Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all 2195 articles
Browse latest View live

Toponimija Beograda (5)

$
0
0

BEOGRADSKO PODUNAVLJE (DEO DRUGI)

 

O nekoliko iščezlih sela sa ovog dela beogradske okoline:

 

Ošljan (ili Ošljane) je nekada bilo selo negde između Velikog Sela i Vinče. 1528. godine navodi se kao selište (mezra), a u defterima iz 1530, 1536. i 1560. kao naseljeno mesto (u poslednja dva deftera, kao - Oršljan). Što, slično kao u slučaju Slanaca, ukazuje da je staro stanovništvo napustilo svoja ognjišta u vreme turske najezde na Beograd, a da su oko 1530. godine Turci tu naselili neko drugo stanovništvo.

 

Ošljan se nalazio blizu Dunava, što danas na mapi možda ne izgleda tako, ali u 16. veku tok Dunava je bio nešto drugačiji. Novaković[1], osim toga, navodi i da je „prostor između Velikog Sela i Vinče bio podložan plavljenju, ponegde y širinu i nekoliko stotina metara. Taj prostor je i y naše vreme nenaseljen i podvodan... I danas ce jedan deo na sredini te naplavine naziva Ostrovo, što će reći da je taj deo, zavisno od nivoa vode, bivao nekad pretvaran y jezero, a nekad y ostrvo“. Ošljan se pominje poslednji put u prvoj polovini 18. veka, u našim crkvenim spisima (kao Ošlani, 1734), i austrijskim dokumentima (Oslani, 1739).

 

Danas postoje dva lokaliteta pod ovim nazivom. Jedan je na severoistok od Malog Mokrog luga, a drugi bliže Velikom selu. Postojanje dva Ošljana je možda u saglasnosti sa podatkom iz 1560. godine, po kojem je selo O(r)šljan bilo podeljeno na dva džemata - hrišćanski i muslimanski.

 

Ranije su na ovom potesu pronađeni arheološki ostaci koji se mogu datirati na period rimske vladavine. Na žalost, veći deo ovog područja je pretvoren u beogradsku deponiju smeća.

 

Toponim Ošljane postoji i u drugim našim krajevima. Tako postoji selo sa tim nazivom kod Knjaževca (popisano kao Oslan u defteru za Vidinski sandžak, 1466. godine) i Ošljanska reka koja tuda teče. Zatim i na severu Kosova, kod Vučitrna (popisano 1455. godine u oblasti Vuka Brankovića).

 

Milica Grković[2] toponim Ošljane izvodi od staroslovenske reči za magarca - osьl. U Karadžićevom Rječniku za Ošlji, -lja, -lje, stoji da upućuje na značenje magareći i tovarani. S obzirom da se kao preturski stanovnici Ošljana pominju Madžari, postoji mogućnost da bi toponim Ošljan mogao biti mađarska verzija toponima Slanci - Oslan.

 

Kroz ovo područje teče Ošljanski potok, koji se uliva u Dunav.

 

Čagljan se nalazio na prostoru između Velikog sela i Višnjice, bliže Dunavu. U defterima iz 16. veka upisivan je kao Čagljan ili Čagljen, a navodi se još i kao Čaglan. I danas u ataru Velikog Sela postoje lokaliteti Čagljani i Čakljane, za koji meštani govore da je nekad bilo zasebno selo. Po selu je dobila naziv i ada Čakljanac (ili Čagljanska ada) preko rukavca Dunava, koja je verovatno bila u posedu meštana Čagljana. U austrijskim mapama i dokumentima iz 18. veka, nalazimo razne oblike ovog toponima: Sasla, Saslau, Taglen, Toglen, Tagleno, Chaglan, Schaklan, Schacklan, Chalan. Čagljan je zapusteo tokom austro-turskog rata 1735-39, i nikada više nije ponovo naseljen.

 

Pretpostavljam da je toponim izveden od reči čagalj - šakal. Novaković[3] ne daje objašnjenje naziva: „Da li bi ce ime sela moglo vezati za boravak Mađara na ovom području, o čemu, možda, svedoči lokalitet „Mađarsko groblje“ iznad Višnjice ili su y pitanju neki drugi prvobitni stanovnici...“

 

Rista Nikolić[4] beleži: „Na mestu Čagljanima, u ravnici pored Dunava, priča se, da je bilo madžarsko selo Čagljane, po pričanju nekih onda je Višnjica bila grad – kada Beograd nije postojao. Priča se i o madžarskom groblju, koje je bilo na Čagljanima, a i kod današnjih seoskih kuća iskopavani su ljudski kosturi i vadili kamenje, te vele, da je i tu bilo madžarsko groblje. Postoji i predanje, kako su onda živeli stanovnici druge vere – Jermeni. Današnje selo je najpre bilo u Čagljanima i zvalo se Čagljanica. Neki to mesto nazivaju Selište, ali ređe, obično se čuje naziv Čagljani, te neki i ne znaju za Selište u ataru ovog sela“.

 

Postoje neka predanja[5] da toponim Čagljan (ili Čakljan) dolazi od mađarske reči čaklja (csáklya), što je naročita kuka koju koriste brodari, a koji su navodno koristili dunavski gusari robeći turske lađe, o čemu je bilo reči. Jedino što se ovde ne uklapa je postojanje sela pod nazivom Čagljan u prvim turskim defterima iz prve polovine 16. veka kada ovakve rečne piraterije još nije bilo, a i toponim Čagljan je, po svoj prilici, postojao i pre uspostavljanja turske vlasti u ovim krajevima.

 

Na austrijskim mapama iz 18. veka, na prostoru između Višnjice i Čagljana, na samom Dunavu naspram ulaza u rukavac koji odvaja adu Čakljanac od kopna može se naći selo Šeranka, što je doslovno čitanje nemačkog ispisa Scheranka. O ovom selu nema drugih podataka, osim sa tih mapa. Dakle, nešto je zaista postojalo, ali verovatno samo tokom austrijske vlasti. Sasvim je moguće da se radilo o austrijskoj ili nemačkoj koloniji koja je potrajala koliko i austrijska vlast u Srbiji u 18. veku. Prema Novakovićevom mišljenju[6], ovo je moglo biti spontano zasnovano naselje uz vojničku kasaranu koja je štitila ovu stranu pontonskog mosta koji je upravo na ovom prostoru spajao beogradsku okolinu sa Banatom. Sam naziv Šeranka je nejasnog porekla. Kod Slovaka postoji prezime Šeranka, pa bi možda trag mogao voditi na tu stranu.

 

Šeranka i Čagljan na mapi iz 1745.

 

Jedno vreme, u 18. veku, u ovom podunavskom delu Beograda postojalo je selo Klimenta. Novaković[7] o tome piše: „Po svemu sudeći naziv ovog sela treba dovesti y vezu sa Hadži Mehmedom Klimentom, poznatim još i kao Adži Mehmed Klimentić. Polovinom XVIII veka on je bio uticajna ličnost y Beogradu. Uspeo je čak da pomoću svojih pristalica, osobito pomoću neobuzdanih Arnauta, postane glavni beogradski aga. Za Klimentino ime vezani su mnogi zulumi y Beogradu i okolini. On je otimao državne prihode, pljačkao tuđa imanja i vršio razna druga nasilja. Klimenta ce usprotivio čak i fermanima 1776. i 1777. godine po kojima je odlučeno da y okovima bude sproveden y Carigrad. Pobegavši iz Beograda, Klimenta je i dalje vršio nasilja y njegovoj okolini. I kad je najzad bio uhvaćen i sproveden y Carigrad, Klimenta nije mirovao. Uspeo je ne samo da izbegne smrtnu kaznu, već je posle pomilovanja, pomoću svojih pristalica jer sam nije smeo da napusti Carigrad, pokušao da povrati svoja imanja y Beogradu. Ipak, y vreme dok su y Beogradu neprekidno trajale razmirice među pojedinim turskim velikašima, y Carigradu je 1782. godine Hadži Mehmed Klimenta bio udavljen...“

Tokom svog gospodarenja u Beogradu, Klimenta je od Mokrog luga, Mirijeva, Kaluđerice i Kumodraža oteo neke posede i proglasio ih za svoje. Tu je naselio neko stanovništvo da radi zemlju za njega. Selo je prozvano Klimen ćoj (Klimentino selo), a kasnije - Klimenta. I posle njegovog pogubljenja, selo je jedno vreme nosilo naziv po nekadašnjem gospodaru, a oko 1818. godine, narod okolnih sela počinje da ga zove prosto - Mahala (preciznije - Mahala iza Mokrog luga, kasnije Mahala Mokri lug), kao i Novo selo. Ovo selo će se kasnije utopiti u atare Mokrog luga i Kaluđerice.

 

Bašče su verovatno bile selo kod Mirijeva, sa druge strane Mirijevskog potoka. Pominju se u srbskom dokumentu iz 1822. godine, a u spisku sela srezova vračarskog i gročanskog M.Đ.Milićevića iz 1870. godine, selo se ne spominje, ali Milićević stavlja napomenu da je ono ranije postojalo. Ukoliko je bilo muslimansko, možemo pretpostaviti da je zamrlo tokom 1830-ih, kada se veliki broj muslimana iselio iz Srbije. Zanimljivo je da je na austrijskoj mapi iz 1717. godine sa francuskim ispisima[8], pored Mirijeva, sa druge strane Mirijevskog potoka, ucrtano selo pod nazivom Jardins, što je doslovan prevod na francuski reči - bašte, odnosno turski - bašče.

 

Verovatni položaj iščezlih sela na severoistoku Beograda

 

Kaluđerica je staro selo, sada poznato kao najveće „divlje“ (neplanski i nelegalno izgrađeno) naselje u Evropi. Stari položaj izvornog sela bio je na jugozapad od današnje Kaluđerice, između Velikog Mokrog Luga i Kumodraža, u podnožju Torlaka. Ovaj potes se danas naziva - Stražarska kosa. Negde početkom 19. veka, stanovništvo se pomerilo na istok prema Vinči i tamo zasnovalo novo selo istog imena. Ono svoje staro selište nazivali su - Stara Kaluđerica. Iz današnje perspektive, Starom Kaluđericom se smatra to drugo selo, a Kaluđericom naselje nastalo u razdoblju od 1980-ih, pa do danas. Inače, kako je rečeno, na području današnje Kaluđerice (ove „divlje“) u 19. veku nalazila se Mahala Mokri lug, ranije nazivana Novo selo i Klimenta.

 

Na području Kaluđerice postoji lokalitet pod nazivom - Ljubičica. Ne treba ovaj toponim tumačiti nazivom za prolećni poljski cvet, jer je on izveden od ličnog muškog imena Ljubič, poput - Ljubičevo, Ljubičeva kosa i sl.

 

Sela, zaselaka i lokaliteta sa nazivom Kaluđerica ima na više mesta po našem prostoru - kod Stragara u Šumadiji, u Jasenici, kod Lebana, Pirota, Prištine, kod Berana, u Pivi, u Popovom Polju u Hercegovini, zatim rečica u Sirinićkoj župi, itd.

 

Nepoznato je zbog čega je ovo selo kod Beograda prozvano Kaluđerica. Moguće je da su doseljenici koji su zasnovali selo negde u 18. veku doneli taj toponim iz svog zavičaja (Levač), a moguće je da se na mestu gde su se doselili nekada nalazio neki ženski manastir koji je zapusteo, pa po kaluđericama i naziv selu. Za mnoge od drugih toponima sa ovim nazivom, objašnjenje porekla naziva je upravo takvo.

 

Bubanj potok je kraj između atara Kaluđerice i Belog potoka. Ovuda protiče reka Bolečica u koju se ulivaju manje rečice i potoci, od kojih se jedan zove - Bubanj potok. Tu su još i Zavojnička reka, potok Vranovac, itd.

 

U srednjem veku Župa Bolečica je obuhvatala područje u slivu reke Bolečice, u kojem se nalaze sela: Vrčin, Zuce, Beli Potok, Leštane, Zaklopača, Boleč, Kaluđerica, Ritopek, Slanci i Vinča[9]. Neka od ovih sela su već obrađena u ovom članku, a neka će tek biti.

 

Mogući položaj župe Bolečice

 

Grocka je varošica na Dunavu koja je u ranija vremena bila značajno upravno sedište, kako u vreme osmanske vlasti, tako i u Srbiji 19. veka.

 

Prvi zapis vezan za Grocku je iz 878. godine, kada se prvi put pominje i Beograd, gde je Grocka upisana kao jedna od parohija bugarske episkopije (sa sedištem u Belogradu), i to kao - Gradec. Ovo nam potvrđuje postojanje utvrđenja („grada“) na ovom mestu još krajem 9. veka, a sigurno je bilo i znatno ranije.

 

Sledeći zapis Grocke je iz turskog deftera za Smederevski sandžak iz 1476. godine. Grocka je imala status varoši, što se odnosilo na naselje u podgrađu. Samu tvrđavu su Turci zapisali kao Hisarlik. Grocka je bila na samoj granici turske teritorije prema ugarskom Beogradu i pripadala je oblasti Kučevo u Smederevskom sandžaku[10].

 

Da je preturski naziv Grocke bio Gradac, verovatno potvrđuje i turski prevod Hisarlik što bi značilo Gradište. 1526. naziva u defteru je naziv ovog mesta Eski Hisarlik - Staro Gradište, odnosno napuštena tvrđava. Svakako da je gročanska tvrđava izgubila značaj nakon osmanskog osvojenja Beograda i prenošenja ratnih dejstava na područje južne Ugarske. U defteru iz 1528. godine upisano je samo selo Grocka („sa drugim nazivom Hisarlik“), dok se tvrđava ne spominje. Tokom 1550-ih oko nekadašnje tvrđave zasnovana je turska varoš, pa Grocka već u defteru iz 1563. godine ima status palanke[11]. Naporedo postoji i selo Grocka u kojem je živelo srbsko zemljoradničko stanovništvo. Varoš je bila odeljena od sela Gročanskom rekom, koja se nedaleko odatle uliva u Dunav.

 

Toponim Grocka nastao je uprošćavanjem od Gradac - Gradska, ili možda i starije staroslovenske varijante gorod - tvrđava „sa likvidnom metatezom severozapadnog tipa, odatle Grod–ska > Grocka“[12].

 

Brdo na kojem je zasnovana turska varoš kasnije je prozvano Cigansko brdo. Seoski deo Grocke deli se na delove Ćuluk, Bugarski kraj, Prnjavor i Banatska mala. Ćuluk je bio turski deo Grocke gde su varošani imali svoja imanja. Kasnije, po odlasku Turaka, tu su se naselili doseljenici sa raznih strana (iz Bosne, zatim „iz preka“, Makedonije itd). „Bugarsku Malu naselio je knez Mihajlo doseljenicima iz Vidina i Lom-Palanke, odkuda su bežali od Čerkeza. Pored njih u ovoj mali ima i doseljenika iz ostalih srpskih krajeva... Prnjavor, koji je do Bugarske Male, naseljen je za vreme Drugog ustanka... Banatska Mala je iznad Prnjavora, naseljena je pre 10-15 godina (krajem 19. veka, nap. NB) i to doseljenicima iz Brestovca, Omoljice i Pančeva“[13].

 

Na području Grocke postoje još dva brda - Agino brdo i Katansko brdo. Na mađarskom Katana znači konjanik; čuvar, stražar. Od ove reči, odnosno vojnog zvanja, nastalo je i prezime Katanić.

 

Grocka nekada (sa: https://www.poreklo.rs)

 

U mladoj Kneževini Srbiji Grocka je postala važno upravno sedište i dunavska luka sa carinarnicom. 1856. godine ustanovljen je Gročanski srez koji je obuhvatao veliko područje: Mladenovac, Lazarevac, Sopot, podkosmajska i podavalska sela, pa sve do Višnjice na sever. Najveće zasluge za ovakav uzlet Grocke imali su Milutin i Ilija Garašanin. Milutin je od kneza Miloša ovde dobio jedan veliki plac, gde je sagradio parni mlin. Kasnije je razvoju Grocke mnogo doprineo i Ilija Garašanin, koji je svoje poslednje godine živeo u Grockoj, gde je i umro.

 

Području današnje Opštine Grocka pripada još nekoliko okolnih sela.

 

Vinča je svojim atarom susedno selo Velikom Selu, Slancima, Mirijevu, Kaluđerici. Vinča je poznata kao znameniti arheološki lokalitet. Naselje ovde postoji u kontinuitetu od neolita pa do danas (svakako, uz kraće prekide uzrokovane seobama, varvarskim pustošenjima i ratnim dejstvima kroz celu istoriju).

 

Što se samog toponima tiče, nisam našao odgovarajuće objašnjenje u literaturi. Tražeći smisleniji odgovor na poreklo toponima Višnjica, nego što su to voćnjaci višnje, kao što je već pisano, veoma osnovano zvuči mišljenje da toponim dolazi od ranijeg Vinštica, a sve u sklopu činjenice da je desno priobalje Dunava od Višnjice pa nizvodno poznat vinogradarski kraj. Prema nekim starijim opisima, celo ovo područje, sve do Smedereva, bilo je u vinogradima.

 

Ako je Višnjica nastalo od Vinštica, nije li možda i toponim Vinča istog porekla i vezan za vinogradarstvo i vinarstvo? Možda od starijeg Vinska, ili Vinšta, uprošćeno od - Viništa. Onda bi možda ova dva toponima bila u svojevrsnoj vezi: južnije Vinšta (Vinča) a severnije njen mali parnjak - Vinštica (Višnjica).

 

Sa druge strane, imamo i rimski toponim Vinceia kod Smedereva, što bi možda moglo imati veze i sa beogradskom Vinčom.

 

Nikolić[14] beleži: „Priča se, da se ovo selo najpre zvalo Grbulje, pa je docnije nazvano Vinča. Misli se, da je ime Vinča postalo od vina - vinove loze, jer se priča, da je u starije vreme u ovom selu bilo mnogo vinograda... Prvi doseljenici u današnju Vinču su živeli, prema pričanju, u Guberevcu – Kosmajski srez. Otuda su mnogi zbog turskog zuluma i bega guberevačkog prebegli u Banat i Srem, gde im i danas žive potomci, a neke pri bežanju zadrži „dobri beg ošljanski“ i nastani ih u Ošljanima. Stanovnicima ošljanskim, koji su se bavili ribolovom, bilo je tamo nezgodno, jer nisu mogli paziti na svoje čamce u Dunavu prema Grbulji – poznijoj Vinči te zamole svog spahiju, da se sa njim zajedno presele u Grbulju – današnju Staru Vinču bliže Dunavu, što im on i odobri*.

 

Ne znam kad su mogli biti ovi događaji koje je Nikolić zabeležio o Vinči, ali se Vinča pod tim imenom pominje u svim turskim defterima 16. i 17. veka, kao i austrijskim dokumentima 18. veka, tako da tu postoji kontinuitet. Moguće je da je selo zapustelo u nekom od ratnih razdoblja 18. veka, te je došlo do smene stanovništva, što je sačuvano u predanju tih poznijih Vinčanaca.

 

Toponim Grbulje (ili Grbulja) nisam našao po drugim izvorima. Inače, grbulje su lokalizam za poljoprivrednu alatku grabulje, a postoji i vrsta kruške pod nazivom grbulja. Najverovatnije objašnjenje ipak je da se radi o nazivu za prostu kuću, čiji opis daje Milisav Lutovac[15]: „Najstariji i najprimitivniji tip kuće je krivača ili grbača, jedna vrsta dubiroga na sleme, čiji je skelet od prošća - cepanica, a krov od slame. Ustvari ona liči na krov kakve veće kuće, koji je postavljen na zemlju“. Drugi naziv za grbaču je upravo grbulja, a kaže se još i grbuljača. U Lutovčevoj knjizi dat je i crtež grublje:

 

 

 

Za Leštane Bogić i Nikolić[16] navode da selo nije starije od 18. veka. Međutim, turski defteri 16. veka, kao i defter iz 1640/41. ga pominju, u starijem obliku - Leštan.

 

Staro naselje je do 1813. bilo bliže Dunavu i Carigradskom drumu, ali se narod, da bi se sklonili od druma i turske vojske, preselio dublje prema podnožju Avale. Onaj kraj gde je ranije bilo selo prozvan je Selište. U leštanskom ataru je Krstovo brdo, jedino se ne zna da li naziv dolazi od krsta ili nekog čoveka imenom Krsto.

 

Leštane je naziv je dobilo po leskama, po kojima se jedan deo atara naziva i Leštar. Stariji oblik je LѢštan, čest toponim na južnoslovenskom području (ima ga čak i u Grčkoj, na Peloponezu, danas u izobličenoj grčkoj verziji), gde je u nekim krajevima Ѣ dalo e, a u nekim (i)je, pa tako imamo naselja sa nazivom Leštan, Leštane, Leštani, a negde sa lj, poput sela Lještansko kod Rogačice na Drini. U Gori, jugoistočno od Dragaša, na jugu KiM, postoji staro selo Leštane koje se pominje u dečanskim i poveljama i svetoarhanđeloskoj povelji iz prve polovine 14. veka.

 

Nedaleko od Leštana, prema Vinči i Kaluđerici, nekada se nalazio Manastir posvećen Svetom velikomučeniku Georgiju, u narodu poznat pod imenom Jeremika. Po narodnom predanju manastir je zadužbina despota Stefana Lazarevića. Manastir je razoren 1690. godine od strane gnevnih Turaka u vreme Velike seobe Srba. Tokom austrijske uprave u Srbiji u prvoj polovini 18. veka, mitropolit Mojsije Petrović je imao nameru da, između ostalih, obnovi ovaj manastir, ali njegova molba austrijskim vlastima iz 1721. godine nije uslišena. Danas se od nekadašnjeg manastira tek naziru temelji.

 

Ranije pomenuta reka Bolečica izvire na istočnim padinama Avale i uliva se u Dunav kod Vinče. Na njoj se nalazi selo Boleč. Pored Bolečice, kroz atar Boleča teku i Bolečki i Lozovički potok.

 

Narodno pamćenje kaže da je Boleč dobio naziv po reci. Najstariji naziv sela je bio isti kao i ime reke - Bolečica, a tako se zvala i cela ova župa u slivu reke. Po defteru iz 1528. godine, Bolečica je napušteno selo (mezra), kao i susedno selo Gradac (kod današnje Zaklopače). „Ova sela su, najverovatnije, zapustela 1515. godine u vrema napada Jovana Zapolje na Žrnovan. Selo je oživelo tako da je popisano kao baština Mustafe sina Skenderovog“[17]. Bolečica je javlja i u defteru iz 1536. godine, ali sada je pored nje popisano i još jedno selo pod nazivom - Boleč. „...i ovde postoje očuvana dva vrlo važna elementa za raspoznavanje nekadašnje župe: reka i istoimeno mesto koje je, po svemu, bilo župsko središte“[18].

 

Zanimljivo je da se Boleč ne pominje u defteru za Beogradsku oblast iz 1640/41. godine, iako su tu pomenuti i Grocka i sva okolna gročanska sela. Moguće da je selo privremeno zapustelo. S obzirom da su u ovom defteru popisani samo hrišćanska naselja, drugi mogući zaključak je da je stanovništvo Boleča prešlo u islam.

 

Tokom austrijske vladavine 1718–1739, Boleč je nosio nemački naziv Zweibrücken, što znači „dva mosta“. Da li su tada u Boleču bila dva mosta ili su možda naseljenici bili Nemci iz varoši Cvajbriken u Falačkoj, možemo samo nagađati. Zanimljivo da su isti naziv Austrijanci dali i jednoj svojoj naseobini kod današnjeg Obrenovca.

 

Slično kao i Leštane, i selo Boleč je svoju lokaciju promenilo nakon propasti ustaničke države 1813. godine. Naime, sklanjajući se od turske odmazde, Bolečani su prebegli u Banat. Kad su se kasnije vratili u svoje selo, tu su ih stalno ugrožavali turski vojnici. Zato se meštani svi (10 porodica) isele u gustu šumu u Gurbet-dolu oko 2-3 kilometra na jug, koji je, opet, naziv dobio po Ciganima „gurbetima“ (koritarima) koji su tu ranije boravili. Od ovog zbega je, krčenjem šume, nastao današnji Boleč, a na mestu gde se nekada nalazilo selo, koje narod zove Selište, početkom 20. veka bilo je seosko groblje.

 

O poreklu naziva Boleč postoje razne verzije. Loma je, suprotno od navedenog mišljenja da je selo ponelo naziv po reci, mišljenja da je naziv sela stariji, a da sam naziv Bolečica dolazi od Bolečska rѢka - Bolečščica - Boleščica - Bolečica[19].

 

Ima mišljenja da je osnov toponima Boleč neko lično ime, poput Boljko, Bolek, Boleslav. U 15. veku u Grblju nalazimo patronim Bolečinić[20], što ukazuje da se otac dokumentovanog Brajka Bolečinića zvao - Bolečina.

 

Konačno, navodi se i mogućnost da je osnov toponima Boleč neki stariji latinski naziv koji su preuzeli Sloveni po doseljenju i poslovenili ga. Tako se navode, nepouzdani, toponimi iz preslovenskog vremena - Bolicum i Bale(n)tium. Nepouzdani, jer nije potvrđeno da se na prostoru Boleča nalazio neki takav toponim, ali ovakvi toponimi imaju svoje paralele iz rimskog doba na prostorima Panonije, Dalmacije, Ilirije i Italije. Možda dobru paralelu koja ide na ruku poslednjoj verziji predstavlja stari srednjevekovni grad Baleč u Donjoj Zeti (kod Skadra) koji poreklo vuče iz latinskog oblika Balecium, a sam koren toponima je iz predrimskog perioda.

 

Konačno, valja istaći i da u Sloveniji postoji selo Bolečka vas.

 

Ritopek je jedno od najstarijih naselja u ovom području. Na njegovom području pronađeni su ostaci praistorijskog naselja (neolitsko naselje na lokalitetu Plavinački potok), a zatim se u kontinuitetu tu smenjuju Skordisci, Tribali, Rimljani, varvari ranog srednjeg veka, itd, pa do danas.

 

Na području Ritopeka nalazio se rimski grad značajnih razmera i velike strateške važnosti, pod nazivom Trikornium (Tricornium, Castra Tricornia). Neka mišljenja kažu da je grad tako prozvan „po varvarima Trikornjanima, koji su oko Ritopeka stanovali“[21]. Druga, da naziv potiče od tri brda u nizu, što Tricornium upravo i znači („tri roga“). Kako god, Trikornium je bio važno trgovačko mesto, drumska stanica (otud se pominje i kao Mutatio Tricornia castra), dunavska luka i važno vojno utvrđenje: kastrum na jednom od onih brda bio je kasarna za oko 4000 vojnika. Ostaci rimskog utvrđenja, koje su svi kasniji osvajači preuzimali, obnavljali i dograđivali, bili su vidljivi još u vreme kad je Feliks Kanic obilazio Srbiju (1860-ih).

 

Naselje je tek povremeno zamiralo, za vreme ratova i varvarskih najezda, ali bi uvek ponovo oživelo, tako da su u području Ritopeka pronađeni arheološki ostaci vizantijskog, kao i varvarskih naselja ranog srednjeg veka (germanska, avarska, slovenska). Od naseljavanja Slovena, uz kraće prekide, Ritopek je do danas stalno naseljen.

 

Prvi pisani pomen Ritopeka pod tim imenom potiče iz 1433. godine (u putopisu Bertrandona de la Brokijera "Putovanje preko mora"[22]), a zatim pod istim nazivom i u turskim defterima 16. veka. U defteru iz 1640/41. godine ga nema, što može da znači ili da je Ritopek privremeno zamro, što je malo verovatno, s obzirom na značajan položaj ovog naselja, ili da su u njemu, kao i u slučaju Boleča, živeli muslimani, te nije popisan u ovom defteru. Treća mogućnost je da možda nije uspešno iščitan iz deftera, koji je pisan arapskim pismom. Konačno, postoji verzija po kojoj se Ritopek krije iza nekog drugog naziva nekih naselja Avalske nahije koja danas ne možemo sa sigurnošću ubicirati. Međutim, i ova verzija je malo verovatna, jer već 1723. godine (i dalje tokom 18. veka) u austrijskom popisu nalazimo selo pod svojim nazivom - Ritopek.

 

Kuga 1794/95. je opustošila neka sela u ovom kraju, uključujući i Ritopek. Selo je zamrlo i 1813. godine, kada se stanovništvo privremeno, pred razjarenim Turcima, iselilo za Banat.

 

Zanimljivo je da je, s obzirom da je na samoj obali Dunavu, Ritopek najmanje tri puta u novijoj povesti menjao svoj položaj, u zavisnosti od toka Dunava i klizenja zemljišta. Jedini koji odolevaju Dunavu i koji drže područje Ritopeka na okupu su dva brežuljka - Kamenita glavica (ili samo - Glavica) i Vodica, za koje neki misle da nisu u pitanju prirodni brežuljci, već ljudskom rukom stvorene piramide, tokom stoleća zasute zemljom i obrasle u rastinje[23].

 

Ona tri veća brda, po kojima su Rimljani dali naselju ime, su u pozadini Ritopeka, i to su: Belo brdo (267 m NMV), Prokop (237 m) i Starac (225 m). Starac se naziva još i Staro brdo ili Vasino brdo.

 

Brda Ritopeka (Sa: http://www.novosti.rs)

 

Sam naziv Ritopek mogao bi značiti – osunčani rit. Loma ima ovakvo mišljenje: „...čelopek i označavaju položaje gde sunce greje spreda, odozgo, a suprotno je Ritopek, gde je prvi član rit °zadnjica“[24].

 

Poređenja radi, u Sloveniji postoje sela sa nazivima Ritomeče i Ritoznoj.

 

Na primeru sela Begaljica možemo videti kako se toponimi kroz vekove postepeno menjaju.

 

U turskom defteru iz 1528. godine upisana su tri sela - Gornje, Donje i Srednje Begaljevo. U jednom turskom dokumentu iz 1583. godine, kao - Begaljiz (Begalyiz). U defteru iz 1640/41. godine - Begalica. Na austrijskoj mapi iz 1718. godine[25] - Bigalitza[26]. U defteru iz 1741. godine - Gornja Begaljica. U jednom srbskom dokumentu iz 1827. godine, u množini - Begaljice. U više dokumenata tokom 19. i početkom 20. veka[27] - Begalica. Posle drugog svetskog rata, ustalio se oblik - Begaljica.

 

Prema nekim mišljenjima, izvorni oblik ovog toponima bio je Behaljevo (Behalѥvo). Isti toponim nalazimo u Ravaničkoj povelji iz 1381. godine, kao selo u župi Mlava. Osnova Behal / Begal (Bѣgal) može biti lično ime ili odrednica nekog lica „u bekstvu“ (begal = onaj koji je pobegao). Paralelu imamo u češkom běhal - onaj koji beži, trči[28].

 

Narodno predanje kaže da je selo dobilo svoje ime po čestim bežanijama stanovnika iz sela zbog turskih pljačkaških upada. Sasvim je izvesno da osnova ovog toponima jeste imenica beg, odnosno glagol begati, ali je isto tako veoma moguće da je sam toponim (Behaljevo ili Begaljevo) stariji od osmanske vlasti u ovom području. Ukoliko nije u pitanju lično ime (Begal, Behal) možda je selo dobilo svoj naziv po beguncima iz nekog drugog vremena i konteksta.

 

Nekoliko toponima sa područja Begaljice: šuma Kozjak, brda Vis i Vrla strana.

 

Nedaleko od Begaljice nalazi se Manastir Rajinovac. Postojao je u pretursko vreme, a prema nekim mišljenjima zadužbina je despota Stefana Lazarevića. U defteru iz 1528. godine upisan je pod zanimljivim nazivom - Sveti Rajko. Verovatno osmanski popisivač nije imao sasvim jasne predstave o hrišćanskim svetiteljima, a kako je manastir nosio narodno ime, a ne ime nekog svetitelja, on ga je, kao i sve druge manastire upisao sa odrednicom „sveti“. Naziv Rajinovac i ovaj neobični napis iz deftera možda ukazuju na ime ktitora manastira, - neki (možda velmož?) Rajin zvani i Rajko. U narednom defteru iz 1536. godine uz Svetog Rajka upisan je još jedan manastir, Sveti Todor (verovatno posvećen nekom od svetitelja imenom Teodor[29]), a u defteru iz 1560. godine ponovo su upisana dva manastira, ovaj put - Sveti Rajko i Sveti Petar (?). Manastir je zapusteo krajem 16. veka, a obnova je počela krajem 18. i trajala kroz 19. vek. Rajinovac je danas živ manastir.

 

Selo Zaklopača popisano je u defteru iz 1528. godine, i u narednim osmanskim poreskim dokumentima. Zanimljivo je da je u defteru iz 1640/41. godine naziv sela upisan u muškom rodu – Zaklopač.

 

U Srbiji, u Podibru na jugoistok od Kraljeva, postoji još jedna možda i poznatija Zaklopača. Ovo selo je veoma staro i njegov najraniji pomen je u Žičkoj hrisovulji iz 1220. godine. Tada je selo upisano kao Zaklopita LoȢka (Luka). No, 1476. godine, turski defter beleži ovo selo pod nazivom - Zaklopača. Očito da je u međuvremenu od dva i po stoleća došlo do značajne jezičke promene, o čemu piše i Aleksandar Loma: „obrazovanja slična onome na *–ač, up. Zaklopača, od 1476 (Aličić 1984: 199 d.), selo kod Kraljeva posvedočeno kao Zaklopita Louka u ŽP, da bi u savremenoj tvorbi mikrotoponima postiglo veliku produktivnost (tip Perova njiva –> Perovača). Tome je mogla doprineti dekompozicija iz ktetika tipa Orlovac —> Orlovačka glava —> Orlovača...“[30]

 

Sam naziv najverovatnije potiče od geografskog položaja sela koje je zaklopljeno okolnim brdima. Narod ima drugačije tumačenje, - kako je neki meštanin, tobož, tu zaklao nekog turskog glavara („pašu“), te po tom zaklanju i ona osnova toponima „zakl-“.

 

Zaklopača je prilično čest toponim na zapadnom Balkanu. Osim beogradske i podibarske, lokaliteti sa nazivom Zaklopača postoje i u Bosni (Vlasenica, Fojnica, Romanija, Sarajevsko polje), Lici (selo kod Korenice), na Pešteru, Bihoru, itd.

 

Zaklopača je zapustela pred kraj 16. veka, da bi selo bilo obnovljeno u narednim, mirnijim vremenima. Ali, ne na istom mestu. Položaje ranijeg naselja narod je prozvao Staro selo. Poslednje izbeglištvo i povratak dogodili su se 1813. godine. Od tada je selo na današnjoj lokaciji.

 

Zaklopača kod Beograda poznata je i po znamenitom nalazu 1900 komada srebrnjaka iz 2/3. veka pre Hrista, kovanih u Apoloniji i Dirahionu (u današnjoj Albaniji), koji su bili zakopani u ataru Zaklopače[31]. Oni potvrđuju živu vezu koja je postojala između Podunavlja i Jadrana u starom veku.

 

Na području između Begaljice i Zaklopače u 16. i 17. veku postojalo je selo Lomatine. U 18. veku (defter iz 1741. godine) upisano je kao mezra (zapustelo selo) i dalje se više ne spominje. U defteru iz 1640/41. upisano je kao - Lopatine. A u ataru današnje Zaklopače i selo Plavinci (po kojima naziv nosi i pominjani Plavinački potok), popisano u defteru za Smederevski sandžak iz 1476. godine. Plavinci su danas vinogradarska oaza u ataru Zaklopače. Moderna legenda kaže da je kraj dobio ime po „plavom kamenu“ kojim su prskani vinogradi. Ipak je verovatnije da je kraj dobio naziv po plavljenju Dunava ili Plavinačkog potoka.

 

Da zaokružimo ovu priču, odnosno ovaj njen balkanski podunavski deo, dunavskim adama. Pominjane su ade na Dunavu između Višnjice i Pančeva, a sad koju reč o onim adama na samom sastavu Save i Dunava.

 

Veliko Ratno ostrvo je najpoznatija ada u beogradskom toku Dunava. Ono nije nastalo nabiranjem tla, kao neka stena ili greben, već je nastalo kao spoj biljnog sveta i rečnog taloga. Biljke koje su rasle na podvodnom grebenu za niskog vodostaja bi bile iznad površine. Njihovo korenje je zadržavalo nanos - pesak, zemlju i svaki drugi raznovrsni talog i tako je, malo po malo, nastalo ostrvo. Dešavalo se da za vreme visokog vodostaja ostrvo nestane pod vodom, pa kasnije ponovo izroni. Međutim, nestajalo je i kao posledica ljudskog delovanja. Kad je opsedao Beograd 1521. godine, Sulejman Veličanstveni je sa glavninom vojske prešao Savu kod Paleža (današnji Obrenovac) i kroz Srem došao do Zemuna. Odatle je napravljen pontonski most ka Velikom Ratnom ostrvu, preko kojeg je na ostrvo prebacio topove, kojima je odande tukao beogradske zidine. Tom prilikom, da bi očistili prostor za svoju artiljeriju, turski vojnici su isekli sve rastinje (drveće i nisku šikaru) na ostrvu. U tom trenutku, to nije imalo nikakve posledice (osim po Beograd, koji je posle mesec i po dana opsade osvojen), međutim, biljke bez svog nadzemnog dela nisu mogle dugo opstati, i ostrvo se dobrim delom razgradilo, a zatim ga je reka sasvim pokrila. Otud, nije besmislen zapis engleskog lekara Brauna, koji je 1669. godine zapisao o Velikom Ratnom ostrvu: „Nema više od 35 godina otkako se prvi put pojavilo iz vode, poctavši od rečnog taloga“[32]. Da li se u međuvremenu, između Sulejmana i Brauna, ostrvo pojavljivalo, ili je sve vreme bilo pod vodom, ne zna se. Predanja kažu da je Veliko Ratno ostrvo kroz noviju istoriju više puta nestajalo i ponovo izranjalo. Inače, najraniji zapisani pomen ovog ostrva je na ugarskoj mapi iz 1514. godine, gde je ucrtan omanji sprud na ušću Save u Dunav.

 

Veliko Ratno ostrvo

(Sa: https://citymagazine.rs)

 

Postoje neke legende kako je ostrvo nastalo. Prema jednoj, nastalo je u vreme kad su Argonauti doplovili do mesta gde se spajaju Sava i Dunav. Ukotvili su se ispod grebena na kojem je kasnije zasnovana beogradska tvrđava i zanoćili. Dok su Argonauti tako spavali, neki rečni gusari su se prikrali njihovom brodu i ukrali im zlatno runo. Međutim, sve ovo je videla čarobnica Medeja, zaštitnica vođe argonauta Jasona, koja je napala gusare i prevrnula im čamac, te su se svi podavili. Na krmi potopljenog čamca ostao je pramen zlatnog runa. Od tog čamca i pramena zlatnog runa začelo se ostrvo...

 

Druga legenda kaže da je ostrvo počelo da se obrazuje od podvodnog groba Atile Hunskog, koji je baš tu u Dunavu sahranjen, sa velikim blagom.

 

Treća legenda nastanak ostrva vezuje za avarsko osvajanje Beograda (Singidunuma) 579. godine. Tom prilikom, avarski kagan Bajan je naredio izgradnju mosta kojim je njegova vojska prešla Dunav i došla u podnožje beogradske tvrđave. Pred vizantijskom posadom pravdao se da hoće da napadne Slovene koji su se ulogorili istočno od Beograda. Naravno, radilo se o prevari, i čim su prešli reku, Avari su na juriš probili vizantijsku odbranu i zauzeli tvrđavu. Onaj most je reka vremenom razrušila, a na njegovim ostacima se počeo hvatati rečni nanos od kojeg je kasnije nastalo ostrvo...

 

S obzirom da je kroz celu istoriju služilo kao etapa za prebacivanje sa jedne na drugu dunavsku obalu u ratnim dejstvima, ovo ostrvo je ponelo pridev „ratno“. Ono „veliko“ je svakako zbog činjenice da se pored njega nalazi manja ada, takođe uglavnom ratne namene kroz istoriju. Ranije je nazivano i Dunavsko ostrvo (16. vek), Veliko ostrvo (16, 17. vek), Cigansko ostrvo (17, 18. vek, kada se tamo privremeno nalazila jedna ciganska mahala) i Ratno ostrvo (tako zabeženo 1775. godine, nemački - Kriegsinsel). Posle Prvog svetskog rata, Beograđani su ovu veliku adu prozvali Sirotinjsko ostrvo, jer je gradska sirotinja tamo prelazila čamcima zbog ribolova i obrađivanja zemlje na adi.

 

Često je menjalo vlasnika, uglavnom između Habsburškog i Osmanskog carstva. Zbog činjenice da je sa njega uvek lako mogao biti ugrožen Beograd i onaj ko njime gospodari, u Carigradu je potpisana konvenciji 1741. godine (kao sastavni deo Beogradskog mirovnog sporazuma iz 1739), kojom je Veliko Ratno ostrvo podeljeno između Osmanlija (jugoistočna) i Austrijanaca (severozapadna polovina), tako da granica ide sredinom ostrva, uz zabranu boravka bilo čije vojske na ostrvu. Naravno, ni jedni ni drugi se ovoga nisu pridržavali. Jedno vreme, nakon Carigradskog mira, jedan beogradski janičar Babalik Ahmed, uzurpirao je turski deo ostrva i tamo prodavao zemlju nekoj sirotinji (muslimanima), te je tako zasnovana jedna mahala na samom ostrvu, a podigli su sebi čak i džamiju. Ovo naselje Turci su zvali Babalik-ada. Ahmed je, zajedno sa grupom njemu sličnih, uhapšen zbog raznih pronevera, uzurpacije upravnih ovlašćenja, zavođenja raji nekih izmišljenih dažbina (usled čega je jedan broj beogradskih hrišćana prebegao na austrijsku teritoriju). Većina je proterana iz Beograda, a četvorica, uključujući i Ahmeda, su osuđeni na smrt i pogubljeni.

 

Karađorđe je, u zimu 1806. godine uradio isto što i Sulejman Veličanstveni bezmalo tri stoleća ranije: preko Save, pa pored Zemuna, prebacio je svoje topove na Veliko Ratno ostrvo i odande bombardovao turski Kalemegdan.

 

Veliko Ratno ostrvo je danas prava oaza, kako biljnog, tako i ptičjeg sveta: čak 185 vrsta ptica tamo živi, stalno ili privremeno.

 

Jedan zanimljiv toponim je i Galijaš: čine ga dva kanala - Veliki i Mali Galijaš koji idu sredinom Velikog Ratnog ostrva u pravcu toka Dunava. Kako Dunav stalno nanosi razni rečni nanos, tako je, vremenom, Galijaš zatvoren sa severne strane i pretvoren u mrtvaju. 2006-2007. godine, kanal Galijaš je ponovo otvoren.

 

Na mapama s kraja 18. veka, Ratno ostrvo čine tri ade, jedna pored druge. Zapravo se radi o Velikom Ratnom ostrvu podeljenom na dva dela kanalom Galijaš, a treća ada je Malo Ratno ostrvo[33].

 

Malo Ratno ostrvo se nalazi između južne obale Velikog Ratnog ostrva i novobeogradske dunavske obale. Danas je to ostrvce dužine oko 250-300, i širine 20-60 metara, u zavisnosti od vodostaja. Nekada je bilo znatno veće, ali je prilikom izgradnje Novog Beograda, velika količina peska sa ostrva iskorišćeno za nasipanje močvarnog zemljišta, te je ostrvo smanjeno na beznačajnu površinu. Sve do kraja 20. veka, Malo Ratno ostrvo je bilo u sklopu vojnog artiljerijskog kompleksa uz dunavsku obalu i nije mu bio moguć pristup. Danas se tamo više ne nalaze artiljerijska oruđa, ali je ostrvce sasvim zaraslo u gust šumarak topole, tako da je sasvim nepristupačno. Tu sada žive čaplje i kormorani. Između svetskih ratova ova ada je u narodu zvana - Konjska ada.

 

Još dve ade na banatskoj strani Dunava, u sastavu palilulske opštine, Kožara i Crvenka, u zavisnosti od vodostaja Dunava mogu biti ostrva ili poluostrva. Kožara je preko Dunava Velikom Ratnom ostrvu, a Crvenka u produžetku uzvodno. Raniji naziv Kožare bio je - Čaplja. Jedan toponim u vezi sa Kožarom je rukavac Dunava kojim je ova ada odeljena od kopna je - Jojkićev Dunavac. Naziv nosi po Đurici Jojkiću, svojevremeno gradonačelniku Beograda, tokom 1950-ih.

 

Naselja u banatskom delu Beograda:

 

Borča se pominje u 1521. kao „ostrvo“ povezano skelom sa Beogradom, većinski srbsko mesto. Etimologija je verovatno od reči – bara, s obzirom da se 1427. godine pominje kao Barcha u zapisu o boravku ugarskog kralja Žigmunda u ovom kraju (Žigmund je logorovao u Borči čekajući da mu bude predat Beograd, nakon smrti despota Stefana Lazarevića), a 1456. godine spominje se kao Barczi.

 

Naziv naselja Ovča je jasan, prema zanimanju stanovništva. Ovča se pod tim nazivom spominje 1521. godine, kada su je zauzeli Turci u sklopu osvajanja Beograda. Selo je zapustelo u vreme austro-turskih ratova u 18. veku. Kasnije u područje Ovče dolaze stočari iz Rumunije sa svojim stadima, pa su se vremenom tu i naselili.

 

Sela Ovča (Offza) i Borča (Borza) na austrijskoj mapi iz 1740. godine

 

Krnjača se prvi put spominje 1832. godine kao – Nova Borča. 1952. godine postaje opština, a 1955. godine zajedno sa Borčom, Ovčom i Padinskom Skelom čini Opštinu Krnjača. Deset godina kasnije, Krnjača gubi status opštine i postaje deo Opštine Palilula. Kraj koji se danas naziva Krnjača služio je kao pasište za stočare iz okolnih sela. Prvi stalni naseljenici tu su došli 1913. godine.

 

Poreklo samog naziva Krnjača nije baš pouzdano. Moguće je da potiče od prideva krnje, krnjavo, okrnjeno. U banijskom govoru, krnjača je jedna vrsta proje. Postoji selo Krnjača i u Donjem Polimlju, kod Priboja. Prema predanju starih rodova iz polimske Krnjače, selo je dobilo naziv po britvama „krnjačama“ koje su oni proizvodili još u srednjem veku. Takođe, tamošnji rodovi smatraju da se selo Krnjača kod Beograda dobilo ime po njihovom selu, od nekadašnjih iseljenika. Selo sa nazivom Krnjača postoji u okolini Nikšića. Kod Vršca postoji zemljište Krnjača, čiji je stariji naziv Kernjača. Zvezdana Pavlović[34] toponim Krnjača na Goliji tumači od prideva krnje. U Morinju u Boki postoji jedan izvor koji ljudi zovu Krnjača. Takođe i u Biogradu kod Nevesinja postoji nekoliko izvora i pašnjak pod nazivom Krnjača.

 

Padinska skela je nastala kao privremeno stanište Slovaka iz Padine, koji su u tom kraju zakupili zemlju za napasanje stoke. Do zakupljenih parcela morali su se prevoziti skelama. Otud naziv kasnijem naselju – Padinska skela. Jedan deo Padinske skele nosi naziv Jabučki rit. Nekada je ovo bilo močvarno područje u ataru obližnjeg sela Jabuka, otud i naziv. Danas je zemljište isušeno i na njemu podignuto moderno naselje, ali je ostao stari naziv.

 

Naselje Kovilovo dobilo je naziv po ruskom pilotu Mihailu Kovilovu, koji je poginuo u padu aviona u jesen 1944. godine tokom operacija oslobađanja Beograda krajem Drugog svetskog rata.

 

Naselje Vrbovski (čuje se i: Vrbovsko) dobilo je naziv po ruskom inženjerijskom kapetanu Viktoru Verbovskom koji je, kao i Kovilov, poginuo tokom oslobađanja Beograda 1944. godine.

 

Naselje Kotež osnovano je 1968. godine, a naziv dobilo po francuskoj reči cottage - letnjikovac, vikendica, jer je plan bio da se izgradi mirno naselje porodičnih kuća.

 

Naselje Besni fok, jedno od najzabačenijih naselja na području Beograda zasnovano je 1948. godine u sklopu imanja Poljoprivrednog kombinatu Beograd (PKB). Mesto je bilo naseljeno i ranije, od kraja 19. veka, uglavnom od strane banatskih Nemaca i Mađara, ali se ni oni nisu tu dugo zadržali, zbog čestih poplava (Fok je u kraju između Dunava i Tamiša). Uoči Drugog svetskog rata izgrađen je sistem kanala za ovod viška vode i time omogućeno zasnivanje naselja. Onaj pridev „besni“ u nazivu naselja se vezuje za česte poplave, jer su „besne vode“ uništavale sve pred sobom. Legenda kaže da je Fok bilo ime nekog ljutog ribara, Nemca, koji je tu živeo. Ipak, realnije je da Fok dolazi od mađarske reči fok, što znači jarak ili preliv (u smislu prelivanja vode).

Najudaljenije palilulsko naselje od Beograda na sever je Dunavac, koje je udaljeno oko 30 kilometara od centra grada, stešnjeno između Dunava i Tamiša[35].

 

Nastaviće se...

 


 

[1] Novaković Relja, „O iščezlim selima na području Beograda“

 

[2] „Naselja i stanovništvo oblasti Brankovića 1455. godine“

 

[3] Navedeni rad

 

[4] Nikolić Rista, „Okolina Beograda“

 

[5] https://unalignedart.weebly.com/exoblog/vinca-grk-pajsije-i-marija-terezija

 

[6] Navedeni rad

 

[7] Navedeni rad

 

[8] Plan de la Ville de Belgrad et de son Attaque fait par L’Armee de sa Maieste Impériale et Catholique... le Prince Eugen de Savoi... le 16 d'Août 1717 Echelle de 800 Toises Dessiné sur le lieu.. . par don Joseph de Haro ÿ Cardona, vicomte de Lincourt, Lieutenent Colonel d’infanterie.

[9] Andrejić Živojin, „Srpske srednjovekovne župe zemlje Kučevo i Kučevskog Zagorja“

 

[10] Ovo Kučevo je srednjevekovna župa i ne treba ga mešati sa današnjim Kučevom u istočnoj Srbiji . Defter iz 1476. godine oblast Kučevo navodi na zapad od Braničeva, i po popisu naselja u njoj vidi se da obuhvata prostor između Velike Morave, Dunava, i do Avale i Kosmaja na zapad. Južna granica nije sasvim pouzdana. O ovom Kučevu je pisao istoričar Aleksandar Krstić u radu „Kučevo i Železnik y svetlu osmanskih deftera“.

 

[11] Miljković-Bojanić Ema, „Smederevski sandžak 1476-1560“

 

[12] Loma Aleksandar, „Sekundarno -ska u toponimiji Srbije“

 

[13] Nikolić, navedeni rad

 

[14] Navedeni rad

 

[15] U radu „Ibarski Kolašin“

 

[16] Navedeni rad

 

[17] Andrejić Živojin, navedeni rad

 

[18] Isto

 

[19] Loma Aleksandar, „Sekundarno -ska u toponimiji Srbije“

 

[20] Subotić Jelisaveta, „Prilog poznavanju antroponimije Grblja prema zapisima iz XV vijeka“

 

[21] Petrović Mihailo, „Kako je postao Beograd“

 

[22] Bertrandon de la Brokijer (Bertrandon de la Broquière) bio je francuski putopisac i činovnik na dvoru burgundskog vojvode Filipa III Dobrog. Brokijer je 1432/33. godine proputovao Bliski istok, Malu Aziju i Balkan. O putovanju je sastavio putopis „Putovanje preko mora („Le Voyage d'Outre-Mer").

 

[23] http://www.pecat.co.rs/2018/09/piramide-u-ritopeku/

 

[24] Loma Aleksandar, „Toponimija Banjske hrisovulje“

 

[25] Mapa austrijskog inženjerijskog kapetana Fridriha Ebšelvica (Friedrich Öbschelwiz) koji je ostavio nekoliko dragocenih mapa Srbije iz vremena habsburške okupacije 1718 – 1739. godine. Njegova mapa Kraljevine Srbije ponekad se pogrešno naziva "Langerovom kartom".

 

[26] Begaljica je jedno od naselja severne Srbije koja su zapustela tokom ratnih dejstava 1717. godine. Austrijske vlasti su u ta sela naselili nemačke koloniste. Bigalitz su tada nastanili štajerski Nemci. Naravno, sa vraćanjem Turaka, nemački kolonisti su se iselili preko Save i Dunava.

 

[27] Npr. u „Monografiji Podunavske oblasti“ iz 1929. godine.

 

[28] „Etimološki rečnik srpskog jezika“

 

[29] Od svetitelja sa ovim imenom, kojih ima popriličan broj, kod nas su naročito poštovani sveti velikomučenici Teodor Tiron (čije se mošti nalaze u fruškogorskom manastiru Hopovo) i Teodor Stratilat.

 

[30] „Toponimija Banjske hrisovulje“

 

[31] Petrović Mihailo, „Kako je postao Beograd“

 

[32] Iz zapisa engleskog putopisca Edvarda Brauna (Edward Brown).

[33] Neki podaci o Velikom Ratnom ostrvu iz knjige „Aura Beograd“ Milivoja Tomaševića i „Istorije Beograda“ grupe autora

 

[34] „Oronimi Srbije“

 

[35] Neki podaci o nazivima nazelja u banatskom delu Beograda, iz lista „Palilula“, broj 125, oktobar 2017. godine

The post Toponimija Beograda (5) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Gubavač (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Gubavač, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.                   

Položaj sela.

Naselje na terasama Lima i Bistrice, slično je po svome položaju i tipu pomenutim selima po obodu Bjelopoljske ravni. U ravni su njive pod kukuruzom, pšenicom i livadama.

Zemlje i šume.

Glavni potesi su: Poda, Podmeće, Ustanici, Luka, Selište, Lozna, Patrce, Krivaja, Plijevnice.

Postanak i tip sela.

Stari srednjovekovni Gubavač je bio u Selištu, a novi je pri brdu. U njemu su kuće grupisane po mahalama, koje su okružene voćnjacima.

Vode i  ostali podaci o selu.

Glavne seoske vode su; Vrba, oko 500 metara, i Vrba kod Džamije, a pojilo Džilavac. Džamiju u selu je, kažu, podigao Hasan Hot, kada je gospodario ovim krajem u prvoj polovini 19. veka.

Poreklo stanovništva.

Stanovnici su:

-Bučani (20 k.), čiji je predak došao negde iz Buča kod Nikšića pre 150 godina. Došao je Ramo, koji je bio subaša kod Kučevnća. Oženio se udovicom čiji je posed bio pola Gubavča.

-Kovačevići (30 k.), su doseljenici, ali ne znaju tačno iz kojeg mesta. Jedni kažu iz Bosne, a drugi iz Crne Gore. Ranije su se zvali i Šehovići;

-Nuhovići (3 k.) i:

-Topdžijići (1 k.). Ovi poslednji su bili majstori.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Gubavač (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Boljanina (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Boljanina (po knjizi Boljanine), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.                   

Položaj sela.

Selo u slivu Boljaninske rijeke, koja nastaje od nekoliko potoka. Ovi mali tokovi su raščlanili reljef u nekoliko dolinica, koje su povoljne za poljoprivredu.

Zemlje i šume.

Najvažniji krajevi i potesi pod njivama i livadama su: Denjače, Selište, Tomaševac, Brdo, Votnjak, Spasovica, Nehore, Pištaljine, Trnjaci, Rasovice, Rijeka, Borovnjak, Ljutovine, Kovačice, Luka, Beut, Rosulje, Ravnine. Šume su: svuda oko sela (Okapčino, Krstac, Miljkovina, Grablje).

Vode.

Izvorskih voda ima gotovo svuda. Najpoznatije su: Kurtova voda, Spahinjače, Plandište, Grabova voda i drugi izvori.

Tip sela i starine.

Zbog razuđenog reljefa selo je razbijeno u nekoliko mahala i zaselaka: „Selo", Rijeka. Spasovica, Kutlače, Babače, Borovac, Bisage, Lapinac, Brdo, Votnjak, Ornice, Crni Vrh, Nehore. U svakom ovom kraju ima tragova ranijih naselja. „Selo" je bez svake sumnje najstariji deo. U Denjači je očuvano staro srpsko groblje sa ostacima kapele. Obnavljane je novijim doseljenicima koji su se  ranije kao čifčnje često smenjivali. Sada se tu sahranjuju i najnoviji doseljenici. Na kosi Votnjik postoje ostaci još jednog „grčkog“ groblja. Predanje govori da je i na brdu Sokolovcu bila crkva koja je „sletela“ kod groblja  u Denjači. Y šumi Grablje nailazi se na stara kućišta.

Poreklo prezimena.

Najstariji današnji stanovnici su:

-Muratovići (20 k.), koji ne znaju svoje poreklo.

-Bugari (1 k.). rod sa Muratovićima. Nazvani su tako po majci Bugarki kojom cc oženio kao turski vojnik.

-Kovačevići (6 k.) u Votnjiku, kažu da su ranije bili kovači u Trnjacima. Verovatno su rod sa pravoslavnim Kovačevićima kojih ima u drugim bihorskim selima.

-Šabovići (10k.), rod su im Šabovići u Stublu.

-Crnovršani u Spasovici (6 k.), doseljeni su kao muslimani iz Crnog Vrha kod Ivangrada posle 1878. godine.

-Mandžukići (1 k.), iz Doca kod Berana.

-Hoti (1 k.) i:

-Aljuškovići (1 k.) od Kolašina,

-Mekići (1 k.) iz Polja,

-Čindraci (1 k.) iz susednog sela Doca,

-Erovići (1 k.) iz Korita.

-Šebeci (3 k., sl. sv. Đorđa) iz Rasova,

-Pajovići (3 k. sl. Sv. Nikola), rod su sa Pajevićima u Bijelom Polju.

-Franci (5 k.) su iz Resnika,

-Šutići (J K.) iz Polja,

-Minići (1 k., sl. Sv. Luka) iz Rovaca.

Posle 1919. godine dolaze novi doseljenici iz Gornjih Sela kod Ivangrada koji su kupovali zemlju u muslimana. To su:

-Šćekići (12 k.),

-Božovići (2 k.),

-Obradovići (4 k.).

-Šekularci (l k.) i:

-Rakovići (5 k.)

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Boljanina (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Zminac (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Zminac (po knjizi Zmijinac), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.                 

Položaj sela.

Selo u izvorišnom delu Boljaninske rijeke i na jugozapadni strani brda Kurila.

Zemlje, šume, tip sela i vode.

Naselje je u grupicama koje su vezane za zaravni i blage padine povoljne za zemljoradnju. Ti krajevi i glavniji potesi nose nazive: Radov stup, Jajnica, Gornja i Donja mahala, Vrblje, Crkvača, Pućuričko brdo, Bare, Pućuričke livade, Briješće, Spasovica, Kosačbrdo, Kamenice, Katunice, Kosorovac.

Šume i utrine oko naselja su: Kurilo, Pobrđe i Gvozd (između Zmijinaca i Ivanja), Buče na levoj strani potoka. U njemu je i zaselak Crvioče.

Glavni izvori su: Dobra voda (u Mahali), Bodice, Javorak, Iva, Magarčsva voda i Smrdeća voda (u Buču).

Starine u selu.

Stari tragovi ranijeg naselja „Crkvina“ i oko nje „Latinsko groblje“ na Pobrću. Od crkve koja je bila grobljanska kapela, vide se temelji na brežuljku. Ispod nje, u strani i u malom dolu, vide se grobovi urasli u šumu. I crkva i groblje pripadali su ranijem srpskom stanovništvu.

Poreklo stanovništva.

Preci današnjeg stanovnštva doselješši su iz drugih krajeva i susednih sela:

-Balijići (20 k.), kažu da je njihov predak kao pravoslavni Srbin „dobegao od krvi" iz Šaronja u Pešteru. Jedan brat je primio islam, a drugi, Rade, otišao u Crvsko. Od njega su Radovići. Od trećeg brata njihovi roćaci u dobrom Dubu (Novopazarski kraj).

Druti rodovi su Kasnije doseljeni:

-Pućurice (7 k.) iz sela Rodijelja u Bistrici.

-Kolići (2 k.) i:

-Kofrci (1 k.) iz Kolašina.

-Šabovići (3 k.) iz obližnjeg Stubla.

-Kijameti (1 k.) iz Godijeva.

-Ćeranići (2 k.) iz Zatona.

-Čindraci (2 k.) iz susednog Doca i:

-Pilice (3 k.) iz Bistrice.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Zminac (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Rastoka (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva selo Rastoka, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan                  

Položaj i ime sela.

Selo u slivu potoka koji sačinjavaju mnogobrojni potočići, po čemu je nazvano Rastoka.

Zemlje, šume i vode.

Dolinice i zaravni na kojima su njive, livade i voćnjaci nose nazive: Gragina, Carovice, Baćevac, Grahovo, Dule njive, Ulice, Slana voda, Stubline, Krušev do, Šušurnce (sada njive). Iznad sela su šume Kubure i Sokolovine. Glavne vode su: Gradina, Melećka, Zaguljan, Vodice i Dobra voda.

Starine u selu.

I u Rastokama ima ostataka starijih naselja. Na „grčkom“ groblju izmeću Rastoka i Resnika grobovi su pokriveni pločama. Groblje je bez svake sumnje pripadalo starijem sloju srpskog stanovnštva ovoga sela. Osim toga, na „Gradini“ nad Kapom vide se ostaci neke građevine, koja je bila neke manje utvrđenje.

Poreklo stanovništva.

Starije srpsko stanovništvo smenili su doseljenici iz Kolašina i drugih okolnih sela:

-Kasumovići, Ljuce, Mekići, Pepići, Aljuškovići, Martinovići, Međedovići.

Od njih su ostali:

-Kasumovići (3 k.) i:

-Martinovići (4 k.).

Svi drugi su se iselili posle 1920. godine. Na njihovu zemlju su se naselili poglavito doseljenici iz Gornjih Sela kod Ivangrada:

-Šekularci (5 k.),

-Šćekići (4 k.),

-Pešići (3 k.),

-Merdovići (3 k.),

-Mićovići (1 k.) iz Buča i:

-Dabetići (1 k.) iz Vinicke kod Ivangrada,

-Božovići (l k.) iz Zagrada,

-Kujovići (2 k.) iz Morače,

-Andrići (l k.) iz Mojstira,

-Đeloševići (1 k.) poreklom Rovčani.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Rastoka (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Kostenica (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Kostenica, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.                   

Položaj sela.

Selo u dolini Kosteničke rijeke. Y njemu se izdvajaju tri dela: jedan na padinama Kurila, drugi na stranama Turave, a treći u rečnoj ravni.

Zemlje, šume i vode.

Tri važna uslova su uticala na razvitak naselja: povoljno zemljište za voćarstvo i zemljoradnju, ispaša za stoku i voda. Reka koja je vrlo bogata vodom i u leto, služi za navodnjavanje ravni i donjih delova strana. Osim toga, na njoj su 16 vodenica.

Nazivi pojedinih potesa su većinom ostaci ranijeg stanovništva: Kurilo, Gvozca (ranije šuma), Zablatnjevo, Selište, Konice, Limčiće, Stanovine, Đurđevo polje, Saborišge (gde su se kupili seoski sabori), Kolibište, Midovanov do, Belila (gde su se nekad belila platna), Bratkovice, Kratine. Mnogi nazivi su vodili za Kraljevića Marka: Markova stopa, Markova strana, Markova voda.

Izvorskih voda ima svuda. Glavne su: Gvozd, Ivanova i Markova voda.

Starine u selu.

Ostaci iz prošlost su: groblje na Ilijinicn, gde cv se sahranjivali i docniji naseljenici. Drugo pravoslavno groblje je u Kratinama.

Poreklo stanovništva.

Najstariji doseljenici su:

-Jaćimovići (23 k., sl. Sv. Stefan). Pripadaju najstarijem sloju bihorskog stanovništa. Rod su sa Begovićima u Rasovu. Predanje kaže da su u Rasovu živela dva brata – Jovan beg i Ivan beg. Jovan je primio islam i zadržao pređašnji posed, a Ivan se morao iseliti. Kao što je rečeno za Begoviće, ova dva brata su pripadala uglednom rodu - verovatno malom plemstvu. Ivan beg se, pošto nije hteo da primi islam, naselio kod Kule u Bistrici. Odavde su begovi potisli Jaćimoviće u Kostenicu, gde su na krčevinama podigli kuće. Tu su zemlju zadržali u svojini sve do oslobođenja 1912. godine. Na to su bez svake sumnje uticali njihovi rođaci Begovići, koji su Jaćimoviće u izvesnim neprilikama štitili. Ipak ni ovde nisu mogli živeti u potpunom miru. Moćni bihorski begovn Ćorovići ubili su im dva roćaka i oteli im dve vodenice. Grobovi ubijenih Jaćimovića (Sretkovića) vide se i sada u Milovač-dolu. Treći brat ovih ubijenih Sretkovića (Jaćimovnća) Petar-Čolo, pobegao je u Lazac kod Kraljeva i tu se naselio. Od njsga su tamošnji Čolovnći. Jaćimovići  koji se prezivaju po nekom pretku, doskora su se slabo namnožavali. Tome su uzrok: ubistva, seobe i boleštine. Tek u novije vreme su se brže narođavali.

-Adamovići (12 k., sl. Sv. Đorđs), odavno su u ovoj oblasti. Starinom su iz Drobnjaka. Jedno vreme su živeli u Boturićima.

-Pavlovići (8 k., sl. Sv. Nikola), doseljeni su iz Ivanja pre 160 godina. Daljom su starinom iz Kuča.

-Balšići (2 k.), doseljeni u novije vreme iz Korita.

Osim ovih, u Kostenici je živela i jsdna kuća muslimana.

Kostenici pripada i zaselak Turava na prisojnoj strani istoimenog potoka i brda. Tu je po zapovesti bega iskrčena šuma i naseljene čnfčnje. Sada ovde žive:

-Ćalovići (1 k.), iz Korita,

-Šarčevići (1 k.), iz Ivanja i:

-Ćeranići (1 k.), na Zatona.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Kostenica (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Dolac (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Dolac (po knjizi Dolac i Mediše), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.   

Položaj sela.

Ova dva naselja u stvari čine jedno selo. Oba leže u dolinicama koje su tesno povezane. Dolac je u glavnoj, a Mediše u bočnoj dolini. Ove doline zaklonjens od vetrova i vrlo plodne, spadaju u najpovoljnije krajeve za voćarstvo.

Zemlje i šume.

Po dnu dolinskih ravni su livade, a na blagim stranama voćnjaci u kojima tonu seoske kuće. Okolo su šume i utrine (Kurilo, Brezovics n Krljice). Seoski potesi u Dolcu nose nazive: Luke, Selišta, Bašte, Okutnjice, Bukovice, Brezovice, Kradnja livada, Bojčine laze, Javorovik, Lučila, Vrtače, Hrastovi, Dolovi, Košarišge.

U Medišama su: Dolovi, Okutnjics, Bašte, Brijeg, Visijane, Poređe, Krljice i Višnjice. Šume oko sela su: Kostenički gaj, Varnice, Ranice, Jasiče, Slijepe bukve.

Vode.

Najglaviije izvorske vode, kojih ima svuda, jesu: Javorovik, Bašta, Ožegova voda (izvor kod Bare) i Mediška voda, iz koje potiče potok.

Starine u selu.

Stariji tragovi naselja su: Crkvište u Luci. Osim ove pravoslavne crkvine u ovom mestu su se do skora nalazili tragovi neke građevine sa izvajanim stubovima i natpisima na latinskom jeziku. Njih su seljaci nekud odneli za vreme rata. Drugi ostatak je staro „latinsko“ groblje u Vrtačama.

Poreklo stanovništva.

Današnji stanovnici Dolca i Mediša su:

-Čindraci (35 k.), koji ne znaju svoje poreklo. Jedni tvrde da su doseljeni od Vučitrna „jer i tamo ima Čindraka", drugi kažu da su starinom iz ove oblasti. Imali su svoju zemlju i davno su prešli u islam.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Dolac (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Pobretići (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Pobretići (po knjizi Pobretiće), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Na padinama plećatog bila koje se postepeno spušta do korita Bistrice. Strana je raščlanjena manjim vodotocima. Između njih, na zaravnima, nalaze se granice kuća okružene voćnjacima (šljive, jabuke n kruše).

Zemlje, šume i vode.

Glavni krajevi i potesi sela su: Maxale, Brdo, Vodenjaci, Lazine, Paljevine, Slatine, Krčevine, Ravan, Jagodnja njiva, Bregovi, Izvori, Luke, Duge njive, Kruškovice, Visijana, Bukovik. Najbolja voda je Studenac ispod Vodenjaka. Pojilo za stoku je Bistrica.

Starine u selu.

Značajniji ostaci starijeg stanovništva je „Latinsko groblje" ispod Glavice, koje je pripadalo ranijem srpskom stanovššggvu, koje se možda zvalo Pobretići.

Poreklo stanovništva.

Preci današnjeg stanovništva su doseljenici iz raznih krajeva kao čifčije na zemlju Kajabegovića.

-Grbovići (20 k.), poreklom su iz Crne Gore. Jedni kažu da su od Nikšića, a drugi iz okoline Podgorice (Titograda). Imaju rođake u Tuzinju (Sjenica). Ne znaju kada su prešli u islam.

-Milićevići (6 k., sl. Sv. Luka), kažu da su iz Rozaca. Seljakali su se. Najpre su bili u Grablju (Boturiće) zatim kod Kule u Bistrici. Od Milića broje pet pojaseva (Milić, Dragić. Tomo, Tošo, Drago, Ratko).

-Novovići (8 k., Sl. Aranđelovdan). Predak Novo doseljen negde nz Brda „pre pet kolena". Najpre se naselio u Rastoku. Odatle su se njegovi potomci preselili u Boturiće, a iz ovog sela 1906. godine prešli u Pobretiće.

-Martinovići (4 k.), doseljeni su iz Kolašina posle 1878. Godine. Još u Kolašinu su primili islam.

-Puzo (1 k.), došli su iz Zatona, a tamo iz Bosne posle aneksije. Kupili su zemlju u Kajabegovića.

-Mahmutovići (1 k.), iz Radojeve Glave.

-Stinijići (5 k.), rod su sa Stanijićima u Crnči.

-Aličkovići (3 k.), rod su sa Beganovićima iz Podgraća. Daljom starinom su iz Kuča. Živeli su jedno vreme u Zatonu.

-Abazovići (1 k.), iz Mojstira.

-Muzirovići (1 k.), iz Bijelog Polja.

-Međedovići (1 k.) iz Obrova.

Svi ovi rodovi su živeli kao čifčije na zemlji Kajabegovića. Neki su od njih i otkupili zemlju.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Pobretići (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Vrh (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Vrh, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo ispod Koritske visoravni, na stranama potoka koji tu izvire iz dosta velikog vrela. Kuće su na gornjim položitijim stenama i zaravnima.

Zemlje i šume.

Oko njih su livade sa njivicama pod jarim žitima. Gdavni seoski potesi su: Dodina, Gradac (pod Gradinu), Kosmače, Okutnjice, Vodice, Bare, Osoje, Jelenska Kosa i Šabanovo brdo. Šume i utrine oko sela su: Rašiće, Mitrovice, Potkrš, Podglavica, Turava, Vrtače.

Vode.

Glavne vode su: Javor, Rastovača, Studenac i Stublina kod Veličkovića. Pojilo je jak potok koji sgalno pokreće i vodenice. Pokraj njega se nailazi na vodeničišta strijeg stanovništva.

Starine u selu.

Ostaci toga stanovništva su: „Crkvina“ u Osoji koja je zarasla u šumu. Oko nje se vide razbacani tesanici dovratnika. Još jedna crkvina je kod Veličkovića kuće, pored koje je izrastao veliki glog.

Staro groblje u Dolinama nosi naziv „Mirkovića groblje". Ovde su živeli i neki Mirkovići, čije tragove nalazimo i u Donjem Stublu. Treće staro groblje je u Glavači gde se sada sahranjuju docniji doseljenici. Sem groblja i crkvišta u njima, u Vrhu su sačuvani tragovi jednog utvrđenja. Narod ga kao svuda naziva „Jerinin grad" ili Gradina. Grad je podignut na krečnjačkom grebenu koji dominira sa jedne strane Koritima a sa druge dolinom Bistrice. Po svome položaju on je bio ključna tačka za nadzor u jednom i u drutom kraju. Sudeći po ostacima utvrđenje je imalo veći značaj. Sastojalo se iz prostrane kule na najistaknutijem delu i bedema koji se pruža prema istočnoj, pristupačnijoj, strani u dužšš 60—70 metara.

Poreklo stanovništva.

Kao svuda na agalarskom posedu stanovnišgvo se i u ovom selu često smenjivalo.

-Krunići (7 k., sl. Sv. Luka). poreklom su iz Rovaca. Njihov predak se nasedio u Loznu, zatim neko vreme živeo u Kostanici,  a odatde se, pre 150 godina preselio u Vrh na zemlju Idrizovića iz Bijelog Polja. Kr'nići su se do 1912. godine prezivali Petrovići.

-Veličkovići (7 k., sl. Đurđevdan), kažu da se njihov predak doselio „iz Brda“. I oni su prvo bidi u Lozni, a otuda prešli na zemlju Međedovića.

-Balšići (3 k., sd. Sv. Nikola), došli su iz susednog zaseoka Glavače.

Sastavni delovi Vrhova su zaseoci: Srednje Brdo i Glavača.

Srednje brdo se deli na Gornje i Donje Srednje Brdo. U Gornjem Srednjem Brdu stanovnici su:

-Rabreni (2 k.), koji su rod sa Rabrenima u drugim krajevima, i Jaćimovići iz Kostenice. Ranije su ovde živeli Hasići iz Kolašina.

U Donjem Srednjem Brdu sada žive:

-Veličkovići (3 k.), doseljeni iz Vrha,

-Šarčevići (2 k., sd. Sv. Jovan), doseljeni su najpre u Bpx kao i Veličkovići, a otuda ovde.

Glavača je zaselak na maloj zaravni ispod brda Glavače. Tu su naseljeni:

-Balšići (3 k., sd. Sv. Nikoda). Njihov predak Petar došao je iz Pećarske kao sveštenik na crkveno imanje da opslužuje crkvu u Podvrhu. Kao i u Pećarskoj davali su sveštenike za širu okolinu. Iz njihovog bratstva bino je oko 30 sveštenika. Dešavalo se da u jednoj kući žive u zadruzi po tri sveštenika. Od doseljenja iz Pećarske broje sedam pojaseva: Petar, Avram, Arso, Nikola, Perko, Pavle, Miroslav (35 godina). Od istog su roda Balšići u susednom Mokrom Lugu (3 k.) i u Sjenici. Roćaci ovih Balšića su Popovići u Pećarskoj. Balšići su se prozvali po tome što po predanju potiču od Balšića iz Zete. Najverovatnije će biti da su oni starosedeoci ili vrlo davni doseljenici.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Vrh (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Mojstir (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Mojstir, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan                     Položaj sela.   Selo na desnoj strani Bistrice. Strane, koje dosta strmo padaju sa visoravni prema reci. raščlanjene su mnogobrojnim vodotocima i izložene eroziji.   Tip sela, zemlje, […]

The post Poreklo prezimena, selo Mojstir (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Mokri Lug (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Mokri Lug, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Malo naselje na padinama brda Turave iznad reke Bistrics.

Zemlje, šume, vode i starine u selu.

Zaravni dolovi plodni i izvorskom vodom bogati, povoljii su za zemljoradnju i voćarstvo. Tome treba dodati šumu i ispašu. Sve je to uticalo da se ovde stalno održi naselje. O njegovoj starosti svedoče staro „grčko“ groblje na Glavici. Glavni potesi u seoskom ataru su: Lučica, Velja bare, Grabovača, Krupničište, Čočetin, Dobra voda.

Poreklo stanovništva.

Današnji stanovnici Mokrog Luga su:

-Kujovići (7 k.), čiji je predak ranije živeo u Vranešu i Bijelom Polju.

-Hasanbegovići (1 k.), kažu da su u srodstvu sa Hajdarpašićima.

-Balšići (4 k.), rođaci su Balšića u Podvrhu i Popovića u Pećarskoj.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Mokri Lug (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Požeginja (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Požeginja, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Naselje na visokoj zaravni ispod peštersko–sjeničke visoravni.

Tip sela, zemlje i šume.

Njegov atar je poglavito pod livadama i njivama zasejanim žitima. Pojedini potesi ovog atara nose ove nazive: Turave, Debelj, Čuka, Selo, Kruškari, Pitoma livada, Sklopci, Omar i Vojinovica (šuma).

U selu se izdvajaju dva kraja: Mala Požeginja i Čuka.

Starine u selu i poreklo stanovništva.

Stanovništvo se i u ovom selu smenjivalo. Na jednom bregu je “Latinsko groblje", ostatak ranijeg srpskog stanovništva.

Preci današnjih rodova su doseljeni poglavito od početka XIX veka:

-Adamovići (8 kuća, Đurđevdan), poreklom su iz Drobnjaka. Broje od doseljenja četri pojasa (Novica, Petar, Đoko, Janko).

-Juriševići (11 k., sl. Sv. Nikola), doseljeni su iz Kuča.

-Konatari (4 k.), doseljeni su u ovaj kraj iz okoline Mojkovca.

-Terzići (2 k., sl. Nikoljdan), vode starinu iz Kuča.

-Guveljići (1 k.) i:

-Vukićevići (2 k.), „došli iz Brda".

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

 

 

The post Poreklo prezimena, selo Požeginja (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Radojeva Glava (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Radojeva Glava, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo na padinama između Jablanovskog potoka i doline Davrenika ispod brda Crvenjače. Padine koje se spuštaju prema koritu Bistrice presecaju suve doline karsnog tipa. Na stranama bila izmeću dolina su lokalizovane kuće po grupama na srodničkoj osnovi.

Zemlje i šume.

Zemljište je povoljno za sva žita, a osobito za voće. Glavni krajevi i potesi u selu jesu: Brijeg, Okutnjice, Stupovi, Prlovi, Belove njive, Bunari. Veselice, Brdo, Paljevvne, Stanište, Petrovače i Dobrilje, koje se izdvaja kao zaselak. Šume i utrine oko sela su: Crvenjače i Drače.

Vode.

Doline oskudevaju u vodi, ali na strani koje su sastavljene od škriljaca ima izvora. Od ovih su najpoznatiji: Česma u selu, Stubeline i Dobra voda na utrini Drače.

Poreklo stanovništva.

Nisu sačuvani tragovi ranijih naselja. Današnje stanovššpvo su:

-Mahmutovići („Poserkovići“) (30 k.), koji ne znaju svoje poreklo. Zna se da cu rano primili islam. Bojadžići u Voljavcu, koji su doseljeni iz Tuzle, kažu da su istog porekla.

-Jelića (1 k., sl. Đurđevdan), njihov ded selio najpre iz Morače u Ravnu Rijeku, zatim u Rasovo i najzad ovamo.

-Pajovići (l k., sl. Đurđevdan), takođe su naseljeni kao čifčije na imanju Mahmutovića. Preci Jelića i Pejovića, koji su bili od dve sestre, živeli su u zadruzi, jer beg nije hteo dati zemlju inokosnoj porodici. Jelići imaju iseljene roćake u Crvsku i Kokiću (sjenički kraj).

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Radojeva Glava (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Mirojevići (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Mirojevići (po knjizi Mirojeviće), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo na obodu aluvijalne ravni Bistrice i stranama doline Mirojevićskog potoka. I polje i njegov obod su vrlo povoljni za zemljoradnju i voćarstvo. Polje je dobilo osobit značaj otkako je posle 1948. godine sproveden kanal za navodnjavanje. Seljaci su i ranije pokušavali da izvedu vodu ali ih je u tome sprečavao beg Hasanbegović da bi imao što više jeftine radne snage. Ranije su za poljoprivredu imale veći značaj padine po obodu nego Polje. To se vidi i iz ovoga, što su Grbovići prodali Polje Pilicama za jednu malu pušku.

Zemlje i šume.

U hataru sela su izrazita dva kraja Poljija (Polje), pod njivama, i padine, pod voćem. Nazivi potesa u ova dva kraja su: Dijela, Katunište, Košariše, Lova, Rutke, Okutnjice, Gaj, Rasovače, Peševa njiva, Zabarja, Zalučica, Lug, Kamenija, Brodac, Dedino selište, Slavovica. Šume i utrine su: Ravni i Drača.

Vode.

Pojila su Bistrica i Mirojevićki potok, a vode za piće Česme i Drenjače u potoku. Inače se lako dolazi i do bunarske vode.

Istorijat, starine i ime selu.

Mirojeviće je staro naselje. Nosi naziv po rodu istog imena. Od toga ranijeg stanovništva, a možda i današnjeg dok nije prešlo u islam, ostali su tragovi: Spasovica (gde su nošena „krsta" o Spasovdanu). Crkvina u Rasovači, gde se do skoro okupljao narod. I groblje u Dublju, čiji su grobovi pokriveni velikim pločama, pripadalo je ranijem srpskom stanovništvu. Tu se sada sahranjuju i skornji doseljenici.

Poreklo stanovništva.

Stanovnici su:

-Pilice (37 k.), koji pripadaju starom sloju stanovšpšva ovog kraja. Kažu da im je predak bio sejmen. Mnogi su se iselili u Tursku, Novi Pazar, Peć i Makedoniju (Lažane kod Prilepa).

-Ćoce (4 k.), koji se takoće prezivaju Pilice, potiču od sluge kome je jedan Pilica dao ćerku. Dugo su živeli u Kraju Katunište, gde su, po kazivanju, bile kovačke radnje.

-Banovići (2 k., sl. Agatonije), doseljeni su iz Đalovića u Koritima.

-Dizdarevići (1 k.), došli su iz obližnjeg sela Oluja.

-Mušovići (1 k.), poreklom su iz Kolašina.

-Grbovići (2 k.). rođaci su sa Grbovićima u Pobretiću.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Mirojevići (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Šolja (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Šolja, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Seoce u maloj dolini opkoljeno sa tri strane brdima. Naselje je na zaravni u podnožju strana.

Zemlje, šume i vode.

Glavni seoski potesi pod njivama i livadama jesu: Lukovac, Lokva, Studence, Grletin do, Unevine, Tušine bare, Rosulje. Šume su: Vrsnik i Gradina, a vode: Gornja česma, Lukovska česma i Ravan. Stočno pojilo je Grletin do.

Starine u selu.

Šolja je staro naselje. To svedoči „Latinsko groblje" u Lokvi i ostaci crkve (kapele) kraj njega. I groblje i crkvina, koji su urasli u trnje, ostatak su ranijeg srpskog stanovišta. Gradina, brdo iznad sela gde se vide tragovi male kamene kule, bila je nekada stražara na putu.

Poreklo stanovništva.

Preci današnjeg stanovništva su doseljenici.

-Šipkari (3 k.), najranije su došli u ovo selo.

-Gusinjci (4 k.), predak došao iz okoline Gusinja pre 130 godina u vreme kada je ovim krajem upravljao njihov rođak Hasan Hot.

-Haskovići (4 k.), doseljeni su iz okoline Mojkovca.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Šolja (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Žiljak (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Žiljak, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „ Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela i vode.

Naselje na terasi desne strane Bistrice. Jedna grupa kuća je po terasi, a druga na paadinama strana. Kroz sedo teče potok koji ističe iz jakog vrela, čija se voda korist za navodnjavanje useva. Sedam dana navodnjavaju svoju zemlju kuće oko vrela, a sedam noćn sva druga domaćinstva u selu. Osim vrela, u selu još ima izvorskih voda (Studenac, Izvor na ulici, Stefanova voda i Hačevine).

Zemlje i šume.

Važniji potesi su: Vrelo (zaseok), Kilave njive, Tačepolje, Bosman, Duća, Duvarine, Groblje, Vitnjište, Tinjak i Piličke njive. Utrine i šume povrh sela su: Lokve, Ravne njive, Belša luka.

Starine u selu.

Atar ovoga sela pruža dovoljno prirodnih uslova za ratarsgvo i voćarstvo. Zbog toga ovde ima tragova iz davne prošlosti. U Vignjištima i Duvarniama nailazi se na ostatke staror naselja. Kažu da su u Vignjištima bile kovačnice. „Staro guvno" i „Latinsko groblje" u Međici, više puta, tragovi su ranijeg srpskog stanovništva.

Poreklo stanovništva.

Preci današnjeg stanovništva su delom starinci a delom novi doseljenici.

-Zoronići (27 k. ), ne znaju svoje poreklo. Rano su primili islam. Bez svake sumnje spadaju u starince ili ranije doseljenike.

-Redžepagići–Gredići (5 k.), doseljeni su iz Plava pre čegiri pojasa.

-Konatari (3 k., sl. Nikoljdan), starinom su iz Kuča. Bili su u Poljima i Vratipolju kod Bijelog Polja. Iz Vratipolja su došla dva brata. Od jednoga su Hadžibegovići, a od drugog Konatari u Žiljaku, Boturićima, Lugu i Visokoj. Imaju rođake u Požeginji, Jablanovu i Ravnoj Rijeci.

-Čampari (2 k.. sd. Agatonije), došli su pre sto godina iz Korita na zemlju Ibra Zoronje.

-Rečevići (1 k., sd. Nikoljdan), doseljeni iz Dujaka (Pešter) posde 1944. godine.

-Tvrdišići (1 k.) došli su iz Bjedića, a daljim porekdom su iz Kuča.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Žiljak (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Boturići (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Boturići (po knjizi Boturiće), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela i komunikacije.

Naselje na mestu gde Boturićki potok utiče u Bistricu. Tu se steklo nekoliko povoljnih uslova: plodno zemljšcte pored Bistrice i potoka, blago pobrđe i pristup šumi i ispaši, a osim toga, ovuda vodi najkraći put iz doline Bistrice za Bijedo Polje. To je bilo od uticaja da se ovde rano razvije naselje.

Istorijat sela i starine.

Nazivi: Boturići, Banjišor kao i Vlah u neposrednoj blizini ukazuju na to da su ovde živeli Vlasi. Tragovi naselja upućuju još na raniju starinu. U Capaju, Čardacima, Pobrđu i kod Vodeničišta nailazi se na grnčariju, cigle i druge ostatke. Postoje stara „grčka groblja“ kod Vodeničišta u Trnju, Seocu i Busiliću. Groblja su bez svake sumnje srpska, a možda i posrbljenih Vlaha.

Zemlje i šume.

Topografski nazivi krajeva i potesa su: Luke, Čajirevi, Okutnjice, Čardaci. Pobrđe, Lug, Banjišor, Lužnice, Grab, Berna Luka, Votnjak. Buljs polje, Zadijelje, Busiliće, Seoce. Šume povrh sela su: Bukovik, Kose, Markova ravan, Lokvice, Kravlji brijeg, Plandišta.

Vode.

Selo obiluje vodom. Bistrica i potok iz koga se navodnjavaju bašte, služe za pojila. Vode za piće su: Studenac, Bukovik kod vodenice i Studenac u Grablju i Bernoj luki, Terzijiia voda.

Tip sela.

U Boturićima se izdvaja nekoliko manjih krajeva. Kao zaselak smatraju Potok. Središte sela je Avlija, gde su bili betovski čardaci opasani tvrdom ogradom. Kažu da su pojedini čardaci u avliji bili povezani podzemnim „kurbuama“ hodnicima. Naselje je pripadado Hadžibegovićima.

Poreklo stanovništva.

Današnji stanovnici su:

-Hadžibegovići (25 k.). Njihov predak je dobio u posed Boturiće. Pre toga je živeo u Jabučini blizu Bijelog Polja. Svi tvrde da je ova uglsdna porodica poreklom od pravoslavnih Srba Konatara. Ni Hadžibegovići ne poriču to, ali neki od njih kažu da su u srodstvu sa Konatarima preko hadži-begove žene koja je bila od Koiatara. Svakako je opšte narodno tvrđenje tačnije.

-Terzići (5 k., sl. Nikoljdan), iz Lijeve Rijeke došli u Šahoviće, a otuda ovamo.

-Adamovići (2 k.), rod su sa Adamovićima u Kostenici.

-Čampari (3 k., sl. Agaton), došli iz Čampara u Koritima.

-Jelići (1 k.), rod su sa Jelićima u Radojevoj Glavi.

-Lukači (2 k.), doseljeni su od Kolašina posde 1878. godine,

-Milićevići (1 k.) iz obližnjeg mesga Bistrice,

-Božovići (1 k.) iz Zagrada kod Ivangrada,

-Hamzići (1 k.) od Kolašina,

-Nikšići (l k.) iz Nikšića,

-Kuči (2 k.), muslimani, starinom su iz Kuča.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Boturići (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Pećarska (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Pećarska, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj i tip sela.

Selo na padinama brda Gradine i Ljeskovca u izvorištu Pećarskog potoka. Kuće su na malim zaravnima izmeću potočića i vododerine, pa je naselje zbog toga razbijeno u mnogobrojne grupice kuća.

Zemlje i šume.

Svi ti krajevi kao i potesi u njima nose razne nazive od kojih mnogi idu u daleku starnnu: Selište, Rove, Stajalište, Madžur-selo, Sikemunje, Stare kuće, Popove njive, Kotao, Presek, Vrutci, Griže, Vlaške kuće, Gomile, Posiće, Kradinov laz, Maljište, Zakose, Osoje, Gajićev laz, Stajališta, Pavlov Laz, Brekinja, Jabuka, Tmuše, Upoševine, Vrla strana, Dub, Livadice. Šume oko sela su: Buče, Ravni i Gradina, Vranice, Kozjače, Vinogradi, Vrujako guvno.

Vode.

U svim ovim krajevima ima izvorske vode, ali je najvažnije vrelo u mestu Vruci, od kojeg potiče potok bogat vodom u toku cede godine. Na njemu su sada sedam seoskih vodenica. Druge značajnije izvorske vode su: Jovik, Dragoljevac, Vodice, Radovan–sopot, Sikamune, Banjišor, Stare kuće i Pavlov laz (stočno pojilo). Sem ovih ima još izvora, ali oni presahnu u drugoj podovini leta.

Ime i ostali podaci o selu.

Ha stranama iznad Pećarske ima mnoštvo pećina i okapina, po kojima je i selo dobilo svoje ime. Najveće su: Radojeva pećina, Ostavljačka pećina (u kojoj su sklanjali stvari za vreme ratova) i Tatina pećina. Iz ove pećine su Pećarčani davali otpor Italijanima za vreme Drugog svetskog rata. Tom prilikom je poginudo 12 ljudi iz ovoga seda. Osim ovih glavnih, ima i nekoliko manjih okapina „Peća" koje služe kao stočna plandišta.

Poreklo stanovništva.

Stanovnici Pećarske su starosedeoci idi vrlo davni doseljenicn iz Kuča. To se može tvrditi na osnovu tradicije i poseda, jer su oni kao pravoslavni Srbi zadržali zemlju u svojinu. Osim toga, iz njihovog sela su bili sveštenici za prostrani deo ove oblasti.

-Popovići (15 k., sd. Nikoljdan), koji su se tako odvajkada prezivali, davali su čitavom kraju sveštenike. Iz jedne kuće su izlazila i po dva sveštenika. Braća Vasilije i Samoilo su čitavog života ostadi u zadruzi i obdržavali jednu parohiju. Od istog roda su i sveštenička porodica Balšići u Podvrhu, Glavači i Mokrom Lugu. Raseljavali su se i ginuli od Turaka. Pop Jovan je ubijen u Bijelom Polju u doba prvog ustanka u Srbiji zbog opravke crkve u Podvrhu; sveštenik Perko je streljan u Bijelom Polju 1915. godine, a pop Slobodan u Đakovici 1943. godine. Samo iz ovoga bratsgva poginulo je oko 50 članova.

-Prebirači (Prebiračevići) (25 k., sl. Lazareva subota), starinci su ovoga sela. Razgranati su u nekoliko grupica. Sudeći po tome što jednu grupu nazivaju „stari Prebireči“, bratstvo je složenog porekla. Moralo je u njemu biti i nekog splemenjavanja. I u njihovom borbenom bratstvu bilo je uglednih sveštenika. Iseljavali su se. Ima ih u Buđevu (Pećarani). Kažu da su od Prebiračevića Raičevići u Trešnjevici, Jezeru i Jagnjilu (sjenički kraj).

-Nedovići (20 k., sl. Lazareva subota), potiču od dovotka iz Prijeloga, koji je uzeo slavu svoga očuha Prebirača. Iz čitulje se vidi da je njihovoj porodici pripadao jeromonah Lazar. To, brojnost i ugled u selu ukazuju na njihov duži život u Pećarskoj.

-Kandići (4 k., sl. Sv. Jovan), došli su iz susednog sela Borišića, a tamo iz Azana. Rod su im Vukajlovići u Azanama i Popovići u Suvodolu.

-Mrvići (1 k., sl. Sv. Andrija), poreklom su od dovotka na Komarana.

Svi Pećarani su bili vrlo otporni i borbeni. Stradali su u toku poslednjeg rata od Italijana i njihovih pomagača - nekih muslimana.

Pećarski pripada i zaselak Bjelica u kome su naseljena tri bratstva:

-Veličkovići, Gutići i Lazovići.

-Veličkovići (3 k.), rod su sa Veličkovićima iz Njegnjeva.

-Gutići (5 k., sl. Alimpijevdan), doseljeni su iz Bubanja. Jedan brat je odseljen u Stupu kod Sjenice, drugi u Guču (Dragačevo u Srbiji), a treći je ostao u Bjelicama.

-Lazovići (4 k.), doseljeni su iz Brda.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Pećarska (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Rodijelja (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Rodijelja, opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo u prostranoj ravni Bistrice pri njenom izlazu iz tesnaca. Kuće, koje su na obodu ravni u podnožju strmih sgrana, ugrožava nanosima Grličii potok.

Postanak sela, starine i ostali podaci o selu.

U narodu se misli da je ranije naselje bilo u Miljinom Brodu. jer se tu vide ostaci građevina. O starosti i važnosti Rodijelja svedoči srpsko groblje na kosi Spasojevici između Rodijelja i Ušanovnća. Na tom mestu, gde se narod skupljao o Spasovdanu (Spasojevica), vide se grobovi pokriveni velikim pločama. Neke su ploče pomerene, a neke oburvane niz sgranu. Kroz Rodijelje je prolazio karavanski put uz Bistricu i za Sjenicu. Raskrsnica je bila u Miljinom brodu. Na toj raskrsnici je bila straža (varda), te otuda naziv jednog mesta Vardište. Bistrica je pomerila svoj tok udesno i skrenula put u drugi pravac. Na ovom karavanskom putu je davno podignut lep kameni most preko Bistrice, čiji postanak narod vezuje za cara Dušana. Međutim, po arhitekturi on podseća na lepe mostove koji su podizanja u prvom periodu turske vdadavine.

Zemlje, šume i vode.

Atar sela Rodijelja je veoma povoljan za poljoprivredu, osobito plodna aluvijalna ravan pored Bistrice. Osim toga, selo ima pristup šumi i ispaši, što omogućuje držanje stoke. Glavni seoski potesi nose ove nazive: Luke, Lozna Luka, Miljin brod, Spasojevica, Podzabel, Vardište, Ornice i Mrđeve njive.

Voda za piće je poglavito iz bunara dubokih 5-6 metara. Jedini izvor je Izvor u Strmenici.

Poreklo stanovništva.

Stanovšštvo u Rodijeljima se smenjivalo. Najstariji doseljenici su:

-Pućurice (5 k.). Ranije ih je biko 15 kuća. Osam kuća je odseljeno u Tursku a dve u Metohiju. Pućurice su rod sa Šaronjićima u Bijedićima, koji su doseljeni iz Šaronja na Pešteru. Primili su islam i dobili u posed plodnu zemlju.

Posle Prvog svetskog rata na mesto Pućurica doseljavaju se stanovnici iz susednih sela:

-Gutići (Bubanje) (2 k.), iz Bjedice,

-Popovići (1 k.),

-Nedovići (1 k.) i:

-Prebiračevići (1 k.) iz Pećarske,

-Timotijevići (1 k.) iz Bara i:

-Tvrdišići (1 k.) iz okoline.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Rodijelja (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Bijedići (Bijelo Polje)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Bijedići (po knjizi Bijediće), opština Bijelo Polje – Crna Gora. Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo u dolini Krajtinskog potoka, koji izbija ispod Krajetina i utiče u Lim kod Voljavca. Naselje je u gornjem toku ovoga potoka, sa obe strane.

Zemlje, šume i starine u selu.

Kuće su vezane za zaravni koje nose nazive: Krajtina, Unička ravan, Bijela ravan, Propratni do, Rudnica, Selište (livade), Carevača u sredini sela (gde je, po predanju, car počinuo i ručao). Na jednom bregu je „grčko groblje" i u blizini njega crkvište. Oko sela su šume i utrine: Ždrijelove, Hober, Orlujače, Studenac, Lijepa ravan.

Vode.

Seoski atar obiluje vodom. Glavne česme i izvori su: Šaronjska voda usred sela, Marinkova česma, Bijela voda, Studenac i Kratina.

Poreklo stanovništva.

Grčko groblje i Crkvina ukazuju na ranije stanovnšptvo koje je iseljeno. Umesto njega su doseljeni:

-Šaronjići (4 k.) iz Šaronja (Pešter). Rod su im Pućurice u Zmijincu i Ćosovići u Sjenici. Kažu da su od tri brata.

-Pajovići (7 k., sl. Sv. Luka), poreklom su iz Rovaca.

-Tvrdišići (7 k.), doseljeni iz okolnih sela.

Pajovići su bili čifčije na zemlji age Gušmira, a Tvrdišići na posedu Dizdarevića.

-Grbovići (2 k., sl. Đurđevdan), došli su od Durmitora.

IZVOR: Prema knjizi Milisava V. Lutovca „Bihor i Korita“, izdanje Beograd 1967. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Bijedići (Bijelo Polje) appeared first on Poreklo.

Viewing all 2195 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>