Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all 2195 articles
Browse latest View live

Hercegovci, iskoristite veliki popust na DNK testiranje i saznajte svoje praporeklo za samo 3.000 dinara

$
0
0

Hercegovina-serdari

Društvo srpskih rodoslovaca "Poreklo" organizuje od 13. do 23. juna 2016. testiranje za osobe muškog pola rođene ili bližim poreklom iz Hercegovine. Broj kandidata je ograničen na 50, a cena testiranja je svega 3.000 dinara (četiri puta niža od redovne). 

Testiranje će biti obavljeno u Beogradu, u kancelariji Porekla, a svi zainteresovani mogu da se prijave na dnk@poreklo.rs. Oni koji nisu u mogućnosti da dođu na testiranje u Beograd, svoje uzorke mogu poslati poštom.

Sve detalje vezane za ovo testiranje kandidati će dobiti po prijavi na pomenutu imejl adresu.

Istraživanjem etnogeneze stanovništva Hercegovine biće obuhvaćeno ukupno 200 testiranih pojedinaca. Društvo je početkom maja 2016. u Trebinju i Ljubinju već obavilo testiranje 115 Hercegovaca, a spisak testiranih možete videti OVDE.

Požurite, prijavite se!

The post Hercegovci, iskoristite veliki popust na DNK testiranje i saznajte svoje praporeklo za samo 3.000 dinara appeared first on Poreklo.


Novo u digitalnoj biblioteci: Knjiga o vitezovima Sinobadima

$
0
0

Sinobadi

U Digitalnu biblioteku portala Poreklo dodata je veoma retka knjižica objavljena davne 1908. godine u Dubrovniku. Autor Ljubomir N. Vlačić napisao je sjajno delo o slavnom krajiškom rodu Sinobada pod naslovom: "Historičke uspomene o serdarima, pukovnicima i sopraintendentima, vitezovima Sinobadima".

Knjigu možete preuzeti ili pročitati preko sledeće veze:

Ljubomir N. Vlačić - Historičke uspomene o serdarima, pukovnicima i sopraintendentima, vitezovima Sinobadima

The post Novo u digitalnoj biblioteci: Knjiga o vitezovima Sinobadima appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Smiljević (Vranje)

$
0
0

poreklo

Poreklo stanovništva sela Smiljević (po knjizi Smilović), Grad Vranje – Pčinjski okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je pod Oblikom, čije je podnožje obrasloo poglavito bukovom gorom a u izvorištu Smilovačke Reke, čiji su glavni izvorni kraci potoci Slaničke i Ljutičke Doline. Miljkovska mala je u Slaniškoj Doloni, na mestima zvanim: Ćeranište, Slanište i dr. Kovandžiska mala je niže od nje – u Mrtvičkoj Dolini, ravan u kojoj takođe ima kuća. Zemljište u samom izvorištu je gotovo svo pod šumom. Kuće su po kosanicama, kojima vode seoske putanje, a rastavljene su dolinama, koje su obrasle šumom. Veći deo kuća ja izvan šume, ali oko njih ima toliko voća, da se kuće zbog toga kao i zbog šume jedva vide. Malo je kuća po stranama dolina, gde je zemljište golo, kao i bliže reci, a ispod ušća Urmaničke Reke.

Pošumljenost zemljišta, kao i mnog voća oko kuća i na imanjima, čini da se ovo selo po spoljašnjem izgledu znatno razlikuje od okolnih sela; Gradnje, Streška i Kruševe Glave, gde je oko kuća manje šuma a više njiva i livada. Slično je donekle sa njim Urmanica.

Kuće su van domašaja potoka i reka.

Vode i klima.

Meštani koriste vodu za piće sa izvora, od kojih su poznati: Studeni Kladenac, Kladančiki, Dobra Voda, Dub, Padina i dr.

Selo je u zavetrini, to zbog toga žito slabo rađa, stoka dobija metilj, samo voće dobro rađa.

Zemlje i šume.

Njiva ima dovoljno i to na mestima zvanim: Dubike, Dlgi Ugar, Mrtvica, Popov Kladeanc, Slog, Papratljiva Ornica, Velkova Trševina, Ornica, Šiljegarnik, Crešnjica, Belega, Strči-Krak, Livađe, Drenova Deja, Kućište, Dliboko Jezero, Golema Njiva, Gabrak, Kočine, Plandište, Repušnica, Strane, Dabižljeva Ornica i dr. Najviše su njive po razvođu prema Vinogošu. Po njima se seje poglavito ovas, limac i raž dok pšenica uopšte slabo rađa. Mnoge su njive u blizini kuća a manje ih je od njih udaljeno od 5 do 20 minuta pešačkog hoda.

Paše ima na mestima zvanim Crna Gora i Sitnar; zajednička je sa svim stanovnicima – seoska je to utrina. Po njoj ima bukove šume. Livada ima na mnogim pomenutim mestima, gde su i njive.

Šume ima na mestima zvanim: Vrli Dol, Krivo Orniče (Arnica) i na mnogim mestima gde su i njive.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa, podeljeno na dve ma(ha)le; Miljkovsku i Kovandžisku. Kuće su u njima međusobno udaljene od 60 do 100 koraka, pa i više a ima ih u grupama po porodicama. Jedna takva grupa kuća – Zloveraca ili Deda-Jovinih – udaljena je od ostalih na 5 minuta.

U selu ima 35 kuća.

Ime selu.

Selo je po predanju dobilo ime Smilović od neke Smiljane, koju su Arnauti poturčili, pa po njoj, vele, i selo „krstili“. Male su nazvane po rodovima u njima.

Starine u selu.

Na mestu današnje nove crkve, koja je sa desne strane Smilovačke reke, na jednoj zaravni, bila je stara crkva. Hram je crkve Sv. Petka. Do nje je staro groblje, gde su danas velike krstače, na kojima nema nikakvih zapisa a tu je i današnje groblje. Oko crkve i po groblju ima dosta krupne cerove gore.

Sa desne strane Smilovačke reke, više Livađa, gde su njive i livade, iskopavane su stare cigle, ćeramide i dr.

U ovom selu nema selišta.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

Priča se da jeovo selo u početku postojalo zajedno se selom Uševcem i Sekirjem (a po nekima i Urmanicom), pa se u toku vremena, kao što je pomenuto, izdvojilo jedno od drugog. I ono je pripadalo gospodaru Turčinu, kojije držao Uševce i druga sela, pa ga meštani kupili od Turčina za 45 kesa.

-Solaci su bili najstariji u selu, ali ih danas nema. Kažu da ih ima u Solačkoj Seni (Vinogoš) po kojima je selo i dobilo ime. Priča se da ih je u ovom selu najednom pomrlo „30 muža“.

-Kovačevci ili Deda-Petrovi, po starom prezimeni Stanimirovci, slave Aranđelovdan i Nikoljdan. Oni su starinci, imaju zemlju stalnu; zna se gde je bila solačka a gde kovačevska zemlja.

-Stojkovići (Stanko), su starinci ali ime se ne zna poreklo

Ostale porodice su doseljene:

-Kovandžici, Nikoljdan – poste Sv. Petku, su iz Dobrejanaca, odakle im se ded doselio. Kada su se oni doselili u selu je bio gospodar – Turčin, koji im je dozvolio da mogu krčiti, koliko im treba zemlje.

-Cokinci ili Zloverci ili Stojanci, Aranđelovdan, su poreklom, iz sela Tribužda. Tamo je njihovom dedi – ocu Stojanca, koji se sa njima doslio, zaklao Ciganin kozu, te ovaj ubije Ciganina i „preko rid“ (razvođe Morave i Veternice) dobegne iz „vranjsko u leskovačko“, iz Tribužda u Smilović, gde ga gospdoar naseli a potom ovi kupe i solačko imanje.

-Baba-Smiljanci, Aranđelovdan, su iz Kalimanaca (u Vinogošu), odakle im se, pre 100 godina, doselio deda Stevan sa bratom, koji se kasnije vratio a Stevan ostao u selu.

-Deda-Jovanovi ili Ule, Aranđelovdan, su iz obližnjeg sela Uševca, gde su sa njima ista porodica Antini.

-Mijajlini (Rašini), Aranđelovdan, su iz Urmanice, odakle se pre 80 godina doslio predak deda Mijajlo, bio momak (sluga) u selu i tako zaostao. Neki se od njih zovu Rašini (oni u Ceraku) a neki su se odselili u klisurska sela – Barje, Gagince.

-Miljkovci, Aranđelovdan a napustili Nikoljdan, su iz Gumeriša u Vinogoštu, gde im je predak – deda Miljko ubio poljaka i ovamo pobegao. U jednu porodicu Miljkovaca prizećen je Dimitrije iz Jaovca – Vinogoš, primio je prezime i slavu Miljkovaca.

-Stajini ili Ramčinci, Aranđelovdan i Nikoljdan, su isti sa Ramčincima u Urmanici, odakle im se doselio predak Staja.

Seoska slava su Duhovi - Sv. Trojice.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Smiljević (Vranje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Roždace (Vranje)

$
0
0

Roždace

Poreklo stanovništva sela Roždace, Grad Vranje – Pčinjski okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Roždace

 

Položaj sela.

Dolina Roždačke Reke u gornjem toku duboka je i gotovo sva pod šumom, koja je prema stancima Roždačke i Male Reke umnogome proređena. Selo je u onom delu doline, gde su strane prostrane, manjeg nagiba a šuma proređena. Kuće su po stranama doline, nede dalje a neke bliže reci; sve su na okrajcima imanja, a bliže šumi, te izgleda da je selo u šumi.

Najveći visovi po ovoj kosi, koja se od granice pruža prema stancima Roždanske i Male Reke. Svi su pod šumom i to: Velja Glava i Zdravči Kamen, ispod kojeg nastaje dolina Račovac, od koje su sa leve strane Spanički Kamen i Ravne Bare.

Roždačka Reka jeprava planinska reka, koja pri nadolasku ne nanosi nikakve štete kućama i imanjima.

Vode.

Bunara u selu nema. Meštani koriste vodu za piće sa reka i izvora (kladenaca), od kojih su poznati: Lepa Voda, Zeleniče, Vrčva, Čorin Kladenac, Lazarev Kladenac, Pašinica, Blagune i dr.

Zelje i šume.

Njiva ima poglavitro na mestima gde su kuće, a i van kuća na mestima zvanim: Ćelije, Ramna Padina, Ostra Glava, Leska, Svinjska Padina, Vrčve, Balinovo Kućište, Zelenič, Jezero, Makovište, Slupce, Katerski Rid, Markova Trševina, Srednji Rid, Repa i dr.

Paše (utrine) ima na mestima zvanim: Pardina Livada, Ornice, Pepelova Ornica, Struja Ornica, Krive Lazine, Jabukovo i dr. Ostala im je od starih (od pretka Duruka).

Šuma oko sela nosi ove nazive: Priče, Velja Glava, Mrtvica, Spanički Kamen, Zdravči Kamen, Golemi Lug i dr.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Malo je i u njemu nema izdvojenih pravih ma(ha)la, već samo začetaka budućih mala. Tako, naprimer, meštani kažu; idem u lepu Vodu, u Ramnu Padinu i dr, kada pođu pojedinim kućama na tim mestima, gde ima kuća, jedna ili dve. Do 1878. godine ovo selo je sa obližnjim selom Stancem činilo jedno selo; Stance je bilo Donja a Roždace Gornja Mala.

U selu ima oko 27 kuća.

Starine u selu.

Sa leve strane Roždačke Reke postoji Selište, gde je bila kuća osnivaoca ovog sela Gruje Duruka. Tu su danas njive i bašte.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

Ovo je selo zaselio Gruja Duruk, koji se doselio iz Masurice. Bio je hajduk. Imao je dva brata, od kojih je jedan kao hajduk poginuo a drugi se poturčio i ostao u Prekodolcu (u Masurici), gde su od njega bili Duranjci. Gruja se najpre doselio u Gradnju, gde se oženio. Roždace je tada imalo gospodara Turčina, od koga je Gruja Duruk kupi celo selo (zemlju) za 60 groša i tamo se preslio. To je bilo pre, oko 120 godina. Od njega danas vode poreklo svi stanovnici sela Roždaca, po čemu je svakako selo nazvano (roždaci – rođaci); samo je njih nekoliko privedeno – posinjeni ili prizećeno. U početku su živeli u velikoj zadruzi, koja je bila poznata u celoj Poljanici. Zvali su se:

-Duruci.

Gruja je praded starcu od 90 godina (Stanku Stevanoviću). Potomci su mu neki u četvrtom a neki su dosegli i sedmi stepen srodstva. Do skoro se stanovnici ovog sela nisu uzimali među sobom, jer su im starci „branili“; tek prre 20 godina bio je prvi slučaj ženidbe-udaje među njima.

Priča se da je zadruga brojala preko 70 ukućana. Pričaju, kada su ih jednom napali Arnauti, da se iz kuće diglo 12 pušaka.Čuvali su po 800-1000 brava sitne stoke.

Danas preovlađuju prezimena po očevima i dedovima:

-Stošići, Cvetkovići, Ivanovići, Stamenkovići, Jovići i dr..

Svi slave Aranđelovdan i Nikoljdan. Neki, zbog siromaštva, slave samo jednu slavu.

Doseljenici u selu su:

-Pavlović (Jova) je iz Golemog Sela (Doinci), doselio se kao prizetko.

-Mijajlović (Dimitrije) je iz Vlasa. On je posinjenik.

-Spasić (Dimitrije) i;

-Avramović (Milan) su iz Streška – oba se prizetila.

Seoska slava („krste“) je u Beli Nedelju.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Roždace (Vranje) appeared first on Poreklo.

Poreklo stanovništva, selo Stance (Vranje)

$
0
0

Stance

Poreklo stanovništva sela Stance, Grad Vranje – Pčinjski okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Stance

Položaj sela.

Ovo selo je ispod Roždaca, na stancima Male i Roždačke Reke. Gotovo je sve u dolini, pravo dolinsko selo ka i Roždace većim delom. Gornja Mala je na obema stranama doline Male Reke, a Donja Mala ispod i više stava, na obema stranama doline Roždačke Reke. Zemljište je kod kuća ogolićeno a šuma je izvan sela.

Vode.

Meštani koriste vodu za piće sa reka i potoka, kao i sa kladenaca, od kojih je poznat Meči Deja. U dolini Male Reke ima dva izvora „slanika“.

Zemlje i šume.

Njiva ima oko kuća i izvan njih na mestima: Kućište, Velakovica, Opaljena Glava, Ćelije, Oskoruša, Malo Priče, Kitice, Kaškalo, Zaćirov Kladenac, Karadžin Krst, Crna Bara, Bunuška Njiva, Korita, Garvanik, Rilov Dol, Kolasta Ornica, Sonji Miljak, Popova Dolina, Kozji Breg i dr. Pored njiva na ovim mestima ima paše i šume.

Šume ima uglavnom na mestima zvanim: Golemo Priče, Garvanovo Priče, Mečo Priče, Malo Priče i dr. Sva je ta šuma zajednička, preci su ih je kupili od gospodara.

Zajedničke paše ima na mestima: Bazova Padina, Jagodnjak i Meči Deja.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa, podeljeno u dve male, Gornju i Donju. Kuće su u njima međusobno udaljene, kako gde; 30-40, 70-80 koraka (blizu puta sa leve strane Reke) ili više.

U Gornjoj Mali su: Zajci, Tominci, Cvejinci, Došljaci, Olelici i Nikolčaci.

U Donjoj Mali su: Cvejinci, Tomicni, Zajci i Kalaverci.

U selu ima 36 kuća.

Poreklo stanovništva.

-Cvejinci, Aranđelovdan, su najstarija porodica u selu. Njihov predak Cveja došao je od Malog Kosova. Od dva brata jedan je (Miljko) ostao u Stancu dok je drugi (Milisav) prešao u Vlase, gde od njega vode poreklo Čarapinci.

-Tominci, Nikoljdan, su stara porodica, kojoj se ne zna poreklo, te neki kažu da su starinci. Od njih su Đurakovi u Vlasu, koji se prešli iz Stanca.

-Nikolčaci su iz Rupja („Rupnik“ u Grdeličkoj Klisuri), odakle im se doselio predak Stojica, koji je bio sveštenik u Gradnji. On je nestao – na zna se kako. Jedan od njegovih potomaka naselio se u Dragobuždu, gde je bio momak kod Arnauta. On se oženio iz Roždaca, pa se potom naselio u Stancu. Od njega su Nikolčaci. Ne kaže se koju slavu slave.

-Zajci, Aranđelovdan, su iz Vlasa, od istoimene porodice, stari su im se doselili pre 120 godina.

-Olelici su iz Drenovca, odkuda im se doselio predak pre 100 godina. Ne kaže se koju slavu slave.

-Došljaci (Markovići i Stojanovići), Nikoljdan, su iz Desivojca, iz Padine – mahale tog sela. Doselili su se pre 70-80 godina i najpre su bili čivčije kod gospodara – Turčina - u selu.

-Kalaverci, Nikoljdan, su iz Vlasa od Baba-Ivaninske porodice. Doselio im se ded pre 70 godina.

Seoska slava je u Belu Nedelju.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo stanovništva, selo Stance (Vranje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Dobrejance (Vranje)

$
0
0

Dobrejance

Poreklo stanovništva sela Dobrejance, Grad Vranje – Pčinjski okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Dobrejance

Položaj sela.

Selo je sa obe strane Veternice, veći deo je na levoj dok su na desnoj strani reke samo dve kuće. Deo sela na levoj strani Veternice poglavito je sa obe strane Samobučke Doline. Oko i manja, gde su kuće, godovo svuda je šuma, te i selo izgleda kao da je u šumi.

Vode.

Meštani koriste vodu za piće poglavito sa izvora, od kojih su poznati: Barjamov Kladenac, Zećirov Kladenac, Nurin Kladenac, Ibišov Kladenac i dr.

Zelje i šume.

Glavni deo imanja – njive, zabrani i livade – stanovnika ovoga sela jeste po kosi, koja se od graničnog venca pruža između Male Reke, Veternice i potoka Repušnice. Ta se kosa u tom delu zove Dobrejanski Rid a prema granici ima naziv Cerovi Rid, Jabukovo, Jejak i Lazarev Kladenac. Pojedina mesta gde su njive, livade i zabrani imaju nazive: Crnomen, Barica, Sama Buka, Bajrin Rid, Sami Ora, Turski Dol, Voćnjak i dr.

Purina Padina je bila utrina, koju je sada država prisvojila.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa, kao i sva nova sela. U njemu nema mala, jer je skorijeg postanka - posle 1878. godine.

U selu ima dvadeset dve kuće. Danas se smatra kao mala-zaseok Drenovca.

Starine u selu.

U ovom selu nema starih selišta. Ima tri stare crkve, od kojih su ostale samo duvarine. Pored jedne su održava sabor na Gorešnjak.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

Kada je ovo selo prvi put zasnovano, nije poznato. Do 1878. godine u njemu su živeli Arnauti, a pre ovih Srbi. Arnauti su se zaselili u Dobrejancu pre 100-120 godina, kada su se nastanjivali i po ostaloj Poljanici i okolnim oblastima. Od srpskih porodica, koje su živele u Dobrejancu pre Arnauta, sada se znaju samo dva roda; to su bili Dabarci i Kovandžici, a pored njih u selu je živeo i neki Grk sa porodicom. Sudeći po starinama (crkvama) i imenu sela, izgleda, da su ovo selo osnovali Srbi, koji su u njemu živeli pre Arnauta, pa se docnije selo samo obnavljalo. Pomenuto je kako su  se prvo Arnauti naselili u Dobrejevcu. Srbi, koji su do tada u njemu živeli, morali su pobeći. Zna se samo da su Dabarci otišli  u Vranje, Kovandžici (Ristini) u obližnje selo Smilović dok se onaj Grk poturčio i ostao u selu, ali su ga Arnauti i posle toga zvali Grkom. Arnauti nisu bili istog porekla. Bilo ih je 4 fisa. Jedni su bili iz Desivojca (braća Zećir i Ibiš), jedni iz Glogova i bili Moljaci a neke su zvali Gašnjani a druge Krasnićani; poslednji su bili Malisije („Malosijani“) i neki od njih su slavili Nikoljdan. Priča se kako se neki od tih Arnauta pri dolasku doterali šarene svinje, kakvih do tada nije bilo u Poljanici.

Ovo selo 1861. godine pominje Han kao Dobrjanze – na levoj obali Veterenice, kao veliko i veoma raštrkano albansko selo. Do 1878. godine u njemu je bilo 16 arbanaških kuća da bi se, za vreme oslobađanja 1878. godine, Arnauti iselili iz Dobrejanca i selo je ponovo naseljeno Srbima.

-Aćimovići, Aranđelovdan, su iz sela Ostrovice u Vinogošu.

-Stevanovići, Nikoljdan,  su iz Drenovca od porodice Petrovaca ili Prizetkovih.

-Pavlovići, Aranđelovdan, su iz Drenovca od Punoševčana.

-Antići ili Ćurkovčani, Sv. Đorđe, su iz Sekirja.

-Stevanović (Disa), Aranđelovdan, je iz Dragovice.

-Stevanović (Pejko), Nikoljdan, je iz Uševca od kreštinske porodice.

-Ristići (Cvetko), Aranđelovdan, su iz Lesnice u Pčinji.

-Stojkovići (Ante), Aranđelovdan, su iz Belanovca.

-Đorđijinci, Aranđelovdan, su iz Uševca od ilijinske porodice.

-Šopci, Nikoljdan, su iz Sekirja.

-Guzevin (Stanko), Aranđelovdan, je iz Drenovca.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine.   Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Dobrejance (Vranje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Mijakovce (Vranje)

$
0
0

poreklo

Poreklo stanovništva sela Mijakovce, Grad Vranje – Pčinjski okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Po položaju i tipu ovo selo je gotovo isto sa selima Kruševom Glavom i Streškom. Ono je sa desne strane Mijakovačke Reke po zaravnjenoj strani njene doline, gde su njive i livade. Kuće su po okrajcima imanja, nedaleko od puteva, koji kroz selo prolaze. Sve su daleko od reke, te im ona pri nadolasku ne nanosi nikakvu štetu, ni kućama ni imanjima, kojih ima u blizini, naročito livada i bašti.

Vode i klima.

Meštani koriste vodu za piće sa kladenaca, od kojih su poznatiji: Kladenac u Livadama, u Oskoruši, na Ridu, u Selu, u Rupi, Kladenac „kide vrbu“, u Selimištu, u Jabučini, u „Malo Jasiče“, Kurvarić i dr. Ti kladenci ne presušuju.

Sa severne strane selo je zaklonjeno vencem Lisca, koji se pruža između Mijakovačke i Tumbanske Reke, Ipak, u njemu je hladnije u odnosu na deo Golemog Sela, koji je ispod Mijakovca. Prvi sneg, koji padne u Poljanici, zahvata ovo selo, kao i obližnja sela Kruševu Glavi i Strešak, bar nedelju dana ranije u odnosu na ostala sela. Najviše duvaju vetrovi u selu; jug,koji – kažu - i ovce „obalja“ i istok, koji duve („tera“) niz dolinu.

Zemlje i šume.

Njive su oko kuća a i dalje na mestima zvanim: Gornji Rid, Rosulja, Jaseiče, Selište, Preka Njiva, Lešanska Njiva, Aljavi Kum, Đurka, Kovandžiska Njiva, Gluvača, Sovje, Kitice, Oskoruša, Makovi, Ljutež, Ogorelica, Turska Ornica, Ključ, Gabar, Papratljivica, Kopotine, Košarište i dr. Na ovim mestima, osim njiva ima i livada.

Paše za stoku meštani imaju dovoljno. Ostala im je od predaka i veći deo nje su podelili, kao: Polom, Preke Lavine, Poležak, Košarište, Čašku i Mili Lom. Zajednička paša je na mestima: Zarbine, Žežnica, Mrtvica, Široki Put i Ređan Put. Na tim mestima imaju i zajedničkku šumu.

Šume ima dovoljano oko sela i u neporednoj blizini kuća, tako da su njive i livade van sela samo mestimično dok je ostalo zemljište pod šumom, naročito u dolini Mijakovačke Reke i doline njenih pritoka. Osim toga šume ima i na mestima: Berinski Kamen, Gornov Do, Ornička, Rosulja, Kamenita Čuka, Goleni Čukar, Todora i dr. Najviše je blagunove, cerove i gorunove a manje bukove, kunove, jasikove i grabove šume.

Tip sela.

I ovo selo je na početku bilo zbijenog tipa. Prvih pet kuća bilo je na mestu, za koje meštani vele „selo kide orasi“. Ono je na levoj strani doline Jasičeta, čiji potok utiče u Mijakovačku Reku sa desne strane. Tu je i najbolji kladenac u selu. Odatle su se stanovnici premstili na današnja mesta; gde je ko napravio „baštinu“, tu se iselio; samo je jedan ostao u „selu“, gde i danas živi.

Danas je selo razbijenog tipa, malo je u njemu pravih mahala, mada se može izdvojiti Leščanska Mala i ispod nje Livadska, dok se oni čije su kuće pored reke zovu se Rekari. Glavni put ide gornjom ivicom sela i neke su kuće pored tog puta. U selu nema grupa kuća, jer su se mnogi izdeljeni zadrugari iselili u obližnja, bivša arnautska, sela.

U selu ima 20 kuća.

Kolibe i trla.

Van kuća ima oko 10 trla sa po jednom kolibom a na mestima zvanim: Ključ, Selište, Turska Ornica, Gabar i dr. Udaljena suod kuća od pola sata do jedna sat hoda.

Starine u selu.

Na mestima zvanim Lazine, Čukar i Gabar meštani pričaju da su tamo „stara grobja“, koja smatraju, da su bila „latinska“. Danas nema osobitoh ostataka, mesta su obrasla u šiblje ili travu, samo se vidi pobijen „divji“ kamen.

Sa desne strane Mijakovačke Reke, ispod Mijakovačke šume, postoji Selište; tu su sada njive, po kojima se iskopavaju oruđa i nalaze „konjska železa“.

Na mestu Selimištu nalazili su „kantare“, raonike, srpove i dr, što je ostalo od stanovnika pre današnjih. Na mestu Polomu nalazi se Duvarište, slogove, stara gumna, ćeramidine i dr. I to msto je uraslo u šiblje.

Poreklo stanovništva.

-Crcinci, Aranđelovdan, su najstarija porodica u selu, čiji je predak – čukunded – Stojko prvi naselio u Mijakovcu, gde je tada bio „sve sam šib“ – šuma. On se doselio iz sela Kacapuna u Vinogošu. Kod njih se posinio Disa iz Tumbe – od porodice Šarkovaca, od koga danas vode poreklo:

-Ristinci (Šarkovci), slave Aranđelovdan.

-Petrovići ili Dupljanci, Aranđelovdan, čiji se predak Petar doselio iz Streška – porodica Ranutovci, na poziv Crcinaca. Majka im je bila iz Dubljana, te ih zbog toga zovu Dupljanci.

-Jovanovići (Rečperci ili Desivojci), Nikoljdan, su iz sela Desivojca. Njihovog pretka Jovu pozvali su Crcinci i Petrovići.

-Lazarevići ili Kaluđerčani, Aranđelovdan, su poreklom iz Kaluđerca – Klisura, odakle im je predak Neša pobegao sa porodicom od Arnauta.

-Doganci su iz Krušev Glave od porodice Boškovića, odakle im je došao praded (čoveku od 60 godina). Žena mu je bila iz doganske porodice u Golemom Selu, te ih zovu Doganicma. Ne kaže se koju slavu slave.

-Gmitrovci ili Rdovčani, Nikoljdan, su iz Rdova u Vinogošu, odakle im se doselio predak Gmitar pre 100 godina.

Seoska slava je Lazarevdan.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Mijakovce (Vranje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Trstena (Vranje)

$
0
0

Trstena

Poreklo stanovništva sela Trstena, Grad Vranje – Pčinjski okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Trstena

Položaj sela.

Dolina Trstenske Reke u srednjem toku sva je gotovo pod gustom šumom. Samo po levoj strani doline, kao i pored reke, gde su proširenja, ima češće njiva i livada. Inače veći deo Trstenske Reke u srednjem toku prava je klisura, te je i poznat kao Klisura. Klisura je od Kaline Doline, čiji potok sa leve strane utiče u Trstensku Reku pa do Jabukovske Doline, čiji je potok desna pritoka Trstenske Reke. Dolina je uska, duboka, reka se od šume jedva vidi.

Od Jabukove Doline se unekoliko proširuje, po levoj strani, koja je poznata pod imenom Bela Voda, ima njiva i livada, kao i pored reke. Od tog proširenja, ponovo uz reku, nastaje klisurasti deo doline, iza kojeg se opet javlja proširenje, gde ima njiva i livada, a u tursko doba tu su Arnauti imali svoju džamiju.

Od tog proširenja, gde je bila džamija, pa sav sliv doline Trstenske reke do razvođa, kojim ide srpsko-turska granica, zvao se  Novakovce, kako ga i danas zovu stariji ljudi; inače se zove Trstena.

U tom deli Trstenske Reke, u izvorištu iste, gde je bilo Novakovce, nalazi se današnje selo Trstena. Kuće su na levoj strani Trstenske Reke, po kosama i njihovim stranama a između dolina potoka Kopiljačkog i Crnokamenskog, kao i na desnoj strani ovog drugog potoka i Trstenske Reke, gore po ridu. Po obema dolinama Trstenske Reke kuća ima do proširenja doline, gde je u tursko doba bila džamija. Odatle dolina Trstenske Reke pripada selu Dragobuždu.

Vode.

Meštani koriste vodu za piće sa kladenaca, kojih ima pored svake kuće a poznati su: Mandrdino Kladenče u Maljokovoj Livadi i Suvi Kladenac.

Zemlje i šume.

Njiva i paše ima na mestima oko kuća, jer su svi naselili na imanju, koje su kupili. Ostalo zemljište je pod šumom i livadama. Ova su mesta gde ima njiva, livada i paše: Štumelj, Ramni Deja, Jazbine, Jusuova Dolina, Pavlova Njiva, Đorđijina Vratnica, Crni Kamen, Mečevica, Orlova Čuka, Pardina Livada, Selište, Ponog, Rastoljica i dr.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Nema naročitih mala, već se sami po sebi izdvajaju pojedini delovi sela, koji se nalaze po kosama i kosanicama sa obe strane Trstenske Reke, gde su njive seoske. Kuće su po tim kosama po dve-tri u grupi, jedna od druge udaljene najviše 30-40 koraka, kao kuće na kosanici između Kopiljačkog i Crnokamnskoga Potoka, ispod današnje srpsko-turske granice. Takvih grupica kuća ima i po ostalim delovima sela i one su međusobno udaljene 250-450 koraka, gde ih rastavlja kakva kosanica ili dolinica.

U kućama, koje su u grupi, obično žive stanovnici različitog porekla, jer su se tu nastanili zbog imanja, koje su kupili zajednički ili svaki za sebe, a imanja su bila jedna do drugog.

U selu ima 45 kuća.

Starine u selu.

Na mestu, gde je današnje groblje, bilo je staro srpsko groblje, koje su Arnauti zvali „kaursko grobje“. Na njemu nema nikakvih osobiti tragova, viri samo iz zemlje šiljasto kamenje, koje je uraslo u travu.

Postoji predanje, da je na mestu današnjeg sela Trstena (srpska ne ona arnautska) ranije postojalo selo Novakovce. Pomenuto staro groblje jamačno je iz vremena, kada je ovo selo postojalo.

Sa desne strane Trstenske Reke u njenom izvorištu postoji mesto Samokov, gde su danas livade i šuma. Tu je vele bio samokov, a starac Ilija Đurakov priča o „vadama“,kojih tu ima i kojima je voda sa samokov sprovođena.

Kroz selo je vodio stari put, koji su Arnauti zvali „kaurski put“. Prolazio je pored Samokova. Danas je tu gusta bukova šuma.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

Prvi postanak naselja na mestu današnje Trstene gubi se u ranijoj prošlosti. Pre današnje Trstene postojalo je selo Novakovce, o kome se zna vrlo malo. Kažu da je u njemu živeo kovač Novko, po kome je selo dobilo ime. Zna se da je postojalo selo Trstena ali na mestu, gde je danas arnautsko selo Trstena u Turskoj, u izvorištu Desivojačke Reke. Tada je Trstena bila naseljana Srbima, kao i sva ostala sela u okolini, koja su danas naseljena Arnautima. Postoji predanje, da je samo iz Trstene onda izlazilo 70 devojaka i da od njih „po lepa čeljad nemalo“. Kako je Novakovce raseljeno, ne zna se. Pre samog dolaska Arnauta, u Trsteni su živeli Srbi, na koje se svakako odnosi predanje, a Novakovce, dok ga nisu oteli Arnauti, bilo je u sastavu sela Vlasa. Arnauti, pošto su zauseli Trstenu i ostala bliska sela, počeli su nasilno prisvajati zemlju u Novakovcu. Zauzevši Novakovce, oni su proširili Trstenu u sliv Veternice. Neki Arnauti u Trsteni bili su poreklom Otnjani, a pojedine porodice su se zvale: Cukinska, Azirosa, Ljuljinska i dr. Posle 1878. godine svu su Arnauti izbegli iz Trstene, koja je potom naseljena Srbima.

Današnji stanovnici u Trsteni poreklom su uglavnom iz Pčinje i iz nekih sela Poljanice.

-Pepelarci, Nikoljdan, su iz Butrenja u Vranjskoj Pčinji a starinom su iz sela Stepanca.

-Aladžakovci* su iz Vlasa.

-Đorgazovci* ili Pavlovići su iz Vlasa.

-Stošići, Nikoljdan, su iz Seoca u Vranjskoj Pčinji.

-Popadici ili Soskinci, Nikoljdan, su iz Vaganca u Pčinji.

-Veljanovci (Stojan Mitrović), Nikoljdan, su iz Vaganca.

-Stamenković (Tasa), Nikoljdan, je iz Vaganca, prizetio se u Veljanovce.

-Veličković (Đorđe), po starom prezimenu Jovinci a zovu ih i Sejačani, Nikoljdan, su iz Seoca.

-Gmitrović* (Jaćim), Mitrovdan,  je iz sela Jablanica – blizu Vagana i Vranjskoj Pčinji.

-Josifović (Mita), Aranđelovdan i Nikoljdan, je iz Maglenda i Vranjskoj Pčinji.

-Stošić (Zlatko), Aranđelovdan, je iz Maglenca odakle je došao Stoša Vukonja. Po njemu su nazvani Stošići.

-Cvetković (Nikola), Đurđic, je iz Bogdanovca kod Bilače.

-Jovanović (Mladen), Nikoljdan, je iz Seoca.

-Stoilković (Aleksa), Aranđelovdan, je iz Žbevca.

-Dunđerin (Stevan), Aranđelovdan, je iz Seoca ili Maglenca i Vranjskoj Pčinji.

-Dodići (Kona i Veljko), Aranđelovdan, su iz Donjeg Neredovca – Pčinjeski srez.

-Pešić (Arsa), Nikoljdan, je iz Buštrenja,

-Jović *(Stoilko) je iz Vlasa od Baba-Ivaninske porodice.

-Desivojački* (Nikola) je iz Vlasa.

-Disić *(Mika) je iz Vlasa od Aladžakovske porodice.

-Stojković* (Stojan) je iz Vlasa od Aladžakovske porodice.

-Stošić* (Milisav) je iz Vlasa.

-Stojanović* (Stoilko) je iz Ravne Reke u Vinogošu.

-Milisavljević* (Vasa) je iz Vlasa od Aladžakovske porodice.

-Ilić* (Mane) je iz Vlasa iz Đorgazovske porodice.

-Stevanovići* (Arsa i Đorđe) su iz Pčinje.

-Disić* (Marinko) je iz Vlasa.

-Aleksić* (Trajko) je iz Seoca.

-Janjić* (Manasije) je iz Buštrenja.

-Samardžiski* (Aleksa) je iz Seoca.

-Popović* (Aleksa) je iz Vaganca.

-Stojanovići* su iz Maglenca u Vranjskoj Pčinji.

*Ne kaže se koju slavu slave, mada se to može, po poreklu, lako utvrditi.

Svi se stanovnici naselili na kupljeno imanje. Neki od njih su imanje kupili od države.

Seoska slava je Đurđevdan.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Trstena (Vranje) appeared first on Poreklo.


Okruzi, gradovi i sela centralne Srbije

$
0
0

poreklo

Mačvanski okrug

Grad Loznica:

Banja Koviljača, Baščeluci, Bradić, Brezjak, Brnjac, Veliko Selo, Voćnjak, Gornja Badanja, Gornja Borina, Gornja Koviljača (do 1979. deo Banje Koviljače), Gornja Sipulja, Gornje Nedeljice, Gornji Dobrić, Grnčara, Donja Badanja, Donja Sipulja, Donje Nedeljice, Donji Dobrić, Draginac, Zajača, Jadranska Lešnica (do 1947. godine Jadarska Lešnica), Jarebice, Jelav, Joševa, Jugovići, Kamenica, Klupci, Kozjak, Korenita, Krajišnici, Lešnica, Lipnica, Lipnički Šor, Loznica, Lozničko Polje, Milina, Novo Selo, Paskovac, Ploča, Pomijača,Ribarice (do 1991. godine Ribarica), Runjani, Simino Brdo, Slatina, Straža, Stupnica, Tekeriš, Trbosilje, Trbušnica, Tršić, Filipovići, Cikote, Čokešina i Šurice.

Grad Šabac:

Bela Reka, Bogosavac, Bojić, Bukor, Varna, Volujac, Gornja Vranjska, Grušić, Dvorište, Desić,Dobrić, Drenovac, Duvanište, Žabar, Zablaće, Zminjak, Jevremovac, Jelenča, Korman, Krivaja,Lipolist, Majur, Mala Vranjska, Maovi, Mačvanski Pričinović, Metlić, Miloševac, Miokus,Mišar, Mrđenovac, Nakučani, Orašac, Orid, Petkovica, Petlovača, Pocerski Metković (do 1979. godine Metković), Pocerski Pričinović, Predvorica, Prnjavor, Radovašnica, Ribari, Rumska,Sinošević, Skrađani, Slatina, Slepčević, Tabanović, Cerovac, Culjković, Šabac, Ševarice i Štitar.

Opština Bogatić:

Badovinci, Banovo Polje, Belotić, Bogatić, Glogovac, Glušci, Dublje, Klenje, Metković, Očage,Salaš Crnobarski, Sovljak, Uzveće i Crna Bara.

Opština Vladimirci:

Belotić, Beljin, Bobovik, Vladimirci (nastalo spajanjem naselja Vladimirci Selo i Vladimirci Varošica 1955. godine), Vlasanica, Vukošić, Vučevica, Debrc, Dragojevac, Zvezd,Jazovnik, Jalovik, Kaona, Kozarica, Krnić, Krnule, Kujavica, Lojanice, Matijevac, Mesarci,Mehovine, Mrovska, Novo Selo, Pejinović, Provo, Riđake, Skupljen, Suvo Selo i Trbušac.

Opština Koceljeva:

Batalage, Brdarica, Bresnica, Galović, Goločelo, Gradojević, Donje Crniljevo (do 1947. godine Crniljevo Tamnavsko), Draginje, Družetić, Zukve, Kamenica, Koceljeva (do 1979. Koceljevo),Ljutice, Mali Bošnjak, Svileuva, Subotica i Ćukovine (po novom ZOTORS iz 2007. godine novi zvanični naziv je Đukovine).

Opština Krupanj:

Banjevac, Bela Crkva, Bogoštica, Brezovice, Brštica, Vrbić, Dvorska, Zavlaka, Kostajnik,Krasava, Kržava, Krupanj, Likodra, Lipenović, Mojković, Planina, Ravnaja, Stave, Tolisavac,Tomanj, Cvetulja, Cerova i Šljivova.

Opština Ljubovija:

Berlovine (do 1979, godine deo Donje Bukovice i Skrajnika), Vrhpolje, Gornja Bukovica, Gornja Ljuboviđa, Gornja Orovica (od 2007. godine Gornja Oraovica), Gornja Trešnjica, Gornje Košlje,Gračanica, Grčić, Donja Bukovica, Donja Ljuboviđa, Donja Orovica (od 2007. godine Donja Oraovica), Donje Košlje, Drlače, Duboko (do 1979. deo Donje Bukovice), Leović (obuhvata i naselje Sarići koje je do 1979. godine bilo samostalno), Lonjin, Ljubovija, Orovička Planina(od 2007. godine Orlovička Planina), Podnemić (do 1979. deo Donje Bukovice), Postenje, Rujevac,Savkovići, Selenac, Sokolac, Tornik, Uzovnica, Caparić, Crnča i Čitluk.

Opština Mali Zvornik:

Amajić, Brasina, Budišić, Velika Reka, Voljevci, Donja Borina, Donja Trešnjica, Mali Zvornik, Radalj, Sakar, Culine i Čitluk.

Kolubarski okrug

Grad Valjevo:

Babina Luka, Balinović, Bačevci, Belić, Beloševac, Beomužević, Blizonje, Bobova, Bogatić,Brangović, Brankovina, Brezovice (od 2007. godine Brezovica), Bujačić, Valjevo (obuhvata i ukinuta naselja Belo Polje, Donja Grabovica, Gradac, Kličevac i Popare koja su ukinuta 1971. godine, kao i urbane delove naselja Bujačić i Gorić od 1991. godine), Veselinovac, Vlaščić,Vragočanica, Vujinovača, Gola Glava, Gorić, Gornja Bukovica, Gornja Grabovica, Gornje Leskovice, Degurić, Divci, Divčibare (naselje nastalo 1970. godine od delova naselja Bačevci i Krčmar), Donja Bukovica, Donje Leskovice, Dračić, Dupljaj, Žabari, Zabrdica, Zarube, Zlatarić, Jazovik, Jasenica, Jovanja, Joševa, Kamenica, Klanica, Klinci, Kovačica, Kozličić, Kotešica, Kunice, Lelić, Loznica, Lukavac, Majinović, Mijači, Miličinica, Mrčić, Oglađenovac, Osladić, Paklje, Paune, Petnica, Popučke, Prijezdić, Pričević, Rabas, Ravnje, Rađevo Selo, Rebelj, Rovni, Sandalj, Sedlari, Sitarice, Sovač, Stanina Reka, Stapar, Strmna Gora, Stubo, Suvodanje, Sušica (do 1977. godine Sušice), Taor (nastalo spajanjem naselja Gornji Taor i Donji Taor 1959. godine), Tubravić i Tupanci.

Opština Lajkovac:

Bajevac, Bogovađa (do 1992. godine Prnjavor), Vračević (naselje nastalo spajanjem naselja Gornji Vračević i Donji Vračević 1947. godine), Donji Lajkovac, Jabučje, Lajkovac (varoš) (do 1979. godine Lajkovac (varošica), Lajkovac (selo), Mali Borak, Markova Crkva, Nepričava, Pepeljevac, Pridvorica, Ratkovac, Rubribreza, Skobalj, Slovac, Stepanje, Strmovo i Ćelije.

Opština Ljig:

Ba, Babajić (do 1950. godine Babajić Selo), Belanovica, Bošnjanović, Brančić, Veliševac, Gukoš (do 1991. godine Gukoši), Dići, Donji Banjani, Živkovci, Ivanovci, Jajčić, Kadina Luka, Kalanjevci, Kozelj, Lalinci, Latković, Liplje, Ljig (od 1950. godine obuhvata naselje Babajić Varošica), Milavac (do 1979. godine deo Cvetanovca), Moravci, Paležnica, Poljanice,Slavkovica, Cvetanovac, Štavica i Šutci.

Opština Mionica:

Berkovac, Brežđe, Bukovac, Velika Marišta (do 1991. godine Veliko Marište), Virovac, Vrtiglav, Golubac, Gornji Lajkovac, Gornji Mušić, Gunjica, Donji Mušić, Dučić, Đurđevac, Klašnić, Ključ, Komanice, Krčmar, Maljević, Mionica (varošica), Mionica (selo), Mratišić, Nanomir, Osečenica, Paštrić, Planinica, Popadić, Radobić (do 1979. godine Radović),Rajković, Rakari, Robaje, Sanković, Struganik, Tabanović, Todorin Do, Tolić i Šušeoka.

Opština Osečina:

Bastav, Belotić, Bratačić, Gornje Crniljevo (do 1947. godine Crniljevo), Gunjaci, Dragijevica, Dragodol, Komirić, Konjic, Konjuša, Lopatanj, Osečina (varošica), Osečina (selo), Ostružanj,Pecka, Plužac, Sirdija, Skadar, Tuđin i Carina.

Opština Ub:

Banjani, Bogdanovica, Brgule, Brezovica, Vrelo, Vrhovine, Vukona, Gvozdenović, Gunjevac, Dokmir, Zvizdar, Joševa, Kalenić, Kalinovac, Kožuar (od 2007. godine Kožur), Kršna Glava,Liso Polje, Lončanik, Milorci, Murgaš, Novaci, Paljuvi, Pambukovica, Radljevo, Raduša,Ruklada, Slatina, Sovljak, Stublenica, Takovo, Tvrdojevac, Trlić, Trnjaci, Tulari, Ub, Crvena Jabuka, Čučuge i Šarbane.

Podunavski okrug

Grad Smederevo:

Badljevica, Binovac, Brestovik, Vodanj, Vranovo, Vrbovac, Vučak, Dobri Do, Drugovac, Kolari, Landol, Lipe, Lugavčina, Lunjevac, Mala Krsna, Malo Orašje, Mihajlovac, Osipaonica, Petrijevo, Radinac, Ralja, Saraorci, Seone, Skobalj, Smederevo, Suvodol, Udovice i Šalinac(obuhvata i Kulič koji je bio samostalno naselje do 1959. godine, od 2007. godine ponovo samostalno naselje).

Opština Velika Plana:

Velika Plana, Veliko Orašje, Donja Livadica, Krnjevo, Kruševo, Kupusina, Lozovik, Markovac,Miloševac, Novo Selo (do 1946. godine Novi Adžibegovac), Radovanje, Rakinac, Staro Selo i Trnovče.

Opština Smederevska Palanka:

Azanja, Baničina, Bačinac, Bašin, Vlaški Do, Vodice, Glibovac, Golobok, Grčac (obuhvata i nekada samostalno naselje Kamenac od 1979. godine), Kusadak (obuhvata i nekada samostalno naselje Kosovac od 1979. godine), Mala Plana, Mramorac, Pridvorice, Ratari, Selevac, Smederevska Palanka, Stojačak i Cerovac.

Braničevski okrug

Grad Požarevac:

Bare, Batovac, Beranje, Bradarac, Bratinac, Brežane, Bubušinac, Dragovac, Drmno, Dubravica, Živica, Kasidol, Klenovnik, Kličevac, Kostolac (do 1955. godine naziv Kostolac-Rudnik; naselje nastalo od naselja Kostolac-Grad i Kostolac-Selo), Lučica, Maljurevac, Nabrđe, Ostrovo, Petka, Požarevac (obuhvata i ukinuta naselja Zabela i Ljigatov Do), Poljana, Popovac (novo naselje od 2007. godine, izdvojeno iz Lučice) Prugovo, Rečica, Selo Kostolac (1955-1979. godine u sastavu Kostolca), Trnjane i Ćirikovac.

Opština Veliko Gradište:

Biskuplje, Veliko Gradište, Garevo, Desine, Doljašnica, Đurakovo, Zatonje, Kamijevo, Kisiljevo (od 2007. godine Kiseljevo), Kumane, Kurjače, Kusiće, Ljubinje, Majilovac, Makce, Ostrovo, Pečanica, Požeženo, Popovac, Ram, Sirakovo, Srednjevo, Topolovnik, Tribrode, Carevac i Češljeva Bara.

Opština Golubac:

Barič, Bikinje, Braničevo, Brnjica, Vinci, Vojilovo, Golubac, Dvorište, Dobra, Donja Kruševica, Dušmanić, Žitkovica, Klenje, Krivača, Kudreš, Maleševo, Miljević, Mrčkovac, Ponikve, Radoševac, Sladinac, Snegotin, Usije i Šuvajić.

Opština Žabari:

Aleksandrovac, Brzohode, Viteževo, Vlaški Do, Žabari, Kočetin, Mirijevo, Oreovica, Polatna, Porodin, Svinjarevo, Sibnica, Simićevo (do 1947. godine Rakinac Moravski), Tićevac i Četereže.

Opština Žagubica:

Bliznak, Breznica, Vukovac, Žagubica, Izvarica (od 2007. godine Novarica), Jošanica, Krepoljin, Krupaja, Laznica, Lipe (1955-1979. godine u sastavu Laznice), Mali Kamen (novo naselje od 2007. godine, izdvojeno iz Suvog Dola), Medveđica, Milanovac, Milatovac, Osanica, Ribare, Selište, Sige i Suvi Do.

Opština Kučevo:

Blagojev Kamen, Brodica, Bukovska, Velika Bresnica, Voluja, Vuković, Gložane (novo naselje od 2007. godine, izdvojeno iz Neresnice), Duboka, Zelenik, Kaona, Kučajna, Kučevo, Lješnica, Mala Bresnica, Mišljenovac, Mustapić, Neresnica, Popovac (novo naselje od 2007. godine, izdvojeno iz Neresnice), Rabrovo, Ravnište, Radenka, Rakova Bara, Sena, Srpce, Turija, Ceremošnja, Cerovica i Ševica.

Opština Malo Crniće:

Aljudovo, Batuša, Boževac, Veliko Selo, Veliko Crniće, Vrbnica, Zabrega, Kalište, Kobilje, Kravlji Do, Kula, Malo Gradište, Malo Crniće, Salakovac, Smoljinac, Toponica, Crljenac, Šapine i Šljivovac.

Opština Petrovac na Mlavi:

Bistrica, Bošnjak, Burovac, Busur, Vezičevo, Veliki Popovac, Veliko Laole, Vitovnica, Vošanovac, Dobrnje, Dubočka, Ždrelo, Zabrđe, Kamenovo, Kladurovo, Knežica, Krvije, Leskovac, Lopušnik, Malo Laole, Manastirica, Melnica, Oreškovica, Orljevo, Pankovo, Petrovac na Mlavi (do 2007. godine Petrovac), Ranovac, Rašanac, Stamnica, Starčevo, Tabanovac, Trnovče, Ćovdin i Šetonje.

Šumadijski okrug

Grad Kragujevac:

Gradska opština Aerodrom:

Desimirovac, Donje Grbice, Gornje Grbice, Gornje Jarušice, Jovanovac, Lužnice, Kragujevac – deo (obuhvata od 1991. godine i ukinuto naselje Petrovac, kao i urbane delove naselja Opornica i Poskurice), Mali Šenj, Mironić, Novi Milanovac, Opornica, Pajazitovo, Poskurice, Resnik, Cvetojevac, Cerovac, Čumić i Šljivovac.

Gradska opština Pivara:

Baljkovac, Botunje, Bukorovac, Velika Sugubina, Velike Pčelice (do 1965. godine Velika Pčelica), Gornja Sabanta, Gornje Komarice, Donja Sabanta, Donje Komarice, Dulene, Jabučje, Korman, Kragujevac – deo (obuhvata od 1991. godine i ukinuta naselja Beloševac, Ždraljica, Ilićevo (do 1954. godine Mečkovac), Teferič i urbane delove Maršića i Trmbasa), Maršić i Trmbas.

Gradska opština Stanovo:

Adžine Livade, Vinjište, Goločelo, Grošnica, Divostin, Drača, Dragobraća, Drenovac, Đuriselo, Erdeč, Kragujevac – deo (obuhvata od 1991. godine ukinuta naselja Stanovo, Male Pčelice, Korićani i urbane delove naselja Erdeč i Grošnica), Kutlovo, Prekopeča, Rogojevac i Trešnjevak.

Gradska opština Stari Grad:

Gradska opština Stragari:

Veliki Šenj, Vlakča, Dobrača, Kamenica, Kotraža, Ljubičevac, Mala Vrbica, Masloševo, Ramaća, Stragari i Ugljarevac.

Opština Aranđelovac:

Aranđelovac, Banja (obuhvata naselje Zabrežje koje je ukinuto 1979. godine), Bosuta, Brezovac, Bukovik, Venčane (obuhvata naselje Kamenica koje je ukinuto 1979. godine), Vrbica, Vukosavci, Garaši, Gornja Trešnjevica, Darosava (1947-2002. godine Partizani), Jelovik, Kopljare, Misača,Orašac, Progoreoci, Ranilović, Stojnik i Tulež.

Opština Batočina:

Badnjevac, Batočina (nastala spajanjem naselja Batočina Selo, Batočina Varošica i Turčin 1979. godine), Brzan, Gradac, Dobrovodica, Žirovnica, Kijevo, Milatovac (obuhvata naselje Osoje koje je bilo samostalno do 1955. godine), Nikšić, Prnjavor i Crni Kao.

Opština Knić:

Bajčetina, Balosave, Bare, Bečevica, Borač, Brestovac, Brnjica, Bumbarevo Brdo, Vrbeta, Vučkovica, Grabovac, Grivac, Gruža, Guberevac, Guncati, Dragušica, Dubrava, Žunje, Zabojnica, Kikojevac, Kneževac, Knić, Konjuša, Kusovac, Leskovac, Lipnica, Ljubić, Ljuljaci, Oplanić,Pajsijević, Pretoke, Radmilović, Rašković, Sumorovac, Toponica i Čestin.

Opština Lapovo:

Lapovo (varošica) i Lapovo (selo).

Opština Rača:

Adrovac, Borci (do 1949. godine Guberevac), Bošnjane, Veliko Krčmare, Viševac, Vojinovac, Vučić, Donja Rača, Donje Jarušice, Đurđevo, Mali Miraševac (do 2007. godine deo Miraševca), Malo Krčmare, Miraševac, Popović, Rača (do 1959. godine Rača Kragujevačka), Saranovo, Sepci, Sipić i Trska.

Opština Topola:

Belosavci, Blaznava, Božurnja, Vinča, Vojkovci, Gornja Trnava, Gornja Šatornja, Gorovič, Guriševci, Donja Trešnjevica, Donja Trnava, Donja Šatornja, Žabare, Zagorica, Jarmenovci,Jelenac, Junkovac, Kloka, Krćevac, Lipovac, Manojlovci, Maskar, Natalinci, Ovsište,Pavlovac, Plaskovac, Rajkovac, Svetlić, Topola (varošica), Topola (selo) i Šume.

Pomoravski okrug

Grad Jagodina:

Bagrdan (1952-1979. godine jedinstveno naselje bilo podeljeno na naselja Bagrdan Selo i Bagrdan Varošica), Belica, Bresje, Bukovče, Bunar, Vinorača, Voljavče, Vranovac, Vrba,Glavinci, Glogovac, Gornje Štiplje, Gornji Račnik, Deonica, Dobra Voda, Donje Štiplje, Donji Račnik, Dragocvet, Dragoševac, Dražmirovac, Duboka, Ivkovački Prnjavor, Jagodina (1946-1992. godine Svetozarevo), Jošanički Prnjavor, Kalenovac, Kovačevac, Kolare, Končarevo (do 1949. godine Praćina), Kočino Selo, Lovci, Lozovik, Lukar, Majur (do 1979. godine Gornji Majur), Mali Popović, Medojevac, Međureč, Miloševo, Mišević, Novo Lanište (do 1955. godine deo Laništa), Rajkinac, Rakitovo, Ribare, Ribnik, Siokovac, Slatina, Staro Lanište (do 1955. godine deo Laništa), Staro Selo, Strižilo, Topola, Trnava, Crnče, Šantarovac i Šuljkovac.

Opština Despotovac:

Balajnac, Bare (do 1959. godine Bare Rudnik), Beljajka, Bogava, Brestovo, Bukovac, Veliki Popović, Vitance, Vojnik (do 1993. godine Despotovac Selo), Grabovica, Dvorište, Despotovac (do 1996. godine Despotovac Varošica), Židilje, Zlatovo, Jasenovo, Jezero, Jelovac, Lipovica,Lomnica, Makvište, Medveđa, Miliva, Panjevac, Plažane, Popovnjak, Ravna Reka, Resavica,Resavica (selo), Senjski Rudnik, Sladaja, Stenjevac, Strmosten i Trućevac.

Opština Paraćin:

Bošnjane, Buljane, Busilovac, Glavica, Golubovac, Gornja Mutnica, Gornje Vidovo, Davidovac, Donja Mutnica, Donje Vidovo, Drenovac, Zabrega, Izvor, Klačevica, Krežbinac, Lebina, Lešje, Mirilovac, Paraćin, Plana, Popovac, Potočac, Ratare, Raševica, Svojnovo, Sikirica, Sinji Vir, Sisevac, Striža, Stubica, Tekija, Trešnjevica, Čepure, Šavac i Šaludovac.

Opština Rekovac:

Bare, Belušić, Beočić, Bogalinac, Brajinovac, Velika Kruševica, Vukmanovac, Dobroselica, Dragovo, Županjevac, Kavadar, Kalenićki Prnjavor, Kaludra, Komorane, Lepojević, Lomnica,Loćika, Maleševo (do 1971. godine Mališevo), Motrić, Nadrlje, Oparić, Prevešt, Rabenovac,Ratković, Rekovac, Sekurič, Sibnica, Siljevica, Tečić, Ursule, Cikot i Šljivica.

Opština Svilajnac:

Bobovo, Bresje, Vojska, Vrlane, Gložane, Grabovac, Dublje, Dubnica, Đurinac, Kupinovac, Kušiljevo, Lukovica, Mačevac, Proštinac, Radošin, Roanda, Roćevac, Sedlare, Subotica,Svilajnac, Troponje i Crkvenac.

Opština Ćuprija:

Batinac, Bigrenica, Virine, Vlaška, Dvorica, Ivankovac, Isakovo, Jovac, Kovanica, Krušar, Mijatovac, Ostrikovac, Paljane, Senje, Supska, Ćuprija

Borski okrug

Opština Bor:

Bor, Brestovac, Bučje, Gornjane, Donja Bela Reka, Zlot, Krivelj, Luka, Metovnica, Oštrelj, Slatina, Tanda, Topla i Šarbanovac.

Opština Kladovo:

Brza Palanka, Vajuga, Velesnica, Velika Vrbica, Velika Kamenica, Grabovica, Davidovac, Kladovo, Kladušnica, Korbovo, Kostol, Kupuzište, Ljubičevac, Mala Vrbica, Manastirica, Milutinovac, Novi Sip (naselje formirano 1979. godine umesto potopljenog naselja Sip), Petrovo Selo, Podvrška, Reka, Rečica, Rtkovo i Tekija.

Opština Majdanpek:

Boljetin, Vlaole, Golubinje (od 1979. godine obuhvata i ukinuto naselje Šrbac), Debeli Lug, Donji Milanovac, Jasikovo, Klokočevac, Leskovo, Majdanpek, Miroč, Mosna, Rudna Glava, Topolnica i Crnajka.

Opština Negotin:

Aleksandrovac (u periodu od 1947. do 1993. godine nosio naziv Zlokuće), Braćevac, Brestovac, Bukovče (naselje ukinuto 1949. godine i sa naseljem Kobišnica formira novo zajedničko naselje Tolbuhinovo, ponovo samostalno naselje od 1952. godine), Veljkovo, Vidrovac, Vratna, Dupljane, Dušanovac, Jabukovac, Jasenica, Karbulovo, Kobišnica, Kovilovo, Mala Kamenica, Malajnica, Miloševo, Mihajlovac, Mokranje, Negotin, Plavna, Popovica, Prahovo, Radujevac, Rajac, Rečka, Rogljevo, Samarinovac, Sikole, Slatina, Smedovac, Srbovo, Tamnič, Trnjane, Urovica, Crnomasnica (do 1947. godine Tomislavovo), Čubra, Šarkamen i Štubik.

Zaječarski okrug

Grad Zaječar:

Borovac, Brusnik, Velika Jasikova, Veliki Izvor, Veliki Jasenovac, Vražogrnac, Vratarnica, Vrbica, Gamzigrad, Glogovica, Gornja Bela Reka, Gradskovo, Grlište, Grljan, Dubočane, Zagrađe, Zaječar, Zvezdan, Jelašnica, Klenovac, Koprivnica, Lasovo, Lenovac, Leskovac, Lubnica, Mala Jasikova, Mali Izvor, Mali Jasenovac, Marinovac, Metriš, Nikoličevo, Planinica, Prlita, Rgotina, Salaš, Selačka, Tabakovac (od 2007. novi naziv je Tabanovac), Trnavac, Halovo, Čokonjar, Šipikovo i Šljivar.

Opština Boljevac:

Bačevica, Bogovina, Boljevac (do 1955. godine naziv naselja je Boljevac varošica), Boljevac Selo (1955-1979. godine u sastavu Boljevca), Valakonje, Vrbovac, Dobro Polje, Dobrujevac, Ilino, Jablanica, Krivi Vir, Lukovo, Mali Izvor, Mirovo, Osnić, Podgorac, Rtanj (do 1959. godine Rudnik Rtanj), Rujište, Savinac i Sumrakovac.

Opština Knjaževac:

Aldina Reka, Aldinac, Balanovac, Balinac, Balta Berilovac, Banjski Orešac, Beli Potok, Berčinovac, Božinovac, Bulinovac, Bučje, Valevac (od 2007. godine Balevac), Vasilj, Vidovac, Vina, Vitkovac, Vlaško Polje, Vrtovac, Gabrovnica, Glogovac, Gornja Kamenica, Gornja Sokolovica, Gornje Zuniče, Gradište, Grezna, Debelica, Dejanovac, Donja Kamenica, Donja Sokolovica, Donje Zuniče, Drvnik, Drenovac, Drečinovac, Žlne, Žukovac, Zorunovac, Zubetinac, Inovo, Jakovac, Jalovik Izvor, Janja, Jelašnica, Kaličina, Kalna, Kandalica, Knjaževac, Koželj, Krenta, Lepena, Lokva, Manjinac, Miljkovac, Minićevo (do 1945. godine Andrejevac, pre toga nazivi Kraljevo Selo i Novi Han), Mučibaba, Novo Korito, Orešac, Ošljane, Papratna, Petruša, Podvis, Ponor, Potrkanje, Pričevac, Ravna, Ravno Bučje, Radičevac, Rgošte, Repušnica, Svrljiška Topla, Skrobnica, Slatina, Stanjinac, Staro Korito, Stogazovac, Tatrasnica, Trgovište, Trnovac, Ćuštica (do 2002. godine Čuštica), Crvenje, Crni Vrh, Šarbanovac, Šesti Gabar, Štipina, Štitarac, Štrbac i Šuman Topla.

Opština Sokobanja:

Beli Potok, Blendija, Bogdinac, Vrbovac, Vrmdža, Dugo Polje, Žučkovac, Jezero, Jošanica, Levovik, Milušinac, Mužinac, Nikolinac, Novo Selo, Poružnica, Radenkovac, Resnik, Rujevica, Sesalac, Sokobanja (do 1977. godine Soko Banja), Trgovište, Trubarevac, Cerovica, Čitluk i Šarbanovac.

Zlatiborski okrug

Grad Užice:

Bioska, Bjelotići (od 2007. godine Bjelotić), Buar, Vitasi, Volujac, Vrutci (obuhvata ukinuto naselje Ivojevići), Gorjani, Gostinica, Gubin Do, Dobrodo, Drežnik, Drijetanj, Duboko, Zbojštica, Zlakusa, Kamenica, Karan, Kačer, Keserovina, Kotroman (od 2007. godine Kostoman), Krvavci, Kremna, Kršanje, Krčagovo (novo naselje od 2007. godine; izdvojeno iz Užica) Lelići, Ljubanje, Mokra Gora, Nikojevići, Panjak, Pear, Ponikovica, Potočanje, Potpeće, Ravni, Raduša, Ribaševina, Sevojno (obuhvata ukinuto naselje Gaj Šerelj), Skržuti, Stapari, Strmac,Tatinac, Trnava i Užice (1946-1991. godine Titovo Užice); obuhvata i ukinuta naselja Pora i Gornja Pora).

Opština Arilje:

Arilje, Bjeluša, Bogojevići, Brekovo, Vigošte, Virovo, Visoka (obuhvata od 1979. godine ukinuto naselje Đedovac), Vrane, Grdovići, Grivska, Dobrače, Dragojevac, Kruščica, Latvica, Mirosaljci, Pogled, Radobuđa, Radoševo (do 1954. godine Čičkova), Severovo, Stupčevići, Trešnjevica i Cerova.

Opština Bajina Bašta:

Bajina Bašta, Bačevci (od 2007. godine Bačevica), Beserovina, Višesava, Gaočići (ukinuto naselje usled potapanja izgradnjom HE Bajina Bašta 1989. godine), Gvozdac, Dobrotin, Draksin,Dub, Zaglavak, Zaovine (od 2007. godine Zasovine), Zarožje, Zaugline, Zlodol, Jagoštica, Jakalj,Jelovik, Konjska Reka, Kostojevići, Lug, Lještansko, Mala Reka, Obajgora, Ovčinja, Okletac, Pepelj, Perućac, Pilica, Pridoli, Rastišta, Rača, Rogačica, Svojdrug, Sijerač, Solotuša,Strmovo, Cerje i Crvica.

Opština Kosjerić:

Bjeloperica, Brajkovići, Varda, Galovići, Godečevo, Godljevo, Gornja Pološnica, Donja Pološnica (do 1955. godine Pološnica), Drenovci, Dubnica, Kosjerić (varoš) (do 1977. godine Kosjerić (varošica)), Kosjerić (selo), Makovište, Mionica, Mrčići, Mušići, Paramun,Radanovci, Rosići, Rudna Bukva, Seča Reka, Skakavci, Stojići, Subjel, Tubići, Cikote iŠevrljuge.

Opština Nova Varoš:

Akmačići, Amzići, Bistrica, Božetići, Brdo, Bukovik, Burađa, Vilovi, Vraneša, Gornja Bela Reka, Gornje Trudovo (do 1959. godine Jasenovačko Trudovo), Debelja, Donja Bela Reka, Draglica, Draževići, Drmanovići, Jasenovo, Komarani, Kućani, Ljepojevići, Miševići, Negbina, Nova Varoš, Ojkovica, Radijevići, Radoinja, Rasnica (zaselak Draglice), Rutoši, Seništa, Tisovica, Trudovo (od 2007. godine Trulovo), Čelice i Štitkovo (formirano novo naselje 2007. godine Tikva od dela naselja).

Opština Požega:

Bakionica, Velika Ježevica (1959-1979. godine u sastavu naselja Ježevica), Visibaba, Vranjani, Glumač, Godovik, Gornja Dobrinja, Gorobilje, Gugalj, Donja Dobrinja, Dražinovići, Duškovci, Zaselje, Zdravčići, Jelen Do, Kalenići, Lopaš, Loret, Ljutice, Mađer, Mala Ježevica (1959-1979. godine u sastavu naselja Ježevica), Milićevo Selo, Mršelji, Otanj, Papratište,Pilatovići, Požega, Prijanovići, Prilipac, Radovci, Rasna, Rečice, Roge, Rupeljevo, Svračkovo, Srednja Dobrinja, Tabanovići, Tvrdići, Tometino Polje, Tučkovo, Uzići iČestobrodica.

Opština Priboj:

Banja, Batkovići, Brezna, Bučje, Dobrilovići, Živinice, Zabrđe, Zabrnjica, Zagradina, Zaostro, Jelača, Kalafati, Kaluđerovići, Kasidoli, Kratovo, Krnjača, Kukurovići, Mažići, Miliješ, Plašće, Požegrmac (od 2007. godine Požegrnac), Priboj, Pribojska Goleša, Pribojske Čelice, Rača, Ritošići, Sjeverin, Sočice, Strmac, Hercegovačka Goleša, Crnugovići, Crnuzi i Čitluk.

Opština Prijepolje:

Aljinovići, Balići, Bare, Biskupići, Bjelahova (do 1992. godine Bjelohova), Brajkovac, Brvine, Brodarevo, Bukovik, Vinicka, Vrbovo, Gojakovići, Gornje Babine, Gornje Goračiće, Gornji Stranjani, Gostun, Gračanica, Grobnice, Divci, Donje Babine, Donji Stranjani, Drenova, Dušmanići, Đurašići, Zabrdnji Toci, Zavinograđe, Zalug, Zastup, Zvijezd, Ivanje, Ivezići, Izbičanj, Jabuka, Junčevići, Kamena Gora, Karaula, Karoševina, Kaćevo, Kašice, Kovačevac (od 1979. godine obuhvata i deo ukinutog naselja Velika Župa), Koprivna, Kosatica (do 1959. godine podeljena na Gornju Kosaticu i Donju Kosaticu), Koševine, Kruševo, Kučin, Lučice, Mataruge, Međani, Mijani, Mijoska, Milakovići, Mileševo, Milošev Do, Miljevići (od 1979. godine obuhvata i deo ukinutog naselja Velika Župa), Mrčkovina, Muškovina, Oraovac (do 1991. godine Orahovac), Orašac, Osoje, Oštra Stijena, Potkrš, Potok, Pravoševo, Pranjci, Prijepolje (od 1972. godine obuhvata ukinuto naselje Kolovrat), Rasno, Ratajska, Sedobro, Seljane, Seljašnica, Skokuće, Slatina, Sopotnica, Taševo, Hisardžik, Hrta, Crkveni Toci, Čadinje, Čauševići i Džurovo.

Opština Sjenica:

Aliveroviće (do 1979. godine deo Rasna), Bagačiće (od 2007. godine Begačiće), Bare, Bačija, Bioc (do 1979. godine deo Buđeva), Blato (do 1979. godine deo Krajinovića), Boguti (do 1979. godine deo Štavlja), Božov Potok, Boljare, Borišiće (do 1979. godine deo Bara), Boroviće (do 1979. godine deo Kladnice), Breza (do 1979. godine deo Raždaginje), Brnjica, Buđevo, Vapa,Veskoviće (1957-1979. godine deo Stupa), Visočka (do 1979. godine deo Zahumskog), Višnjeva,Višnjice (do 1979. godine deo Štavlja), Vrapci (do 1979. godine deo Brnjice), Vrbnica (do 1979. godine deo Zahumskog), Vrsjenice (do 1977. godine Vrsjenica), Goluban (do 1979. godine deo Duge Poljane), Gornje Lopiže, Goševo, Grabovica (do 1979. godine deo Trijebina), Gradac (do 1979. godine deo Dragojlovića), Grgaje (do 1979. godine deo Bara), Doliće, Donje Goračiće, Donje Lopiže, Dragojloviće, Draževiće, Družiniće, Dubnica, Duga Poljana, Dujke, Dunišiće, Žabren, Žitniće, Zabrđe (do 1979. godine deo Duge Poljane), Zaječiće, Zahumsko, Jevik (do 1979. godine deo Kladnice), Jezero (do 1979. godine deo Višnjeva), Kalipolje (do 1979. godine deo Kladnice), Kamešnica, Kanjevina (do 1979. godine deo Krstca), Karajukića Bunari (do 1979. godine deo Ugla), Kijevci (do 1977. godine Kijevce), Kladnica, Kneževac (do 1979. godine deo Štavlja),Koznik (do 1979. godine deo Šara), Kokošiće (do 1979. godine deo Štavlja), Krajinoviće, Krivaja(do 1979. godine deo Donjih Goračića), Krnja Jela (do 1979. godine deo Tuzinja), Krstac, Krće, Lijeva Rijeka (do 1979. godine deo Šara), Ljutaje (do 1979. godine deo Duge Poljane), Mašoviće,Medare (do 1979. godine deo Sjenice), Međugor (do 1979. godine deo Raškovića), Miliće (do 1979. godine deo Šara), Papiće (do 1979. godine deo Ursula), Petrovo Polje (do 1979. godine deo Žabrena), Plana (do 1979. godine deo Zahumskog), Poda (do 1979. godine deo Boljara), Ponorac, Pralja, Raždaginja, Rasno, Raspoganče (do 1979. godine deo Stupa), Rastenoviće (do 1979. godine deo Tuzinja), Raškoviće, Sjenica, Skradnik (do 1979. godine deo Gornjeg Lopiža), Strajiniće (do 1979. godine deo Uvca), Stup, Sugubine, Sušica (1957-1979. godine deo Brnjice), Trešnjevica (do 1979. godine deo Višnjeve), Trijebine, Tuzinje, Tutiće (do 1979. godine deo Krajinovića), Uvac,Ugao, Ursule, Ušak (do 1979. godine deo Donjeg Lopiža), Fijulj (do 1979. godine Fijulje),Caričina, Cetanoviće, Crvsko (do 1979. godine deo Goševa), Crčevo (do 1979. godine deo Šara),Čedovo, Čipalje (do 1979. godine deo Bagačića, od 2007. godine Čipalj), Čitluk (do 1979. godine deo Cetanovića), Šare, Štavalj i Šušure.

Opština Čajetina:

Alin Potok, Branešci (1979-1991. godine Branešca), Golovo (obuhvata i ukinuto naselje Donje Rudine), Gostilje (od 1979. godine obuhvata i ukinuto naselje Vladaje), Dobroselica, Drenova, Željine, Zlatibor (naselje formirano 1972. godine izdvajanjem iz Čajetine; 1972-1979. godine Partizanske Vode; 1979-1992. godine Partizanske Vode sa Palisadom), Jablanica (naselje nastalo 1979. godine spajanjem naselja Gornja Jablanica i Donja Jablanica), Kriva Reka (1979-2007. godine obuhvata i danas samostalno naselje Mešnik), Ljubiš, Mačkat, Mušvete,Rakovica, Rožanstvo, Rudine, Sainovina, Semegnjevo, Sirogojno (od 2007. formirano novo naselje Čičkova od dela naselja), Stublo, Tripkova, Trnava, Čajetina i Šljivovica.

Moravički okrug

Grad Čačak:

Atenica (urbani deo naselja pripojen 1990. godine naselju Čačak), Baluga (Ljubićska) (do 1979. godine Baluga), Baluga (Trnavska) (do 1965. godine Baluga; 1965-1979. godine Baluga Zablaće)), Banjica, Beljina (1990-1996. godine pripojena Čačku), Bečanj, Brezovica, Bresnica, Vapa, Vidova, Viljuša, Vranići, Vrnčani, Vujetinci, Goričani, Gornja Gorevnica, Gornja Trepča, Donja Gorevnica, Donja Trepča, Žaočani (do 1979. godine Zaočani), Zablaće, Jančići, Ježevica, Jezdina, Katrga, Kačulice, Konjevići (naselje pripojeno 1990. godine naselju Čačak, 1996. godine seoski deo naselja izdvojen iz Čačka u samostalno naselje), Kukići, Kulinovci (urbani deo naselja pripojen 1990. godine naselju Čačak), Lipnica, Loznica, Ljubić (urbani deo naselja pripojen 1990. godine naselju Čačak), Međuvršje, Milićevci, Miokovci, Mojsinje, Mrčajevci, Mršinci, Ovčar Banja, Ostra, Pakovraće, Parmenac, Petnica, Preljina, Premeća, Pridvorica, Prijevor, Prislonica, Rajac, Rakova, Riđage, Rošci, Slatina, Sokolići, Stančići, Trbušani (urbani deo naselja pripojen 1990. godine naselju Čačak), Trnava i Čačak.

Opština Gornji Milanovac:

Belo Polje, Beršići (od 2007. godine Berišići), Bogdanica, Boljkovci, Brajići, Brđani, Brezna, Brezovica, Brusnica, Varnice, Velereč, Vraćevšnica, Vrnčani, Gojna Gora, Gornja Vrbava, Gornja Crnuća, Gornji Banjani, Gornji Branetići, Gornji Milanovac, Grabovica, Davidovica, Donja Vrbava, Donja Crnuća, Donji Branetići, Dragolj, Drenova, Družetići, Zagrađe, Jablanica,Kalimanići, Kamenica, Klatičevo, Koštunići, Kriva Reka, Leušići, Lipovac, Lozanj, Ločevci,Lunjevica, Ljevaja, Ljutovnica, Majdan, Mutanj, Nakučani, Nevade, Ozrem, Polom, Pranjani, Prnjavor, Reljinci, Rudnik, Ručići, Svračkovci, Semedraž, Sinoševići, Srezojevci, Takovo,Teočin, Trudelj, Ugrinovci, Cerova, Šarani i Šilopaj.

Opština Ivanjica:

Bedina Varoš, Bratljevo, Brezova, Brusnik, Budoželja, Bukovica (do 1992. godine deo Šuma), Vasiljevići, Vionica, Vrmbaje, Vučak, Gleđica, Gradac, Dajići, Devići, Deretin, Dobri Do, Dubrava, Erčege, Ivanjica, Javorska Ravna Gora (do 1959. godine Ravna Gora), Katići, Klekova, Kovilje, Komadine, Koritnik, Kosovica, Kumanica, Kušići, Lisa, Luke, Mana, Maskova, Medovine, Međurečje, Močioci, Opaljenik, Osonica, Preseka, Prilike, Ravna Gora, Radaljevo (od 2007. godine Radljevo), Rovine, Rokci, Sveštica, Sivčina, Smiljevac, Čečina, Šarenik i Šume.

Opština Lučani:

Beli Kamen, Viča, Vlasteljice, Vučkovica, Goračići, Gornja Kravarica, Gornji Dubac, Grab, Guberevci, Guča (varošica), Guča (selo), Dljin, Donja Kravarica, Donji Dubac, Dučalovići, Đerać, Živica, Zeoke, Kaona, Kotraža, Krivača, Krstac, Lis, Lisice, Lučani (varošica) (do 1979. godine deo jedinstvenog naselja Lučani, kojem je 1955. godine pripojeno naselje Kolonija Lučani), Lučani (selo) (do 1979. godine deo jedinstvenog naselja Lučani), Markovica,Milatovići, Negrišori, Puhovo, Pšanik, Rogača, Rtari, Rti, Tijanje i Turica.

Raški okrug

Grad Kraljevo:

Adrani, Bapsko Polje, Bare, Bzovik, Bogutovac, Bojanići, Borovo (pripojeno 2007. godine naselju Borovo Međurečje), Brezna, Brezova, Bresnik, Bukovica, Vitanovac, Vitkovac, Vrba, Vrdila, Vrh, Gledić, Godačica, Gokčanica, Grdica (deo naselja 1979. godine pripojen Kraljevu), Dedevci, Dolac, Dragosinjci, Dražiniće, Drakčići, Drlupa, Đakovo, Žiča (formirana 1990. godine od ukinutih naselja Gotovac i Kruševica; pre toga naselje Žiča pripojenu naselju Gotovac 1959. godine), Zaklopača, Zakuta, Zamčanje, Zasad, Jarčujak (deo naselja 1979. godine pripojen Kraljevu), Kamenica, Kamenjani, Kovanluk, Kovači (deo naselja 1979. godine pripojen Kraljevu), Konarevo, Kraljevo (do 1955. godine Rankovićevo), Lađevci, Lazac, Leševo, Lozno, Lopatnica, Maglič, Mataruge (od 2007. godine Mataruga), Mataruška Banja, Međurečje (pripojeno 2007. godine naselju Borovo Međurečje), Meljanica, Metikoš, Milavčići, Milakovac, Miliće, Miločaj, Mlanča, Mrsać, Musina Reka, Obrva, Oplanići, Orlja Glava, Pekčanica, Petropolje, Pečenog, Plana, Polumir, Popovići, Predole, Progorelica, Ravanica, Ratina, Reka, Ribnica (deo naselja 1979. godine pripojen Kraljevu), Roćevići, Rudno, Rudnjak, Savovo, Samaila,Sibnica, Sirča, Stanča, Stubal, Tavnik, Tadenje, Tepeče, Tolišnica, Trgovište, Ušće, Cvetke, Cerje, Čibukovac (deo naselja 1979. godine pripojen Kraljevu), Čukojevac i Šumarice.

Grad Novi Pazar:

Aluloviće (od 1959. godine obuhvata i Budiće), Bajevica (obuhvata i Žirački Dolac od 1959. godine), Banja, Bare, Batnjik, Bekova (od 1959. godine obuhvata Kalundru), Bele Vode (do 1959. godine obuhvata Banovicu, Čebinac), Boturovina, Brđani (od 1959. godine obuhvata Ujniče), Brestovo, Verevo, Vever, Vidovo, Vitkoviće, Vojkoviće, Vojniće, Vranovina, Vučiniće (od 1959. godine obuhvata Gornje Tvrdoševo, Živaliće), Vučja Lokva, Golice (do 1955. godine deo Tušimlje), Gornja Tušimlja (do 1955. godine deo Tušimlje), Goševo, Građanoviće, Gračane, Grubetiće, Deževa, Dojinoviće (od 1959. godine obuhvata Đonlije, Kuline), Dolac, Doljani, Dragočevo, Dramiće, Žunjeviće, Zabrđe, Zlatare, Ivanča, Izbice (od 1959. godine obuhvata Pljevljane), Jablanica, Javor (od 1959. godine obuhvata Niš), Janča (od 1959. godine obuhvata Troštice), Jova (od 1959. godine obuhvata Trstenik), Kašalj, Kovačevo, Kožlje, Koprivnica, Kosuriće, Kruševo, Kuzmičevo, Leča, Lopužnje, Lukare, Lukarsko Goševo (od 1959. godine obuhvata Gornju Jošanicu, Gornje Goševo, do 1979. godine Lukarsko Gočevo), Lukocrevo, Miščiće, Mur (od 1959. godine obuhvata Zaguljaču, Šutenovac), Muhovo (od 1959. godine obuhvata Grab, Koznik, Krće), Negotinac, Novi Pazar (od 1957. godine obuhvata Podbijelje), Odojeviće, Okose, Osaonica (od 1959. godine obuhvata Bujca, Prisoje, Rogatac), Osoje, Oholje, Pavlje (do 1959. godine Gornje Pavlje), Paralovo, Pasji Potok, Pilareta, Pobrđe, Požega, Požežina, Polokce, Pope, Postenje, Prćenova, Pusta Tušimlja (do 1959. godine deo Tušimlje), Pustovlah, Radaljica (od 1959. godine obuhvata Tvrđevo, Svilanovo), Rajetiće, Rajkoviće (od 1959. godine obuhvata Popiće), Rajčinoviće (od 1959. godine obuhvata Popiće), Rajčinovićka Trnava (od 1959. godine obuhvata Baletiće; do 1959. godine naziv je Trnava), Rakovac, Rast, Sebečevo (od 1959. godine obuhvata Bobovik, Roginje), Sitniče (od 1959. godine obuhvata Jasenovik (Jasikovac) i Suvu Ćupriju), Skukovo (do 1955. godine deo Tušimlje), Slatina (od 1959. godine obuhvata Crnoču, od 1957. godine Prvenoviće), Smilov Laz, Srednja Tušimlja (do 1955. godine deo Tušimlje), Stradovo, Sudsko Selo, Tabalije, Tenkovo (od 1959. godine obuhvata Guberevo), Trnava, Tunovo (od 1959. godine obuhvata Vitoš), Hotkovo, Cokoviće, Čašić Dolac, Šavci, Šaronje (od 1959. godine obuhvata Ljuljavac) i Štitare.

Opština Vrnjačka Banja:

Vraneši, Vrnjačka Banja, Vrnjci, Vukušica, Goč, Gračac, Lipova, Novo Selo, Otroci, Podunavci, Rsavci, Ruđinci, Stanišinci (od 2007. godine Stanišnici) i Štulac.

Opština Raška:

Badanj, Baljevac, Bela Stena, Belo Polje, Beoci, Biljanovac, Biniće, Biočin, Boroviće, Boće, Brvenik, Brvenik Naselje, Brvenica, Varevo, Vojmilovići, Vrtine, Gnjilica, Gostiradiće, Gradac, Draganići, Žerađe, Žutice, Zarevo, Jošanička Banja, Kaznoviće, Karadak, Kovači, Kopaonik, Korlaće, Kraviće, Kremiće, Kruševica, Kurići, Kućane, Lisina, Lukovo, Milatkoviće, Mure, Novo Selo, Nosoljin, Orahovo, Pavlica, Panojeviće (do 1979. godine Ponojeviće), Piskanja, Plavkovo, Plešin, Pobrđe, Pokrvenik, Pocesje, Radošiće, Rakovac, Raška, Rvati, Rudnica, Sebimilje, Semeteš, Supnje, Tiodže (do 1977. godine Tioce), Trnava, Crna Glava i Šipačina.

Opština Tutin:

Arapoviće, Baljen (1959-1979. godine deo Čarovine), Batrage (1959-1979. godine deo Zapadnog Mojstira), Baćica, Biohane (1959-1979. godine deo Špiljana), Blaca (1959-1979. godine deo Gluhavice), Bovanj (1959-1979. godine deo Godova), Boroštica, Braćak, Bregovi (do 1979. godine deo Gnile), Brniševo (do 1979. godine deo Morana), Bujkoviće, Velje Polje, Veseniće, Vrapče (1959-1979. godine deo Vesenića), Vrba (1959-1979. godine deo Drage), Glogovik, Gluhavica, Gnila (do 1979. godine Gnjila), Godovo, Gornji Crniš (do 1950. godine Crniš; od 1959. godine obuhvata i Donji Crniš)), Gradac (1959-1979. godine deo Leskove), Gujiće (do 1979. godine deo Arapovića, od 2007. godine Guiće), Gurdijelje (1959-1979. godine deo Čukota), Guceviće (1959-1979. godine deo Čukota), Devreč, Delimeđe, Detane, Dobri Dub, Dobrinje (od 1954. godine obuhvata Vrujicu; do 1977. godine Dobrinja), Dolovo, Draga, Dubovo, Dulebe, Đerekare, Ervenice (1959-1979. godine deo Dolova), Žirče, Župa, Žuče (1959-1979. godine deo Orlja), Zapadni Mojstir, Izrok (1959-1979. godine deo Orlja), Istočni Mojstir, Jablanica (1959-1979. godine deo Jezgrovića), Jarebice (1959-1979. godine deo Naboja), Jezgroviće, Jeliće, Južni Kočarnik (do 1950. godine Donji Kočarnik), Kovači (do 1979. godine Kovače), Koniče, Leskova, Lipica, Lukavica, Melaje, Mitrova, Morani, Naboje, Nadumce (1959-1979. godine deo Pokrvenika), Namga, Noćaje (1959-1979. godine deo Namge), Oraše (1959-1979. godine deo Vesenića), Orlje, Ostrovica, Paljevo, Piskopovce (1959-1979. godine deo Pokrvenika), Plenibabe (1959-1979. godine deo Dobrog Duba), Pokrvenik, Pope, Popiće (do 1979. godine deo Ribarića, od 2007. godine Popići), Potreb (1959-1979. godine deo Delimeđa), Pružanj, Raduhovce, Raduša, Ramoševo (1959-1979. godine deo Reževića), Reževiće, Ribariće, Rudnica, Ruđa (1959-1979. godine deo Žirča), Saš, Severni Kočarnik (do 1950. godine Gornji Kočarnik, 1959-1979. godine deo Tutina)), Smoluća (1959-1979. godine deo Žirča), Starčeviće, Strumce (1959-1979. godine deo Starčevića), Suvi Do, Točilovo (1959-1979. godine deo Baćice), Tutin, Ćulije (1959-1979. godine deo Istočnog Mojstira, od 2007. godine Đulije), Crkvine (1959-1979. godine deo Raduhovaca), Čarovina, Čmanjke (1959-1979. godine deo Vesenića), Čukote, Šaronje, Šipče (1959-1979. godine deo Naboja) i Špiljani.

Rasinski okrug

Grad Kruševac:

Begovo Brdo, Bela Voda, Belasica, Bivolje (1979. godine najveći deo naselja pripojen Kruševcu), Bovan, Bojince (od 2007. godine Bojnice), Boljevac, Brajkovac, Bukovica, Buci, Velika Kruševica, Velika Lomnica, Veliki Kupci, Veliki Šiljegovac, Veliko Golovode, Veliko Krušince, Vitanovac, Vratare, Vučak, Gavez, Gaglovo, Gari, Globare, Globoder, Gornji Stepoš, Grevci, Grkljane, Dvorane, Dedina, Dobromir, Doljane, Donji Stepoš, Đunis, Žabare, Zdravinje, Zebica, Zubovac, Jablanica, Jasika, Jošje, Kamenare, Kaonik, Kapidžija, Kobilje, Komorane,Konjuh, Koševi, Krvavica, Kruševac, Kukljin, Lazarevac, Lazarica (1979. godine deo naselja pripojen Kruševcu), Lipovac (od 2007. godine Lipovan), Lovci, Lukavac, Ljubava, Majdevo, Makrešane, Mala Vrbnica, Mala Reka, Mali Kupci, Mali Šiljegovac, Malo Golovode (1979. godine deo naselja pripojen Kruševcu), Malo Krušince, Mačkovac, Meševo, Modrica, Mudrakovac, Naupare (do 1991. godine Naupare), Padež, Pakašnica (do 1957. godine Donja i Gornja Pakašnica), Parunovac, Pasjak, Pepeljevac, Petina, Pozlata, Poljaci, Ribare, Ribarska Banja (1955-1979. godine deo Ribara), Rlica, Rosica, Sebečevac, Sezemče, Slatina, Srndalje, Srnje, Stanci, Suvaja, Sušica, Tekija, Trebotin, Trmčare, Ćelije, Cerova, Crkvina, Čitluk, Šavrane, Šanac, Šašilovac, Šogolj i Štitare.

Opština Aleksandrovac:

Bzenice (do 1979. godine Bzenica), Bobote, Boturići, Bratići, Velika Vrbnica, Velja Glava, Venčac, Vitkovo, Vražogrnci, Vranštica, Vrbnica, Garevina, Gornja Zleginja, Gornje Rataje (do 1979. godine deo naselja Rataje), Gornji Vratari, Gornji Stupanj, Grčak, Dašnica, Dobroljupci (do 2007. godine Dobroljubci), Donja Zleginja, Donje Rataje (do 1979. godine deo naselja Rataje), Donji Vratari, Donji Stupanj, Drenča, Jelakci, Kožetin, Koznica, Latkovac, Laćisled, Lesenovci, Leskovica, Ljubinci, Mrmoš, Novaci, Panjevac, Parčin, Pleš, Ploča, Popovci, Puhovac, Raklja, Ržanica, Rogavčina, Rokci, Rudenica, Stanjevo, Starci, Strmenica, Stubal, Subotica, Tržac, Trnavci, Tuleš i Šljivovo.

Opština Brus:

Batote, Belo Polje, Blaževo, Bogiše, Bozoljin, Boranci, Botunja, Brđani, Brzeće, Brus, Budilovina, Velika Grabovnica, Vitoše, Vlajkovci, Gornje Leviće, Gornji Lipovac, Grad, Gradac, Graševci, Domiševina, Donje Leviće, Donji Lipovac, Drenova, Drtevci, Dupci, Đerekari, Žarevo, Žilinci, Žiljci, Žunje, Zlatari, Igroš, Iričići, Kneževo, Kobilje, Kovizla, Kovioci, Kočine, Kriva Reka (od 1979. godine obuhvata i Mačkovac), Lepenac, Livađe, Mala Vrbnica, Mala Grabovnica, Milentija, Osredci, Paljevštica, Ravni, Ravnište, Radmanovo, Radunje, Razbojna, Ribari, Stanulovići, Strojinci, Sudimlja (do 1979. godine Sudimnja), Tršanovci, Čokotar i Šošiće.

Opština Varvarin:

Bačina, Bošnjane, Varvarin, Varvarin (selo), Gornji Katun, Gornji Krčin, Donji Katun, Donji Krčin, Zalogovac, Izbenica, Karanovac, Mala Kruševica, Marenovo, Maskare, Obrež, Orašje, Pajkovac, Parcane, Suvaja, Toljevac i Cernica.

Opština Trstenik:

Bogdanje, Božurevac, Brezovica, Bresno Polje, Bučje, Velika Drenova, Veluće, Golubovac, Gornja Omašnica (do 1950. godine deo Omašnice), Gornja Crnišava, Gornji Dubič, Gornji Ribnik, Grabovac, Donja Omašnica (do 1950. godine deo Omašnice), Donja Crnišava, Donji Dubič, Donji Ribnik, Dublje, Jasikovica, Kamenjača, Levići (od 2007. godine Levičje), Loboder, Lozna, Lopaš, Mala Drenova, Mala Sugubina, Medveđa, Mijajlovac, Milutovac, Okruglica, Osaonica, Odžaci, Pajsak (do 1979. godine Pasjak, do 1965. godine isto Pajsak), Planinica, Poljna, Popina, Počekovina, Prnjavor, Rajinac, Riđevštica, Riljac, Rujišnik, Selište, Stari Trstenik, Stopanja, Stragari (do 1977. godine Stragare), Stublca, Tobolac, Trstenik, Ugljarevo i Čairi (do 1977. godine Čajiri).

Opština Ćićevac:

Braljina, Grad Stalać, Lučina, Mojsinje, Mrzenica, Pločnik, Pojate, Stalać (do 1953. godine Stalać Selo), Trubarevo i Ćićevac (od 1979. godine obuhvata i Stevanac; od Ćićevca odvojeni 2007. godine Ćićevac Grad i Radoševac kao nova naselja).

Nišavski okrug

Grad Niš:

Gradska opština Medijana:

Brzi Brod i Niš Gradska opština Niška Banja:

Bancarevo, Gornja Studena, Donja Studena, Jelašnica, Koritnjak, Kunovica, Lazarevo Selo, Manastir, Nikola Tesla (do 1979. godine deo Niške Banje), Niška Banja, Ostrovica, Prva Kutina, Prosek, Ravni Do, Radikina Bara, Rautovo, Sićevo i Čukljenik.

Gradska opština Palilula:

Berbatovo, Bubanj, Vukmanovo, Gabrovac, Gornje Međurovo, Deveti maj (do 1985. godine Novo Selo), Donje Vlase, Donje Međurovo, Krušce, Lalinac, Mramor, Mramorski Potok, Pasi Poljana, Suvi Do i Čokot.

Gradska opština Pantelej:

Brenica, Vrelo, Gornja Vrežina, Gornji Matejevac, Donja Vrežina, Donji Matejevac, Jasenovik, Kamenica, Knez Selo, Malča, Niš – deo, Oreovac, Pasjača i Cerje. Gradska opština Crveni Krst: Berčinac, Vele Polje, Vrtište, Gornja Toponica, Gornja Trnava, Gornji Komren, Donja Toponica, Donja Trnava, Donji Komren, Kravlje, Leskovik, Medoševac, Mezgraja, Miljkovac, Niš – deo, Paligrace, Paljina, Popovac, Rujnik, Sečanica, Supovac, Trupale, Hum i Čamurlija.

Opština Aleksinac:

Aleksinac (od 1955. godine obuhvata i naselje Konjska Poljana), Aleksinački Bujmir (do 1950. godine Bujmir), Aleksinački Rudnik, Bankovac, Beli Breg, Belja, Bobovište, Bovan, Bradarac, Vakup, Veliki Drenovac, Vitkovac, Vrelo, Vrćenovica, Vukanja, Vukašinovac, Glogovica, Golešnica, Gornja Peščanica, Gornje Suhotno, Gornji Adrovac, Gornji Krupac, Gornji Ljubeš, Gredetin, Grejač, Dašnica, Deligrad, Dobrujevac, Donja Peščanica, Donje Suhotno, Donji Adrovac, Donji Krupac, Donji Ljubeš, Draževac, Žitkovac, Jakovlje, Jasenje, Kamenica, Katun, Koprivnica, Korman, Kraljevo, Krušje, Kulina, Lipovac, Loznac, Loćika, Lužane, Ljupten, Mali Drenovac, Mozgovo, Moravac, Moravski Bujmir, Nozrina, Porodin, Prekonozi, Prćilovica, Prugovac, Radevce, Rsovac, Rutevac, Srezovac, Stanci, Stublina, Subotinac, Tešica, Trnjane, Ćićina, Crna Bara, Česta, Čukurovac i Šurić.

Opština Gadžin Han:

Veliki Vrtop, Veliki Krčimir, Vilandrica, Gare, Gadžin Han, Gornje Vlase, Gornje Dragovlje, Gornji Barbeš, Gornji Dušnik, Grkinja, Donje Dragovlje, Donji Barbeš, Donji Dušnik, Duga Poljana, Dukat, Jagličje, Kaletinac, Koprovnica, Krastavče, Ličje, Mali Vrtop, Mali Krčimir, Marina Kutina, Miljkovac, Novo Selo, Ovsinjinac, Ravna Dubrava, Semče, Sopotnica, Taskovići, Toponica, Ćelije, Čagrovac i Šebet.

Opština Doljevac:

Belotinac, Doljevac, Klisura, Knežica, Kočane (obuhvata Gornji Ribnjak i Donji Ribnjak), Malošište, Mekiš, Orljane, Perutina, Pukovac, Rusna, Ćurlina, Čapljinac, Čečina, Šajinovac i Šarlince (do 1979. godine Šarlinac).

Opština Merošina:

Azbresnica, Aleksandrovo, Arbanasce, Balajnac (do 1991. godine Balajinac), Baličevac, Batušinac, Biljeg, Brest, Bučić, Gornja Rasovača, Gradište, Devča, Dešilovo, Donja Rasovača, Dudulajce, Jovanovac (do 1979. godine deo Azbresnice), Jug Bogdanovac, Kovanluk, Kostadinovac, Krajkovac, Lepaja, Merošina, Mramorsko Brdo, Oblačina, Padina (do 1979. godine deo Krajkovca), Rožina i Čubura.

Opština Ražanj:

Braljina, Varoš, Vitoševac, Grabovo, Lipovac, Mađere, Maletina, Maćija, Novi Bračin, Pardik, Podgorac, Poslon, Praskovče, Pretrkovac, Ražanj, Rujište, Skorica, Smilovac, Stari Bračin, Cerovo, Crni Kao, Čubura i Šetka.

Opština Svrljig:

Beloinje, Burdimo, Bučum, Varoš, Vlahovo, Galibabinac, Gojmanovac, Grbavče, Gulijan, Guševac, Davidovac, Drajinac, Đurinac, Željevo, Izvor, Kopajkošara, Labukovo, Lalinac, Lozan, Lukovo, Manojlica, Merdželat, Mečji Do, Niševac, Okolište, Okruglica, Palilula, Periš, Pirkovac, Plužina, Popšica, Prekonoga, Radmirovac, Ribare, Svrljig, Slivje, Tijovac, Crnoljevica i Šljivovik.

Toplički okrug

Opština Blace:

Alabana, Barbatovac, Blace, Brežani, Više Selo (do 1977. godine Višeselo), Vrbovac, Gornja Draguša, Gornja Jošanica, Gornje Grgure, Gornje Svarče, Donja Draguša, Donja Jošanica, Donja Rašica (do 1955. godine Džukela), Donje Grgure, Donje Svarče, Drešnica, Đurevac, Kačapor, Kaševar, Krivaja, Kutlovac, Lazarevac, Mala Draguša, Međuhana, Muzaće, Popova, Prebreza, Pretežana, Pretrešnja, Pridvorica, Rašica, Sibnica, Stubal, Suvaja, Suvi Do, Trbunje, Čungula, Čučale, Džepnica i Šiljomana.

Opština Žitorađa:

Asanovac, Badnjevac, Vlahovo, Voljčince, Glašince (od 2007. godine Glašnice), Gornje Crnatovo, Gornji Drenovac, Grudaš, Debeli Lug, Donje Crnatovo, Donji Drenovac, Držanovac, Dubovo, Đakus, Žitorađa, Zladovac, Jasenica, Kare, Konjarnik, Lukomir, Novo Momčilovo, Pejkovac, Podina, Rečica, Samarinovac, Smrdić (od 2002. godine Izvor), Stara Božurna, Staro Momčilovo, Studenac i Toponica.

Opština Kuršumlija:

Babica, Barlovo, Baćoglava, Belo Polje, Bogujevac, Vasiljevac, Veliko Pupavce, Visoka, Vlahinja, Vrelo, Vrševac, Vukojevac, Gornja Mikuljana, Gornje Točane, Grabovnica (od 2007. godine Grbovnica), Dabinovac, Dankoviće, Degrmen, Dedinac, Dešiška, Dobri Do, Donja Mikuljana, Donje Točane, Dubrava, Đake, Žalica, Žegrova, Žuč, Zagrađe, Zebica (do 1965. godine Zebice), Ivan Kula, Igrište, Kastrat, Konjuva, Kosmača, Krtok, Krčmare, Kupinovo, Kuršumlija, Kuršumlijska Banja, Kutlovo, Lukovo, Ljutova, Ljuša, Magovo, Mala Kosanica, Maričiće, Markoviće, Matarova, Mačja Stena, Mačkovac, Merdare (od 1959. godine obuhvata i Borovac), Merćez, Mehane, Mirnica, Mrče, Nevada, Novo Selo, Orlovac, Parada, Pačarađa, Pevaštica (do 1977. godine Pavaštica), Pepeljevac, Perunika, Pljakovo, Prevetica, Prekorađe, Prolom, Ravni Šort, Rastelica, Rača, Rudare, Sagonjevo, Samokovo, Svinjište, Sekirača, Selište, Selova, Seoce, Spance, Tačevac, Tijovac, Tmava, Trebinje, Trećak, Trmka, Trn, Trpeza, Šatra i Štava (Željova, Kalimance, Mijačić, Parduse i Trešnjica nova naselja od 2007. godine).

Opština Prokuplje:

Arbanaška, Babin Potok, Babotinac, Bajčince, Balinovac, Balčak, Bace, Bela Voda, Beli Kamen, Belogoš, Beloljin (od 2007. godine Belonjin), Berilje, Bogujevac (do 1979. godine Bogojevac), Bregovina, Bresnik, Bresničić, Bublica, Bukuloram (do 1992. godine, i od 2007. godine Bukoloram), Bulatovac, Bučince, Velika Plana, Vidovača, Viča, Vlasovo, Vodice, Glasovik, Gojinovac, Gornja Bejašnica, Gornja Bresnica, Gornja Konjuša, Gornja Rečica, Gornja Stražava, Gornja Toponica, Gornja Trnava, Gornje Kordince, Gornji Statovac, Grabovac, Gubetin, Dobrotić, Donja Bejašnica, Donja Bresnica, Donja Konjuša, Donja Rečica, Donja Stražava, Donja Toponica, Donja Trnava, Donje Kordince, Donji Statovac, Dragi Deo, Drenovac, Đurovac (do 1991. godine Đurevac), Đušnica, Žitni Potok, Zdravinje, Zlata, Jabučevo, Jovine Livade, Jugovac, Kaludra, Klisurica, Kožince, Končić, Kondželj, Kostenica, Krnji Grad, Kruševica, Mađere, Mala Plana, Mačina, Merovac, Mikulovac, Miljkovica, Mrljak, Mršelj, Nova Božurna, Novi Đurovac (do 1991. godine Novi Đurevac), Novo Selo, Obrtince, Pasjača, Pašinac, Pestiš, Petrovac, Piskalje (do 1979. godine Piskalj), Pločnik, Potočić, Prekadin, Prekašnica, Prekopuce, Prokuplje (od 1959. godine obuhvata i Pojate) i Simanovac), Rankova Reka, Rastovnica, Rgaje, Reljinac, Resinac, Selište, Smrdan, Srednji Statovac, Stari Đurovac (do 1991. godine Stari Đurevac), Staro Selo, Tovrljane, Trnovi Laz, Tulare, Ćukovac (do 1979. godine Čukovac; od 2007. godine Đukovac), Džigolj, Ševiš, Široke Njive i Šišmanovac.

Pirotski okrug

Opština Babušnica:

Aleksandrovac, Babušnica, Bela Voda, Berduj, Berin Izvor, Bogdanovac, Bratiševac, Brestov Dol, Vava, Valniš, Veliko Bonjince, Vojnici, Vrelo, Vuči Del, Gornje Krnjino, Gornji Striževac, Gorčinci, Grnčar, Dol, Donje Krnjino, Donji Striževac, Draginac, Dučevac, Zavidince, Zvonce, Izvor, Jasenov Del, Kaluđerovo, Kambelevci, Kijevac, Leskovica, Linovo, Ljuberađa, Malo Bonjince, Masurovci, Mezgraja, Modra Stena, Našuškovica, Ostatovica, Preseka, Provaljenik, Radinjinci, Radosinj (od 2007. godine Radosin), Radoševac, Rakita, Rakov Dol, Raljin, Resnik, Stol, Strelac, Studena, Suračevo, Crvena Jabuka i Štrbovac.

Opština Bela Palanka:

Babin Kal, Bežište, Bela Palanka, Bukurovac (do 1979. godine Bukorovac, od 1979. godine obuhvata i Dol), Veta, Vitanovac, Vrandol, Vrgudinac, Glogovac, Gornja Glama, Gornja Koritnica, Gornji Rinj, Gradište, Divljana, Dolac (naselje) (do 1979. godine deo naselja Dolac), Dolac (selo) (do 1979. godine deo naselja Dolac), Donja Glama, Donja Koritnica, Donji Rinj, Draževo, Klenje, Klisura, Kozja, Kosmovac, Kremenica, Krupac, Lanište, Leskovik, Ljubatovica, Miranovac, Miranovačka Kula, Moklište (obuhvata i Dračje), Mokra, Novo Selo, Oreovac, Pajež, Sinjac (od 1979. godine obuhvata naselje Trešnjanci), Tamnjanica, Telovac, Toponica, Crvena Reka, Crveni Breg, Crnče, Čiflik, Šljivovik i Špaj.

Opština Dimitrovgrad:

Baljev Dol, Banjski Dol, Barje, Bačevo, Beleš (do 1990. godine deo Lukavice), Bilo, Braćevci, Brebevnica, Verzar, Visočki Odorovci (do 1979. godine Odorovci), Vlkovija, Vrapča, Gojin Dol, Gornja Nevlja, Gornji Krivodol, Gradinje, Grapa, Gulenovci, Dimitrovgrad (do 1950. godine Caribrod), Donja Nevlja, Donji Krivodol, Dragovita, Željuša, Izatovci, Iskrovci, Kamenica, Kusa Vrana, Lukavica, Mazgoš, Mojinci, Paskašija, Petačinci (od 2007. godine Petačnici), Petrlaš, Planinica, Poganovo, Prača, Protopopinci, Radejna, Senokos, Skrvenica, Slivnica, Smilovci i Trnski Odorovci (do 1979. godine Trnsko Odorovce).

Opština Pirot:

Bazovik, Barje Čiflik, Basara, Bela, Berilovac, Berovica, Blato, Brlog, Velika Lukanja, Veliki Jovanovac, Veliki Suvodol, Veliko Selo, Visočka Ržana, Vlasi, Vojnegovac, Vranište, Gnjilan, Gornja Držina, Gostuša, Gradašnica, Gradište, Dobri Do, Dojkinci, Držina, Zavoj (ukinuto 1979. godine zbog potapanja, formirano ponovo 2007. godine), Zaskovci, Izvor, Jalbotina, Jelovica, Kamik, Koprivštica, Kostur, Krupac, Kumanovo, Mala Lukanja (naselje ukinuto 1986. godine zbog potapanja, formirano ponovo 2007. godine) Mali Jovanovac, Mali Suvodol, Milojkovac, Mirkovci, Nišor, Novi Zavoj (formirano 1979. godine umesto naselja Zavoj), Obrenovac, Oreovica, Orlja, Osmakova, Pakleštica, Pasjač (do 1965. godine Pasjača), Petrovac, Pirot, Planinica, Pokrevenik, Poljska Ržana, Ponor, Prisjan, Ragodeš, Rasnica, Rosomač, Rsovci, Rudinje, Sinja Glava, Slavinja, Sopot, Srećkovac, Staničenje, Sukovo, Temska, Topli Do, Trnjana, Cerev Del, Cerova, Crvenčevo, Crnoklište, Činiglavci i Šugrin.

Jablanički okrug

Grad Leskovac:

Babičko, Badince, Barje, Belanovce, Beli Potok, Bistrica, Bobište, Bogojevce, BojišinaBoćevica, Bratmilovce, Brejanovce, Brestovac, Brza, Bričevlje, Bukova Glava, Bunuški Čifluk, Velika Biljanica, Velika Grabovnica, Velika Kopašnica, Velika Sejanica, Veliko Trnjane, Vilje Kolo, Vina, Vinarce, Vlase, Vučje, Gagince, Golema Njiva, Gorina, Gornja Bunuša, Gornja Jajina, Gornja Kupinovica, Gornja Lokošnica, Gornja Slatina, Gornje Krajince, Gornje Sinkovce, Gornje Stopanje, Gornje Trnjane, Gornji Bunibrod, Gradašnica, Grajevce, Graovo, Grdanica, Grdelica (varoš), Grdelica (selo), Guberevac, Dedina Bara, Dobrotin, Donja Bunuša, Donja Jajina, Donja Kupinovica, Donja Lokošnica, Donja Slatina, Donje Brijanje, Donje Krajince, Donje Sinkovce, Donje Stopanje, Donje Trnjane, Donji Bunibrod, Draškovac, Drvodelja, Drćevac, Dušanovo, Žabljane, Živkovo, Žižavica, Zagužane, Zalužnje, Zlokućane, Zloćudovo, Zoljevo, Igrište, Jarsenovo, Jašunja, Jelašnica, Kaluđerce, Karađorđevac, Kaštavar, Kovačeva Bara, Kozare, Koraćevac, Krpejce, Kukulovce, Kumarevo, Kutleš, Leskovac, Lipovica, Ličin Dol, Mala Biljanica, Mala Grabovnica, Mala Kopašnica, Mala Sejanica, Manojlovce, Međa, Melovo, Milanovo, Miroševce, Mrkovica, Mrštane, Navalin, Nakrivanj, Nesvrta, Novo Selo, Nomanica, Oraovica (kod Grdelice), Oraovica (kod Crkovnice), Orašac, Oruglica, Padež, Palikuća, Palojce, Petrovac, Pečenjevce, Piskupovo, Podrimce, Predejane (varoš), Predejane (selo), Presečina, Priboj, Ravni Del, Radonjica, Razgojna, Rajno Polje, Rudare, Svirce, Slavujevce, Slatina, Smrdan, Strojkovce, Stupnica, Suševlje, Todorovce, Tulovo, Tupalovce, Turekovac, Crveni Breg, Crkovnica, Crcavac, Čekmin, Čifluk Razgojnski, Čukljenik, Šainovac, Šarlince i Šišince.

Opština Bojnik:

Bojnik, Borince, Brestovac, Vujanovo, Gornje Brijanje, Gornje Konjuvce, Granica, Dobra Voda, Donje Konjuvce, Dragovac, Dubrava, Đinđuša, Zeletovo, Zorovac, Ivanje, Kamenica, Kacabać, Kosančić, Lapotince, Lozane, Magaš, Majkovac, Mijajlica, Mrveš, Obilić, Obražda, Orane, Plavce, Pridvorica, Rečica, Savinac, Slavnik, Stubla, Turjane, Ćukovac i Crkvice.

Opština Vlasotince:

Aleksine, Batulovce, Boljare, Borin Dol, Brezovica, Vlasotince, Gložane, Gornja Lomnica, Gornja Lopušnja, Gornji Dejan, Gornji Orah, Gornji Prisjan, Gradište, Gunjetina, Dadince, Dobroviš, Donja Lomnica, Donja Lopušnja, Donje Gare, Donji Dejan, Donji Prisjan, Zlatićevo,Javorje, Jakovljevo, Jastrebac, Kozilo, Komarica, Konopnica, Kruševica, Kukavica, Ladovica, Lipovica, Manastirište, Orašje, Ostrc, Pržojne, Prilepac, Ravna Gora, Ravni Del, Samarnica,Svođe, Skrapež, Sredor, Stajkovce, Stranjevo, Tegošnica, Crna Bara, Crnatovo i Šišava.

Opština Lebane:

Bačevina, Bošnjace, Buvce, Veliko Vojlovce, Geglja, Goli Rid, Gornje Vranovce, Grgurovce, Donje Vranovce, Drvodelj, Ždeglovo, Klajić, Konjino, Krivača, Lalinovac, Lebane, Lipovica, Lugare, Malo Vojlovce, Nova Topola, Novo Selo, Pertate, Petrovac, Popovce, Poroštica, Prekopčelica, Radevce, Radinovac, Rafuna, Svinjarica, Sekicol, Slišane, Togočevce, Ćenovac, Cekavica, Šarce, Šilovo, Štulac i Šumane.

Opština Medveđa:

Bogunovac, Borovac, Varadin, Velika Braina, Vrapce, Gazdare, Gornja Lapaštica, Gornji Bučumet, Gornji Gajtan, Grbavce, Gubavce, Gurgutovo, Donja Lapaštica, Donji Bučumet, Donji Gajtan, Drence, Đulekare, Kapit, Lece, Mala Braina, Marovac, Maćedonce, Maćedonce (Retkocersko), Medveđa, Medevce, Mrkonje, Negosavlje, Petrilje, Poroštica, Pusto Šilovo, Ravna Banja, Retkocer, Rujkovac, Svirce, Sijarina, Sijarinska Banja, Sponce, Srednji Bučumet, Stara Banja, Stubla, Tulare, Tupale, Crni Vrh i Čokotin.

Opština Crna Trava:

Bainci, Bankovci, Bistrica, Brod, Vus, Gornje Gare, Gradska, Darkovce, Dobro Polje, Zlatance, Jabukovik, Jovanovce, Kalna, Krivi Del, Krstićevo, Mlačište, Obradovce, Ostrozub, Pavličina,Preslap, Rajčetine, Ruplje, Sastav Reka, Crna Trava i Čuka.

Pčinjski okrug

Grad Vranje:

Aleksandrovac, Babina Poljana, Barbarušince, Barelić, Beli Breg, Bojin Del, Bresnica, Bujkovac, Buljesovce, Buštranje, Viševce, Vlase, Vranje, Vranjska Banja, Vrtogoš, Golemo Selo, Gornja Otulja, Gornje Žapsko, Gornje Punoševce, Gornje Trebešinje, Gornji Neradovac, Gradnja, Gumerište, Davidovac, Dobrejance, Donja Otulja, Donje Žapsko, Donje Punoševce, Donje Trebešinje, Donji Neradovac, Dragobužde, Drenovac, Dubnica, Duga Luka, Dulan, Dupeljevo, Zlatokop, Izumno, Katun, Klašnjice, Klisurica, Kopanjane, Korbevac, Korbul, Koćura, Kriva Feja, Kruševa Glava, Kumarevo, Kupinince, Lalince, Leva Reka, Lepčince, Lipovac, Lukovo, Margance, Mečkovac, Mijakovce, Mijovce, Milanovo, Milivojce, Moštanica, Nastavce, Nesvrta, Nova Brezovica, Oblička Sena, Ostra Glava, Pavlovac, Panevlje, Pljačkovica, Prvonek, Prevalac, Preobraženje, Ranutovac, Rataje, Ribnice, Ristovac, Roždace, Rusce, Sebevranje, Sikirje, Slivnica, Smiljević, Soderce, Srednji Del, Stance, Stara Brezovica, Stari Glog, Strešak, Stropsko, Struganica, Studena, Suvi Dol, Surdul, Tesovište, Tibužde, Toplac, Trstena, Tumba, Ćukovac, Ćurkovica, Urmanica, Uševce, Crni Vrh, Crni Lug i Čestelin.

Opština Bosilegrad:

Barje, Belut, Bistar, Bosilegrad, Brankovci, Bresnica, Buceljevo, Gložje, Goleš, Gornja Lisina, Gornja Ljubata, Gornja Ržana, Gornje Tlamino, Grujinci, Doganica, Donja Lisina, Donja Ljubata, Donja Ržana, Donje Tlamino, Dukat, Žeravino, Zli Dol, Izvor, Jarešnik, Karamanica, Milevci, Mlekominci, Musulj, Nazarica, Paralovo, Ploča, Radičevci, Rajčilovci, Resen, Ribarci, Rikačevo i Crnoštica.

Opština Bujanovac:

Baraljevac, Biljača, Bogdanovac, Božinjevac, Borovac, Bratoselce, Breznica, Brnjare, Bujanovac, Buštranje, Veliki Trnovac, Vogance, Vrban, Gornje Novo Selo, Gramada, Dobrosin, Donje Novo Selo, Drežnica, Đorđevac, Žbevac, Žuželjica, Zarbince, Jablanica, Jastrebac, Karadnik, Klenike, Klinovac, Končulj, Košarno, Krševica, Kuštica, Levosoje, Letovica, Lopardince, Lukarce, Lučane, Ljiljance, Mali Trnovac, Muhovac, Negovac, Nesalce, Oslare, Pretina, Pribovce, Ravno Bučje, Rakovac, Rusce, Samoljica, Sveta Petka, Sebrat, Sejace, Spančevac, Srpska Kuća, Starac, Suharno, Trejak, Turija, Uzovo i Čar.

Opština Vladičin Han:

Balinovce, Bačvište, Belanovce, Beliševo, Bogoševo, Brestovo, Vladičin Han, Vrbovo, Garinje, Gornje Jabukovo, Gramađe, Dekutince, Donje Jabukovo, Dupljane, Žitorađe, Zebince, Jagnjilo, Jastrebac, Jovac, Kalimance, Kacapun, Koznica, Kopitarce, Kostomlatica, Kržince, Kukavica, Kunovo, Lebet, Lepenica, Letovište, Ljutež, Mazarać, Manajle, Manjak, Mrtvica, Ostrovica, Polom, Prekodolce, Priboj, Ravna Reka, Rdovo, Repince, Repište, Ružić, Solačka Sena, Srneći Dol, Stubal, Suva Morava, Tegovište, Urvič i Džep.

Opština Preševo:

Aliđerce, Berčevac, Bujić, Bukarevac, Bukovac, Buštranje, Golemi Dol, Gornja Šušaja, Gospođince, Depce, Donja Šušaja, Žujince, Ilince, Kurbalija, Ljanik, Mađare, Miratovac, Norča, Oraovica, Pečeno, Preševo, Rajince, Ranatovce, Reljan, Svinjište, Sefer, Slavujevac, Stanevce, Strezovce, Trnava, Cakanovac, Cerevajka, Crnotince i Čukarka.

Opština Surdulica:

Alakince, Bacijevce, Belo Polje, Binovce, Bitvrđa, Božica, Vlasina Okruglica, Vlasina Rid, Vlasina Stojkovićeva, Vučadelce, Gornja Koznica, Gornje Romanovce, Groznatovci, Danjino Selo, Dikava, Donje Romanovce, Drajinci, Dugi Del, Dugojnica, Zagužanje, Jelašnica, Kalabovce, Kijevac, Klisura, Kolunica, Kostroševci, Leskova Bara, Masurica, Mačkatica, Novo Selo, Palja, Rđavica, Stajkovce, Strezimirovci, Suvojnica, Surdulica, Suhi Dol, Topli Do, Topli Dol, Troskač i Ćurkovica.

Opština Trgovište:

Babina Poljana, Barbace, Vladovce, Goločevac, Gornovac, Gornja Trnica, Gornji Kozji Dol, Gornji Stajevac, Dejance, Donja Trnica, Donji Kozji Dol, Donji Stajevac, Dumbija, Đerekarce, Zladovce, Kalovo, Lesnica, Mala Reka, Margance, Mezdraja, Novi Glog, Novo Selo, Petrovac, Prolesje, Radovnica, Rajčevce, Surlica, Trgovište, Crveni Grad, Crna Reka, Crnovce, Šajince, Šaprance, Široka Planina i Šumata Trnica.

The post Okruzi, gradovi i sela centralne Srbije appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Gagince (Leskovac)

$
0
0

poreklo

Poreklo stanovništva sela Gagince, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Ovo selo je po kosi između Veternice i Lipovačke Reke i to prema Veternici. Kosom vodi nasip. Po površini njenoj je proređena šuma a strane su joj ispresecane dubokim dolinama, koje su pod šumom. Kuće ima po temenu kose bliže nasipu, kao i po kosanicama i stranama dolina, koje se prema Veternici pružaju. Ima kuća sa leve strane Gaginske Reke, pod jednom čukom, na padini a prema Golemim Lukama, koje su pored Veternice.

Vode.

Meštani koriste vodu za piće sa kladenaca, kojih ima blizu svake kuće. Poznati su kladenci: Leska, Suljina Češma, Kočine i dr.

Zemlje i šume.

Njive, livade i branici su na mestima gde su kuće, a sve skupa – posed svakog – i danas nosi nosi naziv onog Arnautina, na čijem su se imanju pojedini stanovnici naseljavali, kao: Demovo, Jakupovo i druga njima slična imena. Drugih naziva nema po ovim selima. Ostalo zemljište je pod šumom.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa, kao i sva ostala klisurska sela. U njemu nema mala, jer je skorijeg postanka, te se nisu ni mogle razviti.

U selu ima 35 kuća.

Starine u selu.

U selu je postojalo Staro Groblje, blizu današnjeg nasipa, koji vodi kosom, na kojoj je selo. Vele da je bilo srpsko. Na njemu danas nema nikakvih tragova, te se i ne poznaje – da je tu nekada bilo groblje. Uništili su ga Arnauti.

Na desnoj strani doline Lipovačke Reke, gde su livade (livada Milenkova), postoji Selište.

U Selištu i sada ima starog voća (krušaka). Kažu da je zaostalo od Srba, koji su ovde živeli pre dolaska Arnauta.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

O prvome postanku ovoga sela dana se ne zna ništa. Pre Arnauta, koji su u njemu živeli do 1878. godine, bili su Srbi. Da li su tu Srbi osnovali ovo selo ili je ono postojali i ranije – nije poznato. Dolaskom Arnauta i Gagince, Srbi su se iz sela raselili. Danas se zna samo za jeednu srpsku porodicu, koja se onda iz Gaginca odselila u Moštanicu, gde i danas živi.To su Gagini (Aleksa i Rista Gaga), nazvani po selu, odakle su se doselili. Kuda su se odselile ostale porodice, ne zna se. Neki od Arnauta u Gagincu bili su Otnjani (Hoti) kao i Beštici. Najpre je bila jedna kuća na Jusenovu Ridu, pa se posle namnožoli i zahvatili Gagince i Bešticu. Za vrem e osobađanja 1878. godine svi su Arnauti napustili selo, koje potom ponovo naseljeno Srbima.

-Antini ili Ramčini, Aranđelovdan, su došli iz Urmanice. Oni su od Marinkovića.

Iz Urmanice su i:

-Pešići - Aranđelovdan;

-Stojkovići – Aranđelovdan;

-Ilijić (Janja) – Aranđelovdan:

-Jovići (Ilija) – Nikoljdan;

-Stamenkovići (Stanko, Sava i Milenko). Ne kaže se koju slavu slave.

Iz Golemog Sela su:

-Stošići – Aranđelovdan;

-Ivanović (Stojadin) – Aranđelovdan;

-Milošević (Stojko i Mladen) – Aranđelovdan;

Iz Streška su:

-Stoilković (Dimitrije) – Jovanjdan;

-Dimitrijević (Stojan) – Jovanjdan;

-Stanković (Dima) – Aranđelovdan;

-Pešić (Trivun) – Aranđelovdan;

-Stanković (Stoilko), Nikoljdan, je iz Vlasa;

-Pešini (Ljuba, Vuča i Zdravko), Aranđelovdan, su iz Uševca;

-Đorđevići (Miloša i Janja), Sv.Đorđe, su iz Tumbe;

-Stankovići (Stojan i Stoilko), Sv. Petka, su iz Kruševe Glave;

-Ilijin (Stojan), Aranđelovdan,  je najnoviji doseljenik, došao iz Gradnje.

Seoska slava je Beli Četvrtak.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Gagince (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Kruševa Glava (Vranje)

$
0
0

poreklo

Poreklo stanovništva sela Kruševa Glava, Grad Vranje – Pčinjski okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je u izvorištu Kruševo-glavske Reke. Doline izvornih krakova ove reke su plitke a sve je zemljište je u njenom izvorištu kao zaravan, po kojima su kuće raspoređene pojedinačno ili u grupama. Oko njih su imanja, poglavito njive i livade. Gornja Mala je po prostranom izvorištu Kruševo-glavske Reke, iznad Selišta, gde je Livađe. Donja Mala je ispod nje, uglavnom sa desne strane Kruševo-glavske Reke,odvojena od Gornje male Selištem, gde je i zavetina. Zdravkovska Mala je po strani doline Dulana ispod Donje Male, sa desne strane Gruše-glavske Reke, bliže ridu, po kosanicama ili padinama.

Kuće su van domašaja reke i potoka, tako da pri nadolasku ne nanose štete njivama i baštama pored potoka i reke.

Vode.

Meštani koriste vodu za piće sa izvora ali i sa reke i potoka. Bunara u selu nema. Poznatiji su izvori: Izvor, Smrdan, Piljot. Zmijevče, Virovi, Kladenac u Cerju, u Livađu, u Lipi, u Sredoreku (dva), u Raljku, u Dulanu, Studeni Kladenac i dr. Za jedan izvor u Livađu kažu da je u njemu voda „teška“ i kisela im.

Zemlje i šume.

Njiva ima oko kuća, kao i izvan njih a na mestima, zvanim: Radonja, Jovanova Padina, Jeverina, Selište, Livađe, Raljak, Lipa, Srednji Rid, Sove, Cerje, Ćeramidnice, Malićevi Orasi, Sredorek, Preka Njiva, Piljot, Golišina, Kruševa Glava (njive), Zajednica, Staro Bačevište, Prevalac, Turske Njive, Vrla Međa, Pobijeno Kamenje, Cer, Slivče, Garvan, Virovi, Beleška, Krsje, Cincarin, Straža i dr. Po nekim od tih mesta ima livada a mestimično šume i paše.

Seoske ispaše ima ne mestima: Zarbina, Cubalo, Golo Brdo i dr.

Seoske šume ima na mestima: Golišini, Babinom Grobu, Igrištu, Babinoj Glavi, Đarđaku, Papratljivici, Virovima, Kučavici, Mrtvici, Jankinom Kladencu i dr.

Sva je šuma i paša ovog sela ostala stanovnicima od predaka. Ovde nije bilo Turaka gospodara za razliku od okolnih sela.

Tip sela.

I ovo selo je u početku bilo zbijenog tipa. Kuće su bile na okupu, na današnjem Selištu. Bilo je, vele, najpre samo 4 kuće. Odatle su se stanovnici pre 80-90 godina premestili na današnja mesta, gde su im bile kolibe. Danas je selo razbijenog tipa, podeljeno na male: Gornju, Zdravkovsku i Donju Malu. Zdravskovska Mala se smatra da pripada Donjoj Mali.

U Gornjoj Mali žive ove porodice: Boškovci, Milenkovci, Baba-Stojini i Kesmanci.

U Zdravskoj Mali su Zdravkovci i Ivčinci – jedna porodica.

U Donjoj Mali su: Stajinci (isti sa Baba-Stojincima), Keserci, Kesmanci i Pavunovci (isti sa Zdravkovcima).

U selu ima 55 kuća.

Starine u selu.

Na mestu gde je zavetina (na Veliku Bogorodicu) postoji Crkvište. Priča se da je tu bila crkva, od koje se danas ništa ne poznaje.

Na desnoj strani doline postoji „Latinsko Grobje“, od kojega danas nema nikakvog traga.

U Selu postoji Selište, gde je selo bilo nekada. Tu su danas njive i livade, na tom mestu iskopavaju se železurine, ćeramide, sečiva, sekire, motike, stari novac i dr.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

Ovo je jedno od starijih sela u Poljanici. Priča se da je u njemu živeo neki Bogati Jovan kada je Kukavica bila „dervan“,  i preko koje je vodio poznati put, koji je od Leskovca vodio u Vranje razvođem Veternice i Morave. Bogati Jovan je bio čuven svojim bogatstvom. Priča se da je napadao Turke, te da su ga jednom napale „katane“, poubijali mu sinove i snaje i kada su mu kuću razbili, našli su u njoj 70 zaplenjenih sedala. Od njega danas nema potomaka. Kažu da je taj Jovan prizetio Kesmana Gmitra iz Gradnje, koji je došao iz zadruge od 60 ukućana, od koga danas vode poreklo:

-Kesmanci, koji slave Aranđelovdan.

-Milenkovci (staro ime Savini), Sv. Petka, su najstariji rod u selu. Poreklom su iz sela Kunova u Moravi. Priča se da je u početku sva zemlja ovoga sela bila njihova. Onda je, kažu, bilo i spahije u selu. Oni su jednom bežali u Stražu (Lisac) i Kukavicu, gde su bili zbegovi.

-Baba-Stojini (Stajinci), Nikoljdan, su stara porodica. Imaju kumove u Bačevištu

-Kesarci, Aranđelovdan, su takođe stara porodica, doseljena iz obližnjeg sela Streška.

-Zdravkovci (Ivčinci i Pavunovci), Aranđelovdan, su poreklom iz Koćure (Vranjska Pčinja).

-Boškovci su iz Crvene Jabuke, odakle im se doslio predak, deda Jovan, pre 100 godina. Otuda je pobegao. Najpre je došao u Tumbu, pa u Mijakovce i odatle u Kruševu Glavu. Kada su oni došli, sva je zemlja bila milenkovska; osim Milenkovaca zatekli su u današnjem Selištu  Zdravkovce, Kesmance i Baba-Stojince. Ne kaže se koju slavu slave.

Novih doseljenika u Kruševoj Glavi nije bilo. Selo je raslo isključivo priraštajem. Zna se, da se oko 20 kuća iselilo iz ovog sela. Od Milenkovaca se jedan ranije iselio u „jagodinsko“, gde i danas ima tamo njegovih potomaka. Iz porodice Baba-Stojini odselile su se 3-4 kuća a ima odseljenika i iz ostalih porodica, naročito po bivšim arnautskim selima, Gagincu i dr.

Seoska slava – zavetina – je na veliku Bogorodicu.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Kruševa Glava (Vranje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Dragobužde (Vranje)

$
0
0

Dragobužde

Poreklo stanovništva sela Dragobužde, Grad Vranje – Pčinjski okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Dragobužde

Položaj sela.

Glavni deo ovoga sela je po Dragobuškome Ridu, koji je između Trstenske i Senske Reke. Kuće si po Ridu sa obe strane puta, koji njime vodi, kao i njegovim stranama, gde je dolina Bela Voda i dr. Ima kuća a sa desne strane Trstenske Reke na mestu zvanom Krivi Deja.

Zemljište je brdsko, ali je očuvano; ili je pod šumom ili su po njemu njive i livade.

Vode.

Meštani koriste vodu za piće sa kaldenaca od kojih su poznati: Anđelinkov Kladenac, Vetrenjača i dr.

Zemlje i šume.

Njive su poglavito oko kuća a na mestima zvanim: Bela Voda, Krivi Deja, Kalina Dolina, Jabuka, Sliva, Rasoljica, Markovo Klište, Drenje, Leska, Žuti Kamen, Zećirova Dolina, Gabrike, Gusta Trnica i dr. Na tim mestima ima livada, paša i šume.

Šume ima i na mestima zvanim: Šinderski Deja, Kitke, Drenova Glava, Zećirovo, Maljokovo, Veselovo, Šabanovo i dr. Gora je poglavito cerova i blagunova, dok je roždačka (Roždace) poglavito blagun, a vlaški (Vlase) cer, a to je zbog toga što je mesto takvo.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Mala nema, jer je selo skorijeg postanka i nisu se mogle razviti. Kuće su udaljene jedne od druge, ali su mahom raspoređene po grupama, koje čine kuće izdeljenih zadrugara a i različitih doseljenika što se dešava samo u novim selima.

U selu ima oko 20 kuća. Ono se danas smatra kao ma(ha)la sela Vlasa.

Starine u selu.

U Dragobuždu nema selišta. Ima ostataka od arnautskog groblja.

Jedno brdo u ataru ovog sela zove se Kula. Tako su ga i Arnauti zvali, ali se ne zna da li je tu nekada nekada bila kakva kula.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

Ništa se ne zna o prvome postanku ovoga sela. Jamačno je ono najpre bilo srpsko selo, jer se u selu Gradnji priča, kako je pop Gmitar iz poroedice Šikoparaca (predak današnjim Šikoparcima) imao sinnđeliju pored ostalih sela (Dobrejanca, Golemog Sela, Vlasa, Roždanaca i Stanca) i na Dragobužde, koje je onda moglo biti samo srpsko selo. Do 1878. godine u njemu su živeli Arnauti, a pre njih držali su ga stanovnici obližnjeg sela Vlasa. Ovi su imali svoje kolibe i trla u Dragobuždu, gde im je stoka obitavala. Docnije, pre oko 100-120 godina, njih rsateruju Arnauti iz obližnjega sela Ravnoga Dela i Orulice. Ove je, kažu, pozvao gospodar sela Vlasa, da bi uz njihovu pomoć, pritesnio Vlašane, koji mu nisu bili odani. Oni su u Dragobuždu počeli najpre stoku čuvati, tu su bačevali a potom se stalno nastanili, zauzevši od meštana Vlasa i svu zemlju dragobušku. Neki od njih su bili Maljoci, neke su zvali Sveto Nikolci, a poznata su i ova prezimena: Memetovci, Adžinci, Rustemovci, Išljamovci, Redžinci i dr. Neki su bili istog fisa sa Arnautima u Dobrejancu a svima je bila starina iz Ravnoga Dela i Orulice. Do 1878. godine u Dragobuždu je bilo oko 35 arnautskih kuća.

Posle 1878. godine svu Arnauti su pobegli iz Dragobužda da bi potom bilo naseljeno Srbima, kojih je najviše iz sela Vlasa a ima ih i iz obližnjih oblasti:

-Stevanović (Jova), Nikoljdan, je od Đurakovih u Vlasu.

-Milisavljević (Stajko), Aranđelovdan, sa sinovima Mikom i Jovanom je došao iz Vlasa od Aladžokavaca.

-Đorđević (Ivko – „Ciganin“), Sv. Đorđe je sa sinovima (Ivkovići) su iz Gnjilana.

-Stajkovići (Jova, Janča i Stanoje), Nikoljdan i Ilindan, su iz Vlasa od Đorgazovih.

-Marinković (Stanko), Nikoljdan i Ilindan, su iz Vlasa od Đorgazovih.

-Disin (Stanko), Aranđelovdan, je iz Vlasa od Desivojskih.

Stanojković (Sava), Aranđelovdan, je iz Vlasa od Baba-Ivaninske familije.

-Stoilkovići ili Marčini (Stanko i Stojan), Aranđelovdanm su iz Vlasa od roda Kartavelci.

-Jovin (Stevan), Nikoljdan, je iz Vlasa od roda Đurakovi.

-Stanković (Stevan), Nikoljdan, su iz Vlasa od Aladžokavaca.

-Marinković (Gavril), Nikoljdan i Ilindan, je iz Vlasa od Đorgazovih.

-Vidošljev (Stanko), Aranđelovdan,  je iz Vlasa od roda Desivojci.

-Stojković (Đorđija i sin mu Jovan), Aranđelovdan, su iz Vlasa od Desivojaca.

-Trajković *(Krsta) je iz Pčinje.

-Zdravkin ili Jovin (Stevan), Nikoljdan, je iz Vlasa od Aladžakovaca.

-Rašin* (Stamenko) je iz Vlasa a starinom iz Ravne Reke.

*Ne kaže se koju slavu slave.

Soska slava je u Belu Nedelju (treći dan Trojica)

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Dragobužde (Vranje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Strešak (Vranje)

$
0
0

poreklo

Poreklo stanovništva sela Strešak, Grad Vranje – Pčinjski okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je u izvorištu potoka Stančića i to sa leve strane Đuršine Doline od koje nastaje potok Stančić, leva pritočica Kruševo-glavske Reke. Ta je dolina duboka, sa leve strane od nje ima dubica. Kuće su po jednoj zaklonjenoj zaravni, oko nekadašnjeg Selišta, u blizini seoskih puteva. Kuće Gornje Male su na mestima zvanim: Stejine Njive, Civin Rid, Preklade, Jančine Buke i dr. Donja Mala je ispod Gornje i po Lugu, koji se smatra kao zasebna mala. Kuće Ilijinaca ili Coninaca su ispod Vlaške Kruške.

Vode i klima.

Meštani koriste vodu za piće sa kladenaca, od kojih su poznati: Zmijevac, Vlaški Kladenac, Sredorek, Gadžura, Bana Livada, Tupan, Bogdanovce, Studeni Kladenac i dr. Bunara u ovom selu nema.

U ovom selu je hladnije u odnosu na okolna sela, jer je izloženo vetrovima („vetrovito mesto“). Jug i sever najčešće duvaju.

Zemlje i šume.

Njive meštani imaju oko kuća, kao i dalje od njih, na mestima zvanima: Lug, Ložište, Jazvina, Bina Livada, Sredorek, Tupan, Padina, Bogdanovce, Božićeva Bara, Šareni Kamen, Vlajkov Breg, Deja, Lisac, Rupje i dr.

Paše i šume meštani imaju na mestima zvanima: Nakova Šuma, Rudinje, Lisačko Ramnište, Ramnjak, Mečja Čuka, Golemi Zanovet, Korutina, Gornje Trle, Čuka, Žežnica, Košteljivica i dr.

Najviše paše ima po Liscu, koji je sav strešački i podeljen je među meštanima. Samo je Čuka seoska.

Tip sela.

I ovo selo je u početku bilo zbijenog tipa. Kuće su bile na današnjem Selištu, gde su „bile olive, bače, bija i spaija“. Kada je bilo oko 12-13 kuća, a to je bilo pre 90 do 100 godina meštani su izbegli „po krajevi“, gde su im danas kuće. Zbog toga je selo danas razbijenog tipa, podeljeno na Gornji u Donju Malu, koje su samim svojim položajem izdvojene. Između njih su njive i livade, sve skupa udaljljene oko 80 koraka. Lug je izdvojen od Donje Male njivama, daleko oko 500 koraka.

Kuće u malama su međusobno udaljene, kako gde; 90-150, negde 150-250 ili više koraka. Ima i grupa kuća.

U selu ima 42 kuće dok je pre 60-70 godina bilo oko 25 kuća.

U selu postoji pokoja omanja zadruga sa oko 15 ukućana u njoj. Tako Milisav Stojanović iz porodice Prodanovaca živi u zadruzi sa bratom i sinovcima umrlog brata – svega 15 ukućana

Starine u selu.

U seli postoji Crkvište, koje je u Lugu više kuće Riste Paunovića. Na tom mestu se iskopavaju cigle.

Iznad sela Streška, kao i iznad Kruševe Glave, postoje vrtačasta udubljenja, koje stanovnici zovu Rupe ili Vrtočine a za neke kažu Rupje. Postoji predanje da se tu vadilo zlato i srebro i da je tu bio rupnik (majdan). Zbog toga seu e i Strečani zvali „rupnici“.

Sa leve strane Stejinih Njiva, blizu mesta gde se drži zavetina, postoji Selište. Tu su danas njive i livade a blizu je i Stojin Kladenac. To Selište je najpre bilo selo (matica) današnjeg sela, odakle su se meštani raselili na imanja, gde su ima danas kuće.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

Stanovnici ovog sela kao i ostalih u Poljanici pričaju da je Strešak najstarije selo u ovoj oblasti i Kostomlatica u Vinogošu. Da je staro potvrđuje se i tome, što danas ima porodica u selu, za čije se poreklo ne zna, te se smatraju za starince. Pa i za one za koje se priča da su doseljene – ne zna se poreklo To su:

-Keserci, slave Nikoljdan a neki Aranđelovdan. Oni su od svih najstariji – „zatečeni“ u selu. Zovu se:

-Gmitrovci, Stanojci.

Stare porodice su:

-Prodanovci, Aranđelovdan, su poreklom iz Gornje Morave, iz sela Prodanovaca. Tamo ih je živelo u zadruzi od 70 ukućana. Kad je u selo udarila čima, pobije sve njih, a spasla sa samo jedna žena, koja je dobegla ovde, u Strešak u Keserce, gde rodi muško dete, kome nadenu ime Prodan. Okumila je bila Keserce a po tome se Prodan orodi sa Solivodicama i Ercima (u Nakrivnju) i dr. Od njega su Prodanovci, čija je „k'išla“ bila u Ravnoj reci (Vinogoš), gde su se neki od njih odselili, te i danas tamo žive.

-Solivodici su po pričanju porekom iz Gradnje, od Grnčaraca. Ne kaže se koju slavu slave.

-Ranutovčani, Margitinci, Stankovići, Petkovci, Šavakovci – Aranđelovdan. Njihovi preci su pre 100 godina dobegli u Strešak iz sela Ranutovca – okolina Vranja. Pričaju da su pobegli od čume, koja je bila u Ranutovcu. Ovde ih je gospodar zadržao, ali su morali plaćati domninu u Ranutovcu.

-Coninci, Nikoljdan, su iz Gradnje,od porodice Šikoparaca. Neki vele da su Coninci;

-Stanimirci i Kalčinci od jednog ognjišta. Svi se sahranjuju u jednom groblju.

Posle njih se niko više nije doslio u Strešak. Selo je raslo isključivo priraštajem.

Seoska slava je Spasovdan.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Strešak (Vranje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Studena (Vranje)

$
0
0

poreklo

Poreklo stanovništva sela Studena, Grad Vranje – Pčinjski okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je sa desne strane Studenske Reke, kako se zove Tumbanska Reka od ušća potoka Sokolice. Gornja Mala je na stranama Male Doline, čiji potočić sa sa desne strane utiče u potok Sokolicu. Kuće su na stranama doline a neke i po kosi. Donja Mala je ispod ušća potoka Male Doline a po stranama doline potoka Sokolice. Više kuća je na desnoj strani potoka Sokolice.

Vode.

Meštani koriste vodu za piće sa reke, potoka i kladenaca, od kojih su poznati: Bela Voda, Bunatovački Kladenac, Šuplja Buka, Kladenac u Livadama, u Govedarniku i dr.

Zemlje i šume.

Njive su poglavito oko kuća, na mestima zvanim: Gumnište, Prisađe, Garine, Solakova Dolina, Pojatište, Šamak, Golema Njiva, Rupa, Zdravkovica, Srndaće, Tikvica i dr. Na svim tim mestima pored njiva ima livada i paša, a okolo šuma, za koju postoje isti nazivi.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa, podeljeno na Gornju i Donju Malu. Kuće su u malama međusobno udaljene kao u klisurskim selima, a poglavito raspoređene u grupama po porodicama.

U Gornjoj Mali žive: Ćosinci, Ždeglavci, Baba-Najdini i Ristićevci.

U Donjoj Mali su: Veljkovci, Ždeglovci i Ćosinci.

U selu ima 29 kuća.

Starine u selu.

Sa leve strane Studenske Reke kod Bele Vode postoji Selište. Ono je novo selište. Ti je najpre bilo današnje selo Studena odakle su se meštani raselili na svoja imanja, gde su im danas kuće. Selo je jednom bilo na mestu zvanom Srndaće.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

Ne zna se ništa u prvom zasnivanju ovoga sela.

-Veljkovci, Nikoljdan, su najstariji u selu čiji se „ćok“ ne zna, oni su „kadimlije“. Od ove porodice su Šurumenci u Gradnji.

-Ćosinci, Aranđelovdan, su doseljeni iz Lalinaca.

Ostale porodice su se doselile posle ovih, kada je Turčin iz Leskovca kupio Studenu od Ćor-Nikole, koji je bio od Dželepske porodice u Gradnji, čija je Studena u početku bila.

-Ždeglovčani (Ilići i dr), Aranđelovdan i Nikoljdan, su došli iz Ždeglova kod  Leskovca. Ima ih u Lalincu i  Kaluđercu.

-Ristićevci ili Deda-Mijajlini, Jovanjdan, su iz Tumbe odakle su im preci došli pre 60 godina. I u Tumbi su bili skoriji doseljenici. Neki kažu da im je starina iz Lalinaca, odakle su ih Arnauti proterali.

-Baba-Najdinci, Aranđelovdan, su iz Crcavaca, odakle su došli pre 30 godina. Naselio ih gospodar sela.

-Bugarci, Aranđelovdan, su iz Golemog Sela, gde ih i danas ima.

Seoska slava („krste“) je na Sv. Jovana, pred Sv. Nikolu letnjeg.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Studena (Vranje) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Tumba (Vranje)

$
0
0

poreklo

Poreklo stanovništva sela Tumba, Grad Vranje – Pčinjski okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Tumbanska Reka postaje id Garinske i Šumanske Reke, koje se sastaju ispod čuke Divje Leske. Ispod sastava tih izvornih krakova Tumbanske Reke, utiče u ovu reku potok Slepe Doline, koja se u početku zove Zarbinska Dolina ili Zarbine.

Izvorište Tumbanske Reke je gotovo sve pod šumom. Selo Tumba je u njenom izvorištu. Kuće su na imanjima, oko kojih je šuma. Kuće male Kosoga Rida su sa leve strane Slepe Doline po površini Kusoga Rida. Kuće male Prisađe su sa leve strane Tumbanske Reke, prema stancima Garinske i Šumanske Reke. Mala Selo ili Goloma Livada („među reke“) je po kosi između Šumanske i Garinske Reke. Kuće male Goleme Ornice su na desnoj strani Zarbinske Doline.

Tombanska reka je prava planinska reka, njena dolina je duboka a strane pod gustom šumom.

Vode.

Meštani koriste vodu za piće sa reke, potoka i kladenaca, kojih ima blizu svake kuće. Van sela su poznati kladenci: Kladenac u Garini, Jankovo Kladenče, Kladenac pod Orlovom Čukom i dr.

Zemlje i šume.

Njive meštani imaju većinom oko svojih kuća na mestima zvanim: Golema Ornica, Kusi Rid, Prisađe, Zajednica, Cremašnica, Suševje, Golema Padina, Golemi Lom, Bara i dr. Na tim mestima imaju paše i livade a oko njih je svuda šuma. Paše i šume ima na mestima zvanim: Divja Leska, Orlova Čuka, Duboka Preslap, Južin Kamen i dr. Uopšte, ovo selo je bogato šumom. Od ušća potoka Sokolice u Tumbasku Reku, pa prema njenom izvorištu strane dolina i kose su poglavito pod gustom  šumom, ponegde se samo vidi po neka livada ili njiva.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa, kakvog su samo sela u Klisuri. Podeljeno je na male: Kusi Rid, Prisađe, Selo i Golemu Ornicu. Te male su ispredvajane dubokim dolinama ili kosama. Neke su međusobno udaljene i po jedan sat hoda. Kuće u malama su raspoređene ili u grupama po porodicama ili su pojedinačno rasturene na različitim odstojanjima, obično 250-300 koraka ili više.

U selu ima 26 kuća.

Starine u selu.

Na mestima zvanim Cremašnica, Peć i drugima, raspoznaju se gramade, slogovi i stara gumna, što je danas uraslo u šumu a zaostalo je od stanovništva pre današnjeg naselja.

Kod današnjeg groblja postoji Crkvište, gde su zaostale zidine od nekdašnje crkve.

Ispo male Goleme Ornice postoji Selište, koje je sa obe strane potoka Zarbinske Doline. Tu je bio zbeg a ne selo. Kada su jednom prilikom Kostadinovce napali Arnauti, oni su se tu sklonili i živeli neko vreme.

Selom se zove mesto na kosi između Garinske u Šumanske Reke, gde je najpre bilo selo današnjeg sela Tumbe.

Na po nekim stenama ima šara („šarotine“) kao vagan i dr. Meštani misle da su te šare iz vremena kada čekić nije radio.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

Kada je prvi put zaseljeno ovo selo – ne zna se.

-Kostadinovci, Aranđelovdan* i Nikoljdan, su najstariji rod u selu. Doselili su se iz sela Rupja u Grdeličkoj Klisuri, gde se „vadilo železo“. Otuda je, zbog teškog rada, dobegao njihov predak Iskrit, koji je današnjim potomcima stariji predak od čukundede**. Kada se on doselio u Tumbi je bio spahija, koji ga nastani u selu. Iz Rupja su ga Turci tražili, ali ga je spahija krio, jer mu se Iskrit zakleo, da nikada neće napustiti njegovo selo. I danas, zbog te „prokletije“ od spahije slabo ko od Kostadinovaca napušta Tumbe.

*Starija im je slava Nikoljdan a docnije su počeli slaviti i Aranđelovdan. Izgubile im se ovce, pa ih našli na Sv. Arhanđela i od tada počeli slaviti i tu slavu.

**Iskrat je imao sina Stojicu, ovaj Kostadina a Kostadinov unuk je Stojko Kostadinović, Nikolić, starac od preko 90 godina, koji je pričao piscu ove knjige i poreklu svome i svojih meštana.

-Šarkovci ili Ilijinci,čiji su se dedovi u početku XIX veka, u doba Karađorđa, doselili iz Ramne Reke. Kada su se doselili u Tumbi, u „među reke“, bile su samo dve kuće Kostadinovaca. Ne kaže se koju slavu slave.

-Vučkovci ili Bežanci, po starom Simonovci – Aranđelovdan. Njihovi preci su dobegli iz sela Jabukova. Tamo im je Turčin ubio psa, te im deda gađao Turčina i pobegao se porodicom u selo Mijakovce. Pre 60-70 godina kupe zemlju u Tumbi od Turčina i dosele se u ovo selo.

-Mladenovci, Nikoljdan, su se doselili pre 60 godina iz sela Zebnice kod Vladičinog Hana zbog siromaštine.

-Novoselci (Stevanovići, Stajići, Stošići i Veličkovići), Nikoljdan a neki su počeli da slave Aranđelovdan*, su poreklom iz sela Koćure u Pčinji. Najpre su živeli u Novom Selu, pa tamo „navalili lopovi“ i oni pre 50-60 godina pređu u Tumbu, gde su kupili imanje od Turčina.

*Slava se u to vreme menjala zbog sna ili su im to gatare preporučivale.

-Kaluđerčanin (Ante), Aranđelovdan, se doselio pre 15 godina iz Golemog Sela, od porodice kaluđerske. Došao je na kupljeno imanje.

-Đorđević (Stevan), Nikoljdan, je iz Kruševe Glave od Stajinske porodice. Došao je pre 10 godina na kupljeno imanje.

-Milošević (Jovan) je iz Mijakovca, od porodice Jovanovića (Rečperci), došao kao dovodac pre 5-6 godina. Ne kaže se koju slavu slavi.

Seoska slava („krste“) je Car Konstantin i Carica Jelena.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Tumba (Vranje) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Duga Luka (Vranje)

$
0
0

poreklo

Poreklo stanovništva sela Duga Luka, Grad Vranje  – Pčinjski okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Krajište i Vlasina“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih od 1905 do 1909. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Ovo selo je na obema stranama Melansko-kosovske Reke.

Vode.

Meštani koriste vodu za piće sa izvora, koji se nalaze u blizini pojedinih kuća.

Zemlje i šume.

Njive, livade, paša i šume se nalaze na ovim mestima: Valog, Padina, Krstov Rid, Belćin Dol, Kalimerica, Kriva Padina, Rakov Dol, Gumništa, Belutќ, Trnica, Grbanov Rid, Priboj, Leskov Rid i Meči Rid. Livada i bašti ima pored reke, u kojoj je ranije bilo riba („mrene“) – sada ih nema.

U selu ima oko 50 kuća.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

Ovo selo je relativno skorijeg postanka, što se unekoliko vidi po njegovom imenu a i po tome što u njemu nema selišta niti bilo kakvih drugih starina.

Najpre je Duga Luka bila „pašište“, da bi potom bila zaseljena.

-Kitanovi i Radenkovi su prvi doseljenici u ovo selo. Došli su iz Palje a ovde su našli pusto i nenaseljeno mesto. Danas ih je malo, jer su se mnogi raselili.

-Slančinci (Markovci i dr) su iz Danjinog Sela kao i:

-Valožanje (stanovnici u mahali Valogu), ovde su im došli preci stariji od pradedova, danas su se razrodili i uzimaju se među sobom.

-Lulinci su iz Jalovice. Njihovi preci su im našli pusto mesto i tu se naselili posle prethodnih.

-Ljiljaninci (nazvani po imenu žene Ljiljane) su iz Rupja.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Krajište i Vlasina“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih od 1905 do 1909. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Duga Luka (Vranje) appeared first on Poreklo.

Novo u digitalnoj biblioteci: Šematizam Mitropolije hercegovačko-zahumske za 1890. godinu

$
0
0

Šematizam-iz-1890

U Digitalnu biblioteku portala Poreklo dodat je izuzetno redak i važan dokument - Šematizam srpsko-pravoslavne Mitropolije i arhidijeceze hercegovačko-zahumske za 1890. godinu.

Reč je o prvom šematizmu ove (tada) mitropolije, koja prati njen razvoj od 1221. do 1890. godine.

Uz navođenje imena svih vladika i mitropolita, u ovom Šematizmu možete pronaći izuzetne zapise o hercegovačkim manastirima i njihovim bratstvima.

Šematizam, koji je uredio Patrikije J. Popović možete pročitati preko sledeće veze:

Šematizam srpsko-pravoslavne Mitropolije i arhidijeceze hercegovačko-zahumske za 1890. godinu

The post Novo u digitalnoj biblioteci: Šematizam Mitropolije hercegovačko-zahumske za 1890. godinu appeared first on Poreklo.

Novo u digitalnoj biblioteci: Šematizam hercegovačko-zahumske mitropolije iz 1900. godine, kao i Spomenica istoimene eparhije 1928. godine

$
0
0

Šematizam-iz-1900

U Digitalnu biblioteku portala Poreklo dodati su Šematizam srpsko-pravoslavne Mitropolije i arhidijeceze hercegovačko-zahumske za 1900. godinu, kao i Spomenicu eparhije zahumsko-hercegovačke iz 1928. godine

Ove vredne dokumente možete preuzeti preko sledećih veza:

Šematizam srpsko-pravoslavne Mitropolije i arhidijeceze hercegovačko-zahumske za 1900. godinu

Spomenica eparhije zahumsko-hercegovačke iz 1928. godine

The post Novo u digitalnoj biblioteci: Šematizam hercegovačko-zahumske mitropolije iz 1900. godine, kao i Spomenica istoimene eparhije 1928. godine appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Kaluđerce (Leskovac)

$
0
0

poreklo

Poreklo stanovništva sela Kaluđerce, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela, zemlje i šume.

Selo je pod brdom Koprivom a po kosi sa desne strane Kaluđerske Doline, koji je desna pritočica Veternice. Dolina je duboka i strane su joj po šumom kao i veći deo kose. Kuće supo kosanicma (duž njih), po padinama i površini kose, a na mestima, gde su njive i livade, a oko ovih hrastova šuma. Sve su u blizini seoskih puteva. Tako ima kuća po Sinovoj Glavi, Jezerištu, Kaluđerovu Grobju i drugde.

Njive su gotovo sve na pomenutim mestima, gde su kuće. Tu su i livade dok je ostalo zemljište pod šumom. Jedan njiva zove se Lozište (nekada vinograd).

Vode.

Meštani koriste vodu za piće sa izvora i potoka. Od kladenaca poznata je, tzv Visoka Češma.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa, pravo klisursko selo. Kuće su međusobno udaljene, obično rastavljene dolinama potoka ili kosanicama. Ima grupa kuća po rodovima.

U selu ima oko 15 kuća

Kao sastavni deo ovoga sela smatraju se Crcavac (danas posebno selo, op. Milodan) i Rapanja Bara, koji su posebno opisani.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

O prvome postanku ovog sela ne može se ništa pouzdano reći. Do 1878. godine bilo je naseljeno Arnautimaa pre ovih su ovde živeli Srbi. Izgleda, sudeći po imenu sela, da su ga Srbi prvi zaselili. Po dolasku Arnauta Srbi su se razbegli i danas ih ima u pojedinim selima Poljanice i Klisure. Han ga 1861. godine, svakako pogrešno, pominje ovo selo – Kaludscheriza – kao „bugarsko“(?) sa 5 do 6 kuća. To se svakako odnosi na Rapanje Bare,koja se onda računala u kaluđerce i bila je naseljena Srbima. Iz Kaluđerca (pravog) srpske porodice su se razbegle ranije, čim su u njemu Arnauti počeli da se naseljavaju, krajem XVIII ili početkom XIX veka, doselivši se sa Golaka. Nakon oslobođenja 1878. godine svi su se razbegli i selo je potom naseljeno Srbima.

-Ivanović (Đorđe), Aranđelovdan, je došao iz Streška.

-Đorđevići (Zdravko i Nikola), Nikoljdan su iz Streška.

-Ristić (Dimitrije), Aranđelovdan – iz Streška.

-Đorđević (Stojan) – iz Golemog Sela.

-Stevanović (Peša) i:

-Pešić (Stoilko), slave Aranđelovdan, su iz Gradnje.

-Jovići (Đorđija i Milosav), Nikoljdan, su iz Streška.

-Jović (Miloš), Aranđelovdan, je iz Studene.

-Stanković (Ilija), Aranđelovdan, je iz Streška.

Selo je raslo uglavnom doseljavanjem, koje će još duže trajati. Stanovnici su se naselili na kupljenim imanjima dok su se neki naselili na utrini.

Poreklo stanovništva naselja Rapanja Bara, koje se nalazi u sastavu sela Kaluđerce.

Položaj naselja.

Rapanja Bara se nalazi u Srednjem Ridu, kosi, sa desne strane Goleme Doline, čiji je potočić desna pritočica Veternice. Kuće su po padinama sa obe strane kose, gde su imanja pojedinaca, oko kojih je šuma. Jedna je pod Tumbaskim Čukarom na jednoj padini, gde je imanje seosko, a okolo je šuma. Sve su blizu temena kose a nedaleko od seoskog puta.

Vode.

Meštani koriste vodu za piće sa kladenaca, od kojih je najpoznatiji Kladenac Rapanjobarski.

Zemlje i šume.

Sve su im njive poglavito oko kuća. Pojedine njive su dalje od kuća, nedavno iskrčene („trševine“) ili kupljene.

Šume ima u blizini kuća.

Tip naselja.

Rapanja Bara je razbijenog tipa. U blizini su kuće izdeljenih porodica a ostale su udaljene među sobom 300-400 ili 500-600 koraka, ili oko pet minuta hoda.

U Rapanji Bari ima 8 kuća.

U ovom naselju nema selišta niti starih grobalja.

Postanak naselja i poreklo stanovništva.

Rapanja Bara je novijeg postanka, zaseljena je jamačno početkom XIX ili najdalje krajem XVIII veka. Arnauti iz obližnjeg Barja su ovde čuvali stoku ili kosili travu. Stanovnici, koji su u njoj živeli, bili su im kao čivčije, a doselili su se na „trševinu“. Kao čivčije smatralni su se zbog toga što su obližnjima Arnautima u Barju davali radnike, kada su im ustrebali za radove u polju. Svuda je bila šuma („šib“), koji su oni krčili i njive stvarali.

-Mitići, Nikoljdan,  su se prvi doselili iz Novoga Sela („šopsko“) gde je Viljo Kolo – kao da je Novo Selo blizu Krive Feje. Doselio se Mita Stojanov.

-Ristini (Jovan i Đorđe), Nikoljdan, su došli iz Vine.

-Mladenkin (Stanko) ili Deda-Đorđin, Aranđelovdan, su iz Vlasine odakle se doselio otac – Đorđe Milenković – sa porodicom pre 80-90 godina.

-Stanković (Dimča), Aranđelovdan, je iz Golemog Sela.

-Zdravković (Gorča) ili Spasić, ne kaže se koju slavu slave - iz Gradnje, doselio se na imanje Arnautina, koji je tu imao šumu i livadu, i;

-Stoilković (Đorđe), Nikoljdan, je iz Batalovca – Vlasotinački srez .

Poslednje porodice su se doselile na kupljeno imanje.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Kaluđerce (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Crcavac (Leskovac)

$
0
0

poreklo

Poreklo stanovništva sela Crcavac, Grad Leskovac – Jablanički okrug. Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Ispod Asanove Čuke, gde nastaju proširenja Klisure i prestaje prava Klisura, sa desne strane Veternice u podnožju pošumljenoga brda Koprive nalazi se selo Crcavac, prema kojem su sa leve strane poslednje kuće Gaginca i Barja. Selo je na kosi, koja se pruža između Veternice i Kaluđerske Doline. Kuće su po onoj strani kose, koja je okrenuta Veternici, po površini kose kuda vodi seoski put, po kosanicama i padinama (zaravnima) na strani kose, na podnožju ove, gde prelazi u ravan doline a na ivici Kaluđerskih Livada.

Zemlje,  šume i vode.

Izuzev naziva Kopriva, Kaluđerska Dolina i Kaluđerske Livade, sva ostala mesta – šume, njive, livade, kladenci i dr – nose nazive po imenu onih Arnauta, koji su živeli u selu do 1878. godine, čija je bila sva seoska zemlja.

Zemlja im je oko kuća, samo zabrane i po koju njivu i livadu imaju dalje od kuća - to su njive nedavno kupljene ili su nastale krčenjem šuma (trševine).

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Nije podeljeno na ma(ha)le. Kuće su raspoređene kao pojedinačne ili u grupama – po porodicama; međusobno udaljene po 250-350 ili 350-500 koraka; dok su kuće u grupama veoma blizu jedna drugoj – od 10-20 ili 20-30 koraka dok neke razdvaja samo put.

Kuće u ovom delu sela, gde su se stanovnici raselili na utrini su razbijenije. Te kuće su u šumi, rastavljene dolinama ili kosanicama.

Do 1878. godine Crcavac je bio zasebno selo. Danas sa Rapanjom Barom i Kaluđercem čini jedno selo – Kaluđerce i smatra se kao mala ovog sela. Danas je Crcavac zasebno selo u kome je, u vreme pisanja ove knjige, bilo 23 kuće.

Starine u selu.

Sa desne strane Veternice ispod kuće Mladena Nikolića, doseljenika iz Poljanice – sela Kruševa Glava, postoje „zidine“ od nekadašnje crkve Sv. Nikole, koja je obnovljena.

Na nekoliko mesta u ataru Crcavca ima ostataka nekadašnjih grobalja, koja su jamačno bila srpska. Tu se vide šiljata kamenja, urasla u travu. Neki vele, da su na tim mestima bila „latinska“ groblja. Jedno takvo groblje, kažu, postoji sa leve strane Veternice , iznad livada.

Postanak sela i poreklo stanovništva.

Pre Arnauta, koji su u Crcevcu živeli do 1878. godine, ovo selo je bilo srpsko. U njemu su živeli Srbi „Šopovi“, koji su se, dolaskom Arnauta, raselili. Arnauti su se doselili iz obližnjeg sela Barja. Majka im je, vele, bila „kaurka“ – Srpkinja. Do 1878. godine u Crcevcu je bilo 5 kuća. Za vreme oslobođenja, 1878. godine, Arnauti su se iselili iz Crcavca da bi se potom selo ponovo naselilo Srbima.

-Stamenković (Stevan), Đurđic, je došao iz Tumbe.

-Stevanović (Novko), Đurđic – iz Tumbe.

-Živković (Stojan), Nikoljdan – iz Tumbe.

-Srbinski (Jovan, Stevan), Sv. Đorđe – iz Golemog Sela.

-Disini (Stanko, Vidosav i Stevan), Aranđelovdan, su iz Mijakovca od Crcinaca.

-Pavlović, Baba-Najdin (Mladen), Aranđelovdan, je iz Studene.

-Ristić-Kovačev (Trajko), Nikoljdan, je iz Streška.

-Đorđević (Manča), Aranđelovdan, je iz Kruševe Glave.

-Stevanović (Trajko), Aranđelovdan, je iz Streška.

-Zdravković (Mija), Nikoljdan, je iz Streška.

-Stojanović (Mihajlo), Aranđelovdan, je iz Streška.

-Ristić (Miloš), Nikoljdan, je iz Solačke Sene.

-Milošević (Zdravko), Nikoljdan, je iz Kruševe Glave.

-Sentić (Velimir), Nikoljdan, je iz Kruševe Glave. Ubijen je.

-Mladenović*(Petar) je iz Kruševe Glave, iz Boškovske porodice.

-Nikolić *(Mladen) je iz Kruševe Glave.

-Jovanovići (Petar, Radosav i Vidosav), Aranđelovdan, su iz Kruševe Glave.

-Stanković* (Stoilko), Nikoljdan, je iz Mijakovca.

-Milošev* (Vasiljko) je iz Kruševe Glave.

-Đorđijin (Stanojko), Lučindan i Sv. Oce, je iz Jabukova.

-Gmitrov* (Anta) je iz Mijakovca, od Rdovske porodice.

*Ne kaže se koju slavu slave.

Krste se na Sv. Jovana.

IZVOR: Prema knjizi Riste T. Nikolića „Poljanica i Klisura“ nastaloj na osnovu podataka prikupljenih 1902. i 1903. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Crcavac (Leskovac) appeared first on Poreklo.

Viewing all 2195 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>