Quantcast
Channel: Poreklo
Viewing all 2195 articles
Browse latest View live

Poreklo stanovništva, naselje Novo Brdo (Novo Brdo)

$
0
0

Poreklo stanovništva naselja Novo Brdo, opština Novo Brdo  - Kosovskopomoravski okrug. Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj naselja.

Selo je na istoimenom brdu pored samihzidina stare novobrdske tvrđave, sa njihove istočne strane. Selo je na nadmorskoj visini od 1062 m.

Vode.

Vodu za piće dobija iz bunara, ali oni presušuju preko leta, te se leti u buradima na konjima nosi voda sa Bubreg Češmesi (Bubreške Česme), na severoistočnom podnožju brda.  Izvori: Kadin Sun (Gospođina Voda) i Mamud Čelebi Sun (Voda Gospodina Mahmuda).

Zemlje i šume.

Topografski su nazivi za njive: Šeitl'k (Pogibište), Kara Kaš (Crna Obrva), Zelen Bor, Provalija; za šumu: Klokoč, Griželj, Kruskn Potok. Ostali topografski nazivi: Mejdanl'k (Širina), Jaudi Mezari (Jevrejsko Groblje), Šent Mezarn (Groblje Poginulih), Emin Mezari (Groblje Spasenih).

Tip naselja, danas i ranije.

Selo je sada zbijenog tipa, a kao malo naselje na mahale se ne deli. Za ranije doba, a naročito za srpske despotovine, kada je Novo Brdo bilo veliki i mnogoljudni grad od 40.000 stanovnika, Novo Brdo nije moglo biti samo na sadašnjem mestu, jer za veliki broj kuća nema mesta na zaravni ovog brda. Tu je pored tvrđave bio jedan i možda najvažniji deo varoši. Ostali su delovi bili na drugim mestima i odvojeni od tog središnjeg dela. Varoš je, dakle, bila razbijenog tipa. Po starinama, topografskim nazivima, tragovima rudarskih radova i po nekim pričama kao da su se delovi te stare i razbijene novobrdske varoši pružali do sela Izvora na zapadu, do Nišinog Kola (mahala sela Marevca) na severu do sela Boljevca i Jasenovika na  istoku i do Trnićevca na jugu. Zna se da se selo Bostane čak i oko 1780. godine računalo za podgrađe Novog Brda i da je u njemu tada bilo sedište novobrdske vlastn.

Istorijat naselja.

Prošlost Novog Brda je opisana u delu Koste N. Kostića: Trgovinski centri i drumovi, Beograd 1899, str. 244—254, a potpunije u njegovim Našim novim gradovima na jugu. Beograd 1922, str. 134—142. Po narodnom predanju u Krivoj Reci Novo Brdo je za srednjevekovne srpske vladavine imalo 12.000 kuća.

Stariji Turci Novobrđani pamte da je i pre 70 godina bilo Srba na Novom Brdu. Tada je Novo Brdo imalo 2 dućana  i oko 30 kuća, od kojih je jedna kuća bila srpska i jedna ciganska, ostale turske.

Poreklo stanovništva.

U selu živi samo turski rod:

- Hadži Ibrahim tak'mi. Starnnom je iz Male Azije i po njegovom predanju doseljen je još pri zauzeću Novog Brda. Imao je velike čifluke u Krivoj Reci, pa i u Gornjoj Moravi i Izmorniku.

*

Poreklo stanovništva zaseoka Vlase* u sastavu naselja Novo Brdo

Položaj zaseoka.

Zaselak je na kosi Sokolar, severozapadno od Novog Brda i u dolini Kuskog Potoka, severno od Novog Brda.

Vode.

Vodu za piće dobija iz izvora i česama.

Zemlje i šume.

Topografski su nazivi za njive: Kuski Potok, Bagovišta, Sokolar, Mučibaba. . .

Tip zaseoka.

Zaselak je razbijenog tipa. Deli se na dve mahale: na Vlase i Muadžere. Udaljenje između mahala je oko 1 km. Kuće u mahalama nisu grupisane.

Starine u zaseoku.

U hataru zaseoka nailazi se na temelje od kuća. Možda je ovde bio jedan deo stare novobrdske varoši. Arbanasi kažu da njihovi preci nisu zatekli selo.

Postanak zaseoka.

Preci današnjih Arbanasa ovo ga sela podiglisu sadašnje naselje pre 140 godina. Zaselak sada ulazi u administrativni sastav sela Novoga Brda.

Poreklo stanovništva.

Rodovi:

-Pacovići (12 k.), od fisa Krasnića, preseljeni od istoimenog roda pre 140 god.

-Bujak (7 k.), od fisa Krasnića, doseljeni kao muhadžiri 1878 godine iz Poroštice (Jablanica).

-Antanaskovci (2 k., sv. Arhanđeo), pravoslavni Srbi. Preseljeni 1929 godine od istoimenog roda u Izvoru, na kupljeno imanje. Dalja starina im je kao kod Atanaskovaca u Izvoru.

IZVOR: Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo stanovništva, naselje Novo Brdo (Novo Brdo) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena Đurendić

$
0
0

Đurendić je retko srpsko prezime, koje potiče iz Bugojna (Bosna). Krsna slava je Đurđevdan. U Bugojnu su oko 1900. živeli Risto i Vuko Đurendić. Risto je 1926. bio načelnik opštine Bugojno i član Prosvetnog saveta iz Sarajeva. U Splitu je 1920-ih godina svoju trgovačku radnju imao Milorad Đurendić. Na popisu iz 1948. godine, u Hrvatskoj […]

The post Poreklo prezimena Đurendić appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena Macat

$
0
0

Macat je retko srpsko prezime iz sela Bulić kod Benkovca (Dalmacija). Krsna slava je Sveti Nikola. Na mletačkom katastru iz 1709. godine, upisan je Radoša Macat (Mazut) iz Bulića. Na popisu 1948. godine, postojala su samo 3 Macata u Buliću.

The post Poreklo prezimena Macat appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena Balatinac

Poreklo prezimena Stojinović

Poreklo prezimena, selo Marovce (Kosovska Kamenica)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Marovce (po knjizi Marevce), opština Kosovska Kamenica - Kosovskopomoravski okrug. Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo zahvata celo izvorište Marevske Reke, a južni deo mu se pruža i dolinom Krive Reke, od planine Kozniie do vrha Modre Glave kod sela Leštara. Mahale i grupe kuća onoga sela su na raznovrsnim položajima: u dolinama potoka, na brdima ili njihovim stranama, kosama itd. Prostor sela se u dužini pruža za 8 km - a toliko isto i u širini.

Vode.

Vodu za piće  dobija iz izvora i česama. Bunara ima samo u mahali Goleme Livade.

Zemlje i šume.

Njive i šume su pomešano. Topografski su nazivi: Rajko-Kolo, Nišino Kolo, Fratiš, Gradište, Čuka, Stomalija, Podvoriia, Dajkovca, Mesović, Kukavica, Modri Potok ili Proni Gurit (Kameni Potok), Klokoč, Grbeš, Velika Zugza, Dobra Voda, Vučak, Vrela, Vidina ili Vitinja ili Vitija, Vakovc, Selište, Dragolisica.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Deli se na 18 mahala: Golema Livada, Pacovnć, Modri Potok, Vrajoiit, Vrelo. Grbeš, Vakovc, Vitnja (Vitinja, Vidina), Klokoč, Metovit, Ajdarovit, Adžovit, Canović, Braovit, Sumalovit, Bulović, Jašarović i Dragolisica*. Udaljenja između susednih mahala iznosi 1-4 km. Kuće u mahalama nisu grupisane.

Postanak sela i starine.

Selo je staro. U Gradištu se nalazi temelji od kuća. U mahali Vakovc ima topografski naziv Selište, koje je sad pod šumom. Ima tri porušene crkve u hataru sela: jedna y Kukavičkoj Reci, jedna u Modron Potoku i jedna na mestu Klokoč. Pored gomila zgure u Vitinjskoj Reci, Rajko—Kolu i Nišinom Kolu ima i tragova temelja od kamenih kuća, valjda od topionice. Pre doseljaanja Arbanasa u selu je bilo Srba, koji su se docnije raseljanali, pa i sve do pre 70 godina. Mnogi srpski rodovi po krivorečknm selima znaju svoju starinu u pojedinim mahalama ovoga sela (Stankovići u Vaganešu, Zapolja u Strezovcu, Cekići u Paralovu i dr.). Sada u selu žive samo Arbanasi.

Poreklo stanovništva.

Rodovi:

-Pacović, 46 k. (u mahali Goleme Livade 8k., u mahali Pacović 12 k., u mahali Modri Potok 9 k., u mahali Brajovnt 7 k. i u mahali Vrelo 10 k.)

-Maković, 43 k. (u mahali Grbeš 19 k. i u mahali Vakofc 24 k.).

-Ahmetović, 57 k. (u mahali Vitija 27 k., u mahali Klokoč 13 k., u mahali Metopit 8 k., u mahali Ajdaropit 5 k. i u mahali Adžovit 4 k.).

-Canović, 52 k. (u mahali Canović 10 k. u mahali Braovnt 6 k., u mahali Sumalovit 9 k., u mahali Metovit 8 k., u mahali Bulović 13 k  i u mahali Jašarović 6 i.).

Sva četiri roda su od fisa Krasnića. Starinom su iz Đona u Malesiji, odakle cy ce iselili bežeći od krvne osvete. Pri nseljavanju su se prvo nastanili u Dumnici (Lab), odakle uskoro (pre 240 godina — 8 pojaseva) prelaze u Marevce. Rodovi su postali od „4 doseljena brata“. Prvo su se nastanili u mahali Bulović, odakle su se docnije u namnožavanju raširili na celu teritoriju sadašnjeg Marevca.

-Lapaštic (6 k.), od fisa Beriša, doseljeni kao muhadžiri 1878 godine iz Lapaštice (Jablanica). Žive u mahali Dragolisice.

U Tursku se 1928 godine iselila jedna arbanaška kuća.

*Godine 1398 pominje se neki Miloš Dragolišić, »habltato- Novot Brda koji je pre toga založio svoje „kolo' (chan-l), in soli-eta Novabcrde, in loco vocato Crlva tesna dubrovčaninu Nikši (Nichsa de Bascha) (Jireček–Radonjić, Ist. Srba, ll], str. 209 y primedbi) po kome je verovatno ostao naziv Nišino Kolo, jer se na tom mestu u 16 veku pominje naselje Nikšino kolo. (ljub. Stojanović: Stari srpski zapisi i natpisi, knj. III, br. 5595. A kako je mahala Dragolisnce u blizini i Nišinog Kola i Novog Brda, to je verovatno da su tu, na mesgu sadašnje mahale Dragolnsice, stanovali ti Dragolišići i da  je njihovo prezime u iskvareiom obliku sačuvano kao naziv ove mahale.

IZVOR: Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Marovce (Kosovska Kamenica) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Kriljevo (Kosovska Kamenica)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Kriljevo, opština Kosovska Kamenica - Kosovskopomoravski okrug. Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je na Krivoj Reci, na ušću Livadskog Potoka u Krivu Reku.

Vode.

Vodu za piće dobija iz bunara i česama.

Zemlje i šume.

Topografski su nazivi za njive: Stredača, Guri Bard (Beli Kamen), Krteč, za šumu: Reka Mal (Velika Reka), Rapus, Maljn Livađve (Livadska Planina). Kiš Potok (Crkveni Potok). Ostali topografski nazivi: Kiša (Crkva), Samokoan Zez (Crni Samokov), Pontica, Polje.

Tip sela.

Selo je zbijenog tipa, a zbog pružanja pored reke duguljastog je oblika. Jedino su dve muhadžirske kuće malo odvojene više sela. Deli se u 4 mahale: Polje, Ponticu, Maala Epr (Gornju Mahalu) i Drenovce.

Istorijat i starine u selu.

Selo je staro. Pominje se 1411 godine u povelji despota Stevana kao selo Krilnjvav. Na mestu Kiša u hataru ovog sela ima porušena crkva. Arbanasi kažu da ne znaju da li su njihovi preci zatekli selo.

Poreklo stanovništva.

Rodovi:

-Sinanović (17 k.), najviše ih je u mahali Polje;

-Selimović (28 k.), najviše u Gornjoj Mahala i:

-Ljatifović (7 k.), u mahali Drenovce.

Svi su od fisa Krasnića. Doseljeni su iz Malesije zajedno sa Arbanasima iz Marevca, kao rođaci. Pri seobi su otišli u okolinu Leskovca, pa se po pozivu Arbanasa Marevčana vratili i naselili u Kriljevu.

-Bučmet (2 k.), od fisa Tsača; doseljeni kao muhadžnri 1878 godine iz Bučumeta (Jablanica).

-Stankovići (3 k., sv. Nikola), pravoslavni Srbi. Preseljeni su 1928 godine iz istoimenog roda u Vagaiešu, na kupljeno imanje. Dalja starina im je kao kod Stankovića u Vaganešu.

U Tursku su se 1925 godine iselilo 4 arbanaške kuće.

IZVOR: Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Kriljevo (Kosovska Kamenica) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Glogovce (Kosovska Kamenica)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Glogovce (po knjizi Glogovica), opština Kosovska Kamenica - Kosovskopomoravski okrug. Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je na Glogovičkom Potoku, na kosi Lapsideja i u severoistočnom podnožju brda Osoja.

Vode.

Vodu za piće dobija iz izvora i bunara.

Zemlje i šume.

Topografski su nazivi za njive i šume: Kaluđerica, Osoj, Lapsideja, Luđe, Polje.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Deli, se u tri mahale: Demović, Bektešović i Kaluđericu. Udaljenja između mahala su 1–2 km. Kuće u mahalama nisu grupisane.

Istorijat i starine u selu.

Celo se pominje 1411 godine u povelji despota Stevana.

U mahali Demović ima porušena crkva. Arbanasi ovoga sela kažu da ne znaju jesu li zatekli selo.

Poreklo stanovništva.

Rodovi:

-Demović (10 k.) od fisa Gaša; doseljeni iz Đakovičke Malesije pre 200 godina.

-Bektešović ili  Poturović (11 k.), poislamljeni i poarbanašeni Srbi. Pre 140 godina su cc preselili iz Tirpnca, od roda Kerci, kao pravoslavni, pa pod uticajem Arbanasa muslimana prešli skoro u islam. Dalja starina im je kao kod roda Kerci u Tirincu. Ušli su u Gaš, u fis Arbanasa ovoga sela.

Arbanasi muhadžiri živeu mahali Kaluđerici. Doseljeni su 1878 god.

Rodovi:

-Sijarina (4 k.), od fisa Hota; doseljeni iz Sijarina (Jablanica).

-Svirca  (1 k.), od fisa Beriša, iz Svirca (Jablanica).

-Starobanj (l k.), od fisa Beriša, iz Stare Banje (Jablanica).

-Mrkoja (1 k.), od fisa Krasnića iz Mrkonje (Jablanica).

-Vrapca (2 k.), od fisa Krasnića, iz Vrapca (Jablanica).

IZVOR: Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Glogovce (Kosovska Kamenica) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Građenik (Kosovska Kamenica)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Građenik, opština Kosovska Kamenica – Kosovskopomoravski okrug. Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je na zapadnom podnožju kose Kaluđerice.

Vode.

Vodu za piće dobija iz česama. Mahala Štrbića i Muadžerska Mahala imaju i bunare.

Zemlje i šume.

Topografski su nazivi za njive: Kaluđerica, Selište, Goli Rid; za šumu: Krajnji Rid, Kaškalo, Bare.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Deli se u tri mahale: Štrbića Mahalu, Građenik i Kaluđericu. Štrbića Mahala i Građeiik su srpske mahale, a u Kaluđerici sada žive Arbanasi muhadžiri. Ulaljenja između mahala su oko 1 km. Kuće su grupisane samo u srpskim iahalama.

Postanak i starine u selu.

Selo je ranije bilo na Selištu, gde se još poznaju tragovi naselja. Ima dve porušene crkve, jednu ia Selišgu i jednu u Kaluđerici. U Kaluđerici su po pričanju živeli kaluđeri.

Poreklo stanovništva.

Dolaskom Arbanasa u selo u prvoj polovini 18 veka staro srpsko stanovništvo se raselilo. Oko sredine 18 veka u selo se ponovo nastanjuje srpsko stanovništvo, a Arbanasi se raseljavaju. Selo je docnije raslo priraštajem i doseljavanjem. U njemu su se 1878. god. nastanili i Arbanasi muhadžiri.

Rodovi:

-Belanovci ili Stankovići (4 k., sv. Nikola). Starinom su iz Mesovića (Marevce), odakle su se pre 200 godina iselili u Maćedonce (Jablanica) od Arbanasa. Nešto docnije su se vratili i nastanili u Građeniku. Tada su u Selištu živeli Arbanasi, koji su se potom raselili. Staro prezime im je Jurišovci.

-Kmetovići (1 k., sv. Arhanđeo): doseljeni iz Dukata (Jablanica) pre 200 godina, izbegli od Arbanasa. Prvo su za kratko vreme bili nastanjeni u Novom Brdu. U Graćenik su došli posle Belaiovaca.

-Bugarci (5 k., sv. Nikola). Starinom su od Tulara (Jablanica), odakle su se iselili od Arbanasa pre 170 godina. Prezime im je kažu došlo otuda što su još u Tularu imali peku „Bugarku“ za ženu.

-Markovići (2 k., sv. Nikola). Starinom su iz Mesovića (Marevce), odakle su se ispred Arbanasa iselili u Mešinu. U Građennk su doseljeni pre 120 godina.

-Štrbići (6 k., sv. Nikola); doseljeni pre 100 godina na kupljeno imanje iz Bučinovca (Krenenata), gde su bili čifčije.

Arbanaški muhadžirski rodovi doseljeni 1878. godine:

-Sijarina (4 k.), od fisa Hota; doseljeni iz Sijarine (Jablanica).

-Starobanj (1 k.), od fisa Beriša, iz Stare Banje (Jablanica).

-Borovc ili Boronc - nejasno (2 k.), od fisa Beriša, iz Borovca (Jablanica).

-Bpapca (3 k.), od fisa Krasnića, iz Vrapca (Jablanica).

-Lipovica (2 k.), od fisa Hota, iz Lipovice (Jablanica).

IZVOR: Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Građenik (Kosovska Kamenica) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Dabiševac (Priština)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Dabiševac (po knjizi Dabiševce), Grad Priština - Kosovski okrug. Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je u dolini Dabiševačke Reke. Kuće su po dnu doline i po kosama i brdima u toj dolini.

Vode.

Vodu za piće dobija iz izvora i bunara.

Zemlje i šume.

Topografski su nazivi za njive: Kodra Gašit (Glogovo Brdo). Gurnnovc, Mutivoda, Lapsideja, Lihen (Jezero); za šumu: Čuka, Brami, Brnnna (Kremen), Uli Mal (Beliki Put).

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Deli se u četiri mahale: Maala Epr (Gornja Mahala), Kolić, Maala Pošt (Donja Mahala) n Mutivoda Udaljenja između mahala su 1/2 do 1 km. Kuće u mahalama nisu grupisane.

Postanak i ime sela.

Arbanasi ovoga sela vele da ne znaju jesu li njihovi preci zatekli selo pri doseljavanju, ali Srbi susednih sela vele da je to bilo veliko srpsko selo i da su se Srbi raselili po arbanaškom doseljavanju u njega. Selo je verovatno dobilo ime po Dabižnvu, osnivaču crkve u selu Vaganešu za vreme cara Dušana 1355 godine. Ima predanje Srba sela Vaganeša da je na sabor njihove crkve pre doseljavanja Arbanasa dolazilo mnoštvo sveta iz Dabiševca. Srbi u Krivoj Reci, naročito stariji ljudi, ovo selo nazivaju Dabiševac, a neki i Dabiževac. Godine 1878. se u selo doselio mali broj muhadžira Arbanasa a 1926. godine se naselilo nešto Srba kolonista.

Poreklo stanovništva.

Rodovi:

-Uković 18 k. (u Gornjoj Mahaln);

-Koljić 20 k. (y istoimenoj mahali) i:

-Babić 17 k. (U Donjoj Mahala).

Svi su od fisa Krasnića. doseljeni su iz Malesije pre 210 godina (7 pojaseva).

-Sijerina (5 k.), od fisa Hota; doseljeni kao muhadžiri 1878. godine iz Sijarine (Jablanica).

-Kopran (1 k.), od fisa Bernšv; doseljen kao muhadžir 1878. god. iz Koprana (Jablanica).

Rodovi Srba kolonista žive u mahali Mutivoda. Doseljeni su 1926 godine na utrinu. To su:

-Pavlovići (1 k.,sv.Jovan Krstitelj), starinom su od Nikšića, a 26 godina su živeli u Medevcu (Jablanica).

-Tomanovići (3 k., sv. Nikola). ·Stariia i kretanje kao kod Pavlovića.

-Vuksanovići (3 k., sv. Luka). Starinom su iz Rovaca (kolašinskih, y Crnoj Gori), a 40 godina su živeli u Tularu (Jablanica).

-Obradovići (1 k., Đurćevdan). Stariiom su iz Drobnjaka u Hercegovini. Oko 40 g0dina su živeli u Retkoceru (Jablanica).

-Milovanovići (2 k., sv. Luka). Starinom su iz Rovaca (kolašinskih), a oko 40 godina su živeli u Retkoceru (Jablanica).

IZVOR: Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Dabiševac (Priština) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Ajkobila (Priština)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Ajkobila, Grad Priština – Kosovski okrug. Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je oko Dubokog Potoka, većim delom na njegovoj levoj strani, u podnožju brda Tršiglave.

Vode.

Vodu za piće, dobija iz izvora i nekoliko bunara.

Zemlje i šume.

Topografski su nazivi za njive: Katun (Selo), Arat–e-Asaiit (Asanove Njive), Fuša (Polje), Sugar, Tršiglava; za šumu: Bređ  (Bregovn), Bregu-i–Kaprejve (Breg Kapreja), Kaljaja.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Deli se u dve mahale: Tršiglava na severu i Maala Džamies (Džamijska Mahala) na jugu. Kuće u mahalama nisu grupisane. Udaljenja između kuća ili pojedinih grupica kuća je oko 500 m.

Starine i istorijat sela.

U hataru ovog sela se jedno mesto zove Kalja ja, samo na njemu nema nikakvih tragova grada. Porušeia crkva je u Džamijskoj Mahali, a kod Džamije ima dosta samokova. Kao da se ovo selo pre arbanaškog naseljavanja zvalo Proždrikobnla, po Dabiživ Proždrikobili iz okoline Novog Brda, koji se pominje 1434 godine. Ajkobila je možda upola na arbanaški prevedeno ime ovog sela.

Poreklo stanovništva.

Arbanasi ovog sela kažu da ne znaju jesu li im preci zatekli selo. Od doseljenja Arbanasa (pre 230 godina) selo je raslo prirašajem. Godine 1878. u selo su se doselili Arbanasi muhadžirn, a 1928 godine doselile su se i dve srpske kuće.

Rodovi:

-Fetaovnć (7 k.);

-Alisurt (13 k.) i:

-Zumberović (6 k.), svi od fisa Krasiića. Doseljeni su kao jedan rod iz Malesije pre 230 godina. Prvo su se naselili u selu Ajnovcu, odakle su uskoro prešli u Ajkobnlu. Svi žive u mahali Tršiglava.

Arbanaški muhadžirski rodovi u Džamijskoj Mahali:

-Sijarina (6 k.), od fisa Hota; doseljeni iz Sijarine (Jablanica).

-Đelekar (1 k.), od fisa Beriša, iz Đerekara (Jablanica).

-Boroc (1 k.), od fisa Hota, iz Borovca (Jablanica).

-Tpctena (2 k.), od fisa Krasnića, iz dela sela Trsteie koji je bio u Poljanici.

-Retkocer (1 k.), od fisa Krasnnća, iz Retkocera (Jablanica).

-Kljajić (1 k.), od fisa Sop-a, iz Klajića (Jablanica).

-Bučmet (2 k.), od fisa Krasnića, iz dela sela Lisocke koji je bio u Jablanici.

-Mrkoja (1 k.), od fisa Krasnića iz Mrkonje (Jablanica).

Srbi kolonisti su:

-Barimci (2 k., sv. Nikola). Starinom su od roda Barimci u Klobukaru. Pre 45 godina su se iselili u Tulare (Jablanica). Ovde su doseljeni kao kolonisti 1928 god.

IZVOR: Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Ajkobila (Priština) appeared first on Poreklo.

Objavljena knjiga „Atlas 37 grana rodoslova Budisavljevića“

$
0
0

Član Društva srpskih rodoslovaca "Poreklo" Borislav B. Budisavljević krunisao je svoje višegodišnje istraživanje jednog od najznamenitijih ličkih rodova nedavno objavljenom knjigom "Atlas 37 grana rodoslova Budisavljevića".

U veoma bogato opremljenoj publikaciji, koju je Borislav, uz pomoć svoje ćerke Jelene, objavio u izdanju novosadskog "Prometeja", sabrani su brojni podaci od kojih neki po prvi put izlaze pred čitaoce. U toku svog istraživanja Borislav Budisavljević je tragao za građom u bečkom, zagrebačkom i ostalim arhivima, a gotovo da nema zapisa od značaja za sklapanje celovite slike o ovom rodu do kojeg nije došao.

Budisavljevići su kroz vekove dali brojne značajne ličnosti, nosioce najviših činova i odlikovanja, sveštenike, književnike, narodne tribune, a nije neodmet pomenuti i da je Nikola Tesla potomak Budisavljevića (unuk Sofije Budisavljević, žene Nikole Mandića).

Knjigu "Atlas 37 grana rodoslova Budisavljevića" možete poručiti kod autora na adresu elektronske pošte: bbbuceskoj@gmail.com ili na broj telefona: +381 63 330 316.

Cena knjige u knjižarama je 4.400 dinara, a kod autora 3.300 dinara.

The post Objavljena knjiga „Atlas 37 grana rodoslova Budisavljevića“ appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Zajčevce (Kosovska Kamenica)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Zajčevce, opština Kosovska Kamenica – Kosovskopomoravski okrug. Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je po kosama oko Zajčevačkog Potoka. Proteže se do srpsko-turske granice pre Balkanskog rata.

Vode.

Vodu za piće dobija iz izvora i česama.

Zemlje i šume.

Topografski su nazivi za njive i šumu: Vakaf, Karol, Kodrat Mal (Velika Brda), Rapši (Ravan), Vorat-e–Stojanit (Stojanovo Groblje).

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Deli se u četiri mahale, čiji su nazivi po rodovima koji u njima žive. Udaljenja između mahala su oko 1 km. Kuće u mahalama nisu grupisane.

Starine u selu.

Na mestu Vakaf je porušena crkva za koju Arbanasi kažu da je bila srpska. Na mestu Vorat–e–Stojaiit je bilo groblje srpskog stanovništva koje se raselilo po doseljenju Arbanasa.

Poreklo stanovništva.

Od doseljenja Arbanasa selo je raslo priraštajem, a oko 1885. godine su se u njemu naselili i Arbanasi muhadžirn iz Srbije.

Rodovi:

-Beković (5 k.);

-Isenović (8 k.) i:

-Ajetonić ili Pržoka (13 k.). Svi su od fisa Krasnića. Doseljeni su iz Malesije pre 210 godina.

-Mrkoja (5 k.), od fisa Krasnića; preseljeni su oko 1885 g. iz onog dela sela koji je 1878 potpao pod Srbiju, pa im je i prezime došlo otuda, jer su im kuće ušle u administrativni sastav sela Mrkonje (Jablanica). Starina im je ista kao kod ostalih roloia u selu, jer su se iz Malesijs doselili kao „braća“.

IZVOR: Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Zajčevce (Kosovska Kamenica) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Kremenata (Kosovska Kamenica)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Kremenata, opština Kosovska Kamenica – Kosovskopomoravski okrug. Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je po kosama i brdima oko Kremeiatske Reke, a neke kuće su pored reke.

Vode.

Vodu za piće dobija iz izvora.

Zemlje i šume.

Topografski su nazivi za njive i šumu: Tovarnik, Drma, Bužinica, Jelen, Kulina (tragovi neke kuće, karaule).

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Deli se u tri mahale: u Kremenatu (na sredini), Oskovičku Mahalu (na jugu) i Tovarnik (na severoistoku). Udaljenja između mahala su 3-5 km. Kuće u mahalama nisu grupisane.

Starine u selu.

U blizini sadašnjeg srpskog groblja je, kod Imerove Valjavipe, porušena crkva, za koju kažu da je bila srpska. A pored sadašnjeg groblja je i staro srpsko groblje.

Postanak sela.

Selo je pre 120 godina bilo pusto kad su se u njemu nastanili novi doseljenici. Od tada je rasla priraštajem i doseljavanjem. Godine 1878. se u njemu nastanio priličan broj muhadžira, a po oslobođenju 1912 g. u selo se doseljavaju i Srbi.

Poreklo stanovništva.

Rodovi u mahali Kremenata:

-DŽvrgići ili Govedarci (2 k., Đurćic, i 1 k. poislamljena i poarbanašena). doseljeni pre 120 g. iz Brasaljca, odakle su se iselili ispred Arbanasa. U Kremenati, tada pustom selu, zemlju su kupili od gospodara Novobrđana. Jedna je njihova kuća od četiri člana prešla u islam oko 1895 godine. Domaćin kuće Trnfko, dobio je ime Adem, njegov-sin Nedeljko - Azir, Trifkova žena Nevena - Sofija, a Trifkova kći Stojna - Hava. Oni sami, a i muslimani njihova sela vele da su u islam prešli dobrovoljno. Srbi pak kažu da ih je na ta primorao zulum. Ušli su u Sop, fis nekih mukadžira ovog sela.

-Bučkovići (1 k., sv. Nikola); preseljeni pre 80 godina iz Oraovice, od roda Stojkovića, zovu ih i Tularci, jer su starinom iz Tulara (Jablanica) kao i Stojkovići u Oraovicn.

U Oskoničkoj Mahali:

-Zajčevc (3 k.), od fisa Krasnića; prećeljeni iz Zajčevca kad i DŽvrgići. I oni su kupili zemlju od gospodara.

Ostali su rodovi muhadžirski, a doseljeni su 1878 godine:

-Prapaštic (1 k.), od fisa Krasnića iz Propaštice (Lab).

-Vrapca (1 k.), od fisa Krasnića, iz Vrapca (Jablanica).

-Šaić (1 k.), od fisa Krasnića, iz Šaića (Jablanica).

-Sijarina (6 k.), od fisa Hota iz Sijarine )Jablanica).

-Marovc (2 k.), od fisa Beriša, iz Marovca (Jablanica).

-Rafuna (3 k.), od fisa Gaša, iz Rafune (Jablanica).

-Tupala (4 k.), od fisa Gaša iz Tupala (Jablanica).

-Svirc (2 k.), od fisa Beriša, iz Svirca (Jablanica).

-Rikovc (1 k.), od fisa Sopa iz Rujkovca (Jablanica).

-Kljajić (1 k.), od fisa Sopa, iz Klaića (Jablanica).

-Lapaštica (1 k.). od fisa Sopa iz Lapaštice (Jablanica).

U mahali Tovarnik:

-Mladenovići (2 k., Mitrovdan):

-Zdravkovići (1 k., sv. Jovan) i:

-Stanojkovnći (1 k., sv. Jovan). Svi su doseljeni iz Lapaštice (Jablanica) 1913. g. na kupljena imanja.

U Tursku je 1924. godine iseljena jedna arbanaška kuća od roda Zajčevc.

IZVOR: Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Kremenata (Kosovska Kamenica) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Vaganeš (Kosovska Kamenica)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Vaganeš, opština Kosovska Kamenica – Kosovskopomoravski okrug. Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je na severnom podnožju brda Belog Kamena, oko izvora Čubure.

Vode.

Vodu za piće dobija iz ovog izvora Čubure.

Zemlje i šume.

Topografski su nazivi za njive i šumu: Buče, Grabljak, Pržina, Beli Kamen.

Tip sela.

Selo je zbijenog tipa. deli se u dve mahale: Milićarsku i Stankovićsku. Između mahala je mali prazan prostor i potočić Čubure.

Starine u selu.

Ha jugozapadnoj strani u blizini sela postoje dobro očuvane zidine stare crkve. Po očuvanim natpisima na njoj vidi se da ju je zidao Dabiživ, .,Drobnjakov unuk" za vreme cara dušana.

Postanak sela.

Pre 170 godina, pre nego su se u njenu naselili sadašnji najstariji rodovi, selo je bilo pusto. Verovatno je ranije ovo selo bilo čnfluk, jer su tada ovi doseljenici došli na gospodarsku zemlju. Docnije je selo raslo priraštajem i doseljavanjen.

Poreklo stanovništva.

Rodovi u Milnćarskoj mahali:

-Milićarci (9 k., sv. Jovan): preseljeni pre 170 godina iz Tirinca na gospodarsku Zemlju.

-Branjci (4 k., sv. Nikola). Starina im je u vranjskom kraju. Predak roda je bio sluga u Milićaraca, koji su ga oženili.

U Stankovićskoj Mahaln:

-Stankovići (5 k., sv. Nikola); preseljenn iz Mesovića (Marevce) od zuluma pre 170 godina.

-Cubić (1. k.), arbanaškn rod od fisa Beriša; preseljen iz Oraovnne pre 140 godina. Starina mu je u Malesiji.

-Bučment (1 k.), arbanaški muhadžirski rod od fisa Tsača, doseljen iz Bučumeta (Jablapšna) 1878. g.

Pre 70 godina je u severnu Srbiju iseljen srpski rod Stojankići.

IZVOR: Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Vaganeš (Kosovska Kamenica) appeared first on Poreklo.


Poreklo prezimena, selo Oraovica (Kosovska Kamenica)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Oraovica, opština Kosovska Kamenica – Kosovskopomoravski okrug. Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je na Aravičkom Rndu Aravnčke i Kremenatske Reke.

Vode.

Vodu za piće dobija iz izvora. Kod Arbanasa ima i jedan bunar.

Zemlje i šume.

Topografski su nazivi za njive: Vrapči Do, Aravički Rid, Radov do; za šumu: Milenov Kamen, Livatče.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Deli se u dve mahale: Gornju i donju. Muhadžiri žive u obema mahalama. Udaljenje između mahala je 2 km. Kuće u mahalama nisu grupisane.

Poreklo stanovništva.

U selu nema starinaca. Pre najstarijih doseljenika u selu su živeli Arbanasi (arbanaškn rod Cubići u Vaganešu). Ne zna se da li su ovi Arbanasi zatekli selo. Po raseljenju Arbanasa u selu se nastanio srpski rod Stojkovići. Od tada je selo raslo priraštajem. 1878 g. se u selo doseljavaju i Arbanasi muhadžirn.

Rodovi:

-Stojkovići (11 k., sv. Nikola); doseljeni iz Tulara (Jablanica) pre 140 godina pobegavši od arbanaškog zuluma.

-Stankovići (1 k., sv. Nikola); preseljeni 1928 g. iz Vaganeša, od istoimenog roda, na kupljeno imanje.

Arbanaški muhadžirski rodovi:

-Mrkoja (3 k.), od fnsa Krasnića; doseljeni iz Mrkonje (Jablanica).

-Taliroc (2 k.), od fnsa Krue Zi, iz Talirovca (Jablanica).

-Brijan (1 k.), od fnsa Krasnića, na Brijana (Jablanica).

U Tursku se 1924 godine iselilo 5 arbanaških muhadžirskih kuća.

IZVOR: Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Oraovica (Kosovska Kamenica) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Lještar (Kosovska Kamenica)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Lještar (po knjizi Leštar), opština Kosovska Kamenica – Kosovskopomoravski okrug. Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo je na istočnom podnožju brda Modre Glave, na Leštarskom Potoku i na Boljevačkoj Reci.

Vode.

Vodu za pnće dobija iz izvora i plitkih bunara.

Zemlje i šume.

Topografski su nazivi za njive: Osojnica, Padalnšte, Belo Polje, Igrnšte; za šumu: Padalnšte, Modra Glava, Dretinan, Manastir.

Tip sela.

Selo je razbijenog tipa. Deli se u tri mahale: Leštar (ispod Modre Glave), Potok (pored Leštarskog Potoka) n Maćedonce (na Boljevačkoj Reci). Ova poslednja je nazvana po jednom arbanaškom muhadžnrskom rodu koji je doseljen od Maćedonaca u Jablanici. Udaljenja između mahala su oko 1 km. Kuće u mahalama nisu grupisane.

Istorijat i starine u selu.

U povelji despota Stevana Lazarevića, izdatoj 1441 god. selo se pominje pod imenom JNJšikz. U hataru sela ima dve porušene crkve, jedna na mestu Manastir i jedna na sadašnjem groblju.

Poreklo stanovništva.

U selu je samo jedan starinačkn rod, jer je glavni i najstariji deo sela (mahala Leštar) bio čifluk, u kome se stanovništvo često smenjivalo. Mahala Maćedoncn je postala naseljavanjem muhadžnra 1878. g., a mahala Potok oko 1900. g. preseljavanjem iz mahale Leštar.

Rodovi u mahali Leštar:

-Živovići (3 k., sa. Arhanđeo). Pradeda doseljen pre 140 godina na Businja (Kosovo) da bi izbegao krvnu osvetu Arbanasa. Za tog pradedu Živu kažu da je bio vrlo ugledan, pametan i „silan“. Kažu da je držao tri žene i da su mu sve tri bile venčane.

-Milovići (2 k., sv. Nikola); preseljeni pre 60 godina na Trnićevca pošto ih je proterao gospodar sa čifluka. I u Leštar doseljeni na čifluk.

-Brzakovići (2 k., sv. Nikola). Kao čifčije su živeli po mnogim krivorečkim selima. U Leštar doseljeni na čifluk pre 70 godina iz Strezovca.

U Mahali Potok:

-Mladenovci  (3 k., sv. Nikola). Starinci su, ali su se pre oko 70 godina iselili u Bolješce, na čifluk. U Leštar su se vratili oko 1900. god. pošto su kupili zemlju od gospodara Novobrđana.

U mahali Maćedonci:

-Bugonovc (5 k.), od fisa Hota; doseljeni iz Bugonovca (Jablanica).

-Tupala (4 k.), od fisa Sopa, iz Tupale (Jablanica).

-Maćedonci (2 k.), od fisa Gaša, iz Maćedonaca (Jablanica).

-Sijarina (2 k.) od fisa Hota, iz Sijarina (Jablanica).

-Marovc (2 k.), od fisa Beriša, iz Marovca (Jablanica).

-Mrkoja (2 k.), od fisa Krasnića, iz Mrkonje (Jablanica).

-Bpapca (2 k.), od fisa Krasnića, iz Vrapca (Jablanica).

IZVOR: Prema knjizi dr Atanasija Uroševića „Novobrdska Kriva Reka“, izdanje Beograd 1950. godine. Priredio saradnik Porekla Milodan.

The post Poreklo prezimena, selo Lještar (Kosovska Kamenica) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, Đovdin (Petrovac na Mlavi)

$
0
0

Poreklo stanovništva sela Đovdin, opština Petrovac na Mlavi – Braničevski okrug. Prema knjizi „Mlava, Homolje, Zvižd“ (Naselja – Poreklo Stanovništva – edicija Koreni). Priredio saradnik Porekla Zlatan Stević   Položaj sela Ćovdin se nalazi na onoj brdskoj kosi, što deli vodu Šetonjskoj Reci i Busuru pritokama Mlavinim sa leve joj strane. Kuće seoske se nalaze […]

The post Poreklo prezimena, Đovdin (Petrovac na Mlavi) appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena Šavelić

$
0
0

Šavelić je retko srpsko prezime iz Velike Hoče, kod Orahovca (Metohija), a ranije iz sela Zatriča. Nastalo je od prezimena Našpalić, odnosno, vodi poreklo od Spase Našpalića, zvanog Šavela. Krsna slava je Sveti Jovan. U Velikoj Hoči je 1966. godine bilo 5 kuća Šavelića.

The post Poreklo prezimena Šavelić appeared first on Poreklo.

Poreklo prezimena, selo Uništa (Bosansko Grahovo)

$
0
0

Uništa su selo opštine Bosansko Grahovo, na samoj granici sa Hrvatskom (Dalmacijom). Selo se nalazi na padinama planine Dinare, a do njega se može doći samo iz pravca Vrlike u Hrvatskoj, preko Kijeva, iako su Uništa u sastavu Bosne i Hercegovine.

Na Uništima su od davnina bile staje ljudi iz sela Maovice kod Vrlike, koji su leti tu dogonili stoku. Nakon mletačko-turskog razgraničenja, Uništa su ostala na turskoj teritoriji, a porodice iz Maovica (srpske i hrvatske) ostavile su po jednog sina, da boravi u stajama tokom čitave godine. Vremenom je formirano novo naselje (Gornja Uništa), a potom su došli i stočari (Srbi) iz Podosoja i Kosora, u blizini Maovica, i naselili se malo južnije (Donja Uništa).

U selu se nalaze ostaci pravoslavne crkve Svete Nedelje, koja je uništena u ratu (1991-1945),  dok je srušena rimokatolička crkva Svetog Josipa, ponovo izgrađena. Pravoslavno i rimokatoličko groblje se nalaze jedno do drugog.

Na popisu 1991. godine, Uništa su imala 216 stanovnika, od čega 117 Hrvata (54%), 97 Srba (45%) i 2 ostala.

Srpska prezimena

KOVAČEVIĆ (37) - Sveti Jovan (došli iz Podosoja)

MALJKOVIĆ (41) - Sveti Jovan (došli iz Maovica)

PETKOVIĆ (3) - Sveti Nikola (došli iz Maovica)

UTRŽEN (16) - Sveti Georgije (došli iz Kosora)

 

Hrvatska prezimena

GALIOT (37) - (došli iz Maovica)

GRIZELJ (50) - (došli iz Maovica)

SAMARDŽIJA (31) - (došli iz Maovica)

 

Priredio: Saradnik portala Poreklo Slobodan Zrnić

 

 

The post Poreklo prezimena, selo Uništa (Bosansko Grahovo) appeared first on Poreklo.

Viewing all 2195 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>