DNA haplogroups of ethnic Serbs appeared first on Poreklo.

Toponimija Beograda (4)

$
0
0

BEOGRADSKO PODUNAVLJE (DEO PRVI)

 

Severoistočni delovi Beograda su na terenu koji se sa brdovitog područja šumadijske geološke ploče spušta ka Dunavu. Zbog toga sam ovo područje nazvao beogradskim Podunavljem. Ovaj pojas uz reku počinje podno same beogradske tvrđave i prati rečni tok, sve do područja Grocke.

 

Najpre, osvrt na deo Beograda sa najdužom ali i najmračnijom povešću.

 

U pitanju je Karaburma. Geografski gledano, Karaburma je greben Vračarskog brda. Danas izgleda da je taj viši deo Karaburme podaleko od Dunava, međutim, ranije nije bilo tako: naime, Ada Huja, koja je u novijoj istoriji nasipom povezana sa kopnom i pretvorena u poluostrvo, bila je ostrvo, a tok Dunava je išao bliže kopnu Beograda, tako da je Karaburma bila upravo greben iznad reke. Po tom položaju dolazi i naziv ovog kraja.

 

Iako mnogi misle da je Karaburma kovanica od turcizama kara - crno i burma - prsten, objašnjenje je drugačije. Reč je nastala od turskih reči kaya - stena i burun - rt, greben. Na starim osmanlijskim i austrijskim mapama ovaj kraj je imenovan upravo kao Kajaburun (Kaya-burun). Kasnije je naziv izobličen u narodnom govoru u - Karaburma.

Dunav kod Karaburme nekad (sa: http://www.novosti.rs)

 

Zgodan položaj uz reku, ali i iznad reke, kao zaštita od poplava ili napada sa te strane, privukao je u gvozdeno doba plemena poreklom iz Pontske nizije koja su se nastanila u Panonskoj niziji, da za jedno od mesta gde su podigli svoje naselje izaberu upravo Karaburmu. Područje oko grebena uz reku bilo je močvarno. Zbog postojanja termalnih izvora, voda iz močvare je isparavala, tako da je ceo kraj bio u stalnoj izmaglici.

 

Između 6. i 4. veka pre Hrista, tu se nastanila jedna grupa pripadnika plemena Sinda.

 

„Antički istoričar Herodot navodi y svojoj istoriji da su Panonsku niziju i široki pojas Podunavlja naselila plemena Sigina, Graukena i Sinda. Ona su ostala u ovim krajevima sve do kraja IV veka, sve do dolaska keltskih plemena, sa kojima su se stopila. Danas, posle niza arheoloških istraživanja na području grada Beograda, utvrđeno je da su Sindi živeli na delu današnje Karaburme, i to y otvorenim naseljima sa zemunicama. Njihova materijalna kultura y mnogome se podudara sa kulturom Skita...“[1]

 

Ovo naselje je, po svoj prilici, začetak kasnijeg antičkog Singidunuma.

 

„Posebno je pitanje da li su Kelti osnovali grad sa imenom Singidunum, kako se to u naučnoj literaturi često navodi... dosadašnja istraživanja na području Beograda sigurno pokazuju da se veliko naselje Skordiska, njihov opidum, grad koji bi opravdavao davanje imena sa završetkom -dunum, nije nalazio na mestu današnjeg Gornjeg grada. Prema najnovijim istraživanjima veliko otvoreno keltsko naselje sa zemunicama nalazilo se na istočnom rubu Beograda, duž Višnjičke ulice, gde su, na Karaburmi i Rospi-ćupriji, otkrivene velike nekropole Skordiska. Otuda izgleda opravdano mišljenje da se opidum, ukoliko je i postojao, verovatno nalazio na platoima oko ovih nekropola i naselja...“[2]

 

„Uprkos dugom kontinuitetu života na beogradskoj tvrđavi, od neolita, sa indicijama postojanja naselja i u bronzano doba, na teritoriji Gornjeg grada nema nikakvih elemenata koji bi ukazivali na keltsko naselje. S druge strane, izuzetno bogata nekropola na Karaburmi nesumnjivo je materijal vezan za keltsku kulturu (laten II—III), do osvajanja Rimljana. Na osnovu toga dalo bi se zaključiti da bi keltski dunum na teritoriji današnjeg Beograda najpre trebalo očekivati ne kod Gornjeg grada već bliže velikoj nekropoli na Karaburmi, koja se, nesumnjivo, nije mogla nalaziti daleko od odgovarajućeg naselja“.[3]

 

Svoj boravak u ovom delu Beograda su, materijalnim ostacima, zasvedočili i Ostrogoti, koji su držali ovo područje između 470. i 488. godine. Zanimljiv arheološki materijal je nađen, pored još nekoliko lokaliteta, upravo na Karaburmi.

 

Ponegde se može naći podatak da se u prvoj polovini 15. veka na prostoru Karaburme (ili Višnjice) nalazio manji utvrđeni dvor pod nazivom Despotovac (po Despotu Đurđu Brankoviću).

 

Tokom turske vlasti, Karaburma je nenaseljena, a u drugoj polovini 18. veka, tu su vinogradi imućnih beogradskih Turaka. Sa početka 19. veka imamo zapise da su na Karaburmi turski askeri imali vojne vežbe. Tako su, na primer, 1823. godine delije, tobdžije i sejmeni imali vojne vežbe na Kalemegdanu i Karaburmi.

 

Nakon sticanja autonomije, knjaz Miloš je naredio da Karaburma bude zvanično mesto za pogubljenja, što je bilo na snazi sve do 1912. godine. Mesto gde su streljani osuđenici bilo je nedaleko od beogradskog kraja starog Pančevačkog mosta.

 

Neobičan nesrećni slučaj dogodio se tokom streljanja zaverenika koji su organizovali i sproveli atentat na kneza Mihaila 1868. godine.

 

„...Posle jednog plotuna tane fijuknu, a sa krikom se sruši oficir koji je komandovao streljanjem. Vasi Mijatoviću pritrča lekar, ali mu više nije bilo pomoći. U magnovenju svi shvatiše čudo: tane se odbilo od koca ili kamena i usmrtilo oficira koji je komandovao streljanjem. Njegov zamenik preuze komandu, dok su dva vojnika nosila oficira prema jednoj od praznih kara. On neće ležati sa osuđenicima. Biće svečano sahranjen na groblju, kao vojnik koji je pao u borbi za knjaza i otadžbinu...“[4]

 

Nedaleko od strelišta kasnije je otvorena kafilerija, a 1899. godine bliže Dunavu i klanica (na zemljištu zvanom - Džehanovo), što je sve upotpunjavalo mračnu sliku ovog kraja. Kasnije će biti navedeno i čemu je služila obližnja Rospi-Ćuprija, kao „šlag na tortu“.

 

Do 1930-ih, Karaburma je bila sirotinjski kraj grupisanih malih kuća, bez vodovoda i kanalizacije, sa blatnjavim višnjičkim drumom uz koji je niklo naselje. Tek podizanjem nekoliko fabrika u blizini, kraj postaje naseljeniji radničkom klasom i nešto uređeniji. Do 1929. Karaburma je pripadala ataru Višnjičke opštine, a 1955. konačno je i sama dobila opštinski status, no ovo je potrajalo tek dve godine, kada je 1957. godine priključena području Opštine Palilula. Od 1950-ih na dalje, na Karaburmi niču moderne stambene zgrade, pa je danas Karaburma u većem delu jedno moderno naselje.

 

Pod Karaburmom se obično smatraju i dva susedna beogradska kraja - Ćalije i Rospi-ćuprija.

 

Ćalije su na jug od Karaburme, na padinama Velikog Vračara. Naziv dolazi od turske reči çali, što znači - grmlje, šiblje. Verovatno je ovaj kraj u tursko doba bio obrastao nekom šikarom, te su mu dali takav naziv.

 

Rospi Ćuprija (u starijim izvorima može se naći i varijanta - Orospi-ćuprija) je istočno od Karaburme, na višnjičkom drumu. Ovde je naselje nastalo sredinom 19. veka. U tom kraju prvi je kuću i vodenicu na Mirijevskom potoku sagradio savetnik Milisav Zdravković Resavac. Kasnije je neplanski podignut još jedan broj kuća uz potok. Danas je tu moderno naselje. Poreklo toponima je sledeće: ovde se nalazio turski most na višnjičkom drumu, kojim je premošćen Mirijevski potok, u blizini ušća u Dunav. Postoje mišljenja da je most postojao još u rimsko doba, što bi i bilo logično, s obzirom na postojanje rimskog kastruma na području Višnjice, koji je svakako morao imati drumsku vezu sa Singidunumom. Prema nekim izvorima, most su Turci nazvali Rospi-ćuprija, turski: Rospı(lı) köprü - most rospija, odnosno bludnica, jer su tu davljene i u vodu bacane žene iz harema visokih turskih visokih dostojanstvenika, optužene za neverstvo. Prema jednom mišljenju, objašnjenje ovog toponima je da je most podigla neka bivša bludnica, kako bi ovim činom iskupila ranije grehe, pa po njoj i naziv. Verovatnija je prva verzija, s obzirom da je i knjaz Miloš naredio da jednu ženu (jednog njegovog saborca iz ustaničkih dana) koja je napustila muža i odala se nemoralnom životu, tu udave i bace u Dunav, baš kao što su i Turci činili[5].

 

Kraj između Dunava, Mirijevskog potoka, brda Lešće i Višnjice naziva se Višnjičko polje. U Višnjičkom polju je u vreme austrijske Kraljevine Srbije (1717-39) postojalo "naselje pančevačkih kamenorezaca“ (Steinmetz Hütten nach der Panschova), koji su obrađivali kamen iz višnjičkih kamenoloma. Osim kamenorezaca u Polju su Austrijanci podigli i mlin i pekaru, a nedaleko odatle, na Karaburmi, i ciglanu.

 

Višnjičko polje, kao što mu i sam naziv kaže, bio je u ataru sela Višnjnica.

 

Etimologija toponima Višnjica je samo na prvi pogled jasna, - zbog voćnjaka višnje koji su tu postojali. Međutim, postoje mišljenja da je Višnjica iskvaren oblik od starijeg Vinštica[6], a ovo od osnove Vinska, što može imati veze sa srednjevekovnim vinogradarstvom i proizvodnjom vina u ovom kraju. Vinogradi su se i u 18. i 19. veku protezali od Dorćola i Tašmajdana, pa sve do kraja Višnjice.

 

Postoji i jedno bajkovito tumačenje, jedna legenda po kojoj, nakon što su Turci zauzeli Beograd i njegovu okolinu, jedna devojka nije mogla da se uda za svog dragog, jer joj turski zapovednik to nije odobrio. Zbog toga se ona bacila u Dunav. Ime joj beše Višnja, te po njoj selo dobi naziv...

 

Atar Višnjice prostirao se celom dužinom dunavske obale, od ušća Mirijevskog potoka, pa do krivine koju pravi Dunav, nasuprot lidu Bela stena na adi Forkontumac. Dve ade, pomenuti Forkontumac i Čakljanac, ovde znatno sužavaju Dunav, tako da je ovo bilo zgodno mesto za prelazak Dunava pontonom, Turci kad su osvajali ugarske krajeve u Banatu, a Austrijanci kad bi napadali turski Beograd. Ovaj položaj sela je u znatnoj meri uticao i na zanimanje njegovih stanovnika - osim voćarstva i vinogradarstva i drugih poljoprivrednih zanimanja, dobar broj Višnjičana se bavio prevozom preko Dunava (skeledžije) i ribarenjem.

 

Višnjica

 

Inače, Bela stena je naziv moderan naziv plaže na adi Forkontumac, a prava Bela stena je greben koji se nalazi preko reke u području Višnjice, i predstavlja najistureniji deo šumadijske ploče na severu. Ima odličan položaj koji pruža preglednost na sve strane, pa je tu u sva vremena bila vojna osmatračnica.

 

Ade Forkontumac (nemački naziv: Schweb), Čakljanac (ili Čagljanac), Štefanac (ili Stefanac) i Donja ada, iako uz samu beogradsku obalu, administrativno su u sastavu područja Opštine Pančevo. Zanimljivo je da se ade Čakljanac, Štefanac i Donja ada za niskog vodostaja spoje u jednu adu. Na Forkontumacu je u prošlosti bio austrijski karantin („Forkontumac Pančevački“), po čemu je ostrvo i nazvano.

 

Ada Čakljanac je u tursko doba bila povremeno skrovište dunavskih gusara iz Banata, Grocke i još nekih mesta po beogradskoj okolini, koji su prepadali turske lađe i pljačkali ih. Narodno predanje pamti neke od njih: Laza Harambaša[7], Hajduk Rajko, Pop Martin[8].

 

Forkontumac

 

Arheološki nalazi govore da je područje Višnjice bilo naseljeno još u neolitu, kao i u gvozdeno doba. Za vreme rimske vlasti, ovde se nalazila tvrđava (kastrum) Ad Octavum. Tvrđavu su razorili varvari (verovatno Huni) u 5. veku. Justinijan je obnovio u 6. veku, sagradivši utvrđenje pravougaonog oblika 180 h 100 metara. Prokopije pominje Oktavum na osmom miljokazu od Singidunuma. Osim ostataka utvrđenja i stambenih objekata, na području Višnjice pronađene su i rimske nekropole, kao i ostaci ranohrišćanske crkve sa krstionicom. Ostatke tvrđave Sloveni su kasnije nazvali Gradina, kako se i danas naziva ovaj lokalitet. Znajući da je ovo bilo znatno utvrđenje i da ga je obnovio vizantijski car, Srbi su Višnjicu nazivali i - Mali Carigrad.

 

Prema Kanicu, na području Višnjice svoj letnjikovac je imao despot Đurađ Branković, čije zidine su postojale u vreme kad je on boravio u Srbiji (1860-ih). Letnjikovac je izgrađen kod termalnih izvora u Višnjici, koje je despot koristio. Pomenuto je da se, prema nekim drugim mišljenjima, ovaj despotov dvor nalazio na mestu današnje Karaburme. Ugri početkom 15. veka obnavljaju deo starog rimskog kastruma za potrebe predstraže Beograda. Tu je navodno stolovao ugarski vojskovođa Filip Madžarin, kako ga naziva narodna epika[9]. Između Gradine i Dunava se nalazilo i „madžarsko groblje“.

U tursko vreme, Višnjica se prvi put, pod tim imenom, pominje u defteru iz 1560. godine, kada, zajedno sa okolnim selima Mirijevo, Gornje i Donje Slance, pripada vakufu Mehmed-bega Jahjapašića, nekadašnjeg smederevskog sandžak-bega i rumelijskog beglerbega. Za sve vreme turske vlasti, ovde je bilo naselje. Povremeno su Višnjičani bežali preko Dunava u austrijski Banat, za vreme nemirnih godina.

U modernoj Srbiji, Višnjica je bila selo nadomak Beograda, sve do 1970. godine kada je seoski atar ušao u okvire Opštine Palilula.

Višnjica je iznjedrila poznatog ruskog generala iz 18. veka Teodora Višnjevskog. Prezime je uzeo prema rodnom mestu.

Višnjička banja je zapadni deo Višnjice u podnožju brda Lešće. Nekada su se tu nalazili brojni mineralni i termalni izvori. Onaj despotov letnjikovac se, najverovatnije, nalazio upravo tu, u Banji, kod termalnih izvora. Danas su ostala samo tri izvora, a ostali su zatrpani ili kanalisani u podzemnu kišnu kanalizaciju. Jedan od ta tri izvora u Banji je bogat sumporom. Upravo zbog tih izvora, ovaj deo Višnjice poneo je naziv - Višnjička banja.

Lešće je brdo na istočnoj strani Mirijevskog potoka, jugozapadno od Višnjice. Danas je to jedno od velikih beogradskih grobalja. Na vojnoj Đeneralštabnoj karti Srbije iz 1894. godine, ovo brdo je označeno pod nazivom - Lipar, a njegove padine prema Rospi-ćupriji kao - Lešje. Toponimi Lešće i Lešje su istog korena, od leskovog grmlja, šiblja, isto i – leštar, leskar, i sl. Lipar, jasno, po lipama.

 

Pominjući ade u okolini Beograda, ne bi bilo pravedno proći Karaburmom i Višnjicom a ne navesti koju reč o Adi Huji.

 

Ada Huja je ranije bila ostrvo, a u moderno vreme je nasipanjem spojena sa obalom i pretvorena u poluostrvo. Na ostrvu je bilo termalnih izvora , pa je početkom 20. veka na njemu bila bujna šuma, dok su delovi bili pretvoreni u vinograde. U samom priobalju bilo je nekoliko nezvaničnih plaža i kupališta. Ostalo je upamćeno da su na ostrvu živela brojna jata vivaka. Međutim, ovo lepo ostrvo je 1960. godine pretvoreno u gradsku deponiju, sve do 1977. godine, a zatim su tamo izgrađena razna industrijska postrojenja, koja i danas rade. Što se porekla samog toponima tiče reč „huja“ označava odmorište na plovnom putu. Dakle, verovatno je ova ada bila zgodno odmorište rečnim brodarima na putu niz i uz Dunav, pa je po tome i nazvana.

 

Viline vode su kraj uzvodno Dunavom od Karaburme, nasuprot gornjeg špica Ade Huje. Bile su izletište beogradskih Turaka i dorćolskih Jevreja, a kasnije i beogradskih Srba. U daljoj davnini ovo je bilo močvarno zemljište uz Dunav. Prema legendama, tu su živele vile, te otud i naziv. Kasnije je močvarno zemljište zasuto, pa je najpre nestalo voda, a danas je nestalo i zemlje - ovo je danas jedna od industrijskih zona Beograda (tu je beogradska luka, tuda prolazi železnica, i postoji više industrijskih postrojenja i skladišta). O vilama da ne govorimo. Možda su ostali samo vilinski konjici, ako i njima nije previše zagađeno...

 

Natrag na severoistok Beograda.

 

Mirijevo je kraj na i oko Mirijevskog brda, na jugoistok od Velikog Vračara.

 

I na području Mirijeva su pronađeni arheološki ostaci iz gvozdenog doba, a u vreme Rimljana tu je bila jedna stanica na putu za Viminacijum (Mutatio ad Sextum). Pronađena je i srednjevekovna nekropola sa prelaza 12. u 13. vek.

 

Mirijevo se pominje u turskom defteru za Smederevski sandžak iz 1476. godine, upisano pod nazivom Miranovac. 1536. i 1560. godine, sa još nekim okolnim selima, pripadalo je vakufu Mehmed-bega Jahjapašića. U defteru iz 1640/41. godine upisano pod nazivom Mirijevo.

 

Naziv možda potiče upravo od turske poreske reči „mirija“ - dažbina. Početkom Drugog svetskog rata, prota Jordan Popović je zabeležio da je u dvorištu jedne kuće do pred kraj 19. veka bila neka zemunica sa čardakom u kojoj su turski poreznici naplaćivali miriju[10]. Narodno predanje, pak, kaže da su se stari Mirijevci preselili iz svog ranijeg sela, uz Carigradski drum, niže u kraj obrastao šumom, da ih ne bi uznemiravali Turci i ostali, jer su uz sam drum, pa su u novom selu pronašli mir, a selo zbog toga nazvali Mirijevo. Prema trećoj verziji, ovde su se naselili žitelji makedonskog sela Mirovo, pa su doleli i zavičajni toponim, koji se tokom vremena izobličio u Mirijevo.

 

Nikolić[11]: „Za beogradsko Mirijevo se kaže: „Za ime ovoga sela postoji priča, da je postalo po nekom miru, koji je zaključen u vreme kada su Turci vladali Srbijom“. Ipak, daleko je izvesnija verzija za braničevsko Mirijevo: „Predanje govori o osnivaču sela Miriji, odnosno postanka Mirijeva vezuje se za Jerinino doba, ali sva je prilika da je ovo predanje netačno te da je naselje mlađe.“ Dakle, od ličnog imena Mirija“.

 

U 16. veku u oblasti Rudničke Morave postojalo je selo Mirijevac (turski defter za Smnederevski sandžak iz 1528. godine). Naziv verovatno dolazi od starijeg Mirije vas = Mirijino selo, što ukazuje da se radi o ličnom imenu. A isto bi najverovatnije moglo biti i u slučaju beogradskog Mirijeva. Istog porekla je verovatno i Mirjevac popisan u oblasti Vuka Brankovića, u nahiji Lab, 1455. godine. Međutim, u defterima iz 1528. i 1530. godine selo nadomak Beograda upisano je kao Mirijevci (Miryevçe), drugi naziv Miranje (Miranye). Onaj prvi naziv ukazuje da su u pitanju ljudi doseljeni iz nekog sela pod imenom Mirijevo. Možda baš iz onog braničevskog Mirijeva ili rudničkog Mirijevca? Inače, stanovnici braničevskog Mirijeva su Vlasi. Zanimljivo je da u tom Mirijevu postoji zaselak Palilula.

Beogradsko Mirijevo je u prošlosti u poreskim dokumentima i vojnim i civilnim mapama bilo zapisivano i pod nazivima Mirine, Mirjevci, Miranje, Milijevo, Miliero, Mirava, Mirowa, Miriowa, itd. Ovi latinični nazivi su iz 18. veka, iz vremena austrijske Kraljevine Srbije. Stanovništvo Mirijeva se raselilo tokom rata 1715-1717. godine, pa su austrijske vlasti selo naselili nemačkim kolonistima. Selo je upisano kao Miria-Nebel. Tek u vreme Karađorđeve Srbije Mirijevo je ponovo naseljeno srbskim stanovništvom.

Zanimljivi lokaliteti na području Mirijeva su i Bajdina (naziv za vinograd), Ekmekluk (po turcizmu ekmek = hleb, verovatno je tu nekada bila pekara hleba), Ćurtovo brdo (na kojem je pronađena pomenuta srednjevekovna nekropola).[12]

U ataru Mirijeva izvire Mirijevski potok koji je pominjan kada je pisano o Karaburmi i Rospi Ćupriji.

 

Pominjani Mokroluški potok izvire u selu Veliki Mokri Lug i teče pravcem severozapad, dužinom oko 10 kilometara. U prošlosti je, ponekad, na proleće imao bujan tok, ponegde se može u literaturi naći da je nazivan i Mokroluška reka. S obzirom da je izdubio lepu udolinu između beogradskih brda, uz potok je uvek išao neki drum. Konačno, kad je ovde građena deonica autoputa Beograd - Niš (1977), potok je završio pod zemljom, odnosno putem. Sagrađen je kolektor kojim Mokroluški potok i danas teče i uliva se u Savu na šetalištu ispod Gazele. Tek u svom izvorišnom delu, i jednoj deonici kod naselja Medaković, Mokroluški potok ima površinski tok.

 

I većina drugih potoka u urbanom delu Beograda i danas postoji, ali - ispod asfalta.

 

Mokroluški potok dobio je naziv po lokalitetu Mokri lug. Nekada je tu postojalo selo (na šta ukazuje toponim Selište u Malom Mokrom lugu), koje je zamrlo negde tokom turske vlasti. S obzirom na obilje izvora i potoka u ovom kraju, na mestu naselja razvila se bujna šuma. Kombinacija šume i plavnog tla dala je naziv lokalitetu. 1806. godine, u vreme Karađorđeve države, izbeglice iz turske granice, iz leskovačkog kraja, nastanili su se u području Mokrog luga. Ostalo je zapamćeno da su nakon propasti Karađorđeve države dve godine bili u izbeglištvu preko Dunava, na austrijskoj teritoriji. Tako je začeto ovo mlado selo. U dokumentima iz perioda nakon Drugog srpskog ustanka, nalazimo čak tri sela ovog imena: Mokri lug, Novi Mokri lug i Mahala Mokri lug. Kasnija urbanizacija definisala je dve posebne celine u okviru sela, te su tako nastala dva posebna naselja - Veliki (od Novog) i Mali Mokri lug (od prvobitnog naselja). Mahala Mokri lug (ranije Novo selo i Klimenta - o ovom selu biće više reči kasnije) verovatno su se nalazila na području današnjeg naselja Kaluđerica.

 

Slanci i Veliko selo su sela na krajnjem severoistoku Beograda.

 

Slanci su naziv dobili po mineralnim izvorima.

 

Najstariji pomen Slanaca je iz turskog Popisa vlaha Beogradske nahije iz 1528. godine, upisano pod nazivom Islanaç, kao selište. Isto je i u defteru iz 1530. godine.

 

1536. i 1560. godine, upisana su dva naselja - Gornje (Gorne Islançe) i Donje Slance (Dolne Islançe) koja su, sa još nekim okolnim selima, pripadala vakufu Mehmed-bega Jahjapašića. Dakle, može se zaključiti da su Turci na selište nekadašnjeg sela naselili vlahe. U defteru iz 1640/41. godine takođe postoje Gornje i Donje Slance. Gornje Slance kasnije je nazvano Malo Slance, a u vreme austrijske vlasti u 18. veku, na jednoj mapi (katalonskog oficira Žozefa de Hara, iz 1717. godine[13]) nalazimo ga upisanog kao - Zelance. Na ovoj mapi, u Gornjem Slancu je ucrtana crkva, a odmah pored sela i druga, što možda znači da je u pitanju seoska crkva i manastir, što bi moglo da ukaže na položaj ovog sela u odnosu na slanački manastir, negde na prostoru između Manastira Slanci i Velikog sela. Istovremeno postoji i Donje Slance ili samo Slance, sa muslimanskim življem. Na De Harovoj mapi i ono je upisano pod istim nazivom - Zelance. Ovo Donje Slance je na području današnjeg sela Slanci.

 

Selo je poznato i po manastiru koji se u narodu najčešće naziva po imenu sela u čijoj blizini se nalazi - Slanci, a zvanično je ovo Manastir Svetog arhiđakona Stefana. Manastir je metoh Hilandara. Možda zbog toga vlada mišljenje da ga je podigao još Sveti Sava, u šta je teško poverovati, s obzirom da tadašnja srednjevekovna srbska država nije dopirala tako daleko na sever Balkana. Prema drugoj verziji, manastir je podigao kralj Dragutin u vreme kada je držao ovo područje kao sremski kralj. Prema manastirskim spisima, manastir je obnovio despot Đurađ Branković. Do despota, manastir je bio posvećen Vavedenju Presvete Bogorodice, a u znak zahvalnosti zbog velike obnove, monaštvo je promenilo manastirsku slavu u Svetog Stefana, što je bila krsna slava Brankovića. Manastir su razorili Turci 1459. godine.

 

Manastir Slanci nekad (1959) i sad

(slike sa: http://manastiriusrbiji.com i https://www.telegraf.rs)

 

Prema ranijim mišljenjima[14], manastir je znatno mlađi i podignut je nakon obnove Pećke patriaršije, 1560/70-ih, kada je podignut i manastir Vinča nedaleko od Slanaca na jug, a najstariji pisani pomen Manastira Slanci je iz 1666/67. godine. Međutim, Hazim Šabanović je 1964. godine objavio podatke iz turskih deftera za Beograd i okolinu u razdoblju 1476-1560. godine, i u defteru iz 1560. godine podatak o Manastiru Vavedenje[15] kod sela Oršljan (o ovom selu biće više reči kasnije). Dakle, 1560. godine je ovde postojao manastir (doduše, u njemu je živeo samo jedan monah, imenom Rafailo), što ukazuje da je manastir najverovatnije tu postojao pre turskog osvojenja Beograda, čime na snazi dobija predanje o podizanju ili obnovi manastira sredinom 15. veka, od strane despota Đurđa Brankovića.

 

Selo pod nazivom Slance popisano je i u oblasti Vuka Brankovića 1455. godine u nahiji Lab.

 

Sam naziv Veliko selo ne treba posebno objašnjavati. Ono je kao takvo upisano u svim defterima i austrijskim mapama gde i Slanci. S obzirom da ga i najraniji turski defteri za ovu oblast (početak 16. veka) nazivaju Veliko selo, nameće se zaključak da je ono nosilo taj naziv i pre turskog osvojenja Beograda i okoline. Rista Nikolić[16] je zapisao da narod Velikog sela misli da se ono ranije (u mađarsko doba, krajem srednjeg veka) zvalo Čagljan, a kad su ga osvojili Turci, oni su tu naselili nove stanovnike iz Bugarske, koji su svoje selo prozvali - Novo selo, a kasnije - Veliko selo. Međutim, iz deftera vidimo da se još 1528. godine selo naziva Veliko selo, a da napored s njim postoji i selo Čagljan (o kojem će biti više reči) sve do prve polovine 18. veka.

 

Kroz Slance i Veliko selo teče Manastirski (ili Slanački) potok, koji se uliva u Dunav kod Velikog sela, nasuprot ranije pominjane Donje ade. Zanimljivi toponimi na području Slanaca i Velikog sela su brda i brežuljci: Brešće, Vukojev valog, Golo brdo, Gradište, Zmajevac, Lipovica, Milićevo brdo, Nikino brdo, Osovlje, Slanačko brdo, Trapino brdo...


[1] „Sedam hiljada godina Beograda“, grupa autora, 1975.

 

[2] Isto

 

[3] Isto

[4] Živorad Lazić, „Ubiše knjaza“. Kratak osvrt na ovaj neobičan događaj može se pročitati na: http://forum.arheo-amateri.rs/pogled-na-istoriju-srbije/komandovao-sopstvenu-smrt/

 

 

[5] Ovaj podatak navodi Nušić u knjizi „Stari Beograd“.

 

[6] Npr: http://www.mirjanadetelic.com/gradovi/gradovi/Visnjica.htm

 

[7] Laza Harambaša, Lazar Dobrić iz Sasa u Sremu (današnji Novi Karlovci) bio je vođa jedne velike hajdučke družine krajem 18. veka, a u njegovoj četi bili su, između ostalih, i Veljko Petrović i Stanoje Glavaš. Često su prelazili Savu i Dunav i napadali Turke gde god je bila prilika, ali se nisu libili pljačkati ni po Sremu, bogate austrijske pa i srbske gazde i poštanske kočije. Sedište mu je bilo u tada već zapustelom selištu Crvenka na Dunavu, nedaleko od Batajnice. Po izbijanju ustanka 1804. godine, Laza je odmah prešao u Srbiju sa svojom četom i uzeo učešće u borbama. Poginuo je na samom početku ustanka u jednom okršaju protiv Turaka u Levču (Pilipović Radovan, „Laza Harambaša – batajnički Robin Hud“, internet članak).

 

[8] Hajduk Rajko i Pop Martin su imali družinu koja je u drugoj polovini 17. veka prepadala i pljačkala turske lađe na Dunavu. Rajko je bio sa Homolja, a Martin iz Grocke kod Beograda. Rajko je držao nekakvu mehanu u Homolju. Martina su kao dečaka Turci odveli u janičare, ali je on nekako uspeo pobeći i vratiti se kući, a zatim je postao sveštenik. Predanje kaže da je strašno mrzeo Turke. Njih dvojica su imali razrađenu taktiku prepadanja lađa na Dunavu: Pop Martin je osmatrao kretanje lađa na Dunavu, i kad bi primetio neki trgovački brod sa tovarom, slao bi momka na konju da o tome izvesti Rajka, koji je onda pravio zasedu nizvodno, najčešće kod Boljetina... Rajka su, na kraju, Turci uhvatili i obesili, a o sudbini Popa Martina se ne zna...

 

[9] Filip (u našoj epici i kao - Vilip) Madžarin je zaista mogao biti zapovednik višnjičke tvrđave, krajem 14. ili početkom 15. veka. Radi se o firentinskom pustolovu i vojskovođi španskog porekla imenom Philippus de Scolaribus, odnosno Pipo de Ozora, kasnije prozvan Pipo Spano (1369-1426). Ono plemićko „de Ozora“ mu dolazi po ženi Varvari, kći Andrije Ozorskog. Sa 17 godina stupio je u ugarsku vojnu službu kod kralja Žigmunda u kojoj je ostao do kraja života. Istakao se borbama protiv Turaka u Podunavlju, a u prvim decenijama 15. veka bio je temišvarski vojvoda, tako da je zaista mogao imati u svojoj nadležnosti i višnjičku tvrđavu. U epskoj pesmi, Filip pije vino sa Zmaj-despot Vukom, i bije megdan protiv Marka Kraljevića (koji ga na kraju ubija). Despot Vuk Branković je rođen kad su Marko i Filip već bili pokojni, ali su ova dvojica potonjih zaista bili savremenici, pa nije isključeno da su se negde „gledali preko nišana“, s obzirom da je Marko kao turski vazal ratovao protiv Ugara.

 

[10] http://www.mirijevo.co.rs/Istorija/

 

[11] Nikolić Rista, „Okolina Beograda“

 

[12] Đorđe Obradović zvani Ćurto bio je jedan od vojvoda Prvog srpskog ustanka. Gospodario je Jadrom i Rađevinom i delom Mačve. Bio je odvažan, ali samovoljan i uzimao je sa svojom četom učešće u ustaničkim borbama protiv Turaka po sopstvenom nahođenju. Bio je u sukobu sa Jakovom Nenadovićem, Nikolom Grbovićem i pop-Lukom Lazarevićem. Već na samom početku ustanka, ostali ustanički prvaci su razmatrali da se on ukloni. Presudan događaj bio je kad Ćurto nije sprečio prodor jedne turske jedinice iz Bosne (neki kažu i da ih je pustio za novac) niti o tome obavestio ostale ustaničke jedinice, te je taj turski odred posle naneo velike žrtve i štetu ustaničkoj vojsci kod Šabca. Zbog toga je, po Karađorđevom naređenju, zatvoren i, nakon kratkog suđenja, osuđen na smrt, u leto 1804. godine. Postoji više verzija gde je ubijen - u Šabcu, Lešnici, Novom Selu u Jadru. Nije mi poznato zašto se brdo na području Mirijeva naziva po njemu. Više na:

https://archive.fo/20130706035840/http://pravoslavlje.spc.rs/broj/1016/tekst/pogubljenje-djordja-curcije/

 

[13] Plan de la Ville de Belgrad et de son Attaque fait par L’Armee de sa Maieste Impériale et Catholique... le Prince Eugen de Savoi... le 16 d'Août 1717 Echelle de 800 Toises Dessiné sur le lieu.. . par don Joseph de Haro ÿ Cardona, vicomte de Lincourt, Lieutenent Colonel d’infanterie.

 

[14] Dejan Medaković, „Manastir Slance kod Beograda“, 1955

 

[15] Ovaj manastir se često meša sa vinčanskim manastirom koji je imao sličnu istorijsku sudbinu, ali nakon razaranja u 18. veku, nije obnovljen.

 

[16] „Okolina Beograda“

 

The post Toponimija Beograda (4) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Zaton (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Zaton, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan

Položaj sela.

Jedno od najglavnnjnh sela Donjeg Bihora. Pominje se u srednjem veku kao župa, koja je obuhvatala još nekoliko sela. Sada se ovaj naziv sveo na jedno selo koje zahvata prostranu aluvijalnu ravan na desnoj strani Lima u podnožju brda Obrova. To je najplodniji i najžupniji kraj Bihora, gde usevi (kukuruz, žito, duvan i voće), sazrevaju najranije. Osim ravni selo zahvate i padine Obrova.

Zemlje i šume.

Glavni seoski potesi i krajevi su: Sakate, Klanac Radane, Poduone, Lugovi, Rane, Gornje polje, Gojsavina, Voljavac, Deonice, Podglavice, Brijeg, Kunji do, Ljuskavac i Golo Brdo, i zaselak Odrin. Seoske šume su Gajnice.

Vode.

Vode su u aluvijalnoj ravni: bunari (duboki oko 10 metara), a na stranama izvori i česme: Dobra voda, Petkova voda u Radanu, Studenac kod Smonića, Jazbina u Odrinu i dr.

Starine u selu.

Zaton je bio naseljen od davnina. Tu svedoče ostaci građevina. Kod Šebečkih kuća oranjem su otkriveni temelji zgrade po svoj prilici rimskog hrama posvećenog boginji Junoni. Tu su nađeni obrađeni kameni stubovi. Dalja iskopavanja će sigurnije pokazati iz kojeg perioda je ova građevina.

Druga dosta interesantna građevina bila je crkva u Voljavcu, koja je predstavljala gomilu sve dok nije 1948. godine otkopana. Ovi ostaci su, kao što je ranije rečeno, skrenuli na sebe pažnju stručnjaka zbog analogije prerimskom arhitekturom u našem Primorju. Živopis na preostalim zidovima i ćirilički natpisi kao i stari grobovi pored zida, jasno ukazuju da je ovo stara srpska crkva, čiji se datum podizanja vezuje za razdoblje izmeću IX i XI veka. Oko crkvine je prostrano srpsko groblje, čiji se kontinuitet može pratiti od srednjeg veka do danas.

U Zatonu ima još tragova iz vremena kada su ovde živeli samo pravoslavni Srbi. Kod jasena je na brežuljku crkvica Đurđevica, gde se oko vrlo krupnog i starog jasena vide ostaci groblja. Još jedno staro srpsko groblje („Latinsko groblje") vidi se blizu starog puta koji od Zatona vodi uz Obrov za Bijelo Polje. Zaraslo je u trnje, te se ne može podrobnije predstaviti.

Poreklo stanovništva.

Od pre tri veka stanovništvo Zatona se izmenilo. Srpsko stanovništvo, čiji se ostaci vide, iseljeno je posle dolaska Hajdar-paše. Hajdar-paša i njegovi potomci ovde su izgradili kuće, a i naseljavali svoje čifštje i muslimane i pravoslavne.

Za vreme turske vladavine u Zatonu su bili naseljavali poglavito muslimani:

-Hajdarpašići, Ćeranići (poislamljeni Vasojevići), Idrizovići poreklom Ceklinjani, Kalići i Ljuce.

Selim-beg i Osman–beg Hajdarpašići držali su kao posed gotovo celo selo. Tu su bili i njihovi dvorovi do balkanskog rata 1912. godine. Jedan od njih je bio i predstavnik vlasti u Bijelom Polju. Pošto je Zaton po jedan od središta u Bihoru, u njemu su Hajdarpašići osnovali i džamiju u Klincu.

Osim muslimana bilo je i nekoliko pravoslavnih čifčija:

-Gačevići (12 k., sl. Sv. Toma), doseljeni iz Trebaljeva pre 150 godina. Ranije su se zvali Boškovići, a današnje ime su im dali muslimani.

-Zlajići (10 k., sl. Ćirilovdan), poreklom su iz Gornje Morače. Rod su im Ćetkovići.

-Dangubići (3 k. sl. Sv. Nikola), starinom su iz Kuča.

-Šebeci (4 k., sl. Sv. Đorđa), doseljeni su iz Bistrice, a daljom su starinom iz Drobnjaka.

Posle Prvog svetskog rata stanovnišva Zatona se izmenilo. Muslimani su se iselili. Od Ćeranića je ostao naziv Ćeranska mahala. Od ranijeg stanovništva su ostali pravoslavni Gačevići, Zlajići, Dangubići i Šebeci. Na mesto muslimana su naseljeni kupovanjem zemlje stanovnici iz okoline Ivangrada (Berana) i srpskopravoslavnih sela na levoj strani Lima.

Najviše ih ima iz planinskog predela — Gornjih Sela:

-Obradovići (20 k.), iz Lubnica,

-Koraći (12 k.), iz Glavaca i Krlja,

-Božovići (3 k.), iz Glavaca,

-Merdovići (2 k.), iz Kurikuća,

-Šćekići (4 k.), iz Femijića Krša,

-Vujoševići (4 k.), iz Zagrada,

-Nedovići (2 k.), iz Prijeloga,

-Jankovići (4 k.), iz Zagrada,

-Drobnjaci (1 k.) iz Štitara,

-Bubanje (1 k.) iz Bubanja,

-Petrići (3 k.) i:

-Bugari (2 k.) iz Rujišta,

-Rovčani (2 k.) iz Rovaca,

-Račići (2 k.) i:

-Ivanovići (3 k.) iz Slatine kod Andrijevice,

-Maslovarići (1 k.) iz Police,

-Radulovići (1 k.) iz Crne Gore,

-Lipovci (1 k.) iz katunske nahije,

-Prelevići (1 k.) iz Kuča,

-Adamovići (2 k.) iz Kostenice,

-Gurešići (4 k.) iz Crnče u Bihoru,

-Pešići (3 k.) i:

- Simonovići (3 k.) iz Baran-Sela ,

-Tomovići (1 k.) i:

-Golići (1 k.) iz Bijelog Polja,

-Bogavci (3 k.) iz Velića kod Ivangrada,

-Balovići (2 k.) i:

-Dragovići (1 k.)*.

*Ne kaže se odakle su doseljeni.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Zaton (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Pripčići (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Pripčići (po knjizi Pripčiće), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.                   

Položaj sela.

Selo, čiji naziv sigurno potiče od ličnog i porodičnog imena Pribac–Pripčići, smešteno je na terasama Lima u podnožju brda Obrova. Vrlo je pogodno za život. Zemljište je na terasama povoljno za zemljoradnju i voćarstvo. Osimntoga, ima ispust prema šumi u Obrovu i pristup Limu.

Zemlje, šume i vode.

Glavniji seoski potesi pod livadama i njivama nose nazive: Žabljak, Ulica, Zakut, Poljice, Pobrnjica, Zahumača, Dolac, Bratovina, Osoje, Kočevina, Letine, Vezac, Breza i Alute. Aluge su zaselak na stranama Obrova. Šuma ic Belkovača iznad sela. U njoj ima i po koja njiva (Marin do i Gumničine). Najpoznatiji su izvori: Markovača i Stublnna u Bratovinama.

Starine u selu.

Osim pomenutih topografskih naziva, ostatak ranijeg srpskog stanovništva je Crkvina u Poljima blizu potoka. Na tome mestu je mermerna ploča — sigurno časna trpeza.

Zbog povoljnog položaja Hajdar—paša je ovde prvo podigao kulu u mestu Ulici, odakle je zgodan pogled na Lim i okolinu. Ostaci te četvorospratne kamene kule, koja se završavala drvenim čardakom, vide se i sada, u obliku gromade ispod koje se naziru temelji.

Poreklo stanovništva.

Do 1912. godine su u Pripčićima živeli Hajdarpašići i 5—6 kuća njihovih čifčija (Međedovići, Rudići). Hajdarpašići su se iselili i njihovu zemlju su naselili doseljenici iz okoline Ivangrada (Berana) i drugih krajeva. Najviše doseljenika ima iz Gornjih Sela i bihorskih naselja na levoj strani Lima.

Iz Gornjih sela su:

-Obradovići (3 k.),

-Šćekići (3 k.),

-Pešići (4 k.),

-Merdovići (3 k.),

-Božovići (1 k.),

-Popovići (3 k.) i:

-Nišavići (1 k.) su svi iz Zaostra.

Iz okoline Ivangrada su takođe:

-Martinovići - Ćorci (2 k.) iz Daspića,

-Lainovići (2 k.) iz Viiške,

-Bismiljaci (1 k.) iz Zaostra,

-Stojanovića (1 k.) iz Police.

-Petrići (Z k.) su došli iz Rurišta,

-Femijići (1 k.) iz Femijića Krša.

-Vujoševići (3 k.) iz Kuča,

-Grujići (1 k.) iz Lipova kod Kolašša,

-Bulatovići (3 k.) iz Kolašina.

Iz susednog Zatona su doseljeni:

-Zlajići (3 k.) i:

- Kovačevići (1 k.).

Od ranijeg stanovništva su ostali:

-Hajdarpašići (2 k.),

-Karalići (2 k.),

-Međedovići (4 k.) i:

-Rudići (1 k.),

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Pripčići (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Obrov (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Obrov, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.                   

Položaj sela.

Gromadasgo brdo u okuci Lima između Bijelog Polja i Zatona. Na njegovim padinama i plećatom temenu nalazi se naselje istog imena.

Tip sela, zemlje i šume.

Izdvajaju se tri dela: strane prema Bijelom Polju, Ravni Obrov i padine okrenute Zatonu. Naselja su na proplancima izmeću šuma. Najnaseljenija je padina prema Bijelom Polju na kojima se stepenasto vrstaju njive, voćnjaci i šume.

Glavni krajevi i potesi u Obrovu su: Mahala, Petkovice, Zečkovine, Jaričište, Bašče, Zejnjelovića kosa, Johovače, Uvezac, Vukova Voda, Ravni Obrov n Vitače. Ova tri poslednja kraja su zaseoci Obrova.

Ceo Obrov je pošumljen do vrha Cakotina, koji dosgiže visinu od 1000 metara. Važniji kompleksi rasprostranjenih listopadnih šuma su: Ranište, Kolibinje, Jarišga i Aluge.

Vode.

Pošto je Obrov sastavljen od vododržljivih kristalastih škriljaca, u njemu ima svuda izvora. Od njih su najvažniji: Pašinica (česma u Maxali), Studenac, Nestan duša, Bukova voda i Bijela voda. Bukova i Bijela voda su pojila i za stoku.

Poreklo stanovništva.

Današnja naselja u Obrovu su zasnovana na krčevinama. To ne znači da Obrov i ranije nije bio naseljen. Zarastao je u šumu i ponovo naseljavan.

Najmnogobrojnije bratsgvo su:

-Međedovići (40 k.), čiji je predak došao iz Rovaca (Bulatovići). Doselila su se dva brata i zakrčila se usred šume Veljsg brda. Po tome što su živeli u šumi kao medvedi, nazvali su ih Mećedovići. Brzo su se namnožavali i raseljavali u druta sela.

-Hajdarpašići (3 k.), rod su sa Hajdarpašićima iz drugih bihorskih sela.

-Rakonjci (4 k., sl. Sv. Nikola) iz Rakonja blizu Bijelog Polja;

-Kovačevići (2 k.), živeli kao čifčije u zaselku Petkovici, a odavde prešli 1926. godine u Bukovu Vodu.

-Đurđići (1 k., sl. Đurćevdan), doseljeni iz drobnjačkih Jezera,

-Ćetkovići (1 k.), došli su iz Morače.

-Drpljani (3 k.), došli su iz Drpa kod Kolašina posle 1878. godine.

-Popovići (2 k.), poreklom su iz Bjelojevića blizu Mojkovca.

U zaseoku Vitače žive:

-Ćeranići (10 k.), koji su rod sa Ćeranićima u Zatonu n Pašića Polju.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Obrov (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Loznica (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Loznica (po knjizi Loznice), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.                  

Položaj sela i istorijat.

Naselje na terasi Lima u neposrednoj blizini Bijelog Polja. Zbog zgodnog položaja prema gradu i plodnosti, ono je bilo naseljeno bogatim feudalcima i vlastodršcima. U narodu kažu da je bivalo i varošica. Jedno mesto u Loznicama nosi naziv Saraje. Tu je u prvoj polovini XIX veka imao svoj dvor Hasan Hot, tada gospodar Bihora.

Tip sela.

Krajevi u Loznicama su: Saraji, Zapodine, Selišta, Kućetigna (Kućišta).

Poreklo stanovništva.

Ranije su ovde živele ugledne porodice:

-Kučevići, poreklom iz Kuča, Kučevnća sada ima u Loznicama samo dve kuće.

-Zejnegovići od kojih je jedan bio i titularni paša (Sahil-paša).

U ravnom delu su živeli:

-Begovići, ugledna stara polimska porodica.

U Loznicama se izmenio sastav stanovništva. Ostale su negdašnje čifčije:

-Ružići (1 k.) su iz Pipera,

-Bučkići iz Crne Gore pre 80 g. (sl. Vrači).

Drugi su noviji doseljenici iz raznih krajeva:

-Badžići - Rabreni (4 k.) iz Polja.

-Martinovići (2 k.) iz Kolašina,

-Bjelopavlići (2 k., sl. Petkovdan) iz Bjelopavlića,

-Mustajbašići (1 k.),

-Fetići (1 k.) iz Kradenika, a:

-Međedovići (2 k.) iz obližnjeg Obrova.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Loznica (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Resnik (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Resnik, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Naselje između Lima, Nikolina potoka i Boljaninske rijeke. Jedna grupa kuća je na plodnoj ravni pored Lima, a druga na padinama blagih strana.

Zemlje, šume i vode.

Glavni krajevi sela su: Polje, Miodražine („Resnik“), Plane, Kaluđerovac, Gajbulje, Kafe, Bajica, Bogaz, Žutojevica, Vešalice, Žabljak. Šuma je Padeža, a glavni izvori Kaluđerovac i Plane.

Starine u selu.

Stariji tragovi naselja su groblje i crkvine. Po predanju u Vrtijeljki je bio neki manastir. Na to podseća voda Kaluđerovac. Ovde se sada vidi samo staro groblje n tragovi kapele u njemu. Na staro se nadovezuje novo groblje.

Poreklo stanovništva.

Stanovnici Resnika su:

-Franci (15 k.), čiji je predak, kao stranac - „Francuz“ - bio u turskoj vojsci, i dobio timar u Štavici (okolina Tutina). Promenio je zemlju sa Dizdarevićima (Begovićima) koji su bili dizdari grada u Rožajama. Mesto Godova u Štavici dobio je Resnik u Mahali Franaka. Tu je pored džamije bila i kafana, zbog čega je ovo mesto nazvano Kafe.

Drugi rodovi Resnika cu bili čnfčnje doseljavani iz raznih krajeva:

-Krgovići (2 k.) iz Polja,

-Joksimovići (3 k. sl. sv. Stefan) odavno su u ovom kraju: jedno vreme su živeli u Kostešici a zatim u Boljanima,

-Kovačevići (2 k. sl. Sv. Andrijevdan, a ranije Sv. Đorđe) kažu da su doseljeni iz Grahova pre 180 godina,

-Pavićevići (2 k.) iz Bjelopavlića,

-Radanovići (2 k.) iz Nikšićknh Rudina,

-Ranitovići (2 k. sl. Đurđevdan) su iz Bosne,

-Rudići (3 k.) iz Ravne Rijeke.

Novi doseljenaši posle prvog svetskog rata, jesu:

-Lakići (1 k.) iz Bjelopavlića,

-Pešići (3 k.) iz Gornjih Sela (okolina Ivangrada),

-Kordići (3 k.) iz Tutića,

-Dobrašinovići (2 k.) iz Zaostro kod Ivangrada,

-Zejnelovići (7 k.) iz Komarona,

-Rakovići (1 k.) nz Gornjih sela,

-Sredojevići (1 k.) i:

-Lukovići (1 k.), doselili se iz okoline Sjenice,

-Božovići (l k.) iz Pitera.

Tip sela.

Resnik se deli u pet mahala ili krajeva: Franci, Gajbule, Žutojevice, Plane i „Resnik“.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Resnik (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Rasovo (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Rasovo, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.                  

Položaj sela.

Selo leži u plodnoj ravni izmeću Lima, Boljaninske rijeke i Strojteničkog potoka.

Zemlje i šume.

U njemu su glavni potesi: Kilovice ( "poselica"), Polje, Kula, Rojeniće, Ježevac, Razmilovac. Ulica, Pločara, Rosulje. Na stranama iznad ravni su utrine i šume: Samalj, Grahovište, Letuša, Plandište, Osoje i Rosulje.

Vode.

Najvažniji su izvori: Ćeluša, Kula (kod kule Mekića), Studenac u Razmilovcu, Veljovače, Grabovnik i Topla česma. Za pojilo i druge potrebe korisge se i Limom.

Tip sela.

Kuće u Rasovu se vrstaju u tri veće grupe: jedne su u ravni pored puta, druge na dodirnoj liniji strana i ravni, a treće pored potoka i puta koji vodi za gaz na Limu. U sastavu Rasova je i mali zaselak Rasulje, koji je zasnovan u krčevini na stranama Samalja. Rasovo je središio selo u ravni na desnoj strani Lima, gde se ukrštaju uzdužni i poprečni putevi. U njemu su mesna kancelarija, osmogodišnja škola, zadruga i prodavnice.

Starine u selu.

Zbog plodnosti i povoljnog geografskog položaja ono je bilo uvek naseljeno. Tragovi ranijeg stanovnšpva je crkvina Gospočica - razmere 5h10 metara, na kojoj su doskora bili dovraci od uglačanog peščara. Oko nje je bilo i groblje. Sudeći po nazivu, bila je posvećena Velikoj Gospođi (Bogorodici).

Poreklo stanovništva.

U Rasovu je očuvan i najstariji sloj srpskog stanovništva.

-Begovići (15 k.), vode poreklo od Jovan-bega, koji je, po predanju, bio vlastelin. Primivši islam, dobio je begovsku titulu i zadržao posede u Rasovu, Resniku i Loznicama. Veliki broj Begovića se iselio u Tursku i Novi Pazar. Od njih su, kao što je rečeno, Dizdarevići (Dizdarevići) u Godovu. Njihova starina i ugled vidi se ne samo po tituli već i po tome urro su bili i dizdari. Od pravoslavnih Srba roćaci su im Jaćimovići u Kostenici.

Sve druge porodice su doseljenici – čifčije:

-Furundžići (18 k., Sl. Nikoljdan), kažu da su pre šesg pojaseva doseljeni iz Kuča (Jovan, Vučeta, Miljko, Janko, Miro). Doselila se udovica sa dva deteta. Jedan je pravio zemljane furune, a drugi „bagaše" (mere za žito). Od Jovana su Furundžići, a od njegovog brata Bagaši u Budimlji kod Ivangrada.

-Adamovići (4 k., sl. sv. Đorđe), poreklom su iz Drobnjaka.

-Perovići (6 k., sl Sv. Nikola), došli iz Pive; ranije su bili u Strjtenici.

-Šebeci (3 k., sl. Đurđevdan), starinom su iz Drobnjaka (Cerovići),

-Radivojevići (2 k.) iz Femijića Krša,

-Tvrdišići (5 k., sl. Sv. Nikola) iz Kuča pre 150 godina,

-Mekići (12 k.), došli su od Mojkovca posle 1878. godine. Ovde su kupili zemlju i podigli dve kule po ugledu na „Mekića kulu" u Poljima.

-Kasumovići (1 k.) i:

-Karalići (1 k.), došli iz Šekovića.

-Musići (l k.) iz Godijeva,

-Bibuljice (l k.) iz Crhlja.

-Sijarići (3 k.) iz Godijeva,

-Grbovići (l k.) iz Bistrice,

-Aničići (l k.) iz Krajinovića,

-Milovići – Obradovići(?).

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Rasovo (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Njegnjevo (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Njegnjevo, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.                   

Položaj tip sela i vode.

Selo je vezano za obod ravni i za malu dolinu potoka. U ravni su njive i livade, po obodu oko kuća voćnjaci, a na stranama šume i ispaša. Sem toga, tu izbijaju i izvori. Zbog ovakvih uslova naselje je dosta grupisane. Izvori su: Bajinovica, Toplik, Madžina voda, Bojadžinica i Babina voda.

Zemlje i šume.

Glavni potesn u selu nose nazive: Seljani, Okutnjice, Laćišta, Kese, Gornja polja, Brijeg. Na stranama iznad naselja su utriie i šume: Bnmbirič, Velje Brdo, Prlo.

Poreklo stanovništva.

Stanovnici Njegnjeva su pravoslavni Srbi, naseljeni kao čifčije od druge polovine 18. veka.

-Ranitovići (5 k., Sl. Đurđevdan), došli su ovamo iz obližnjeg sela Nedakusa.

-Đakovići – Rabreni (4 k., Sl. Aranđelovdan), došli su ovde iz Potkrajca preko Lima, pre 100 godina. Njihov predak je bio đak uz popa pa su po tome i dobili prezime.

-Rakonjci (6 k., sl. Sv. Nikola), došli su iz susednog sela Oluja, a tamo iz Rakonja nedaleko od Bijelog Polja.

-Furundžići (3 k.), rod su sa Furundžićima u Rasovu.

-Veličkovići (12 k., sl. Pstkovdan), predak došao iz Bjelopavlića pre 150 godina. Privremeno se naselio u Orahovici sa namerom da prebegne u Srbiju, ali ga je beg Šehović iz Sutivana zadržao i naselio u Njegnjevu. Veličkovići su se raseljavali po mnogim selima u okolini (Beranska opština i dr.).

Ostali podaci o selu.

Njegnjevci, raja moćnih begova, imali su u selu i crkvicu, bednu krovinjaru skrivenu izmeću čopora kuća. Spaljena je u toku poslednjeg rata.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Njegnjevo (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Viewing all 2195 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>