Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all 2195 articles
Browse latest View live

Poreklo prezimena, selo Pertate (Lebane)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Pertate, opština Lebane – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Pertate se nalazi negde u sredini Donje Jablanice; oko 11 kilometara zapadno od Leskovca i isto toliko istočno od Lebana. Podignuto je na levoj obali reke Jablanice, tačnije između savremenog puta Leskovac – Lebane i reke Jablanice.

Tip sela.

Ekonomski razlozi su diktirali tip ovoga sela. Ono je zbijeno, gotovo gomilasto, selo, kao i sva ostala sela koja ekonomišu sa plodnom zemljom, ili ona koja usled topografskih uslova ne mogu fizički da se šire i granaju.

Ime sela.

Ni jedno selo Donje Jablanice, štaviše i daleko od šireg regiona Kotline, nema takvo, gotovo enigmatično ime. Šta značei Pertate? Čija je to reč? U kome periodu duge istorije je nastala. Koji je narod krstio ovo selo tim imenom? Legende nema. Nauka nema odgovor. Ne zna se odakle potiče naziv ovog sela.

Vode.

Reka Jablanica opasuje selo sa jugoistočne strane. Osim Jablanice postoji potok Vučkova Dolina i Arnautka između Pertata i Bošnjana. Na ovom potoku postoji istoimeni most. U ataru ovog sela postoje dva kladenca; Ovčarski Kladenac i Buk. Bunaare ima svakakuća. Dubina im je od 5 do 15 metara. Oko 50% domaćinstava se služi hidroforom.

Zemlje i šume.

Atar sela Pertate se prostire na 1442 hektara. Posle bošnjačkog, to je najprostraniji atar svih sela Donje Jablanice. Od ove površine pod njivama i baštama je 928 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Jaruge, Gornje Polje, Srednje Polje, Donje Polje, Ridar, Kusa Padina, Staro Lojze, Kitice, Čuka, Blagunje, Jezerke-Jezero, Kopak, Troševine, Delovi, Mala Rija, Prud, Selište i Crkvište*.

*Po predanju ovde je bila crkva posvećena Sv. Jovanu. Pošto je neko „opoganio“, preselila se pod Babičku Goru, sadašnji manastir sv. Jovan Janjuški. Mesto je kultno. Na njemu je bunar sa betonskim santračem, iz novijeg vremena. Nekadašnja crkvena porta je delom pod travom a delom pod sitnim brestovi šibljem i trnjacima. Ovde su bili veliki brestovi pre 3-4 decenije, pa posečeni i grede upotrebljene za popravki krovne konstrukcije u Pertatu.

Crkvište je kultno mesto. Posećuju ga bolesni i ostavljaju belege na grane jednog zakržljalog brestića na mestu gde je nekada građevina čiji su temelji zatrpani. Priča se da su mnogi nakon dolaska ovde ozdravili.

Lokalitet Staro Selo se nalazi na desnoj obali Jablanice, južno od današnjeg sela. Po legendi, tu je najpre bilo Pertate. Dok je selo bilo ovde, umro je neki Pertaćanin. Umrlog je trebalo ukopati na groblju, na drugoj strani Jablanice. Reka je bila strahovito nadošla i kod sprovoda zahvatila kovčeg i odnela ga na svojim talasima. Tada su Pertaćani rešili da selo premeste na današnje mesto.

Postanak sela i prošlost.

Pertate je staro srpsko selo. Vrlo je moguće da je postojalo i pre dolaska Slovena, možda i na desnoj obali Jablanice. U tom selu su svakako živeli Romejci. Etnički su mogli biti poromanjeni Dardanici ili možda nastanjeni isluženi vojnici rimskih legija ko zna kakvog etičkog porekla. Svakako su govorili latinski. Dolaskom Slovena oni su oterani. Pertate pominju turski izvori iz 1516. godine. Profesor dr Milan Vasić, u svom vrlo dokumentovanom radu – Leskovac u XVI vijeku navodi: „Od sela u Dubočici islamizacijom je bilo najjače zahvaćeno selo Pertate. Bilo je to veliko selo. Prema popisu iz 1516. godine, ono je imalo 135 kuća hrišćana, 25 hrišćana upisanih kao muserred, 15 hrišćanskih udovica i 19 kuća muslimana. Daljom islamizacijom smanjio se broj hrišćana a povećao broj muslimana u ovom selu. U vrijeme popisa, oko 1570. godine, selo Pertate imalo je 75 kuća hrišćana, 4 lica upisana kao muserred, dok je broj muslimanskih kuća povećan od ranijih 19 na 65 u ovoj godini.

Pod Turcima je Pertate bilo timarsko selo i menjalo je svoje timarnike. Jedan od timarnika pertatskih zatražio je od sultana da mu izda ferman na osnovu koga on mogao da ubira desetak i od janjuškog manastira Sv. Jovan, jer se, prema tadašnjim shvatanjima, crkva Sv. Jovan u Pertatu „preselila“ kod sela Janjuše, čimeje pertatski beg izgubio pravo na desetak od „preseljenog“ manastira. Beg je dobio dozvolu od sultana, pa je ovaj ubirao desetak od manastirskih dobara.

Prema kazivanju meštana u selu Pertatu su bile tri gospodarske kule. Jedna je bila Ali-begova i u njoj je ovaj Turčin, možda potomak jednog od pomuslimanjenih hrišćana iz XVII veka, živeo sa svojom porodicom. Da li je on bio gospdoar sela nije poznato, kao što nije poznato čije su bile dve preostale kule.

Poreklo stanovništva.

Pertate pozadnjem popisu iz 1981. godine imalo je 334 domaćinsta i 1540 stanovnika. Stanovništvo ovog sela čineovi rodovi:

Starosedeoci:

-Mečkarovi, Cojini, Gerzini, Zarbatovci, Gligorovi, Mladenovići-Đorđevići, Đorđičkini (Đorđevići, Đokići).

Na placu Cocinih je jedan od  dvojice gospdoara Pertata imao svoju kulu, gde su se skupljali Turci na teferič.

Nepoznatog porekla:

-Petričkovi-Petkovići, Cocini (Zdravkovići), Kockini-Stojiljkovići, Mrackini (Milenkovići), Đejini (Stankovići), Đorini (Stojilkovići), Cvetančini, Stamenčini (Zdravkovići, Stamenkovići), Grujini (Đokići), Brigadini-Pešići,Tutunčini (Stankovići), Šatelini (Miljkovići), Gaćini (Pavlovići)*, Dačini (Denčići)**, Bralini (Denčići)**, Jovankovići (Stamenkovići), Kvačkini (Petkovići), Pavlovci (Gaćini, Tomini, Deda-Krstini, Meandžici, Petkovi, Mižici), Žabini (Markovići) i Markovi.

*Iz ovog roda je vladika vranjski Domentijan.

**U međusobnom su srodstvu.

Zanimanje stanovništva.

Pertaćani su pre svega zemljoradnici. Seju pšenicu i kukuruz naizmenično. Povrtarstvo je važna grana njihove poljoprivrede.

Od stačarstva gaje mlečne krave. Kao i kod svih radnih domaćinstava, u proseku po dve. Ovčarstvo se izgubilo. Bivola je nestalo pre dvadesetak godina. Svinjogojstvo je kao u celoj Oblasti.

Poljoprivreda je mehanizovana.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Pertate (Lebane) appeared first on Poreklo.


Evropske vladarske dinastije: Porodica Saks-Koburg-Gota (Velika Britanija, Belgija, Bugarska, Portugal)

$
0
0

PIŠE: Saradnik portala Poreklo dr Duško Ž. Lopandić

U toku XIX veka veliki broj evropskih država je imao vladare nemačkog porekla. Najupečatljiviji i najbrži uspon su imali potomci politički malo značajnog nemačkog vojvode Franca od Saks-Koburg-Zalfelda (1775-1806). Ovaj vojvoda je početkom XIX veka vladao jednom od sitnih "nezavisnih" državica Nemačkog carstva. Međutim, njegovo muško potomstvo je za nekoliko decenija zaposelo kraljevske prestole u čak četiri evropske zemlje: u Belgiji, Velikoj Britaniji, Portugaliji i Bugarskoj. Ovakav sled događaja proistekao je iz više razloga, poput nekoliko dobro sklopljenih brakova, običaja da se novostvorenim zemljama biraju strani (obično nemački) prinčevi za vladare, kao i uz dosta slučajnosti. Ipak, čini se da je za uspon porodice Saks-Koburg-Gota u XIX veku najzaslužniji bio najmlađi od sinova pomenutog vojvode Franca koji se zvao Leopold.

Okretni princ Leopold

Leopold (punim imenom Leopold Georg Kristijan Fridrih), princ od Saks-Koburg-Gote i titularni vojvoda od Saksonije, imao je neobičan život i pravu evropsku životnu karijeru. Bio je, između ostalog, Nepoleonov paž, general u ruskoj vojsci, onda suprug naslednice britanskog prestola, zatim kandidat za grčog kralja - da bi drugi deo života proveo kao kralj Belgije pod imenom Leopold I. Leopold je bio inteligentan i spretan čovek, kao i dobar diplomata i vladar. Rodio se kao osmo dete svojih roditelja. Jedna od njegovih starijih sestara udala se za ruskog velikog kneza (brata ruskog cara Aleksandra I), pa je po ovoj liniji, Leopold već u petoj godini života dobio počasni čin pukovnika u elitnoj carskoj - "Ismailijevskoj pukovniji". Leopold se pokazao kao sposoban komandant u pravim vojnim okršajima, učestvujući već sa svojih sedamnest godina u kampanjama ruske vojske protiv Napoleona. Tako je dogurao do čina generala divizije. Nakon Napoleonovog poraza, Leopold je kao pratilac ruskog cara Aleksandra I boravio u Londonu, gde se odigrao jedan od ključnih događaja njegova života koji je dobrim delom uticao na kasnija zbivanja u britanskoj dinastiji, a preko nje - i na celu dalju istoriju evropske monarhije. Naime šarmantni Leopold se 1816. godine uspeo da oženi naslednicom britanskog prestola - Šarlotom, princezom od Velsa (kći tadašnjeg regenta i budućeg kralja Džordža IV).

Međutim, Leopoldova očekivanja da će postati suprug britanske kraljice i osnovati novu englesku dinastiju kratko su trajala. Već godinu dana kasnije, u pravoj porodičnoj tragediji, mlada princeza je zajedno sa detetom umrla na porođaju, njen lekar-akušer se ubio, Engleska je  duboko ožalila nesretnu princezu (slično kao nedavno princezu Dijanu), a Leopold je ostao bez prestola. Međutim, ovaj udarac sudbine ma koliko bolan, nije ga sprečio da dalje igra ključnu ulogu provodadžije na engleskom dvoru. Prvo je uspeo da rođenu sestru (Viktoriju) 1818 godine uda za jednog od kraljevih sinova - vojvodu od Kenta. Iz tog braka rođena je samo jedna kći koja će postati nova naslednica prestola, a zatim najdugovečniji britanski monarh - kraljica Viktorija (vladala je 64 godine - od 1837 do 1901. g). Međutim ovo nije bilo sve. Kada je princeza Viktorija stasala sa šesnest godina za udaju, Leopold je uspešno provodadžisao svog nećaka - Alberta od Saks-Koburg-Gote. Iako je Albert Viktoriji bio blizak rod (brat od ujaka) to nije predstavljalo bračnu prepreku za zapadnoevropske aristokratske porodice. Viktorija i Albert su se venčali 1840. godine i živeli u sretnom i harmoničnom braku u kom je rođeno devetoro dece. Iz ovog braka potiče britanska grana porodice Saks-Koburg-Gota, odnosno engleski vladari XX veka (Edvard VII, Džordž V, Edvard VIII, Džordž VI). U međuvremenu, engleski vladari su tokom Prvog svetskog rata promenili svoje odviše nemačko "prezime" (Saks-Koburg-Gota) u više patriotsko ime - porodica "Vindzor" (po glavnom kraljevskom zamku).

Leopold od Saks-Koburg-Gote je nadživeo svog sinovca Alberta i do smrti je ostao najbliži poverenik  njegove udovice, engleske kraljice (umro je tek 1865. godine). Kao čoveku visokog roda, okretnom i bliskom engleskom i francuskom dvoru i politici, 1830. godine mu je bila ponuđena grčka kruna. On je ovu počast odbio, ne toliko što nije želeo da seli u siromašnu zemlju na dalekom Balkanu, koliko zbog toga što velike sile nisu prihvatile njegove uslove za prihvatanje kraljevstva (proširenje granica Grčke). Nakon što nije postao ni engleski, niti grčki monarh, Leopold je ipak proglašen za kralja jedne nove države - Belgije. Belgija je istorijski činila deo Nizozemskih zemalja (Flandrija, Brabant), ali se u revoluciji 1830. godine, kao pretežno katolička zemlja, odvojila od ostatka Holandije, gde su dominirali protestanti. Ovaj put, Leopold je prihvatio ponudu prestola i 1831. godine u Briselu bio krunisan kao "Leopold I, kralj Begijanaca". Ostao je u lepom sećanju svojih podanika, kao mudar i umeren kralj koji je poštovao ustav i nastojao da unapredi svoju novu domovinu. Pred kraj života dobio je nadimak "Nestor evropskih monarhija", po imenu najstarijeg i najmudrijeg od grčkih vojskovođa pod Trojom. Kao primer Leopoldova uspeha, navodi se i činjenica da je Belgija bila jedna od retkih evropskih zemalja koju nije zahvatila revolucija 1848. godine. Sadašnji begijski monarh (Albert II), čukununuk je prvog belgijskog kralja po direktnoj muškoj liniji. Međutim, kao i u Velikoj Britaniji, članovi belgijske vladarske porodice više ne koriste "prezime" Saks-Koburg-Gota, nego uz lično ime dodaju "od Belgije", na primer: «Filip od Belgije» i sl.

Portugalski vladari iz porodice Saks-Koburg-Gota

Belgijski kralj Leopold je zaslužan što se porodica Saks-Koburg-Gota popela i na tron Portugalije. Portugalija je jedna od najstarijih evropskih država-nacija čije granice stoje uglavnom nepromenjene čak od XII veka. Početkom XIX veka prošla je kroz period građanskih i dinastijskih ratova, u toku kojih je najveća portugalska kolonija - Brazil postala nezavisna. Portugalska kraljica Marija II beše 1835. godine izgubila svog prvog muža nakon samo dva meseca braka. Kralj Leopold I se postarao da mladoj kraljici obezbedi novog muža među katoličkim članovima svoje porodice (što je bio važan detalj za tu, vrlo katoličku zemlju). Bio je to Leopoldov rođeni sinovac: Ferdinand od Saks-Koburg-Koharija, koji je preko majke nasledio jednu od najbogatijih ugarskih familija (Kohari sa posedima Čabrad i Sitno u današnjoj Slovačkoj). Prema portugalskim obiučajima, mladoženja je bio proglašen za portugalskog kralja Ferdinanda II tek kada mu se u braku sa kraljicom Marijom II rodilo prvo dete. Iberijsku sklonost za više nego dugim imenima ilustruje i puno ime prvorođenog sina kraljevskog para, koji je kršten kao: "Pedro de Alkantra Marija Fernando Migel Rafael Gabriel Gonzaga Ksavije Žoao Antonio Leopoldo Viktor Franciško de Asis Žulio Amelio de Braganca" (budući kralj Pedro V). Ferdinand II je bio vrlo obrazovan čovek i vladar, profinjen poznavalac umetnosti, sklon nauci - osobine koje je preneo i na svoje potomke i naslednike. Njegovom zaslugom, nedaleko od Lisabona u kraljevskom letnjikovcu Sintra izgrađena je palata "Pena", koja po neobičnoj arhitekturi podseća na dvorce iz bajki i koja je i danas glavna portugalska turistička atrakcija. Portugalski kraljevski par je imao čak jedanestoro dece. Međutim, brak je završen nesretno. Kraljica Marija II je umrla tokom svog jedanestog porođaja. Dinastija Saks-Koburg-Gota se nije dugo održala u Portugaliji i tragično je završila. Godine 1908. jedan anarhista je u atentatu usred Lisabona ubio tadašnjeg kralja Karluša (unuka Ferdinanda i Marije) i njegovog najstarijeg sina. Nakon dve godine, poslednji portugalski kralj, mladi Manuel II, zbačen je sa prestola. Umro je u progonstvu ne ostavivši potomstva, pa je s njim izumrla portugalska grana porodice Saks-Koburg-Gota.

Tužna večera bugarskog cara

Kraljevski položaj nikada nije bio lak niti osobito privlačan, ma koliko to na prvi mah izgledalo drugačije. Meditirajući pod stare dane, u izbeglištvu, bugarski car Ferdinand I od Saks-Koburg-Gote je zabeležio: "Mi (vladari) podležemo disciplini i ograničenjima od prvog dana rođenja i naučeni smo da izbegavamo da javno pokazujemo bilo kakav znak emocija. Kostur uvek sedi pored nas, na našim gozbama. To može da znači ubistvo, može da znači abdikaciju ili progonstvo, ali to uvek služi da nas podseti na nešto neočekivano. Prema tome, mi se unapred spremamo kako nam ništa što nam se desi ne bi došlo kao katastrofa. Najvažnija stvar u životu je sposobnost da se časno podnese fizičko ili duhovno izgnanstvo. Ako večerate uz tugu, nema potrebe da pozivate ceo svet da vas gleda".  Reči bivšeg cara sasvim odgovaraju sudbini bugarskog ogranka dinastije Saks-Koburg-Gota.

Kada je zbačen prvi vladar autonomne Bugarske - Aleksandar od Batenberga (1886) započela je frenetična potraga po evropskim dvorovima - od Danske do Rumunije - za kandidatom za novog bugarskog vladara. Leopold I je u to vreme već dugo bio mrtav, ali kao da se njegov neobični uticaj i dalje širio Evropom. Kraljevsko-diplomatski bugarski "rulet" se zaustavio na imenu princa Ferdinanda Maksimilijana Karla Leopolda Marije od Saks-Kobur-Koharija - rođenog sinovca istoimenog portugalskog kralja i, prema tome, bliskog rođaka engleske vladarske kuće i dobrog dela ostalih evropskih vladara. U prvi mah, izbor nemačko-ugarskog princa, koji je imao prilično neobične osobine i sklonosti, nije izgledao odgovarajući. Engleska kraljica Viktorija je bila šokirana: "On nikako ne odgovara za taj položaj...delikatan je, ekscentričan, feminiziran...Treba to smesta zaustaviti". Ipak, Ferdinand je izabran za vladara Bugarske koja je dve decenije kasnije 1908. proglašena za nezavisnu državu, a njen vladar za "cara". Ferdinand I je bio kontraverzna ličnost, vrlo samoljubiv i svestan svog visokog aristokratskog porekla, što je često pokazivao. Najviše je ostao upamćen da je, kao progermanski vladar, Bugarsku uvukao u štetne sukobe sa susedima (Drugi balkanski rat) i u Prvi svetski rat na strani Nemačke i Austrije. Nakon poraza 1918. godine, Ferdinand je abdicirao u korist sina Borisa III, čija vladavina je takođe imala uspone i padove. U Drugom svetskom ratu, Bugarska je ponovo ratovala na pogrešnoj strani (uz sile Osovine). Boris III je umro iznenada 1943. godine rata u misterioznim uslovima, nakon burnog susreta sa Adolfom Hitlerom (postoji teorija da je bio otrovan, iako je verovatnije da je imao srčani udar). Njegov brat, regent Kiril, pogubljen je 1945. godine od strane komunista, kao saradnik fašista. Mali devetogodišnji car Simeon II otišao je 1946. godine u dugotrajno izgnanstvo iz kog se ipak vratio u svoju rodnu zemlju. Simeon II koji koristi prezime "Sakskoburggotski", je poslednji živi suveren iz Drugog svetskog rata. Poznat je po još jednom kuriozitetu: postao je prvi evropski monarh koji je izabran na demokratskim izborima za predsednika vlade (predsednik bugarske vlade od 2001 do 2005. godine).

Početkom XXI veka evropske monarhije više nemaju onu ulogu koju su imale tokom XIX i u prvoj polovini XX veka. Smanjio se broj evropskih naslednih monarha (danas ih je ukupno deset). Ni porodica Saks-Koburg-Gota više nije ona ista, niti njeni potomci vladaju u svim ranijim zemljama. Bugarska i Portugalija su odavno republike. Još jedino potomci spretnog Leopolda I i dalje kraljuju Belgijom.

 

Članovi kuće Saks-Koburg-Gota na prestolima evropskih država u XIX-XX veku

1. Vojvodstvo Saks-Koburg-Gota

  • Ernest I (1826-1844)
  • Ernest II (1844-1893)
  • Alfred (1893-1900)
  • Karl-Eduard (1900-1918)

2. Belgijsko kraljevstvo

  • Leopold I (1831-1865)
  • Leopold II (1865-1909)
  • Albert I (1909-1934)
  • Leopold III (1934-1951)
  • Boduen I (1951-1993)
  • Albert II (1993-)

3. Portugalsko kraljevstvo

  • Pedro V (1853-1861)
  • Luiš I (1863-1889)
  • Karluš (1889-1908)
  • Manuel II (1908-1910)

4. Bugarsko carstvo

  • Ferdinand I (1887-1918)
  • Boris III (1918-1943)
  • Simeon II (1943-1946)

5. Velika Britanija

  • Edvard VII (1901-1910)
  • Džordž V (1910-1936)
  • Edvard VIII (1936)
  • Džordž VI (1936-1952)
  • Elizabeta II (1952-)

Poreklo porodice Saks-Koburg-Gota

Porodica Saks-Koburg-Gota je jedna od mlađih grana vrlo razgranate saksonske dinastije Vetin (Wettin) koja je dala mnogobrojne nemačke vojvode i velike vojvode, markgofove, prinčeve-elektore i kraljeve. Članovi dinastije Vetin su bili kraljevi Poljske, Velike Britanije, Bugarske, Saksonije, Portugalije i Belgije. Najstariji član porodice bio je Teodorik/Ditrih (umro 982. godine). U Srednjem veku, porodica se 1485. godine podelila na stariju - ernestinsku granu (po rodonačelniku Ernestu) i mlađu albertinsku granu (prema mlađem bratu Albertu). Mlađa grana je vremenom postala značajnija jer je zadobila zvanje elektora (titula koja je davala pravo za učešće u izboru nemačkog cara), a od 1806. godine i titulu kraljeva Saksonije.

Starija, ernestinska grana je svoje posede podelila u brojne male državice, nakon što je 1680. godine sedam sinova vojvode Ernesta Pobožnog podelilo očevo nasleđe. Tako su formirana vojvodstva: Saks-Koburg, Saks-Altenburg, Saks-Vajmar, Saks-Ajzenah, Saks-Gota, Saks-Majningen, Saks-Hildburghausen i druga.

Vojvodstvo Saks-Koburg-Gota nastalo je 1826. godine kao personalna unija spajanjem vojvodstva Saks-Koburg i Saks-Gota pod vojvodom Ernestom I. Vojvodstvo je postojalo kao deo Nemačkog carstva do 1918. godine. Današnji poglavar porodice Saks-Koburg-Gota je princ Andreas.
Naše vladarske porodice i dinastija Saks-Koburg-Gota

Karađorđevići

Jugoslovenski kralj Petar II Karađorđević bio je posredstvom majke Marije od Rumunije potomak, kako britanske, tako i portugalske grane porodice Saks-Koburg-Gota. Kraljica Marija je naime bila po majčinoj liniji praunuka britanskog kraljevskog para Alberta od Saks-Koburg-Gote i kraljice Viktorije. S druge strane, preko oca - kralja Ferdinanda I Rumunskog i njegove majke Antonije od Portugala - Marija je bila i praunuka portugalskog kraljevskog para: Ferdinanda II od Saks-Koburg-Koharija i kraljice Marije II.

Petrović-Njegoš

Crnogorski kralj Nikola I Petrović Njegoš je posredstvom kćeri Jelene (italijanske kraljice) pradeda poslednjeg bugarskog cara Simeona II. Simeonova majka je bila Đovana od Savoje, kći italijanskog kraljevskog para Viktora Emanuela II i Jelene Crnogorske.

Potomstvo Alberta od Saks-Koburg-Gote i britanske kraljice Viktorije

Albert i Viktorija su imali devetoro dece od kojih su sva ostavila potomstvo u visokoj evropskoj aristokratiji. Od četrdesetoro njihove unučadi, četvoro su bili suvereni vladari (Džordž V od Velike Britanije, nemački car Vilhelm II, veliki vojvoda od Hesena i vojvoda od Saks-Koburg-Gote). Njihova unuka je bila i poslednja ruska carica Aleksandra (žena Nikolaja II).

Među direktne potomke Alberta i Viktorije koji su današnji monarsi u Evropi spadaju: britanska kraljica Elizabeta II, norveški kralj Harald V, švedski kralj Karl-Gustav XVI, danska kraljica Margareta II i španski kralj Huan Karlos I. Njihovi direktni potomci su i bivši kraljevi Grčke (Konstantin) i Rumunije (Mihail), kao i poglavari bivših vladarskih porodica: Srbije, Rusije, Francuske, Nemačke i drugi.

The post Evropske vladarske dinastije: Porodica Saks-Koburg-Gota (Velika Britanija, Belgija, Bugarska, Portugal) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, naselje Vučje (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva naselja Vučje, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj naselja.

Vučje se nalazi na oko 17 kilometara južno od Leskovca na obalama Vučanke i Bačinskog Potoka, i to na mestu gde se Vučanka oslobađa planinskog tesnaca i ulazi u polje gde se u nju uliva Bačinski Potok padajući sa Kite.

Najveći broj kuća starog Vučja je podignut na završnim povijarcima Kukavice a manji broj na rečnom nanosu Vučanke. Novo Vučje podignuto je tako jednim delom u ravnici i to u pravcu Leskovca i Žabljana, a drugim delom, koji se proteže upravcu Brze, na blago nagnutom zemljištu, gde planina prelazi u ravnicu.

U sastav Vučja ulaze i njegova tri zaseoka: Zbežište, Šutilica i Rašin Laz*. To su čisto planinska naselja sa nadmorskom visinom od 600 do 90 metara.

*Rašin Laz se ne pominje u tekstu Vučja, već kao zasebno selo u kizi „Leskovačko Porečje“.

Ime naselja.

Prema povelji kneginje Milice i njenih sinova Stefana i Vuka iz 1395. godine, u to vreme, a i ranije u doba kneza Lazara, selo Vučje se zvalo Bučje. Ovakvo ime selo je moglo dobiti po tome što je nastalo u kraju, u kome je bilo mnogo bukove šume. Ali, naziv Bučje je moglo dobiti ime i po buci (buka), koji je brza Vučanska stvarala silazeći iz planina – kojom prilikom je mnogo bučala.

Tokom vremena, ime Bučje pretvorilo se u Vučje – navodno po vukovima (kurjacima), kojih je ovde bilo mnogo.

Vode.

Glavna tekućica koja prolazi kroz Vučje zove se Vučanka koja nastaje spajanjem Goleme i Male Reke na Jasičkom Ravništu. Ispod sela Zbežišta i Dubrave, korito Vučanke dobija kanjonski oblik, naročito ispod Sokolice. Na početku kanjona načinjena je mala brana i voda Vučanke uhvaćena u kanal izdubljen u kamenu ispod Skobaljićevog Grada. Kanal je dug nekoliko stotina metara i na njegovom kraju, kod prve karaule, voda ulazi u metalnu cev dužine 150 metara, koja vodu dovodi do lopatica agregata hidrocentrale sagrađene na dnu rečnog korita. To je hidrocentrala na Vučanki, sagrađena 1903. godine i jedna je od prvih u Srbiji. Nizvodno od hidrocentrale, iznad crkve Sv. Jovana, uhvaćena je u još jedan kanal na kome su podignte mnoge vodenice Vučanaca sve do sela Vučja. Posle Drugog svetskog rata tok Vučanke je regulisan, u cilju smanjenja brzine vode, sa branama od kamena od kojih je tok reke dobio kaskadni oblik. Vučanka  prima svoje pritoke Bačinac (Bačinski Potok), Koštan.

Osim navedenih tekućica kroz atar sela Vučje teče i Vrbak, koji skuplja vodu što se sliva iz Rašinog Laza.

U Vučju ima i izvora na livadi Crna Bara i Ćirinski Kladenac.

Vučanci kopaju bunare. Skoro svaka kuća ima svoj bunar sa pitkom i zdravom vodom.

Postanak i prošlost naselja.

Vučje ima bogatu prošlost, još od mlađeg kamenog doba. Na lokalitetu Panđura u ataru sela Zbežišta, u blizini Skobaljićevog Grada, nađeni su ostaci neolita. Takođe su na lokalitetetu-brdu Koprive blizu Dev-kazana su nađeni i ostaci rimske epohe.

Slovenska plemena su u celom Porečju, pa i u samom Vučju, su porušila sve utvrde i proterali starosedeoce. Postojeća „šumska mora“ su iskrčili, tako da je niklo slovensko srpsko selo Bučje-Vučje.

Po srpskim istorijskim izvorima selo je postojalo u doba kneza Lazara i bilo njegovo leno, koga je knez Lazar darivao zajedno sa crkvom ruskom manastiru Sv. Pantelejmonu u Svetoj Gori. U svakom slučaju Bučje postojalo u XIV veku i imalo je svoju crkvu posvećenu majci božjoj.

Kada je Porečje udrugoj polovini XII veka ušlo u sastav Srbije Stefana Nemanje na njegovoj teritoriji su morali biti izgrađeni župski – upravni gradovi i gradovi krajišnici. To jemorao učiniti i vlastelin Vučja. Ko je bio vlastelin ovog naselja nije poznato. Jedno vreme je grad iznad Vučja bio pod komanddom Nikole Skobaljića – srpski vojni komandant u periodu gašenja srpske despotovine. Legenda o Nikoli Skobaljiću postoji i u Vranjskoj Kotlini i preševskom kraju.

Pod Turcima je Vučje, kao i sva sela Porečja, najpre je ulazilo u spahiluk timariota a pred kraj turske vlasti počitlučeno. U njemu je Ismajil-paša imao svoju kulu i čardake, a imao je i vodenicu. I konak i vodenica su, pred oslobođenje, bili vlasništvo Dilaver-bega, sina Ismail-pašinog, koji je sa svojim haremom živeo u Vranju. Za njega narod priča da je lepo postupao sa njima, putovao je mnogo po svetu. obrazovao se,  pa se sramio činiti što ne valja.

Vučje je, za vreme turske vladavine, vezano za dva istorijska događaja. U doba Prvog ustanka, 1807. godine, do njega je došao Karađorđev buljubaša Cvetko Vranovački sa svojim ustanicima iz srednje Jablanice u nameri da se prebaci u Grdeličku Klisuru, tamo spoji sa Ilijom Streljom, pa da zajedničkim snagama zatvore puteve turskoj vojsci sa juga u pravcu pobunjene Srbije. Cvetko je u Vučju imao sa Turcima boj (Palikuća), samo se ne zna da li se to desilo u odlasku ili povratku. Drugi, važniji događaj, u borbi za oslobođenje Srbije desio se u decembru 1877 godine, po izbijanju srpsko-turskog rata. Dok  je srpska vojska opsedala Niš, vrhovna komanda je poslala preko granice izvestan broj mladih i hrabrih podoficira i oficira da dižu ustanak. Tako je u Poljanicu stigao potporučnik Stepa Stepanović, kasnije proslavljeni srpski vojskovođa a u Porečje Vlajko-Vladimir Stojanović, narednik, koji je skupio 212 ustanika. Došlo je do bitke sa Arbanasima u Vučju kod Dilaver-begove kule – u kojoj su Srbi odneli pobedu ali je Vlajko smrtno ranjen i uskoro podlegao ranama.

Zemlje i šume.

 Vučje ima najveći atar u Porečju i on se prostire da 3773 hektara. Na oranice spada svega 411 hektara, što je manje od jedne devetine upupne površine. Sve bogatstvo ovog sela ležalo je u šumi i planini. Pod šumom je prostor od 3 197 hektara, voćnjacima 29 dok vinograda ima samo na 10 hektara.

Zemlja u ataru ovog sela nosi sledeće nazive: Njive: Kokošinjak, Crevni Breg, Dugački Rid, Terzisko Livače, Limčište, Svakarnik, Colkina Bara, Gorunje, Mariče, Jasen, Kodalovica, Slanište, Jar, Trševine, Cerovica, Colkina Kruška, Selište, Lul, Konopljište, Jezerine i Glemo Drvo. Livade: Crna Bara i Belopotočko. Zabrani: Žabljanski Kamen, Lazine, Deda-Stankov Zabel, Samarić, Kod Kulu, Arničke, Repište, Ristin Zabel, Javorine, Trševine, Klateni Kamen, Kokošinjak, Trlište, Bačevine, Ogledalo, Kršene Buke, Jazbine, Dubrava, Sokolica i Ramni Kaman – Mali i Golemi.

Poreklo stanovništva.

Vučje je podeljeno na deset mahala: Dininska, Tulovska, Đorđijanska, Kovačovi, Pavlovska ili Matinska, Uz Bačinac, Krstinska, Danuškina, Ćirinska i Kolonija.

Prema popisu stanovništva iz 1959 godine Vučje jeimalo 401 domaćinstvo sa 1943 stanovnika.

U Vučju su 1961 godine živeli ovi rodovi:

Starosedeoci:

-Tolinci, Munjini, Deda-Stankovi, Tošinčiki, Bačinci, Vujinčiki, Mitkini-Čungurdžici, Filipovi, Anđelkovi, Đurkini, Stanojlini, Kolini, Colkini, Kovačovi, Pejkovčiki, Mitrovi, Šešini (Pešinog Ilija) i Ćirinci, Genini, Vesini, Terzici, Morkini, Vancini,Đorini, Konini, Šiškovi, Gorčini, Sikini, Ristini-od Terzici, Denuškini, Mičkinci, Icini, Ćirinci, Petrovčiki, Vukadin Ilić, Branislav Stanković.

-Dinici su doseljeni iz Ostrovice – Poljanica.

-Radisav Krstić je doseljen iz Mačkatice.

-Matinčiki-Cvetanovci su iz Makedonije – Skopsko.

-Tulovčiki su doseljeni iz Tulova.

-Kovandžici su poreklom iz Masurice.

-Šumarovi su iz Poljanice.

-Janaćkovčiki su iz Velikog Vojlovca.

-Milenkovčiki u iz Velikog Vojlovca.

-Pavlovčiki su iz okoline Tetova.

-Marijančiki su poreklom iz okoline Tetova.

-Stanišljovi su iz okoline Tetova.

-Velikinci su iz okoline Tetova.

-Slavkovi su iz okoline Tetova.

-Mijajlovi su poreklom iz Makedonije.

-Mijalkovi su iz Nakrivnja.

-Stepanovci su sa Kosova.

-Vasiljko Jovanović je iz Tumbe.

-Dragurin Đokić-Carevi su iz Velikog Trnjana.

Noviji doseljenici, naročito oni iz Kolonije, nisu uzeti u obzir a o rodovima iz zaselaka Zbežišta, Šutulice i Rašinog Laza biće reči naknadno.

Privreda Vučja.

Sa stanovišta privrede Vučje se jako razlikuje od ostalih naselja u Porečju. U Vučju su, za srpske prilike, je stvorena krupna industrijska proizvodnja čiji se proizvodi plasiraju širom Jugoslavije, Evrope i SAD. I pored toga, Vučjanci nisu okrenuli leđa staro seljačkoj (poljo)privredi.

Zemljoradnja i stočarstvo.

Na svako domaćinstov Vučja spada nešto više od jednog hektara obradive zemlje. Na toj zemlju Vučjanci seju pšenicu, kukuruz, sade krompir. Seju i pasulj kao podkulturu. Imaju i bašte sa povrćem za sopstvene potrebe.

Stočarstvo ime je stajsko.Čuvaju samo krave, u proseku, po dve po domaćinstvu. Ovaca ima malo.Svinja ima više i puštaju ih po planini.

Voćarstvo je slabo, prevashodno zbog klimatskih neprilika.

Ogroman prostor atara ovog sela je pod šumom pa su se Vučjanci bavili preradom i izvozom drveta, pravili su alatke za poljoprivredu i saobraćaj a najviše su se odlikovali u izradi vila i lopata, drvenih stolica po čemu su i danas poznati. Planina i šuma im je omogućavala čuvanje sitne i krupne stoke, naročito ovaca i koza na brsti i svinja na žiru.

Vodeničarstvo i valjavičarstvo.

Vučjanci imaju uslove za razvoj vodeničarstva zahvaljujući mehaničkoj znazi reke Vučanke, na kojoj su izgrađene mnoge vodenice po kojima su čuveni u čitavoj Kotlini, pa čak i danas kada se grade mlinovi na električni pogon, u Vučju su u upotrebi ove vodenice: Matinska, Pašina-Bačinska, Đurđijanska, Šiškova-Adžiska, U Kruške, Stara Vodenica – Mijajlova, Nova Vodenica – Koninska, Dininska-Ranđelova, Marinkova, Dine kovača, Mičinska-Mendina, Nad Droblje-Suvodol (Tulovska).

Vučanci su poznati i kao valjavičari. Nekada je ovaj zanat bio dosta cenjen, jer je izrada sukna bez njega ne može zamisliti, a od sukna je pravljeno narodno odelo, pa i sad muška narodna nošnja u Porečju je izrađena uglavnomod sukna.

Na Vučanki danas postoje dve valjavice – Živkova i Dininska.

Zaseoci Vučja – Zbežište, Šutulica i Rašin Laz

Zbežište.

Zbežište je zaseljeno na jezerskoj terasi neposredno iznad Skobaljivećevog Grada. I po stranama ridova koji strmo padaju u Vučanku iznad Sokolice.

Po legendi Zbežište je dobilo ime po zbegu u koji se ljudi iz Vučja sklanjali u vreme velikih opasnosti. Osim toga, legenda kaže da je Zbežište najstarajime naselje u Porečju. Moglo bi biti podgrađe samog grada.

Zbežište se nalazi na putu između Vučja i Golemog Sela, kojim se i danas služe stanovnici oba sela. U njemu je bila drumska mehana, o čemu se očuvao trag u toponomiji sela.

Danas je Zbežište siromašno selo, čiji su stanovnici pretežno stočari.

Po podacima dobijenih u mesnoj kancelariji u Vučju. Zbežište leži na nadmorskoj visini od oko 600 metara a  unjemu živi 20 domaćinstava koja pripadaju ovim rodovima:

-Karafiljkini su doseljeni iz Mijakovca.

-Kalušini-Mitrovići su starosedeoci.

-Ćosini su starosedeoci.

-Rafunka su poreklom iz rafine.

-Pešini su starosedeoci.

-Žutanje-Živkovići su iz Kruševe Glave.

-Velimirovi su iz Mijakovca.

U doba razvijene manufakturne prerade drveta, Zbežištanci su, kao i svu Vučjanci, bili jako angažovani na tim poslovima. Danas, pored stočarstva i zemljoradnje, idu u fabriku u Vučje, koja je sa njih najsigurniji izvor prihoda.

Šutilica.

Ovaj zaselak se nalazi na prisojnim padinama Kite, na nadmorskoj visini preko 700 metara. Nalazi se preko puta Zbežišta a među njima je duboka razdelina, čijim dnom teče Vučanka.

U Šutilici žive ova tri roda:

-Disići su poreklom iz Albanije.

-Stojanovići su doseljeni iz Vučja

-Vidosavljevići iz Mijakovca.

Izdvojena, na lokalitetu Dubrava, nalazi se  kuća Blagoja Todorovića, koji e tu naselio na krčevini i bio čuvar u karauli kod brane na Vučanki, te je tako stekao penziju, od koje živi, mada sa velikom ljubavlju vezan za svoj planinski posed koji je oteo od šume.

I zaselak Zbežište i zaselak Šutilica imaju električno osvetljenje.

Kao u Zbežištanici i Šutilci u nekada bili vešti proizvođači vila, lopata i druge drvenarije. Danas na svojim strmim njivama seju ječam, raž i ovas. A od stoke čuvaju ovce i svinje.

Rašin Laz.

Položaj zaseoka.

Rašin Laz se nalazi na severnim padinama Kite, jednog od zdnjih visova masiva Kukavice na južnom obodu Lekovačke Kotline, ne jednoj terasi Leskovačkog Mora, koju je ono stvorilo u toku svoha polvačenja.

Tip zaseoka.

-To je pravo planinsko naselje, slično naseljima razbijenog tipa.

Ime zaseoka.

Ima ovog zaseoka je sastavljeno do dve reči, osobne imenice Raša i stare imenice „laz“, koja se u srpskom jeziku više ne upotrebljava. Laz je, Po Vuku, mala njiva dok u Crnoj Gori znači mesto gde je mnogo šume isečeno. Iz toga proizilazi da je Rašin laz bio krčevina nekog Laze.

Postanak zaseoka i prošlost.

Tu na mestu gde je sada zaseok Rašin Laz se naselio u staroj srpskoj državi neki Raša koji je najpre iskrčio svoji njivicu i kod nje se nastanio, a potom je došlo do naseljavanja i drugih ljudi, pa se formiralo naselje.

Tvrdnje stanovnika današnjeg Rašinog Laza da je ovo najstarije naselje u Leskovačkoj Kotlini nije nelogično, već veoma verovatno.

Rašin Laz je od davnina smatran sastavnim delom Nakrivnja. I danas jedan njegov deo pripada administrativno ovom selu a drugi Vučju iako, ustvari, ovo naselje čini odvojeno i samostalno selo. Pod Turcima je bio čitluk nakrivanjskih gospodara, pa su Rašinlaščani posle oslobođenja od Turaka plaćali agrarni dug.

Zemlje i šume.

Zemlja ovog atara nalazi se na potesu Lomak. Tu su njive, voćnjaci, livade i šume. Oni na svojim njivama seju pšenicu, raž, ječam, ovas i kukuruz. Sade i duvan. Zemljište je pogodno za negovanje voća. Rašin Laz ima dosta orahovih stabala, zatim kruške, šljive. Do poslednjeg rata bavili su se preradom drveta. Kako je rodnost zemlje veoma slaba, oni su zapali u teške ekonomske prilike u kojima su mnogi našli izlaz u napuštanju sela silazeći i Nakrivanj i druga okolna sela a oni koji su ostali u selu zapošljavali su se u Vučju, pa sada gotovo svaka kuća ima bar jednog radnika u ovoj fabrici. Nekada je Rašin Laz imao dobre uslove za stočarstvo. Paše je bilo u izobilju a stoka, naročito koze, se mogle hraniti na brstu. I danas svako domaćinstvo ima po malo ovaca, dva konja, goveda gotovo svaka kuća. Bivola nema ali zato ima devet magaraca.

Poreklo stanovništva.

Rašin Laz je posle oslobođenja od Turaka imao 12 poreskih glava a sada ima 20 kuća koje pripadaju ovim rodovima:

-Manjini (od Marjana) su doseljeni iz okoline Vranja.

-Dakini (Radovan –Daka) su doseljeni iz Vučja od roda Dikinci – kao prizetko.

-Tekilovi-Todorovi („tikali se mnogo“) su iz okoline Prokuplja.

-Miloševi su starosedeoci.

-Savini-Zdravkovići su starosedeoci.

-Mišini su doseljeni iz okoline Prokuplja.

-Tima Miljković je poreklom iz okoline Prokulja.

IZVOR: Prema knjizi Jovana Jovanovića „Leskovačko Porečje“. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, naselje Vučje (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Vlase (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Vlase, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Vlase se nalazi u ravni reke Jablanice, na prostoru kuda je verovatno nekada tekla reka, na oko 7 kilometara zapadno od Leskovca. Kod svog formiranja, selo je bilo drumskog karaktera, podignuto duž Šumanskog puta. Nekada je značaj ovog puta bio veći i vodio je od Leskovca za Lebane. Nekada se ovaj stari pu zvao Pazarski put.

Tip sela.

Selo Vlase je ravničarsko gomilasto selo.

Ime sela.

Selo Vlase je dobilo taj naziv po Vlasima stočarima. Ova etnička skupina se sa svojim stadima kretala po prostranim pasištima obodnih planina leskovačke Kotline, prosecala je sa svojim stadima, krećući se sa Vlasinskih planina ka Radanu, sa Suve planine ka Goljaku, sa Pasjače ka Kukaovici, čiji najviši vrh nosi naziv Vlajina, podizala svoje zimovnike na određenim tačkama u Kotlini, naseljavala se na tim punktovima; u Priboju, Kacabiću, Vlaškom Polju, Drvodelji i Vlasu.

Vode.

Kroz Vlase protiče potok, čije je izvorište iznad malog Vojlovca. Zove se Brza Bara. Ovaj slabašni vodotok skuplja u kišnim danima površinsku vodu. Kod velikih padavina, naročito kod proboja brane na Jablanici pri njenom visokom vodostaju, voda se razliva poljem, ispuni korito Brze Bare, plavi okolne njive i livade i dopire sve do Leskovca ugrožavajući njegovi severozapadnu periferiju. Takozvanim „hisarskim kanalom“ izgrađenim nedavno voda Brze Bare na prostoru između Donjeg Sinkovca i Leskovca uhvaćen je u dubok i moderno izgrađen kanal koji odvodi vodu u Jablanicu ispod sela Gornjeg Stopanja.

U selu je izdan visoka, pa se lako kopaju bunari. Savremeni proizvođači povrtarskih kultura vade izdansku vodu pomoću motornih pumpi. U ataru vlasškom postoje i kladenci koji su ranije mnogo više koršćeni, na lokalitetu Sedeljke, zatim Crni Kladenac na lokalitetu Karaula.

Zemlje i šume.

Atar sela Vlasa prostire se na površini od ukupno 398 hektara. Oranice i bašte zauzimaju prostor od 326 hektara. I pored toga što je u ravnici, vlaška zemlja nije kvalitetna, kao u selima pored Jablanice, od Vranovca na zapadu do Gornjeg Stopanja na istoku. Zbog toga se selo vlase smatra siromašnim selom.

Zemlja nosi ove nazive: Karaule, Dolina, Karanjevac, Karanjevačka Dolina, Jazbine, Prisoje, Sedeljke, Konjarnik, Progon, Gornje Livade, Trševina, Karčina Ornica, Milenovi Volovi (šuma), Kozarska Dolina i Ložište. Upravcu Togačevca nalaze se ovi lokaliteti: Šipkovine, Selište, Stari Drum, Selište drugo, Salovo Mejanište i Smuga. Prema Gornjem Trnjanu: Kameničko, Selište treće i Strane.

Postanak sela i prošlost.

Selo Vlase je staro srpsko selo nastalo u doba srpske srednjovekovne države. Nekoliko lokaliteta Selišta govore o dugoj prisutnosti ljudi na ovim prostorima. Izgleda da je razlog pomeranja sela epidemija kuge. Turski popis sela nahije Dubočica iz 1516 godine pominje selo Vlah, koje se sa mnogo verovatnoće može identifikovati sa današnjim selom Vlase.

Pod Turcima, posle reforme Carstva, Vlase je imalo više gospodara. Tako je gospodar Kamenice bio Sulejman sa zetom Labudom; gospodar Dalinaca, naseljenika iz Nakrivnja, bio je Ali-beg. Treći gospodar u selu je bio neki Ahmet.

Počitlučeno i potčinjeno od trojice gospodara, selo Vlase je posle oslobođenja plaćalo agrarni dug. Neki nisu bili u stanju da izmire svoje obaveze pa im je uzimana stoka i prodavana na licitaciji.

Poreklo stanovništva.

Za razliku od mnogih sela, stanovništvo Vlasa se u zadnje 32 godine postepeno uvećavalo. Porast je bio blag, ali neprekidan. Danas u selu živi 686 stanovnika.

U selu žive ovi rodovi:

-Džokini. Rod  se razvio na Đorinci, Cekini i Pešini, Ognjanci, Ljapinci, Kostini, Stojilkovi, Bukoglavci, Denini, Drkolci-Drkini, Gockini (Pasjačani), Dalinci, Vranjanci, Biberci, Mitrovci.

Ove rodove zabeležio je Dragutin Đorđević. Na osnovu njegovih podataka, tada je u Vlasu bilo124 roda.

Starosedeoci su:

-Đorđinci, Cekini, Pešini, Ljapinci, Kostini i Mitrovci.

-Ognjanci su nepoznatog porekla

Doseljenici:

-Stojilkovi, Bukovoglavci, Denini, Drkini – „od preko Moravu“, Grockini-Pasjačani, Dalinci i Vranjanci.

Doseljenika ima najviše iz porečkog sela Bukove Glave. Porečani su i doseljenici iz Nakrivnja i Bunuše. I ostali doseljeni rodovi su iz sela u okviru Kotline osim Vranjanaca. I ovi poslednji, po svojim etno-psihičkim, kulturnim i antropološkim odlikama gotovo su istovetni sa starsedelačkim svetom, ili su se, tokom vremena, potpuno utopili u starinsko-autohtono stanovništvo sela.

Zanimanje stanovništva.

Vlašani se uglavnom bave zemljoradnjom. Na svojim parcelama gaje pšenicu i kukuruz kao glavne kulture. Sade i krompir, uglavnom za domaće potrebe. Baštovanstvo je dosta dobro razvijeno. Gaje papriku, paradajz, kupus.

Od stoke su nekada čuvali bivole. Od goveda čuvaju krave, prosečno dve po domaćinstvu. Svinje čuvaju, za posek, priplod dok prasiće prodaju na pijaci u Leskovcu. U selu ima 20 ovaca. Živinarstvo samo za domaće potrebe – jaja i meso.

Poljoprivreda je mehanizovana, ore se traktorima, žanje kombajnima.

Mladi Vlašani rade u industriji u Leskovcu i drugim privrednim organizacijama. Nema domaćinstva bez radnika – jer ne bi mogli opstati. U Leskovcu radi 120 radnika, u inostranstvu njih četvorica.

U seli postoji četvororazredna osnovna škola sa ukupno 49 polaznika.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Vlase (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Veliko Vojlovce (Lebane)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Veliko Vojlovce, opština Lebane – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Veliko Vojlovce se nalazi u dolini reke Jablanice, u podnožju brežuljaka koji čine severni obod sušičke oblasti. Veliko Vojlovce je udaljeno od Leskovca 14 a od Lebana 10 kilometara.

Tip sela.

U sistemu seoskih naselja, veliko Vojlovce ima izdužen oblik i u simbiozi je sa Vranovcem, koje se na njega naslanja u pravcu istoka.

Po vekovnom iskustvu našeg naroda, kod zaseljavanja ovog sela korišćeni su optimalni prirodni uslovi za život u napredak naselja; blizina tekuće vode, ravno i plodno polje za obradu, brežuljci za vinograde, šumu, voćnjake i livade.

Ime sela.

Naziv sela Vojlovca je slovenski homonim. Njegovu osnovu čini muško ime Voilo, sa kojima se srećemo u ranim srpskim spomenicima. Između  pastira koje je kralj Stefan Prvovenčani dao Žiči jednom je bilo ime VOJILO. Među ljudima koje je kralj Stefan Dečanski dao Dečanima da budu sokolnici bio je Čabić VOILO. Kad osobnom imenu Voilo dodamo sufiks „vce“ dobijamo ime Vojlovca – Voilovca. Pošto u dolini Jablanice postoje dva Vojlovca, ono veće dobilo je ime Veliko Vojlovce a ono manje malo Vojlovce. U turskim tefterima selo Veliko Vojlovce se „vodilo“ kao Gornje Vojlovce a ono manje Donje Vojlovce.

Vode.

Pored Velikog Vojlovca teče reka Jablanica, čije je korito plitko, obale nestabilne, pa kad nadođe, njeni hiroviti talasi odnose sve pred sobom i plave polja pored njenog korita. Poslednja poplava potkopala je levi zid betonskog mosta i oštetila ploču mosta u znatnoj površini tako da se kola kreću samo jednom stranom mosta.

Izdan je u selu visoka. U polju još viša. Na vodu se nailazi na dubini od 3 do 9 metara. Obilata je i služi za zalivanje povrtarske kulture, koja je jako razvijena. Jedna kladenac je postojao na lokalitetu Staro Selo i postoji još jedan na lokalitetu Aralije, koji se još koristi.

Zemlje i šume.

Atar sela Veliko Vojlovce prostire se na 633 hektara, od koje površine je pod oranicama i baštama 221 hektar. Voćnjaci su na 9 hektara, vinogradi 10, livade 60, pašnjaci 62 hektara. Pod šumom se nalazi 364 hektara dok je neplodno 20.

Zemlja nosi ove nazive: Jarčište, Aralija, Crkvište, Umište, Lozanjski Rid, Srednji Rid, Crnice, Krajnji Rid, Selište, Staro Selo, Mrtvica, Kolibište, Mali Dol, Troševina, Bivoljak. Donje i Gornje Livade, Ograđa, Drum, Jaruge, Gorno Polje, Rupine, Zaimova Bašta, Tresetište, Konoljište i Senjak.

Postanak sela i prošlost

Veliko Vojlovce, ili samo Vojlovce, staro je selo nastalo najverovatnije s' početka srpske srednjovekovne države. Prva neseobina Vranovčana bila je na lokalitetu Selište. Tada su oni bili pastiri koji su se bavili stočarstvom. Kao veliko selo sa oko 14 velikih zadružnih kuća, oni su podigli pored sela, na lokalitetu Crkvište, crkvu kao versko-ideološki centar iza duhovne i kulturne potrebe stanovnika svoga sela.

U neko doba, na Vojlovce udari kuga (čuma) i stane moriti narod. Od 14 porodičnih zadruga zahvatlia je sedam kuća. U strahu da se ne zarazi i ostali deo domaćinstava, četiri domaćinstva napuste selo i krenu preko brda Sušice, dođu do reke Sušice i pregaze ja, pa došavši do Igrišta tamo se i nasele. Preostale tri porodice takođe napuste selo ali ne odu daleko od njega, već nešto severnije i tu se nastane, pa tako produže život sela pod istim imenom – Vranovce. Ovaj lokalitet se danas zove Staro Selo. Pošto je mesto bilo tesno, nije se moglo uvećavati, Vojlovčani su potražili drugo mesto, pogodnije za stanovanje. Tako oni siđu na desnu obalu Jablanice i tu se zasele. Premeštanje ovog sela pada u vreme kada se zemljoradnji, kao seoksoj privrednoj grani, počelo više poklanjati pažnje, pa su se Vojlovčani približili ne samo reci, već i plodnom polju. Živeti pored plahovite reke bilo je opasno, zbog mogućih poplava. Posle jedne od njih, Vojlovčani su shvatili da im tu nema života pa su se počeli premeštati na viši teren. Tako je zasnovano današnje selo Veliko Vojlovce u simbiozi sa susednim selom Vranovcem.

Pošto se u turskom sumarnom popisu sela nahije Dubočica iz 1516. godine pominju Gornje i Donje Vojlovce, očigledno je da je pomeštanje sela sa lokaliteta Staro Selo izvršeno još u vreme Despotovine, pre dolaska Turaka.

Sa reformom turskog carstva 1839. godine bila su oslobođena spahijskog desetka. Zakonski, svako selo je postalo slobodno uz razne obaveze prema turskoj državi. Razvlašćene spahije su tada pokušale da se nametnu kao „zaštitnici“ pre svega u selima koja su činila njihov leno. Tada se u Veliku Vojlovcu naselio Turčin Zaim. Zaim je bio u Leskovcu na visokom činovničkom položaju. Nije voleo da živi u gradu, već je u Velikom Vojlovcu, na obali reke Jablanice, podigao svoj saraj sa velikom baštom oko saraja i pomoćnih zgrada, što je sve ogradio visokim zidom. Nije bio oženjen pa je tu stanovao sa svojim momcima, koji su se starali o održavanju sarajske bašte. Prema Vojlovčanima je bio jako blagonaklon. Čak je u jednom sporu Vojlovčana sa Turcima, gde je ubijen jedan Turčin zaštitio Vojlovčane.

Kada je 1877. godine izbio srpsko-turski rat i pod uticajem srpskih pobeda, počela je Turke u našim krajevima da hvata panika, Zaim je zamolio Vojlovčane da ga sa njegovim pokretnim stvarima odvezu što dalje na jug. Oni su svoh bivšeg gospodara odvezli do Skoplja.

Poreklo stanovništva.

Po broju stanovnika Veliko Vojlovce beleži pad uodnosu na 1948. godinu, kada su imali 438 stanovnika da bi 1981. godine taj broj pao na 425 lica. Broj stanovnika je u manjem padu a broj domaćinstava u velikom porastu – 64 : 94.

Rodovi:

Starosedeoci:

-Timčazi, Milošajci, Ćosaci, Petkovci-Džolići, Kočući-Džokini i Tošići.

Nepoznatog porekla.

-Tabaci-Dolinarci, Đokovci-Grozdanovići, Gočobije-Stamenkovići, Docići-Kalajdžije, Zdravkovići drugi, Šoljani-Mladenovići i Gaćaci.

-Taramanovci su poreklom sa Tare.

-Džidžoci-Pepelarovi-Kukoljani su doseljeni iz nepoznatog kraja. Osnivač ovog roda bio je Rom, otuda kod njih ima dosta antropoloških odlika Roma.

-Crčančani-Poprivčani su doseljeni iz Crcavca, mahala Koprive, selo Veterničkoj Klisuri na padinama Kukavice.

-Asanovići su Romi. Ne znaju za svoje poreklo.

Zanimanje stanovništva.

Velikovojlovčani su zemljoradnici. Glavno zanimanje im je zemljoradnja i stajko stočarstvo. Seju pšenicu i kukuruz. Gaje krompir. Svaka kuća ima svoj vinograd. Povrtarstvo je rašireno. Proizvode papriku, paradajz, kupus, luk. Gaje svinje za posek, priplod dok prasce prodaju na pijaci. Ovaca nemaju. Konje imaju za vuču povrtarskih proizvoda na obližnje pijace.

Veoma su vredni. Po izgledu smeđi, često plavih očiju.

Podmladak se školuje, ima mladih ljudi – fakultetskih obrazovanih.

U selu imaju prodavnicu prehrambenih proizvoda. Vojlovčani piju rakiju, u proseku, 100 litara godišnje po domaćinstvu. Pije se i pivo, ali se narod vraća vinu i oživljavanju zapuštenih vinograda.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Veliko Vojlovce (Lebane) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Gornje Sinkovce (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Gornje Sinkovce, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Gornje Sinkovce se nalazi na oko pet kilometara zapadno od Leskovca, pod samim brežuljkom koji se proteže od ušća reke Šumanke u reku Jablanicu na zapadu – do samog Leskovca na istoku. Njen zadnji istočni kraj zove Bedemi. Ovaj brežuljak je ukomponovan u nizu bregova i udolina koji, skupa, čine neogenu zaravan i nekadašnje dno Leskovačkog mora.

Tip sela.

Ova seoska naseobina ima grupni tip. Kroz nju vijuga Bara, sigurno po dnu nekadašnjeg korita reke Jablanice. Ova bara je uhvaćena u Hisarski kanal i njenu vodu isti odvodi u Jablanicu ispod sela Gornjeg Stopanja.

Vode.

Podignuto na niskom terenu, pod pritiskom podzemnih voda Jablanice i delimično Bare, izdan je visoka, pa se bunari lako kopaju, kako u samom selu tako i u polju.

Ime sela.

Po legendi naziv ovog sela, kao i susednog mu Donjeg Sinkovca, spojnica je dveju reči „sin“ i „ovce“. Selo je nastalo vrlo rano, u vremenu srpske nemanjićke države, njegovo ime nije ništa drugo nego homonim. U srpskoj srednjovekovnoj državi postojalo je muško ime Sina. U Gornjem ili Donjem Sinkovcu, svejedno kome, svakako se naselio u to vreme imi možda pre Stefana Nemanje, neki Sina, po kome naselje dobija ime Sinkovce. Moguće je da se radi o vlastelinu, u čiju su baštinu pripadala dva naselja koja su se nazvala Sinkovcem, uzvodno Gornje, a ono niže, nizvodno, Donje Sinkovce.

Zemlje i šume.

Gornje Sinkovce ima atar od svega 255 hektara, od čega su njive i bašte na 175, voćnjaci na samo dva, vinogradi na 8, livade na 9, pašnjaci na 18, šuma na 29 dok je neplodno 14 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Bilski Put, Gornjosinkovački Rid, Delčiki, Durićeve Širine, Kotline, Paprat, Stranče, Golemi Zabel, Retki Zabel, Rid, Crveni Put, Govedarski Put, Druskavica, Čukar, Put na Uši, Mlinarski Put, Asančino, Bare, Šuplju Bres, Alimančine, Piskavice, Mustavine, Kolasti Lugovi, Suljčino, Kadrijine, Žabar, Selište, Kadri Čauševo, Vrpče, Durićevo, Orlovo Gnezdo, Golemi Vir, Lojzište, Komal'k, Ograđa, Grkovo, Trnčiki, Kojunjak, Blagubje, Colino, Troševine, Krušče, Golema Njiva, Trnče, Prosište, Adžinica, Golemi Lug, Ciganski Lug, Ristino i Batalke.

Padaju u oči brojni lokaliteti koji podsećaju na vlasnike turskog porekla: Asančino, Alimančino, Mustavine, Suljčino i Ažijince. Lokalitet Orlovo Gnezdo svedoči o orlovima u ovim krajevima; Prosište o kulturi prosa dok Grkovo govori o prisustvu Grka – pastira.

Postanak sela i prošlost.

Gornje i Donje Sinkovce su stara srpska sela svakako nastala u doba Nemanje. Oba sela pominje truski sumarni popis sela nahije Dubočica iz 1516. godine, ali ih beleži kao Sipkovce. Da li su se sela tada tako zvala ili je pogrešio popisivač nije poznato.

Gornje Sinkovce je imalo više gospodara: Mustafu, najbogaijeg, zatim Alču, nekog Aliju, potom Vazliju brata Alčinog kao i nekog Durića, zeta Alčinog. Pominje se i Kadrija, koji je imao direktno svoj veliki zabran. Zanimljivo je da se u topografskoj nomenklaturi ovog sela pominju mnogi turski nazivi, ali ni jedan od gore pomenutih, poslednjih gospodara ovog sela.

Uoči oslobođenja od Turaka u zimu 1877. godine, Turci umaknu u Leskovac, a među njima i gospodari sela Gornjeg Sinkovca. Pamti se da je Mustafa uzeo od rodova Marjanovih, Todorovih i Vasiljkovih po jedna volujska kola sa zapregom, natovario u njih svoj harem i nešto stvari i rabadžije prinudio da ga voze u Veles, gde je imao ranije kupljenu kuću. Po dolasku u Veles, Mustafa nije otpustio vozare, pa su oni morali tajno umaći i vratiti se svojim domovima.

Poreklo stanovništva.

U Gornjem Sinkovcu 1948. godine živelo je 345 ljudi. Ove, 1981. godine popisom je utvrđeno da u istom mestu živi 397 stanovnika. Za tri decenije selo se uvećalo za 52 stanovnika. Godine 1948. u njemu je bilo 52 domaćinstvaa 1981 godine 85. domaćinstava.

U Gornjem Sinkovcu žive ovi rodovi:

-Pindraci su starosedeoci – 15 kuća.

-Čergarci (Čergari) su starosedeoci – 21 kuća.

-Kinci su staro sedeoci – 21 kuća*.

*Prema popisu u selu je bilo 1981 godine 85 domaćinstava dok ova tri roda žive u 57 kuća. Ne pominju se rodovi, koji su vozili Mustafu do Velesa, Marjanovi, Todorovi i Vasiljevi, op Milodan.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Gornje Sinkovce (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Donje Sinkovce (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Donje Sinkovce, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela i tip sela.

Donje Sinkovce se nalazi na ivici starog klizišta u nizu onih sela na severnim padinama sušičke terase, koja su se formirala na šumanskom ili pazarskom putu za Leskovac. Do skora, pre pola veka, Donje Sinkovce je bilo udaljeno od Leskovca oko 3 kilometra. Sada se Leskovac proširio prema ovom selu a i ono ka Leskovcu pa su se spojili u jedno naselje. Ni jedno selo u blizini Leskovca nije preraslo u tako izrazito prigradsko naselje, kao što je to slučaj sa Donjem Sinkovcem.

Ime sela.

Ime sela Donjeg Sinkovca je, kao u slučaju Gornjeg Sinkovca, homonim i komponovano je od starog srpskog imena Sina i sufiksa „kovce“, odnosno selo u kome se prvi naselio nekakav Sebar Sina i selo je po njemu dobilo naziv Sinkovce ili je, pak, možda selo pripadalo nekom vlastelinu istog imena.

Vode.

Selo se nalazi na Golemoj Bari. To je mala tekućica sa velikim imenom. Na prostoru sela Velika Bara prima Bosinu Baru. Na istočnoj periferriji sela uhvaćena je voda Goleme Bare u kanal, nedavno iskopan, koji vodu bare i površinske vode koje se slivaju sa hisraskih padina, odvodi u Jablanicu.

Pomenimo Kladenac na Zajačkoj Livadi iz koga je još za vreme Turaka, keramičkim cevima voda sprovedena u Leskovac. To je bio prvi vodovod ove varoši. Iz njega su se napajale tri varoške česme na prometnim mestima. Iz ovog kladenca snabdevale su se vodom još dve česme – jedna u samom Donjem Sinkovcu pored puta i druga u leskovačkom izletištu Strelište. Osim ovog kladenca postojao je i Ajdučki Kladenac, zatim Toplik. Selo ima bunare sa zdravom i veoma ukusnom vodom.

Zemlje i šume.

Atar sela Donjeg Sinkovca proteže se na 255 hektara od koje površine njive i bašte zahvataju prostor od 173 hektara. Ostalo otpada na druge kulture i neplodno zemljište.

Zemlja nosi ove nazive: Lozja,Čukar, Sukin Vis, Nikolino Dolinče, Grobište, Rovina, Kotlina, Govedarnik, Tirino ili Marjanovo Lozje, Kovanluk, Krnjine Njive, Sitno Bresje, Jankov Bres, Studenke, Stara Konopljišta, Ajdukova Njiva, Pojata, Đutin Bres, Mičine Njive, Prekodrumske Jasike, Crkveni Put, Golema Njiva, Mirčanka, Babičanka, Golemi Lug, Trnjaci i Međubarke.

Poreklo stanovništva.

I Staro Sinkovce je staro srpsko selo nastalo u srpskoj srednjovekovnoj državi. Turci ga pominju u svom tefteru iz 1516. godine kao Dolnje Sipkovce.

Sadašnji rodovi su uglavnom naseljenički. Samo su dve kuće starinske. Te su kuće su Turci ostavili, jer su se „tuj izlegli“.

Navodimo ove rodove:

-Mitrovci su doseljeni iz sela Višebva kod Vranja.

-Čvorovi (Bunušani) su doseljeni iz veterničke Bunuše.

-Žbevci (Žbevčani) su doseljeni iz sela Žbevca.

-Đikini-Đikići su starosedeoci.

-Tatci-Pertaćani su doseljeni iz Pertata.

-Čivčije su doseljeni iz vranjanskog sela Davidovca.

-Štrbci su doseljeni iz Katuna.

-Šopci su doseljeni iz „Šopsko“.

-Vulakovi su starosedeoci.

-Bratmilovci su doseljeni iz Bratmilovca.

-Zafirovi su doseljeni iz vranjanskog sela Lukova.

-Belaci su doseljeni iz Toplaca – Vranjska Banja, dalje poreklo Ćustendilska Banja.

-Antanasovi su doseljeni iz Breznice – Vranjsko Pomoravlje.

-Žižakovci su poreklom iz Aleksandrovca – Vranje.

-Davidovci su iz Davidovca kod Vranja.

-Mitini su iz Žbevca.

-Kolarci su iz Aleksandrovca kod Vranja.

-Spasini su iz Donje Otunje – Vranje. U rodnom kraju zvani Jazavčani.

-Jančini (Veličkovci) su iz Lukova.

-Dalinci su iz Gornjeg Sinkovca, prizetko.

-Prizetkovci su iz Šumana.

Ovaj popis rodova odgovoara stanju iz 1981 godine. Savremeno Donje Sinkovce je u novije vreme veoma naraslo, donkele izgubilo karakter sela. Ono je predgrađe Leskovca.

Zanimanje stanovnika.

Donjesinkovčani imaju malo svoje obradive zemlje. Doseljenici iz siromašnih vranjskih sela nisu imali mogućnosti da kupuju više zemlje. Zemljoradnja ne može da podmiri njihove potrebe, pa se bave zanatima ili običnim radovima. Mlekare. Sire mleko i prodaju sir na leskovačkoj pijaci. Nekada su se bavili raznim zanatima i rabadžilukom. Sada je sve to zamrlo. No, blizina Leskovca omogućava ima zaposlenje u raznim privrednim organizacijama i službama.

Deca se školuju u Leskovcu.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Donje Sinkovce (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Gornje Trnjane (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Gornje Trnjane, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Gornje Trnjane ili Trnjane pod Rid, kako ga još zovu, je malo selo koje se nalazi u podnožju brežuljaka. Ovo selo, kao i sva okolne sela su u ravni ispod brežuljaka i nalaze se na važnim saobraćajnicama koje od Goljaka i drugih Gornjojablaničkih prostora vode u centar Kotline gde su raskrsnice puteva te se za ovo – i okolna - selo može reći da imaju drumski karakter. U svakom od njih postojao je han, mehana za svratište putnika, koji su na ovom putu mogli prenoćiti na bezbednom mestu za sebe, stoku i svoju robu koju su prevozili.  Selo je udaljeno oko 7 kilometara zapadno od Leskovca i u njega se dolazi makadamskim putem, koji se kod sela Donjeg Trnjana odvaja od puta Leskovac – Lebane i ide na jug do Gornjeg Trnjana. Taj put se čini kao seoski sokak pored koga su nanizane kuće idvorišta pojedinih domaćinstava.

Tip sela.

Po svome obliku selo je zbijenog tipa i gomilasto.Čini se da d naselje zbijenije od Vlasa i Gornjeg Sinkovca, dvaju susednih sela.

Ime sela.

 Nema sumnje da je ime sela Trnjane došlo od florisitičke karakteristike kraja na kome je nastalo. Među Srbima i Bugarima ima mnogo imena sela i gradova čiju bazu čini „trn“, kao što su Trnova, Trnovica, Trnovac i dr.

Vode.

Kroz atar sela Gornjeg Trnjana ne teče ni jedna znatna tekućica. Mala i Golema Bara su jedine tekućice. To su mali potoci na čijem sastavu žene peru rublje , pa se to mesto zove Peraljište. U vreme kada se u ovom kraju gajila konoplja bio je jako razvijen užarski zanat u svakom selu, pa i u ovom.

Zbog što je selo podignuto na najnižoj terasi, što je korito Jablanice daleko od njega a vode Male i Goleme Bare su mali potoci, pa nema pritiska podzemnih voda pa je izdan duboka i bunari se teško kopaju. Meštani Gornjeg Trnjana služili su se vodom za piće iz kladenaca: U Ceru, Čukaru, Golemoj Strani i na Jasiki.

Zemlje i šume.

Od svih sela u oblasti Donje Jablanice, Donje Trnjane ima najmanji atar od svega 199 hektara, od kojih oranice i bašte zahvataju 139 hektara,

Zemlja nosi ove nazive: Cer, Čuljkovo, Trseno, Čukar, Rupčine, Jasika, Stari Put, Jankov Put, Karaula, Golema Strana, Selište, Gornje Njive, Asanovo, Red Bresje, Zapisanke, Trećarke, Golema Konopoljišta, Jazbine, Trševine, Valoge i Selište drugo.

Postanak sela i prošlost.

Za malo selo Gornje Trnjane nije vezan nijedan značajan događaj u istoriji Oblasti. Dva Selišta govore da je ovaj kraj oduvek bio naseljen i da su se naselja premeštala i gasila. Sumarni popis sela nahije Dubočica iz 1516. godine pominje i Gornje Trnjane kao timarsko selo Prokuplje. Znači da se radi o starom srpskom selu nastalom pre dolaska Turaka. Najpre timarsko selo, kada je došlo do reforme Turskog Carstva, Gornje Trnjane je potčinio neki Turčin Asan Muliman. Vrlo je moguće da je on bio poslednji gospodar posle Bulhanskog hatišerifa.

Poreklo stanovništva.

Gornje Trnjane je 1948. godine imalo 245 stanovnika i 41 domaćinstvo. Prema popisu iz 1981. godine u selu je živelo 257 stanovnika u 56 dimaćinstava.

U Gornjem Trnjanu žive ovi rodovi:

-Conini (Biberci) su doseljeni iz Vlasa.

-Karalejci (Tomini) su starosedeoci.

-Vranjanci su iz Vranjskog Pomoravlja.

-Filipovi su starosedeoci.

-Pešini su starosedeoci.

-Jaričkini su starosedeoci.

-Nakalamci su starosedeoci. Nakalamaca ima u Velikom Trnjanu. Gde se smatraju starosedeocima. Moguće je da postoje rodbinske veze između ova dva istoimena roda.

-Kukarčiki su starosedeoci i najstariji rod u selu.

-Mijini (Smrčanci) naselili su se iz Smrčaja.

-Conini (Nikoličini) su starosedeoci.

-Kostini su starosedeoci.

Zanimanje stanovništva.

Osnovno zanimanje je zemljoradnja. Seju pšenicu i kukuruz. Sade krompir. Veoma razvijenu kulture uzgoja konoplje zamenili su povrtarstvom. Gaje papriku, paradajz, luk, kupus i drugo povrće.

Stočarstvo je stajsko. Imaju po dve krave.. Mnogi rade u Leskovcu uraznim privrednim organizacijama.

Mladi se školuju i usmeravaju na razne zanate i društvene smerove.

Poljoprivreda je mehanizovana. Poljski rad je sada lakši i ne zahteva veliki broj radnika, ali zbog toga, oni koji ostaju na zemlji, rade bez predaha. Naturalna privreda koja se održava u našim selima tera ljude na danonoćni rad bez prekida i zastoja. Zimi malo predahnu.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Gornje Trnjane (Leskovac) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Gornje Stopanje (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Gornje Stopanje, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Gornje Stopanje se nalazi na oko dva kilometra severozapadno od Leskovca, na obema obalama Donje Jablanice, na putu koji spaja Leskovac sa Pustom Rekom.

Tip sela.

Gornje Stopanje je čisto ravničarsko selo grupisanog oblika.

Ime sela.

Po legenci koja se očuvala u Donjem i Gornjem Stopanju, nekada je postojalo samo selo Stopanje. Legenda ne kaže zbog čega se tako zvalo. Bilo je locirano na ušću Cernice u Jablanicu, između te dve tekućice. To mesto se danas zove Selište. U davna vremena došlo je do velikih padavina usled čega je došlo do izlivanja Jablanice i Cernice i plavljenja sela. Na sastavu ovih dvaju tekućica našlo se stotinu panjeva, isprepletanih i zaglavljenih te voda nije mogla da teče. Od straha od vodene stihije selo se raselilo: „Sto panja raselilo selo“. Po Vuku Karadžiću termin „stopanin“ označava domaćina pa bi se moglo zaključiti da bi ime sela Stopanja nastalo kao naselje domaćina, u širem značenju zemljoradnika.

Vode.

Kao i Staro Selo i današnje Gornje Stopanje se nalazi na obalama reke Jablanice. Blagodareći pritisku ove reke svaka kuća ima bunar, sada sa hidroforom i crpe vodu z dubine od oko 10 metara.

Zemlje i šume.

Atar sela Gornjeg Stopanja obuhvata prostor od 726 hektara, od čega njive i bašte zautimaju 643, voćnjaci 2, vinogradi 14, livade 7, pašnjaci 4, šuma 7 dok je neplodno 49 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Tekije, Tursko Groblje, Krške Njive, Buzaluci, Donje Selište, Gornje Selište, Gorun, Lađe, Bećirvojina, Čavkokorka, Lazine i Popov Brest.

Postanak sela i prošlost.

Gornje Stopanje je staro srpsko selo nastalo u doba srpske srednjovekovne države. Turci ga pominju u sumarnom popisu timarskih sela nahije Dubočica iz 1516. godine. U toku XVI veka ono među svojim žiteljima hrišćanima ima i muslimane, svakako ne i etnički Turke. Prema profesoru Milanu Vasiću Gornje Stopanje je oko 1570. godine imala 84 kuća hrišćana i 11 kuća muslimana.

Prema turskim opisima iz druge polovine XVI veka, Leskovac je ležao u nezdravom močvarnom kraju. Reka Veternica je često zatprvala peskom svoje korito, izlivala se i plavila okolinu, pa i sam Leskovac, nekada čak i polovinu Leskovca ugrožavajući mostove i mnoge objekte u gradu a naročito džamiju sultana Bajazita. Da bi zaštitila grad a naročito džamiju, carskim tefterom je naređeno da selo Gornje Stopanje i druga susedna sela uvek paze na štetu koju može naneti Veternica. U zamenu za ovo, Gornje Stopanje se oslobađa davanja divanskih nameta i običajnih tereta.

Po tefteru od 1516. godine Gornje Stopanje je bilo zijametsko selo. Kada je uveden spahijski sistem 1839. godine, hrišćanski deo sela je bio podvlašćen. Ko je bio poslednji gospodar sela nije poznato.

Poreklo stanovništva.

Gornje Stopanje prati dinamičan razvoj. Blizu Leskovca, na važnom i dobrom putu, ono prerasta u prigradsko naselje i gotovo se spojilo sa Leskovcem. Broj njegovih stanovnika je u stalnom i znatnom porastu. Prema popisu iz 1948. godine u njemu je živelo 507 stanovnika, dok je 1981. godine popisom utvrđeno 1369 stanovnika. Porast stanovništva je u izvesnoj meri prirodnim priraštajem a u najvećem delu doseljavanjem iz bliže idalje okoline. Mnoge porodice proterne iz Kosovske Kamenice ovde su se skućile. Im naseljenika iz Dobre Vode pod Radanom.

Rodovi su:

-Očkini-Petrovići su starosedeoci.

-Novoselci (Stojanovići, Jovanovići i Nikolići) su nepoznatog porekla.

-Provirovi su starosedeoci. Provir nije imao dece pa je usvojio nekog Nikolu iz Pridvorice. U toku Prvog svetskog rata Bugari su ubili Provira i Nikolu. Od ovog roda ima dve kuće i dva lekara; dr Blagoje, ortoped i dr Milivoje, urolog.

-Tačkini su starosedeoci. Iz ovog roda je onaj Tasa što je obamro od rakije. Zovu ih još i poturnjaci, zbog veza njihovih žena sa Turcima.

-Ždadžini (Jovanovići) su starosedeoci. Iz ovog roda je Ljubomir Jovanović, prevoznik. Plav, krupan, blage naravi. Neko od njegovih potomaka ga natera da mu za života prepiše svu svojuimovinu. Posle toga nastanu rđavi odnosi. Ljuba nije mogao ovo da podnese pa se obesio.

-Šoljci-Šoljska familija, su starosedeoci.

-Cvetanovi su starosedeoci.

-Trtkini su starosedeoci.

-Čuturakovi-Todorovi su starosedeoci.

-Južarovi su starosedeoci (trag užarskog zanata u Gornjem Stopanju).

Gornje Stopanje je privuklo i privlači doseljenike iz raznih krajeva. Doseljavaju se Vranjanci, Crnogorci, Jablaničani, Bosiljgrađani... Otuda je današnja demografska slika sela vrlo šarolika i u stalnoj dinamici.

Zanimanje stanovnika.

Gornjostopanjčani se bave zemljoradnjom. Seju pšenicu i kukuruz. Bave se povrtarstvom. Omladina se školuje. Stočarstvo je stajsko.Čuvaju krave mlekulje. Mleko prodaju melakari u Leskovcu ili raznose po kućama. Mnogi spravljaju sir i prodaju na leskovačkoj pijaci.

Nekada su se bavili pčelarstvom. Proizvodili su 200-300 kilograma meda, vadili vosak i prodavali ga.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Gornje Stopanje (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Donje Vranovce (Lebane)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Donje Vranovce (po knjizi Vranovce), opština Lebane – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Donje Vranovce je isto kao i Veliko Vojlovce sa kojim je u simbiozi. Podignuto je na desnoj obali reke Jablanice, iznad reke i ispod brežuljaka. Najveći deo sela je zaseljen na najnižoj terasi nekadašnjeg Leskovačkog Mora.

Tip sela.

Donje Vranovce nije izduženog tipa kao Veliko Vojlovce, već više grupisano, kakva su sva sela u dolini Donje Jablanice. Od Leskovca je udaljeno 12 kilometara.

Ime sela.

Prema legendi, na mestu gde se nalazi Donje Vranovce bilo je mnogo drveća u čijim granama su se gnezdile vrane, pa se selo nazvalo (Donje) Vranovce.

Vode.

Glavna tekućica je Jablanica, potom Smrčanski Potok. Blagodareći pritisku Jablanice, izdan je visoka i bunari se lako kopaju i u selu i u polju, što omogućava razvoj povrtarske kulture. Na lokalitetu Azirova Strana postoji jak izvor dobre vode – Čubra. Sada je česma. Iznad izvora je veštečko jezero pored koga je crkvica od slabog materijala posvećena Sv. Simeonu. Jezero je pokrilo kladenac, koji nekada bio ispod Azirove kule.

Zemlje i šume.

Atar sela Donjeg Vranovca zahvata prostor od 595 hektara od čega na njive i bašte spada 273 hektara a na voćnjake 10, vinograde 10, livade 42, pašnjaci 11, šuma 226 dok je neplodno 21 hektar.

Zemlja nosi ove nazive: Gornji Donji Prud, Topole, Bošnjačko, Paraspurke, Strana, Rid. Mrtvica, Lojza, Manjino Dolinče, Sokolovo Dolinče, Azirova Strana, Kavgalija, Vučkov Grob, Južarska Dolina, Drvodeljsko Bilo. Dublje, Jazbine ili Kladenčine, Filipova Dolina, Kajtazovci, Srednji Rid, Straba, Zelenište, Kolasta, Velika Ornica, Govedarište, Turski Zabel, Staro Selo, Milvorski Put, Plještak, Smrčje.

Postanak sela i prošlost.

Donje Vranovce je ušlo u istoriju Donje Jablanice ali i u istoriju Srbije iz vremena ustanka pod Karađorđem. Tome je doprineo Cvetko Vranovački, koji je rođen u ovom selu. Opismenio se kod kaluđera. Kada su mu umrli roditelji, Cvetko se iseli u Šumadiju gde je bio sluga – u Jagodinskom okrugu, jer posle kada se vratio pričao više puta o Kapetan Koči i njegovoj Krajini – 1788-1791. Po povratku u Vranovce Cvetko otvori han, počne trgovati, najviše solju i kao pošten i valjan trgovac njegova kmetija ga izabere za kmeta. Oko 1802 godine Cvetko otpočne na razvalinama stare bošnjačke crkve podizati novu. Sagradio je crkvu u Bošnjaku i pored ometanja od strane Abdurahmanoa Slišanskog sa svojim četama, sa kojima je Cvetko vodio često borbu. Ničega se, vele, nije bojao, leteo je ka kuršum. Turci su ga se mnogo bojali. Kada je buknuo ustanak u Šumadiji Cvetko je odmah sa svojim borcima prišao ustanicima. Imao je dva boja sa Turcima na Palikućama u Vučju, gde je potpuno razbio Turke i tako oslobodio ceo predeo duž Jablanice, Veternice i Vučanke.

Na Klisuri je presekao put vranjskim Turcima. Smestili su se u jedan han odmora radi. Municiju su smestili u podruma hana. Turci topovima potpale municiju te tako izgiboše skoro svi ustanici i sam Cvetko Vranovački.

Posle reforme turskog carstva, Donje Vranovce je bilo počitlučeno ali se ne pamti zadnji gospodar. Turci su u ovom selu imali svoju zemlju. Pogibijom Cvetkovom, oni su izgubili svog hrabrog zaštitnika. Sa Arbanasima u Igrištu i Slavujevcu, sa njihovim dvema kućama u Smrčju, meštani su bili potčinjeni a posle oslobođenja su plaćali agrarni dug.

Poreklo stanovništva.

Milan Đ. Milićević je kod mesta Vranovci zabeležio da je imalo 26 poreskih glava. U istoj tabeli on je naveo i selo Smrčje, te da oba imaju 35 poreskih glava. Po posleratnim popisima, selo se u statističkim dokumentima vodi kao Donje Vranovce i broj stanovnika se ovako kretao: 1948 – 439; 1953 – 448; 1961 – 439; 1971 – 406 i 1981 – 395 stanovnika. Nasuprot smanjivanju broja stanovnika, rastao je broj domaćinstava. Tako je 1948 u Vranovcu živelo je 57 domaćinstava a popisom iz 1981 godine u njemu je popisano 93 domaćinstva.

U Donjem Vranovcu žive ovi rodovi:

-Ražinski rod su starosedeoci. Broje 50 kuća. Veoma star rod. Razgranat je i uzimaju se među sobom iz istog roda sa udaljenim pobočnim stepenom krvnog srodstva.

-Deda-Petkovci su takođe starosedeoci. Ima ih 20 kuća.

-Blagojinci su starosedeoci.

-Smrčanci su starosedeoci.

-Ilići su staro sedeoci.

Romi:

-Raimovići su ovde od turskog vremena.

-Šabanovići su iz Gornje Jablanice.

Zanimanje stanovnika.

Osnovu čini zemljoradnja sa gajenjem pšenice i kukuruza. Nekada su gajili konoplju i bavili se užarstvom. Danas veliku pažnju poklanjaju povrtarstvu. Moderno voćarstvo je u začetku a i vinogradarstvo doživljava svoj preporod.

Stočarstvo je nekada bilo dominantno. Danas su bivoli i koze iskorenjeni. Ovce gaje po malo. Gaje krave mlekulje bolje pasmine. Mleko isporučuju zadružnim organizacijama. Nešto se siri i iznosi na pijace u Leskoavac, Lebane i Medveđu. Svako domaćinstvo čuva svinje, za posek, priplod dok prasce prodaju.

Omladina se školuje i ide uglavnom na zanate. Ima ih i visokoškolsko obrazovanih u znatnom broju.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Donje Vranovce (Lebane) appeared first on Poreklo.

Godišnjica smrti velikog srpskog lingviste Milice Grković (1937-2016)

$
0
0

Dana 19. maja navršila se godina od odlaska jednog od najznačajnijih srpskih lingvista Milice Grković (1937-2016), autora široko poznatog "Rečnika ličnih imena kod Srba".

U najnovijem, 23. po redu broju Onomatoloških priloga, akademik Aleksandar Loma biranim rečima podsetio se lika i dela Milice Grković. Tekst objavljujemo u celini:

Među publikacijama iz oblasti onomastike u nas izdvaja se jedna knjiga koja je našla svoj put izvan usko stručnih krugova do najšire čitalačke publike; mnogo tražena, ona se teško zadržava na policama, u uzastopnim zajmljenjima katkad bespovratno odluta - to se poodavno desilo i sa mojim sopstvenim primerkom - a vlasniku taj gubitak ne padne tako teško zbog radosti koja mu je bila povod. Reč je, naravno, o znamenitom Rečniku ličnih imena kod Srba, koji je u poslednjih četrdesetak godina mnogim roditeljima i kumovima bio pouzdan vodič u delikatnom činu izbora imena novorođenom detetu. Na koricama te knjige, među kojima je sabrano veliko blago našeg imenoslova, savremenog i istorijskog, stoji jedno lepo srpsko ime, staro a nezastarelo. Autor, Milica Grković, ponela ga je iz svoga zavičaja u srcu Šumadije a mi koji smo je i lično poznavali znamo koliko joj je dobro pristajalo. Utoliko nas je sve teže pogodila vest da su se 19. maja (2016) okončali njeni ovozemaljski dani. Odbor za onomastiku Srpske akademije nauka i umetnosti ostao je bez svoga dugogodišnjeg člana, "Onomatološki prilozi" opraštaju se od istaknutog saradnika, novosadski univerzitet izgubio je jednog iz sazvežđa svojih najzaslužnijih profesora, a ukupna naša nauka upisuje Milicu Grković među one koji su na polju izučavanja srpskog jezika zaorali duboke i plodonosne brazde. U trajnom sećanju zadržaće je i kosovsko-metohijski Srbi, zbog njenog postojanog i predanog zalaganja za odbranu njihovog identiteta i kulturnog nasleđa.

Bogati naučni profil Milice Grković najizrazitije ocrtavaju dve trajne preokupacije: staroslovenska filologija i antroponomastika. Podjednako uzorni bili su njen rad na izdavanju starih srpskih spomenika, pre svega Dečanskih hrisovulja (sa Pavlom Ivićem i samostalno) i na proučavanju srpskog onomastikona od srednjeg veka do danas. Ta su pregnuća bila kod nje među sobom tesno povezana, jer je interpretaciji ličnih imena pristupala sa punom svešću o značaju istorijske posvedočenosti i izvornog podatka. Njen Rečnik ličnih imena Banjskog, Dečanskog i Prizrenskog vlastelinstva u četrnaestom veku iz 1986. pruža obrazac po kojem bi trebalo obraditi celokupnu starosrpsku antroponimiju. Kad taj posao, koji naši jezikoslovci duguju koliko svome narodu toliko i svetskoj slavistici, jednog dana, nadajmo se, bude urađen, u njega će biti ugrađen teško precenjivi doprinos Milice Grković. Dotad će reprezentativni presek koji pružaju tri velike povelje iz prve polovine XIV veka a koji je ona uzorno obradila ostati "nastolna knjiga" za sve ozbiljne slovenske onomastičare koji ne zanemaruju dijahrone uvide. Njen značajan udeo prvom tomu enciklopedije Słowiańska onomastyka objavljenom u Varšavi 2002. predstavlja jedan od ozbiljnijih iskoraka srpske onomastičke nauke u inostranstvo.

Podroban prikaz i vrednovanje životnog dela Milice Grković ostaju zadatak za budućnost, utoliko obavezniji što bi se na taj način osim osvrta unazad na jednu značajnu naučnu karijeru dobili i brojni putokazi usmereni ka budućim istraživanjima. Da se čitalac osvedoči o značaju tog dela za srpsku onomastiku dovoljno je ako okrene ovu setno ispisanu stranicu, listajući dalje nađe u indeksu autora ime Milica Grković i vidi koliko je puta ono citirano samo u radovima koji čine ovaj broj "Onomatoloških priloga".

Objavljeno u Onomatološkim prilozima broj 23, 2016. godine (str. 543-544)

The post Godišnjica smrti velikog srpskog lingviste Milice Grković (1937-2016) appeared first on Poreklo.

Tribina u Požegi (22. maj 2017): Genetičko poreklo Srba

$
0
0

Društvo srpskih rodoslovaca "Poreklo", Narodna biblioteka Požega i Radio Požega organizuju u  ponedeljak, 22. maja 2017. tribinu pod naslovom: Genetičko poreklo Srba - šta su otkrila DNK testiranja? Tribina će biti održana u Gradskoj galeriji u Požegi s početkom u 19.oo časova.

Govore:

Jovica Krtinić, predsednik Društva srpskih rodoslovaca "Poreklo" i

Milan Rajevac, zamenik urednika Srpskog DNK projekta.

Obezbeđeno je jedno besplatno testiranje za nekog od posetilaca tribine.

Dobro došli!

The post Tribina u Požegi (22. maj 2017): Genetičko poreklo Srba appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Donje Stopanje (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Donje Stopanje, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Donje Stopanje se nalazi na levoj obali reke Jablanice, na mestu gde ova reka, dolazeći sa zapada, menja svoj tok u pravcu zapada i njega se drži sve do ušća u Južnu Moravu, između sela Razgojne i Donje Lokošnice. Od Leskovca je udaljeno 3 kilometra severo-zapadno. Istočni deo sela je u ravni reke a zapadni su malo uzdignutiji.

Tip sela.

Po svojoj strukturi, selo je zbijenog i gomilastog tipa sa pokušajima regulisanja ulica u stvaranja naselja nalik na urbanu sredinu.

Ime sela.

Legenda i nazivu ovog sela je ista kao i za Gornje Stopanje sa kojim su činili jedno selo. I tako, posle popolava, postadoše dva sela i oba dobiju naziv po onih „sto panjeva“ koje je dovukla Jablanica, njima začepila korito i poplavila selo. Uzvodno naselje se nazove Gornje Stopanje a ono nizvodno Donje Stopanje. Mesto  na kome je bilo staro naselje sada se zove Selište. Kod oranja meštani i danas izvlače iz zemlje kamenje, koje je verovatno ležalo u temeljima starih kuća. Neki stariji ljudi tvrde da selo nije raseljeno i podeljeno zbog poplave nego zbog čume. Postoji i legenda da je neki seljak u dalekoj prošlosti pronašao svoju suprasnu krmaču u šumi, na mestu gde je bilo „sto panjeva“. Druga, opet, kaže da su ljudi u davnini znali da broje samo do sto. Prilikom krčenja šuma ostajali su panjevi i ljudi su brojali do 100 – i kazali da ima „sto panja“ te je (možda) po tome nastalo ime ovog sela i Gornjeg Stopanja.

Služći se lingvističkom metodom dolazimo da sasvim drugačijeg objašnjenja i nazivu ovog sela. U korenu reči Stopanje leži reč „stopanin“ – što znači domaćin. Stopanje može značiti naselje zemljoradnika – domaćina, veoma omiljena i cenjena reč za uglednog zemljoradnika.

Vode.

Selo se nalazi na levoj obali Jablanice. Južno od sela je vododerina Cernice, koja je nekada bila živa tekućica. Sada ima povremeno vodu a kod većih padavina se ispuni dosta duboko korito pa se voda razlije na okolne livade.

U brdu iznad sela, na mestu Šerende postoji kladenac. Svaka kućaima bunar dubine od 6 do 15 metara. Pola seoskih domaćinstava se koristi hidroforom. Voda na većoj dubini je kvalitetnija.

Zemlje išume.

Atar ela Donjeg Stopanja se proteže na površini od 929 hektara. Od ovoga pada na oranice 680, voćnjake 1, bašte 15, pašnjake 114, šume 73 i na neplodno zemljište 46 hektara.

Zemlja nosi ovenazive: Selište, Orlovica ili Lazine, Paraspur, Plantaže, Bunarište, Donje Torine, Cenini Lojze, Lepa Padina, Glavičica, Šerende, Kamenica, Pašin Potok, Pržina Njiva, Bara, Gavrino i Žabljanska Vodenica.

Postanak i prošlost sela.

Donje Stopanje je i pod tim imenom staro srpsko selo zaseljeno u doba nemanjićke države. Turski sumarni popis iz 1516. godine pominje selo Donje Stopanje kao timarsko selo. Najvažniji kulturni spomenik sela jeste Donjostopanjska crkva posvećena Sv. Nikoli letnjem. Crkva je postojala i za vreme Turaka i služila je kao bogomolja i Leskovčanima. Crkva je imala konak na sprat, sagrađen 1840 godine a crkvena porta ograđena mesivnim zidom od ćerpiča. Bugarska vojska je 1915. godine ovaj konak spalila. U crkvenom letopisu je zabeleženo da je u njoj radila prva osnovna škola manastirskog tipa polovinom osme decenije XIX veka. Crkva je 1924. godine dozidana, prepravljena i osvećena. Staru crkvu podigao je na temeljima porušene crkve, koja se nalazila u šumi u doba Karađorđevog ustanka sveštenik nepoznatog imena po nacionalnosti Grk iz Vodena. Novi parohijski dom podignut je 1936 godine.

Donje Stopanje je posle reforme turskog carstva podvlastio neki Turčin. Konak na sprat nalazio se na današnjem seoskom groblju.

Posle oslobođenja od Turaka, 12 godina iza berlinskog kongresa, 1890 godine, došao je u selo Donje Stopanje sin stopanjskog gospodara i zatražio od Dimitrija Mladenovića da mu plati njivu od dva hektara, jer je bila u direktnoj svojini Turčinovoj. Dimitrije je ovo poricao sve dok Turčin nije pokazao tapiju, pa je Dimitrije, pozajmivši novac, isplatio njivu. Suprotno od toga je zemljište u Selištu, koje su prisvojili Pavlovci, nije obavljena kupovina jer Turci nisu imali tapiju.

Poreklo stanovništva.

Po popisu od 1948. godine u Donjem Stpanju je živelo 746 stanovnika a po zadnjem popisu iz 1981. godine ima ih 1045.  Dva su faktora uticala na rast ovog sel; blizina Leskovca i plodna zemlja.

U selu žive ovi rodovi:

-Tošanini su nepoznatog porekla.

-Bušinci (Tasići) su nepoznatog porekla.

-Trenčići su doseljeni iz Stajovca – Vranje.

-Šiškovi su nepoznatog porekla.

-Dekinci su nepoznatog porekla.

-Prizetkovi, Pavlovci i Jankovci su u srodstvu – nepoznatog porekla.

-Drkinci su nepoznatog porekla.

Svi ovi rodovi nepoznatog porekla smatraju se starincima.

-Vranjanci su iz Tegovišta.

-Gijini su poreklom iz sela Rujišta na putu između peći i Kosovske Mitrovice. Ovom rodu pripada Ljubomir Jovanović, veoma napredni poljoprivrednik. Bio je uzgajivač bostana. Sada je vešt baštovan. On je daroviti govornik, političar (bio zamenik poslaničkog kandidata), pripadnik Saveza zemljoradnika, kasnije Narodne seljačke stranke i pesnik. Ljubomir pamti ove pretke: Iliju, koji je došao sa Kosova 1878 godine, njegovog sina Jovana i svoga oca Josifa. Po dedi Jovanu se preziva Jovanović a rod nosi naziv po drugom pretku.

-Pešinci su starosedeoci.

-Trajkovi su starosedeoci.

-Stevanovi su starosedeoci.

-Zojkini su starosedeoci.

-Cakinci-Čivutajci. Nadimak Čivutajci su dobiili poštedljivom karakteru – bili su tvrdice.

-Ćajini su doseljeni iz Čifluka Mire.

-Stojković Dragoljub je došao iz Cernice. Njegovo poreklo je iz Crvene Jabuke, odakle je bio naseljen u Metohiji, pa je 1961 godine napustio metohijsko selo Novi Tučep, kod Istoka, i vratio se uSrbiju – Cernicu pa u Donje Stopanje.

-Cvetkovići su iz Đinđuše.

-Marjanović Dušan je došao iz Kosovske Kamenice, a bio je naseljen i u Metohiji, koju je morao napustiti.

-Ljubisavljevići su iz Darkovca.

-Jankovci (Jakovići i Stevanovići) vode poreklo iz okoline Peći. Krenuli su sa Kosova, odnosno Metohije sa Arsenijem Čarnojevićem, ali su se iz mase iseljenika izdvojili i naselili u Donjem Stopanju.

Zanimanje stanovnika.

Zemljoradnja je glavno zanimanje ali povrtarstvo dominira. Uzgoj paprike je doveden do savršenstva. Osim tehnologije obrade zemlje oni proizvode više vrsta paprika, najnovijih tipova, kao što su: džinka, turšijara, platna medalja, bela kapija, kurtovska kapija, babura, industrijska paprika za sušenje i mlevenje. U selu imaju sušare. Papriku prodaju po pijacama, Leskovcu, Vranju, Mladenovcu...

Proizvode paradajz, kupus rani i pozni, šargarepu, celer, paškanat, razne salate, karfiol, kelj, boraniju, grašak, bob, tikvice, krastavce – krupne i kornišone.

Pšenicu i kukuruz seju samo za svoje potrebe. Krompir za pijacu.

Krave ima skoro svaka kuća, 1-2 grla. Sve su mlekulje plemenite pasmine.

Konje čuva oko 150 domaćinstava. Ovce gaje samo dva domaćinstva, po 30 grla. Svinje gaji oko 200 domaćinstava, veprovi se tove za posek, krmače za priplod a prasad prodaje na pijacama.

U selu ima oko 50 traktora, 10-15 kamiona, kombajna 10-15, automobila preko 20.

Omladina, ženska i muška, se školuje. Opredeljuje se za vanpoljoprivredna zanimanja. Oko 10%  ih ostaje na zemlji.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Donje Stopanje (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Donje Trnjane (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Donje Trnjane, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Donje Trnjane se nalazi u ravni reke Jablanice, na desnoj obali ove reke, na oko 7 kilometara zapadno od Leskovca.

Tip sela.

Selo je čisto ravničarsko i zbijeno. Na severu se naslanja na sprudove reke Jablanice a na jugu izlazi na važnu saobraćajnicu Leskovac – Lebane.

Ime sela.

Kod imena ovog sela javlja se jedna toponim čiji osnov leži u florističkim odlikama mesta na kome se selo zaselilo – trnje, trnjace, trnjine. Takvih mesta ima dosta u Kotlini pa su, u druge svrhe slabo korišćeni, rado služili za naseljavanje. Gusti trnjaci bi za jedno ljudsko naselje bili kao neki bedem, zaštita i u svakom slučaju kamuflaža od očiju neželjenih gostiju.

Vode.

Glavna tekućica u Oblasti prolazi pored sela. Na njoj su bile vodenice, pojila za stoku. Njen pritisak je važan za visinu izdani koja je bitno važan elemenat za povrtarsku kulturu koja dominira u ovom selu. Visina izdani se kreće u polju od 2 do 7 metara dok su bunari, odnosno cevi za hidrofore duboki 7-9 metara a ispod te dubine nastaje bezvodni sloj zemlje.

Zemlje i šume.

Atar sela Donje Trnjane se nalazi između atara susednih sela: Turekovca, Gornjeg Trnjana, Svirca, Vlasa, Gornjeg Sinkovca i Šišinca. Atar zahvata prostor od 178 hektara, od koje površine oranice i bašte zahvataju 113 hektara. Neplodno je 12 hektara dok se preostare površine koriste za druge kulture.

Zemlja nosi ove nazive: Kameničko, Bare, Preko Bare, Donje Polje, Trševine, Rid, Padalište, Progon, Trle i Rupe.

Postanak sela i prošlost.

Najstariji pisani spomenik o Gornjem Trnjanu je iz početka  XVI veka. Isti izvor ne pominje i Donje Trnjane, već sela Trnjan i Trnjani, Budući da u leskovačkoj Kotlini postoji i Veliko Trnjane koga Turci ne pominju pa se može pretpostaviti da jedno od dva Trnjana je Veliko Trnjane i Donje Trnjane. Sumarni popis sela nahije Dubičica iz 1516. godine pominje selo Gornje Trnjane i sela Trnjan i Trnjani. Turski posedi-čifluci javiće se kasnije u leskovačkom kraju. Pred kraj turske vlasti ih je bilo dosta. Seoski atari su nekada bili turski čifluci ali ni jedna u zoni Donje Jablanice mada je bilo zemlje u vlasništvu Turaka ali ne i čifluka.

Kao selo na potesu Rid, Donje Trnjane se premestilo na mesto gde se i danas nalazi. Sluti se da se desilo u prvoj polivini pršlog veka. Gospodar sela bio je neki Ahmed Cinci. Bio je bogat, harem mu jebio u južnom kraju Leskovca. Kada je izbio drugi srpsko-turski rat 1877. godine, uplašeni Ahmet Cinca i ostali Turci su napustili Leskovac. Zahtevao je od svojih potčinjenih meštana iz Donjeg Trnjana da svojim kolima prevezu njegov harem sa najdragocenijim pokretnostima. Neki od rod Pavlovi dao je kola i bivole da odvezu harem u Skoplje. Kada su tamo stigli, Ahmed nije oslobodio vozare da se sa kolima i bivolima vrate u svoje selo, već je sve to zadržao a njima dao tapiju od svetoilijskog brega.

Poreklo stanovništva.

Donje Trnjane je malo selo. Han ga ne pominje. Posle oslobođenja od Turaka selo je imalo 25 poreskih glava i 15 kuća. Po popisima iz 1948 godine selo je imalo 271 domaćinstvo, 1953 – 273; 1961 – 291; 1971 – 338 i 1981 – 345 kuća.

U selu žive ovi rodovi:

-Krstanci su potomci baba Krstane, iz Todorovca, kojih još ima u tom selu, pod istim imenom. Krstanci potiču iz Crne Gore, okoline Andrijevice (Vasojevići).

-Brbci u starosedeoci.

-Bojničani potiču sa Kosova iz okoline Peći, odakle su se naselili za vreme Turaka u Bojniku. Tu su se sukobili sa nekim „Turčinom“ Arbanasom, koga su ubili, pa, da bi izbegli krvnu osvetu, pobegli u Donje Trnjane, gde ih je prihvatio i dao im zaštitu Donjotrnjanski gospodar ili možda spahija. Bojničani nose ova tri preziemna:

-Stojanovići, Janaćkovići i Milenkovići.

U selu kazuju da u svome karakteru imaju neke odlike koje nisu svojstvene slovenskom rajetinu, plahoviti su i često samovoljani.

-Pribojci su iz Leskovačkog Priboja. Drugačije ih zovu:

-Pavlinci (Pešići).

-Mičkinci su takođe iz Priboja.

-Konjinci su iz Konjina.

-Čokanjke su iz Bogojevca.

-Zdravkovići su iz Crne Trave.

-Jovanovići su iz Svirca.

-Cvetkovići su iz Togačevca.

Zanimanje stanovništva.

Zemljoradnja je staro zanimanje Donjetrnjničana. Nekada su proizvodili kukuruz, pšenicu, ječam, ovas, bostan i podkulture – pasulj, tikve i bundeve. Gajili su i konoplju.

Stočartsvo je bilo j ako razvijeno. Gajilo se dosta stoke – goveda, ovaca, koza i svinja.

Sada se stanje izmenilo, povrtarstvo je postala najvažnija i najprofitabilnija proizvodna grana. Savremeno stočarstvo je stajsko. Čuvaju krave mlekulje, po dve u proseku. Ima i konja za izgon stajskog đubriva po njivama i prevoz povrća do obližnjih pijaca – Bojnik, Žitni Potok, Lebane i Medveđu. Od povrtarskih kultura naročito se uzgaja paprika, kupus, paradajz.

Omladina se školuje obavezno do 15 godina. Mnogi nastavljaju školovanje uključujući i univerzitesko obrazovanje.

U modi je podizanje novih stambenih zgrada visokih arhitetonskih vrednosti. U stan se obavezno uvodi voda, gradi moderno kupatilo sa prostranim i svetlim sobama snabdevene belom tehnikom.

Staje za stoku su elektrificirane i sa vodovodom. Svinjci su ponegde sa bokosivma.

Mali problem što ekonomsko dvorište nije odvojeno pa se javlja problem higijene.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Donje Trnjane (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Karađorđevac (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Karađorđevac, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Karađorđevac se nalazi na 12 kilometara zapadno od Leskovca, na prisojnim stranama brežuljaka koji odvajaju Pustu Reku od istočnih delova Leskovačke Kotline.

Tip sela.

Plastika terena na kome je Karađorevac podignut i nije dozvolila da se izgradi jedno gomilasto naselje, kakva su uglavnom sela u celoj Kotlini, naročito ona podignuta na koltlinskom dnu. S druga strane, iako novo naselje nije „ušoreno“ kao što je to slučaj sa Milanovom ili Dušanovom. Izgrađivano bez prethodnog plana, ovo selo nosi sva obeležja sela u Kotlini, koja su podizali naseljenici poreklom iz vranjskog kraja i sa lužničko-vlasinskih planinskih kosa i udolina; niz grupe kuća pored puta i dolina.

Ime sela.

Cela ova oblast, od koje jedan deo zahvata selo, bila je pod cerovom šumom. I prvo selo, zaseljeno ovde na krčevini početkom ovog veka zvalo se Cernica. Po svršetku Prvog svetskog rata, selo Cernica je promenila svoje ime i nazvala se po imenu vođe Prvog srpskog ustanka – Karađorđa. To ime selo nosi i danas.

Vode.

Selo Karađorđevac nije na obalama ni jedne žive tekućice. Cernica teče kao potok samo kod većih padavina i topljenja snega. Iako daleko od Jablanice i među bregovima, Kararađorđevac nije na bezvodnom terenu kao Milanovo i Petrovac. Na prostoru sela ima više izvora, koji supretvoreni u bunare, iz kojih se voda prelivau 4-5 slučajeva. Obilje izvorske vode omogućilo je da se u novije vreme voda kaptira i dovode u selo kao vodovod. Neka domaćinstva iz bunara hidroforom izvlače vodu za sopstvene potrebe.

Postanak sela i pršlost.

Iako su u turskom tefteru iz 1516 godine pominje selo Cernica, to se staro selo ne može identifikoviati sa današnjim Karađorđevcem, jer je on sasvim nov naselje podignuto na utrinskom zemljištu prekrivenom šumom, oko koje su se otimala da stara susedna sela – Turekovce i Đinđuša.. Selo Karađorđevac je podignuto 1905 i 1906 godine. Prve kuće su bile busare na krčevini i prvi naseljenici su bili  iz okoline Vranja: Trnice, Babine Poljane, Puneševca, Marganca i Koćure, zatim lužničkgo sela Strelca i Crvene Jabuke zaseljene pod visokim Rujem u izvorištu i dolini Tegošnice desne pritoke Vlasine.

Zemlje i šume.

Atar sela Karađorđevac proteže se na 795 hektara, od ove površine njive i bašte obuhvataju prostor od 504 hektara. Ostalo pada na druge kulture, šumu i utrinu.

Zemlja nosi ove nazive: Jezero,  Stara Utrina, Strljenik, Kremen, Krušče, Pertatsko Brdo, Progon, Čukar, Turekovačko Brdo, Sunjčiki, Lapotinački Potok i Krs (škola i livade).

Poreklo stanovništva.

Prema statističkim podacima Zavoda za statistiku Karađorđevac je imao 1948 – 797 stanovnika; 1965 – 770; 1961- 701; 1971 – 619. Po posednjim popisima iz 1981 godine zabeležen je samo 521 stanovik. Toliko visoki stepen opadnja stanovnika nije zabeležen ni u jednom selu uovoj Oblasti.

Rodovi su:

-Šopovi su iz Strelca.

-Pejići su iz Crvene Jabuke.

-Videnovići su iz Crvene Jabuke.

-Stojković (Ranđel) je iz Crbene Jabuke

-Rajkovići su iz Crbene Jabuke.

-Mladenovići (Mirko) su iz Crvene Jabuke.

Mahala u kojoj su ovi rodovi zovu Šopska.

-Krstići su iz Koćure.

-Stankovići su iz Koćure.

-Đorđevići-Babići du iz Babine Poljane.

-Marinkovići-Babići su iz Babine Poljane.

Iz Trnice su:

-Stojkovići (Jova), Mladenović (Toša), Mladenović Sava, Mladenović Dobrivoje, Mladenović Đorđe, Ilići.

-Karamanci su iz Karamanaca.

-Nikolići su iz Dumbije.

-Anđelkovići su iz Dumbije.

-Mišići su iz Stojkovca.

-Mirovići su iz Klajića.

-Tošići (Novakovići) su iz Horetine.

-Veličkovići su iz Mezdraje.

-Bojkovići su iz Trgovišta.

-Mitrovići u iz Radovnice.

-Krstići su iz Mezdraje.

Crnogorci.

Iz Kuča su:

-Živković Marko, Ivanovići, Mirković Mirko, Đorđevići, Milošević Milija i Bukilić Vidak.

-Sinadinovići su iz Kalne.

-Cvetkovići su iz Babine Poljane.

-Popović Stojko je iz okoline Vranja.

-Trajkovići su iz okoline Vranja.

-Krstići su iz okoline Vranja.

-Mihajlović Pavle Gajdadžija je iz okoline Vranja.

-Stankovići su iz Mezdraje.

-Anđelkovići drugi su iz okoline Vranja.

-Ljubići su iz okoline Vranja.

-Denčini su iz okoline Vranja.

-Jocići su iz Ljubate.

-Ristići (Miodrag) su iz okoline Vranja.

-Filipovići su iz okoine Vranja.

Zanimanje stanovništva.

Zemljoradnja je glavno zanimanje. Zemlja Karađorđevčana je rasuta po brežuljcima blagog pada, moćnog sloja aktivne zemlje. Plodna je. Rađa dobru pšenicu i kukuruz. Uspevaju vinogradi. Uzgajanje jagoda se jako namnožilo. Oko 20 domaćinstava gaji duvan. Crni luk i krompir sade na većim površinama. Imaju i voće.

Omladina se okreće zanatima – metalci, hemičari. Drvna industrija.

Rade u inostranstvu. Bave se zidarskim zanatom. Rade po selima. Zaposleni su u „Graditelju“.

Od stoke čuvaju krave mlekulje. Mleko otkupljuje leskovačka Mlekara. Dobar sir prodaju na pijacama u Leskovcu, Lebanu i Bojniku.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Karađorđevac (Leskovac) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Milanovo (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Milanovo, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo Milanovo se nalazi na 7 kilometara zapadno od Leskovca, na najnižoj diluvijalnoj terasi, koja pada sa severa na jug u pravcu korita bare Cernice. Nagib terase je tako blag, sa se ima utisak da selo leži u ravnici.

Tip sela.

Pre nego što je zaseljeno, izrađen je plan po kome je u centru sela ostavljena četvorougaona površina znatne veličine. Pored ovog prostora kretale su se i pod pravim uglom ukrštale po dve široke ulice. Prostor pored ulica izdeljen je na placeve, na kojima su imale biti podignute kuće pojedinih domaćinstava i druge pomoćne zgrade. Dakle, tip sela je bio „ušoreno selo“, kakva su sela u vojvođanskim ravnicama. Selo je pripremano za naseljenike po sporazumu kralja Milana i bečke vlade onoga vremena.

Vode.

Kod određivanja mesta gde treba da se zaseli „banatsko selo“ nije se vodilo računa o vekovnom iskustvu našeg naroda da se selo nađe na obali kakvog potoka ili reke, da za leđima ima bregove ili planinu, a pred sobom ravnicu za obradu. „Ravnica“ gde je određeno da bude selo Milanovo podsećala ravn terene a to je, prema psihologiji formiranoj kod stanovništva Vojvodine, bilo važno. Cernički potok, koji leti presuši kod sela Milanova, ima svoje korito udaljeno od sela više od jednog kilometra. Jablanica je još dalje.

Ime sela.

Selo je dobilo ime po knezu Milanu Obrenoviću, za čijeg vladanja su oslobođeni ovi krajevi od turske vlasti.

Naseljavanje.

Godine 1883. počeli su da pristižu prvi naseljenici i naseljavanje je trajalo sve do 1887 godine. Bili su to Banaćani, Sremci, Bčavani, Ličani, Bosanci, pa i Rumuni iz Banata. Iz Novog Sela ispod Vardenika bili su Stojiljko Zdravković, Jovan Mladenović dok je treći naseljenik sa Vlasinskih planina bio Jovan Petković iz Dobrog Polja.

Prvi doseljenici su počeli da se skućuju. Jedna od prvih briga bila je doći do vode. Kopani su bunari i do 120 metara, ali vode nigde nije bilo. Zbog nestašice vode, prvi naseljenici su  se počeli raseljavati. Posle 1922/3. godine više ih nije bilo. Otišli su na Kosovo (Novo Kosovo), Aleksandrovo (Dobič), Kosančić (Pusta Reka). Na njihovo mesto su došli Vranjanci, Vlasinci i Crnotravci.

Zemlje i šume.

Atar sela Milanova ograničen je atarima ovih sela: Belanovce, Dušanova, Podrimca, Gornjeg Stopanja, Donjeg Stopanja i Turekovca. Prostran je 509 hektara, od čega na njive i bašte spada 299 hektara. Ostalo je pod drugim kulturama, šumom ili je neplodno.

Zemlja nosi oe nazive: Ispod Selo, Pasuljski Rid,  Crna Zemlja i Stopaljsko.

Poreklo stanovništva.

Milanovo je 1948 godine imalo 638 stanovnika; 1953 – 629; 1961 – 572; 1971 – 601 i 1981 – 645 stanovnika.

Stanovništvo pripada ovim rodovima.

-Šopovi su iz Novog Sela.

-Dobropoljci su iz Dobrog Polja – Vlasina.

-Jabukovci su iz Jabukova kod Vladičinog Hana.

-Deda Arsini su iz Gornje Pčinje.

-Andrejini su iz Oraovice.

-Tesovci su iz Tesovišta kod Vranja.

-Vranjanci su iz okoline Vranja.

-Čokalije su iz Stajovca – Vranje.

-Grujići su iz Buvca.

-Miladinovci su iz Dedine Bare.

-Grgurovci su iz Grgurovca.

-Mrtvičani su iz Mrtvice.

-Veskovci su iz Dervena.

-Krtovejci su iz Suševja.

-Simonovci su iz Dervena.

-Šašini su iz Oraovice.

-Sagajci su iz Stojovca.

-Marinkovići su iz Novog Sela.

-Vranjanci drugi su iz Slivnice kod Korbevca.

-Nemijenci su iz Stojovca.

-Bojkinci su iz Jabukova.

-Pešini su iz Gornje Pčinje.

-Novoselci su iz Solačke Sene.

-Josići-Banaćani.

-Stošići suiz Moštanice kod Vrnjačke Banje.

-Crnozemci (naseljeni na crnoj zemlji) su iz Giljana.

-Darkovi su iz Klisure kod Korbevca.

-Stojanovići suiz Stajovca.

-Krstići su iz okoline Kumanova.

-Tričkovi (Tričkovići) su iz Gara.

-Barci su iz Barja.

Zanimanje stanovnika.

Glavno zanimanje stanovnika je zemljoradnja. Seju pšenicu i kukuruz. Krompir sade za kuću i nešto za prodaju. Proizvođači su crnogluka. U poslednje vreme svaka kuća gaji jagode na površini od 8 do 48 ari. Gaje i duvan – svaka kuća.

Povrtlarstva nema jer je selo u oskudici sa vodom. Znaju zidarski zanat. Iz svake kuće ima bar po jedan zaposeln u Leskovcu u raznnim privrednim organizacijama. Ima ih na privremenom radu u inostranstvu.

Od stoke čuvaju 1-2 krave. Mleko sire. Ovaca imaju samo dva domaćinstva – po 20 brava. Svinje gaje za svoje potrebe, prasad za prodaju. Konja ima 30% domaćinstava. Traktora 4-5 komada. Omladina pohađa školu u Belanovcu.

Borba za vodu.

Prve generacije naseljenika su se mučile tražeći izdansku vodu u samom selu. Kada su se uverili da je nema, odselili su se. Novi naseljenici, uporniji i snalažljiviju, potražili su vodu van sela. I našli nekoliko  izvorišta. „U selu nema vode ali iznad sela ima kud hoćeš“. Iz tih izvorišta meštani su, udruženi u grupe, dovodili vodu u svoja dvorišta. Imaju seosku česmu u sedini sela, sada zapuštenu koja ne radi. A kada su za nju našli izvorište, svi su se radovali. Bilo je pravo slavlje. Velike zasluge ima Higijenski zavod u Leskovcu koje je finasiralo izgradnju česme sa 100.000 dinara. Osim toga svako domaćinstovo je dalo po 30.000 dinara.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Milanovo (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Petrovac (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Petrovac, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Petrovac se nalazi na grbini neogenog brežuljka pravca istok-zapad, na oko12 kilometara zapadno od Leskovca.

Tip sela.

 Petrovac je selo specijalnog tipa; celim selom prosečena je vrlo široka ulica-šor, koji ima pravac istok-zapad, a sa obe strane izdeljeni su placevi pravilnog oblika koji licem izlaze na šor, a svojim zaleđem idu duboko u  unutrašnjost placa. Domovi za stanovanje su blizu šora, stajske zgrade gde-kako raspoređene nešto dublje u placu. Zadnji deo placa su pod raznim voćem.

Vode.

Selo Petrovac nema nikakve tekućice. Podignuto na grbini visokog neogenog brega, ono nema ni izdanske vode. Na zapadnom kraju sela, gde se šor završava, „izvađen“ je duboki bunar u kome ima vode preko najvećeg dela godine. Pojedini domovi se služe kišnicom koju hvataju u naročite sudove pokrivene odozgo da se voda ne truni. Problem vode za Petrovčane je veliki problem. Drugo; oni  sve imaju: plodnu zemlju, šume, pašnjake i, ono što je za dinarskog čoveka važno, imaju prostran vidik na sve strane. Taj položaj sela je prvim naseljenicima dočaravao njihov zavičaj – Crnu Goru, u kojoj su bili na vrletnim mestima sa kojih su bacali poglede na daleko, snevali svoje snove i dočaravali pesničku viziju svoga sveta.

Ime sela.

Selo Petrovac dobilo je ime po kralju Petru Karađorđeviću. To je prva varijanta. Po drugima, ovde su  se naselili Kuči i Petrovići, veliki protivnici crnogorskog kralja Nikole I, pa su po svome prezimenu Petrovića, dali ime Petrovac. Prvo objašnjenje imena sela je verovatnije.

Zemlje i šume.

Atar sela Petrovca je mali i iznosi samo 299 hektara, od koje površine oranice i bašte zahvataju 199 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Srednje, Karasanovo i Zajčevo.

Postanak sela i prošlost.

Petrovac je novo seosko naselje u Leskovačkoj Kotlini. Naseljeno je na utrinskom zemljištu obraslom hrstovom šumom. Prvi naseljenici su bili Crnogorci. Godine 1906. naselilo se 20 domaćinstava Petrovića, koja su do danas ostali najveća rodbinska grupa. Naseljavanje se nastavilo. To je trajalo do 1912. godine. Pored navedenih domaćinstava Petrovića-Kuča sa Kosora više Podgorice došli su Vuksanovići i Božovići, 1910. godine naselili su se Bjelopavlići, kojima je pripadao i Milut Milatović, prvi samouki pesnik Južnog Pomoravlja idr.

Doseljljenici su krčili šumu, podizali svoje domove i druge pomoćne zgrade.

Neke je iz stare domovine Crne Gore pokretao sukob sa crnogorskimkraljem Nikolom I, mnogi su bili gladni hleba i zemlje. Među njima je bio u Milut Milatović koji je, pre dolaska u Petrovac, išao trbuhom za kruhom, dva puta u Ameriku da radi u njihovim ugljenokopima. Kada je omogućena seoba u Srbiju, Milut je napisao čuveme stihove; da „ide u Dubočicu, koja rodi vino i pšenicu“!

Danas u seli ima malo Crnogoraca. Neki su se ispeli na visoka vojnička zvanja i postali generali. Na njihovo mesto došli su tradicionalni zemljoradnici Vranjanci, doseljeni iz sela na padini Goljaka.

Poreklo stanovništva.

Petrovac je 1948 godine imao 116 stanovnika i 24 domaćinstava; 1953 – 124 – 28; 1961 – 124 – 32;  1971 – 133 i 1981 godine 139 stanovnika i 42 domaćinstva.

Rodovi nisu navedeni.

Zanimanje stanovnika.

Zemljoradnja je glavno zanimanje. Seju šenicu i kukuruz. U poslednje vrema i jagoda. Povrtarstva  nema zbog nedostatka vode. Od stoke čuvaju krave. Od stoke čuvaju krave. Crnogorski naseljenici, koliko ih još ima u selu, svoje domove održavaju radi provođenja leta na čistom vazduhu. Neko ima kravu-dve radi mleka. Doseljeni Vranjanci čuvaju više stoke, ali stare pasmine-buše. Ima nešto živinarstva.

Uoči rata, jedno od domaćinstava Petrovića, iz koga je izašao i Vidak Petrović, advokat iz Leskovca, bilo je u velikom ekonomsnkom usponu. Ovome je doprineo  Vidak svaojim advokatskim i bankarskim poslovima više nego njegov brat Stanko zemljoradnjom. Vidak je usred sela podigao za ono vreme veliki električni mlin za meljavu finog pšeničnog brašna, pa su mu pomeljari donosili svoju pšenicu iz leskovačkih i pustorečkih sela.

Petrovčani su oduvek bili nacionalno osetljivi i smeli borci. U Prvom balkanskom ratu iz njihovog sela bilo je nekoliko đaka-dobrovoljaca koji su na frontu kod Merdara izginuli u borbi sa Turcima. Među njima bili su: Miro Petrović, Andrija Perović i Stojadin Drpić. U Drugom svetskom ratu kao partizani, proslavili su se svojom hrabrošću i kao prvoborci se ispeli na najviše lestvice vojničkog poziva.

U selu je podignut markantni spomenik izginulim u Prvom i Drugom svetskom ratu. Taj spomenik je izraz zahvalnosti potomaka i dokaz visokog nacionalnog ponosa i gotovo legendarne hrabrosti Petrovčana.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Petrovac (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Svirce (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Svirce, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Svirce se nalazi na levoj obali reke Jablanice i na višoj rečnoj terasi ove reke. Od Leskovca je udaljeno oko 10 kilometara.

Tip sela.

Selo ima izdužen tip polukružnog oblika. Tip sela je uslovljen koritom reke Jablanice koja je ovde, duboko usecajući svoje korito u svoju levu obaalu, načinila jedna luk na čijoj severnoj periferiji se selo zaselilo.

Ime sela.

Ne postoji nikakva legenda o postanku imena ovog sela. Možda se radi o naselju ljudi koji su znali instrumentima srpske srednjovekovne države svirati i svirkom uveseljavati plemstvo i narod.

Vode.

 Pored Svirca teče reka Jablanica. Drugih tekućica nema. Postoji kladenac u cerničko. Bunari sa dobrom vodom se kopaju na dubini od 10-15 metara.

Zemlje i šume.

Svirački atar se proteže na 987 hektara, od koje površine oranice i bašte zahvataju manje od polovine ukupne površine – 437 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Selište, Veliki Kopak, Mali Kopak, Jezero, Rid, Pod Rid, Gžub, Mišinica, Čivl'k, Mrkonje, Plavište, Trlište, Grčke Trle, Utrina i Tursko Gumno.

Postanak sela i prošlost.

Na lokalitetu Selište postoje tragovi starog naselja. Tu je pronađen i temelj stare crkve. Verovatno se radi o romejskom naselju iz doba Vizantije. Ukoliko bi stara crkva bila podignuta na temeljima rimskog hrama, naselje bi moglo biti još starije.

Selo je, posle reforme turskog carstva, podvlastio neki moćni Turčin.

U Svircu se pamte upadi Arbanasa i zulumi nad našim stanovništvom za vreme Turaka. Možda su ti upadi prethodili potčinjavanju sela potonjeg gospodara. Selo ja plaćalo agrarni dug.

Poreklo stanovništva.

Svirce je poposlednjem popisu stanovnika imalo 523 stanovnika u 109 domaćinstava.

U selu žive ovi rodovi.

Starinci, koji su „od vek tuj“:

-Galeško (raznih prezimena), Mićini, Živkovci, Bučukovi-Bučuci, Menjčini.

-Zavidojlinci su doseljeni iz nepoznatog mesta. Ima ih u Šumanu kod Lebana u dolini Šumanke.

-Dejanci su doseljeniiz Dejana – Vlasotince.

Zanimanje stanovnika.

Zemljoradnja je osnovno zanimanje. Seju kukuruz i pšenicu naizmenično. Seju i ječam. Svako domaćinstvo gaji jagode kao veoma unosnu kulturu. I povrtarstvo je važna grana poljoprivrede. Gaje papriku – džinku, zelenu, turšijaru i industrijsku, od kupusa sade više rani nego jesenji. Duvan uzgaja jedva 5% domaćinstava, gaje i ranu boraniju, pasulj kao podkulturu. Bašte navodnjavaju. Svoje povrtarske proizvode razvoze zajedničkim kamionom gde pojedinci imaju tezge; Beograd (Kalenić, Bajloni, Banovo Brdo), Kragujevac, Vranje, Niš, Pirot, Vlasotince i druga mesta.

Od stoke čuvaju po dve krave mlekulje dobre pasmine. Konje ima oko 80% domaćinstava. Zemljoradnja je mehanizovana. Ovce gaje samo dva domaćinstva. Ukupno oko 50 brava.

U ovom selu 75% omladine se opredeljuje za zemljoradničko zanimanje. Inače, među njima ima zidara, fasadera i radnika u trgovini.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Svirce (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Turekovac (Leskovac)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Turekovac (po knjizi Turkovce), Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Turekovac se nalazi u istočnom delu Donje Jablanice, na desnoj obali reke i na njenoj aluvijalnoj terasi.

Tip sela.

Selo Turekovac je grupisanog, gomilastog – zbijenog tipa. Od Leskovca je udaljeno oko 7 kilometara prema zapadu.

Ime sela.

Kao rodonačelnik nekih varijeteta našeg domaćeg govečeta važi sada izumrli „tur“. Mnoga imena mesta u Kranjaskoj, Dalmaciji, Bosni, Srbiji, Makedoniji i Bugarskoj izvedena su od „tur“. Tur je, u doba kada se Turekovce zaselilo, možda  bio nestao, ali je ostao trag, pa je po tome i selo, nastalo u doba srpske srednjovekovne države, dobilo ime Turkovce. Zvanično se selo zove Turekovce, ali narod i danas kaže Turkovce a stanovnike naziva Turkovčani.

Vode.

Turekovac leži na desnoj obali reke Jablanice.

Zemlje i šume.

Turkovce ima atar koji se prostire na 1314 hektara. Po veličini atara ono je na trećem mestu u Oblasti, ali po prostoru koju zahvataju oranice i bašte, ono je na prvom mestu – 965 hektara.

Zemlje nosi ove nazive: Donje Selište, Gornje Selište, Ornica, Lojza, Stara i Nova Utrina, Šarkovo Drvi ili Šarkova Kruška, Delovi, Smuge, Zapis ili Sredpolje, Paraspur, Markov Bunar, Donje Sinkovačko, Kod Bunar, Dinin Prud, Srednji Prud, Ciganski prud, Lotrinski Prud, Vodeničarski Prud, Malo Topolče, Crvena Vrba, Golemo Topolče, Čivlak, Tursko Gumno sada Topoljak, Kovanl'k, Mirčića Grob ili Mirčića Breg, Trle, Stara i Nova Utrina ili Grčke Trle, Trle i Čelije.

Postanak sela i prošlost.

Turkovca nema u turskom sumarnom popisu sela nahije Dubočice iz 1516. godine. Moguće je da je popisano pod drugim imenom ili je postojalo na mestime „Selište“. Uverenje je da je selo nastalo u doba Stefana Nemanje.

Kada su mnoga sela u Leskovačkoj Kotlini bila počitlučena i Turkovce nije izmaklo toj sudbini. Ono je imalo svog gospodara. Imena zadnjeg gospodara niko se ne seća, ali ga pominje dr Vidosava Stojančević u jednom svom radu da se Emin paša Agić, trgovac iz Leskovca, kod srpskih vlasti posle oslobođenja vodio kao poreski obveznik na mnogim imanjima u Leskovcu i okolnim selima, pa i u Turkovcu. Prema narodnom predanju on je bio gospodar Turkovca i kao takav bio u sukobu sa Kadicom, ženom gospodara sela Belanovca. Turkovce je plaćalo agrarni dug na osnovu odluke Berlinskog kongresa. Bilo je problema sa meštanima koji n isu bili platežno sposobni. Arbanasi su svojevremeno često navraćali i pljačkali pojedine domove i činili druge zulume.

U Balkanskim ratovima i u Prvom svetskom ratu poginulo je na raznim bojištima 88 Turkovčana.

Od kulturnih spomenika Donje Jablanice najlepša je crkva u Turkovcu. Podignuta je 1845 godine i o njoj je sveštenik Dragutin Đorđević napisao lepu monografiju.

Poreklo stanovništva.

Turkovce je u vreme oslobođenja od Turaka imalo 74 kuće. Bilo je opštinsko sedište i najveće selo u njoj. Ono je, po broju stanovnika, najveće selo u Oblasti, jer je po popisu iz 1981. godine imalo 1948 stanovnika.

Na dobroj zemlji, blizu velikog potrošačkog centra – Leskovca i sa vrednim stanovništvom, ono je u stalnom demografskom, privrednom i kulturnom rastu.

Turkovce je podeljeno u ove mahale: Slavujsku, Lilinsku, Dinčinu, Babansku i Cigansku.

Rodovi nose ova imena:

-Zerbaci su starosedeoci.

-Gančini su doseljeni za vreme Turaka iz okoline Vranja. Rodoslov: Petar, Vlastimir, Stojan, Jovan. Marinko koji je bio kmet sela Turkovca za vreme Turaka, Petko.

-Mijalkovi su poreklom iz okoline Vranja. Ima ih više prezimena.

-Micini su  takođe poreklom iz okoline Vranja.

-Marinčini su poreklom iz okoline Vranja.

-Kovandžici su nepoznatog porekla.

-Pešinci su iz okoline Tetova. Uzmakli pred Arbanasima posle seobe Srba pod Arsenijem II Čarnojevićem.

Po poslednjem popisu stanovnika i domaćinstava od 1981. godine u Turkovcu ima 440 domaćinstava.

Romi:

-Denići su iz okoline Vranja.

-Demirovići su istog porekla.

-Arifovići (burgijaši, čergari, skitnice) su odavno došli iz nepoznatog kraja.

-Ismetovići, gurbeti, konopljari, su nepoznatog porekla.

-Ibraimovići su starosedeoci.

Ima novih doseljenika iz Lebana, Radonjice, Donjeg Bunibroda, Svođa, Drvodelja – ukupno oko 20 kuća.

Zanimanje stanovništva.

Turkovčani su veliki poljoprivrednici, pre svega povrtari. Pšenica i kukuruz, koje oni uzgajaju na svojim njivama, je važna kultura ali manje od povrtarstva. Bašte su njihova glavan preokupacija i glavna privredna aktivnost. Razno povrće – rani i pozni kupus, paprika od džinki do zimovače i industrijske paprike, paradajz i drugo povrće. Njive su im kao hangari pod plastikom. Proizvode za pijacu. Povrće prodaju širom cele zemlje

U stajama gaje dobre i  mlečne krave, čuvene pasmine. Ima nešto svinja, za posek i priplod. Ovaca nema. Konji služe za obradu zemlje i vuču.

Romska domaćinstav imaju 5-6 članova a jedno 10.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Turekovac (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Ždeglovo (Lebane)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Ždeglovo, opština Lebane – Jablanički okrug. Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Ždeglovo je podignuto na terasi reke Jablanice i to na njenoj desnoj strani u simbiozi sa selom Konjinom. Udaljeno je od Leskovca 18 a od Lebana 4 kilometra.

Tip sela.

Žgeglovo je selo zbijenog tipa i ravničrsko.

Ime sela.

Nasuprot selu Konjina, čiji je nazivi zoonim, naziv sela Ždeglova ostaje neobjašnjiv. Ždeglovo je nesumnjivo slovenska reč, ali kakav joj je značaj tek treba da se ustanovi. Među meštanima ne postoji bilo kakva legenda o tome.

Vode.

Glavna tekućica je Jablanica. Njen pritisak je tako jak da se izdan visoka i bunari se kopaju na dubini od 4 do 7 metara. Izdanska voda je zdrava i količinski znatna, što omogućava uspešno navodnjavanje svih useva, naročito povrtarskih.

Postanak sela i prošlost.

Ždeglovo je staro srpsko selo svakako nastalo u Nemanjino ili prednjemanino veme. Turci su ga zabeležili u tefteru 1516. godine kao timarsko selo nahije Petruš. Kakva je sudbina sela bila posle refoorme turskog carstva od 1839. godine ne zna se ništa. Moguće je da je selo zadržalo svoju slobodu, a možda ga je neko od moćnih Turaka ili Arbanasa iz susednih arbanaških sela u Gornjoj Jablanici podvlastio. U toponiji sela nije se sačuvao nikakv trag na turski period; ni na vreme spahijskog sistema, niti na vreme nakon njegovog ukidanja. Kao da Turci nisu u ataru ovoga sela nisu imali direktne svojine na ma kom delu seoskog atara. Sve bi to govorilo da je selo posle đulhanskog hatišerifa ostalo slobodno selo. Ždeglovo je posle oslobođenja od Turaka imalo 20 kuća i 36 poreskih glava. Ne zna se da su Ždeglovo plaćali agrarni dug ili nije. Sve to ostaje da se naknadno ispita i obradi.

Zemlje i šume.

Ždeglovo ima atar veličine 50o hektara, od čega na oranice i bašte spada 258 hektara.

Zemlja nosi ove nazive: Jasenje, Tetreb,  Kozarska Dolina, Klisura, Smuge, Ječmenke. Kaskavica, Rid, Kusa Dolina i Progon.

Poreklo stanovništva.

I pored toga što je selo veoma staro, Ždeglovo ne spada u velika sela. U rečnoj dolini, gusta seoska naselja se nisu mogla razvijati u velika sela. Po statističkimpodacima Ždeglovo je 1948 godine imalo 408 stanovnika; 1953 – 504; 1961 – 509; 1971 – 551 i 1981 godine 576 stanovnika u ukupno 103 domaćinstva.

U selu žive ovi rodovi:

-Trnoselci (Nikolići) su starosedeoci.

-Nisini su starosedeoci.

-Smiljkovi su starosedeoci.

-Vezelci su starosedeoci.

-Terzici su starosedeoci.

-Brdari su starosedeoci.

-Mišini su starosedeoci.

-Kupusarovi su starosedeoci.

U Ždeglovu živi velika romska grupa:

-Durmišivići su nepoznatog porekla.

-Macići su nepoznatog porekla

-Asanovići su nepoznatog porekla.

-Sulejmanovići (Ševko i njegova tri sina) su doseljeni iz Grgurovca.

Zanimanje stanovništva.

Glavno zanimanje je zamljoradnja. Seju pšenicu i kukuruz. Iako ima uslova sa povrtarstvo, ova kultura je u povoju. Uvodi se i uzgoj jagoda.

Nekada je bilo mnogo koza i ovaca. Čuvali su i bivole. Sada koza i bivola nema, ovaca vrlo malo. Poljoprivreda je mehanizovana. Neka domaćinstva čuvaju konje za vuču. Volova nema ali krava ima raznih vrsta. Mleko prodaju Zadruzi a sir na pijaci u Lebanu.

Omladina se ne oredeljuje za zemljoradnju, već za školovanje i razna zanimanja u privredi, trgovini i industriji. Sada oko 75% domaćinstava ima bar po jednog člana van poljoprivrede. Imaju radnike i u inostranstvu.

Romi su poljoprivredni radnici. „Da nije njih, kaže Luka Nikolić, ne bi imao ko da okopa polja ždeglovska i obere kukuruz u jesen.

IZVOR: Prema knjizi Jovana V. Jovanovića „Donja Jablanica“.  Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Ždeglovo (Lebane) appeared first on Poreklo.

Viewing all 2195 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>