Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all 2195 articles
Browse latest View live

Poreklo prezimena, selo Razgojnski Čifluk (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Razgojnski Čifluk, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Razgojnski Čifluk se nalazi pored same leve obale Južne Morave u aluvijalnoj ravni ove reke.

Tip sela.

Razgojnski Čufluk je zbijenog tipa sa kućama uglavnom pored puta koji vodi iz Brejanovca za Razgojnu, pa bi se, po toj karakteristici, moglo smatrati i drumskim naseljem.

Ime sela.

Na prostoru gde je sada selo bio je spahiluk velikog prostranstva u vlasništvu porodice Pašagić. U doba spahijskog sistema čiflučku zemlju mogle su spahije obrađivati u ličnoj režiji ili dajući u napolicu ili zakup. Najrentabilniji način obrade zemlje je pomoću najamnih radnika sa kojima je čifluk sahibije svake godine sklapao ugovor o radu. Radnici su stanovali u zgradama na samom imanju, a za rad im je davao novac ili u naturi i hranio ih je. Tako je i sa svojim čiflukom postupao njegov vlasnik, koji je u narodu zapamćen kao Pašaga.

Prema tome, naselje je nastalo od ljudi koji su radili na imanju čifluk sahibije Pašage ili nekog od Pašagića preraslo u samostalno seosko naselje, koje se , za razliku od drugih čifluka nazvano Razgojnski Čifluk zbog blizine sela Razgojna ili što su Pašagići bili gospodari sela Razgojne.

Vode.

Kao što je već rečeno Razgojni Čifluk leži na levoj obali Južne Morave. U selu postoje bunari u svakoj kući, jer je izdan zbog pritiska Južne Morave visoka i lako se do nje dolazi.

Zemlje i šume.

Atar sela Razgojnskog Čifluka veliki je 337 hektara. Od ove površine njive i bašte zauzimaju 205 hektara, voćnjaci 3 (po dvorištima), vinogradi 16, pašnjaci 18, šuma 4 dok je neplodno zemljište na 91 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Ševrljivica, Zeleni Vir, Babina Kuća, Kopina Bara, Lazina Bara, Trećarke, Gorina, Đokin Bunar, Vranjanka,  Deda Magdićeva Njiva i Alčino ili Alčina Poljana.

Postanak sela i prošlost.

Razgojnski Čifluk kao selo je, kao i ostala sela pripadala turskim čiflucima, mlado naselje. Nastalo je početkom XIX veka. Prvi stanovnik je neki deda Magdić. Neko iz pašagićeve porodice je primetio dim koji se podizao iz kolibe podignuta na njihovom čifluku. Tada se i Turčin odlučio da načini sebi na čitluku čardak u kome bi mogao noćivati, da ne bi uvek morao da prelazi preko duboke Južne Morave. Tako je počelo da se rađa naselje na čifluku. Posle toga na čifluk se doselio deda Janko, bežeći iz Vojlovca gde je sukobio sa Arbanasom i ubio ga. Gospdar je primio Janka da radi na čifluku. Arbanasi su tragali za Jankom, saznali gde se nalazi i postave mu zasedu u jednom lugu. Kada je Janko naišao Arbanas je pripucao i ranio Janka. Kada su meštani čuli pucnjavu, pronašli su ranjenog Janka i dali se u poteru za Arbanasom, sgigavši i ubivši ga. Janko je preživeo ali nije više smeo da našušta čifluk, bojeći se nove potere ali se preselio u Razgojnu i tamo se nalazi njegovo potomstvo – rod Jankovci.

Poreklo stanovništva.

Razgojnski Čifluk je 1971 godine imao 95 domaćinstava i 425 tanovnika.

Danas u selu žive ovi rodovi:

-Jašunjci su poreklom iz Jašunja.

-Cakinci u iz zaplanjskog Vrlog Gara.

-Veličkovci su poreklom iz zaplanjskog sela Dukat, odakle su došli u Pečenjevce, odatle otišli u Brejanovce a odatle u Razgojnski Čifluk.

-Redžinci (Stankovići i Đorđevići) su nepoznatog porekla.

-Janjinci su nepoznatog porekla.

-Kitićovci (pa baba Kiti) su iz Krainaca.

-Dimitrovci su nepoznatog porekla.

-Kockinci su iz Čukljevika.

-Velkovci su srodni Veličkovcima.

-Totini su nepoznatog porekla.

-Terzinci su nepoznatog porekla.

-Dakini su iz Jašunje.

Zanimanje stanovnika.

Meštani ratgojnskog Čifluka se bave zemljoradnjom, Seju pšenicu, kukuruz i krompir na velikim površinama. Veliki su baštovani i paprikari. Sade zelenu i industrijsku papriku. U selu ima 20 sušara,  sade papriku „džinku“ u čuvaju je pod plastičnim pokivačem da je očuvaju od ranih slana. Imaju i mlin pored Južne Morave za meljavu paprike i to na dva kamena.

Od stoke imaju po de krave po domaćinstvu.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

 

The post Poreklo prezimena, selo Razgojnski Čifluk (Leskovac) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Rajno Polje (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Rajno Polje, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Rajno Polje se nalazi u dolini Rajnopoljske Reke, koja je usekla svoje korito u najnižoj jezerskoj terasi i među neogenim brežuljcima izvajala dolinu blagih nagiba.

Tip sela.

Rajno Polje je selo zbijenog tipa i na jednoj gomili.

Ime sela.

Po prvoj legendi ovde se prvi naselio neki deda Raja, iskrčio šumu, načinio njivu – polje i podigao svoju kolibu. Po ovom Raji i njegovom polju – njivi, kasnije nastalo selo i nazvalo se Rajino Polje.

Po drugoj legendi, za vreme Turaka u dolinu Rajnopoljske Reke od turskog terora sklanjao se srpski narod (raja) iz ravnice – polja, pa je naziv sela Rajno Polje nastalo od reči „raja“ i „polje“.

Vode.

Glavna tekućica kroz selo je Reka ili Rajnopoljska Reka koja ima dve komponente koje se spajaju u samom selu. To su Golema Dolina i Vlajčina Dolina. Rajnopoljska reka na putu ka Južnoj Moravi prima sa desne strane vodu potočića Bojna Dolina na mestu Sastanci i uliva se u Južnu Moravu kod spomen groblja, južno od sela Donje Slatine.

U ataru sela Rajnog Polja postoje ovi izvori kladenci: Nad Selo, Sušica, Dikina Dolina i Cakin Kladenac.

Bunare nema svaka kuća i dubina im je 10-12 metara. Osim toga selo ima nekoliko vodovoda i svaka kuća ima tekuću vodu iz njega.

Zemlje i šume.

Rajno Polje ima atar veličine 826 hektara. Od ove površine njive i bašte zahvataju 365, voćnjaci 10, vinogradi 61, livade 38, pašnjaci 66, šuma 259 dok jeneplodno 27 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Sveti Spas, Dobrogled, Raskrsje, Golema Dolina, Rid, Beli Potok, Orniče, Planište ili Bobavište, Čifčijske Njive, Dulan, Garvan i Selište.

Postanak sela i prošlost.

Ne mestu Dulan otkriveni su stari zidovi neke građevine od vizantijske cigle. Na mestu Selište iskopavali su stare grobove i nalazili ljudske kosti. Ovo pokazuje na život na ovom prostoru u dalekoj prošlosti.

Za vreme Turaka zna se da je selo bilo počitlučeno i da je imalo gospodara, koji je živeo u samom selu.

Poreklo stanovništva.

Selo Rajno Polje je u doba oslobođenja od Turaka imalo 27 kuća. Prema popisuiz 1871. godine u selu je bilo168 kuća sa 807 stanovnika.

Danas u seli žive ovi rodovi:

-Pavlovići su iz brestovačkog Šarlinca po muškoj lozi a po ženskoj iz Donjeg Jajna.

-Petkovići su iz Vrbova u okolini Vranja.

-Maglinci (Stamenkovići) su iz sela Magline.

-Vučkovići su nepoznatog porekla.

-Momčilovići su iz Broda.

-Kuzmanovići su iz Broda.

-Kocići su starosedeoci.

-Markovići su starosedeoci.

-Cvetanovići su iz Vrtopa.

-Kitanovići su iz Crne Trave.

-Grujići su iz Gara.

-Stojanovići drugi su iz Komarice.

-Mladenovići su iz Komarice.

Zanimanje stanovništva.

Osnovno zanimanje je zemljoradnja. Seju pšenicu i kukuruz, Krompir slabije. Duvan uzgaja više od pola domaćinstava.

Rajnopoljčani od voća imaju šljive. Grožđe gaje u većim količinama i predaju vlasotinačkoj vinarskoj zadruzi a prodaju ga i na leskovačkoj pijaci. Nisu povrtari, u baštama gaje povrće samo za sebe.

Od stoke čuvaju krave, 2-3 po domaćinstvu. Ovaca u selu ima oko 100 brava. Ranije su pojedine kuće imale po 100 brava a najsiromašniji do 10 ovaca. Nekada su čuvali bivole. Nekoliko meštana se bavi pčelarstvom.

Rajnopoljci su pečalbari. Najviše su išli u ciglare u Banat, užu Srbiju i Makedoniju. U fabrikama radi samo sedam radnika.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

 

The post Poreklo prezimena, selo Rajno Polje (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Smrdan (Leskovac)

$
0
0

 Poreklo stanovništva sela Smrdan, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Smrdan je podignut na blagoj padini niže jezerske terase, na krajnjim severozapadnim obroncima Babičke Gore.

Tip sela.

Smrdan selo zbijenog tipa i sav je u jednoj grupi kuća.

Ime sela.

Za vreme Turaka na mestu gde je danas selo živela je neka baba. Jednog dana baba je na ognjištu kuvala pasulj. Odnekuda je naišao neki gladan Turčin pa je gledao šta baba sprema za ručak, pa videvši pasulj a očekivavši nešto bolje on pljune u sud u kome se pasulj kuvao. Baba, besna na Turčina,  je istog udarila nekom velikom kutlačom po glavi i ubila ga. Baba ga je odvukla u neku jarugu, gde je istrunuo – „usmrdeja se“. Po tome je i samo naselje na ovom mestu dobilo ime Smrdan.

Vode.

Pored sela teki dva planinska potoka; Cerovac i Cerak. Oba izviru u ataru sela Smrdan, ispod sela se sastaju i taj vodeni tok utiče u Južnu Moravu na mestu zvanom Jezave.

U Smrdanu ima nekoliko kladenaca: Cerovac, Đokin Kladenac, Cerak, Stranče, Vrljak ili Vrljački Kladenac.

Bunara ima malo, jedan je pred zgradom osnovne škole. U Smrdanu postoje dve seoske česme. I pored toga, kaptirajući nekoliko izvorišta u selo je dovedena voda iz planina i svaka kuća ima česmu.

Zemlje i šume.

Smrdan je do skora smatran zaseokom Grdanice, pa u katastru nema svoju katastarsku opšinu već se njegov atar vodi kao atar sela Grdanica.

Zemlja u ataru Smrdana nosi ove nazive: Gločica, Slanište, Golema Kotija, Krtičevica, Sokol, Ornice,Žežnica, Tanki Del, Lojzište, Jasen, Selište i Crkvište.

Postanak sela i prošlost.

Kao zaselak Grdanice, Smrdan je bio potčinjen istom gospodaru. Smrdana nema kao samostalnog sela u prvim srpskim popisima 1878. godine.

Poreklo stanovništva.

U Smrdanu je 1953. godine bila 61 kuća i 420 stanovnika a 1971. godine popisano je 65 domaćinstava ali samo 298 stanovnika. Odliv stanovnika je upadljivo visok.

Sada u Smrdanu žive ovi rodovi:

-Bojanci su najstariji i najmnogobrojniji rod, ima ih 40 kuća.

-Dunđerci, su zidari, poreklom iz Crne Trave.

-Marjanovčiki u iz Novog Sela – Zaplanje.

-Kocići su nepoznatog porekla.

Iz Smrdana je proces iseljavanja počeo još pre oslobođenja od Turaka. Tako se iz  Smrdana odselio Milenko u Leskovac i od koga su Milenkovići, mnogobrojna i ugledna porodica u tom gradu. Od Bojanaca ima tri kuće u Brestovcu, jedna u Pukovcu, 20 kuća i zaplanjskoj Toponici, 7 kuća i Grdanici, 3 u Novom Selu, jedna u Brzom Brodu i 5 u Leskovcu.

IZVOR:  Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

 

The post Poreklo prezimena, selo Smrdan (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Stupnica (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Stupnica, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Stupnica se nalazi u dolini Stupničke Reke, na istočnoj periferiji oblasti Leskovačko Polje i Babička Gora, na mestu gde se zadnji južni ogranci Babičke Gore ukrštaju sa ograncima planine Kruševice.

Tip sela.

Sve mahale, osim centralnog dela sela, naseljene su pojedinim rodovima po kojima se oni i zovu: Bibinci, Markezovci, Grozdanovci, Kosarci, Bušinci, Kusarci, Cojinci, Skrapežanci, Marinčinci, Grandinci, Stojanovci, Mijailovci i  centralno deo sela, Selo. Sve ove mahale su gomila zgusnitih kuća. Po ovakvoj svojoj kompoziciji mahala Stupnica sa susednim Piskupovom predstavlja specijalni tip sela Oblasti.

Ime sela.

Ime sela Stupnica je trag agrarno pravnih institucija srpske srednjovekovne države. Po starom srpskom pravo „stup“ je crkveno ili manastirsko leno. Naselje zaseljeno na tom lenu dobilo je ime Stupnica.

Vode.

Kroz Stupnicu teče Stupnička Reka čije se izvorište nalazi u onom delu Babičke Gore koji narod naziva Jarsenovskom Planinom. Izvorište se nalazi na lokalitetu Gukava Arnica a sam atar narod zove Studeni Kladenac.

U centralnom delu sela, blizu osnovne škole, postoji česma sa jakim mlazevima lake planinske vode.

Zemlje i šume.

Atar sela Stupnice zahvata prostor od 1294 hektara od čega i bašte i njive zauzimaju prostor od 493, voćnjaci 24, vinogradi 10, livade 76, pašnjaci 165, šume 402 dok je neplodno 124 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Sipova Glava, Presađe, Boćefvski Dol, Strana, Reka, Presad, Lice, Obložinje, Crkvište, Dulan,Popovski Del, Del, Krivulje, Zapađe, Jasičje, Čuka do Orašačko, Kaljenica, Gaće, Manastir, Sveti Spas, Rudina, Jelenac, Dubrava i Turska Graljica.

Postanak sela i prošlost.

Samo ime sela ukazuje na jedan deo njegove prošlosti. Selo se pominje u turskim izvorima kao timarsko selo iz XVI veka.

Pre dolaska Slovena ovde su živeli Romejci-Latinia na lokalitetu Čukar nalaze se tragovi zidova nekadašnje antičke tvrđave. Sam plato brega unutar ovih bedema zasejan je deteelinom.

Lokalitet Manastir i Sveti Spas, sa tragovima negadašnjih religioznih građevina i današnja crkva u selu, govore o važnosti naselja u njegovoj kulturnoj prošlosti. Sadašnja crkva je spolja duga 14,5 a široka šest metara. Podignuta je na temeljima stare vizantijske crkve u obliku lađe. Veliki prostor sadašnje crkve ukazuje na to da je bila u pršlosti bogomolja namenjena za vernike većeg naselja. Crkva je obnovljena 1911 a osvećena 1912 godine.

Stupnica je posle reforme turskog carstva počitlučena i izgledala imala dva gospodara; nekog Ahmet bega i Alila.

Prilikom popisa zaostale imovine odbeglih Turaka vojne vlasti su zabeležile da su popisale u selu Stupnica imovine spahije Alila 60 oka pšenice, 2000 oka kukuruza, 2000 oke ječma, 8000 oka sena, 2000 oka slame, jednu plehali furunu, 150 komada ćeramide i u jednom zabranu drva za 5000 kola.

Poreklso stanovništva.

Stupnica je u vreme oslobođenja od Turaka imala 48 kuća i 362 stanovnika. Pripadala je opštini Zaplanju. Prema popisu 1971. godine Stupnica je imala 209 domaćinstava sa 925 stanovnika.

U Stupnici žive ovi rodovi:

Nepoznatog porekla:

-Petraćkovci (u Selu), Mirini, Maričinci svih prezimena,  Simonovići drugi u mahali Bušinci.

Stojanovići su iz Bardulja.

-Simonovići su iz Bardulja.

Iz Sela su:

-Mekinci (Nikolići i Dimitrijevići), Cojinci (Stojanovići i Lazarevići), Mihajlovići su srodni Cojincima, Stankovići, Kocići, Spiridonovići, Miloševići, Grozdanovići, Krstić Josif, Filipović Ilija i Cvetković Sotir.

Svi ovi rodovi „iz Sela“, osim prva dva, su nastanjeni u Gornjoj Mahali, gde su bila trla istoimenih rodova, kada su se u Selu namnožili da su morali da se iseljavaju.

U mahali Bušinci, nastanjenih naseljenicima iz Sela, živi 6 rodova - 12 domaćinstava. To su:

-Nikolići, Simonovići, Spasić Žika, Stankovići, Dimitrijevići i Savić Milivoje.

U mahali Babini naseljenoj iseljenici iz Sela žive:

-Nikolići, Simonović Živojin, Dimitrijević Milutin, Stevanovići, Aleksić Dragić, Grozdanović Čedomir i Ilić Milivoje.

U mahali Markezovci žive doseljenici iz Krčimira:

-Stamenkovići, Jovanovići, Marjanovići, Stamenkovići, Milojkovići, Ranđelovići, Stefanović Petar i Lukić Jordan, Stojanović Jaćim, Filipovići, Ignjatović Dobrosav -Džodža. Gicići su starosedeoci, nepoznatog porekla su: Pavlovići, Mihajlović Mihail, Petrović Stanča dok su Pavlovići iz vlasotinačke Lipovice.

U mahali Grozdanovcu su:

-Ristići iz Babičkog.

-Dimitrijević Blagoje je iz Babičkog.

-Stankovići su iz Babičkog.

-Savić Petar je nepoznatog porekla.

U mahali Kosarci nastanjeni su:

-Simonovići su izašli iz Sela na trle.

-Stankovići su iz Sela,

-Mladenovići su iz Sela.

-Mladenovići iz Sela.

-Ćirić Milutin je prizećen u rodu Simonovića, nepoznatog porekla.

-Mladenovići su iz Sela.

-Mladenović Voja je iz Donjeg Dragovlja.

Zanimanje stanovnika.

Meštani Stupnice na svojim njivama gaje kukuruz, pšenicu i ovas. Sade i krompir, samo za domaću upotrebu.

Vinogradi su im malim parcelama. Gaje grožđe sa sopstvene potrebe. Imaju voćnjake, gaje šljivu i peku rakiju.

Bave se sadnjom duvana. Imaju najveći zasad u celoj Oblasti.

Od stoke imaju nešto ovaca, čuvaju i goveda, krave domaće pasmine. Od mleka prave sir i prodaju na pijaci u Leskovcu.

Bave se i dopunskim zanimanjem. Svi muškarci idu u pečalbu.

Omladina se školuje i opredeljuje za zanate i druga zanimanja.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

 

The post Poreklo prezimena, selo Stupnica (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Tulovo (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Tulovo, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo Tulovo se nalazi u dolini Tulovske Reke, pod planinom Kukavicom, na krajnjem jugu oblasti Leskovačko Polje i Babička Gora. Kuće su poređane sa obe strane korita, koje je ovde usečeno u stenu.

Tip sela.

Selo je zbijenog tipa i izduženo. Kuće su poređane jedna do druge a iznad njih, na površini jezerske terase, u koju je Tulovska reka useklo svoje korito, leže njive, voćnjaci, vinogradi i ostala zemljišta ovoga sela.

Ime sela.

Selo se zaselilo na prostoru gde su nekada bile guste šume kroz koju je prolazila staza za vrh planine. Staza je bila obrasla šibljem, koje se nad stazom nadvijalo. Da bi ljudi mogli proći, morali su se „tuliti“, saginjati se i tako „potuljeni“ prolazili ovom stazom. Zbog toga je selo, kasnije tu nastalo prozvano Tulovo.

Postoji i druga legenda: Sela Tulare i Tulovo izrađivati tule, jedna važan elemenat za lov i rat. Tule su drvene kutije sa povezom koje se nosi preko glave na leđima u kome su se nalazile strele. Moguće je da su ta dva pomenuta sela dobile ime po tome.

Vode.

Kroz selo protiče Tulovska Reka, čije je izvorište pod Vrvikobilom, jednim od visova Kukavice. Reka nastaje od Goleme i Male Reke, koje se sastaju na mestu zvanom Vodeničište.

Ovo selo ima vodovad i svaka kuća je snabdevena vodom. Osim toga u selu postoji spomen-česma u slavu izginulih partizana i streljanih Tulovčana 1941. godine.

Zemlje i šume.

Atar sela Tulova se prostire na 1151 hektaru. Njive i bašte zahvataju prostor od 339 hektara, voćnjaci 30, vinogradi 10, livade 16, pašnjaci 11, šuma 707 dok je neplodno 38 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Čika, Kosanovac, Trševine, Suvi Dol, Crveni Breg, Tursko Groblje, Bačevište, Tulovska Planina, Vodeničište, Rupče, Rudine, Na Buče i Budakovac.

Postanak sela i prošlost.

Prošlost sela Tulova ne možemo pratiti ni kroz srpske ni kroz turske izvore. Postoji uverenje da je Tulovo staro selo, nastalo u vreme srpske srednjovekovne države.

Po kazicvanju Tulovčana, zasnovanom na predanju, selo je bilo pod gospodarlukom, ali nije zapamćeno ime poslednjeg gospodaraa.

Po lokalitetu Tursko Groblje reklo bi se da su Turci živeli u ovom selu. Ali to nije tačno. To groblje je nastalo sahranjivanjem izginulih Turaka u borbama za oslobođenje Srbije 1877. godine.

Kada je Tulovo oslobođeno od Turaka imalo je 49 kuća, dakle bilo je veće od ostalih sela u dolini Tulovske Reke.

Poreklo stanovništva.

Prema rezultatima poslednjeg popisa stanovnika 1971. godine u Tulovu je bilo 163 kuće sa 796 stanovnika.


-Ristinci su starosedeoci.

-Ranđelovci su iz Lipove Čuke.

-Ružinci su starosedeoci.

-Tošinci su doseljeni iz Podrimaca.

-Ćosinci su starosedeoci.

-Klisurci su iz Klisure.

U Lipovoj Čuki, zaseoku sela Tulova, žive ovi rodovi:

-Deda-Ranđelovi (Ranđelovci), potiču iz Mrtvice, iz koje je došao njihov predak Stojan. Najpre se naselio u Maloj Kopašnici odakle se premestio u Lipovu Čuku iz straha da ih Južna Morava ne poplavi.

-Deda-Jankovci su poreklom iz Letovišta (Mrtvica).

-Petkovci, srodni Deda-Jankovcima, su takođe iz Mrtvice.

Ukupno u Lipovoj Čuki ima 17 kuća.

Zanimanje stanovnika.

Imajući u vidu da je pod njivama i baštama 406 a pod šumom 707 hektara zaključuje se da je glavno zanimanje vezano za drvo. Tulovljani su živeli od svoje šume; deljali su grede, sekli i izvlačili drva za ogrev, zatim, drvo su korisitili za izradu raznih poljoprivrednih alatki i predmeta nužnih svakom seoskom domaćinstvu, počev od držalja za motike, sekire, vile, kovčega, naćvi, jarmova i drugo. U šumi su napasali sitno i krupnu stoku, naročito koze. Sve je to bio siguran izvor prihoda Tulovčana za normalan život.

Posle Drugog svetskog rata stvari su se promenile. Šuma nije bilo više u vlasništvu sela već je podržavljena. Stočni fond se smanjio a koze zatrte.

Na oskudnoj zemlji uzgaja se voće zastarelih vrsta. Pod ovom kulturom je danas oko 30 hektara, naročito krušaka od čega se nešto prodaje a od ostatka peče rakija. Tulovčani su počeli da pečalbare. Osim toga postali su poznati po proizvodnji jagoda. Stočartstvo je sada stajsko. Čuvaju krave, u proseku po dve u domaćinstvu. Mleko se siri i prodaje u Leskovcu i Grdelici. U perpektivi je uzgoj duvana. Sa svojim modernim kućama i stajama prednjače u odnosu na mnoga ravničarka sela. Prodavci jagoda u Leskovcu iz Tulova znaju reći: „Dođite da vidite naše Tulovo; to je naš mali Pariz“.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

 

The post Poreklo prezimena, selo Tulovo (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Crkovnica (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Crkovnica, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Crkovnica se nalazi na padinama najviše jezerske terase, na zapadnim obroncima Babičke Gore. Ovo selo zahvata ogromno prostranstvo i na kartama pokriva velike deo Babičke Gore.

Tip sela.

Crkovvnica je podignuta ne veoma pitomoj zaravni ispod najviše terase koja je gola i pod travnatim površinama a u novije vreme zasađena borom. Kuće su zbijene, sa starim hrastovima kapijama, sa dvorištima, često ograđenim kamenim zidovima, sa zgradama okrenutih leđima sokaku, neokrečeni zidovima, premazanim blatom izmešanim sa slamom.

Ime selu.

Prema legendi, u Crkovnici je nekada bilo četrdeset crkava, po čemu je dobilo ime.

Vode.

Kroz Crkovnicu teče reka Kruševica koja izvire iznad sela u planini Kruševici, jednom visu Babičke Gore. Ova reka teče u pravcu Gornje Lokošnice.

Na ataru ovog sela postoje ovi kladenci: Mitrov Kladenac, Krnjin Kladenac, Ajdučki Kladenac, Visoka Česma i Prestug.

U seli gotovo svaka kuća ima vodovod. Osim toga ima i bunara.

Zemlje i šume.

Katastarska opština Crkovnica obuhvata i nekadašnji svoj zaselak Oraovicu, pa je otuda njena površina 2256 hektara. Pod njivama i baštama nalazise površina 590, voćnjacima 32, vinogradima 69, livadama 80, pašnjacima 264, šumom 937 dok je neplodno 184 hektara.

Zemlja u Crkovnici nosi ove nazive: Kitka, Đurin Del, Martinovac, Ramnište, Vukov Dol, Štrbovske Livade, Preslap, Svinjarnik, Ogranja, Tursko Gumno, Srednji Rid.

U  ataru sela Crkovnice ima bezbroj lokaliteta vrlo interesantnih naziva: Stevanov Grob, Krnji Kladenac, Gmitrova Livada, Petkova Livada, Prestrug, Raskrsje, Terzijina Gorina, Kršena Češma, Goretine, Peskaljiv Put, Dobra Voda, Kriva Buka, Crni Panj, Visoka Češma, Kula, Zbegovlje, Vrata, Kamenita Buka, Bačvište, Kačak, Mrtinovod, Golemi Kamen, Štrbanovske Livade, Ajdučki Kladenac, Đurin Del, Kozarnik, Krušarje, Gornje Kladenče, Dolnje Kladenče, Jankov Kladenac, Jovančin Kladenac, Orlov Kladenac, Zelena Češma, Ražanj, Bela Voda, Golema Kruška, Vukov Dol, Crkvište, Paunova Njiva, Zli Dol, Jezero, Gruvač, Golema Korija, Ornište, Čukar, Velkov Krst, Lalina Šuma, Korenjato Plandište, Jazbine, Srasla Buka, Dugi Rid, Dugački Put, Bazjak, Garske Arnice, Ogranje, Plaoča, Guvnište, Mitina Njiva, Barice, Belac, Njivčiki, Pršina Češma, Turski Kladenac, Leska, Virovi, Gabar, Vrelo, Prisoje i Smrdan.

Postanak sela i prošlost.

U turskom sumarnom popisu sela nahije Dubočica pominje se selo Crkovnica kao timarsko selo. Crkovnica je staro srpsko selo, nastalo u vreme stare srpske države, pre dolaska Turaka.

Crkovnica je pod Turcima pripadala Zaplanju pa i jedno vreme po oslobođenju. U narodu se smatra da je Beli Memet bio gospodar sela, ali ta činjenica nije potvrđena, jer je Beli Memet bio policijski oficir.

Crkovnica je posle reforme turskog carstva bila počitlučena. Ne zna se ko je bio gospodar. Međutim zna se gde je bio njegov konak.

U Crkovnici je postojao gospodarski salač u kome je bio uskladišten ubrani desetak. U gladnim godinama gospodar je davao seljacima za ishranu, ali pod uslovom, „da vrnu u koš uzetu količinu, kad rodi“.

Poreklo stanovništva.

Kada su ovi prostori oslobođeni od Turaka, Crkovnica je sa svojim zaseocima imala ukupno 64 kuće i pripadala je jašunjskoj opštini. Prema popisu stanovnika 1953. godine Crkovnica je sa Oraovicom imala 185 domova i 1065 stanovnika a popisom iz 1971. godine, zajedno sa Oraovicom, imala 176 domaćinstava i 811 stanovnika.

U Crkovnici danas, bez Oraovice ili Starom Selu, žive ovi rodovi:

-Prizetkovi, srodni sa Petkovcima iz Goleme Njive, su starosedeoci.

-Čodini su nepoznatog porekla.

-Malićevci su nazvani po svom pretku Marku, malog rasta, koga su Turci zvali Malić, su starosedeoci.

-Jovkini su starosedeoci.

-Ničinci su iz okoline Vranja.

-Gadžinci, po pretku Stoilku – Gadži su starosedeoci.

-Ilijinci su starosedeoci.

-Miloškini su starosedeoci.

-Jazavčani su starosedeoci, nazvani po tome, što je Jovanča – osnivač roda, „puvao“ kao jazavac.

-Cvetanovci su starosedeoci.

-Sofronije Savić je starosedelac.

-Mitar Stojanović je starosedelac.

-Stamenkovci (Jovanovići) su starosedeoci.

-Stojnini (Jovanovići) su starosedeoci.

Zanimanje stanovnika.

Crkovnica je zasnovana kao pastirsko selo ali je, uz stočarstvo, i zemljiradnja bila važno zanimanje meštana. Nema naročitih uslova za uzgoj pšenice i kukuruza nema dok voćarstva i vinogradarstva ima u izobilju, gde postoje najpovoljniji uslovi za razvoj. Šljiva ima, zatim višanja, trešanja i drugog voća. Krušaka ima tako isto. Ali način uzgoja je zastareo.

U selu žive staračka domaćinstva, sa starim navikama i u životu i u načinu privređivanja. Omladina ne nalazi perspektive u selu za svoj razvoj.

Imaju četvororazrednu osnovnu školu.

Nekada stočarski kraj u kome su pojedina domaćinstva imala i po 300 ovaca i 200 koza. Danas ima vrlo malo sitne stoke. Koza uopšte nema. Ono što karakteriše ovo selo u vezi sa stočarstvom, jeste da u njemu svako domaćinstvo čuva par volova, kojih ni u jednom selu u Oblasti nema.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Crkovnica (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Čekmin (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Čekmin, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Čekmin se nalazi pod Dobrom Glavom na najnižoj diluvijalnoj terasi, koju čine njeni istočni povijarci a delimočno u aluvijalnoj ravnici Južne Morave. Tako ovo selo ima ovaj idealan položaj; nad sobom bregove - „planinu“ Dobru Glavu sa šumom i pašom a pod sobom prostrano polje.

Tip sela.

Po tipu ovo selo je zbijeno i sve na jednoj gomili, sa tendencijom širenja u pravcu Pečenjevca i mogućnošću da se razvije u privredni centar ukoliko se spoje u jedno naselje.

Ime sela.

Za vreme Turaka u Dobroj Glavi je bilo mnogo hajduka. Na mestu gde je sada Čekmin, oni su sačekivali turske trgovce, koji su sa robom i novcem ovuda prolazili, tu ih ubijali i pljačkali. Jednoga dana krenu Turci i sa velikom vojskom opkole Dobru Glavu, pohvataju i pobiju sve hajduke na mestu zvanom Nunino, gde je sada groblje. Kada se selo na ovom mestu zaselilo dobilo jeime Čekmin, po čekanju.

Po drugoj legendi, Turci su iz Leskovca dolazili u Dobru Glavu da love raznu divljač kojom je ona bila puna. U Pečenjevcu su pekli i jeli pečenje a u Čekminu čekali divljač, lovili je, pa je po tome selo dobilo ime Čekmin.

Vode.

Kroz Čekmin protiče Čekminska Reka koja nastaje od Ševaraškog i Kućaškog Potoka, a spajaju se iznad sela. Do 1954 godine Čekminska Reka se ulivala u Šaranicu. Te godine Šaranica je potekla novim tokom, veštačkim koritom ali je Čekminska Reka nastavila starim koritom sve do ulaska u Južnu Moravu.

U ataru Čekminca postoje ovi kladenci: Ševariški, Kućiški, Blace i Hajdučki Kladenac. Sa prva dva izvora dovedena je voda u selo i uvedena u svako domaćinstvo.

U selu postoji oko 130 bunara dubine od 3 do 11 metara. Voda je različitog kvaliteta. Budući da je u selu izgrađen vodovod bunari nemaju onu važnost koju su ranije imali.

Zemlje i šume.

Atar sela Čekmina zahvata prostor od 1196 hektara, od čega na njive i bašte spada 682, voćnjake 3, vinograde 47, lovade 20, pašnjaci 29, šume 361 dok je neplodno 49 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Morvište, Jabuče, Kavgalija, Kaštavarke, Studenka, Turske Njive, Crno Trnje, Čivčište, Paraspur, Golemi Lug, Selište, Čekmingrad, Vujinske Njive, Gornje Livade, Dugačka Valoga, Livade, Nuninka, Odrovlje, Staro Lojze ili Rid, Jeleni Rogovi, Kućište, Gumnište, Šiljegarnik, Blace, Visoko Bilo, Stajkovača, Nišaljka, Mali Lipik, Gradiška Dolina, Lan'k, Veliki Lipik,Čibukovica, Crvena Bara, Šaćirište, Široka Arnica, Zmijarnik, Ostrikovica, Jezero, Dobra Glava, Slanište, Budžak i Golemi Lug.

Postanak sela i prošlost.

Čekmin je staro srpsko selo, nastalo pre dolaska Turaka pa su legende o nastanku imena sela u vezi sa Turcima plod narodne mašte. Prvi put se pominje u turskom sumarnom popisu sela u nahiji Dubočici u početku XVI veka kao timarsko selo.

Kroz mnogo vekova; Čekmin se mogao pomešati, kao što se pripoveda u narodu i pominju Selište i Gumnište. Sva ta mesta u kojima ima traga ljudskog prisustva govori o tome da je ovaj kraj bio oduvek naseljen. Verovatno su još stari Dardanci a za njima i Rimljani imali svoja naselja na ovom prostoru.

Posle Gilhanskog  hatišerifa i ukidanja spahijskog sistema u turskoj imperiji, Čekmin nije sačuvao status slobodnog sela, već je počitlučen od strane dvojice turskih feudalaca od kojih je jedan bio od porodice Pašagića, verovatno Emin paša, grdanički gospodar. Drugi deo sela pripao nekom Avdilu.

Poreklo stanovništva.

Čekmin je odmah posle oslobođenja od Turaka imao 50 kuća. Danas u njemu ima preko 246 domaćinstava, a prema popisu iz 1971. godine, i 1207 stanovnika.

U Čekminu žive ovi rodovi:

Starosedeoci:

-Grabinci, Tutompirci, Lingurci, Jovančini, Gavčini (Stevanovići), Lazarovi, Mitkinci, Blagojinci,Kockinci (Tošići), Vujinčiki, Nastasovi (Conići), Saglamci, Vukovci.

Nepoznatog porekla:

-Baličkovci, Vojincičini, Večerkovi, Ničinci, Canjinci i Trskanovi (Ignjatovići).

-Micakovići su poreklom iz Dobriča.

-Jovanovići. U rodu Lingurci ima Kostadina, koji vodi poreklo iz Donjeg Barbeša. Prezivaju se Jovanovići.

-Koradaci vode poreklo iz Šumadije. Od njih su:

-Stojiljkovići, Stojanovići, Jankulovi, Bakalčine, Marinkovići ili Jankovi.

-Janjini. Po nekima su starosedeoci i živeli još dok je selo bilo na lokalitetu Selište. Po drugima vode poreklo iz Malošište.

-Vranjanci ili Gočobije su iz okoline Vranja.

-Lebanci su iz Lebana. Potiču od Cvetana, koji je bio sluga kod gospodara dela sela – Avdila.

-Ižini su iz Predejana.

Zanimanje stanovnika.

Čekninčani seju na svojim poljima pšenicu i kukuruz kao dve osnovne kulture u kojima se javlja tržišni višak. Bave se i povrtarstvom na znatnim površinama. I vinogradarstvom. Od povrća gaje papriku, kupus i krompir – u većim količinama. U poslednje vreme bave se uzgojem duvana.

Stočarstvo je stajsko. Čuvaju se u proseku po dve krave po domaćinstvu.

Čekmin ima novu školsku zgradu sa lepim školskim dvorištem zasađenim cvećem.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Čekmin (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Šarlince (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Šarlince, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Šarlince se nalazi u aluvijalnoj ravnici kroz koju je Pusta Reka izdubila svoje korito. Selo se držalo leve obale reke i širilo na zapad.

Tip sela.

Šarliince je selo zbijenog tipa sa dosta širokim šorovima. Na severozapadu, ispred zgrade osnovne škole, prazan je prostor četvrtastog oblika. Služi za sportske priredbe omladine. Po severnoj i vici sela, odmah do školskog dvorišta, nalazi se udolina kojom teče površinska voda u vreme većih padavina. Ta udolina odvaja selo Šarlince od susednog Dragovca. Ova dva sela su se toliko jedno drugom približila da čine naseobinsku simbiozu. Draškovac je na višem terenu za razliku od Šarlinca koji je u ravnici.

Ime sela.

Prema legendi, meštani novoosnovanog sela su spoljašnje zidove svojih kuća-čatmara, zbog oskudice u kreču, zamazivali ovde-onde krečom, te su zidovi bili šareni. Tada je naišao neki Turčin i pitao meštane kako se zove selo, ovi mu odgovoriše da mu još nisu nadenuli ime, te im on reče da onda, zbog šarenila kuća, selo dobije ime Šarlince. I tako i bi.

Vode.

Glavna seoska tekućica je Pusta Reka, koja teče pored Šarlinca sa njegove istočne strane. Neki novi naseljenici su počeli da grade kuće i sa druge strane reke. Osim ove reke drugih tekućica nema, izuzev pomenute udoline između Draškovca i Šarlinca.

Zemlje i šume.

Šarlince imaju atar veličine 663 hektara, od koje površine njive i bašte zahvataju prostor od 568, voćnjaci po dvorištima 6, vinogradi 21, livada nema, pašnjaci 9, šume 15 i neplodno je zemljište na 34 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Garda, Progon,  Jesenje ili Jasenje, Donj Selište, Sali-agine Njive, Šekin Lug, Retke Njive, Stara Utrina, Sami Dub, Paraspur, Šarlinski Potoki Crkvište.

Postanak sela i prošlost.

Šarlince je staro srpsko selo nastalo u vreme srpske feudalne države. Turci su ga kao selo zatekli i uvrstili u timarsko selo, pa se tako pominje u sumarnom popisu sela u nahiji Dubočici sa početka XVI veka, tako da legenda o nastanku imena ovog sela nema utemeljenja u istorijskim činjenicama.

Kada su krajem XVIII veka u ove krajeve počeli da prodiru Arbanasi, spuštajući se niz Pustu Reku i stali se naseljavati u Šarlincu, selo je nazvano Arnautsko Šarlince, za razliku od susednog Topličkog Šarlinca. Po narodnom predanju staro selo Šarlince bilo je na mestu koje se zove Bajmakov Breg, pod Dobrom Glavom. Kako su iz Arbanasi iz Dobre Glave četo napadali, pljačkali, ljude ucenjivali, otimali decu za otkup u zlatu, zbog čega su ljudi rešili da svoje selo pomeste u blizinu starijeg sela Draškovca, da bi bezbednije živeli i zajednički se branili. Oni su zatražili zaštitu od gospodara sela Donjeg Brijanja, Asana, koga su okumili. Asan je bio bogat i moćan.

Kada je došlo do oslobođenja, Asan je došao svojim kumovima da se pozdravi, pa im je rekao da ide u Tursku te da im poklanja jednu njivu po kojoj će ga spominjati. Ta njiva se zove Asanova, velika je 1,60 hektara i nalazi se na ataru sela Međa.

Poreklo stanovništva.

Po prvom srpskom popisu 1878. godine šarlince je imalo 24 kuće i pripadalo je novoobrazovanoj opštini u Brestovcu. Po popisu iz 1971. godine ono je imalo 200 domaćinstava i 258 stanovnika.

U selu žive ovi rodovi:

Starosedeoci:

-Micanci, Miljkovci, Stevanovci.

-Kasapci, nazvano po nekom iz roda koji je bio kasapin, doseljeni su iz nekog sela pod Seličevicom.

-Banjci su se doselili iz Saki Cola, posle sukoba sa Arbanassima i ubistva jednog od njih.

-Mršanci su iz Mrveša. Utekli su Arbanasima.

-Đinđušani su došli iz Đinđuše zbog pritiska Arbanasa.

-Igličani su iz zaplanjskog sela Igliča.

-Obrdžinci su nepoznatog porekla.

-Tončinci su srodni i odeljeni od Banjaca, istog su porekla – iz Saki Cola.

-Kožučar Nikola su iz Donjeg Brijanja.

-Lazinci su nepoznatog porekla.

-Valdžici su srodni sa Mađupcima i njihova „podelbina“ je poreklom iz Smrdana.

-Grci ili Deginci. Naziv su dobili po tome što je kod njih živeo Grk, koji im je ostavio i svoj novac. Po rečima meštana ovaj rod potiče od Vlaha,pastira.

-Jovinci su starosedeoci, podelbina iz roda Micanci. Rodovi Micanci, Miljkovci i Jovinci potiču od istog  pretka. Svi slave Aranđelovdan i nose naziv Pajtaši, što na mađarskom znači svirači.

-Tolinci su nepoznatog porekla.

-Mađupci su poreklom iz Smrdana, po kazivanju meštana oni su prvi doseljenici u Šarlincu. Muzikalni su, ali imaju i negativne osobine.

-Redžinci su poreklom iz nekog sela na Malom Kosovu, kod Podujeva. Sukobili se sa Arbanasima, jednog ubili, napustili zavičajno selo da izbegnu osvetu i naselili se u Šarlincu.

-Burgidžije,čergari, muzikalni, sviraju violinu – su nepoznatog porekla.

-Ferizovići su nepoznatog porekla.

Rodovi: Redžinci, Burgidžije i Ferizovići su romske nacionalnosti.

Zanimanje stanovništva.

Na svojim njivama Šarlinčani seju pšenicu i kukuruz. Prozvode i krompir. Sade i bostan. Duvan oko 20 kuća. Vinograde ima svaka kuća od 10 do 30 ari. Povrće samo za sopstvene potrebe.

Stočarstvo je stajsko. Svakakuća ima u proseku po dve krave. Ovce gaji samo tri domaćinstva – 7 do 8 brava. Ranije su više čuvali bivole više nego volove. Sada nema ni bivola ni volova. Poljoprivreda im je mehanizovana. U selu ima 20 traktora u privatnom vlasništvu.

Oko dve trećine domaćinstava ima jednog ili dva radnika u Nišu – po raznim preduzećima.

Šarlince sa susednim Draškovcem ima jednu četvororazrednu školu kao istureno odeljenje osmogodišnje škole u Brestovcu.

Mnogi Šarlinčani se školuju i vezuju svoju budućnost za nju i razne zanate.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Leskovačko Polje i Babička Gora“ nastaloj na osnovu prikupljenih podataka 1977. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Šarlince (Leskovac) appeared first on Poreklo.


Tribina u sredu 5. aprila u Lapovu: Praporeklo Srba –šta su otkrila genetička istraživanja?

$
0
0

Društvo srpskih rodoslovaca "Poreklo" u sredu, 5. aprila 2017. organizuje tribinu pod naslovom: Praporeklo Srba - šta su otkrila genetička istraživanja? Tribina će biti održana u opštinskoj biblioteci "Slovo" u Lapovu s početkom u 19.oo časova.

Govore:

Jovica Krtinić, predsednik Društva srpskih rodoslovaca "Poreklo" i

Aleksandar Antić, član uredništva Srpskog DNK projekta.

Tribinu vodi Danijela Vulićević.

Društvo je obezbezbedilo da jedan posetilac tribine dobije besplatnu DNK analizu praporekla, dok je svim ostalim zainteresovanim omogućen veliki popust na DNK testiranje - umesto 13.000 dinara, DNK testiranje će stajati 6.500 dinara.

Dobro došli!

 

The post Tribina u sredu 5. aprila u Lapovu: Praporeklo Srba – šta su otkrila genetička istraživanja? appeared first on Poreklo.

Veliki Gružanin – Toma Vučić Perišić

$
0
0

PIŠE: Saradnik portala Poreklo Saša Zarić

Istorijski zanimljiva Gruža, kroz vekove je davala značajne ličnosti koje su uticale na tok istorije i svojim delovanjem obeležile vreme u kom su živele. Neprekidna nit gružanskih istorijskih figura traje počev od prve istorijski poznate ličnosti sa ovih prostora, velikog čelnika Radiča Postupovića, koji je stolovao u gradu Borču i bio jedna od najznačajnih ličnosti srednjovekovne despotovine, pa do današnjih dana, kada je mala Gruža dala aktuelnog predsednika Republike Srbije.

Jedna od istorijskih figura Gruže, sa kojom se sudbina u punoj meri poigrala, najčudnovatnija i najinterensantnija iz naše istorije jeste Toma Vučić Perišić. Njegov sjajni uspon od običnog sluge knjaza Miloša, sa kojim se razišao po ličnim pitanjima, gonjen nekontrolisanom mržnjom prema njemu i svim Obrenovićima, on se uzdigao toliko visoko da postaje moćni diktator Srbije. Iz poštovanja ili straha, nazivali su ga gospodar Vučić. Iako je bio osion i gord uživao je ogromnu popularnost u narodu, ponajviše među Gružanima. Koliko je Vučić bio osion vidi se i iz toga što je naredio da se jednom seljaku iz okoline Beograda udari 25 batina, samo zbog toga što ga ovaj nije pozdravio. Njegov kraj je izuzetno tragičan i on bedno skončava svoj život u beogradskom kazamatu.

Vučićevi preci poreklom su Čolakovići iz Šahovića kod Bijelog Polja, odakle su se zbog sukoba sa Turcima doselili u Gornju Vrbavu u drugoj polovini  XVIII veka. Otac mu se zvao Periša pa je po njemu poneo prezime Perišić. Dok su se vodile borbe za vreme austrijsko-turskog rata njegova porodica je prebegla u Srem. Toma Vučić se rodio na putu za Srem u mestu Barič. Bilo je to 1787. ili 1788. godine. Porodica je jedno vreme živela u Sremu, a onda se 1791.godine vratila u Srbiju i naselila u gružanskom selu Vučkovica. Njihova Krsna slava je bio Sveti Luka.

Pričalo se da ga je majka Stana, koja je poreklom iz gružanske Gornje Vrbave, začela u grehu sa nekim Turčinom. Po rođenju je dobio ime Toma, bio je bolešljivo dete koje nisu mogle da izleče gorke trave i svakojake vradžbine i bajalice. Neka baba mu je terajući bolesti od njega promenila ime u Vučić iz verovanja da će se davanjem „vučijeg imena” dete spasiti od bolesti i smrti. Kasnije, to ime je čitavih pola veka bilo sinonim junaštva i moći. A sam Toma Vučić Perišić bio je jedan od najbogatijih i najmoćnijih Srba svog vremena.

Toma Vučić Perišić je već 1804. godine došao u ustaničku četu. U Topoli je tokom 1804. učio vojnu veštinu, a posle obuke postao je član Karađorđeve garde. Istakao se kao hrabar ratnik u Prvom srpskom ustanku, naročito u bici na Varvarinu 1810.godine, kada je spasao život Milenku Žujoviću iz Ješevca. Zbog svoje hrabrosti i ratničke veštine, bio je i Karađorđev momak (bećar). Učestvovao je i u Hadži Prodanovoj buni gde je bio jedan od organizatora i predvodnika pobune u Kniću. U Kniću se bilo okupilo 1.000 Gružana pod oružjem. Oni su pod  vođstvom Tome Vučića, Jovana Dobrače, Sime Paštrmca, Stanka Milčevića, Nilole Vučkovića i Petra Tucakovića preko noći iskopali  šanac. Turci su poslali oberkneza Teodosija Filipovića iz Knića da pregovara sa pobunjenicima i ubedi ih da se umire i odustanu od bune. Pregovori nisu upeli, a Teodosije je jedva izvukao živu glavu. Verujući Milošu Obrenoviću, već prvog dana su se predali Vučić i Paštrmac. Kasnije je većina vodećih gružanskih ličnosti učesnika ove bitke zauzimalo važne položaje za vreme Miloševe vlade. Glavna bitka je bila kod Knića, nasuprot 1.000 Gružana sa turske strane je bilo isto toliko pešaka i oko 150 konjanika. Turke je predvodio Ašim–beg zajedno sa Milošem Obrenovićem i Milosavom sinom kneza Teodosija. Miloš je smatrao da tada još nije vreme za bunu i da ona može doneti samo negativne posledice po Srbe. U odsudnoj bici kod Knića koja se odigrala sledećeg dana Gružani su odneli pobedu i potukli Ašim-begovu i Miloševu vojsku ali su se posle toga razišli i time je označen kraj bune.

Nakon kratkog sukoba kod Knića, Vučić se predao Milošu Obrenoviću, a zatim je stupio u njegovu službu i poslat je Miloševoj kući u Crnuću. Vučić je imao velike ambicije, čekao je priliku da se nametne kao veliki narodni vođa. Tumarao je po Gruži, okupljao pristalice i pripremao pobunu. Bio je zajedno sa Milutinom Garašaninom i vojvodom Lomom jedan od organizatora tajnog sastanka u Rudovcima na kom se govorilo o ponovnom ustajanju protiv Turaka. Bio je u grupi koja je u Konjuši na Lazarevu subotu, dan pre podizanja Drugog srpskog ustanka, rasterala turske haračlije. Nezvanično, Drugi srpski ustanak je počeo dan uoči Cveti, i to baš u Gruži!

Dan uoči Cveti, na Lazarevu Subotu Toma Vučić Perišić, Jovan Obrenović rođeni brat kneza Miloša, Simo Paštrmac, braća Blagoje i Vasa iz Knića, Jovan iz Dobrače, Antonije Pećanin iz Konjuše, Mijailo i Proko iz Zabojnice, sa nekoliko Konjušana i Brestovčana su poubijali turske porezdžije u selu Konjuša i oteli im novac prikupljen od naroda u rudničkoj nahiji.Novac su odneli u Crnuću i predali ga Milošu Obrenoviću. Sutradan su sa Milošem krenuli u Takovo. Toma Vučić nije prisustvovao sastanku u Takovu jer je dan pre bio ranjen u Konjuši. Miloševim ustaničkim četama se pridružio tek neku nedelju kasnije. U ustanku se borio hrabro i neustrašivo ali nije ni izdaleka uspeo da zablista u punom sjaju i nametne se kao narodni vođa. Postao je samo momak Milošev, a to nije zadovoljavalo njegove prevelike ambicije. U julu 1817. godine, knezu Milošu je bio potreban jedan hrabar i odan čovek za izvršenje delikatnog zadatka, iz Kragujevca se morala odneti poruka Vujici Vulićeviću o skidanju Karađorđeve glave. Miloševa odluka za obavljanje tog zadatka je pala na hrabrog Tomu Vučića Perišića pa je on preneo Vujici Vulićeviću poverljivo Miloševo naređenje o Karađorđevom smaknuću.

Toma Vučić je u neposrednoj Miloševoj službi bio do 1822. godine kada je unapređenje i veća ovlašćenja dobio  postavljenjem za gružanskog kneza 28. maja 1822. i na tom položaju ostao je do 1827. godine. Bio je najpoznatiji i najzančajniji  knez Gružanske knežine. U to vreme je Vučkovica bila administrativni centar knežine Gruže. Međutim, administrativno poslovanje gružanskog kneza nije bilo vezano samo za selo u kojim je sedeo knez. Njegova kancelarija bila je i tamo gde se on trenutno nalazi. Obilazeći gružanska sela sa pisarima i pandurima, nosio je pisaći pribor i mur (pečat) u bisagama i pisao pisma i dokumente u mestima u kojima se trenutno zatekne.

U dokumentima Knjaževe kancelarije po brojem DAB. KK–XV,275 sačuvano je obaveštenje koje je u Radmilovićima 4. jula 1822. godine Toma Vučić Perišić pisao Knjazu Milošu. Vučić Perišić je tada bio zanoćio u Radmilovićima da bi pronašao lopove koji su pokrali putnike iz drugog pašaluka na drumiu između Toponice i Radmilovića. Za vreme dok je okupljao kmetove okolnih sela, stigao je čovek koji je rekao da su pokradene stvari nađene u Bresnici kod nekog Milivoja.

Vučić je itekako umeo da iskoristi položaj kneza gružanskog da ga narod zavoli i da sutra sa njim ide u vatru i vodu. U to vreme, u knežinama Srbije, narod je kulučio knezovima uz svoju hranu i piće. Jedino je u Gruži bilo drugačije, Vučić nije imao veliko imanje pa se njemu nije moralo mnogo kulučiti. Seljaci su dolazili na njegovo imanje, radili i svakog dana dobijali proje, kiselog kupusa i rakije od svog gospodara. Vučić je upoznao dušu seljaka, govorio mu njegovim jezikom ono što ga najviše peče, dizao je glas protiv svih dadžbina, isticao je da na seljaku leži sve i da mu treba sve dati. Vučićev  uticaj u gružanskom kraju ostao je izuzetno snažan sve vreme njegovog političkog delovanja. Držao je pod strogom kontrolom buntovne Gružane, koji su se lako mašali oružja. Ipak titula knežinskog kneza nije mogla da zadovolji Vučićeve ambicije, želeo je više od toga i čekao je priliku da zablista. Ta prilika mu se ukazala 1825. godine. U Jasenici je izbila buna protiv Miloša koju je predvodio Milovan Popović Đak. U februaru  iste godine Toma Vučić sa Gružanima potukao je pobunjenike, i krvavo ugušio bunu. Pred polazak u bitku protiv pobunjenika dobio je od kneza sablju, koju su dotada nosila jedino kneževa braća Jovan i Jevrem. Milovan Đak je uhvaćen i pogubnjen, a njegova glava je poslata Milošu u Kragujevac. Đakov brat Milić je ubijen, a pobunjenička vojska je razbijena i masakrirana.

Knez Miloš nije blagonaklono gledao na porast Vučićeve popularnosti i uticaja pa je iskoristio priliku da ga smeni sa položaja kneza gružanskog 1827.godine, zbog nedoličnog ponašanja u porodici kada je prilikom druge ženidbe pretukao sina i svoju majku. Knez Miloš je shvatao da Vučić može da bude izuzetno opasan protivnik i da treba da ga drži što dalje od sebe i Kragujevca pa je odlučio da ga protera u Poreč. Vučić je u Poreču započeo trgovinu solju, postao je najveći trgovac i veoma se mnogo obogatio. Međutim ni to nije odgovaralo Knezu Milošu jer je i on sam tragovao solju, a sada mu je Vučić postao veliki konkurent u tom poslu. Iz Kragujevca putuje nova naredba u Poreč, Vučić se premešta u Šabac i postavlja za predsednika suda. Šabačke nahije. Knez Miloš je mislio da će Vučić u Šapcu po njega biti besopasan kao predsednik suda, daleko je od Gruže i odanih Gružana, a istovremeno udaljen je i od trgovine solju. Toma Vučić je vraćen u službu postavljenjem 4. maja 1832. za člana, a 5. juna i za predsednika suda Šabačke nahije i na toj dužnosti  je ostao do 18. januara 1833. U leto 1833. pretukao je kmeta Šabačke opštine Jovana Trkića koji ga je tužio knezu Milošu, pa je uhapšen i pod stražom sproveden u Kragujevac. Vučić se pokajao pred Milošem i po prvi put zamolio za oproštaj. Knez Miloš se dvoumio da li da veruje Vučiću i trpi ga ili da se obračuna sa njim i naredi da bude posečen. Znao je da imati Vučića uz sebe znači biti siguran pa je odlučio da ga postavi za  člana Suda naroda srpskog u Kragujevcu.

Godine 1834. knez bira svoje prve ministre, i postavlja ih jednog za drugim.najpre ministra pravde i prosvete,zatim unutrašnjih dela pa finansija.Tek tri meseca kasnije knez Miloš postavlja ministra (popečitelja) vojnih dela. Vučić je na položaju popečitelja vojnih dela bio od od 15. juna 1834. do 15. februara 1835. godine. Ministar vojni dobio je svoj prvi zadatak, pod njegovom komandom vojska je iselila Turke iz Sokolske nahije koji su se oko grada Sokola razmestili po selima. Vučić je sa još dva oficira pratio na putu za Rusiju 29 kadeta koji su bili poslati na školovanje za buduće oficire.

Toma Vučić Perišić je bio čuvar Miloševog režima i za vreme Miletine bune 1835.godine. Mileta Radojković, Milosav Zdravković, Đorđe Protić sa naoružanim seljacima, brojno jaki i dobro opremnjeni već su bili krenuli na Kragujevac. Vučić je pomirljivim stavom prema pobunjenicima i posredovanjem kod kneza Miloša doprineo da se buna mirno završi bez ijednog opaljenog metka. Ipak, Miletina buna je bila neposredni povod za donošenje Ustava Kneževine Srbije, kojim je trebalo ograničiti Miloševu apsolutističku vlast. Ustav Knjaževstva Srbije donet je u Kragujevcu 1835. godine, poznat je kao Sretenjski ustav zato što je izglasan na Skupštini koja je započeta na hrišćanski praznik Sretenje Gospodnje. Ovaj Ustav nije formalno nikada priznat, a bio je na snazi samo dve nedelje, pošto su protiv njega bili Osmansko carstvo, Rusija i Austrija, kao i knez Miloš Obrenović. Sretenjski ustav je bio jedan od prvih demokratskih ustava u Evropi, pisan je po ugledu na francuske ustavne povelje i belgijski ustav. Nakon proglašenja Sretenjskog ustava imenovan je Savet čiji je član bio i Vučić do 15. februara 1835. godine. U aprilu 1835. postavljen je za nadzornika državnih građevina (u rangu sa sadašnjom funkcijom ministra građevinarstva), tada se preselio iz Kragujevca u Beograd i tamo živeo do kraja života.

Devetog  jula 1835. godine, knez Miloš je sa svojom svitom krenuo na put u Tursku na razgovore sa sultanom i drugim velikanima. U vreme Miloševog boravka u Tuurskoj, Vučić je bio nadzornik kneževe i državne kase u Beogradu i Topčideru. Knez Miloš je u Turskoj kod Sultana primljen sa velikim uvažavanjem kao predstavnik jedne male ali samostalne zemlje. Miloš je vešto izbegavao nove obaveze prema Turskoj, a stare pokušavao da umanji. Knez Miloš se kao pobednik vratio u Srbiju. U dobro zatvorenim kesama nosio je dvadeset dva turska ordena za srpske velikaše. Na zaprepašćenje mnogih, među odlikovanim srpskim starešinama nije bilo Tome Vučića Perišića. To je bila kap koja je prelila prepunu čašu, sujetni i ambiciozni Vučić je krenuo otvoreno u rušenje kneza Miloša ne birajući sredstva. I sam Miloš je shvatio da je pogrešio što nije dodelio odlikovanje Vučiću, znao je koliko on voli titule i počasti. Bio je svestan da Vučić može da ga uzdrma pa čak i uništi. Knez je odlučio da ispravi grešku, a prilika za to se ukazala tek godinu dana kasnije. Starešina Joksim Milosavljević je umro, na njegovim grudima stoji turski orden, skinuće ga i poslaće ga u Beograd Vučiću. Miloš je poslao orden po specijalnom izaslaniku Jakovu Živanoviću. Živanović je uz orden poneo i diplomu i ukaz o odlikovanju. Vučić je energično odbio da primi orden sa odgovorom da njemu ne trebaju tuđi ordeni i da od stida ne može sa mrtvog čoveka uzeti orden. Orden je vraćen Milošu sa Vučićevom molbom za dopuštenje da napusti zemlju i da se preseli u Mehadiju u Vlaškoj. Miloš je mislio da je takva molba kao poručena, bez Vučića u zemlji, udaljenog kilometrima konačno će biti miran. Vučić se preselio u Vlašku da bi organizovao pobunu protiv Miloša. U Mehadiji je primao zaverenike i sa njima kovao plan da zbaci kneza. U Srbiju se vratio u novembru 1837, sa knezom Milošem izmirio se u maju naredne godine i tada mu je vraćeno zvanje kneževog ađutanta u činu polokovnika. Vučić je povratak u Srbiju iskoristio da buni narod protiv kneza Miloša. Svoje glavno uporište je opet našao u Gruži, lutao je Gružom i govorio narodu kratko, jezikom koji razume. Od zaštitnika kneza Miloša, Vučić je postao njegov žestoki protivnik i Ustavobranitelj. Ustavobranitelji su bili nosioci borbe protiv samovlašća kneza Miloša Obrenovića. Oni su se zalagali za donošenje ustava i zakona kojim će Miloševa vlast biti ograničena i uspeli su da se izbore za donošenje takozvanog Turskog ustava.

Nakon proglašenja Turskog ustava koga je Porta predala Srbiji 12. decembra 1838. godine,održana je Narodna Skupština na Kalemegdanu od 13. do 25. februara 1839.godine,na kojoj je Ustav svečano obnarodovan i pročitan. Vučić je ponovo imenovan za člana Saveta 14. februara 1839. Državni savet je imao 17 članova, oni nisu mogli biti zbačeni dok se kod Porte ne dokaže njihova krivica. Pored Vučića, u Savetu je od Gružana bio i Petar Tucaković. Knez Miloš je bio nezadovoljan ustavom koji mu je bio nametnut iz Carigrada i ulazi u otvoren sukob sa Savetom i velikanima. Vučić postaje narodni branilac i zaštitnik, iza sebe ima široke narodne mase koje ga slušuju i poštuju. Kao vešt demagog Vučić je uspevao da ubedi narod da su njegove želje zapravo i narodne. Govorio je da vlast ne treba poštovati i da je najbolja ona vlast koja najmanje košta.

U vreme od 1839. pa sve do 1844. bio je udarna pesnica Ustavobranitelja u borbi protiv kneza Miloša i Mihaila Obrenovića. Ustavobranitelji su se oslanjali na njegov uticaj u narodu, koji je neosporno bio najjači u Gruži. Pored snažnog uporišta u narodu, Vučić je posedovao vojnička znanja pa su ga i zbog toga Ustavobranitelji isticali u prvi plan. Knez Miloš je priželjkivao i potajno podsticao bunu protiv Ustavobranitelja ali ipak je znao da ne postoji ni jedan vojskovođa koji bi mogao da porazi moćnog Vučića. Pokušaj pobune vojske protiv Ustavobranitelja izbio je kada su na Beograd istovremeno krenule pobunjeničke čete iz Čačka predvođene Jovanom Obrenovićem i iz Šapca Milosavom Kaluševićem. Komanda nad vojskom koja je trebalo da zaustavi pobunjenike poverena je lično Tomi Vučiću Perišiću. Miloševi savetnici su vršili pritisak na njega da izda naređenje da se uguši pobuna. U bezizlaznoj situaciji, knez Miloš je  23. maja 1839. doneo apsurdnu odluku da izda punomoćje svom najvećem neprijatelju Vučiću da uguši pobunu. Vučić je i ovog puta iskoristio svoje pregovaračke sposobnoti i uspeo da pobedi pobunjenike bez borbe. Ubedio ih je da se razoružaju i predaju, mudro je odlučio da ne ubija i ne kažnjava pobunjenike ali ih je zato ismejao, naredio je da pobunjeni vojnici skinu svoja odela i tako ih je sproveo u Beograd. Nakon ovog događaja, gospodar situacije u Beogradu je postao Vučić sa svojim pristalicama. On je izdavao naređenja i organizovao red i bezbednost, ispred kneževog dvora više nije stajala straža redovne vojske već Vučićevi vojnici. Na ulicama Beograda su se okupljale mase naroda koje su tražile Miloševu ostavku. Na Skupštini koja se održavala u Beogradu knezu Milošu je bio zabranjen pristup. Na Skupštini se govorilo: “Nek naiđe ovamo knez da ga kamenjem zaspemo. “Abdikacija kneza Miloša je bila neizbežna, 1. juna 1839. godine je došlo i do formalnog akta. Na Miloševa vrata je zakucao Prota Mateja Nenadović i zatražio od njega ostavku, knez je bez razmišljaenja odmah potpisao.

Nakon što je knez Miloš bio prinuđen da abdicira, prema Hatišerifu je predao presto svom starijem sinu Milanu. Milan, bolešljiv i slab nije bio u stanju da upravlja Srbijom pa je Skupština odredila namesništvo knjaževskog dostojanstva, koje bi mu pomagalo. Za namesnike su imenovani Jevrem Obrenović, Avram Petronijević i Toma Vučić Perišić. Suštinski, to prvo namesništvo je u stvari bila prva ustavobraniteljska vlada. Milan Obrenović je umro samo 26 dana kasnije od kada je došao na presto. U Srbiji se postavljalo pitanje ko sada, nakon što je jedan knez abdicirao a drugi umro, može da preuzme presto. Logično je bilo da na presto dođe mlađi Milošev sin, Mihailo Obrenović, ali tome su se protivili Ustavobranitelji.

Vučić je počeo otvoreno i nedvosmisleno da govori o promeni dinastije. Sticao je popularnost u narodu govoreći o nedelima dinastije Obrenović. Međutim znao je da narodu ne vredi samo govoriti već treba uraditi i nešto konkretno. Zato je smanjio porez sa šest na pet talira, pored toga je ukinuo i neke svešteničke takse. Vučić je tada seljacima govorio baš ono što žele da čuju: “Ko ti ustraži više od pet talira poreza, uzmi pušku, pa za krušku, pa u levu sisu. “Vučić je bio nikad popularniju u narodu, svuda je bio red i mir. Oduševljeni seljaci su uzvikivali: “Živeo Vučić“.

Nakon što je išao u Carigrad sultanu na poklonjenje, marta meseca 1840. godine, Mihailo Obrenović je iz Carigrada doneo kneževsko dostojanstvo, Mihailo Obrenović je potvrđen za izabranog srpskog kneza. To je bila situacija sa kojom se Vučić nije mirio, međutim ni novi knez nije bio zadovoljan jer je beratom iz Carigrada bilo određeno da Vučić ostaje u namesništvu. Knez Mihailo međutim, kao i Miloš, nije hteo da vlada sa Ustavom od 1838.godine. Stoga se odmah zamentula borba između njega i Ustavobranitelja, koji su postali i anti-Obrenovićevci. I običan narod se sve više delio na pristalice Obrenovića ili Ustavobranitelja. Milošev brat, Jevrem Obrenović je išao po narodu i obećavao smanjene poreza na tri talira ako se na presto povrati knez Miloš. Ni Vučić nije sedeo skrštenih ruku, on ide svuda po narodu, a ponajviše po Gruži i govori: „Ja se ne bojim nikoga, ni knjaza ni Saveta, ni popečitelja ni mitropolita,i niko ne treba da se boji nikoga, mi smo svi ravni, što je knjaz to je i svinjar, što svinjar to i savetnik, što savetnik to i terzija, što terzija to i sudija, što sudija to i ja, svi smo mi jednaki;ne treba da se samo jedan greje na suncu, a svi mi stojimo u 'ladu i samo jedan da podigne glavu visoko a mi svi da gledamo u zemlju, no valja da svi gledamo gore i svi da se grejemo na suncu. Ja se ne bojim nikoga, samo se bojim Ustava, pa to ću reći i knjazu Mihailu kao što sam govorio njegovom ocu; čućete vi šta ću mu reći u oči kad dođe; a ako on ne bude radio po ustavu ja ću ga proterati kao i oca; no niko nek ne misli da sam ja protiv kneza Miloša svojom vlašću, ne, njega je prognao ustav. Eto mi u džepu carskih fermana i vi ćete videti što ću učiniti knezu Mihailu, ako se ne bude hteo vladati ljudski. Mi treba da imamo jednog kneza,pa ma ko to bio, knjaz Mihailo ili neko drugi, nama je svejedno; nek niko ne misli da knjaz može da čini u zemlji što hoće; on mora da sluša narod i čini ono što narod hoće i zapoveda.

Bio je to period u životu Vučićevom kada je on stupao zajedno sa narodom i ulagao mnogo da taj narod dobije više nego što su mu davali knezovi dinastije Obrenović. I opet neočekivano, iz nekoliko nahija kreću vojske ka Beogradu da spasu kneza Mihaila od Ustavobranitelja. Šestog maja 1841. godine se na Topčideru sakupila  vojska od nekoliko hiljada dobro naoružanih ljudi koja je tražila Vučićevu glavu. Vučić je, da bi spasio svoju glavu, morao da se skloni u tursku tvrđavu u Beogradu kod Husref-paše. U Beograd je stigao specijalni izaslanik Porte, Musa efendija, sa zadatkom da izmiri kneza Mihaila i Vučića. Nakon neuspelog pokušaja pomirenja, Musa efendija se vraća u Carigrad ali sa njim ide i Vučić zajedno sa 36 Ustavobranitelja. Kasnije, na zahtev Turaka i Rusa, knez Mihailo je morao da popusti i dozvoli povratak Ustavobranitelja u Srbiju. Jedanaestog aprila 1842. godine Vučić kreće ka Beogradu, a kroz glavu mu prolaze reči Mustafa-efendije: “Od Obrenovića ni pseto ne sme da ostane u Srbiji; car je tebe izabrao da to izvršiš. On se u tebe uzda da ćeš najbolje moći jer si čovek za kim će se povesti narod".

Prilika za veliki Vučićev povratak na scenu Srbije ukazala se u noći 31.avgusta 1842. godine,kada je u Smederevu izbila buna protiv kneza Mihaila. Prvog septembra je ka Kragujevcu krenuo Beogradski garnizon, na čelu sa knezom Mihailom, u pratnji kneginje Ljubice, Jevrema Obrenovića, pet državnih savetnika i četiri ađutanta. Prema Kragujevcu se uputio i Toma Vučić Perišić,znao je da mora da stigne pre kneževe vojske, jer u Kragujevcu su topovi i oružje. Na putu ka Kragujevcu, okupio je u Kolarima oko hiljadu odanih boraca. Vučić između ostalih opet okuplja svoje Gružane i ulazi u Kragujevac sa vojskom od oko tri hiljade ljudi. Vojska u Kragujevcu je stala na Vučićevu stranu i dočekala ga kao vođu.Ubrzo su izvukli topove i postavili ih na Metino Brdo.

Predvodeći Ustavobranitelje protiv vojske kneza Mihaila, pobunjeni Vučić je 1842.godine sa Metinog Brda topovima bombardovao Kragujevac, razbio trupe kneza Mihaila i prisilio ga na abdikaciju.

Vučić je, posle odlaska kneza Mihaila bio gspodar situacije, on je bio sve i sva u državi. Vučić je išao u posetu Ćamil-paši i Šekid-efendiji da ih obavesti da je novoizabrani Državni Savet odlučio da se privremena uprava zemlje preda u ruke njemu i Avramu Petronijeviću. Bilo je to vreme u kome je Vučić pomišljao i na to da on treba da bude knez Srbije. Tada je imao neograničenu moć i preveliku popularnost u narodu, ali i naklonost Porte. Ostalo je nepoznato zašto tada nije iskoristio priliku da se proglasi za kneza Srbije.

Potom su Ustavobranitelji na čelu sa Vučićem kao „predvoditeljem naroda“ doveli na presto Karađorđevog sina, Aleksandra Karađorđevića. Vučić je sazvao Skupštinu, koja se održavala u njegovom ratnom logoru, na sredini logora je bio njegov šator, verni momci iz Gruže i osam topova. Narodna Skupština sazvana za izbor vladaoca, izabrala je 2.septembra 1842. godine za kneza Aleksandra Karađorđevića. Turska je rado primila ovu promenu u Srbiji, jer je pobedila stranka koja se naslanjala na Portu, i prihvatila je izbor kneza Aleksandra Karađorđevića, i odmah ga potvrdila za kneza. Rusija je uložila protest protiv izbora novog kneza Srbije, tvrdeći da je on izvršen pod pritiskom. Tako je na navaljivanje Rusije, 15. juna 1843. godine obavljen ponovan izbor, na kome je ponovo izabran za kneza Aleksandar Karađorđević. Rusija je sledeće godine priznala Aleksandra Karađorđevića uz uslov da se Toma Vučić Perišić protera iz Srbije. Vučić je doneo odluku da popusti ruskim zahtevima i odlučio je da napusti Srbiju i odlazi u Vidin. Knez Aleksandar Karađorđević je donekle osećao olakšanje što je Vučić daleko ,čak u Carigradu. Znao je da je Vučić bio daleko spretniji i moćniji od njega i da je on sada tu, radio bi sa njim šta hoće. O Vučićevoj moći u tadašnjoj Srbiji možda najbolje govore reči kćeri kneza Aleksandra Karađorđevića: “Babo nam je knez, majka nam je kneginja, a gospodar Vučić.“

Posle trećeg izgnanstva iz Srbije provedenog u Carigradu, Vučić se opet vratio u Beograd. Knez Aleksandar je bio u nedoumici kako sada Vučiću naći položaj u državnoj upravi koji bi bio dostojan ovakvog velikana. U to vreme je stigla vest iz Šapca o pobuni pristalica Obrenovića. Knez Aleksandar Karađorđević je znao da bunu uspešno može da uguši samo Vučić, ali on se nećkao i izgovarao da je star za takav poduhvat, već mu je 58 godina. Knez je znao da postoji samo jedan način da se Vučić  prihvati dužnosti komandanta kaznene ekspedicije i zavede mir u Šapcu. Jedino što je moglo da odobrovolji sujetnog Vučića, bilo je dati mu neku veliku titulu koja sa sobom nosi i moć i čast. Knez Alaksanadar Karađorđević donosi odluku da Vučiću dodeli svečanu diplomu i čin vojvode s titulom „prevashoditeljstva“. Obuzet velikom počašću nosioca titule prvog vojvode u Srbiji, Vučić sa svojim momcima, među kojima je ponajviše Gružana kreće u Mačvu da uguši pobunu Obrenovićevaca. U Mačvu je pre Vučića već bio stigao stari iskusni vojskovođa Prota Mateja Nenadović sa vojskom od oko šesto ljudi. Dok je Vučić sa Gružanima na čelu bataljona i sa dva topa i neograničenim punomoćjem u džepu prilazo Valjevu, buna je već bila ugušena u Šapcu, Loznici i Valjevu. Ali za Vučića posao nije bio završen, on je progonio razbegle pobuljenike po šumama. Vučić je izricao presude, pohvatani pobunjenici su svirepo ubijani i masakrirani. Dva dana su Loznica i Valjevo bili poprište strahovite osvete koju je osmislio i predvodio Vučić. Ipak, to je bio samo početak strahovite pogibije, Šabac je bio određen za osvetničko mesto. Vučić je kao vojvoda bio i tužilac i sudija ali i izvršilac svojih prestrogih presuda. Apsane su bile pretesne pa su zarobljenici sagonjeni u blatnjave obore, pohvatani pobunjenici su batinjani, prebijani topuzom i sečeni sekirom, a streljani naticani na točkove. Vučićevi ljudi su popisivali imanja pobunjenika, oduzimali i prodavali kuće, palili ambare i sekli voćnjake. Vučić je punih petnaest dana i petnaest noći gospodario Šapcem i sejao smrt, patnje i strah. Ljudi oko njega su se čudili, pitali su dokle će da traje ali niko nije smeo da kaže dosta. Mnogi su se zapitali da li je Vuk Stefanović Karadžić bio u pravu pre desetak godina kada je Vučića nazvao narodnim krvopilcem. Prvog novembra 1844. godine je Vučić označio kraj kaznene operacije i naredio pokret ka Beogradu. Vučićeva popularnost u narodu je naglo počela da opada posle svirepog ugušenja ove bune. Iako je imao sva ovlašćenja da upotrebi krajnje mere, brutalan način na koji je on to izveo ne može se ničim opravdati. Po povratku u Beograd, knez Aleksandar je znao da Vučiću mora da se oduži novom titulom, te ga proglašava kabinetskim savetnikom. Vučić tako formalno postaje prva ličnost posle kneza, ima neograničenu moć, ima prava da učestvuje u Savetskim i ministarskim sednicama, uz to ima godišnju platu od tri hiljade petsto talira. Iako formalno prvi posle kneza, Vučić je najmoćniji čovek Kneževine Srbije.

Kao nekada Milošu, kasnije Mihailu, tako i sada knezu Aleksandru Karađorđeviću Vučić postaje otvoreni protivnik. Ubrzo knez Aleksandar doznaje da širom Srbije narod Vučića zove „naš gospodar Vučić“. Vučić sve češće odlazi u Gružu da opipa puls buntovnih i hrabrih Gružana i uvek se uverava da srce Gružana još uvek kuca za njega.

Knez Aleksandar potom optužuje Vučića da održava tajnu prepisku sa prognanim Milošem Obrenovićem. Sukob između kneza i Vučića se sve više zaoštrava, protiv njega se okreće Stevan Knićanin kao i većina Ustavobranitenja. Do skora odan Turskoj, Vučić počinje da traži i dobija podršku od Rusije. Vučić je tražio da se sazove Narodna skupština, a održavanju Skupštine najoštrije se protivio knez Aleksandar Karađorđević. Narodna skupština u Srbiji nije održana još od 1842. godine, kada su na Vračaru narodni predstavnici izabrali novog kneza. Ipak, knez Aleksandar je popustio i Narodna skupština je održana na Petrovdan 1848. godine u Kragujevcu. U prostranom dvorištu Okružnog suda sakupilo se mnogo naroda. Narodni predstvnici iz svih krajeva su birani tako što je na svakih 250 poreskih glava dolazio  po jedan čovek. Tu su bili svi popečitelji,članovi Saveta,knez Aleksndar Karađorđević,najzad i Toma Vučić i pored njega hiljade Gružana. Skupštinu je otvorio knez Aleksandar, počeo je da govori o situaciji u Srbiji ali bio je prekinut uzvicima:“Vučić,Vučić!“ Zbunjen, knez nastavlja da govori ali skupštinari uzvikuju: “Neka dođe gospodar u narod!“

Taj gospodar koga narod traži nije niko drigi do Vučić. U situaciji apsolutnog trijumfa Vučića nad knezom Aleksandrom, Ilija Garašanin hitno piše pismo načelniku sreza Kačerskog: “Narod je skoro sav prešao na Vučićevu stranu, no sakupi nekoliko stotina Kačeraca, pa pohitaj ovamo u Kragujevac. “Stiže odgovor da se načelnik razboleo, a nema ko drugi da skupi Kačerce. Skupština nije htela da čuje ništa, samo je klicala Vučićevo ime, knez je shvatio da mora da pogne glavu i ispuni ranije Vučićeve zahteve. Svi Savetnici koji su ranije Vučića nazivali izdajnikom morali su da podnesu ostavke, među njima je bio i Stevan Knićanin. Vučić ipak ovu situaciju nije iskoristio do kraja, da je hteo mogao je da uradi šta hoće, mogao je da zbaci kneza Aleksandra Karađorđevića i da sam bude proglašen za kneza Srbije. Ovog puta bio je zadovoljan moralnom pobedom.

Nakon Petrovske skupštine Vučićev uticaj polako počonje da slabi ali on ne odustaje od namere da obori kneza Aleksandra. Knez i vlada su sprovodili politiku njegove sistematske izolacije. Ilija Garašanin odmah po stupanju na mesto kneževog predstavnika penzionisao ga je 6. oktobra 1852.godine. Ruska diplomatija nije bila zadovoljna Vučićevim penzionisanjem.

Jula meseca 1855. godine, Vučića je zadesila jedna porodična tragedija, umrla mu je supruga Anula, prelepa žena koju je on neizmerno voleo. Govorilo se da je Anula izvršila samoubistvo, otrovala se jer joj gospodar nije bio veran, zabavljao sa drugim ženama.

U međuvremenu i Ilija Garašanin je ušao u sukob sa knezom Aleksandrom i obnovio staro prijateljstvo i savezništvo sa Vučićem. Knez je znao da bi udruženi Vučić i Garašanin za njega predstavljali preveliku opasnost pa je preduzeo sve da ih posvađa.

Protiv kneza Aleksandra Karađorđevića se kovala zavera koju je vodio predsednik Državnog saveta Stefan Stefanović Tenka. Zaverenici su nameravali da ubiju kneza Aleksandra. Za to je unajmljen ubica Milosav Petrović, seljak iz Kragujevačkog okruga, dobio je pušku i sva potrebna uputstva, trebalo je da ode u Brestovačku banju i ubije kneza. Zavera je otkrivena i sprečena, zaverenici osuđeni na smrt a kasnije im je kazna preinačena u doživotnu robiju. Nije bilo dokaza, ali sumnjalo se da je u ovu zaveru bio upleten i Toma Vučić. Nakon tog događaja, Vučić je napustio zemlju i otišao u Italiju. Za zaveru su sumnjičeni i Ilija Garašanin i Miša Anastasijević, međutim ni za njihovo ni za Vučićevo učešće u zaveri nije bilo dokaza. Kada se situacija bar naizgled smirila, Vučić se vratio u Srbiju i zajedno sa Garašaninom i Mišom Anastasijevićem nastavio akciju za zbacivanje kneza. Zbog napete situacije u Srbiji, u Beograd dolazi specijalni izaslanik Porte, Eten-paša. On u pratnji Kabul-efendije dolazi u Beograd 18. marta 1858. godine. Portinog delegata dočekuju dve grupe ljudi, kneževi ministri i Vučić sa svojim pristalicama. Eten-paša je prvo prišao grupi u kojoj su bili Vučić, Garašanin i ostali zbačeni savetnici. Vučić i Garašanin su upotrebili svu svoju mudrost i autoritet da pridobiju Eten-pašu na svoju stranu. Pod pritiskom knez preko noći sastavlja novu vladu i novi Savet, a kao kruna svega predsednik Saveta postaje Toma Vučić Perišić. Vučić je sa svojim istomišljenicima primorao kneza Aleksandra da sazove Skupštinu. Sve je bilo isplanirano, sazvati Skupštinu i oboriti vladaoca. Ali šta dalje. Vučić, sada već starac, zamišljao je da kruniše svoje delo kneževskom titulom. To je ranije mogao da učini lako, bez ikakvih napora, propustio je dve prilike da bude proglašen za kneza Srbije, to je mogao da postigne 1842.godine nakon abdikacije kneza Mihaila i 1848. na Petrovskoj skupštini u Kragujevcu, kada su gotovo svi skupštinari stali a njegovu stranu.

Knez Aleksandar Karađorđević  je sazvao skupštinu pod pritiskom opozicije na Svetog Andreja 30. novembra 1858.godine. Svetoandrejska skupština je knezu Aleksandru Karađorđeviću oduzela mandat kneza, i predala ga knezu Milošu Obrenoviću.

Toma Vučić je doprineo i padu kneza Aleksandra Karađorđevića ali nakon njegovoga pada knez Miloš je po povratku na srpski presto naredio da se Vučić pritvori. Nakon što Vučić na Svetoandrejskoj skupštini nije uspeo da osujeti povratak kneza Miloša na presto, povukao se u svoju kuću u blizini Kalemegdana. Uhapšen je na prevaru, njegov prijatelj Filip Stanković ga je namamio da se preda bez otpora. Nakon što se u zatvoru  razboleo, prebačen je u Vojnu bolnicu, gde je umro kao politički pritvorenik, pod nerazjašnjenim okolnostima.

Najverovatnije je s knez Miloševim znanjem otrovan. Neposredni izvršioci njegovog ubistva bili su doktor Karlo Beloni i šef Glavne vojne uprave Mladen Žujović. Vučić je u bici na Varvarinu 1810. godine spasao život Milenku Žujoviću, a sada je Milenkov sin Mladen bio jedan od izvršioca njegovog mučkog ubistva. Umro je u mukama 13. jula 1859.godine, a narednog dana sahranjen je u običnom seljačkom odelu. Sahranjen je na palilulskom groblju na Tašmajdanu. Iako su mu za života sva vrata bila širom otvorena, u groblje je unet na sporedna mala uska vrata. Sahranjen je bez počasti, u prisustvu samo nekoliko ljudi. Kraj njegovog groba dan i noć je stajala straža, ali to nije bila počast već predostrožnost i strah kneza Miloša. Miloš se plašio i mrtvog Vučića, ako njegovo telo ukradu Turci i u njegovom telu nađu razorno dejstvo otrova, onda i mrtav Vučić može da bude vođa novih nereda.

Njegovi posmrtni ostaci su sa groblja na Tašmajdanu 1904. godine preneti u Gružu, u grobnicu crkve u Zakuti koja je njegova zadužbina. Zbog toga što je preneo Vujici Vulićeviću Miloševu naredbu za Karađorđevo smaknuće, Vučić je kasnije podigao crkvu pokajnicu u Zakuti.

Vučićevog imena odricaće se svi tek 1859. godine.Tada će jedan poslanik u Narodnoj skupštini podneti predlog da se u Srbiji zabrani ime Vuk, Vukašin, Vučić.

Na 27. sastanku Narodne Skupštine od 10. decembra 1890. godine u Beogradu je o Vučiću kao izdajniku govorio gružanski Narodni poslanik iz Čestina, Đurđe Đorović, koga je Gruža neprekidno 30 godina birala za poslanika: “Ja ne znam da li ima u istoriji zapisano da se je ma koji ministar kaznio za izdajstvo. Izdajstvo se, gospodo, ne kazni, no pokušaj izdajstva. S toga mislim, da treba kazniti, da se pokušaj izdajstva kazni, jer ko je mogao kazniti Vučića kad je izvršio izdajstvo".

Vučić je bio jedan od najbogatijih ljudi u Srbiji tog vremena. Svoje bogatstvo je umeo da daje i za opšte narodno dobro. Tako je prvoj građanskoj bolnici u Beogradu darovao 10.000 dukata. O ovom Vučićevom poklonu bolnici pisale su Srpske Novine 1. novembra 1856. godine: “Toma Vučić Perišić, vojvoda srpski, poklonio je bolnici varoši Beograda za umnoženje fonda njenog 10.000 dukata, pored toga jednu baštu i jednu njivu. O tome je između Opštine i g. Vučića i ugovor načinjen... Pored toga da Obština opet iz iste priznatelnosti kad bolnicu podigne, posle smrti g. Vučića 8 kreveta bolnički podigne,i to da 4 nose ime „Zadužbina Tome V. Perišića“, a drugi 4 „Zadužbina Tome V. Perišića za spomen supruge svoje Agnije“. Vučić je podigao novi konak u manastiru u Divostinu, a pored konaka i jednu zidanu česmu. Tokom 1868.godine, Vučić je podigao školu u Zakuti kao i crkvu pokajnicu.

Toma Vučić je bio glavni pomagač i podstrekač u donošenju odluke kneginje Ljubice da ubije Miloševu ljubavnicu, lepu udovicu Petriju iz Sarajeva. Kad mu se jednom Ljubica požalila na Miloša, Vučić je uzviknuo:“A kamo ti kubura, pa ubi pseto.“Vučić je tako dao ideju Ljubici da ubije Petriju i pomogao joj da posle toga pobegne iz Miloševog dvora.

Toma Vučić Perišić se dva puta ženio, prva žena bila je Perunika Žabarac iz Ranilovića, a druga žena bila je Agnija zvana Anula, inače kćerka Farmakija, grčkog hajduka, koga su ubile turske albanske snage pod komandom Ali-paše Janjinskog. Sa prvom ženom Perunikom Žabarac, Vučić imao je dva sina Stevana i Iliju, i dve kćerke, Stanku i Anku. Sa drugom ženom Toma Vučić Perišić nije imao dece.

Stariji sin Tome Vučića Perišića, Stevan Vučić-Perišić, je bio jedan od viđenijih Gružana svoga vremena. Bio je  sreski načelnik u knežini gružanskoj od 2. februara 1843. godine, a potom sreski načelnik karanovački od 1844. do 1846. godine. Stevan je bio oženjen Marijom Dobrnjac unukom kneza moravske knežine požarevačke nahije Stevana Dobrnjca, brata vojvode Petra Dobrnjca

Vučićev brat od strica Pavla, Melentije Pavlović, bio je mitropolit Srbije. Melentije Pavlović je 1831. godine nakon dugo vremena postao prvi Srbin na tronu beogradskih mitropolita. Nakon što je Carigradski patrijarh Konstantin I svojim pismom od januara 1832. dao Srpskoj crkvi autonomiju, Melentije je  poneo titulu arhiepiskop beogradski i mitropolit srpski.

Melentije Pavlović je rođen u selu Vrbava, bio je iguman u manastiru Vraćevšnica. Melentije je bio i blizak saradnik Miloša Obrenovića. Za Melentija se može reći da je bio duhovni vođa Drugog srpskog ustanka. Osim što je u Takovu blagosiljao Drugi srpski ustanak i Miloša Obrenovića kao vođu, pričestio ustaničku vojsku, učestvovao je u mnogim ustaničkim bitkama. Kao arhimandrit Melentije Pavlović proslavio se u bici na Ljubiću 1815. Kad su turske snage potisnule Srbe na Ljubiću, tako da je poraz izgledao neizbežan, Miloš Obrenović video je arhimandrita Melentija Pavlovića kako je kleknuo na kolena i molio se Bogu. Povukao ga je za rukav i rekao mu da uzme doboš od poginulog vojnika dobošara i da lupa, a da će on vikati na ljude da se zaustave i vrate u borbu. Arhimandrit Melentije uzeo je doboš i udarao u njega i Srbi su se pribirali i ponovo udarili na Turke. U turskom bekstvu preko Morave poginuo je turski komandant Ćaja-Paša.

Posinak mitropolita Melentija Pavlovića je Filip Hristić, kneževski predstavnik i kneževski poslanik. Melentije Pavlović, kao monah nije imao dece. Od njegovog rođenog brata praunuka je majka Milana Stojadinovića, predsednik vlade Kraljevine Jugoslavije

Potomci gospodar Tome Vučića Perišića i Pavla su Kosta N. Hristić, ministar i kraljevski poslanik, Boško K. Hristić, kraljevski poslanik, artiljerijski brigadni general Milisav Antonijević, divizijski general Nikola LJ. Hristić, artiljerijski brigadni general Milorad Lazarević, pukovnik Mihailo Hristić, kao i dr. Milan Stojadinović predsednik ministarskog saveta (vlade) Kraljevine Jugoslavije...

Potomci Tome Vučića Perišića su akademik Stevan Hristić, vodeći srpski kompozitor prve polovine veka i Vojislav Voki Kostić, kompozitor.

Zetovi (u raznim generacijama) Tome Vučića Perišića i njegovog brata od strica mitropolita Melentija Pavlovića, su, između ostalih Nikola Hristić, četiri puta predsednik ministarskog saveta, prof. dr Sima Lozanić, ministar inostranih poslova, akademik, dr Laza K. Lazarević, akademik, armijski general Milutin Nedić, prof. dr Aleksandar Kostić, kao i Borislav Pekić, književnik.

 

The post Veliki Gružanin – Toma Vučić Perišić appeared first on Poreklo.

Pleme Maini

$
0
0

Maini (ili Maine)[1] su bokeško pleme u brdima više Budve. Na zapadu se graniče sa Gornjim Grbljem (Lastva, Gorović), na severu područjem Pobora, na istoku Brajića, na jug je područje Budve, a Maini Kratnji se graniče i sa Paštrovićima (Bečići, Čučuci). Seoski atar Boreta jednim malim delom izlazi i na more, i to zapadnom polovinom bečićke plaže, kao i istočnom uzdužnom polovinom poluostrva Zavala.

 

Maini se dele na tri celine: Podostrog, Maine Srednje (ili Gornje) i Maine Kratnje (ili Donje). Podostrog je glavno naselje[2], dok su Maini Srednji i Maini Kratnji predeone celine sastavljene od više manjih sela. Maini Srednji se sastoje od: Lapčića, Crnčana, Laza i Vrbice (Duletića), a Maini Kratnji od Boreta, Košljuna, Ivanovića, Stanišića i Mažića.

 

Na području Pobora nalazi se Manastir Presvete Bogorodice - Podostrog[3], koji je poznat još i pod nazivom Podmaine[4], a ranije je postojao i Manastir Podmaine[5].

 

[caption id="attachment_63607" align="alignnone" width="575"] Hram Velike Gospođe u Manastiru Podostrog[/caption]

 

 

Maini su do 1422. godine[6] bili u sastavu srednjevekovnih srbskih država (Srbije, Bosne, Zete), a od tada, pa narednih gotovo pet stoleća pod tuđinskom vlašću: mletačkom, zatim pod turskom u 16. i 17. stoleću, pa ponovo pod Mletačkom Republikom od 1647. godine do njene propasti 1797. godine, zatim na kratko, početkom 19. stoleća, Napoleonove Francuske, i od 1814. godine Austrije / Austrougarske, sve do oslobođenja 1918. godine. Maini su se često odmetali od vlasti i učestvovali u zajedničkim akcijama s Crnogorcima, naročito u 16. i 17. stoleću. Učesnici su bokeljskih ustanaka, najpre protiv francuske okupacije 1813. godine, kao i 1869. godine, kada su teško postradali od austrijske kaznene vojske.

 

Najraniji pomen Maina je u kotorskom dokumentu iz 1334. godine, i to u obliku prezimena Mahinić (Elgigna[7] Machinich). 1431. godine, Maini se navode i kao naselje (Radonja iz Maina - Radogna de Machina). Sledeći pomen je iz 1434. godine (Radič Đurđević - Radich Jurgievich), pa 1442. Novak Dabojević (de Machine). Pomen Novaka Dabojevića je značajan zbog mogućnosti da se radi o rodonačelniku (Novaku Crncu ili nekom njegovom pretku imenjaku) paštrovskih Dabkovića, koji su rodovski povezani sa nekim poborskim bratstvima[8].

 

U prvom turskom defteru za oblast Crne Gore, iz 1521. godine, Maini su upisani kao selo „Mahine“ u Nahiji Pješivci, sa mahalama: Strenovići (glavna mahala), Rucovići, Peričevići, Medovići, Miladinovići[9], Vukšići, Dragašići, Kalapčići, Borete, Vukote, Vitomir, Mažići, Košljun. Zanimljivo je da su u ovom defteru Donji Brajići upisani kao zaselak Maina. Mahale su uglavnom bratstvene, sa malim brojem kuća (npr. Boreti i Peričevići svega po tri kuće). Ukupno u Mainama ima 116 kuća i baština. Osim Boreta, Rucovića i Mažića, koji i danas postoje, Vukota koji su današnji Vukotići i iseljenog bratstva Vitomira, prezimena ostalih bratstava po kojima su nazvane mahale, danas nisu poznata. Kalapčići su svakako kasnije bratstvo Lapčića.

 

Iz deftera možemo videti kako je nastalo mainsko bratstvo Vukotića. Prema predanju, oni su od doseljenika Vukote iz Crne Gore. Predanje doseljenje smešta u 16. stoleće, međutim, ono se, izgleda dogodilo nešto ranije (sredinom ili u drugoj polovini 15. stoleća). Ako posmatramo podatke iz deftera, i to:

„Mahalle-i Vukote: Stjepan (Istepan) Lazar, Bozidar Lazar, Ivan Danko, Bozidar Ratko (Radko), Vucin Ratko (Radko), Milasinic Radosav, Radic Danko, Radic Lazar, Djuro Lazar“,

možemo zaključiti da je Vukota rođen oko prve četvrti 15. stoleća, da je imao četiri sina (Lazara, Danka, Radka i Radosava) i devetoricu unuka, koji su popisani kao glave svojih kuća 1521. godine.

Prema defteru iz 1523. godine, Maini su u Nahiji Cetinje, a mahale su iste kao i dve godine ranije[10]. Upisana je jedna nova mahala, čiji naziv nije rastumačen. U njoj su dve kuće, i to izvesnog Radiniča i popa Miloša. S obzirom da su uz ovo selo popisani i selište (Bahac, Bahač?) i vinograd i mlin Crnojevića na Bečićkom potoku, sada u posedu Skender-bega Crnojevića, moglo bi se zaključiti da je Radinič bio nadzornik ovog imanja, a prisustvo popa Miloša nije baš lako objasniti. Ukupno je kuća u Mainama 94 i preko 30 praznih baština, što govori o masovnom iseljavanju u prethodne dve godine. Kao knez upisan je Radisav Grubačev iz Donjih Brajića. 

U rodoslovu Vukotića, vidimo neke promene u odnosu na 1521. godinu: najpre, Đuro Lazarev je sada upisan kao Đuro Radisavov, što bi mogla biti greška pisara. Vučin(a) Radkov je upisan kao Vuk, ali je jasno da se radi o istoj osobi. U međuvremenu, dvojica Vukotinih unuka su se ili upokojili ili odselili, tako da su sada upisani Aleksije Đurov (umesto svog oca Đura Lazareva) i Radonja Milašinov (umesto Milašina Radosavovog).

 

U svom opisu Skadarskog sandžaka 1614. godine za potrebe Mletačke Republike, kotorski plemić Marijan Bolica u Mainima nalazi 120 kuća, sa 300 vojnika pod komandom Đura Gigovića. 

1874. godine u Mainima je živelo 847 stanovnika. Prota Savo Nakićenović je, prikupljajući podatke za svoj rad „Boka“, početkom 20. stoleća u Mainima našao 172 kuće (sa ukupno 975 stanovnika), i to 52 (349) u Podostrogu, 68 (322) u Mainima Srednjim, i 52 (304) u Mainima Kratnjim. 1912. godine, u Mainima je živelo 1.078 stanovnika. Danas su Maini naselje u Opštini Budva, koje je sraslo sa gradskim područjem.

 

Bratstva u Mainima[11]:

Stara mainska bratstva:

Maini (Maine, Mahine, Mahinići) su bili srednjevekovno bratstvo po kojem je nazvano glavno naselje, a kasnije i knežina i pleme koje se razvilo od doseljenika iz različitih razdoblja. Od ovog bratstva potiče srednjevekovni pisac, naučnik i diplomata, rimokatolički biskup Nikola Mahinjanin (Nicolaus Machinensis, 1425 - 1480), poznat i kao Nikola Kotoranin, veliki pobornik glagoljice.

Mogući potomci bratstva Maina su rodovi za koje se u Mainama smatra da su starinci, a to su: Lučići, Radonići, Franete i Boreti u istoimenom selu. Nakićenović za Duletiće iz Vrbica navodi da su starosedeoci, međutim, samo bratstvo Duletića ima drugačije predanje.

Lučići (slava: Začeće Svetog Jovana), u Podostrogu i Mažićima su staro bratstvo od kojeg potiče i stari srbski i mletački plemićki rod Bubići[12]. Bubići su u vreme vlasti Despotovine srbske postali plemići u Budvi[13]. Nakon što je uspostavljena mletačka vlast u Budvi, 1442. godine, Bubići su prihvatili da promene veru, kako bi zadržali svoje plemstvo i posede. Ovaj rod je izumro 1813. godine.

Radonjići (ili Radonići) i Franete[14] (Jovanjdan) u Lapčićima su ogranak starog bratstva Lapčića (ili Lavčića), po kojem je i selo dobilo naziv.

Boreti ili Borete[15] (Jovanjdan) u istoimenom selu više Bečića.

Duletići (Aranđelovdan) u Vrbici[16] su, prema Nakićenoviću, starosedeoci u Mainima. Međutim, Duletići imaju sasvim jasno predanje i rodoslov, o svom poreklu iz Ozrinića. Prema tom predanju, Duleta Radojev Dragojević - Ozrinić je sredinom 17. stoleća morao sa svojim bratom ili sinovcem Markom bežati iz plemena zbog krvi. Marko se tada nastanio u Buronjama u Lješanskoj nahiji (od njega su tamošnji Markovići), a Duleta je otišao u Ljubotinj, u selo Dubova, kod Vujovića. Od jednog Duletinog unuka su Duletići u Dubovi. Duleta sa tri sina pređe u Pobore, gde su popisani kao mletački vojnici na početku Morejskog rata 1684. godine[17]. Kasnije su se raselili iz Pobora, i to Vuko u Maine, a ostala dvojica u Grbalj u Lastvu. Od tri sina Vuka Duletića, Vučete, Koja i Pera, su tri ogranka mainskih Duletića - „Vučetići“, „Kojovići“ i „Perovići“[18].

Rucovići (Sveti Jovan Bogoslov) u Podostrogu, i njihov ogranak Krapovići (Jovanjdan) u Mažićima, su prema predanju u Maine došli iz Stare Srbije posle Kosovske bitke. Krapovićima je starije prezime bilo Mažići ili Mašići, a zovu ih i Mainići, što bi moglo ukazivati da su potomci izvornih Maina (Mahinića). U tom slučaju, verovatno bi otpalo i predanje o dolasku iz Stare Srbije krajem 14. stoleća, s obzirom da se prezime Mahinići pominje u budvanskom kraju još 1334. godine. Rucovići su čuveni sveštenički rod. Od Krapovića znamenit je izdanak kapetan Luka Krapović - Luka Maina, ratnik i crkveni ktitor i dobrotvor, kao i mletački general Rade Krapović (18. stoleće). 

Vitomiri su nekada živeli u Mainama, što se vidi i iz turskih deftera sa početka 16. stoleća, kada je postojala mahala Vitomir. Vremenom su se raselili. Deo je otišao u Budvu, gde je dobio plemstvo od Mletaka, uz uslov da pređu u rimokatoličku veru[19]. Ovi budvanski Vitomiri su se odselili u Dubrovnik u 17. stoleću. 

Lazovići (Sveti Kliment) u Lazima su od pretka doseljenog iz Pipera početkom 15. stoleća. Ovo doseljenje bi se moglo povezati sa dolaskom crnačkih Lužana u Boku u 15. stoleću, i Novakom Crncem (možda pomenutim Novakom Dabojevićem)[20].

 

Iz Pipera su, u 16. stoleću, došli i preci Berena[21], u Podostrog (Sveta Petka).

 

Stari rod Mrkovića se istražio. Prema onome što se pamti, oni su bili od barskih Mrkovića (Mrkojevića), od doseljenika iz 15. stoleća. Od ovih Mrkovića bio je poznati iguman Manastira Podostrog, arhimandrit Teodosije. Takođe, izumro je i stari rod Ferona (ili Verona).

Kasniji doseljenici:

 

Verovatno iz Hercegovine, krajem 15. stoleća doselili su se Vukovići, od kojih je bio ikonopisac Tudor Vuković (16. stoleće), koji je naslikao čuvenu ikonu Presvete Bogorodice Sarajevske, po naručbini bosanskog vlastelina Ivana Vukovića Desisalića. Ne zna se šta je bilo kasnije sa ovim rodom.

 

Liješevići ili Lješevići su se u Podostrog doselili krajem 15. stoleća iz Kastel Lastve[22]. Iz Podostroga se ovaj rod kasnije spustio u polje između Maina i Budve (danas je ovo deo Budve poznat kao Babilonija).

 

Radulovići (Sveti Kliment) u Crnčanima su tu doseljeni iz južne Hercegovine početkom 16. stoleća.

 

Tanovići (Sveti Jovan Bogoslov) u Podostrogu su se doselili u 16. stoleću iz Podgorice, i navodno su bili „Turci“ (odnosno, islamizorani Zećani), pa su se u Mainima vratili u pravoslavnu veru. Tanoviće zovu i Tončevići.

 

Pribilovići (Jovanjdan) u Podostrogu su se doselili iz Pobora oko 1650. godine. Ovaj rod ima nadimak Učikalo.

 

Iz Crne Gore su u Maine doseljeni:

 

U 15. stoleću: Gigovići u Lazima (Sveti Kliment).

 

U 16. stoleću: Vukićevići u Podostrogu (Sveti Jovan Bogoslov), Markovići u Crnčanima (Sveti Kliment), Ivanovići u istoimenom selu (Mitrovdan), Stanišići (ranije: Buđen) u istoimenom selu (Jovanjdan), Vukotići[23] u Mažićima (Jovanjdan) i Kneževići u Mažićima (Sveta Petka).

 

U 17. stoleću: Aleksići[24] u Podostrogu (Sveti Jovan Bogoslov), Božovići[25], Pinjatovići (ili Pinjatići) i Kneževići u Podostrogu (Sveta Petka), Racanovići u Podostrogu (Nikoljdan), Bjelice u Lapčićima (Jovanjdan).

 

Literatura (azbučnim redom):

 

Vukmanović Jovan - „Paštrovići“

Duletić Vlado - „Budvanska plemićka porodica Bubić“

Duletić Vlado - „Tragom prošlosti Duletića“

Đurđev Branislav i Hadžiosmanović Lamija - „Dva deftera Crne Gore iz vremena Skender-bega Crnojevića“

Kovijanić Risto - „Pomeni crnogorskih plemena u kotorskim spomenicima (14-16. vijek)“

Miljanići Vukota i Akim - „Prezimena u Crnoj Gori“

Nakićenović Sava - „Boka“

Crnogorčević Mladen - „Crkve i manastiri u Općini budvanskoj“

„Opis Skadarskog sandžaka Marijana Bolice“

internet stranice:

Mitropolija crnogorsko-primorska

Vikipedija

 

 

 

Napomene:

[1] Češće se može čuti oblik Maine, ali sami plemenici za sebe kažu Maini, a takvi su i nazivi Maini Gornji i Maini Kratnji, te ću u ovom članku koristiti oblik Maini.

 

[2] Selo je dobile ime po položaju ispod brda Ostrog.

 

[3] Smatra se da je ovde postojao manastir još u vreme Nemanjića. Današnju crkvu Velike Gospođe (Uspenje Presvete Bogorodice) i konake gradili su u razdoblju od 1747. do 1756. godine vladike Sava i Vasilije Petrović. Manja crkva je postojala i ranije, kao i kapela koju je podigao vladika Danilo Petrović, koji se tu i upokojio 1735. godine. Prilikom razgraničenja Crne Gore i Austrije, 1838-41. godine, vladika Petar II Petrović je, zajedno sa Manastirom Stanjevići, ustupio Podostrog Austrijancima za novčanu naknadu. Nekoliko godina kasnije, Mainjanin Filip Tanović je otkupio od Austrijanaca Manastir za trostruko nižu cenu i predao Manastir svojim plemenicima na korišćenje. Podostrog je, nakon razorenja starog manastira Podmaine, postao novo zborno mesto Maina. 1953. godine, komunistička Jugoslavija je nacionalizovala Podostrog, a Srpskoj pravoslavnoj crkvi je predat 1995. godine.

 

[4] Danas se češće za ovaj manastir koristi naziv Podmaine, a zvanično i „Podostrog - Podmaine“. Manastir se izvorno zove Podostrog, dok se Manastir Podmaine nalazio nešto niže prema Budvi, što mu i sam naziv govori: „ispod Maina“. Stare Podmaine su današnja crkva Svete Petke na groblju u Lazima, u širem području Budve. Formalno gledano, pravi naziv manastira je „Uspenije - Pravoslavna eparija mainska“, kako stoji i na manastirskom pečatu još od kraja 19. stoleća.

 

[5] Videti prethodnu fusnotu. Manastir Podmaine bio je zborno mesto Maina. Manastir su spalili Austrijanci tokom Bokeljskog ustanka 1869. godine.

 

[6] Maini, Pobori i Brajići su tokom celog srednjeg veka smatrani delom Crne Gore. Nakon 1422. godine i prilaska Kotora Mletačkoj Republici, ove tri knežine su faktički bile pod kontrolom Mletaka, da bi 1442. godine ušle u sastav Budvanske opštine, a samim tim i u bokeljsko područje koje se stavilo pod zaštitu Mletačke Republike. Ključnu ulogu u ovome odigrao je Petar Bubić, Mainjanin i budvanski plemić, koji je imao veliki posed u oblasti Maina i Pobora, te je, štiteći sopstveni interes, uvukao ove knežine pod mletačku vlast.

 

[7] Kovijanić u radu navedenom u literturi ovo ime navodi kao „Elginja“, koje ime ne postoji u srbskom jeziku. Prema pravilima italijanskog pravopisa, a imajući u vidu i često lošu transkripciju slovenskih imena od strane mletačkih pisara, trebalo bi dati neko drugačije tumačenje ovog imena.

 

[8] Više o Dabkovićima i Poborima na:

http://www.poreklo.rs/2015/10/27/bratstva-plemena-pastrovica/

http://www.poreklo.rs/2017/03/28/pleme-pobori/

 

[9] Ili Milatovići, Milanovići.

 

[10] Miladinovići iz prethodnog deftera sada su upisani kao Milatovići ili Milanovići, a Dragašići kao - Dragošići.

 

[11] Prezimena bratstva i rodova koji su se istražili ili sasvim iselili iz Maina, data su u italiku.

 

[12] Od mainskih Lučića navodno potiču i paštrovski Bečići. Međutim, Bečići imaju predanje o poreklu iz Zete (Skadarski kraj) odakle se najpre naseljavaju u Crmnicu, a potom u Paštroviće (početkom 15. stoleća). Za jedan manji rod u okviru plemena Bečića - Klapavice, smatra se da su starinci koji su se pribratili Bečićima. Možda bi oni mogli imati veze s Mainama, koji su neposredni susedi upravo plemenu Bečića.

 

[13] Poveljom despota Đurđa Brankovića izdatom u Budvi 1412. godine.

 

[14] Za Franete se kaže i da su starinom iz Francuske, od jednog Napoleonovog vojnika koji je ovde ostao početkom 19. stoleća, te da mu je prezime bilo - Vranet.

 

[15] Jednina: Boreta

 

[16] Vrbica je stari naziv koji se još koristio u vreme kada je Nakićenović popisivao podatke za svoj rad o Boki. Kasnije je prevladao bratstveni naziv Duletići. U zemljotresu 1979. godine, staro selo je sasvim uništeno. Kasnije su Duletići podigli nove kuće nešto severnije od starog sela, te se ono naziva Novi Duletići, a na Vrbici više ne živi niko.

 

[17] Duleta Radojev, Vukota Duletić, Vuko Duletić i Radoje Duletić.

 

[18] Nakićenović za grbaljske Duletiće navodi da su Duletići u Lastvi iz Ozrinića (slave Aranđelovdan), a kao vreme doseljenja navodi početak 16. stoleća, a za Duletiće u Prijeradima (slave Đurđevdan) da su od mainskih Duletića.

 

[19] Jedan od budvanskih plemića Vitomira je u 15. stoleću držao veliki posed upravo na području Maina.

 

[20] Još jedan detalj koji, možda, ukazuje na crnačko poreklo kako Lazovića, tako i nekih paštrovskih i poborskih rodova je naziv sela Crnčani, takođe u Mainima Srednjim.

 

[21] Jednina: Beren. Postoji i verzija Berek. Ranije prezime bilo im je Đurović. Ovaj rod se početkom 20. stoleća sasvim iselio za Ameriku.

 

[22] Petrovac na moru

 

[23] Sa Njeguša. O njima je pisan osvrt na podatke iz turski deftera.

 

[24] U vreme kada je Nakićenović sakupljao podatke u Mainama, Aleksića je još uvek bilo u Podostrogu, a kasnije se ovaj rod ugasio. Od mainskih Aleksića je austrijski feldmaršal Jovan Nikolin Aleksić (oko 1780-1861). Aleksići su poreklom iz Crmnice (Brčeli), odakle se predak doselio u Maine 1621. godine. Brčelski Aleksići su iz kruga rodova (Popovići, Boškovići, Aleksići i Tomaševići, sa slavom Tomindan) koji potiču od dva brata doseljena iz Skadra u 15. stoleću. Ovom krugu pripadalo je i barjaktarsko bratstvo Kneževića koje se istražilo. Jedan ogranak mainskih Aleksića imao je tradiciju vojne službe (kod Mletaka, Francuza, Austrijanaca, zatim i u službi Crne Gore i Srbije). Oni su, između ostalog, orođeni sa srbskom vladarskom kućom Obrenovića.

 

U dokumentu iz 1836. godine, potpisanom od vladike Petra Petrovića, stoji:

„Mi, Petar, Božiju Milostju Pravoslavnago Istočnago Ispovedanija Smireni Arhiepiskop i Vladika Crnogorski i Brdski: Izvesno da bude svakoj vrhovnoj i nižnoj Vlasti, i voobšće svakome Sanu, Činu i Dostojanstvu kome otome vidati nadležit, kako Visokoblagorodnij Gospodin General Joan Nikolajev sin Aleksića, proishodi od drevne visokoblagorodne Crnogorske Familie iz Nahie Crničke, i ova Familia bila je kneževska u jednu čast iste Nahie, to jest u plemenu Brčeli; No po vazdašnoj nenavisti Turecoj k narodu Crnogorskome, i imajući neprestanu rat s nimi, i nemogajući se uderžati protivu sile neprijateljske Familia Aleksić, preselila se iz svoega Otačestva u provinciju Kotorsku u mesto zovomo Maine 1621. godine i tamo prebivanie svoje osnovala...”

 

[25] Božovići za sebe kažu da su od Boža Martinovića sa Cetinja (Bajice).

 

The post Pleme Maini appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Veliko Trnjane (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Veliko Trnjane, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Na oko četiri kilometra južno od sela Rudare nalazi se selo Veliko Trnjane na najnižoj terasi Rudarske Čuke a delom u aluvijalnoj ravni reke Veternice. I Veliko Trnjane sa zapadne strane opasuje Bara, mnoge kuće su prešle Baru, pa se na zapadu selo prostrlo do samog puta kroz Porečje a u najnovije vreme neka domaćinstva grade svoje kuće i sa druga strane druma.

Tip sela.

Veliko Trnjane spada u veća sela Porečja. Prema popisu iz 1953 godine ono je brojalo 175 domova, dok sada ima preko 220. Zbijenog je tipa i dvorišta pojedinih domaćinstava su spojena jedno uz drugo.

Ime selu.

Selo je dobilo ime svakako po trnjacima u kojimma se zaselilo. U Leskovačkoj Kotlini ima tri Trnjana. Dva se nalaze u dolini srednje Jablanice, na oko 6 kilometara zapadno od Leskovca. Da bi se razlikovali, oni nose ove nose ove nazive: Donje, Gornje i, najzad, u Porečju Veliko Trnjane. Veloko Trnjane, koje je najveće selo u Leskovačkoj Kotlini sa nazivom Trnjane.

Zemlje i šume.

Atar sela Velikog Trnjana nalazi se između atara sela Rudara na severu i Presečine na jugu; na istoku granicu čini razvodna linija na Rudarskoj Čuki a na zapadu se proteže do atara sela Gornjeg Jajna. Na ovom prostoru se nalaze pobrđa i ravnice, pa je zemljište različito: pod šumama, pod pašnjacima i livadama, kao i pod njivama i baštama a ima i vinograda.

Zemlja nosi ove nazive: Prešnjetina, Ciganski Rid, Cigansko Padalište, Široki Del, Srednji Rid, Trlište, Kameniti Rid, Goli Rid, Kosarke, Trševine, Šamak, Mustaagino, Blagunje, Omatovica, Gornje Livade, Sonje Livade, Kuka, Meanska Kruška, Botunja, Pržar, Plavište, Krsjanice, Buković, Vrbljanke, Paprat, Crna Bara, Ugari, Janjina Dolina, Jasen, Petkova Kruška, Gornje Selište i Donje Selište.

Vode.

Stalnu tekuću vodu čini Bara. U vreme velikim atmosferskih padavina, kao i topljenja snega u proleće, iz  dolina sa Rudarske Čuke poteku potoci odkojih se vode stače u dolinu koja prolazi kroz severoistočni deo sela.Obilje izdanske vode, koja je u ravnici veoma blizu zemljinoj površini, omogućava svakom domaćinstvu da iskopa bunar za piće i ostale potrebe domaćinstva.

Postanak sela i prošlost.

Na mestu na kome je danas locirano selo veliko Trnjane obitovao je još neolitski čovek. Lokaliteti Gornje i Donje Selište govore o tome da se selo  kao slovensko naselje pomeštalo, ali je ovde postojalo kontinuirano postajalo seosko naselje.

Veliko Trnjane je u doba čitlučenja uspeloda sačuva svoju slobodu mada se, kao lokalitet, pominje Mustafa-agin zabran. Kad je pred kraj 1877. godine izbio rat između Srbije i Turske među dobrovoljcima narednika srpske vojske Vlajka Stojanovića našlo se nekoliko Velikotrnjančana su puškama, pištoljima, kosama i motikama.

Kako Veliko Trnjane nije bilo čitlučko selo, oni nisu morali da plaćaju naknadu za zemlju Turcima, pa čak ni za posed Mustafa-age, koji se po odlasku Turaka nije nije ni javio za naknadu, pa su je meštani među sobom podelili.

Zanimanje stanovnika.

Velikotrnjančani su uglavnom zemljoradnici. Seju pšenicu i kukuruz, od industrijskih biljaka konoplju, mada u daleko maljim količinama nego u vreme između dva svetska rata.

Stočarstvo je stajsko. Pred Drugi svetski rat selo je imalo 3000 ovaca da bi usled razoravanja utrine taj broj sveo na najmanju  moguću meru. Isti je razlog smanjenog uzgoja svinja. Svako domaćinstvo ima po dve krave. U selu je bilo 1960. godine oko 150 bivola.

U selu ima 23 registrovane zanatske radnje: kovača, krojača, albata, stolara, zidara i dr. Osim zanatom oni obrađuju i svoju zemlju a čuvaju i po neko grlo sitne ili krupne stoke. Mnogi rade u fabrikama u Vučju i  Leskovcu. Veliko Trnjane je povezano autobuskim prevozom za Vučje i Leskovac.

Veloko Trnjane ima osmorazrednu osnovnu školu. Imaju i biblioteku, istureno odeljenje iz Vučja.

Poreklo stanovništva.

Selo je podeljeno u šest mahala, koje nose ove nazive: Donja, Srednja, Korejska, Šorejska, Gornja i Đurina mahala.

Ukupan broj stanovnika po popisu iz 1959. godine iznosio je 1027 stanovnika a 1979. broj stanovnika se popeo na 1200.

U Velikom Trnjanu žive ovi rodovi:

-Vranjanci su doseljeni iz okoline Vranja – selo Stubal.

-Terziski su starosedeoci.

-Janjini su doseljeni iz Velikog Potoka.

-Luka Stojiljkovića rod su starosedeoci.

-Jovini su starosedeoci.

-Džandarovi su poreklom iz okoline Vranja.

-Savčini su starosedeoci.

-Stojiljkovići su doseljeni iz Gaginaca.

-Kocini su starosedeoci.

-Rod Radisava Stojanovića – domazet kod Stanka Zurka.

-Pućkini su starosedeoci.

-Krilanci su starosedeoci.

-Šarejci (Šurejci) su starosedeoci. Zovu ih još i Barjaktarovi, jer je njihov predak Stojan nosio ustanički zastavu 1877. godine.

-Trajčini su starosedeoci.

-Zurkini su starosedeoci.

-Anđelkovi su doseljeni iz Male Grabovnice.

-Žljatkini su starosedeoci.

-Jovančini su starosedeoci.

-Kitanovi su starosedeoci,

-Mandžini su doseljeni iz Leskovca.

-Đorini su starosedeoci.

-Jerini su starosedeoci.

-Deda-Jankovi su starosedeoci.

-Simidžici su starosedeoci.

-Podrimci su iz Podrimaca.

-Denkinci su doseljeni iz Ladovice.

-Ranđelovići su starosedeoci.

-Mičkovci su doseljeni iz Bratmilovca.

-Podpudajkini su starosedeoci.

-Đurini su starosedeoci.

-Janaćkovići su doseljeni iz Donjeg Trnjana.

-Savini su starosedeoci.

-Baba-Stojnini su starosedeoci.

-Đeloševi su sa Kopaonika (katrandžija).

-Titini-Stojiljkovići su starosedeoci.

-Mišini su iz Trna.

-Stojkovi su starosedeoci.

-Miladinovići –Šopče su iz Dobrog Polja.

-Nakalamci su starosedeoci.

-Stojanovići (Borko i Slavko) su iz Morave.

-Šutkovi su starosedeoci.

-Cakini su starosedeoci.

-Božankini su starosedeoci.

-Marijini su starosedeoci.

-Kolarci su starosedeoci.

-Milosavljevići su poreklom iz Ladovice.

-Cvetanovići su starosedeoci.

-Đorđevići su poreklom iz Vučja.

-Korejci su starosedeoci.

-Kostadinovi su starosedeoci.

-Todorovi-Mitinci su starosedeoci.

-Cvetkovići su poreklom iz Pečenjevaca.

IZVOR: Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Veliko Trnjane (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Presečina (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Presečina, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Presečina se nalazi na oko devet kilometara južno od Leskovca. Od južne periferije Velikog Trnjana jedva da je udaljena oko 500 metara, pa izgleda da ova dva susedna sela čine jedno selo. Presečina leži jednim delom na najnižoj terasi Rudarske Čuke, a drugim, većim delom u aluvijalnoj ravni Veternice. Ovo selo je sa zapadne strane opasano Barom, koja se kroz presečinsko polje provlači zmijoliko..

Tip sela.

Selo je zbijenog tipa. Udaljeno je od glavnog puta kroz Porečje za oko 300 metara i sa njim spojeno sa dva seoskog puta. Ova dva puta se u istočnom delu sela spajaju i zajedno čine slovo „P“, povezujući tako sa glavnim putem sve domove sela.

Selo Presečina je podeljena u dva mahale – Gornju i Donju.

Ime sela.

U davno vreme stanovnici Porečja, u želji da iz Porečja pređu u Tulovsku Reku i Južnu Moravu, otkrili su na mestu sadašnjeg sela Presečine usek kroz Rudarsku Čuku, kroz koji se lako može prolaziti, pa su se u tom cilju služili ovom presečinom – pa je po tom toponimu selo nazvano – Presečina.

Zemlje i šume.

Atar sela Presečine graniči se sa atarima sela Zoljeva i Zagužana i sa zapada atarom sela Palikuće, na severu je Veliko Trnjane a i na jugu je selo Šainovac. Na istočnoj strani atara su brežuljci Rudarske Čuke blago zaobljeni, bez dubokih udolina i strmih padina, sa blagim dolinama. Na zapadu atar sela čini aluvijalna ravan na desnoj obali Veternice. Na istoku su zabrani i vinogradi, zatim, pašnjaci, sada pretvoreni u plantažni voćnjak, ali ima i njiva, jer je ovde zemljište prekriveno debelim slojem humusa. Na zapadu ove ravni su njive, bašte i livade.

Pojedini lokaliteti ovog sela nose ove nazive: Dolinar, Liparska Dolina, Gorunska Dolina, Kukino Trnje, Krušljar, Limčište, Kale, Vrbljanke, Paprat, Gornje i Donje Polje, Golemi Drum, Ograđa, Pašinica, U Livade, Selište, Čivačiki, Otave, Pred Jarugu, Pašina Arnica, Pavlovo Branište, Srednje Bilo, Jazbine i Šainovačko.

Vode.

Tekuću vodu čini Bara, koja teče pored zapadne ivice sela. U dolini iznad Presečine, podizanjem brane zajažena je slaba tekuća voda koja izvire iz potesa Jazbine i Gorunske Doline i ojača u doba otapanja snega ili obilnih kiša. Tako je stvoreno prvo veštačko jezero u Porečju, čija voda služi za navodnjavanje. Ovo jezero je poribljeno šaranom.

U ovom selu izdanske vode su veoma bliske pa gotovo svaka kuća ima svoj bunar iz kojih koristi vodu za svoje potrebe.

Zanimanje stanovništva.

Presečanci su zemljoradnici. Najviše seju pšenicu i kukuruz, zatim ječam, raž pa i ovas. Pod kukuruzom njive su podsejane podkulturama: pasulj i tikve – bundeve. Krompir seju samo za domaću upotrebu. U svojim baštama pored vode sade papriku, crni, prazi i beli luk, kupus. Imaju male vinograde – od grožđa prave vino za svoje potrebe. Imaju nešto voća, jabuka i šljiva. Od voća i komine peku rakiju.

Od industrijskih biljaka ranije su proizvodili kudelju i bavili se užarskim zanatom. Više toga nema.

Stočarstvo je isključivo stajsko. Svaka kuća ima po dve krave. Neka domaćinstva raznose mleko po Leskovcu ili prave sir koji prodaju na pijaci u Leskovcu.

U Presečini ima pet registrovanih zanatski radnji: zidari, dva prevoznika, traktoriste i jednog mehaničara.

Imaju 16 zaposlenih u Vučju. Selo je elektrifiicirano.

Presečina nema osnovnu školu, đaci idu u školu su susednom Velikom Trnjanu.

Postanak sela i prošlost.

Na prostoru ovog sela, na lokalitetu Gornje Seline i Starog Sela, postoje dokazi da je na ovom mestu ili oko njega bilo naselja pre nego što je Presečina nastala.

Presečina je pod Turcima bilo gospodarsko selo i imalo tri gospodara pred kraj turske vlasti. U Gornjoj Mahali bio je gospodar Turčin Mula Alija, koji je živeo u Leskovcu, njegov nadzornik u selu bio je neki Muk dok je gospodar Donje Mahale bio Jorgać Kostić Totin po narodnosti Grk, hrišćanske vere. U selu se nalazi lokalitet Gumnište, gde je bilo gumno Jorgaća. Treći gospodar je je bio neki Arbanas iz Puste Reke, koji je imao samo jednu kuću.

Posle oslobođenja od Turaka Presečanci iz Donje Mahale plaćali su naknadu za zemlju Jorgaća, iz Gornje Mahale nisu plaćali ništa, jer se Turčin Mula Alija nije pojavio sa svojim zahtevom za odštetu.

Poreklo stanovništva.

Prema popisu iz 1959. godine u Presečini je bilo 62 doma i spada u manja sela Porečja.

Stanovništvo ovog sela čine ovi rodovi:

-Ristinci su doseljeni iz Katuna kod Ristovca.

-Antići su poreklom iz Šopluka („iz Šopsko“).

-Vučići su doseljeni iz Žabljana.

-Jeličkini (po Jelici) su starosedeoci.

-Tišljerovi – Denići su starosedeoci.

-Trajkovi su iz Klisure – Bosilegrad.

-Kočini su starosedeoci.

-Stančini su doseljeni iz Šoplika.

-Pešići su starosedeoci.

-Filipovići, Milča iz Zagužana usvojen.

-Gorčini su starosedeoci.

-Ranđelovi – Gajdardžici (Ranđel je svirao u gajde) su doseljeni iz Šainovca.

-Pavlovi su starosedeoci.

-Zorkovi su poreklom iz Guberevca.

-Dževaplici su starosedeoci.

-Kolini su starosedeoci.

-Zagužančani su iz Zagužana.

-Kačamakovi su iz Gornjeg Bunibroda.

-Vodeničarovi su iz Giljanske okoline.

-Mitkini su starosedeoci.

-Kevini su starosedeoci.

-Tošini su starosedeoci.

IZVOR: Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Presečina (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Šainovac (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Šainovac, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Nešto više od jednog kilometra južno od sela Presečine, na najnižoj terasi Rudarske Čuke, i to na mestu gde Šainovački Potok nepušta pobrđe i ulazi u ravnicu, nalazi se selo Šainovac, najmanje selo Porečja.

Ime sela.

Po predanju selo je dobilo ime po Ciganinu Šainu, koji se ovde prvi naselio.

Postanak sela i prošlost.

Iznade sadašnjeg sela postoji lokalitet Selište, na kome je nekdada bilo selo pod imenom Novo Selo. Kasnije se ovo selo premestilo, spustilo gde je i sada, ali pod novim imenom – Šainovac.

Šainovac je bio gospodarsko selo strojkovačkog gospodara Jašara, odnosno njegove kćeri Fatime. Prema drugim kazivanjima ne radi se o Jašaru već Rašit-begu. Pre nego što je potčinjen Šainovac je pripadao spahijskom lenu Derviš-spahije, čiji je čardak bio na sadašnjem placu Slavka Đokića. I sada postoji na istom mestu Dervišov Bunar a kula ovog spahije porušena je krajem prošlog, XIX veka.

Prema pričanju meštana, po legendi, Rašit-beg kao gospodar sela Strojkovca i Šainovca bio je veoma blag čovek. Naročitom blagošću odlikovala se njegova kćer Fatima, kojoj je on ustupio Šainovac, kao njen čitluk. Fatima je kao plemenita žena bila velika zaštitnica srpskih devojaka i maldih žena. Prilikom upada turskih siledžija u sela Strajkovce i Šainovac ona je primala mlade Srpkinje u svoj konak i  tako ih spasavala od odvođenja i nasilja neobuzdanih Turaka.

Kao gospodarsko selo, posle oslobođenja, Šainovac je plaćao agrarni dug. Jedan od meštana, Stevan Stošić, nije mogao da otplaćuje dospele rate pa mu je celokupno imanje prodato na javnoj  licitaciji. Kupac je bio iz Leskovca.

Zemlje i šume.

I po veličini svog atara Šainovac je najmanje selo u Porečju, jer ima ukupno 250 hektara zemlje, od čega 105 pod oranicama, što po dmaćinstvu pripada u proseku po 2,7 hektara.

Atar sela Šainovca nalazi se između sela Strojkovca, Presečine i Nakrivnja. Zemljište njegovog atara se prostire delom po pobrđu a delom u aluvijalnoj ravni reke Veternice. Ona u pobrđu nosi ove nazive: Cerak, Krušjar-Kruče, Staro Branište i Trlište. Sve ove parcele su pdo šumom. Na Padinu i Nad Livade su vinogradi.

U ravnici su njive, bašte i livade pod ovim nazivima: Kaldrma-Kaldrmarke, Spasenke, Mrštanke, Goleme Njive, Trnice, Drenjar, Zaludnjikovo-Zapis, Menjaci i dr.

Vode.

Kroz selo Šainovac protiče Šainovački Potok koji izvire iz potesa Dedin Dol, u ataru sela Nakrivnja. Ovaj potok skuplja vodu iz dolina. Kada se topi sneg ili padnu jake kiše, ume silovito na nadođe i tada njegovo korito ne može da prihvati svu vodu, već se ona izliva i plavi ogromne prostore livada i njiva sve do jugoistočne periferije Leskovca. Osim ovog potoka, zapadno od sela, pored druma Leskovaac – Vučje, teče Bara koja ima svoj akvadukt kod mesta gde se seoski put za Šainovac odvaja od glavnog puta za Porečje. Osim toga, ceo teren ima bliske izdanske vode, pa su česti bunari u selu i polju za domaće potrebe i navodnjavanje bašta u sušnim periodima.

Dalje, na zapadu od Bare, nedaleko od  glavnog puta, teče reka Veternica do kojih dopiru njive Šainovčana.

Zaniamnje stanovništva.

Šainovčani se bave zemljoradnjom. Seju pšenicu, kukuruz, pasulj, tikve, krompir a po baštama papriku, luk i ostalo.Čuvaju stoku: krave, ovce svinje.

Poreklo stanovništva.

Selo po popisu iz 1959. godine ima 38 domaćinstava, te je,  i po tome, najmanje selo u Porečju.

Selo Šainovac naseljavaju ovi rodovi:

-Stajinci su poreklom iz okoline Kruševca.

-Blagodarci su iz Korbevca kod Vranja.

-Petrovci ili Deli-Jankovci su starosedeoci.

-Mijajlovci su starosedeoci.

IZVOR: Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Šainovac (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Strojkovce (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Strojkovce, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Na 11 kilometara južno od Leskovca, namestu gde se Nakrivanjska Reka uliva u Veternicu, nastalo je selo Strojkovce, čiji je glavni deo lociran između dvaju reka u južnom uglu. Selo se nije razvijalo samo na obalama dveju reka, već pored puteva koji kroz selo prolaze ili odavde od čvorišta idu u razne pravce, pa bi se selo moglo smatrati drumskim naseljem.

Tip sela.

Taj karakter drumskog naselja i raskrsnica puteva puteva Stojkovce je i danas zadržalo. Kao i ostala sela Porečja, zbijenog je tipa.

Ime sela.

Svako naselje u svome imenu sadrži neku svoju odliku; ili nosi ime osnivača, ili svoga feudalnog gospodara; negde ono sadrži topografske odlike mesta na kome je zaseljeno, po flori koja je ovde obitavala. Ime Strojkovce ja ostalo zagonetka o nastanku naziva sela.

Vode.

U pogledu tekućih voda, Strojkovce predstavlja jedinstveni slučaj u Porečju. Pored njega teku dve reke; Veternica i Nakrivanjska Reka a na zapadu kroz njegov atar teče i rečica Botunja. Na svom ataru ima i tri izvora-kladenca:Terziski, Uz put za Vučje i Kod Groblja. Osim toga, blagodareći pritisku Veternice i Nakrivanjske Reke, izdanska voda je obilata i svuda prisutna, pa svako domaćinstvo ima svoj bunar u svom dvorištu.

Zemlje i šume.

U optimalnom položaju sa gledišta obilja rečnih voda i puteva, Strojkovce je najbogatije selo u obradivoj zemlji. Atar mu zahvata prostor od 953 hektara, od koga njive zauzimaju prostor od 556 hektara – što je najveća površina obradive zemlje u Porečju. Šume ima 168 hektara i livade 74 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Selište, Progon, Kas'movo, Ašansko, Rosulja, Palikućem Svinjarnik, Jezave, Pelinište, Kaldrmki, Karapandžino-Karapandžin Most, Kod Groblja, Donje Polje, Gornje Selište, Grbavica, Crveni Breg, Donje i Gornje Livade, Rosulje, Čuka, Srednji Rid, Veverica, Ravnine i Srednji Rid.

Starine u selu.

U ataru sela postoje tragovi neolitskog naselja na mestu Srednja Bila na desnoj obali Nakrivanjske Reke. Posle oslobođenja od Turaka selo je imalo 107 porskih glava. Osim toga, pred kraj turske vlasti. Strojkovce je bilo podeljeno na četiri gospodarluka i imalo je četiri čitluk-sahibije što ide u prilog nesporne veličine kao naselje, prostranosti njegovog atara i bogatstva njegove zemlje.

U dvorištu jednog od poslednjih gospodara Strojkovca, Rašid-bega postojao je ogroman hrast. Imao je obim na visini od 1,5 metra oko šest metara. Hrast se sasušio i sam pao. Niko nije smeo sekirom da udari u njega pošto se u narodu verovalo da su u njemu stanovali duhovi.

U Strojkovcu je 1884 godine podignuta je radionica gajtana u vodenici. To je bilo prvo tekstilno preduzeće u Leskovačkoj Kotlini. Zgrada vodenice je danas muzej.

Kao trag nekada veoma razvijenog vodeničarstva na nakrivanjskoj reci u Strojkovcu postoje tri zgrade vodenica; Isaka Osmanbegovića, Natalije Čuljković (gajtara) i Hadžitančićeva vodenica.

Poreklo stanovništva.

U Strojkovcu je, po popisu iz 1959. godine, živelo 1204 stanovnika u 206 domaćinstava. Selo je podeljeno u osam mahala, koje se zovu: Niševljanska, Brbska, Velkovska, Terziska, Krstanska, Novačka, Merakliska i Srednja mahala.

U ovim mahalama žive ovi rodovi:

Starosedeoci:

-Deda-Stankovi, Deda-Marčini, Kikiroje, Meraklije, Baba-Mickini, Deda-Jovanovi (Denići), Deda-Đokini, Deda-Cvetkovi, Deda-Todorčini, Postolovi, Stamenkovi, Deda-Ranđelovi, Deda-Dimitrini, Markovi, Brbci (Deda-Đokini), Brbci (Deda-Markovi), Deda Jovanovi-Prgiš, Mitinci, Baba-Magdalenkini, Ranđelovi, Deda-Savini, Kamenarci, Tošini, Stojmenovi. Stojmenovi-Mitići, Vukanci, Deda-Stojkovi, Živkovi, Deda-Mijajlovi, Taskini, Savini, Tonini, Boškovci, Nedini, Petrinci, Aičkini, Deda-Pešini, Deda-Mladenovi, Krstanci, Zlatanovi (Baba-Đurđini), Savčini, Stepanovi, Kitanovi, Đinkovski i Filipovi.

-Milenkovići su doseljeni iz Bitvrđe-Šopluk.

-Cvetkovići-Denčini su doseljeni iz okoline Niša.

-Miloševići-Mladenovi su doseljeni iz okoline Niša.

-Deda-Stankovi (Jovanovci) su iz Vlasa.

-Simonovi (Deda-Đorđini) su iz Bunuše.

-Deda-Đurđini su doseleni iz Bitvrđe.

-Velkovci su doseljeni „S one strane Morave“.

-Terzici su iz Kopašnice.

-Dodinci su iz okoline Vranja.

-Vrbarci su doseljeni „S one strane Morave)

-Ilijičkini su doseljeni iz Bitvrđe.

-Šopci su doseljeni iz Šopluka.

-Lugarci su iz Lugara.

-Torkovci su doseljeni iz Župe.

-Stojadinovi su doseljeni iz Roždaca – Poljanica.

-Novaci su doseljeni iz Rusije.

-Miladinovići su doseljeni iz Lučice – Požarevac.

Zanimanje stanovnika.

Glavno zanimanje stanovništva je zemljoradnja. Seju kukuruz, pšenicu, ječam i ovas. Sade krompir za domaći upotrebu i pasulj kao podkulturu (seje se sa kukuruzom) za prodaju. Gotovo svaka kuća seje detelinu, lucerku i troletku. Kao novinu uvode muhar. U baštama gaje papriku i drugo povrće.

Strojkovčani se bave stočarstvom. Svaka kuća ima po dve krave, sada u selu ima 60-70 bivola i bivolica, ovaca oko 400 brava a ranije ih je bilo 10 puta više. Gaje i svinje domaće sorte. Konji su retki, ima ih petnaestak u selu.

U selu ima 32 registrovane zanatske radnje i to: zidara 11, kovača 2, kolara 2, krojača 2, drvostrugara 1, vodeničara 2, traktorista 1, vršača 2, prevoznika 3, harmonikaša 1, potkivača 1, limara 1, bačvara 1, stoličara 2, vunovlačara 1 i gostioničara 2.

U selu postoji dobro snabdevena zadružna prodavnica.

Imaju dobre saobraćajne veze u svim pravcima.

Imaju četvororazrednu osnovnu školu dok u više razrede idu u školu u Veliko Trnjane.

Strojkovčani su vredni i sposobni ljudi. Nisu podložni alkoholu, niti su poznati kao parničari i svađalice, spremni da prihvate sve napredne ideje.

IZVOR: Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Strojkovce (Leskovac) appeared first on Poreklo.


Preminuo Pero Pećinar (75), član Društva srpskih rodoslovaca „Poreklo“

$
0
0

Društvo srpskih rodoslovaca „Poreklo“ oprostilo se od jednog od svojih najvrednijih članova – Pera Pećinara (1942-2017). Pero je preminuo u petak, 31. marta u 75. godini života, a sahranjen je u Užicu u utorak, 4. aprila 2017. godine. Pero Pećinar će ostati upamćen kao jedan od najupornijih istraživača po srpskim arhivima, u kojima je više […]

The post Preminuo Pero Pećinar (75), član Društva srpskih rodoslovaca „Poreklo“ appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Nakrivanj (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Nakrivanj, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Na pola puta između Strojkovca i Čukljenika nalazi se selo Nakrivanj, na obalama Nakrivanjske Reke i pored puta koji postoji punih 400 godina, vezujući preko planine Kukavice Leskovac i Vranje, odnosno Beograd i Solun.

Ime sela.

Za vreme Turaka neki Nakrivčanin, sakat unogu, gegajući se, često je dolazio svome spahiji u Leskovac i molio  da ga poštedi davanja, jer je siromašan i pri tome još i sakat. Turskom spahiji je dodijalo moljakanje ovog čoveka, pa ga je podrugljivo nazvao nakrivanj pa je, vremenom i selo dobilo isti naziv.

Razvitak sela.

Nakrivanj se pod Turcima verovatno razvio kao karavanska stanica pred ulazak u planinu. U planinama je bilo hajduka, pa su se u Nakrivnju grupisali i tako u većim grupama nastavljali put preko Kukavice. Polovinom XIX veka selo je imalo 60 kuća, što je sa tadašnje prilike bilo veliko naselje. Nakrivanj je 1884. godine imao 110 poreskih glava. Prema popisu iz1959. godine Nakrivanj je imao 217 domaćinstava. Po veličini Nakrivanj je drugo selo u Porečju, posle Vučja. Razvoj industrije u Vučju doprineo je razvitku Nakrivnja, koji je udaljen od Vučja četiri kilometra.

Postanak sela i prošlost.

Nakrivanj je bio gospodarsko selo. Imalo je jednog gospodara, koji se zvao Sadik-aga, koji je u Nakrivnju sagradio vodenicu i podigao kulu na četiri sprata, pa je tom prilikom preselio 27 kuća iz Nakrivnja i naselio ih u Čukljenik, pa je u selu ostalo svega 13 kuća.

Po kazivanju Natalije Kostić iz Beograda, selo Nakrivanj je bilo pod zaštitom njenog svekra Jorgaća Kostića, onog Jorgaća, koji je bio jedan od tri gospodara Presečine. Izgleda da je i Neško Mitrović, iz Leskovca, bio neka vrsta čitluk-sahibije u Nakrivnju i Nakrivanjskom Čifluku.

Po predanju, negde oko 1789. godine neki Peša Prčić, iz Nakrivanjskog Čifluka bio je digao narod na Turke, Turci dovedu vosjku na tog buntovnika. Peša se sretne sa tom turskom vojskom „na selu Palikući“. Tu su se vojske tukle četiri dana. Na kraju Turci razbiju Pešine pobunjenike a selo Palikuću spale.

Nakrivčani su se još jednmom herojski poneli, kada je u zimu 1877. godine planuo u Porečju ustanak. U četi vođe ustanka Vlajka Stojanovića bilo je dosta Nakrivčana, među njima i neki Kumbara, verovatno od sadašnjeg roda Kulumbararca. Taj Kumbara, posle pogibije Vlajka Stojanovića, je preuzeo komandu nad ustanicima zabarikadiranim u Dilaver-begovoj kuli i energičnom komandom odbio napade arbanaškog odreda čime je Porečje dalo svoj doprinos u konačnom oslobođenju od Turaka.

Vode.

Kroz selo Nakrivanj, celom njegovom dužinom, teče brza reka, koja se do Nakrivnja zove Čukljenička Reka a odatle Nakrivanjska Reka. Još pod Trcima iskopan je kanal, kojim je uhvaćen dobar deo vodene mase Nakrivanjske Reke i na tom kanalu su podignute mnogobrojne vodenice.

Zemlje i šume.

Atara Nakrivnja je veliki i zahvata pobrđa, talasastu rečnu terasu nakrivanjske reke i planinu. Atar je veličine 2949 hektara od čega na oranice pada 512, a na šumu spada 2198 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Njive, Selište, Seoska Dolina, Donje Polje, Raskrsje, Grbavica, Rosulja, Zli Dol,  Donje Jasenje, Orlovo Gnezdo, Bečkarnica, Uška Dolina, Crveni Breg, Sovište, Donje Jasenje, Krivi Rid, Karagučevica, Jasenova Padina, Laz, Dedin Dol, Smreker, Andrejin Kladenac, Prelopat, Golemi Rnjakovac, Mali Rnjakovac, Duboka Dolina, Zoljevski Rid i Široka Padina.

Poreklo stanovništva.

Selo Nakrivanj je podeljeno deset mahala: Tošina, Filipova, Kolumbarska, Ljuričova, Mariškina, Gaginska, Stojkovska, Stevančovska, Vlajkovska i Kraljina Mahala.

U selu žive ovi rodovi:

Starosedeoci:

-Tošići, Petkovići, Pešini, Jovići, Grci, Krstići, Božanci, Milenkovići, Jovići, Kulubarci, Ukinci,  Marjanovići, Nevenkini, Ljutičovi, Markovi, Vlajkovci, Stevančovci, Kovelčini, Lazarevići, Petrinci, Lazarevići drugi, Đermazovi, Mijalkovi, Veličkovi, Nikolini i Baba-Đurđini.

-Savići su doseljeni iz užičkog kraja.

-Cvetković Stojan – Srbin doseljen je iz užičkog kraja.

-Anđelkinovi su iz Rašinog Laza.

-Serbezovi su  iz Rašinog Laza.

-Filipovi su iz Rašinog Laza.

-Mihajlovići su iz Vinbaračke Mire.

-Božinci ne znaju za svoje poreklo.

-Jankovići su doseljeni iz okoline Užica.

-Gaginci su doseljeni iz Gaginca.

-Jerci su doseljeni iz okoline Užica.

-Mariškini su iz Rašinog Laza.

-Gaćini-Jorgaćevi su iz Brze.

-Savinci su doseljeni iz okoline Užica.

-Stojkovi su iz Rašinog Laza.

-Kanini su iz sela Kukavice – Poljanica.

-Kraljevići su i z Prokupačkog kraja.

U selu Nakrivnju živi i osam romskih porodica.

-Dragutnin Ristić, starosedelac.

-Trajko Jović, starosedelac.

-Đorđe Jović je starosedelac.

-Živojin Jović je starosedelac.

-Nikola Anđelković je starosedelac.

-Đura Nikolić je starosedelac.

-Svetozar Stamenković je starosedelac.

-Božidar Stojanović je starosedelac.

Zanimanje stanovnika.

Nakrivčani se bave zemljoradnjom a ranije su se bavili vodeničarstvom i preradom drveta. Danas na svojim njivama gaje jagode i to u znatnim količinama. Na pijaci u Leskovcu prodaju kruške i jabuke, koje uzgajaju u svojim voćnjacima.

Imaju 14 registrovanih zanatlija. Ovde nisu uzeti u obzir Romi, od kojih se neki bave sviranjem, dvojica su kovači a ostali fabrički radnici.

Uz zemljoradnju, Nakrivčani se bave stajskim stočarenjem. Svako domaćinstvo nastoji da ima bar po dve krave, gaje svinje za sopstvene potrebe. Stoku napasaju na planini. Ovaca imaju malo, jer je utrina razorana.

Iz svojih zabrana koriste drva za ogrev i prodaju na pijaci u Leskovcu.

IZVOR: Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Nakrivanj (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Nakrivanjski Čifluk (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Nakrivanjski Čifluk, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Nakrivanjski Čifluk je malo selo koje se nalazi između Strojkovca i Nakrivnja i to na obema obalama Nakrivljanske Reke. Sa severoistočne strane nalazi se kanal na kome su izgrađene mnogobrojne vodenice u ataru sela Nakrivnja, Nakrivanjskog Čifluka i Strojkovca, pa je najveći deo ovog sela lociran između Nakrivanjske Reke i  ovog kanala, dok se samo tri domaćinstva nalaze na levoj obali Nakrivanjske Reke.

Ime sela i prošlost.

Kao što to njegovo ime pokazuje, nakrivanjski Čifluk je najpre bio veliko dobro obrađivano po sistemu čifluka. Milan Đ. Milićević ga pominje kao seosko naselje sa 12 poreskih glava. Čije je vlasništvo ovaj čifluk pred kraj turske vlasti ne može se sa sigurnošću tvrditi. Morao je biti, i verovatno da je bio, jednog od gospodara sela Nakrivnja, ali isto tako je moguće da je njegov vlasnik bio i leskovački čorbadžija Neško Mitrović, koji je ovde imao svoju vodenicu, koja je nosila naziv“Neškova vodenica“-

Zemlje i vode.

Nakrivanjski Čifluk, kao malo selo, ima mali atar. Nazivi zemljišta nose ove nazive: Grbavica, Pašine Njive i Kusa Padina. Na Kusoj Padini su njive i zabrani ovog sela.

Kao što je već rečeno, selo se nalazi na obalama Nakrivanjske Reke i kanala. Oba ova vodena toka imaju tekuće vode preko cele godine. Osim toga izdanska voda je blizu površine zemlje. Nivo vode u bunaru jednog meštanina, sa kojeg se vodom služe i okolna domaćinstva čini se da je iznad nivoa vode u samoj Nakrivanjskoj Reci, čije je korito od bunara udaljeno jedva dvadesetak metara.

Poreklo stanovništva.

U Nakrivanjskom Čifluku živi 10 rodova sa 29 domaćinstava ili kuća. To su ovi rodovi:

-Stojiljkovići su starosedeoci i čifčije Neška Mitrovića.

-Stankovići (Đorđe) su takođe starosedeoci.

-Mićići (Petar) su poreklom iz Rašinog Laza.

-Ristići (Vlajko) su poreklom iz Žabljana, usinjen od Čunguraca.

-Ilići-Čungurci su starosedeoci.

-Pavlovići su starosedeoci.

-Nikolići-Tukini su starosedeoci.

-Jovići su starosedeoci.

-Kocići-Kalajdžici su starosedeoci.

-Jovanovići-Slatinci su poreklom iz Slatine.

Zanimanje stanovništva.

Stanovnici ovog sela se bavi zemljoradnjom kao glavnim zanimanjem. Od stoke svako domaćinstvo se trudi da ima bar po dve krave, koje služe za oranje, vuču i mleko. Zanatom se niko ne bavi a u Vučju radi 11 muškaraca i žena na nižim radnim mestima pa tako domaćinstva upotpunjuju svoj porodični budžet.

IZVOR: Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Nakrivanjski Čifluk (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena. selo Čukljenik (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Čukljenik, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Čukljenik se nalazi na izlazu Čukljeničke i Male Reke iz planine. Selo je izrazito podplaninsko. Od Strojkovca, kao raskrsnice puteva, Čukljenik je udaljen oko 6 kilometara a od Leskovca 17 kilometara. Ovo je, idući uz Nakrivanjssku Reku, poslednje naselje u Porečju na toj strani.

Ime selu.

Prostor gde se selo nalazi bio je u sastavu sela Nakrivnja, koji su, da bi nahranili svoju stoku, čukljali-kresali šumu, Kada je selo počelo da se stvara, lokalitet koji se odomaćio kao čukljenik nastalo je i  ime selu – Čukljenik.

Vode.

Selo je podignuto na obema stranama Čukljeničke Reke, mada je o naj na desnoj strani znatno veći. U gornjem delu sela u Čukljeničku Reku se uliva Mala Reka koja pojačava vodenu masu Čukljeničke Reke. Odmah ispod sastava ove dve reke Čukljeničani su iskopali kanal sa leve strane reke, koji sa zapadne strane opasuje deo sela na levoj obali Čukljeničke Reke. Kanal služi za navodnjavanje bašti i voćnjaka a na njemu su izgrađene vodenice Čukljaničana.

Pre sastava Čukljaničke i Male Reke jedan Leskovčanin od roda Kukara je podigao lepu  česmu sa izuzetno zdravom vodom. Uz sve to, izdanska voda je prilično  plitka pa  je moguće kopanje bunara, čija je voda po tvrdoći slična onoj u rekama.

Starine u selu.

Iznad sela Čukljenika postoji u planini lokalitet Romanica, koja ukazuje da je ovde bilo života i pre dolaska Slovena.

Na vrhu stene u čukljeničkom ždrelu postoje ostaci nekakvog grada – Kuline.

Najznačajniji kulturni spomenik jeste crkva posvećena Sv. Nikoli, podignuta pod ćuvikom zvanim Crkveni Čukar, odmah posle sastava Čukljeničke i Male Reke. Ovde je bio manastir a crkva manastirska. Ne zna se kada je manastir podignut ali se zna da je u vreme seoba pod Arsenijem IV 1736-37 godine iz manastira otišlo tri kaluđera, što znači da je u to vreme manastir postojao. Manastirska crkva je preobraćena u mirsku crkvu 1884. godine, odmah posle osslobođenja. U crkvenom dvorištu psotojao je konak na sprat, koji je podignut 1853. godine i čije su prostorije korišćene za jednu od dveju prvih škola manastirskog tipa u Porečju pre oslobođenja od Turaka. U crkvenoj porti sahranjeno je telo poginulog Vladimira-Vlajka Stojanovića, vođe porečkih ustanika iz 1877. godine. Na grobu je podignut lep spomenik.

Zemlje i šume.

Ovo selo je najsiromašnije u obradivoj zemlji. Ukupna površina atara je 790 hektara od čega na obradivu zemlju spada svega 117 hektara dok je pod šumom 494 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Selište, Borovik, Oranice, Krušjar, Crnotravski Rid, Tutunjište, Prkos, Bara, Rid, Vučja Rupa, Dajkin Del, Crveni Breg, Jaruga, Crkveni Čukar, Đorovička Dolina, Jazbine, Široka Padina, Uroševo Čukare, Nesvrska Dolina, Kusa Padina, Deda Ilinsko Gumno, Ječarnik, Trle, Grujičina Padina, Avramova Padina, Ilijino Njivče, Grašište, Petrovski Čukar, Rastovo Drvo, Repište, Strana Bača, Šopke Bača i Gornja Arnica.

Poreklo stanovništva.

Selo Čukljenik je prema popisu i z 1959. godine imača 629 stanovnika a u njemu žive ovi rodovi:

-Đelinci su starosedeoci.

-Deda-Jankovci su starosedeoci.

-Mirkovci-Šopci su se doselili iz Šopluka.

-Petrovci su doseljeni iz Crne Trave.

-Uroševci su doseljeni iz Crne Trave.

-Jankovi su doseljeni iz Strešeka – Poljanica.

-Popovčiki su doseljeni iz Poljanice.

-Tolinci su doseljeni iz Vučja.

-Terzici su doseljeni iz Crne Trave.

-Rašić (Draža) se iz Dadinca prizetio u Čukljeniku.

-Šumarovi su doseljeni iz Tulova.

-Trojanovci su doseljeni iz Crne Trave.

-Dolinci su iz sela Jastrepca – Poljanica.

-Živkovci su starosedeoci.

-Slaništanci su iz Tulova.

-Rekari su doseljeni iz Šopluka.

Osim tri starinačka roda svi ostali su doseljeni posle Prvog srpskog ustanka – te je Čukljenik selo novijeg datuma. Manastir je, svakako stariji od ovog naselja.

Zanimanje stanovnika.

Zemljoradnja je u ovom selu glavno zanimanje. Čuva se i stoka, ali u manjoj meri u odnosu na ranija vremena kada su krupnu i sitnu stoku držali na lokalitetima koje u svom nazivu imaju „bače“ (bačije). Svaka kuća ima obično po dve krave. Snažne volove imaju domaćinstva koja se bave prevozom i prodajom drva za ogrev.

Čukljeničani na svojim njivama seju sve vrste žita. U novije vreme gaje jagode od čijeg roda svake godine u svoje kućne budžete unose znatne količine novca.

IZVOR: Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena. selo Čukljenik (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Kapetan Miroslav Demić od Brubnograda, ponos Demića i Banije

$
0
0

Miroslav Demić, sin majora (tada natporučnika) Andrije Demića od Brubnograda i Jelene Borote, rođen je 1878. godine u Klasniću kod Gline. Vojnu karijeru započeo je 1898. godine kao kadet 18. češke pješadijske regimente.

 

Te 1914. godine, kapetan Miroslav Demić od Brubnograda bio je komandant sedme čete drugog bataljona 18. češke pješadijske regimente raspoređene u Fojnici kod Gacka.
Dana 10.08.1914. godine, nakon dobijanja naređenja da sa svojom jedinicom napadne crnogorsku vojsku, Miroslav je u Šipačnu izvršio samoubistvo, ne želeći udariti na braću. Prema vojnoj dokumentaciji, sahranjen je istog dana u Fojnici i on je prva žrtva 18. češke pješadijske regimente u Prvom svjetskom ratu.
Ovi podaci mogu se pronaći u dnevniku oficira 18. češke pješadijske regimente Bohumila Pazderke.

AUTOR: Saradnik portala Poreklo Petar Demić

The post Kapetan Miroslav Demić od Brubnograda, ponos Demića i Banije appeared first on Poreklo.

Viewing all 2195 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>